EERSTE BLAD. HITLER TE ROME. De Fransche franc gestabiliseerd. Donderdag 5 Mei 1938 Ierland Vereenigde Staten 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Radiorede van den Franschen minister president Daladier. Devaluatie van ongeveer acht procent. De strijd in Spanje Ja De toestand in het Verre Oosten DuitschSand Von Ossietzki overleden Tsjech© Slowakije Het eerste onderhoud met Mussolini. Gemengd Nieuws Dese courant Terachfjnt dagelijks, aoluit- aondering van Zoa- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—: franco per post f 3.50. Prija per week; 15 eta. Afaon- derlq&e nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nnm- mer moeten vóór olf nar aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHiEDA COURANT A4 A Prijs der Advertentiën: van l5 regels f 153; Mn /l flhn Iedere regel meer 0.30; in liet Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer i 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5cts.; postkwitantles 15 ets. Taneven \an advertentien dij abonnement zijn aan tiet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen iü.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. s Woensdags; Kleine Advertentien tot 25 woor den f0.25, nuts vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Gisteravond heeft do Fransche mi nister-president Daladier voor de ra dio pen toespraak gehouden, waarin hij o.sn. mededeelde, dat de Fransche regeerin? besloten heeft den franc te stabiliseeren op een basis, d'.e de xepeering in staat zal steil en hem doel treffend te verdedigen. Dit besluit, al dus Daladier, is genomen in volledige overeenstemming met de Engelsche en 'Amerikaansclie regeeringen, wien spre ker d'ank zegde voor haar medewer king Daladier deelde niet mede op wel ken koers de franc gestabiliseerd zal worden. Hij stelde zich er mede tevre den aan te duiden, dat men den koers, dien nij voor vandaag had vastgesteld, niet nar te boven gaan. In zijn radiorede heeft Daladier o.m. gezegd'; De regeering, d'ie ik sedert drie weken leid, heeft van den aanvang af voor twee groote moeilijkheden gestaan, die een on middellijke oplossing eiscMen. Eerst moest de sociale vrede, de vrede tusschen de Franschen hersteld woiden. Wij rebben dus de sociale conflicten ge regeld, De groote stakingen zijn geëindigd, dank zij den goeden wil van werkgevers en werknemers. Het werk is hervat. De tweede moeilijkheid is van buiten- landsche aard. Zij stond in verband met de verdeeldheid in een Europa, dat niet ophield' zich te bewapenen, tenvijl liet zich aaneen moest sluiten. Op de confe rentie te Londen heb ik de oprechte en loyale overeenstemming tns-clien Frankrijk en Gioot Briüanië, die de waarborg vormt van de vrijheid ©n den vrede, kun nen versterken. Nauwelijks teruggekeerd uit Londen, moest ik de economische en financieel© moeilijkheden onder oogen z:en. Ik wil vandaag, evenals altijd, het land de ge heel© waarheid' zeggen. Deze waarheid is als volgt 'Onze i-tiishowï'mg is diep getroffen. De wettige winst heeft de neigrng te ver dwijnen, de gedeeltelijke werkloosheid in de fabrieken neemt toe, onze handelsba lans verarmt, onze productiesta'istiekon blijven een onderwerp van vernedering voor de Franschen vormen. De waarheid is, dat met deze bloedarme huishoud'ng de staats- begrooting onvermijdelijk een tekort op levert, d'at de behoeften van de schatkist de spaaniers uitputten, het openbaar cre- dict schaden, het particulier credet droog loggen en het monetair crediet bedreigen. De voor het lot van het land verant- woordelijke regeering kan niet dulden, dat een zoo ernstige toestand' voortduurt. Er kan geen sprake zijn van leerstellingen of pi oefnemingen. Orthodox of stoutmoe dig, edelmoedig of wreed, iedere maatre gel, die rechtstreeks moet