EERSTE BLAD. Maandag 11 April 1938 Britsch-ltaliaansch accoord 91ste Jaargang. No. 21836 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De besprekingen te Rome geëindigd. De vermoedelijke inhoud der overeenkomst. De toestand in het Verre Oosten Dé strijd in Spanje Frankrijk Daladier is geslaagd Duitschland De volksstemming Sovjet Rusland Gemengd Nieuws Bosch- en heidebranden Politiemotor verongelukt Autobus door tram aangereden Deze courant Terschïjnt dagelijks, net uit zondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week; 15 ct3. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor our. Een bepaalde plaat» van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prtjs der Ad verten tiénvan 1—5 regels /155; Iedere regel meer f0.30; ua het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regel. IncassokostenS ets.; jmtkvntanties 15 ets. 'Ianeven \an adsertentiea by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein© Advertentien opgenomen I 0.50 t/m. 15 woor den, f Ü.75 t/ra. 25 woorden. Elk woord meer cent tot ee« maximum \an 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indien met vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. In officeuse kringen te Rome wordt vernomen, d'at het onderhoud dat graaf Unno en lord Perth gisteren hebbén gehad', het laatste' zou zijn geweest en dat de pnderhaiidelngen" 'tusschen I Italië en Engeland beëindigd zouden zijn. Vandaag zou men beginnen met het opstellen van de overeenkomst, waaraan zal worden deelgenomen door Ingram, den directeur van den Britschen dienst voor Europa langs de Middellandsche Zee, die Zaterdag te Rome is aangekomen. Men verwacht, d'at aan het einde van do volgende week de overeenkomst ge parafeerd' zal worden. De Romeinsehe correspondent van de Matin geeft de volgende bizonderlieden omtrent het Britseh-Italiaansche accoord': Middellandsche zee. In een protocol zul len de bepalingen van liet Gentlemen's Agreement van Januari 1937 bevestigd worden. Herhaald zal worden, dat de beide land'en zich verplichten, elkaar in deze zee volkomen vrij te laten, en van tijd tot tijd elkaar op de hoogte te brengen van de aangelegde vlootversierkingswerken. Roude Zee. Italië zal het piol.ee- torua! over Aden erkennen en de beide landen zullen de Suc/.-kanaa'coin entie van 18SS, die do algeheele vrijheid van doortocht voor alle schepen ver zekert, bevestigen. Palestina. Italië zal zich verplich ten, de bestuurspolitiek van Enge'and niet te belemmeren, hetgeen een einde zal beteekenen van de politieke con currentie en d'e radiopropaganda. Mibye. Italië zal zich verplichten, na de inwerkingtreding van het ac coord, ongeveer de helft van zijn troe pen terug te trekken. Abessinië. Engeland zal Zich ver plichten den Volkenbond zoo spoedig mogelijk te verzoeken, de leden van do verplichting, het fascistische kei zerrijk niet te erkennen, te ontslaan. Spanje. Wat het politieke en terri toriale aspect van den oorlog in Spanje betreft, zullen de beide lauden zich verplichten, den status quo te erkennen, zonder verder te gaan. Wij meonen te weten, aldus dc corres pondent, dat de algemeene besprekingen rif leren nog liepen over de voorwaarde, die Engeland gesteld heeft voor de in werkingtreding van het accoord, algeheele terugtrekking van de Italiaansche legion naires. Deze voorwaarde wordt echter van Italiaansche zijde tegengesproken. De Chineezen heroverden Tsinanfoe. De Chinoesche troepen hebben de om muurde stad Tsinanfoe, hoofdplaats van de provincie Sjantoeng, welke gedurende idrio maanden in Japansche handen is geweest, heroverd. Na tte poorten bestormd to hebben, zijn zij de stad binnengetrokken. In de straten werd1 hevig gestreden. Deze