I i m ft firn TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT binnenland 'ml De buitenlandsche reis van Z.K.H. Prins Bernhard Veertig jaren op de film Kunst en Wetenschap Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Gemengd Nieuws Auto over den kop geslagen Achter een auto overgestoken Misdadigers van den weg Fraude bij gemeentelijke steunverleening Projectiel uit den wereldoorlog ontploft Kachel brandde door den vloer DEK WOENSDAG 20 ATRIL 1938. No. 2184- In verband! met berichten in bui tenlandsche bladen omirent een aan Z. K. II. Prins Bernhard gisteren over komen automobielongeval, vernemen ivij, dat de Prins ten gevolge vair een molcrs!oornis nabij Cannes cemg op onthoud heeft gehad, doch sindsdien de terugreis in de richting Lyon heelt voortgezet. De eerste opnamen voor de na tionale jubileuinfilm. Men schrijft ons uit Den Haag. De opnamen van de nationale film em- tig jaren" ter gelegenheid van het veer tig-jarig regeer in g sj u b ileu m van II.M, de Koningin, waarvoor Ben va'n Evsselsteyn het scenario en draaiboek schreef, zijn gisteren in de studio's vau Loet C. llarn- stijn begonnen. Zestig werkdagen zullen aan do opnamen besteed worden, d.w.z. zestig dagen van hard en lang werken voor acteurs, actri ces en niet in het minst vooi een grooton staf van monschen, die niet op het doek komen. Hoofdpersonen van dien staf zijn: Ed- mond T. Gréville en Joh an do Meesier Jr., do productie- en opnameleiders: Guus E. Ostwalt en Liko Krejcik, de cameramannen Otto van Nijenhoff en de Duiischer Hel ler. Dat het draaien van een scène, welke slechts enkele minuten van de voorstel ling in beslag zal nemen, oen langdurige bezigheid is, bleek, toen wij gistermiddag •een kijkje in de studio's kwamen nemen. De scèno, die gedraaid werd, speelde in de hut van een scheepsdokter ami boord van een oorlogsschip, dat op 6 September 1898 binnenkomt, op den dag van de kroning van de Koningin. Het is 's ochtends vroeg en een matroos (Adolf Engers) klopl op de deur van d© hut van den dokter (Cees Laseur) en maakt een kort praatje. Langer dan een uur duurde het draaien van deze scène. Iedereen, die er bij be "trokken .was, bleef in éen "goed1 humeur. Het is ook niets blzonders, dat dit zoo lang moest duren. Zoo is het altijd, bij 'elke film. Dan gaan de lampen uit, dan weer aan. Het een© oogenblik wordt er druk gesproken, het andere oogenblik beersclit er diepe stilte. Als er gedraaid wordt en het geluid wordt opgenomen is alles doodstil. Dan houden do werklieden, die elders in het gebouw timmeren en schilderen, even op met hun bezigheden. Er moet nog heel wat getimmerd ea geschilderd worden, al zijn ook vele decors af. Zoo staat er bijvoorbeeld een heale gevel van een deftig Amsterdamsck grach tenhuis, waar de jonge scheepsdokter oen feest gaat bijwonen op den avond van de kroning. Ook de eet- en danszaal vain dit liuis, deftig gestoffeerd, in rood damast gebonden, zijn kant oil' klaar. De costuums, die in deze film gedragen zullen worden en onder het deskundig toe zicht, van jonkvrouw® dr. do Jonge en mevrouw C, Abeleven, vervaardigd zijn, zijn ook klaar. Er is een costuum bij, dat een copie is van hot costuum, gedragen door de Koningin Moeder op den krouiugs- dag. Behalve binnenopnamen zal er minstens vijf dagen buiten gefilmd worden. Als het weer dit toelaat trekt do staf er Zondag a.s. op uit om in de Betuwe opnamen te maken. De werklieden zijn dien dag vrij !en de staf trekt er dan alleen op uit. Hot geluid' wordt later wel opgenomen. Het is nu druk in Loet C. Barnslijn's filmstad, waar vele talen gesproken wor den en vele monschen hard werken aan do nationale film: „Veertig jaren". Dc doelstellingen van de N.S.N.A.P. Be Eerste Kamerleden jhr. De Savornin Lohman en Rruineman hebben aan den minister-president en aan den minister van justitie vragen gesteld naar aanleiding van een bericht in De Maasbode van 9 April jJ., dat eon verslag bevatte van een „informatorische vergadering" van de N.S.N.A.Pte Utrecht, onder leiding van