EERSTE BLAD. De strijd in Spanje mm Vrijdag, 22 April 1938 Roemenië Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 21844 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 693Q0 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Opstand in militaire gevangenis te Barcelona De buitenlandsche strijdkrachten van Franco De toestand in tiet Verre Oosten Oostenrijk -try. Duitsehiand Beiiand Vereemgdle Staten Volkenbond Gemengd Nieuws Hevige brand te Steenwijk Sovjet Unie Int. Samenwerking Dczo cuuraui verschijnt dagelijks, a el uit- toDiiering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaa! f 2.franco per-post f 2.50. Prijs per week: 15 cts. Afzon der UjKe nummers 4 ctB. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf unr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uar. Eon bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. iscKiui ischecourant Prijs der Advertentiën: van 15 regels 11 55; Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f p.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosteno cts,; po&tkwitanties 15 ets. 7aneveri \an adrertentièa dij abonnement zijn aan liet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eert maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25woor- den f0.25, rails vóór Dinsdagaxond Guur aan bet Bureau bezorgd. 'b Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat do rechtsche troepen in Catalonië naar het Zuiden blijven opruk ken en in de nabijheid van Alcala de Chv vert zijn gekomen. Gistermiddag hebben acht rechtsche vliegtuigen Puigcerda gebombardeerd, niet tegenstaande het vuur van het afweerge schut. Van Bourg Madame aan de Fransclie grens kon men zien, dat huizen in brand vlogen en dat ook een trein werd getrof fen. Vele gewonden, die naar Bourg Madame vluchtten, deelden mede, dat tal rijke dooden waren te betreuren. Volgens berichten uit Puigcerda kwamen de vliegtuigen, welke Puigcerda hebben ge bombardeerd, uit Zuidelijke richting. Tot drie keer werd de spoorweg RipollPuig cerda onder vuur genomen. In de stad werd vooral de omgeving van het sta tion getroffen. Bij het bombardement zijn zeven personen gedood en twintig gewond. De opmarsch in Val d'Aran. In Val d'Arau hebben verscheidene af- deeliirgen van de regeeringstroepen met veel materiaal zich overgegeven aan gene raal Solchaga. len Zuiden van de Ebro rukken de rechtschen op tusschen Sienra Beleeile en Sierra Maeslrazgo, terwijl ook de troe pen onder bevel van generaal Aranda ver der oprui,-ken. Opstand iu militaire gevange nis te Barcelona? Er zonden 7000 man bij betrokken zijn geweest. Be Daily H-.-rald" meldt uit Barcelona, dat gisteren bijna 7000 krijgsgevangenen een wanhopige poging hebben ondernomen uit te breken uit de moderne gevangenis van Barcelona. Zij waren van wapenen voorzien, die volgens het blad, waren binnengesmokkeld door leden der z.g. vijfde brigade, een ge heime organisatie van Franco-gezinden. Met spoed ontijoden troepen sioten een cordon om de gevangenis en traden op- tegen de gevangenen, die naar hun cellen werden teruggedreven en na een lievig ge vecht werden ontwapend. In vele cellen werden bergplaatsen ont dekt, ivaar do wapens waren verborgen gehouden. Men verklaart dat deze muiterij het tee- ken zou moeten zijn voor 'n opstand van do vijfde brigade. De plannen waren even wel ter kennis gebracht van de regeering. De muiterij was te vroeg uilgebroken. Zij werd krachtig onderdrukt. Opperbevel aan het Noordelijk front in banden van Duitsche generaals? In een mededeeüng van de Spaansehe ambassade te Londen wordt gezegd, dat d'e Spaansehe regeering uit hoogst be trouwbare bron vernomen heeft, dat de Duitsche generale staf op 16 dezer be sloten heeft, dat Duitsehiand toezicht zal uitoefenen op alle operatics aan de Py- reneeëngrens. In verband hiermede zijn vijf hooge ambtenaren per vliegtuig van Ber'ijn naar Burgos vertrokken en hel opperbe vel aan het Noordelijk front In Spanje is thans in handen van twee Duitsche gene raals. i?order wordt beweerd, dat (33 of ficieren per vliegtuig uit Münelien zijn vertrokken, waarvan er 52 naar Sevilla zijn gegaan, _o:n een onmiddellijk offensief tegen Almeria, van Malaga uit, voor te bereiden. Bericht van Spaansehe am bassade door Berlijn tegenge sproken. Het bericht van de Spaansehe ambassade te Londen over deelneming van Duitsche officieren aan d'e operaties in Spanje, wordt in officieele kringen te Berlijn als X de grootste onzin gekenmerkt. Buitenlandsche strijdkrachten aan - de zijde van Franco. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald geeft de „laatste, meest authentieke en, naar hij gelooft, de eenigo juiste verklaring over de buitenlandsche strijdkrachten, die aan de zijde van Fran co strijden". Deze krachten bestaan volgens hom uit: Landstrijdkrachten: Italianen, onder be vel van generaal Berti, met generaal Man- zini als onderbevelhebber, vormen een legioen van drie infantcrie-divisics, drie artillerie-regimenten, een groop tanks eai de noodige hnlpafdeelingen. De infanterie-divisies zijn: Littorfo (gene taal Bergonzoli), Zwarte Vlammen en 23 Maart (generaal Francisci), Pijlen (gene taal Roatfa). Iedere divisie bestaat- uit twee briga des, iedere brigade uit twee regimenten, ieder regiment uit drie bataljons. In het geheel bestaan de infanteriestrijd- krachten dus uit 36 bataljons. In de beide „Pijl"-brigades, de brigade dei' Zwarte Pijlen en die der Blauwe Pij len, zijn slechts weinig Spanjaarden opge nomen. De artillerie-regimenten (generaal Man- ca) zijn het eerste, tweede en vijfde. Zij zijn uitgerust met 'geschut"van 2(6 tot 12 duim. De tankgroep (kolonel Sabini) bestaat uit drie bataljons," twee bataljons tanks en een bataljon' pantserwagens. Duitsche luchtstrijdkrachten bestaan als zoodanig niet. Er zijn verscheidene dui zenden Duitsche „technici" (officieren, ar tilleristen, e. d1.), doch zij .vormen Jiet kader van Spaansehe eenheden. LuchtstrijdkrachtenItatiaansche (gene raal Baniasconi, genaamd! Garda en (op Majorca) generaal Vellani, genaamd' Ve larde. Acht eskaders, (96 toestelen) zware bommenwerpers van het type Savoia 81. Acht eskaders (80 toestellen jsneile bom menwerpers van het type Savoia 79, een groep (tien toestellen) vérkenners van het type Breda 61 en 35 eskaders (285 toe stellen) jagers van d'e typen Fiat en Bo rneo. Voorts zijn volgens het blad onlangs nieuwe versterkingen aangekomen. Duitsche: Condor legioen (149 locstel len;, acht eskaders Messerschmidt jacht vliegtuigen, twee eskaders bommenwerpers van het type Ileinkel 51, twee eskaders Domier jagers (type 17), een patrouille Ileinkel toestellen (type 45). Voorts nog 100 toestellen, voor het mee- rendeel Junkers en Ileinkel (111). Com mandant van het Condor-legioen is generaal Vcidt, van de zesde afdceling der Duit sche luchtmacht. Aangezien de Ilaiia.msehe infanteristen ruw geschat 30.000 man tellen, moeien de buitenlandsche troepen aan de zijde van Franco volgens de Daily Herald minstens 60.000 man sterk zijn. Einji om strategische redenen ontruimd. In het Chineesche communiqué wordt gezegd, dat Linji is ontruimd om strate gische redenen. In hun streven, de te Yihsïen beleger de Japanneezen te ontzetten, aldus ver klaarde do woordvoerder van het Chi neesche leger, ondervond de Japansehe legerleiding moeilijkheden bij het zenden van verstei kin gen langs den spoorweg TientsinPoekau, en ten einde de aan dacht der Chineesdio troepen af te lei den en den Japanschen strijdkrachten te Yihsien de gelegenheid te geven door te breken heeft zij een aanval op Linji onder nomen. Het Chineesche opperbevel, dat niet wilde, dat de sterkte der Chineesche strijdkrachten werd verdeeld, heeft daar om do ontruiming van Linji bevolen. De woordvoerder wees er op, dat het centrum van den strijd reeds naar elders is var- plaatst en dat Linji niet langer van slrate- gischo beteekenis is. Sterke Chineesche afdeelingen houden evenwel nog strate gische punten rond Linji bezet, en zij ver dubbelen hun aanvallen op de Japansehe achterhoede. In Noord Hcman en Zpid Sjanst hebben de Chineezen vijf