Chineesche troepen vormen een dee-1 van de legermacht, welke veertien da gen geleden het groote kanaal is overge stoken, terwijl oen ander deel naar het Zuiden is getrokken cn de achterhoede der Japansche troepen heeft bestookt. Kanton gebombardeerd. Gisterochtend hebben Japansche vlieglui gen do stad gebombardeerd, men vreest, dat hierbij 150 personen om bet leven zijn gekomen en 120 gewond1. Een bom is op een confectiefabriek gevallen em doode vijftig of zestig meisjes, die daar werkten. Zes andere huizen werden ver nield. Dérechtschen ontmoeten krach tigen tegenstand. De versterkte regeeringstroepen weten thans tusschen Tremp en Tortosa den óp- marsch der 'rechtschen in'Catatonië tegen te houden. Tusschen Morella en .Morade- lanneva, langs den rechteroever van de Ebro, ontmoetten de tioepen van Franco die uit Gandesa naar de kust optrokken voor het eerst in hun offensief, kr.ichiigen tegenstand'. Het front langs de Ebro is thans gestabiliseerd' ,en de weg 'naar Valencia is ontruimd'. Stoottroepen der regeering, ge legerd op heuveltoppen, in loopgraven en ravijnen, verdedigen den toegang tot de kust d'er Middellandsche Zee. In den sector ten Oosten van Morella hebben do regee- ringslroepen tegenaanvallen ondernomen en do stellingen heroverd, welke zij gis termiddag verloren liadden. Dc opmat «ch d'er colonnes van Franco ondervindt ver traging en de gemotoriseerde afdeelingen liggen ionder bet vuur van de artillerie der regeering. Iïeclifschc iluikbooten tot zin ken gebracht? Havas meld! uit Baiclona, dal republi- keinsche watervliegtuigen gisteren ter hoog te van Almeria vijandelijke duikbcolen heb ben lOnidekl. Zij vielen de booten aan en men igeloofl, dat die gezonken zijn, want men heeft niets meer van de vaartuigen gezien. De strijd iu Eslrcmadura. Do reclitsche troepen hebben hevige te genaanvallen ontketend op de stellingen, die .onlangs door de regeeringstroepen in Estremedura waren verove'd. Et deden zich verwoede gevechten voor, met name bij Carras Calajc, dat echter in handen der regecringslroepen bleef. De regeeringslnchtmacht heeft Talavcra en Puente del* Arzobispo gebombardeerd en troepenconcentraties der opstandelingen verspreid. Dc vluchtelingen te Luchon. Gisteren" zijn tweeduizend vluchtelingen uit Arragon en Lerida van Val Aran naar Frankrijk uitgeweken. Zij werden door de grenswacht bij de Pont au Roi ontvangen. Onder sterk escorte werd een aantal vooraanstaande anarchisten, o.a. Manzana- res en Fernandez, die bij het begin van den burgeroorlog almachtig waren in het ge bied' van Tremp, over de grens naar Bar celona teruggeleid. Men verwacht, dat binnenkort de slroom van vluchtelingen nog giooter zal worden, want de troepen van Franco staan op het punt de Col Benaigue over te trekken, welke de Val Aran beheerscht. Daladier, de nieuwe Fransche minister-pre sident bij het verlaten der wening van "i* -Leon Blum te Parijs na een bespreking met •f zijn voorganger.' Zonder medewerking der socialisten. Om half een gistermiddag is Daladier uit zijn kabinet naar hu.ten gekomen. Hij verklaarde den vertegenwoordigers der pers: „Ik heb mijn beraadslagingen geëin digd. Ik ga thans mijn medewerkers bijeen roepon. Ik zal u binnen een zeer kort tijdsbestek de mmisterÜjst mededcclen.'' 'Om kwart voor drie begaven de loden van het minister.e van Daladier zich naar het Elysee. De voornaamste personen van het nieu we kabinet zijn Chaulemps, Reynaud, Sar- raut, Bonnet en Maichandeau. Daladier heeft do landsverdediging op zich genomen, Chaulemps is, wat wij zou den noemen minister van algemeene za ken, Reynaud heeft justitie, Bonnet en Sarraut resp. buiten- en binnenlandsche en Marchandeau financiën. De samenstelling der nieuwe regeering is als volgt: twaalf radicaal-socjalisfen, drie leden der xepuhlikeinscho unie, een lid van "de demcciatische all i entie (Reynaud), een lid' der democratische en onafhankelijk radicale linkerzijde (Do Chappo Delaine), een lid' der groep onafhankelijke republi keinen" .