TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BINNENLAND Het huwelijk van Prins Louis Ferdinand Prinses Juliana en Prins Bern hard op huize Doorn, zij tegenwoordig waren bij het dinei' soi rée. Prinses Juliana droeg een witten bont mantel en was getooid met een diadeem. Da Prms was gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers. Langs den weg hadden zich vele belang stellenden geschaard, om het Prinselijk paar Je begroeien. Overzicht Eerste Kamer De .spelling-interpellatie van prof. Woltjer. Prof. Woltjer (a.i\) liecft gistermid dag in de Eerste Kamer aan den minister van onderwas, kunsten en wetenschappen vragen gesteld omtrent de schrijfwijze dor Kederlandsche taal. Prof. W o 11jer constateerde een ver schil tusschen de verklaringen van dr. Colijn, in Januari j.l. bij de algemeene be schouwingen op de rijksbegrooting aan de Eerste Kamer gedaan m de regeling, welke de minister van onderwijs bij de memorie van antwoord op hoofdstuk zes heeft aan gekondigd. De heer Woltjer lieeft uit de verklaringen van Januari verslaan, dat de regeering de spellingsbesluiten van 1934 Gisteravond om acht uur zijn II. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- twadf-oF^ijftten. iiel al- De voorbereiding van een luchtverdedigingsdag Generale repetitie der deelnemen- de vliegtuigen. De Groningers beleefden gisteien een imposant schouwspel. Drie en vijftig mili taire toestellen vlogen1 den gansclien mid dag boven G runo's veste, uu eens in for maties van drie of vijf, dan weer in groa- tijd vlogen de patrouilles rustig in een cir kel rond. Zoo au en dan werden spiegel gevechten geleverd en dwarrelden zij brul lend door elkander, snel en bewegelijk, als meeuwen, overrompelend als gieren, die op hun prooi neervallen. Een doeltreffender propaganda voor den luchtverdedigiugsdag, wélke 11 Mei a,s. iu deze stad gehouden wordt, had men zich' niet kunnen voorstellen. De weers omstandigheden werkten bovendien zeer goed mede, want hoewel de vrij harde wind voor de vliegers vëi're van aange naam was en deze het"' formatie vliegen in niet geringe mate verzwaarde, vórmde het hoogo blauw plafond voor de toeschou wers op straat en op de daken een achter grond, waartegen de evoluties der vliegers uitstekend waren te volgen. De militaire autoriteiten, met aan liet hoofd majoor J. G. W. Zegers van den staf der militaire luchtvaart, die het pro gramma voor den aanstaanden luchtverde digingsdag hebben ontworpen, volgden do verrichtingen der vliegers in hot stads park, waarboven 11 Mei a.s. de demonstra ties worden gehouden en waar dien dag en 1936 onwettig acht. Toch handhaaft zijook do luchtdoelartillerie zal zijn opgo voorloopig een deel van die besluiten. Juister zou de heer Woltjer het vinden als aan dc scholen, in afwachting van de wettelijke regeling, de keuze tusschen de spelIing-Marehanl en de spelling-Do Vries en Te Winkel werd gelaten. - Vooral betreurde spr., dat ten opzichte van de spelling geen overeenstemming met België is verkregen. B'e minister van onderwijs, kunsten en •wetenschappen, prof. dr. Slotemaker de Br u n c-, antwoordde, dat het zonder meer intrekken van de spellingbesluiten van 1934 ten verwarring zou doen ont staan. Daarom moet de weg, in 1934 in- gel-teen, den weg namelijk der Kon. be sluiten, nog even worden gevolgd. De minister verzekerde, dal zijn jongste be slissingen alleen naar den vorm een voor loopig karakter dragen en dat liet geens zins zijn bedoeling is dat de in het uit zicht gestel le wettelijke regeling materieel verandering in de thans genomen beslis singen aanbrengt. De regeexing heeft voor de keuze gé- staan ofwel mei België op alle punten, ook wat betreft hel woordbeeld, gelijke lijn to trekken en dan aan de Ned er Puni sche uitgevers een schadevergoeding van twee tot twee en een half miliioen gulden uit te betalen ofwel wat het woord beeld betreft dc spelling 