medewerken tot het welzijn van het land', is een nood zaak. Iedere maatregel, die niet rechtstreeks van belang is voor het openbaar welzijn, is o\ erbodig. Zoo is de geest, die de actie, welke wij hebben ondernomen, be zielt. Aan deze actie ligt ten grondslag een beroep op het vertrouwen des lands. Voor een politiek van duurzaam vertrouwen echter moet eerst een monetair peil wor den vastgesteld, dat in overeenstemming is met onze lasten en dat niet telkens weer m twijfel wordt getrokken, een peil, dat eindelijk den franc beveiligt tegen de sinds jaren tegen hem ontketende aan- v all en Daarom heb ik, zonder mij te bekom meren om eritick, maar er van overtuigd, mijn plicht te doen jegens liet land, be sloten onzen munt te slabiJi-ecren op grondslagen, waarop hij doeltreffend zal worden verdedig 1. De Fransche regeering heeft dus, in volkomen overeenstemming met de Amerikaansclie en Engelsche re- geciingen, wien ik dank zeg voor haar loyale en harielijke medewerking, lie-loten over te gaan tot een aanpassing van den franc aan een koers, die de gelegenheid zal bieden hem zegevierend te verdedi gen. Dit besluit is genomen binnen liet kader van de driemogendheden-overeen komst, waaraan de Franscho regeering krachtig gehecht blijft. Men zal den koers, dien ,ik voor morgen heb vastgesteld, niet te boven traan. De spaarders zullen dus in enzen nationalen munt kunnen beleggen zonder te vroczen voor een nieuwe ver- mindermg en zelfs veeleer een vergroote waarde van den franc kunnen verwachten. «Op deze wijze zullen wij kunnen voort gaan met het wederopbouwwerk, dat den Fransc-en een krachtsinspanning in vrijheid opl-gt. De eerstvolgende dofemrieleening zal al len Franschen de gelegenheid geven in vol bewustzijn een volksstemming voor hun vaderlandsliefde te houden. Die overige vctsdecreten brengen niet al leen een verhooging der belastingen, maar vormen een geheel van maatregelen, die da ontwikkeling begunstigen van do pro ductie, den wisselkoers, de geldcirculatie, de uitvoering van belangrijke verken en de opening van groote werkplaatsen, die van belang zijn voor het geheels nationale leven, aangezien zij niet alleen ontworpen zijn voor de groote steden, maar ook voor het verder afgelegen land. Wij stellen u dit plan voor, dat verhin deren zal, dat de munt bloot slaat aan on ophoudelijke aanvallen en dat in staat zal stellen de voor de landsverdediging noo- digo goudvoorraad te behouden. Wij heb ban er de voorkeur aan gegeven een be roep te doen op den moed der Franschen in plaats van ons te laten meevoeren door den stroom naar de rotsen. Ons hoogste doel is den Franschen ar beid tot ontwikkeling te brengen, de wet der democratie is de wet der krachtsin spanning. Geen nieuwe schommelingen van den munt, geen nieuwe uitgaven, geen nieuwe lasten, vrede in het binnenland als voor waarde voor den vrede naar buiten, zie daar wat wij willen. Vee! woorden zijn niet «noodig om do Franschen te dam be grijpen, dat liet oogenblik is gekomen lot aaneensluiting in orde en arbeid. Devaluatie acht tot negen procent? doet dus wel haar wil blijken om de sa- menweiking en overeenkomst te handhaven tusschen de drie demoralien op financieel gebied. Men verwacht, dat het departe ment van financiën een officiecle verklaring zal uitgeven. Over enkele dagen zwaren strijd verwacht. liet zal nog wel enkele dagen duren voor het rechtsebe leger bevel krijgt tot hervatting van den alge meen en opmarsch. Men verwacht, dat ct dan zwaar zal wor den gestreden, «aangezien de regeeringshoo- pen zestig brigades bobben samengetrok ken tegenover de Galicisclie en Castili- aansche reclitscbe legercorpsen. Opheffing van bet Amerikaan- sche wapen-embargo? De Amerikaansche regeering heeft be sloten steun te verleend r aan de