(Georges Mande!) en Champeüer de .Ribes, die tot geen enkele fractie be hoort, docli lid is van het bestuur der democratische volkspartij. De socialisten hebben aan de totstand koming van dit kabinet geen medewerking verleend.i Daladier zal eveneens vol machten vragen. Daladier zal eerst vandaag bepalen, wan neer de nieuwe regeering in de Kamer zal verschijnen, vermoedelijk zal dit Bondetfdag geschieden. i 1 i Daladier- is voornemens aan het parle ment financieelie volmachten te vragen. Verklaring van Fiandin. In de wandelgangen van de Kamer heeft Flandia vei ld aard te wen schei i, dat de re geering van Daladier krachtig en duurzaam zal zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de vier ministers van de minderheid wer den gekozen om hun persoon. Verder ver wacht hij, dat de keuze van Georges Bonnet als minister, van buifenlandsche zaken een garantie is voor een betere verhouding lot Engeland. Negen en negentig procent i stemde ,,ja". 'Volgens de; voorloopigo telling van. het D.N.-B. van -hel totaal aantal uitgebrachte stemmen hij do volksstemming inDuitsch- land en Oostenrijk, hierbij ingesloten de stemmen, uitgebracht door do soldaten van het vroegere Oostenrijksehe hondslager, bedroeg het totaal aantal stemgerechtigden 49.546.950. Hiervan brachten 49.326.791 hun stem uit (99.5555 pCt.). Met „ja" stemden 48.799.269 of 990827 pCt,: met „neen" stemden 452.180 of 0.9173 pCt In totaal werden 49 251.349 geldige stemmer, uitgebracht. 99,75 pCt. „ja"-slemraen in Oostenrijk. De gevolmachtigde van den Führer in Oostenrijk, gouwleider Bürekel, lieeft in het Wiener Konzertliaus mede gedeeld, dal de uitslag van de volks stemming ia Oostenrijk als volgt is: Uitgebrachte stemmen 4.284.735, hier van stemden 4.273.S84 of 99.75 pCt. mei „ja". Overal in We.-nen werd zeer druk ge stemd en in vele bureaus hadden de kiezers reeds zoo vroeg hun stem uitge bracht, dat rev Ja in den middag de bus sen konden worden gesloten. In Salzburg nas het bitter koud, sneeuw en hagelbuien wisselden elkaar af. Toch stonden reeds vroeg in den ochtend de kiezers oor dc- stembureaus te wachten. In het gebied Vorarlberg werd de ver kiezingsdag aangekondigd dooi kanonscho ten; ook hiei deden do sneeuw- en ha gelbuien geen af! reuk aan het enthousias me Volgens een voorloopige lelling hebben in liet oude Deitschlaud 34.668 Oosten rijkers hun stem uitgebracht voor de An schluss: 143 stemden legen, terwijl 38 on geldig waren I>> aartsbisschop van We-enen, kardinaal Innitzer lieefl in eer stembureau in do binnenstad zijn stem uitgebracht. Met op geheven rechterarm trad hij het lokaal binnc n. Nadat hij' zijn stemplicht vervuld had, spelde een „Hitlerjongen" den kardi naal het verkiezingsinsigne op de borst. Wederom met opgeheven rechterarm ver liet de kardinaal het stemlokaal. In den loop van den morgen heeft in vele kiesdisiriclen reeds de helft der kie zers zijn slem uitgebracht. Vele in liet buitenland wonende Duitscliers zijn naar Weeneii gekomen om hier te stemmen. Ook in Linz <-r> Gr,14 zijn met extra- treinen ruim 2500 Duitscliers uit Zuid- biaviö animo!,omen 0111 te stommen. Adolf Hitler en verscheidene rijksminis ters, die reeds gedurende enkele dagen in Oostenrijk vciloefdcn, keerden gistermid dag naar Berlijn terug om te stemmen. Zaterdagavond sprak Ilitler te Weenen zijn laatste verkiezingsrede uit. Daarin somde bij o.a. de