1934 aan te hou den. Om financieel© redenen heeft de re geering aan het laatste de voorkeur ge geven. Prof. \V o tjer was geenszins overtuigd en zeide,dat de Bijbel vergiffenis van zonde niet belooft aan hem, die zijn zon den belijdt, maar aan hen, die ze belijdt en nalaat. Daarom achtte hij de hand having der erkend-onweltige spallingsbe- sluiten, ook als dat voorloopig geschiedt, verkeerd. De heer Van Ban schot (r.k.) stelde den minister cvn aantal vragen over de procedure, welke hij dacht te volgen. Dat do minister zijn wet zonder moeilijkheden door de Tweede Kamer heen zou krijgen, betwijfelde deze spr. De heer De Savornin L oh man (c.h.) die een pleidooi hield voor de weder invoering van De Vries en Te Winkel zoo lang de wettelijke basis - er nog niet is, greep ook a! naar den Bijbel en noemde de jongste beslissingen van den minister inzake de spelling oen Sal Om ons-oordeel, alleen met deze noodlottige Inzonderheid, dat het vonnis ook geëxecuteerd wordt. Het kind, de spelling, wordt in tweeën gehakt en de voorstanders van do oude en die van do nieuwe spelling krijgen elk een helft. tVal België betreft zeidto hij, dat wij, als wij eenheid van spelling voor 2 miliioen kunnen koopen, dien koop ze ker moetitn sluiten. steld De oefeningen, welke de vlieger» hoog in de lucht uitvoerden en welke beschouwd moesten worden als de generale repetities voor 11 Mei, werden met gröoto belang stelling gevolgd. Zij waren gioolsch van opzet, grootsch van stijl en grooteeli van uitvoering. De medewerking van de lucht doelarlilleiie, welk wapen aan de generale repetitie niet meedeed, zal den suggestie- ven indruk op do toeschouwers op den Hen Mei ongetwijfeld nog verhoogeu. Dat de deelneming van ruim vijftig vlieg tuigen op het vliegveld Eelde een grooto drukte teweeg bracht, spreekt vanzelf, liet was een krachtproef, die in tusschen keu rig slaagde. Ook het tanken van zoovele vliegtuigen leverde geen groole moeilijk heden op. Dezen keer bleven do water vliegtuigen er waren er nu maar twee, doch 11 Mei nemen acht watcrvliegtu:gen deel den gebeden middag in de lucht doch het ligt in de bedoeling, dat deze toestellen op den luchtverdedigingsdag zul len dalen op het nabij gelegen Paterswold- schemcer. Het „volksgasmasker" De Hembrug kan nog geen orders aannemen. laar aanleiding van een desbelreffend bericht deelt de directie van het Staats bedrijf der Aitillcrioinrichtingen aan de Hembrug ons mede, dat door haar thans nog geen bestellingen voor „volksgasmas kers" kunnen worden aanvaard. Het einde van het conflict in de Noordelijke bouwbedrijven. De leden van de drie samenwerkende bon w v a k org a n i sa t i es in bet Noordoostelijk stnkingsgebied van Drente, hebben gister middag onder leiding van den lieer G. Klein, uit Amsterdam, voorzitter van den 'Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbei- dersbond, te Assen een vergadering be legd, ter behandeling van de door de werkgevers gestelde voorwaarden. Do vergadering nam deze voorstellen aan, welke inhielden, dat het inwerking treden der art. 15 en 22 van het landelijk collectief contract resp. betreffende reisver- gocding en doorbetaling van loon bij regen- verzuim, zal geschieden op. 1 Januari en 1 Maart 1939. De onbewaakte overweg Een nieuw waarschuwings systeem. De K. N. A. C. meldt, dat deze week bij den onbewaakten overweg in den. rijks weg van Zwolle naar Almelo nabij Kaalte de nieuwe waarschuwingsbakens geplaatst zullen worden, waarmede op aandring vain de verkeersbonden hier te lande thans een proef zal worden genomen. Het betreft hier een systeem, zooals dit in Duitsclïland reeds algemeen en i).i an dere landen, als België en Zwitserland, reeds gedeeltelijk in gebruik is en waarbij ter weerszijden van de spoorbaan ook bij bewaakte overwegen op regelmatige afstanden langs den weg laag geplaatste bakens zijn aangebracht, voorzien van re- flecteerende