Eider de PI ANWEZ1GEN Verslag van den Gemeenteraad Radioprogramma's Vergadering van Dinsdag 12 ApriJ 1933, 'sinamiddags 2 uur, ten siadhuize. Voorzitter: burgemeester F. L. J van Haaren. III. Stedelijk Museum Voorstel tot vaststelling van een veror dening regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissi© voer het Stedelijk Museum. De aaukoopeu. De heer Hoogendam (a.r.) verander- sten, aal liet niet <1© bedoeling is alge meen© beschouwingen te houden maar en kele opmerkingen wil spr. toch wel maken. In art. 7 van de ontwerp verordening staat: „De Commissie beoordeelt aan de inrich ting voorgenomen schenkingen en liet daar aan in bewaring of in bruikleen afstaan van voorwerpen. Zij is belast met de keuze van de voor het Stedelijk Müseuni eventueel aan te koopen voorwerpen, met bet toezicht op en bet onderhond en de instandhouding van de ondergebrachte voorwerpen, terwijl zij zorg draagt vota- de goede orde i'a de inrichting". Hoever strekt dat? Kan die commissie zelfstandig aankoopen doen en moet een hooger© instantie daarover geen uitspraak dOen? De Voorzitter: Die commissie kan alleen, inkoopea d'oen binnen de gren zen van bet bedrag, dat door den raad tel ken jare wordt gevoteerd. Dat is een be scheiden bedrag van naar spr. meent f700 Binnen die grenzen kan de commissie zelf standig aankoopen doen voor het museum. De conservator. De heer Hoogendam (a.r.): En dan de taak van den conservator, welke zal die zijn? Ik meen, dat de conservator de man zal zijn, die het meeste verstand van. museurazafcen zal hebben en ook met de dagelijksche leiding van het museum belast zal worden. Die man van wat men zou kunnen noemen d'e technische leiding, zal volgens de ontwerp verordening al leen de vergaderingen van de commissie kunnen bijwonen ,als hij daartoe uitge- noodigd wordt. Dat is vreemd, want in die gevallen zal hij een adviseerende stem hebben. Is het niet beter te bepalen, dat de conservator alle vergaderingen van de commissie kan bijwonen? Ik zou dat beter vinden. Als men hem a1' een ondergeschik te beschouwt, moet men hem ook geen adviseerende stem toekennen, als hij op uitnoodiging de commissie-vergaderingen bijwoont. Daarom is het beter hem alle vergadering te laten bijwonen. Een „beperkte" functie. De Voorzitter zegt, dat do naanx conservator 'n grooteien indruk wekt dan de functie in werkelijkheid beteekent. Hij is een persoon in dienst van de commissie <hi zorgt voor d© uitvoering van haar besluiten. Het is dus geen erg belangrijke rol, die hij vervult, maar het is ook niet de rod van een bediende; het is iets daar tusschen in. Als men zegt: Aan den conservator geeft men een adviseerende stem, als hij op uit noodiging de commissievergaderingen bij woont; is het dan niet beter, dat hij altijd in. die vergaderingen aanwezig is? dan deelt spr. mee, dat aanvankelijk is over wogen den conservator permanent, die ver gaderingen te doen bijwonen. Maar er zijn wel eens dingen te bespreken, waarbij de conservator niet aanwezig behoort te zijn en dan is het voor den betrokkene onaan genaam, als tot hem gezegd1 wordt: U moet verdwijnen. Daarom is een andere regeling getroffen n.L dat, de conservator alleen de verga deringen zal bijwonen, als dat noodig is. Dat is niet zoo pijnlijk en stootend voor hem. i ii Uit het