d'r. E. H. van Rappard: „Gisteravond is in café-restaurant „De Pool een informatieve vergadering gehou den van de nationaal-socialistisehe Neder- landsche Arbeiderspartij, waarin o m eenige personen, gekleed in de uniform der Duitscbe S.A., aanwezig waren. De meeste aanwezigen waren getooid met een hakenkruisspeldje. Door den partijleider dr. E. H. van Rap pard1 werd een toespraak gehouden, waar in een pleidooi werd gehouden voor de aansluiting van Nederland bij Duitschland. Voordat do vergadering uiteen ging werd liet Horst Wessellied gezongen, terwijl men elkander bij hel afscheid begroette met den Euil seinen groet „Heil Hitler", De „Tromp" neemt snelheidsproeven. De jongste aanwinst vau de Nedorla'nd- sche marine, de flolticljeleider „Tromp is gistermiddag van Amsterdam naar Schot land vertrokken, waar ter hoogte van Glasgow in d;ep water snelheidsproeven worden genomen. Commandant van het schip is kolonel L. A. C. M- Doorman. De „Tromp" wordt met een week, hoogstens tien dagen, in Amsterdam terug venvacht voor de afwerking van het ge heel. De Zuid-Afrikaansclic gezant in Den Haag terug. Na een afwezigheid vau enkele maan den is de gezaal der Unie van Zuid-Afnka te 's-Grnvenhage, dr. H. D. van Broek huizen. gistermiddag te 's-Gravonhago aan gekomen. Een krachtproef doorslaan. Het Rollerdanischc Philharmonisch Or kest heefi in het afgeloopen seizoen een phenomena1® prestatie geleverd: Er wer den 46 concerten gegeven, waarbij 122 wer ken van 64 componisten werden uitge voerd. Bij die 64 componisten waren 16 Nederlanders, van wie 21 werken werden gespoeld. Medewerking werd verleend door 48 solisten, waarvan 33 Nederlandscho. Aan hel geven van een concert gaat een grondige voorbereiding vooraf en zoo kon het gel»euren, dat in dc 31 dagen, die Maart telt, dit jaar voor 49 repetities en uitvoeringen beslag werd gelegd op do leden van het orkest. In den regel wordt 5 dagen in de week 's morgens gerepe teerd. Cher de arlistieko prestatie's behoeven we hier niet uit te weiden; die zijn alge meen bekend. De dirigent, Eduard Flipso, vordert veel van zichzelf en van zijn men- scben, maai de resultaten blijven ook niet int. In hel afgeloopen seizoen heeft het orkest op kunstzinnig gebied grooto vor deringen gemaakt. Dit seizoen is overigens slechts een proefneming geweest. Zoo men weet is het vorig jaar d» Stichting „Hot Rotterdamsch Philharmonisch Orkest" tot stand gekomen, die bet Genootschap van dien naam heeft vervangen en waardoor een hetero finan- cieele regeling voor de orkestleden kon. worden getroffen. Die financieelo regeling is nog verre van ideaal: aan de 75 orkest leden k wordt' gedurende hetseizoen een belooning uitgekeerd' van 15 tot f18 per week. En Jaarvoor moeten de leden zich verbinden aan alle repetitie's en uitvoe ringen mede te werken. Werd editor in het winterseizoen 19361937 te zameu f13.227 aan de musici uitgekeerd', in het zelfde tijdvak van 1937193S betaalde de Stichting 135.727. Het bestuur der Stichting heeft van vele zijden groole medewerking ondervonden; de Vereeniging tot Instandhouding van het R.Pli.O. zegde een bijdrage toe tot een maximum van 110.000 en dc gemeen e Rot terdam verhoogde haar jaaiiijksc-h sub sidie van f 11 000 tot f15.000. Een groote teleurstelling Is evenwel ondervonden: het rijkssubsidie bleef uit! Aan 7 orkesten keert liet rijk f132.500 uit, maar daarvan krijgt het R.Ph.O... nihil. Niettegenstaande deze tegenvaller, sluit de rekening ovei 19371938 met een te kort, dat nog te dekken is, als het benefice- concert, dar Vrijdagavond in do Doelen te Rotterdam wordt gegeven, flink be zocht wordt. Diat dit resultaat bereikt is, is te danken aan het zeer Iiardo werken van het orkest, dat meer concerten gaf, dan waarop oorspronkelijk gerekend was. Do „Stichting" heeft weten te bereiken, dat in plaats van 30 de leden nu 40 weken achtereen een wekelijksclie uilkcering kan worden gegeven. Van begin Jnli tot half September zullen de leden „vrij" zijn, maai., wordt ook niets verdiend. In het