schuint- dwarsslrepen, Be verst (150 31.) van den overweg ver wijderde bakens vertonnen drie d ware stre pen. Op 100 31. van den overweg vindt men het tweede stel mei twee dwarssfrepen en ten slotte op 50 31. van de spoorweg, kruising het derde stel met één refleclee- ïeilde dwarsstreep. De bakens zijn aan weerszijden van den weg aangebracht, waarhij in overeenstemming met onze alge meene vorl ich t i ngsbepa! in gen (rood licht links passoeren en wit licht rechts) de ba kens aan den rechter kant van den weg roode en die aan den linkerkant witte reflectoren hebben. Do K. N. A. C. is er van overtuigd', dat afgezien van het nog beter maar ook kostbaarder systeem met automatische flik kerlichten, met dit systeem een betere beveiliging van de onbewaakte overwegen zal kunnen worden verkregen dan thans het geval is, nu men uitsluitend een waar- schuwingsleeken, het Andreaskruis, aantreft vlak bij de spoorbaan. Dit teeken, op zich zelf reeds weinig opvallend, kan bij duis ternis en ongunstige weersomstandigheden niet tijdig gezien worden. Nu door de geleidelijke opvoering van de toelaatbare snelheden van het wegver keer en de vrij plotselinge verliooging der snelheden van het treinverkeer de omstan digheden bij de onbewaakte overwegen aan zienlijk zijn gewijzigd', ligt het voor do hand, dat een waarschuwingssysteem, dat ingesteld werd toen het wegkerkeer bestond uit paarden tractie, niet meer voldoende geacht kan worden. Een bizondero waarschuwing richt de K. N. A. C. tot alle weggebruikers nu in Mei op vele spoorlijnen de elect rischo trac tie met verhoogde rijsnelheden haar intrede zal doen, terwijl op andere lijnen, die tot nu toe sloomtractie hadden, de geruïsch- loozo en snelle Diesel treinen wordea inge zet, die liet gevaar der onbewaakte overwe gen weer in niet onbelangrijke mate zullen verhoogeu. De collectieve arbeidsovereen komsten in 1937 Wederom eenige uitbreiding. Naar liet zoo juist verschenen jaarover zicht der' collectieve arbeidsovereenkom sten, een uitgave van het centraal bureau voor de statistiek, mededeelt, heeft hel jaar 1937 wederom eenige uitbreiding ge bracht van de aantallen bij deze overeen komsten betrokken ondernemingen en werk nemers. Het totaal aantal overeenkomsten en dat van. de daarbij betrokken ondernemingen en arbeiders bedroeg in 1937 resp. 1,241, 43.500 en 282.850, tegen resp. 1.237, 38.800 en 253.100 in 193G (in 1930 resp. 1.554, 23.550 en 385.000)/ In de industrie steeg het aantal ondernemingen en. dat der aiheiders van resp. 17.G0Ü en 159.450 in 1936 tot resp. 17.950 en 171100 in 1937. (in 1930 resp. 16.150 en 316.250) Onder de collectieve contracten in de landbouwbedrijven vielen in 1937 24.750 ondernemingen en 78.350 arbeiders tegen resp. 20.550 en 61.750 in 1936 (resp. 6.050 en 26.500 i'n 1930). 31en ziet, dat in tegenstelling tot de industrie in den landbouw tijdens de crisisjaren de col lectieve arbeidsovereenkomsten een veel grooteren kring van bedrijven en arbeiders zijn gaan bestrijken. De statistiek deelt mede, dat de totstand koming der contracten ook in 1937 bijna steeds plaats had na vredelievende onder handelingen tusschen partijen, zonder con Bieten of bemiddeling van derden. De contractloonen zoowel in de industrie als in den landbouw zijn in tabelvorm ver meld, onderscheiden naar gemeenten en categorieën arbeiders. Ook is een verge lijking gelrotlen met de Ioonen in vroegere jaren. In 1937 kwam de dalende beweging van liet loon vrijwel tot stilstand; 64 overeen komsten voor slechts 6.300 arbeiders (2 pCt. van het totaal aantal) hielden nog loonsverlaging in, terwijl 26 contracten met rond 40.100 arbeiders (14 pCtloonsver hooging brachten. Het indexcijfer der con iraclloonen steeg dan ook van 81 in 1936 tot 86 in 1937 (1926—1930 100). De giften voor de defensie Verantwoording. Volgens de laatste verantwoording van de hij de regccriug