A AB DU SIROOP 1 I EERSTE BLAD. HITLER TE ROME Zaterdag 7 Mei 1938 Volkenbond Denemarken Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte m Int. Samenwerking 91st© Jaargang. No. 21857 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De besprekingen met Mussolini schijnen reeds ver gevorderd te zijn. Gistermiddagheeft '„Hitier de Augustus- lentoonstelling ih Rome bezichtigd in ge zelschap van .Mussolini. Hitler toonde v-ooral veel belangstellingvoor de' antieke architectuur. Na het bezoek aan de tentoonstelling keerde Ilittór. naar 'het Quirinaal, terug. Korten tijd! later-begaf hij zich met den koning en gevolg in negen open koetsen naar de door den gouverneur van het kapitool gehouden receptie. De gouverneur vain Rome,' prins Colon- na, heeft na een concert Ier eere van Hitler en den koning, een tea aangebo den. Vervolgens begaf Hitler zich weer naar het Quirinaal, waarbij hij, evenals op d'e heenreis, in den eersten galawagêti plaats had! genomen naast den koning. Op de Piazza di Sena, in de villa Bor ghese, is gisteravond- een groot muziek- en dansfeest gehouden, georganiseerd door de lascL-tische vereenig ng „Dopoiavore", d)e Italtaansehe „Kraft durch Freude". Vijf tienduizend menschen namen aan de voor- stellim en deel. Tegenover de loge, waarin Hitler en Mussolini waren gezeten, ston den tienduizend zangers. Bij het verschijnen der staatslieden werden de volksliederen gezongen. In het verdere programma werd onder meer voor het eerst „Hymne aan het imperium" ten gehoore gebracht. Wag ners „Vorspiel zu den MeLstersingern" en Verdi's „Siciliaansche vesper" werden door 45 orkesten gespeeld. Negenhonderd har monicaspelers brachten de Hymne der vrij heid ten gehoore, terwijl de Saltarelle, een Itatiaansche volksdans, door achthon derd paren te zien werd gegeven. Führer en Duce werden herhaaldelijk luide toe ge juich'. l>e besprekingen. Ben speciale correspondent van llavas meldt, dat men algemeen van meening is, dat Hitler en Mussolini reeds thans deli cate kwesties ter- sprake hebben gebracht, betreffende het-statuut - van Zuid-Oosl-Euro- pa. Het beslissend onderhoud zou naar men zegt gistermiddaag tot stand zijn ge komen tussclien het bezoek van Hitier aan de tentoonstelling en de ontvangst op het Kapitool. Mussolini maakte gebruik van al len tijd, dien hij vrij had, om de dossiers te bestudeeren. en aarzelde niet om Hit- Ier, zooveel het protocol dit veroorloofde in het gezelschap van den koning te laten. Van serieuze ltaliaauscho zijde werd be vestigd, dat de Donau- en Balkanproble men na den Anschluss voortdurend de be langstelling hebben gehad van Italië en - dat deze kwesties, zelfs wanneer zij deli cate aspecten kunnen vertoornen, opoohar- - tig aangesneden worden door-de Itatiaan sche staatslieden in de besprekingen met de Duitse hers. De- economische, .voord celen., die door Italië toegekend zijn aan Honga rije en Oostenrijk krachtens de protocol len van Rome moeten na den Anschluss herzien worden. Italië schijnt vastbesloten om de aan Oostenrijk toegekende voorrechten slechts voor Duitschland te laten bestaan, wan neer Duitschland erin toestemt, belangrijke concessies te doen. De wil tot autarchie van Duitschland wekt nj. het gevaar op, dat op de Donau- en Balkanmarkten som mige grondstoffen, zooals liout, waaraan Italië evenveel behoefte heeft als Duitsch land, schaarsch worden. Men kreeg gisteren den zeer duidelijken indruk/ dat een zeer spannend spel over het geheele Donauprobleem gespeeld wordt. Het Tsjeeh o-Slo waaksch» thema leek ach ter den rug en Duitscke kringen gaven te verstaan, dat Duitschland zich zal kun nen beroepen pp het stilzwijgen van. Italië. Voorts meende men te weten, dat de mili taire kringen in het gevolg van Hitier er naar gestreefd hebben Italië er toe be bren gen zijn 'verplichtingen te verduidelijken _voor hot geval, dat het Tsjecho-Slowaak- "*sche probleem een interventie van Rusland, zelfs wanneer die beperkt zou blijven tot ..