ZATERDAGSCHE POST HITLER TE ROME Eén ?ao de nadeeJen De „Nieuw Amsterdam" wordt verwacht LEEST U DE Z.P.? De eerste stoomschepen. Vlugge transatlan tische schepen. Nederlandsche vrachtschepen in trek bij Amerikaanse/ie passagiers. De tenia Amsterdam wordt ingehaald MIJMERINGEN ZATERDAG 7 ME! ROMEO EN JUBELAAR Derde blad, pag. 2 Eerste blad, pag. 1 SPECIALE REPORTAGE FINANCIËN EN GELD Tweede blad, pag. 4 STADSNIEUWS Derde blad, pag. 7 Achtste blad, pag. x HOOGSTE TIJD, „Sluitingsuurtje" f 0.83 Geïllustreerd bijblad, pag. 1 '/2 De Tijdingzaal. Zoo ja, vul dan nog heden Uw aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting n Zoo neen, dan ook. (Vjb yi.'+ii comviioüd<-.H.) New York, April 1938. Lezer dagc-n is het eeti eeuw geleden, dat twee slooarertiepen geheel onverwacht en teg'dijk de New Yorksche haven bin nenvielen. Het waren de „Sirius" uit Cork en de „Great Western" uit Bristol. Deze Engelsche voorloopers van de Queen Mary, de Aquitunia en de andere drijvend# pa leizen, waarmee nu de verbinding lus- se hen Engeland en Amerika onderhouden wordt, waren, honderd jaar geleden de eer st» schepen, die geheel door stoom gedre ven den tocht naar New York maakten. Elk Amerikaanscli schoolkind weet te vertellen, dat Robert Fulton met de eer ste stoomboot, de „Clermonl" o\er de Hudson van New York naar Albany voer en dat de „Savannah" het eerste schip was, dat door den stoommachine 1H1 At- lantischen Oceaan over.-tak. Twee feiten, die ongelukkigerwijs niet historisch juist zijn. Wat de Sa*'aim ah betreft, dit schip voer inderdaad in ISIS uit de gelijknami ge stad in Georgia weg en voer via IJs land naar het toenmalige St. Petersburg, waar het in 1S19 aankwam en niet de minsten indruk op den Tsaar maakte, van wien do bouwers gehoopt hadden, dat hij het aanschaffen zou. De Savannah legde de geheele reis voornamelijk al zeilende af en gebruikte haar machine maar voor ettelijke uren. De Curasao". De eerste stoomboot, die op eigen kracht den Atlantischen Oceaan overstak, was de „Curasao", oorspronkelijk een Engelsch schip, dat door de Nederlandsche regeering aangekocht en van een machine voorzien was. In 1826 stak de „Curasao" over naar Suriname en speelde dit geheel op eigen kracht in een maand klaar. Was het een Amerikaanse!: schip geweest, dan zou er na niet de minste twijfel over bestaan en de „Curapao" als zoodanig geëerd worden. Ongelukkigerwijs hebben wij Nederlanders nooit aan een groote mate van zelfinge nomenheid geMen of de behoefte gevoeld veel reclame voor onze daden te maken. Vandaar, dat de „Curacao" zich bij de Amerikanen in volkomen historische on- liekendheid verheugt en de „Savannah" met alle eer strijken gaat. Voor ik nog verder ga mag ik er wel even op wijzen, dat de Clermont van Robert Fulton aller minst de eerste stoomboot in de wereld geschiedenis was. Hendrik Willem van Loon m zijn hoek „Ships" wijst er op hoe stoornbooten van een anderen Ameri kaan, John Pitch al in 1790 lussdien Phi ladelphia en Trenton heen en weer voeren, terwijl de beroemde tocht van de Cler mont pas in 1S07 plaats vond. E-vprc-iStoonischepen. Wanneer de lezer zich ditmaal verbaast over dit histoiische en scheepvaartkundige begin dan haast ik mij er bij te voegen, dat er inderdaad reden te over is. In de eeiste plaats nemen wij het tegenwoordig als iets doodgewoons aan om brieven uit Nederland te ontvangen, die daar zes da gen geleden geschreven werden, terwijl wij een brief wegsturen, wetend, dat dte bin nen een week gelezen zal worden. Daar zijn wij zulke kolossale stoomschepen als de Engelsche „Queen Alary" of de Fran- sche „Normaadie" dankbaar voogj maai' ook