binnengekomen giften voor de defensie, werd lot heden ontvan gen: f114.915, SS. Door de wreeniging voor nationale vei ligheid werd sinds de vorige opgave f 613,15 ontvangen. Het totaal der bijdra gen sinds liet begin der inzameling be draagt nu f106 922,58. Een der fotografen, die te Doorn vertoeven in verband met het huwelijk van prins Louis Ferdinaud van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer, met grootvorstin Kyra van Rusland, maakt toilet aan den kant Een der vele fraaie bloemstukken voor het van den weg, daarbij geassisteerd door een prinselijk paar wordt aan het kasteel Doom hulpvaardig eollega, bezorgd. Op het vliegveld Eelde (Gron.) werd gisteren door ongeveer 50 militaire vlieg tuigen een oefening gehouden als voorbereiding voor den grooten Iuchtverdedi gingsdag, die op 11 Mei te Groningen wordt gehouden. Rechtszaken Ex-wethouder ontdook de belasting Een jaar gevangenisstraf geëischt. In hot begin 1938 werd do toenmalige wethouder der gemeente Sekagen, J. S gearresteerd in zijn kwaliteit van accoun tant wegens medeplichtigheid aan belas tingontduiking, Wel werd hij enkele da gen daarna op vrije voeten gesteld, maar spoedig daarop leidde de inval, op last van do justitie, te zijnen huizo tot een hernieuwde arrestatie, omdat men in zijn papieren aanteekeningen had gevonden, waaruit bleek, dat do man met het indie nen van een valscho balans en het doen van valscho aangiften bekend was ge weest. Sindsdien zit S. in voorarrest. Do accountant S. was opzettelijk don manufacturïer J. G. L. B., eveneens te Schagen, behulpzaam geweest, of had dezen mauufacturier tenminste opzettelijk inlich tingen verschaft en gelegenheid gegeven tot het doen van valsche aangifte van den toestand in diens vermogen. Aan den ver dachte B. werd dan ook ten laste gelegd, dat hij in het eerste half jaar van 1937 zijn balans valschelijk hoeft opgemaakt en in strijd met do waarheid daaraan een lagere waarde had toegekend. Voorts werd dezen verdachte ten laste gelegd, dat hij op 8 Mei 1937 een op zettelijk valsche aangifte heeft gedaan van zijn vermogen. In totaal was ongeveer f25.000 ontdo ken. Tenslotte werd hem ten laste gelegd, dat hij in Mei 1934 en 1935 de opbrengsten voor de inkomstenbelasting opzettelijk on juist en onvolledig lieeft opgegeven. Den ex-wethouder S. werd ten laste ge legd, den verdachte B. behulpzaam te zijn geweest hij het plegen van bovengenoem de misdrijven, door opzettelijk terwijl hij als boekhouder, accountant of belas ting-adviseur van B, fungeerende en als zoodanig volkomen op de hoogte zijnde van den toestand in dienst bedrijf bij liet samenstellen van bovengenoemde ba lans met verdachte B. ruggespraak heeft gehouden, terwijl hij wist, dat deze een deel van den aanwezigen voorraad goede ren niet in de bezittingen wilde opnemen. Voorts weid verd. S. ten laste gotegd, dat liij B. opzettelijk is behulpzaam ge weest bij de andero aan d"zea ten laste gelegde misdrijven, terwijl hij fungeerend als dien boekhouder volkomen van alles op de hoogte was. DER WOENSDAG 4 Mfif J93S No. 21854. Gistermiddag diende deze zaak voor de Alkmaarscke rechtbank. De belangstelling voor deze zaak ken merkte zich door een groot aantal aanwe zigen. Na deze terechtzitting komen nog meer van dergelijke zaken op de rol. Verdachte B. bekende in liet algemeen het hem ten laste gelegde en verdachte S. erkende, dat niet de juiste methode ge volgd was, doch ontkende, dat opzettelijke belastingontduiking het dool was geweest. De beide verdedigers geraakten in on- ©eniglieid met den rijksaccountant over de definitie van een balans. De officier van justitie vond hierin aan leiding, aanvulling van de dagvaarding te verzoeken, waarna schorsing volgde. Ka een zeer uitvoerig requisitoir van den officier van justitie, eischte deze ten slotte legen den verdacht© B. een gevange nisstraf voor den tijd van zes maanden we gens