^jhet zenden van vliegtuigen envrijwilli gers, met zich mede zou brengén. In Duitscke kringen beperkte men er zich toe te herhalen, dat Duitschland niet' de slui ting vraagt van een militair accoord on dat dó besprekingen der generale staven voldoende zijn om op militair terrein dó politieko gevolgen van den spil Rome Berlijn aan te vullen. Reuter meldt nog uit Rome: 'Men gelooft, dat de economische toe komst van Triest een der onderwerpen gevormd beeft, die door Mussolini en Hitler ziin besproken. Italië wenscht, dat de positie, die Triest innam voor den Anschluss als voornaamste uitvoerhaven voor Oostenrijk en Midden Europa, gehand haafd zal worden. Geruchten vernielden, dat Hitler Italië De strijd in Spanje Slecht weer. Aan het. front bij Terdel eii aan "de. Mid- dellandsche Zee zijn de operaties lamge legd door de hevige regens! "Toch zijn de troepen 'van Franco e inr_ geslaagd hun stellingen te verbeterén bij Alcala de Chi- vert .en .Cuevas de Vinrome, .bij1 Morella en ElpoboViilarröya. Bij.AIcalo de Chi-; vèrtwerden eenige aanvallen van de re- geeringsttoepenafgeslagen en in tegen aanvallen wisten de rechtschen verder, vooruit te dringen. Rij Morella Zijn zij gisteren zes K.M. op gerukt. j De toestand in het Verre Oosten De ontwikkeling van den strijd. Do slag in Zuid Sjantoeng verschruift naar den sector van Tantsjoeng, waar de Japanneezen troepen concentreeren. Aan het front van Taiertsjwang is een periode van kalmte ingetreden. Het smalle ter rein tr.ssc.hen de Chineesche en Japansche frontlinies ligt bezaaid met dooden. Domei meldt uit Sjanghai: Men verwacht, dat de ommuurde stad Fanning, 50 k.m te.n Noordwesten van Jentsjeng, in het Noordoosten van Kiang- soe, zeer binnenkort door de oprukkende Japansche toepen genomen zal worden. De Chineesche. troepen zijn verdreven uit hun sterke stellingen en hebben zich Donderdag, na een vérrassenden Japanschen aanval, uit de stad teruggetrokken. W JW.VAN DER VLERkC Hongarije •Ook al een departement voor propaganda. Naar dó avondbladen melden is de re geering voornemens oon propaganda de partement in het. leven te roepen, onder welks bevoegdheid het toezicht zal vallen van pers, radio, film én do gehóelo open bare puhlicsitiék'. Tot leider van dit aiieuwo departement zou do staatssccrelaris van liet ministerie van justitie, A'ntal, benoemd' worden. I I An tal was ih de regeering Gio-emboes reeds pers-chef. Assemblee bijecngerocjien tegen 5 September Die waamementié president van den Vol kenbondsraad, de vertegenwoordiger van Iran, heeft <ien secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht de jaarlijkscho assem blee in gewone zilting bijeen te roepen op Maandag 5 September. verzocht heeft zijn houding te bepalen "wal van een interventie van Rus ten gunste van Tsjecho Slowakije. va g- land! België Het beiastingvraagstuk De commissie van financiën bijeen. Crisisbelasting aanvaard, andere voorstellen verworpen. De financieel© commissie dór Kamer heeft haar werkzaamheden voortgezet en het voorstel tot herstel van dó crisistoelasting aanvaard. .Gisteren was het voorstel op douanerechten ei accijnzen aanvaard'. De commissie verwierp echter alle andere fis- cale voorstellen der regeering. De regeering zal de kwestie