Engelsch van Arthur Somers Roche „Meent u dat werkelijk?' riep tk uit. Jk vergat de luisteraars in de kamer. „Eens, liefste, zul je begrijpen..." Een heftige beweging van de zijde van Slavrai bracht mij bij* zinnen... „Wanneer mag ik bij je komen?" vroeg ik. „Morgen?" stelde zij voor. „Wanneer? En waar?" „Zou je met mij willen gaan lunchen?" Bij de Colony?" vroeg zij. „Dat zou ik heerlijk vinden," verzekerde ik haar. „Dus de Colony, oin half twee," zei zij. „Ik zal op je wachten." Ik legde de telefoon op den haak en keerde naar mijn bezoekers terug. Ik nam een houding aan van wat-kan-het-me- bommen, die mij nog de meeste kansen gaf- „Het schijnt wel, dat jullie me hebt, waar je me hebben wilt," zei ik. Andy Hom ging vlug praten. „Luister, Lacy," zei hij, „erger je niet. Wel beschouwd, weet je, kan geen zake lijke bedekking kan worden gestaakt zonder Vroeger had de custos geen adv.seerende stem in de commissie-vergadering. In ver band met den nieuwen naam van den func tionaris is ook eenige uitbreid ug aan zijn bevoegdheid gegeven. In de verordening is niet vastgelegd, dat de conservator alle vergaderingen kan bij wonen, omdat, als \an dien regel moest worden afgeweken, dit voor den betrok kene min of meer onaangenaam kan zijn, maar wel is bepaald, dat bij aanwezig kan zijn als men van zijn advies gebruik wil maken. De functie van custos was nog meer beperkt dan die van conservator. Do lieer Hoogendam (a.r.)Het is wel juist, dat men den man uit de com missie verwijderd kan houden, als zijn tegenwoordigheid niet gewenscht wordt, maar zooals de regeling nu wordt, hangt alles af van het inzicht der commissie. Daarom oelt spr. toch meer voor een rege ling waarbij bepaald, wordt, dat de con servator alle vergaderingen kan bijwonen. Zouden B. en W. nog eens willen overwegen of deze regeling niet de voorkeur ver dient? De Voorzitter: De conservator kan toch altijd zijn advies geven. Wo hebben in den gemeentedienst vele oommissies en daarvoor geldt een gelijke regeling. Wo hebben overwogenAls de conservator advies kan geven en het wordt op prijs gesteld, dat hij dit geeft, kan aan hem beter gevraagd worden zijn advies in de commissie-vergadering mee te doelen, dan dat hij alle vergaderingen bijwoont. Dat punt is ampel overwogen; de voor gestelde regeling is beter eu ook in over eenstemming niet die voor andere com missies. j De verordening wordt z.h.s. goedgekeurd. Scholenbouw Schrijven naar aanleiding van de aan vragen van de Vereeniging tot bevordering van CbristelijTf Onderwijs, houdende ver zoek om medewerking te verleenon voor den bouw van een 7-kIassig© school voor G-.L.O. aan de Buys Ballotsingel en een 4- klassigo U.L.O-school aan de Westfranke- landschestraat. Ecu onaangename geschiedenis. De heer Th. J. L. van den BeTg (ch.) zegt, dat deze geschiedenis voor de Ckr. Hist, fractie een zeer onaangename is, om dat zij redelijke verwachtingen heeft gehad, dat deze zaak naar w ensch zou worden op gelost. De Chr. Hist fractie staat op het standpunt, dat inwilliging van de aanvragen in de eerste plaats een gemeentebelang is en in de tweede plaats is het dat van liet Hervormd schoolonderwijs. Ter toelichting van de bezwaren, die tegen de oplossing door B. en W. voorge steld worden gevoeld, moet spr. even te ruggaan naar