aigumenten op, welke hem lot den Anschluss gebracht hadden. Daarbij zeide hij o.a. ik sla hier, omdat ik mij verbeeld meer lot stand to kunnen brengen dan Schuschnigg. Ik heb door mijn leven bewezen, dat ik meer kan dan de dwergen die hier een land naar den af grond regeerden. Of over 100 jaar nog iemand zich den naam van mijn voorgan ger hier zal herinneren, weet ik niet, maar mijn naam zal blijven bestaan als die van den grooten zoon van dit land. Ik geloof, dat hot ook Gojls wil geweest is, uit dit land een knaap naar liet rijk- te zenden, hem groot te laten worden en tot leider der natie to verheffen, om liet liem mogelijk te maken, zijn vaderland aan het rijk toe te voegen. Toon op 9 Maart Schuschnigg zijn overeenkomst schond', voelde ik, dat do roep der Voorzienigheid! tot mij was gekomen. En wat zich toen afspeelde in drie dagen, was ook slechts denkbaar als voltrekking van den wil dezer Voorzienigheid. In drie dagen heeft de Heer hen geslagen. En ik verwierf do genade, op don dag van het verraad mijn vaderland bij het rijk te kunnen inlijven. Zoo worden de droom en het verlangen van vele geslach ten vervuld. Hooge functionarissen ter dood veroordeeld. Het opperste gerechtshof der autonome Tartarenrepubliek, dat te Kazan bijeen is jeweest, heeft zeven functionarissen van het commissariaat van landbouw ter dood veroordeeld wegena sabotage. De Wcensehe kardinaal dr. Innitzer tijdens het vervullen van zijn stemplicht voor de groote verkiezing, welke gisteren in het geheele Duitsche rijk gehouden is. Boschbrand onder Lotturn. Door tot nog toe onbekende oorzaak is gistermiddag tusschen 1,otium en Ticuraay (Limburg) een perecel heide en jong op gaand hout over een oppervlak van on geveer 10 11.A. in de a«ch gelegd. Van alle zijden werd hulp geboden, zoo- d.it gevaar voor uitbreiding van den brand vrijwel geweken is. Heidebrand te Ede. Gistermiddag te orn-treeks drie uur is op het ïijks^chultrnvin bij Ede op de gioo Ie heide, iu de nabijheid der militaire schietbanen door onbekende oorzaak een groote brand ontstaan. Aangewakkerd door een vrij feilen wind joegen de boog oplaaiende vlammen over een breedte van 390 M. in de richting van het Edcsehe bo-eh. Met man ca macht werkten de bosch- hrandvveer en de Edc-clie politie onder lei ding van don commissaris met schoppen en.lakken 0111 den biand tol slaan te bren gen on oen overslaan op liet bosch to voorkomen. Groote donkere wolkon stegen (en hemel 011 maakten tot ver in clan omtrek den brand zichtbaar. Uit alle richtingen kwamen honderden belangstellenden opdagen. Militairen van het garnizoen werden ge- requireeril om bij do hlusscliingswerkzaam- lieden assistenlio te verleunen. Dank zij het kordate optreden van brand weer «1 boschbrand weer, die krachtig wer den terzijde gestaan door tal van jongelui, o.m. leerlingen van het Roelof Ilarlinstituut, is de brand geblusciit, toen do vlammen nog slechts 100 M. van liet bosch verwij derd waren. In het geheel is een terrein van 3 H.A. vernield. Do militairen behoefden geen hulp te verkenen, daar do brand roeds voor hun aankomst kon worden bedwongen. Veroorzaakt door het spelen inet lucifers. Omtrent dezen heidebrand kan nog na der worden gemeld, dat deze is veroor zaakt doordat eenigo meisjes met lucifers hebben gespeeld. Deze lucifers waren op de heide achtergelaten door een IS jarigen jongen, die Zaterdagavond een vuurtje liad gestookt om eieren te kooken. Heidebrand bij Groningen. Gistermiddag om vijf uur is een heide brand' uitgebroken tusschen de Punt, Norg en Eelde. Het vuur woedde in hoofdzaak op een stuk heide dicht bij het militaire kamp te Donderen. Onmiddellijk vertrokken uit het garni zoen Groningen twee detachementen mili tairen, 0111 aan het blusschingswerk deel te nemen. De in Donderen gestalionneerdo munitie magazijnen liepen geen gevaar. Na hard verken slaagdo men er met vereende krach ten in, het vuur te blusschon. Om half acht had men den brand onder do knie en konden do militairen naar Groningen terugkoeren. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Vracht! rein verongelukt. Zaterdag is nabij Marble Hill bij Pitts burgh (Ver. St.) ongeveer anderhalve kilo meter ten Koorden der stad een vracht- trein gebotst tegen een rotsmassa, die was komen neervallen. De locomotief en negen wagons stortten van een ruim 10 meter hooge helling langs de Delaware rivier naar beneden. De koude in de Verecnigdc Staten. Het ijskoude weer lieeft den nood van de duizenden vluehtoilingen voor het hooge water in de Amerikaanseho staten Georgia, Alabama en Mississipi nog verergerd1. De regenval beeft het peil der toch reeds zoo gezwollen rivieren tot recordhoogte d-oen stijgen. Twee verkeersagenten gewond. Gistermiddag om half drie varen twee leden der Groniugsche verkeerspolitie in een n.otor met zijspan op den Heeren- vcg bezig met de achtervolging van twee motorrijders, die een overtreding hadden begaan en die met groote snelheid iu de richting van Assen reden. Ter hoogte van de Willemsstraat draaide een voor de ver- keeis.agenten lijdende auto, bestuurd door den heer L E.., te Groningen, 1 inks af, hetgeen de bestuurder van hel politievoer tuig te laat bemeikfe. Het gevolg was, dat liet motoriijviel met voile vaart op de auto inreed. De agent II M., die aan liet slum zal, kwam onder de mol01 fiets terecht, terwijl zijn metgezel, de agent G. van S, op straal geslingeid werd. Beiden verden met verscheidene verwon dingen in het r.-k ziekenhuis opgenomen. Auto en motorrijwiel weiden vrij orn-tig be-eiKVlicd. De voortvluchtige molorrijdeis konden door dit ongeluk gemakkelijk ont komen Drie personen in het zieken huis opgenomen. Gislei middag omstreeks half zes is te Nijmegen op het snijpunt van d'e Groene- stüiat en St. Armastraal een botsing ge schied tusschen een Dieselt.'am van de Maasbutu(spoortv eg en eem autobus uit Arnhem, I11 de autobus bevond zich een ploeg voetballers van Eendracht uit Arn hem. De autobus verd door do tram aan den achteikant gegrepen en gedeeltelijk in- gediukt. Door den schok werden alle rui ten van den vagen verbrijzeld. Van de in- z.ütandcn liepen velschillende spelers ver wondingen op. Drie hunner moesten in het £1. ëuiiisiusziekcnhuis werden opgenomen, men. Een van hen, J. de Winter, had een hersenschudding opgeloopen. Zijn toestand is niet zender gevaar. Twee andere spelers, R. B. en J. V., kregen verwondingen aan hel hoofd en in het gelaat en moesten in genoemd ziekenhuis verbonden worden. De overigen kwamen er met lichtere verwon dingen af, die ter plaatse kon worden be handeld. De veikeerspolitie stelt een onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk in. De moordaanslag te Maarsen. De dader van den moordaanslag, welke Zaterdagechtend te Maarssen is gepleegd op do 20jarige mej. W. van Klarenheek, waai bij het meisje iu haar ouderlijke wo ning aan den Binnenweg weid gewond, is Zaterdagavond door de politie in zijn woon plaats te Tt te ringen gearresteerd. Het is zekere J. uit Breda. Hij is door de politie overgebracht naar Breda en gistermorgen op transport gesteld naar Maarssen. Teginuver d burgemees.ei van Maars sen beeft bij een volledige bekentenis af- Generaal-veldmatrschalk Goring en echtge- noote bij het uitbrengen van hun stem voor de groote volksstemming, welke gis teren in het geheele Duitsche rijk is ge- houden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1