Het radio-Nederlandsch TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De droevige kakofonie uit onze luid-sprekers. „Dames en heejen, het vojgende nummej van het pogamma is"Onze Nederlandsche taal wordt verminkt, verknoeid en verslonsd voor onze microfonen. DER VRIJDAG 6 MEI 1938 No. 21836. Overheid en Omroepver- eenigingen een taaie Do hoor P. Meeriens, secretaris v&n ide Dialectencommissie der Kon. Ned. Aka- demio van Wetenschappen en lid der Com missie voor de Uitspraak van het Neder- landscli schrijft ons: De geschiedenis der techniek bent waar schijnlijk geen tweede yoorlieeld van een zoo snelle verovering der menschheid door een nieuwe technische uitvinding als dat van de radio. Metuitzondering van de allcijongsten herinneren wij ons allen nog levendig onze eerste ontmoeting met dit wonder der techniek, die betrekkelijk nog zoo kort achter ons ligt. Thans reeds is do functie van de radio in onze samen leving niet gemakkelijk te overschatten, en liet iaat zich bij de steeds voortdurende vervolmaking van dit geestelijke verkeers- orgaan niet voorspellen, welke vlucht het in toekomende jaren zal nemen. Aan een orgaan van zoo groote en in grijpende belcekenis voor onze samenle ving mag men hooge eischen stellen. Dit is niet alleen eai recht, maar zelfs een plicht. Do macht van het gesproken woord is ie zier hekend, dan dat ik daarover op deze plaats zou behoeven uit te weiden. Als algemeen beginsel is het, naar mijn gevoelens, terecht, dat de overheid dc radio onder haar voortdurende en scherpe conlude heelt gesteld, al kan men dan voor de wijze, waarop deze controle wordt uitgeoefend, niet altijd een even groote be wondering hebben. De bedoeling van d i t toezicht, is, er tegen te waken dat de ra dio de tolk wordt van uitingen, die in strijd zijn out de algemcene landsbelangen, met de goede zeden, met de geloofsover tuiging van de staatsburgers, kortom met alles wat de volksgemeenschap als geheel zou kunnen schaden Eén ding echter ziet deze controle over het hoofd, één euvel laat zij, dag in, dag uit, ongehinderd passeeren en nicntengevolge ongestoord binnendrin gen-in tienduizenden huiskamers, in honderdduizenden hoofden binnen, en niet le vergeter) ook huiten oaze gren zen het verminken, verknoeien, ver slonzen van het gesproken Neder- landsehl Het is met die uitspraak van het Ne- üerlandseh voor onze omroep-microfonen werkelijk aeel erg gesteld. Ik heb de moeite genomen enkele dagen aan een uit stekend radiotoestel met strikt weten- scnappelijk-ohiectieve instelling te luisteren* naai de sprekers die in vasten dienst staan van de omroepverenigingen en wier stem we dientengevolge,' wat de meestem betreft dagelijks, en voor de" rest, tenminste wekelijks een of enkele malen kunnen be luisteren. Ik heb daarbij geen aandacht geschonken aan wat zij zeiden, maar al leen gelet, en dat heel nauwkeurig, op de manier waarop zij spraken, op de klanken, die zij voortbrachten. Het resuliaai is verbijsterend! Maar aangezien de meeste mensclien ik zonder mijzelf niet uit nu eenmaal zelf slordig spreken, als een noodzakelijk gevolg van de verwaarloozing van het spreek onderwijs op de lagere school! valt ons het slecht gesproken Nederlandsch, dat uit onzen luidspreker komt, niet zoo op. We laten al gauw invloed op ons uit oefenen door hndere factoren: een prettig stemgeluid, een welluidend timbre van een warmaandoende slem, en daardoor ont gaat het ons, hoe die stem eigenlijk spreek t, Loe zo het gesprokene eigen lijk zegt. Maar wie rich de geringe moeite neemt, eens goed te letten op de uitspraak van onze omroepers, de aankondigers der radioprogramma's en alle andere, laat ik maar zeggen „officiëele" sprekers voor onze Nederlandsche omroepmicrofonen, zal zijn ooren niet willen geloovenl t V De klinkers, vooral de a, worden in alle denkbar, variaties, die de dialecten van liet Nederlandsch kennen, ten gehoore ge bracht. \ran de medeklinkers komen voor al de 1 en de r onherkenbaar verminkt te voorschijn uit de beste luidsprekers, die de techniek tegenwoor dig kan maken. „Dames en heejen, het volgende lurmmej van het pogamma is...". Do assimilatie, die in de gesproken taal een zoo groote rol speelt, wordt door vele sprekers, die het nu eens heel net jes willen zeggen, stelselmatig genegeerd. Klanken, die zich bij voorkeur thuis voelen in de achterbuurten van onze groote ste den, worden dank zij de radio over de hccle werejd" als gesproken Nederland sche taal uitgedragen. Dat hel Neder- «landsch-sprekende deel der bevolking van jecn bevrienden naburigen slaat met ver- baziug daarnaar moet luisteren, en dat wij ons, zoo al niet voor onszelven, dan toch zeker voor onzen huurman moeten schamen... niemand schijnt nog op deze gedachte gekomen te zijn en toch ligt zij voor de hand. Het verkeerd leggen van een klemtoen scaijnt vervolgens tot voorschrift te zijn geworden. („Hier is verder niets aanwe- z i g" i.p.v. „Hier is verder niets of verder niets - aanwezig." En deze kakofonie stort zich dag in, dag uit en jaar in, jaar uit als eeni nietté sluiten vloedgolf over ons heen. De luistervink, die vrij gere geld op het vinketouw zit, moet wel sterk in zijn schoenen staan, wil hij zijn Nederlandsch verondersteld dat hij liet behoorlijk spreekt ongerept uit deze onafgebroken aanvallen be waren. Is deze kakofonïsehe vloedgolf inder daad niet te stuiten? Ik meen van wél. Wie zijn oor te luisteren legt, weet dat er onder de te dezen ietwat kritisch inge stelde luisteraars ontstemming heerseht over dit euvel en dat ook in broederen kring van luistervinken verzet begint op te komen. Vergis ik mij niet, dan zijn de radio- omroepvereen igingen zelf niet ongevoelig voor deze klachten, maar intusschen stel len zij, voor zoover mij bekend, tot dus ver toch maar geen pogingen in het werk, om hierin afdoende verbeterng te krijgen. Men vraagt zich af, waarom do over heid hier ntet ingrijpt? Het woord uit de troonrede van 1933 „dat de zuivere uitspraak van onze taal een voorwerp van re- geeringszorg zou worden", is tot nu toe ijdel gebleken. Hier is een eerste, en een prachtige ge legenheid, deze belofte althans voor een zeer belangrijk terrein van overheidszorg in te lossen. In Waandarem.staan, de redacteuren van het gesproken dagblad van het VlaamscK Nationaal Instituut voor Radio-omroep gedurig onder contröle voor hun uitspraak, en thans is oen cultureefe commissie van het N.l.R. aangesteld, die zich, op haar eerstkomende vergadering n. m rnel Let probleem der beschaafde uit spraak voor oen microfoon zal bezig hou den. TVgonen; die wel eens naar dat ge sproken dagblad luisteren, weten hoezeer uit wat de uitspraak' van het Nederlandsch betreft gunstig afsteekt hij die van het meerendeel onzer radio-sprekers, al moet hier voor een der nieuwsberichten- „yTekers van het ANP een gunstige uit zondering worden gemaakt. In Engeland is- men er juist door de ra dio toe gekomen, een, .norm te zoeken voor de uitspraak van het.Engelsch. Ook in Duitsctland is men bezig, te komen tot een uniforme uitspraak van de Duitsche taal door de omroepers. In Nederland lieefc de Commissie voor de uitspraak van het Nederlandsch haar werk zaamheden aangevangen met de samenstel ling van een reeks gramofdonplaten die eerstdaags het licht zal zien waar in een eerste poging wordt gedaan in sa menhangende teksten de klanken van