van vertrouwen stellen. De premier en de minister van financiën zullen Dinsdag- ia- de Kamer-een., verklaring afleggen over dón politiekeia en economi scher) toestand' des lands. Vanmorgen zal een nieuwe vergadering van dón kabinets raad gehouden worden, ter bestudeeriag van den toestand' der buitenlandsche po litiek. Na de vergadering van den kabinetsraad van gistermiddag is een communiqué uit- gjegeyenj,. waarin gezegd' wordt, dat de raad, na den financieelen en politiekón toestand ,te hebben bestudeerd', besloten heeft, ,dat de premier en de minister van financiën Dinsdag in de Kamer verklaringen zuHan afleggen- Na de debatten, die Dinsdag zullen vol gen op de verklaringen der regeering, zal de regeering de kwestie van vertrouwen stellen. De schoten in het Folketing. De rechtbank te Kopenhagen heeft den nationaal socialist Westergaard, uit Deenscn-Sleeswijk, die de vorige maand in het Folketing verscheidene schoten op den minister van justitie heeft gelost, ver oordeeld tot veertig dagen gevangenisstraf. Vier medeplichtigen werden tot twintig da- g'èri veroordeeld. Roemenië Toestand van Goga gaat achteruit. De toestand van den ex-premier Goga is ten gevolge van bloeduitstorting in de hersenen en bloedingen in de longen nog slechter geworden. Goga is reeds bewus teloos. Codrcanoe. Het agentschap Rader publiceert een communiqué van dón volgenden inhoud: In verhand met het door het militaire par ket van het tweede legercorps ingestelde onderzoek, ina huiszoekingen ón na be studeering van het geheel der gevonden documenten, ,is voor het militaire gerechts hof een proces geopend tegen Gomeliu Codrcanoe, leider van de vroegere IJzeren Garde, wegens do misdaad van verraad en wapenbezit, waardoor dó voiliglieid val.n den staat werd bedreigd. neem dan bij het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Adolf IHllcr woonde le Napels de groote vlootrevue bij. De Führer begeeft zich in gezelschap van den lcouing vau Italië naar den kruiser ,,Cavour", om aan boord daar van bet schouwspel gade tc slaan. Vereenigde Staten Arrestatie van nationaal socialistische leiders gelast. Da Daily Telegraph meldt uit New-York De campagne voor dó beteugeling dór ac tiviteit van dó* nationaal socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uitvaardiging van bevelen tot inhechtenis neming tegen zes leiders van het Siegfried' kamp op Long Island1. Dit kamp wordt beschouwd' als de vo-or naams te verzamelplaats der bewonderaars van Hitier' in dê' Vereenigde Stalen. Deze bevelschriften berusten op een zel den toegepaste wel, die in 1923 werd aai 1- genömëri ón bestemd' was-voor dén strjjd: tegen de Ku Klux Klan. De toenmalige burgemeester van New-York, Jimmy Wal ker, had de aanneming dezer wet bepleit Op overtreding van bedoelde wet slaat eien geldboete van tem hoogste 10.000 dollar eu gevangenisstraf voor den tijd' van een jaar. De "sheriff van Suffolk County heeft de opsporing der nationaal socialistische lei dors gevraagd. Hij treft voorbereidingen om het kamp in bezit te nemen. De kampplaats, is een terrein van 180.000 vierk. meter, dat in de oorlogsjaren gebruikt is als exer citieveld'. In de zomermaanden komen er iederón Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De bezoekers marcheeren er dan in militaire formatie. iedereen spreekt er Duitsch en alle aan wijzingen worden er in het Dluitsch gege ven.De hakenkruis vlag hangt er dam, terwij dó bezoekers er elkander dón Hitlergroe brengen. De heliumkwestie. Bij zijn aankomst te New-York! heeft d!r Eckener verklaard': Wanneer de Vereenigde Staten geen toe stemming aan