resolutie van Senator Nye, inzake de ophef f Lig van het embargo op voor Spanje bedemde wa penen. Volgens de New-York Times wordt de resolutie thans bestudeerd door de Senaats commissie van buitonlandsche zaken, wel ke, naar men verklaart, bet voornemen zou hebben den Senaat een gunstig rapport uit te brengen. De sf rijd bij Ternel. De rechtschen zijn er bijna in geklaagd bet bergmassief ten Zuid-Oosten van Te- ruel te omsingelen. Gisteravond hebben zij de Siena Elpobo bezet en de 28ste divisie van de regeering gedwongen zich terug te trekken op Sier ra de Gudar. De tegenstandei deed hef tige tegenaanvallen op bet dorp Elpobo, dat eergisteren door de rechtschen werd Havas meldt uit Parijs; bezet, doch de regeeringstroepeu zijn er Naar verluidt zou de devaluatie van den niet in geslaagd door het mitrailleur vuur franc acht tot negen procent bedragen, heen te breken. Zij moesten zich terug- Een officieele beslissing zal echter eersttrekken, over enkele dagen worden genomen. Driezijdige overeenkomst blijft bestaan. een persconferei.itie te Washington lieofl de Amerikaansclie minister van fi- nanc ën Morgenlhau medegedeeld, dat de Vercenigdo Staten, Frankrijk e:i Engeland besloten hebben de driezijdige monetaire overeenkomst te handhaven. Wij bcseffai, aldus, de minister, dat do voorstellen van bet Fransche ministerie van financiën in don geest van de overeenkomst gedaarr zijn. Besprekingen met Washington. Dp initiatief van de Fraai;c'ie regeeriag zijn besprekingen aangeknoopt met de Ame rikaansche schatkist, met het oog op de nieuwe aanpassing van den franc, zulks overeenkomstig de bepalingen vam de drie- mogendhed e n overeenkomst. De besprekingen hebben tot volledige overeenstemming geleid en het Amerikaaii- scho departement van financiën heeft of ficieel de Fransche regeering doen weten, dat het instemt met de nieuwe aanpassing die noodig is geworden door de toeneming van de uitgaven voor de landsverdediging De houding der Ameiikaaiwchc regeering Een nieuw Japansch offensief op komst? Uit Ilsoetsjau wordt gemeld, dat de Ja- panneezen binnenkort aan bet front van Long Ilai een groote krachtsinspanning zullen ondernemen. Ztij Inschikken even wel niet over de noodige elementen om den Chineeschen tegenstand te breken. Een lid van den CJiinee^chen staf heeft verklaard, dat de Japansch-e bevelhebber een snelle overwinning noodig beeft om do demoralisatie der Japamche soldrten tegen le gaan. Men had hun een korte mi'ilape wandrifng voorgespiegeld. De hard nekkige tegenstand der Chineezen ontmoe digt lien. De numerieke meerderheid der Cliinee- zen is een tegenwicht tegen de geweldige superioriteit in de bewapening der Ja- panneezen. Cliineesche officieren kondigen een of fensief aan, dat met steun van belangrijke goedgewapende en goedgeoefende reser ves zal worden ingezet voor het einde der Japanscho troepen-concentratie. Een pacifist in het derde rijk. De schrijver Cail von Osrielzki, win- naar van den Nobelprijs, is gistermid dag in een sanatorium te Herlijn aan hersenvliesontsteking overleden. Carl von Osöetzki beeft ongeveer twee jaar in liet ziekenhuis doorgebracht. Naar de geneeshceien mededeelden, was hij lijdende aan oen algemeen geworden tuberculose, die, nadat reeds een verbete ring was ingetreden, onder den ongunsti- gen invloed van het voorjaar, weer acuut is geworden en op de hersenen is over geslagen. De militante Duitsche pacifist, Carl ven Ossietzky was op 2 October 1887 te Ham burg geboren. Reeds betrekkelijk vroeg kwam liij in contact met de vredesbewe ging. De toentertijd zeer gei lichtmakende Zabornzaak bracht hem er n.l. toe lid te worden van een vredesvereeniging in zijn geboortestad. De spoedig daarna uitgebro ken wereldoorlog, waarin bij als korpo raal