bet jaar 1931. Toon deed bet schoolbestuur het verzoek aan den raad medewerking te verloenen voor den bouw van een nieuwe school voor L. O. aan de Buys Ballotsingel. De behoeften werden in dat jaar niet alleen erkend, maar de raad stemde met alge- meene stemmen toe in den bouw dezer school. Over hooge kosten werd niet ge spreken, hoewel de jaren 1931 en 1932 het diepste punt van de depressie vorm den. Het niet slagen van den bouw was niet te wijten aan B .en W. of aan den wethou der van onderwijs ,maar het stopwetj^ heeft toen ooik dezen bouw tegengebourh n. Na vijf jaren tobben met gehek aan ruimte, waarbij de leerlingen over drie, vier gebouwen werden gedistribueerd en de boekjes mochten vullen ,die door bet openbaar onderwijs werden versmaad, kwam het schoolbestuur in 1937 op de oude aanvrage terug, in het vaste vertrouwen, dat, wat eenmaal reeds werd gegund, nu niet geweigerd zou worden. De behoefte was immers schrijnender dan ooit. en stak voorafgaande opzegging. En wij staan m zakelijke verhouding, in alle opzichten, ook al zijn wij niet op de beurs inge- z< nreven." „Laten wij er niet verder over praten," zei ik bruusk. „Ik heb toegegeven. Net als je zegt, maatschappen kunnen niet plot seling worden gestaakt. Maar ik zeg jullie nu op. Vandaag over zes maanden ben ik van jullie af." Ik zag, hoe Jimmy Greco ongeduldige bewegingen maalde. Zijn mond ging open, rraar Ilom voorkwam hem. „Niemand zal kunnen zeggen, dat dit geen redelijk voorstel is," stemde hij toe. „IIoe sta jij er tegenover, Jimmy? En wat heb jij er op te zeggen, Pots?" De toon, waarop hij de vragen stelde, vroeg om bevestigend antwoord. Slavini stemde direct toe, en de trager denkende Gr. c- keek eerst eens naar Pots. „Wij kunnen niemand dwingen voor gc.ea bij ons te blijven," -zei Hom. „Al leen... het leek ons niet netjes om er mee uit te scheiden zonder ons te waar schuwen..." „Volkomen eens," viel ik in. „Nu, dat heb ik ook niet gedaan. Is dit alles?" „Zeker, dat is alles," zei Horn. „Dat., dat was juffrouw Seeley, die juist op belde, niet?" „Ik verzocht je," zei ik strak, „haar er buiten te laten. Ik meen het." „Spijt me. Niet zoo bedoeld," zei Horn. Hij stond op en noodigde met een blik de twee anderen uit zijn voorbeeld te schril af tegen den overvloed aan ruimte bij het openbaar onderwijs. Om slechts één voorbeeld te noemenHet gebrek aan ruimte noodzaakte de Yereen i ging voor Chr. Onderwijs 2 lokalen van do kleuter school Kiveva te huren, terwijl de gemeente twee lokalen van haar U. L. O.-school aan het Frans Ilalspleïn zoo maar kosteloos kon afstaan ,voor het openbaar bewaar school anderwijs en daarmede het school bestuur naar twee zijden onedele concur rentie aandeed. Niet alleen de nool drong tot hei indiening maar ook nog iets anders, dat de hoop op welslagen veidubbe! Ie. Immers, niemand minder dan de wethouder van onderwijs had, na ruggespraak met hoogoro autoriteiten gehouden te liehben, den wenk gegeven aan het bestuur, cm de aanvrage opnieuw in te dienen, daar ze naar zijn meening stellig een goed onthaal zou vinden. Ja, hij feliciteerde zelfs het bestuur bij voorbaat met de toezegging tot medewer king, door hem ontvangen. De weg was gebaand. Bittere ontgoocheling. Het was voor het schoolbestuur dan ook een bittere ontgoocheling, dat