anderen, zooals de Duitse he „Bre men" en „Europa", de Engelsche »Aqui tania" of de Fransche „Ile de France" zorgen er voor, dat wij binnen een week schriftelijk contact niet elkaar hebben. De RollandAmerika Lijn is in dit op zicht altijd achterop gebleven en waar schijnlijk terecht. Het laten varen van zul ke ex pres s-1 ooms c hepen is eon uiterst kost bare geschiedenis wat stookolie betreft en de HollandAmerika Lijn beeft het in den loop der jaren niet in snelheid, maar in luxe en een uitmuntende keukeu gezocht, terwijl er altijd genoeg publiek is, dat niet zoo'n haast heeft, maar liever een dag of wat langer vaart in zulk een gezellige om geving. Vrachtschepen inct passagiers- accomodalie. Behalve de zoo bekende HollandAme rika Lijn, die de trots van de stad' Rotter dam uitmaakt, zijn er -nog twee andere Nederlandsche lijnen, die geregeld New York aandoen en waar men minder van merkt. De eene is de Koninklijke Neder landsche Stoomboot Maatschappij en de andere is de JavaNew York Lrjn. Dat men minder van hen merkt komt alleen, omdat zij zoo goed als geen reclame ma ken, hetgeen in hun geval ook niet noo- dig is zij doen uitnemende zaken. De JavaNew York Lijn bestaat uit vracht- booten van de Nederland en de Rotter- damsche Lloyd, die tevens gelegenheid bie den tot het vervoer van 25 of 30 passagiers. Vóór de internationale verwikkelingen in de iMiddellandsche Zee voeren, deze sche pen door het Suezkanaal, maar sindsdien gaan zij om Kaap de Goede Hoop en komen na vijf weken uit New York in de eerste haren op Sumatra aan. Zooals men wel weet wordt de animo onder het reizend publiek hoe langer hoe groober om er lie ver goed, goedkoop en langzaam te komen dan in alle denkbare luxe, voor veel geld en in een ommezien. Bovendien wordt er veel moer gereisd C vor een publiek, dal er vroeger nooit aan gedacht zou hebben ik spreek hier natuurlijk over Ameri kanen. Ca dan schijnen de Nederlandsche vrachtschepen in het bizonder de voorkeu te verdienen. De vorige week voer er eén naar Java met allo hutten bezet, met als jongste passagier ©en zuigeling van twee maanden Er is geen twijfel aan of de vaderland- sche kolonie (e New-York wendt dezer dagen haar blikken zeewaarts, waar alle goede dingen in het komende jaar vandaan moeien komen.. En in de eerste plaats natuurlijk ons vlaggesc'.'ip de „Nieuw Am- sterdam", dat hier half Mei verwachtwoult We hebben het van stapol loopen door de radio gehoord en de foto's gezien van het schip aan den wal en tijdens de proef- \,iatt, maar wij zullen pas tevreden zijn, wanneer het in de verte opdoemt, zooels', do moesten onzer z.cli herinneren met de „Statendam" in 1929 meegemaakt te heb ben. Wanneer de groote dag daar i-, gaat een groot gezelschap genood iguen aan boord van een stoomkotter en vaart de haven uit en de „Narrows" op do nieuwe ling tegemoet. De kotter is bevlagd en er, is muziek aan boord. Schijnt de zon en blaast de wind' niet al te steik, zooals met het binnenhalen van de „Statendam" het geval was, dan is zulk een tochtje iets, dat alle deelnemers niet 1 cht ver geten zullen. In de vei te eea rookpluim. Is zo dat? Nee? Dat dan? Jal Het zijn do kleuren van wit, geel groen, die zoo sterk legen de blauwe lucht opvallen en uniek zijn tussclien de schepen van and-ere naties i En wanneer de twee schepen elkaar dicht genoeg genaderd zijn begint het gewuif naar totale vreemden en aas jongsle rou- zenschip wordt van alle kanten bekeken. Maar de gxoote verrassing komt pas als 1 wij al varende overstappen en het inte rieur gaan bewonderen. Velen hier zien met verlangen naar half Mei uit. Wat de mensch kan. Misschien herinnert u