meestreed, versterkte hem nog in zijn pacifistische overtuigingen. Als assistent- hoofdredacteur welkte hij na den oorlog aan de Deutsche Volkszeitung, terwijl bij tezamen met Berthold Jacob trachtte zijn pediiioke overtuigingen te belichamen in een partij, de republikeinse!),®» partij, die echter een mislukking werd. Als pacifis tisch publicist bleef hij echter actief. Zelfs zag hij zich gedwongen zijn functie aan de Deutsche Volk»zeHnS| nner te leggen, aangc-zien hij daarin niet voldoende ruim te vond voor liet propagation rail zijn pacifisme, dat steeds nier zijn levenstaak werd, en waarvoor hij een geschikt orgaan rond in het blad „Xie Wieder Jvneg", waar van hij een der stichters was en waai aan hij sinds 1921 regelmatig medewerkte Een tweede spreekbui» voor zijn ovciluigingen vond hij in het veulversprvido cu links ge oriënteerde weekblad de Weltbiihue, dat in 1926 onder zijn leiding als hoofdredacteur kwam te staan. Zijn pacifisme leidde er to", dat hij een krachtige actie voerde togen de herbewa pening, hetgeen oorzaak werd, dat hij in 1929 van hoogverraad werd beschuldigd, omdat hij in die WeRInihne een artikel had gepubliceerd, waarin hij licht wierp op de zoo streng geheim gehouden mili taire Duitsche activiteit op luchtvaartge bied. Het proces duurde geruiinen tijd en in 1931 eerst werd hij schuldig bevonden 'en veroordeeld. In Decemlier 1932 echter reeds herkreeg hij zijn vrijheid op grond van de toen afgekondigde amnestie. Toen de nationaal socialisten het 1 re wind in Duitseulaird in handen namen, weigerde Von Ossietzky uit te wijken. In den 'naclxt van den Rijksdagbrand werd bij dan ook gearresteerd en naar een concen tratiekamp overgebracht, waar hij drie ja ren zou blijven, om eerst ontslagen le wor den in verband met zijn uiterst zwakke gezondheidstoestand, die opneming hl een ziekenhuis te Berlijn noodzakelijk maakte, lu hetzelfde jaar kende liet Nooi sche comité hem den Nobelprijs voor den vrede toe, welke prijs hem door een oneerlijk vertiouwensmau nog afhandig gemaakt is. Met den vollen inzet van zijn hartstoch telijke persoonlijkheid heeft Von Ossielzky zijn leven lang gestreden voor zijn idealen, tegen den oorlog. Von Fritsch mei een speciale missie naar Egypte? De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat de vroegere opperbevelhebber van de rijksweel, gc-neiaal Von Fritsch, Zaterdag naar Egypte is vertrokken. Het is waarschijnlijk, dat zijn rehabilita tie door Hitler, thans voor onbepaalden lijd is uitgesteld. Generaal Von Fiitsclr, aldus het blad, was liegin Februari in de „zuivering" uit zijn functie gezet. Een ©ereraad had later uitgemaakt, dat de tegen h©nr ingebrachte beschuldigingen onjuist waren. Men dacht ti en, dat Hitler hem eere-kolonel van een of ander regiment zou maken en hem zoo mogelijk in een nieuwe functie benoemen. In militaire kringen gelooft men, dat generaal Von Fritscli oen trolsch en ener giek man, gevraagd lieeft door Hiller op 1 Mei bij de feesten in den Lustgarten op de tribune te worden ontvangen. Ilitler zou Von Fritsch daar dan open lijk de hand hebben moeten drukken. Hit- Ier heeft dit evenwel van de hand ge wezen. De nieuwe- m(eumg-,ver--clvllen tusschen geiieiaat Von Fritsch en Hitier kunnen vol gen» het blad echter niet van ernstigoa aard zijn, daar hij van de rijksiegeering voldoende deviezen heeft ontvangen om de ko-ton van zijn reis te dekken Derhalve kan de mogelijkheid niet wor den uilge-lolcn, dat Von Fritsch beiast is mei een speciale missie. Gedenksteen voor Planella en lTolzweber onthuld. In rif militaire kazerne van Rossau is gisteren voor Phnetta en Ilolzweber, die l.ij den moord op Dollfuss betrokken wa ren, een gedenksteen onthuld. Hvde tot president gekozen. Prof. Hyde is gisteren officieel gekozen