het, vlajj voor het verstrijken van den termijn tot een onderhoud werd opgeroepen en daar te hooren kreeg: De kosten zjjn te hoog; wij willen geen medewerking verloenen. De tijdnood dwong het bestuur tot een overhaast compromis, waarbij door de ge meente word voorgesteld: 6 lokalen aan de Westfrankelandschestraat en 4 lokalen aan den Oostsingel. Dit plan werd aanvankelijk door bet bestuur aanvaard, maai toen bleek, dat deze oplossing geen voldoende klasse ruimte bracht, moest het bestuur wel ko men met oen vernieuwde aanvrage om de school aan den Buys Baliotsinge! plus 4 lokalen aan de Westfrankelandschestraat. En opnieuw klinkt nu het noa-posoumus van de zijde van B. en W. en zij adviseeren den raad afwijzend te beschikken. Het is loei wel eigenaardigde aanvrage was in -orde: op de lijsten met handteeto- ningon was niets aan te merken, de be hoefte wordt erkend. Een ieder zal moe- ton zeggen: Het is alles in orde; aan de wet is voldaan en de raad kan niet an der, dan zijn goedkeuring er aan hech ten. Toch gebeurt dat nietl Politiek? En waai om niet? Zit hier politiek aeh- Lor? Politiek, die dan toch wel de alge meen gevoelde verachting voor dat be drijf aanwakkert. Spr. kan hier heusch niets anders zien dan -zen weloverwogen tegenwerking. De kosten van het te bouwen object kun nen en mogen geen verhindering zijn voor de gexdteuring, daar zij voor de wet geen grond daarvoor zijn .Niet, dat het school bestuur lichtvaardig met de gelden van rijk en gemeente ongaaf Maar hier wor den de kosten in het geding gebracht en dat mag niet. DONDERDAG, 21 April 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 1100 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 1000 Gramafoon. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoan. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Orkest en gramafoon. 2.00 Hand werk uurtje. 255 Gramafoon. 3.00 Voor do vrouw. 3.30 Gramofoon. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Gramafoon 500 Handen-ar beid' voor de jeugd. 5.30 Pianokwartet „Die llaghe". 6.30 Gramofoon 6..50 Cau serie. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Be lichten. 8.15 Stafmuziek 5de R.I. 9.00 Causerie 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten. 10 03 Gramafoon. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Gramafoon. Ca. 11.50 —12.00 Schriftlezing. Hilversum Iï, 301.5 M, Algemeen programma, verzorgd door do AVRO. fe.00 Gramoofon 10.00 Morgenwijding. 10,15 Gramofoon. 10.30 Omroeporkest. 11,00 Causerie. 11.30 Omroeporkest en soli; te. 12.30 Ensemble Rentmeester en gramoiocn 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Piano. 3.00 Gramofoon. 4 00 Voor de zieken. 4.30 Gramafoon. 4.40 Voor de kinderen. o.30 Aeoiian-orkest en soliste. 6.30 Sportcauserieën. 7.00 Voor de kin deren. 7 03 AVRO-Dansorkest 7.30 As tronomische lezing 8.00 Berichten. 8.10 Concertgebouworkest en solist. 9.15 Ra- diotooneel. 9 45 Gramofoon. 10.00 Om roeporkest on gramofoon. 11.00 Berich ten. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.30 12.00 Gramofoon Droitwich, 1500 M. 10.25 Gramofoon. 11.03 Continental Players. 11.50 Radiotooneel. 12.20 Dans muziek. 1250 Orkest. 1.35 Gramofoon. 2.35 Orkest m.m.v. solist 4j05 Gramo foon. 4,20 Be,sarabisch orkest. 4.50 Gra- moioon. 5.2) Berichten. 