onze taal zoodanig weer te geven, dat volgens liet oordeel van enkele honderden Neder- lanuers van zeer uiteenloopende opleiding, leeftijd en herkomst, van „standaard-Ne- derlandsch" mag worden gesproken. Voor het eerst is thans dus een algemeen aan vaardbare norm voor do uitspraak aanwe zig, waarop men zich kan beroepen en waarnaar men zich kan richten. Ik weet zeer wel, dat er grootere vraag stukken zijn dan dat van do goede uit spraak van onze taal. Maar wie dit pro bleem veronachtzaamt of het onverschil lig voorbijgaat, doet toch stellig verkeerd. Belangrijk is ongetwijfeld de spelling van onze taal, maar niet minder belangrijk haar uitspraak. De overheid noch de om- roepvereenigingen zullen in afzienbaren tijd' van de vele honderden sprekers, die jaarlijks voor dm microfoon treden kun nen vergen dat zij allen behoorlijk en beschaafd Nederlandsch spreken. Deze eisch kan eerst dim warden gesteld, wan neer het onderwijs in dit opzicht een maar al te lang verwaarloosde taak ter hand neemt. Maar wèl kan èn de overheid èn de ornrocpverceniging van de' vaste mede werkers aan de radio-programma's eischen, dat de taal, waarmede zij zich steeds opnieuw tot ons volk richten, welverzorgd en beschaafd en in alle opzichten verantwoord is. Men eischt van een werkman, dat zijn werktuigen, van een chirurg, dat zijn in strumenten deugdelijk en in orde zijn. Waarom dan dezen eisch niet gesteld aan hen, die door hun dagelrjkseh contact met nagenoeg geheel ons volk een ongekend grooten invloed kunnen oefenen, ten kwa de, maar ook ten goede, met het instru ment waarvan zij zich dagelijks bedienen: de menschelijke stem,, draagster van het meest waardevolle bezit van een volk: de taal? BINNENLAND Gemeenteraad te Rotterdam De overdracht van Waal haven aan defensie. Subsidie voor het Fhilh&rmoniseh or kest. In de gistermiddag te Rotterdam ge houden raadsvergadering heeft de burge meester, mr. P. Droogleever Fortuyn, mede gedeeld, dat binnen enkele dagen den raad volledige inlichtingen zullen bereiken over de onderhandelingen met de regeering be treffende de overdracht van het vliegveld Waalhaven aan defensie.- Fan den aanvang van deze langdurige onderhandelingen af heeft .Rotterdam zich op het standpunt ge steld;, dat er van overdracht van Waalha ven alleen sprake zou kunnen zijn in dien .Rotterdam het burgervliegveld zou kunnen verplaatsen naar .elders in Rotter dam of haar onmiddellijke nabijheid. In dezelfde raadsvergadering werd aan het Rottérdamsch Philharmonisch Orkest een subsidie van f 0009 toegekend voor het geven van zeven concerten in het openluchttheater, waardoor het mogelijk is om het orkest in zijn huidigen vorm al thans ml het midden van den zomer bijeen te houden. Tot dusverre werden de mu sici aan het eind van het winterseizoen noodgedwongen losgelaten. Werkverruiming in Limburg Mogelijkheid van werkverrui ming en werkverschaffing. De minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Ronime, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Maastricht en om geving. De minister werd vergezeld door den commissaris der Koningin in de provin cie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sons- beock; den voorzitter ran de rijkscom missie voor werkverschaffing in de pro vincie Limburg, den beer Tos. Maenen; den hoofdingenieur van den provincaler, waterstaat, ir. H. de Ronde; ir. J. P. Willuorer, ingenieur bij het werkfonds; mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van de w-ikverschafflng en stennverleenmg; .den. heer Meyer de Fries,..hoofdinspecteur voor (Je wcrkverscIiaJ&rig,-. enden Leer ;J. Martin, rijksinspecteur*- voor de werkver schaffing. In de ochtenduren