zomerseizoen kunnen musici echter ge makkelijker ecnig emplooi vinden, b.v. in badplaatsen. Ideaal is Je toestand zeker nog niet voor de leden, maai' de heer Flipse deelde gisteren in een onderhoud mede, dat met volle toewijding door allen wordt gewerkt en dat de geest in het orkest uitstekend is. Er zijn eenige lichtpunten voor do naaste toekomst: Voor de KRO zal waarschijnlijk een groGter aantal concerten tegen een hoo- ger honorarium worden gegeven en ook de avondconcerten in het komende sei zoen zullen door de KRO worden uit gezonden. Bovendien beslaat er gegronde hoop, dat het volgend jaar aan het RPhO. recht zal worden gedaan door de regearing cn zij ook een deel zal ontvangen vau .de beschikbare rijkssubsidie. Voor hc-t nieuwe seizoen begint, wil het bestuur der Stichting echter het tekort weggewerkt hebben, vaudaar het concert op Vrijdagavond. „Hot is vooi do loden oen ontzettende krachtproel geweest" zeide ons de heer [•iipse, maai zeker is het dit ook geweest voor^ hem zelf als leider. Nu die kracht proef in alle opzichten zoo prachtig is doorstaan, hec-ft het R.Ph.O. overtuigend het recht van zijn bestaan bewezen en verdient bet ook in de toekomst den steun van autoriteiten en muziekliefhebbers. -L- 3 Tijdens hei bezoek van het Nederlandsch Marine-eskader aan Priok, maakte de landingsdivisie een marsi'h door de stad. De manschappen trekken door Batavia-ccntruni, Twee personen gewond. Op den nieuwen rijksweg, ten Oosten van Delft, is gisteravond le ruim half zeven een ernstig aplo-ongeluk geschied'. Een auto, waarin gezeten waren de onder-directeur van de N.V. Nederland'sehe Gist- en Spiritusfabriek te Delft, de heer van der Lek én ecktgenoote, sloeg nabij de Bieslandsche brug door nog onopge helderde oorzaak over den kop. De wagen werd over het rijwielpad geslingerd en stortte van den ter plaatse ruim drie meter Imogen weg en bleef beneden aan den kant van de sloot liggen. Mevrouw van der Lok bleek zeer ernstig gewond te zijn en werd door de politie naar het Gasthuis le Delft overgebracht. De beer van der Lek had een Bloedende hoofdwonde eii klaagde over pijn ia de horst. Ook hij werd naar het Gasthuis overgebracht. Beiden zijn aldaar ter ver pleging opgenomen. De toestand van mevrouw vau der Lek is levensgevaarlijk. Zesjarig jongetje overreden en. gedood. Gisteruiiddag^kort -jia vier nur is. bij bet Sarp'iaüpark to Amsterdam oen zesjarig knaapje door een auto overreden en ge dood. De jongen wilde den rijweg oversteken, toen van de eene zijde een vrachtauto na derde, welke hij eerst het passeeren. Vlak achter deze vrachtauto liep hij den rijweg over, juist op het moment, dat van dc andere zijde een personenauto naderde. Hoewel de bestuurder van dezen wagen on middellijk remde, kon hij een aanrijding met meer voorkomen. De botsing was dermate hevig, dat de jongen op slag werd gedood De G.G.D. heeft liet lijkje naar liet Wilhelnnnagasthuis vervoerd. Den be-duur- dcr van de auto treft geen schuld. Autobestuurder rijdt na aanrijding met gedoolde lichten door. Gisteravond, tegen middernacht toen de laatste bezoekers van het café van den heei D. aan den Kennemerweg te Alk maar huiswaarts keerden, wiido ook een van hen, een inwoner van Ileilo met een rijwiel aan de hand den rijweg oversteken, juist op het oogenblik, toen uit de rich ting van de stad oen personenauto na derde. Do man die geen kans zag zoo vlug den weg over te steken werd door de auto gegrepen en moest met een gebro ken enkel en enkele» verwondingen naai' het St. Elhabeth-ziekenhuis le Alkmaar worden vervoerd. De bestuurder van de auto, die deze aan rijding veroorzaakte, doofde d'e lichten van zijn wagen en reed' in de richting .Heilo verder zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Aan het bord. In liet oude stadliis in de Hoogstraat te Rotterdam zijn school- schaakwedstrijdcn gehouden waaraan door ongeveer 200 leerlingen werd deelgenomen. Aandacht gedurende een der partijen. Ook de krententuinen te Dwingelo en omgeving komen in bloei. Een hoekje van