5.40 Causerie. G.00 Orkest. 6.50 Joe Kaye's Band1. 7.20 Radiotooneel met muziek. 8.20 Berich ten. 8.40 Causerie. 8.45 Orkest en solis ten. 9.20 Korte Kerkdienst 9.40 Kwintet. 10.20 Romany Dance Band. 10501.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.10, 7.55—8.05, 9.25 en 10.20 Gramo foon. 11.40 Orkest. (Om 12.50 Zang). 2.05 Piano. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Viool 3.50 Zang 6.20 Zaog. 7.35 Piano. 7.50 Operette. Keulen, 456 M. 5.30 Gramofoon 7 50 Orkest. 11.20 Or kest. 1.30 Concert 3.20 Orkest 5.53 Piano. 6.30 Orkest. 7.20 Orkest en ko ren. 9.35 Gramafoon. 9.501120 Or kesten, kooi en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 Aï. (Vlaamscli). 11.20 Gramofoon. 11.50 en 12.30 Kleinorkest. 12.301.20 Gramafoon. 4.20 Kleinarkest. 5.05 Gra mofoon. 5.20 Zang. Ld', pauze: Gramo foon. G.20 Piano. 7.20 „Das Rkeingoldi", opera. (Van 8 45—8.50 Gramofoon). Na afloop tot 10.20 Gramofoon. 484 M. (Franseh) 11.20 Gramafoon. 11.50 en 1230 Sulanorkest. 12 50, 1.20, 4.20 en 5 35 Gramafoon. 7.20 Saian-otr- kese, dansorkest en solisten. (8.20—8.35 Causerie) 9 3010.20 Pianokwartet. Dentsehl&ndsender, 1571 AL 8.30 Orkest en solisten (gramofoon). 7.20 Orkest en solist. (8.208.35 Duitsclt- land-ecbo). 9.20 Berichten. 9.50 Piano. 10.05 Berichten 10 2011.20 Orkest SCHiEDAMSCHE RADIO CENTRALE Donderdag 21 April. Programma 3. Keulen 8. Pauze 9.20. Parijs Radio 9.25. Radio P.T.T. Nord 11.05. Parijs Radio 11.20. 'Brussel (VI'.) 12.20. Keiden 1.20. Danmarks Radio 2.20. Keulen 320. Bros se! (VI.) 4.20, Regional 5.20. Keulen 6.20. Diversen 7 20. Diversen 9.20. Keulen 10.10. Stuttgart 11.20. Programma 4. Brussel (VI.) 8. Diversen 8.20. Regio nal 9.35 Droitwich 1250. Parijs Radio 2.10. Droitwich 2.35. Danmarks Radio 11.20. Programma 5. Luxemburg 8 Concert. Brussel (Fr.) 12.15. Luxemburg 1.25 Concert. Diver sen 1.50. Luxemburg 2.50 Conceit. Di versen 4.50. Brussel (VI.) 5.20. Diversen 10.-20. Ook zien we hier een ongeoorloofde inmenging van B. en W. in de interne aangelegenheden van het schoolbestuur. Do behoefte is duidelijk genoeg, over de uiteindelijke indeeling der klassen te be slissen behr.rdt het bestuur zich zelf het recht voor. Over de indeeling der klassen wensclit spr. in den raad' dan ook niet te discussieeron. Ten tweede male heeft het bestuur wil len tegemoet komen aan de wesischen van B. en W. en op 8 dezer haar laatste aan vrage teruggebracht voorloopig terug gebracht tot alleen de school aan de Buys Balloisingel. Zoo zou eerst het La ger Onderwijs geregelgd worden, om la ter de behoeften van het U.L.O. te die nen. 9. en W, gaven bij het onderhoud' te kenm-n, dat zulks beter zou zijn en wil den het bestuur tegelijk doen beloven bij een verwt-iping van de aanvrage niet in hooger beroep te gaan bij Ged1. Staten. Ook deze soepelheid wordt niet gewaar deerd. In dit advies wordt het alles ver worpen ei. nu mag het bestuur dan ge noegen nemen met een opgelapte school, volgen. „Wel, ik denk wel, dat dit alles is. Binnen een dag of wat zuilen we aan d'en.slag gaan, Lacy. Slavini heeft een paar plannetjes..." „Prachtig," zei ik, en het bet hierbij. Hiermee vertrokken zij, mij in twijfel achterlatend'. Zonder voorafgaande waarschuwing was de liefde in mijn leven gekomen. En bo vendien, de liefde