valsehheid in geschrifte en tegen den ex-wethouder van Schagen, verdacht© S. wegens opzettelijke medeplichtigheid een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. „Filiaalhouders gevraagd" Gemengd Nieuws Bakker en zaakwaarnemer staan terecht wegens ver duistering. liet Am<-!oidarnschë gerechtshof zette gistermiddag de behandeling voort van de strafzaak tegen een zaakwaarnemer en een bakker te Amsterdam, verdacht van ver duistering. Volgens do dagvaarding zou het tweetal eenige personen hebben bewo gen tot het storten van waarborgsommen, varieerenu© tusschen de f300 en f500, waardoor zij filiaalhouders zouden wor den Er kwam echter van de stichting van filialen mets en de reflectanten, die in goed voltrouwen de hooge waarborgsom men hadden gestort, waren hun geld kwijt. De Amsterdamsclie rechtbank had den broodbakker veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, de zaakwaarnemer echter werd» vrijgesproken. Tegen beide vonnissen kwam het 0.31. in beroep. Eenige weken geleden zijn in deze zaak een aantal getuigen gehoord», waarna de behandeling tot gisteren werd uitgesteld, omdat eenige getuigen niet waren ver schenen. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord, was het woord aan mr. dr. D. lleilingh, den procureur-generaal. Spr. achtte de feiten zeer ernstig, vele kleine luiden zijn dupe geworden van den bakker. Het 0.31. requireerde tegen hem bevestiging van het vonnis (één jaar ge vangenisstraf;. De verdediger, mr. Brons, pleitte vrij spraak. Zijns inziens had de hakker inder daad de bedoeling gehad om filialen te stichteiï en niet om iemand te bena- deelen. Do proc.-generaal hield' hierna zijn re quisitoir tegen den zaakwaarnemer, dien hij eveneens schuldig aan verduistering achtte. Spr. vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling van dezen verdachte tot een jaar ge vangenisstraf. Mr. Simon de Jong drong op vrijspraak aan. Arrest 17 Mei. Twee zwervers gedood Dour een tramwagen van de N.Z.H.T.M. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zicli op den Haarlemmerweg, tusschen Halfweg en Haarlem, een ernstig onge luk voorgedaan, waarbij twee personen om .'iet leren zijn gekomen. Twee zwervers, die ter hoogte van de Vinken brug den rijweg en vervolgens de trambaan wilden oversteken, werden door een tramwagen van de N.Z.H.T.M., welke uit de richting Halfweg kwam, gegrepen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort na het ongeluk ter plaatse verscheen, kon slechts bij beiden den dood consta- toeren. De stoffelijke overschotten zijn naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De slachtoffers zijn de 76-jarige B. en de 60-jarige van D., beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. Het tramverkeer in de richting Haarlem ondervond als gevolg van het ongduk op dit drukke uur eenigen tijd vertraging. 'Ook liet verkeer op den rijksweg onder vond eenige stagnatie. De magazijndiefstallen te Amsterdam. Het uitgebreide onderzoek, ingesteld door de politie van het bureau Warmoesslraat te Amsterdam, in verband met de diefstallen van tapijten, gordijnen en dergelijke, ge pleegd door personeel van een firma aan. den N.Z, Voorburgwal brengt dagelijks nieu we resultaten. Gisteren zijn weer twee helers aangehou den, zoodat tot op he<len elf personen als verdachten in deze zaak op het bureau zijn ingesleten. Do teruggevonden goederen, na huiszoe king bij de verschillende helers, stapelen zich op het bureau met den dag hooger op, zoodat het poiiiieverblijf veel gaat lijken op een tapijtmagazijn. De waarde van het gestolene is nog niet te schatten, docli loopt hoog in'de dui zenden guldens. „Ik hen voorzien!" zei de minister-presi dent dr. H. Colijn tot de colleririee, die hem gisteren hij het verlaten van zijn departement opwachtte om hem een Emma- bloempje te verkoopen. VMSty

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5