steden heroverd, name lijk Tsijoean, Menghsicn, Pingloe, Woeh- siang m Antsjeh, waardoor de druk der Japanneezen op den Loenghai spoorweg verminderd en de verbinding tusschen de Chineesche strijdkrachten aan beide zij den van de Gele rivier hersteld is. Geweldige strijd (en Zuiden van Taiertsjwang, Japansehe strijdkrachten, afkomstig van Yihsien en Linji, hebben zich vereenigd. Zij hebben oen geweldig gecomb meerden opmarsch ingezet in Zuidelijke richting en combineeren zich te Taertsjwang. Naar schatting hebben zij 200.000 man in het vuur gebracht. De Chineezen strijden verwoed. Van ochtend' verklaarden zij stand te houden. Uit concentratiekamp (e Wc enen ontsnapt. To Warschau is dr. Joseph Streser, de ondervoorzitter van den raad van idvo- enten te Weenen, aangekomen, die ver klaarde, dat hij door de nationaal socia listen bij hun aankomst te Weenen was gearresteerd en naar een coucontraiiekarnp overgebracht, waar hij slecht behandeld werd. Toen hij moest -helpen 'bij afbraak werkzaamheden aan het gebouw van de rechtbank, ui welk gebouw hij door en door thuis was, slaagde hij erin le ont snappen en de Poolsche grens te bereiken. Tijdens zijn bezoek aan Amsterdam voor besprekingen omtrent de IJ-tnnncl- plannen, bezichtigde de minister van waterstaat, mr. dr. J. A. M. van Buuren (x) gisteren de verkeerslicht-in stallatie bij het Vondelpark. De ijzerschaarsekte en het vier jarenplan. In een gisteren uitgegeven circulaire van het ministerie van binnenland'sche zaken wordt o.rn. gezegd, dat de bouw van memvc fabrieken, d'ie vooral nood'g is geworden binnen het kader van het vier jarenplan, en de bewapening van hel lijk groote hoeveelheden ijzer noodig maken. Door den deviezentoestand echter en de schaarschte op de wereldmarkt, zijn de importen van ijzer en schroot beperkt. Teneinde tijdig alle economische en poli tieke laken ten uitvoer te kunnen leggen, zal men alle mogelijkheden tot herwin ning v.on ijzerafvaf geheel moeten uitbuiten. Bijgevolg heeft maarschalk Doering alle gemeenten doen uitnoodigen op zijn laatsl 1 Augustus alle ijzeren hekken, welker behoud niet onontbeerlijk geacht zal ?jjn, af te breken, foor tuinen bij huizen wordt aanbevelen de hekken ie vervangen door lage stc-encn muurtjes. De afgebroken hek ken zulten aan ijzerkooplieden verkocht Morden, he zich schriftelijk moeten ver binden het ijzer onmiddellijijk te 'everen aan de voor de bewapening werkende fa brieken. De a.s. benoeming van ecu president. De partijen van cle Valera en Cosgrave zijn voor het eerst sedert 1922 in een infor- mecle conferentie bijeengekomen en heb ben met algemeeuo stemmen besloten, den 78-jarigen senator dr. Hyde uit te noodigen, het nieuwe presidentschap van Eire (Ier land) te aanvaarden. Dit besluit vormt een volkomen verras sing. Hyde, die protestant is, was vroeger voorzitter van den Kellischen bond. Se dert twintig jaar leefde hij teruggetrokken, dcch kortgeleden had de Valera hem onver wacht tot senator benoemd. Indien hij do benoeming aanvaardt, zal hij bij <!e op 4 Mei te houden veikiezingen waarschijn lijk zonder oppositie voor een ambtspe riode van zeven jaar gekozen worden. De Britsche vliegtuighe-trHingen. Volgens het „Wallstrcet Journal" zou de Amerikaanscke vliegtuigindustrie voor een vaarde van 75 millioen dollar aan Brit- scho bestellingen kunnen accepteeren voor levering binnen een jaar ongeveer. Helium geweigerd aan Duitsehiand. De Amerilcaatische minister van binnen- landsche zaken Ickes, president der com missie, welke cle kwestie der helium be handelt, heeft geweigerd een uitvoerver gunning voor helium naar Duitsehiand te verstrekken. Tevoren had hij do departementen van oor log en marine gevraagd hem mededeelin- gen te willen doen over de -hoeveelheden helium, welke door Duitsehiand worden gebruikt, alsmed" antwoord te willen ge ven op cle vraag of helium nog een andere bestemming kan hebben dan voor do vul ling van luchtschepen. Terug naar het land, adviseert Ford. Binnenkort zal Henry Ford' een bezoek aan Roosevelt brengen, ten