tot president van Eire. Er waren geen tegeacandidaten. Engelsche en Fransche raadgevingen? Dte Tsjccho-Slowanksche gezant te Pa lijs, Osoeskv, is, naar in welingelichte kringen to Praag verluidt, aangekomen met adviezen der Wesl-Europeesche mogend heden voor de regeling van de Sudeten Duitsche kwestie. Parijs en Londen zou den de Tsjechische regeering willen aaa- raden, haar at wij zen de houding tegenover De Duitsche delegatie te Rome is zeer bevredigd en vol vertrouwen na hel eerste onderhoud tusschen den Fuhrer cu den Duco. Dit eerst onderhoud duurde onge veer anderhalf uur. In italiaruscho krin gen heelt men met genoegen gezien, dut de Fuhrer onder het hakenkruis op zijn mouw, het insigne van korporaal der fas cistische militie droeg en men verwacht, dat voor hel vertrek van de Duitsche gasten, Hitler aan Mussolini een hooge Duitsche onderscheiding zal verleen en. lil Uuilsche kringen wordt met nadruk verklaard, dal geen nieuwe verdragen tus schen beide landen zullen worden geslo ten. De erin nning van de solidariteit tus- sclrcn Londen en Parijs door Duitscliland en Italië mort worden vervolmaakt door do erkenning van de as RomeBerlijn door Frankrijk en Engeland. Het eenige vraagstuk, dat tusschen deze heide groe pen moet worden geregeld is de koloniale kwestie en men hoopt, dat dit geen groote moeilijkheden zal opleveren. Het schijnt, dat Hitler de koloniale kwestie op den voorgrond' wil plaatsen bij zijn besprekin gen met Mussolini Het Tsjechische vraag stuk komt blijkbaar op de tweede plaats. Ook is men in Duitsche kringen van meening, dat een overeenkomst tusschen Berlijn en Parijs zeer wel mogelijk is, niet tegenstaande het Fransch-Russisehe ver drag, doch men schijnt we! eerst een overeenkomst met Engeland tot stand te willen brengen. Het onderhoud', dat Hiller met Musso lini in diens werkkamer in het Venezia paleis heeft gehad', duurde van twaalf uur tot half twee. In een ander vertreik! be spraken tegelijkertijd de Duitsche ministers niet hun ilaliaansclie collega's de verschil lende vraagstukken, waarbij de beide lander belang hebben. liet D. N. B. meldt nog, dat de Fuhrer bij zijn bezoek aan het Venezia paleis aan Mussolini een Zeiss-observatorium heeft aangeboden, waarvan liij de tchcnkings- ooricondo overhandigde. Voorts stelde Ilitler den Duco een fraai bock met foto's van Mussolini's bezoek aan Duitscliland ter nand, alsmede oer copie van de Olympiade-film „Feest der Volkeren" „Feest der naties". Tol dusver niets gebleken van verzwakking van de as Rome Berlijn. Bij de besprekingen is, volgens ambte naren van beide zijden, niets gebleken van een verzwakking van de as Rome Berlijn. In deze uerUieuwde verzekering kan men echter zoo iets als bezorgd heid' zien. Terwijl de Italianen in hun geheel genomen het bericht van den Ansch luss met ontsteltenis hebben ontvangen, verklaren welingelichte Jtaliaansche krin gen, dat de strategische positie aan den Brenner er niet door verzwakt is, vooral als Hitler zich houdt aan zijn belofte, niet de Oostenrijkse!)© zijde van de grens te zullc-n versterken. In Dnitsclio kringen erkent men niet, dat het vraagstuk der Sudeien-Duilschers besproken is, tenzij in zuiver consu'ria- ticven zin. Men verklaart, dat het be halve Tsjecho Slowakije, en Duitschland, geen enkel laud' aangaat. Sommigen gelooven echter, d'at Musso lini, hoewel ten slotte wel bereid', tegen over een gematigden Duitschen eisch, een politiek van neutraliteit in acht te ne men, aan Frankrijk en Engeland' diploma- tieken steun zal verieenen bij hun stre ven om tot oen modus vivendi te ge raken, waardoor de kwestie zoeal niet geregeld', dan toch uitgesteld zou wor den. De gebeurtenissen sedert de laatste ontmoeting der lieide dictators hebben de positie van Italië