had' baar intree ge daan m Jeanne's Seeley's leven. Toen Ik haar had gekust en haar op de Majestic had achtergelaten, was ik tot een oesluit gekomen. Zij zou mij niet meer zien. ij mocht mij dan een proleet vinden, of mij verachten. Dat was altijd nog veel beter dan een gebroken hart. Want baar hart zou nu niet' breken. Zeker, zij hield van mij. Maar dit was haar eerste liefdeshistorie. Zij was pas negentien. Maar wanneer ik baar bleef zien, wanneer oen meisjesbevliegjng rijpte tot eer.: brandende vrouwenliefde, zou dit haar blijvend' kunnen schaden. Terwijl, indien ik haar niet meer zag, haar trcts haar te hulp zou komen. Er zouden een paar tranen vloeien en daarna zou haar verachting voor mij haar liefde overwin nen. Grootsche dtoomen slopen in mijn geest. Ik was niet altijd' een dief geweest. Waarom moest ik er altijd' een blijven? Waarom kon ik niet uitscheiden? Na tuurlijk kon ik. Ik kon zelfs nog meer doen. Ik zou op een goeden Jag iederen stuiver, dien ik op oneerlijke wijze bad achteraf weggedrukt en voor bet oog ver borgen; een school, die volgens vroegere uitlatingen van gemeentewerken, alleen voor afbraak geschikt was. Denkt men, dat bet bestuur bij weigering door den raad van de gevraagde mede werking, dit alles niet zou voorleggen aan Ged". Staten? Dan vergist men zich stellig. En wat,meer is, het bestuur zal dan in het gelijk gesteld worden, daaraan twijfelt het col!' ge van B. en W. zoo min als spr. De werkinrichting voor zwak zinnigen. Denkt men voorts, dat het tactisch is om in een gebouw, waarin een werk-in- richting voor zwakzinnigen is onderge bracht, scholen voor lager en ULO te plaatsen? Dat mag niet ter wille van het zwakzinnige kind, dat licht bespot etn las tig gevallen wordt; - dat mag ook niet ter wille van den gewenschten bloei van Lager en ULO. Wie zulk een voorstel in ernst doet, kent, óf de draagkracht van zjjn woorden niet, öf, indien dat wel het geval is, wenscht de scholen niet veel goeds toe. Moet spr. hier zien de bevestiging van de woorden van den wethouder van on derwijs zelf, dat hij slechts wethouder is van het openbaar onderwijs? Dan wil spr den wethouder eraan herinneren, dat hij die in het openbaar heeft ingetrokken en beloofd' heeft, voortaan het bizonder on derwijs mede to bevorderen, zooals een bewindsman dat betaamt. Oproep tot de Chr. partijen. Uit naam van alle bizonder onderwijs protesteert spr tegen verdachtmakingen als van den heer Sandifart, nog pas onlangs op openbare vergaderingen aan het adres der bizonder© scholen gericht. verworven, kunnen terugbetalen. Dit liep in de honderdduizenden, maar wat_ kwam dat er op aan? 1b was nog jong; ik had een goed verstand; wanneer ik maar werkte, en mijn best deed, zou ik kun nen slagen. Jaren zouden kunnen ver strijken, voordat ik fortuin had gemaakt. Maar wanneer ik dat zon hebben ge maakt, wanneer ik met, rente iederen stuiver, dien ik had gestolen, zou tiebben terug betaald', dan zou ik naar .'Jeanne gaan. Zij zou dan getrouwd zijn, en in haar berinnering zou Ik niets ten een vage verschijning zijn. Desniettemin zou ik haar aan de Majestic herinneren. Ik zou baar vertellen, waarom ik uit haar leven was weggegaan; ik zou haar zeggen, dat haar invloed mij tot een beter mensch had gemaakt en zij zou mij de reeds ver geten