de kleurenpracht Do gehcele administratie ie Wocsp in beslag genomen. Gisteren hebben do officier van justitie van do Amsterdamsche rechtbank, mr. dr. J. A. van Tkiel, do substituut-officier van justitie mr. J. \V. Bosch en do rechter commissaris inr. N. de Bcneditty, een in val gedaan bij de gemeente-administratie to Weesp, op de afdeeling steunverleening, die ondergebiacht is in een administratie gebouw aldaar. Do geheole administratie is door do justitie m beslag genomen on overgegeven aan de ambtenaren van den rijksorisis- dienst, die indertijd ook een onderzoek hebben ingesteld bij de steundiensten te Zaandam en Diemcu. Doze huiszoeking en inbeslagneming van de gebeele administratie en de daarbij belioorende correspondentie is geschied op grond van het feil, dat men vermoedt, dat er ernstige fraudes hebben plaats go- had bij de steunverleening. Er zijn nJ. gegronde vermoedens dat in vele gevallen steun is verleend aan personen, die in den lijd waarover de steun werd verleend', regelmatig welk hadden. De rijksdienst heeft thans de geheelo sleunuitkeering te Weesp in handen genomen. Administratie, boeken on kassen zijn overgebracht naar een ander perceel, waarover deze dienst do volledige beschikking hoeft gekregen. Zeven personen gedood, twee gewond. In een plaatsje nabij Nervosa Delia Bat- iaglia (Italië) is gistermiddag een projec tiel .uit den wereldoorlog gevonden. Ten gevolge van onvoorzichtigheid ontplofte hef waardoor zeven personen, waaronder twee jongens, werden gedood. Twee andere personen werden gewond, waarvan oen ernstig. Ecu visch als postbode. Visschers .uit het Russische dorp Ust- jisbma, hebben een zalm gevangen, aan welks rugvin een 2l/s centimeier lange rub berbuis met het opschrift „bevat een brief" bevestigd was. De visch werd 'naar Archan gel gebracht en uit de buis kwam het volgende in het Engelsch en Noorsch ge schreven brief: Gelieve brief 'en buis op te sturen naar het zoölogisch museum te Oslo (Noorwe gen) met opgave waar, wanneer en hoe dc zalm gevangen werd, alsmede naam en adres van den visschcr, onder bijvoeging van eenige schubben. Volgens berekening der medewerkers van het wetenschappelijk instituut voor visscherij-onderzoek le Ar changel, heeft de zalm een afstand afgelegd vain 4500 kilometer. Het ter gelegenheid van den SSsten verjaardag van mevr. Theo Mann Bouwmeester door Theo Frenkel ge schilderde portret van de actrice in de rol van Felle uitslaande brand tijdig bedwongen. In een dier vele oude, smalle straatjes in het centrum van de hoofdstad de Sint Jansstraat werd gisteravond om streeks elf uur op dc tweede verdiepng van perceel 22 een felle uitslaande braad ontdekt In verband' met de dichte bebouwing in dit oude stadsgedeelte, rukte de brandweer met groot materiaal uit. Men was geluk kig tijdig ter plaatse, waardoor het vuur, dat met drie stiaten werd aangetast, in den kiem kon worden gesmoord. Niette min brandde het achterste gedeelte van de tweede etage, benevens de zolder ge heel af. Ook het dak van een aangren zend perceel kreeg eenige brandschade Uit het onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de bewoonster van de tweede verdieping, die afwezig, was, waschgoed had hangen te drogen bij een kachd, welke zij blijkbaar fel had opgestookt. Door nog onbekende oorzaak was de vloer onder de kachel gaan branden, waardoor een groot gat ontstond'. De kachel was tenslotte door den vloer heengezakt en op de eerste verdieping terecht gekomen. Hier werd uiteraard een groote ruïne aan gericht. Deze verdieping kreeg bovendien veel waterschade. Geen der bewoners is tegen brandschade verzekerd. Reddingboot aangespoeld. Aan het strand le Kijkduin is gisteren ter hoogte van golfbreker 25, een redding boot aangespoeld van liet Engelsche stoom schip „Pccaway", afkomstig uit New Castle, welk schip, zooals men weet, twee we ken geleden nabij de kust is vergaan. De Bemanning werd daarbij door het Duilscho s.s. Wilhelm Gustioff gered.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5