Duitschland' verleenen om lielium aan te koopen, zal de transatlanti sche passagiersdienst per luchtschip ge staakt worden. Dr, Eckener begeeft zich naar Washing ton om de helimn-kwestie met de Am-eri- kaansche regeering te bespreken. Geen bevestiging van geruchten inzake Fransch-Britschc stappen te P-raag. Te Londen heeft móa geen bevestiging kunnen verkrijgen van d'e geruchten, dat vandaag of morgen gemeenschappelijke stappen van de Fraüsche en Rritsche re geering zullen worden gedaan bij de re geering te -Praag. Vernomen wordt, d'at -da Bïlfsche gezant te Praag opdracht' h-eeft ■óm met zijn. FrmiSQh-ea .collega to pyer- lëggén, wa3i':ieor*- Jiet juiste- mo-nient - is- in verbinding te treden'met de-regeering van Tsjech o-Slo'.valdj-e, doch men weet niet, of reeds een oogenblik is ui f gezocht. De geruchten, d'at de Britsche ambassa deur te Berlijn opdracht zo-u gekregen heb ben met Goeriing het Sudeien-Duitsche vraagstuk te bespreken, blijken ongegrond te zijn. |!i BINNENLAND «flltt Mevr. Mahler, de weduwe van den groo- ten Oostenrijkschen componist» vertoeft te Amsterdam, waar zij gisteravond het g&la- feestconcert in het Concertgebouw bijwoonde. Luchtbescherming in Nederland en België Wat eerste contact tengevolge ban hebben. Men .schrijft ops: - Op Donderdag 28 April werd ia Metro- pole-palace, te 's-Gravenhage de première gegeven van de film „J'Accuse": van Abel. Gance. Deze film, die geen anti-oorlogsfilm is, zooals sommigen meanen, doch zuiver en alleen een waarschuwing tegen een even- tueeJen nieuwen oodog, werd dien avond o.m. gedraaid in het bijzijn van luitenant- generaal Ttermonia, heefd van de luchtbe scherming in België en vleugeladjudant van dien koning van België. Een der organisatoren van dezen avond, ontving, naar wij vernemen, dezer dagen een persoonlijk schrijven van den generaal, waarin deze opmerkte, dat het eerste con tact, door deze bijeenkomst in Den Haag verkregen, er ongetwijfeld toe zal leiden om in de allernaaste toekomst niet alleen een nauwe samenwerking tusschen de luchtbeschermingsdiensten in België en Nederland te bewerkstelligen, doch ook, dat hierdoor bereikt is, een methode om tot de meest doeltreffende maatregelen te kunnen komen, van belang voor beide lan den. Cultureel werk voor werkloozen. De op de begrooting van sociale zaken Oorspronkelijk uitgetrokken gelden .voor het cultreele werk, blijken reeds thans, in ver band met den nog steeds toenemendón om vang van dit werk. onvoldoende te zijn om de daaruit voortvloeiende uitgaven te bekostigen. Dó minister acht het gewenscht, thans to-t het aanvragen van de noodige geiden over te gaan, waartegenover staat, dat de door het Werkfonds toegezegde bijdrage ad' fl.800.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. Voor verhooging der bijdragen voor kampwerk is noodig f576.250.voor cen trale werkplaatsen f567.187.voor werk- objecten f251.8<6.en voor cursussen voor en herscholing van werkloozen f404.687,.—. Het conflict in het haring- visscherijbedrijf Conferentie met den rijksbis middelaar. Gisteren heeft de rijksbemiddelaar met partijen inzake het dreigend conflict in het hai'ingvisscherijbedrijf ten tweede male geconfereerd-. Be rijksbemiddelaar hoeft geconstateerd, dat de reeders én bij herhaling éa met den meest mogelijken nadruk hebben ver zekerd, dat zij niet bereid zijn verder te gaan dan dea termijn van het binnonlig- gen bij bet visschen met' meer dan 80 netten te verlengen tot 60 uur, en het aan deel van den matroos bij de versche ha- i'ingvisscherij tot "/i pC-t. meer te verho-ogen. Do toestand der bedrijven en de verwach