einde op diens verzoek den toestand van het zakenleven te bespreken. Ford' heeft, sprekende over dit bezoek, verklaard „Ik wil den president de kans geven, eens iemand te zien, die niets komt vra gen. Hij zeidc voorts, dat de ïitbreiding van de „terug naar de farm"-bewegmg het land' zal redden. Indien het volk niet zijn eigen voedsel voortbrengt, zal het ten dictator moeten hebben, die het dwingt, zulks ie doen. Het hoeren bed rijf moet voor de industrie produceercn en het eenige middel togen alle kwalen iswerk. De strijd tegen de IJzeren Garde, De Roemcensche bladen publicceren het facsimile van een brief, die Codreanoe iu 1933 aan zijn aanhangers geschreven heeft. In dezen brief worth meermalen den naam genoemd v.iu oen der mannen, die in De cember 1933 te Sinaja den liberalen mi nisterpresident Duca hebben doolgescho- len. In gelijkluidende commentaren wijzen de bladen Codreanoe opnieuw aau als den „geestelijken dader". Men verwacht binnenkort een olficieele meaedeoling, o.u. ook over de conclusies, die de autoriteiten meenen to moeten trek ken uit andere voor Codreanoe belastende documenten. Reuier meldt natter: Naar vernomen u-ordl, zullen de:tig ver schillende types vliegtuigen, n-aarond'er de evenwijdig aan dat, hetwelk 10 April met Engeland is tot stand gekomen. Evenwel zulten de problemen, die in het bizonder voor do beide landen gelden, en die nog eenige moeilijkheden opleveren, sl chis iu algemeene trekken behandeld worden, aan gezien de grondige en technische bestudee ring eivun wordt uitgesteld lot het oogen blik, waai op de Fransche ambassadeur te Rome gonccrediteuti zal zijn, d.w.z in Mei a.s. Dc negus zal vertegenwoordigd zijn in den Volkenbondsraad. De negus heeft den secretaris-generaal va'n den Volkenbond medegedeeld, dat hij vertegenwoordigd zal zijn in de komende zitting van den Yolkenbondsraad, u-elke 9 Mei a.s. bijeen zal komen. In zijn telegram aan den secrelaris-gene- xaal van den Volkenbond heeft de negus o.a. gezc-gd, dat overeenkomstig het hand vest een staat, die geen lict is van den Raad, zich toch liïeiiu kan doen vertegen woordigen, wanneer een zaak behandeld zal worden, welke hem aangaat. De negus is voornemens binnenkort een vertegen woordiger aan te wijzen tot verdediging van de belangen van zijn volk, dat strijdt voor zijn onafhankelijkheid, wanneer de Abessijn- sclio zaken in den Raad zullen worden besproken. Êngelscbe politieke kringen zijn van meening, dat liet feit, dat de negus zicli in de komende zitting van den Yolken- botndgsraad zal doen vertegenwoordigen, geen wijziging zal brengen in het standpuiat der Britsche regeeiing ten aanzien van de Abessijnsche kwestie. Twee houten pakhuizen geheel, een slagerij en twee woon huizen gedeeltelijk in de asch gelegd. In den algeloopen nacht te omstreeks kwart voor een ontdekte een voorbijgan ger dat een zeer hevige uitslaande braad woedde in een der pakhuizen aan de haven te Steenwijk. Hij waarschuwde di rect politie en brandweer. Het bleek, dat het vuur woedde in een der houten pak huizen, staande achter de woning, bewoond bommenwerper bekend als liet „vliegendedoor den heer E. de Leeuw, welk pak- als zijnde be.-chikbaar voor export nlus eigendom is van de heeren II. Wag- Ia D ï'I i s-s 1 fl/>h (*c rn ivi i.*"f I r - /-» td n I tei en A. Kuiper, Weldra deelden d© fotf aan de Britsche luchtvaartmissie worden aangeboden. In alle gevallen beschikken naar de meening der Vereenigde Staten, leger en vloot over machines, die nog vlammen zich vandaar mede aan het pak huis gelegen achter de grossierderij in heter dan deze types zijn, zoodat deze voor koloniale waren en koffiebranderij van de uitvoer beschikbaar kunnen worden gesteld. 