versterkt. Bittere woorden van den paus over het bezoek van Hitier. Terwijl de Osservatore voortgaal geeu woord te schrijven over de reis van Ilitler naar Rome. heeft de paus een -toespeling vol bitterheid gemaakt over de aanwezig heid van Ilitler in een rede, die hij gisteren heeft uitgesproken tegenover 436 jongege- t rouwde paren, die liij tegelijk mcl kardinaal .Luvitiano hoeft ontvangen, evenals een aantal de-elnenieis aan het congres te Flo rence betreffende het christelijke oosten. Na den zegen des hemels voor de aanwe zige geloovigen te hebben afgesmeekt, zei- do de paus; Gij moet dit goede, dat. wij u toeweirechen dat wij van de goedheid var God verwachten, verdienen e.n door uw trouw aan het christelijk leven en door uw gebeden. Want diocv-e zaken doei zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Ja, zeer droeve zaken ei onder deze droeve zaken moet men wel rekenen met het feit, dat Rome, op den dag van het feest der H. Kruisvinding, de feokenon opricht van eer ander kruis, dat niet bet, kruis van Christus is. Ik zeg u voldoende, wanneer ik u zeg, hoezeer het noodig is te bidden, te bidden er te bid den, opdat ook de barmhartigheid Gods in haar vollen omvang geschiede. Contact tusschen de Duitsche en Italiaansche generale staven De speciale correspondent van Havas meldt, dat het eerste contact tusschen de generale staven tot stand is gekomer pa rallel aan het onderhoud tusschen Ilitler en Mussolini. I 1 Volgens de eerste inliclrtingeir uit over het algemeen welingelichte bron zou rne'.i het oog hebben op geenerlei speciaal mi litair nccoord, maar zou men van beide kanten het voornemen hebben het mili taire contact voort te zetten op alle ge bieden, die onder de landsverdediging vallen. de door Hcnlein te Karlsbad geformuleer de eischen te herzien. Te Praag verwacht men na beëindiging van het bezoek van Hitier aan Italië een Engelsche slap. Engeland zou volgens dit DNB-bericht voornemens zijn Tsjecho Slo wakije den raad t© geven, een oplossing van de Duilsch-Tsjechische kwestie op bin- nenlandsch politiek gebied met goeden wil na te streven. Masarvkinonument beschadigd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens een bericht van het Tsjecho-Slo- waaksche persbureau gisternacht in Mora visch Schoeneborg liet Masarykmonument bescliadigd is, doordat de kin van het beeld is afgeslagen en op het voetstuk met roodo v©rf een hakenkruis is geschil derd Het kruis is door de politie ver wijderd. Er is een onderzoek ingesteld'. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau neemt men aan, dat de beschadiging het werk van agents provocateurs is He vliegtuigenproduetie. I3e Anreiikaanache vliegtuigproductie in. de eerste drie maanden van het loopenda jaar is gestegen met 40 pCt. vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar. Do fabrieken hebbni 798 vliegtuigen ge bouwd. Afgeleverd werden 296 verkeers vliegtuigen en 343 legervliegtuigen. Uitgevoerd werden 159 toestellen. Geestelijke van de tram gevallen. Gisteravond1 om acht uur is een 52- jarige r.k. geestelijke uit Nijmegen, d'ie op het achtcrbalcon van eön wagen van lijn 3 stond ,ïn de bccht bij de Stadhouderskade en P. C. Iloofislraat te Amsterdam, van de tram gevallen. Hij is met een linkeronder- beenfraciuur in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen. Vier kinderen omgekomen bij een brand. In het OosRn van Berlijn lieeft op den zolder tan een huis een zware brand go- woed, waardoor vier kinderen om het le ven zijn gekomen. Toen de brandweer er in slaagde de kinderen te redden, hadden; zij reeds zulke zware brandwonden en rookvergiftiging opgeloopen, dat zij kort nadat zij in het ziekenhuis waren aange komen, overleden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1