tingen voor de toekomst laten naar hun meening niet toe verder te gaan. Stijgen omzet en opbrengst van haring, dan ontvangen de arbeiders daarvan hun aandeel, omdat het loon voor een groot deel is een percentage van de opbrengst De rijksbemiddelaar heeft den reeders in overweging gegeven aan hel binnenliggen gedurende 60 uur toe te voegen, dat „ia de gevallen, waarin de bemalnning d'at wenscht, 36 uur onafgebroken rust zal worden ge geven, behalve bij binnenkomen op Vrij dag na 18 uur en Zaterdag". Aan het eind© van de besprekingen heeft dte rijksbemiddelaar aan de arbeiders in overweging gegeven als het ©enigszins mo gelijk is op deze voorwaarden te manster©x. N. S. B.-ers colporteereu wederom in Oss. Gistermiddag hebben ruim driehonderd' N. S. B.-ers uit alle deeten des lands, we derom een bezoek aan Oss gebracht. Daar zij geheel onverwacht kwamen, fcoxden zij ditmaal niet aan de grens worden tegen gehoudónl Op verschillende punten reden autobus sen en particuliere auto's Oss biianeul in de buitenwijken ving men met de col portage aan. Tegen drie uur bevonden zich driehon derd' N, S. B.-ers in de kom. der gemeente. Het geheele corps der Koninklijke Ma rechaussee en de gemeente-pol itie waren; ook weldra op de been om de orde te hand haven en het verkeer te regelex Er heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Om klokslag vier uur het tijdstip, waarop het colportageverbod te Oss ia- treedt staakte men het colporteeren. Tegen half vijf waren de N.' S. B.-ers uit Oss verdwenen. Het gedenk teek en voor d« gevallenen van het derde regiment huzaren. Ter gelegenheid' van het feit, dat in don zomer van dit jaar de cavalerie dó de nieuwe, kazernes bij Waalsdorp in ge bruik zal nemen, heeft het dórde half regi ment huzaren te 's-Gravenhage hot initia tief genomen om, ter eere van zijn kamé raden, die in 1815 bij Quatre Bras en Waterloo eu in 1831 tijdens don tiendaag- schen veldtocht hebben gestreden, op het terrein van deze kazerne een gedenktee- ken te plaatsen. Burgemeester en wethouders van 's-Gra venhage meenen, dat de gemeente bij deze buide niet moet achter blijven en het best uitdrukking aan haar gevoelens kan geven door een bronzen plaquette aan te bieden, om op dit monument beves tigd! te worden. Deze courant verschijnt dagelijks, net uit- zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franc» per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derlpKe nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur, Een bepaalde plaats van advertentiëm wordt niet gewaarborgd. Prijs der AUvortentlgn: van 1—5 regels f 1 55; Iedere regel meer f 0.30; in het Znterdagnuramer 1—5 regels f t.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenö cta.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën oy abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eea maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den'f 0.25, mits vóór Dinsdagavond O uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER, Rotterdamschedijk 208 Telefoon 67593 - mm Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag cn hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhaltngs-organen goed en grondig. Bovendien bevat, de nieuwe .verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwlhgende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet- verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest! Griep/. Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ctl, r 1.G0. f ?.40, r 4 20. Overal verkrijgbaar.' Hoe grooter flacon, hoe voordeeüfrer het gebruik.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1