werden.; enkele in werkverschaffing' 4ot uitvoering gebrachte objecten in de omgeving van Maastricht in oogenrehouw genomen. Aan de grens -van Maastricht werd het gezelschap ontvangen door den burgemees ter van d'ip gemeente, jhr,mr. W. Mi- chiels van Kessemch, en den .wethouder van sociale zaken. Gezamenlijk werden vervolgens in deze stad enkele objecten, welke wellicht door middel van' werkverruiming en werkver schaffing kunnen worden uitgevoerd, ter plaatse bezichtigd. Ten provinciehuize werd' in de mid daguren een vergadering gehouden van de rijkscommissie voor de werkverschaf fing, waarbij a.m. de 'minister van so ciale-zaken, de commissaris der Koningin en het college van B. en W. aanwezig waren. In deze bijeenkomst werden onder scheidene werken besproken. Binnen zeer korten tijd zullen naar vertrouwd wordt een groot aantal arbeiders geplaatst kannen wor den. Verschillende stappen daartoe zul len thans worden gedaan. Het vliegveld onder Overschie. Van de zijde van het gemeentebestuur van Dein Haag deelt men ons mede, dat het bericht, dat Den Haag de gedachte aan oen participatie in het vliegveld in den polder Zeslienhoven bij Overschie (in den vorm van het tijdelijk voor rekening van Den Haag nemen van een gedeelte van het exploitatie-tekort in het vliegveld) zou hebben laten varen, in dezen vorm niet juist is. Do besprekingen hieromtrent met Rot terdam zijn nog' looponde en het gemeen tebestuur van Den Haag is nog antwoord van Rotterdam wachtende. Tijdens het verblijf van Hit- iL| !er te Roiue werd bij hetf nationale gedenktceken een demonstratie gehouden van de fascistische militie. Hit- s Ier en Mussolini in hun auto begeven zich naar de parade, i f De aanbieding van de vlag voor dé „Nieuw Amsterdam". De aanbieding van de rood-wit-blauwe vlag voor do „Nieuw Amsterdam" door de „Princevlag" - zal a,s. Zaterdagmiddag oin precies vier uur geschieden. Eon groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten en vooraanstaande persoon'ijkheden uit Rot terdam, zal deze plechtigheid bijwonen. De overdracht van de vlag vindt plaats op het opper-promenadedek bij den achter mast, waar do autoriteiten bijeenkomen ar alle Princevlag-led-en in verband met de plaatsruimte in gestolen colonne en carré vorm worden opgesteld'. Alle deelnemers bereiken het schip via het nieuwe passa ge-gebouw. i Een groot aantal autobussela zal de Princevlag-Ieden ixaax de Wilhelmrnabaide voeren. Daarna paxkeeiei de bussen in de Diergaaidelaain, om daar de Princevlag leden weer iop te nemen na het défilé van Het 25.000 ton nietende Franscke motorsehip „La Fayette", liggende in een droogdok te Le Havre is door brand vernield. Een iuchtloto van het Iel bran dende gevaarte. zes uur op den Coolsingel voor den burge meester ram Rotterdam. Het hijscbem ram de vlag zal geschieden Wij d o tonen rail het volkslied' en van het „Gij schitt'rende kleuren van Nederland s vlag", waarbij de Princwlag-teden die allen een vlag bij zich hebban oen vLaggegroet zullen brengen. Gemengd Nieuws Meelfabriek te Haarlem uitgebrand Schade wordt op een halve ton geschat. Een felle brand heeft gisteravond de Tarvo Meelfabriek aan den Schalkwijker- weg te .Haarlem vrijwel geheel in de ascli gelegd.' Een knecht, die omstreeks acht uur op de bovenverdieping bezig was, bespeurde een sterke brandlucht en ontdekte, dat een filterkast van de instrumenten, waar mede hel slot op de machines wordt weg gezogen, in brand stond. Onmiddellijk waarschuwde hij den bedrijfsleider, die tegenover de fabriek woont, en deze sclia- kelde den stroom uit, waardoor de ma chines stopten. Vervolgens trachtte hij, na de brandweer gewaarschuwd te hebben, de vlammen met dr- in de fabriek aanwezige snelblusscliers te dooven, hetgeen echter niet meer mogelijk was. Daar liet gebouw dat een verdieping lioog was, van hout was opgetrokken, stond het weldra ge heel in lichterlaaie. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse kwam, tastte hel vuur aan met enkele stralen op de waterleiding, doch in dit afgelegen stadsdeel bleek de druk te gering om eenig effect te sortoeren. Daarom werd een der molorspuiten in werking gesteld en weldra konden met zeven stralen groote water massa's in de vlammenzee worden ge worpen, die daardoor zienderoogen afnam. Ook wist de brandweer te voorkomen, dat een ter linkerzijde belendende boer derij, welke door den lievigen vonken regen gevaar liep, door het vuur te wor den aangetast. De aan den anderen kant staande woonhuizen werden niet bedreigd, dank zij de gunstige windrichting. Na een uur blusschen was men den brand mees ter. De maalderij en de moelkamors, waar in ongeveer dxiehenderdrijftig balen mee! waren opgeslagen, zijn volkomen uitge brand. Alleen het kantoor kon gedeeltelijk behouden worden. De oorzaak. Men vermoedt, dat de brand' ontstaan is doordat de schroef of een ander ijzeren voorwerp tusschen de maaisteenen is ge raakt en door de hierdoor ontstane von ken liet zeer explosieve meelstof vlam heeft gevat. De vlammen zijn door de exhausters in' dé* houten 'kokers van de filterkast gezogen, die daardoor is gaan branden. Ongeveer anderhalf jaar geleden is in deze fabriek op dezelfde wijze brand' ont staan, welke toen echter nog tijdig door den bedrijfsleider gebluscht kon worden. Doordat ook de machines verloren zijn gegaan, bedraagt de schade naar schatting vijftigduizend gulden. Zij wordt door ver zekering gedekt. Do eigenaar van de fa briek, de heer M. J. Vos, is echter niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Hij zal trachten -bet bedrijf zoo spoedig mogelijk elders voort te zetten. Tie brand was in de landelijke omgeving in wijden omtrek te zien en bracht hon derden nieuwsgierigen op de been, die door de politie op een behoorlijken afstand wer den gehouden Boerderij afgebrand Yccl vee omgekomen. In den afgelooj>eü nacht omstreeks drie uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbou wer R. Klomp, eigendom vain den landbou wer W. van Strik te IJ horst, nabij De Wijk. De bewoners worden door het geknetter van het vuur wakker en moesten zich in allerijl in nachtgewaad ia veiligheid stellen. De brand had zich intusschen zoodanig uitgebreid, dat aan blusschen aiet te den ken viel. De geheele boerderij werd dan ook een prooi der vlammen. Twee paarden, negen koeien, vier pin ken, vier kalveren, eeiige varkens en vier geiten, kwamen Li de vlammen om. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Overtreding van het crisis-varkensbesluit- Bij een mester te Zaandam, die tevens als hand'riaar staat ingeschreven, zijn hon derd varkens in beslag genomen, op grond van overtreding van het crisis-varkensbe sluit, dat verbiedt varkens, voor den han del -bestemd, langer dan veertien dagen in bezit te hebben. Do varkens zijn op het gemeente-slacht huis verkocht aan een exportslager to Haarlem en daarheen vervoerd. Landbouwer in een sloot geraakt. De 68-jaiige landbouwer Van Noorloos, uit Uppelschenlijk, gemeente Almkerk. ge raakte gisteren onder de gemeente De Wer ken en Sleeuwijk met paard en wagen ia een stoot. Tengevolge van de bekomen inwendige kneuzingen is hij enkele oogen- blikken later overleden. Kind in rioolpat verdronken. Gistermiddag is een anderhaltjajig kind' van de familie A. Vos in een rioolput ge vallen en verdronken. y*:rj

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5