kwetsuur vergeven, die ik naar nad toegebracht, toen zij negentien was Dwaas? Natuurlijk, maar goed' van :>e- doeling. Ik onderwierp deze bedoeling opnieuw aan een beschouwing en bekeek ze onder de belichting, die de dreigementen yarn mijn metgezellen vereischten. Deze dreige inenten waren niet ijdel. Ik kende de on evenwichtige geestesgesteldheid van den misdadiger beter dan wie ook. Zij zouden hun woorden waar maken, onafhankelijk van wat het hunzolf. zou kosten, omdat zij mij de pijnlijkste bestraffing zouden wil len aandoen en wel wisten, dat de ont Ook protesteert spr. tegen een stelsel matige achteruitzetting van hot christelijk onderwijs hier ter stede. Naar spr.'s mee ning kan dit beleid slechts een oproep bo- teekenen tot alle christelijke partijen in den raad, om zich aaneen te sluiten en recht te doen wedervaren aan het christelijk onderwijste lieginnen met de goedkeuring der aanvragen door het bestuur van de Yereeniging lot bevordering van Chr. On derwijs gedaan. (Wordt vervolgt}). Burgerlijke Stand VL AARD IN GEN. Geboren: 1 1 10 April. Thomas G ©Tardus Jozef, aeon van J. W. H. Luijten en E. P. AL (Ver maas, Groen van Prinstererstraat 60. Maatje', "dochter van C. J. Dijkshoorn eh. A. J. Hoogesteger, Markgraaflaan 135. Antonius Josephus Victorinus, zoom van J. J. A, van Haasteren en S. M. Ne derhof, Eendrachtstraat 12. i 12 April. Pieter Huig, zoon van. H. Struis en A."M, de Jong, Vettenoordkad© 36. 13 April. Willem Geradus, zoon van G. Kosten en M. v. d'. Zwan, Rijkestraat 5. Gehuwd: l Arend' Bagchus, 21 jaar en Neeltje van Leeuwen, 21 jaar. Dirk van den Heu vel, 31 jaar en Machteld' Ploot, 29 jaar. Hendrik Hermanns Schruijer, 24 jaar en Alefta Christina van der Pijl, 23 jaar. Jan van Oosten, 27 jaar en Martijntje Kathari.ua Rietdijk, 24 jaar. O v er led' en: 10 April. Dirk Bouwman, 46 jaar, echtg. van E. C. Bodenstab, Stationstraat 137. Maria van der Linden, 67 jaar, echtgen. van T. van Leeuwen, Smalle Haveustr. 9a. maskcring en arrestatie erger zouden zijn dan wat ook. Maar gesteld', dat ze nu niet zouden weten, waar ik was? Gesteld', dat zij mij niet aan de politie konden uitleveren? Wat dan De gedachte Ie verdwijnen was al mj mij opgekomen, toen ik met ben rede twistte en toen ik die afspraak met Jeanne maakte. Want deze afspraak, die zij mij hoerden maken, gaf hm de zekerheid, d'at ik althans voor de volgende achttien uur onder hun bereik was. Want zij wilden weerbarstigheid, van mijn kant voorkomen. Mijn toegeven zou wel met heolem.ial voor ernst door hen zrjn opgenomen. Het zou wel ia hun sluw brem opkomen, d'at ik zou kunnen ver dwijnen, wanneer ik werkelijk van plan was mij te verbeteren. Mijn mleneermg zou ook de hunne zijn; hierop kon ik staat maken. Zij kenden mij terdege. Zij wisten wel dat ik een plan niet bij de eerste tegen werping zon laten varen. Zij waren door mijn terugwijken in hot geheel niet over tuigd. Maar zij hadden niet alleen gera den, dat ik van Jeanne hield, maar ook d'at zij de werkelijke drijfveer was voor mijn verlangen een ander leven te gaan leiden. En, beschouwers van de mense lijke natuur als zij nu eenmaal waren, ze zouden nooit gelooven, dat ik in gebreke zou blijven mijn afspraak met Jeanne m de Colony te houden. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6