1 'r ~'~L Behalve het „vliegende fort", kan Enge land een-persoons gevcch Isvl ieglu igen met een snelheid van 4S0 K.M. per uur koopen, doch nieuwere types zal het niet kunnen verkrijgen Drie types vliegbooten voor kustbom- bardementen zullen eveneens be-chikbaar zijn. liet Amerikaansche leger bezit thans gewekt, gealarmeerd', hlallerijl "verlieten M-ed. Ten Kate, als het eerste, dat tot den nok gevuld was met rollen asphalt en mastiek, stonden weldra in lichterlaaie. De hdte was zoo hevig, dat men onmogelijk dichtbij kon komen. Infusschen waren de omwonenden, voor zoover zij niet reeds door het knetteren van de fel brandende pakhuizen -.varen een vergroot type van het „vliegende fort" on bound substralosfeer-bommenwerpers, mumchen en kinderen in nachtgewaad hun woningc-n. De kleinen liepen schremnd© die zonder tus-cheidanding heen en terug r0IK' en onderwijl trachtten de volwas- naar Europa kunnen vliegen. Deze worden senen zooveel mogelijk van hun have en voortbewogen door zes moloren en doo goed in veilighe.d te brengen. De veehou- t i n der Aalderson uaf zijn koeten en klein vee - van <*n fcatapulfinslailal» m de|de vrijheidj opdat zij eoa goed hccnkomea - lucht geschoten. Een Russische Maginot-Iinie. Naar gemeld wordt, is maarschalk Wo- rosjilof de volkscommissaris voor de na tionale verdediging, uit de Krim naar Mos kou teruggekeerd, om deel te nemen aan de militaire beraadslagingen ter bespoedi ging van het werk aan een Sovjet-'Russi- sclie „Maginol-linie", welke zou moeten be staan uit een 3d mijl breed© oorlogszone, loopende van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Dit geheel© gebied zou met mijneu worden belegd, welke, zoo een inval wordt verricht, langs electrischen weg tot ontplof fing kunnen worden aebracht. Glial Ciano naar Londen? In Britsche diplomatieke kringen wordt niet bevestigd, dat Ciano voornemens zou zijn een reis naar Londen te maken na het bezoek van Hitier aan Rome. Ver klaard wordt dat de Britsche regeering op het oogenblik niets weef van de Italiaan- sclic plannen dienaangaande. De Franseli-Itnliaansdic besprekingen. Na het onderhoud, dat de Fransche zaak gelastigd© te Rome Blondel, Dinsdag j.l. heeft gehad met Ciano, die hom mededeel de, dat do Itah'aansche regeering bereid is, onderhandelingen met het Fransche ka bïnet te openen, zijn gisteren aan den Fraia- schen zaakgelastigde te Rome instrucites gezonden. Deze instructies omvatten het programma, dat aam do Iialiamscho pee ring zal worden voorgesteld .en cle kwes ties, die volgens de Fransche regeering hij deze besprekingen onder de oogen dionen te worden gezien, liet gaat er op lier oogenblik voorFrank- zouden kunnen vinden. Dit vee liep los op straat rond, hetgeen, de verwarrng nog vergrootte. Inmiddeis~was de brand weer van Steenwijk gekomen en weldra werd met eenige stralen water gegeven Het was echter duidelijk, dat zij alieen maar weinig zou kunnen beginnen. De beide pakhuizen waren reeds zoo goed als gein el verbrand en de vlammen hadden zich inmiddels nog medegedeeld aan de huizen bewoond door E. de Leeuw, R. de Jong en de slagerij van den heer W. Visser Van dit laatste huis sloegen do vlammen weer over naar de" schuren en stallen van den veehouder Aalderson eu naar de schuur van den heer Volkers er de arbeiderswoning van den heer Jong bloed. Op een gegeven oogenblik stonden zeven panden in brand. De motorbrand spuit van Sterawijkenvold was intusschen eveneens ter hulp gekomen. In de haven vond zij volop water en met vereend© krachten kon men toen het vuur bestrij den. Weldra uegon het te minderen en na ©enigen tijd bard werken was de brancf- weei het vuur meester. De beide houten pakhuizen zijn geheel verloren gegaan. Bovendien verbrandden de slagerij van den heer Visser en de hui zen beu-oond door E. do Leeuw en R. de Josig groote?,deels. Van de schuren en stallen van den veehouder Aalderson is vrijwel niets behouden. Een geit, welke niet meer in vrijheid kon worden gesteld, is in de vlammc-n omgekomen. Ds woning van den heer Jongbloed kreeg veel schade. Vanmorgen negen uur was do brandweer nog steeds met de nablussching bezig. De schade is zeer groot. Omtrent de oor zaak van den brand is niets bekend. Of alle gedupeerden verzekerd zijn was van rijk om, oen accoord met Italië te sluiten morgen nog niet bekend.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1