zich de dadels van Hassan, waarvan zóó lang geroepen werd, dat ze grooter waren dan ze waren, dat een ieder het tenslotte geloofde Daar waren ook nu nog wijze dingen over te zeggen, want de massa is nu nog, gelijk toen, voor machtschreeuwerige sug gestie over-vatbaar. Maar ik moest slechts terloops aan deae woorden denken, toen mij eens dit ap hor is me te binnen schoot: de mensch kan véél meer dan hij kim... Dat lijkt op de dadels van Hassan. Maar het verschilt er toch zeer vrezen- lijk van. Alleen reeds hierdoor: dat het waar is. De mensch kan inderdaad veel meer, dan hij kan. Alleen moet dit aldus ver staan worden: wij beschikken, geestelijk en lichamelijk over een veel grooteren reserve- voorraad aan kracht dan wij weten en dan wij in gewone omstandigheden tot onze beschikking hebben. Als de nood aan den man komt, dan kan de mensch dikwijls, wat hij anders lieusch niol kan. Lichamelijk beschouwd is dat wel in teressant, en, voor den betrokkene, is het dikwijls ook zeer belangrijk. De man, die slechts een halven meter hoog kan sprin gen, maar, door een dollen stier achter volgd, een hek van anderhalven meter „neemt", heeft daarmee niet alieen een uiterst meikwaardig particulier record ge broken, maar bovendien, wat nog wél zoo belangrijk is, zijn leven gered. Maar zoo heel onbegrijpelijk is het, bij eenig nadenken, toch ook weer niet: als onder noodomstand igheden alle energie plotseling, met uitscliakelnig van elke bij overweging, op die eene topprestatie gezet wordt, och, dan kan men zich tenslotte toch nog wel begrijpen dat een groote sprong, een snelle vlucht, een lange marsch mogelijk is voor wie anders maar een po© vere springer, een langzame of slechte loo- per is. Als 't om het zoete lijfsbehoud gaat, maakt niet alleen eein in het nauw zitten de kat rare sprongen. Wonderlijker evenwel wordt het, wan neer wij ons naar het geestelijk aanzicht der dingen richten. Dan valt het maar met zoo dadelijk te begrijpen, waaruit de mensch voortdurend zijn reserve-energie kan blijven putten. Al is ook hier een grens, gelijk bij physieke prestaties, die slechts op straffe van volslagen gevoelloosheid, of erger, overschreden kan worden. Maar in het geestelijke zijn onze krach ten niettemin verwonderlijk groot en sterk. Le Bon heeft eens gezegd: Les forces ma- térielles sont redoutables, les forces psycho- logiques invmcibles: voor de stoffelijk© krachten moet men vreezen, de geestelijke krachten zijn onoverwinnelijk. Hij bedoelde hiermede: als een stoffelijk zwaard hel hoofd van een nobelen denker door klieft... dan zal zijn stoffelijk overschot begraven moeten worden, maar zelfs dan nog zal de waarheid, waarvoor die denker streed, zegevieren. De geestelijke krachteè zijn onoverwinnelijk. Ze zijn, voor wat den mensch betreft, ook bijna onuitputtelijk en altijd veel grooter dan de kleinmoedige vreest. En dan spreken we nog niet eens ovei de vraag, of het 's menschen geest© lijk© kracht alléén is, die in den strijd dies levens meetelt... Ieder denkt daar zoo het zijne van, en menigeen zal hierop zeer nadrukkelijk neen zeggen... In elk geval kan deze gedachte wel velen in droeve dagetn van beproeving tot goede troost zijnde mensch, en dus ook gij, moe delooze lezer, kan ree! meer dan hij meent te kunnen. Laat daarom het hoofd niet hangen als hel noodlot U met zijn slagen beukt: het einde van onze krachtien en ons weerstandsvermogen is lang niet zoo gauw bereikt, als de kleine mensch in zijn angst méént: de geestelijke krachten zijn onoverwinnelijk zegge men De Bon maar na. Want hij heeft gelijk. Philouons. Faillissementen. Faillissementsstatistiek over April 193S. Samengesteld door afdeeling Handels informaties v. d. Graaf Co. N.V. Amster dam. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 31; Amsterdam 33- Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 19; Den Haag 22; Rotterdam 19; Utrecht 15; Gelderland 31; Noord Brabant 29; Limburg 11; Zeeland 3; Friesland'15; Groningen 12; Drenthe 4; Overijssel 11. Totaal 258 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1938 976 faillis sementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1154 faillissementen. Gedurende ae maand1 April werden bjj de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 98 credileurenlijsten met een totaal passief van f 1.432.053.65, waar van preferent f240.016.23. Vanaf 1 Ja nuari 1938 werden in totaal gedeponeerd 429 crediteurenlijsten, met een totaal pas sief "van £19.390,43, waarvan preferent f 1.883.122.13. 7» JAARGANG No.29 (op zwaar kunstdrukpapier.) (gedrukt op Oud-HoIIandsch papier.) Hier hebben wij dan eindelijk de vruchten van het werk van onzen Lampenist te Rome. Wjj weten, dat onze lezers er smaak van zullen heb ben Hemzelf resten aan zijn verblijf in de oude hoofdstad in het oude en nieuwe keizerrijk niets dan prettige herinneringen. Zijn uniform maakte hem overal zeer gezien, hoewei er toch overal niets dan uniformen te zien waren. De collega's hebben hem daar om gekozen tot opper-hofmaarschalk- journalist en hem als teeken van zijn nieuwe waardigheid een gouden vulpen aangeboden in den vorm van een maarschalkstaf. Onze Lampenist is inmiddels veilig en wel weer thuis. DE GEBEURTENISSEN IN FRANKRIJK. De nieuwe devaluatie van den franc heeft tot gevolg, dat men thans voor ongeveer 5 cent een Franschen franc kan feoopen. welke koers overeenkomt met die van den Belgischen franc vóór de devaluatie van den gulden Leuter meldt uit Parijs, dat daar bericht is ontvangen dat de Neder- (op gesrhcpi Louis XIV - post.) landsche regeenng dit niet op zich zal laten zitten en dat Minister Colijn een nieuwe devaluatie van den gulden, die thans op ongeveer 80 centen staat, in studie genomen heeft Mogen wij oruen zegsman gelooven dan zou de nieuwe herwaardeering in vier etappes van elk 20 cent plaats vinden, waarbij na de voltooing in Mei 1939 de gulden op tot 1 cent zal zijn afgeschreven. De onvermijdelijke winst op den goudvoorraad, welke bij de huidige grootte ongeveer 1000000000 guldens van één cent zou bedragen, zal gebruikt worden om de belastingen te verhoogen en met het overige deel zal een aanvang worden gemaakt met de demping van de Z.W.polder van de Zuiderzee. De New Yorksche beurs sloot nauwe lijks wijshoudend tengevolge van ont stemming over winstnemingen in de olie. VAN EEN ABONNEMENT JP DE ZJ5. KOST ZOO VEEL., GEEFT ZOO WEINIG ERNSTIG VERKEERS ONGELUK. Door een noodlottige samenloop van onverstandigheden heeft heden morgen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 28-jarige W X. zijn bolhoedje en het leven verloor. Uit de richting Schiermonnikoog naderde te circa kwart over half een luxe auto ped, bestuurd door den 8- jarigen Jantje D., terwijl op hetzelfde moment de kerktoren zeven minuten over negen sloeg. Hierdoor was hel tijdstip van de misdaad vastgelegd. Van den tegenovergesteiden kant kwam een autobus uit Bergen op Zoom, welke naar de bloembollenvelden ging, of niet; dit konden wij niet te weten j komen. Luid bellende fietste de nog krasse Il-jarige H. G. een zijstraat in zonder zijn hand of iets dergelijks uit te steken. En op dit fatale oogenbiik wilde bovengenoemde W. X. een stilstaande groentekar inhalen. Deze s oeg over den kop en aan diggels. De bestuurder trachtte nog docr hevig toeteren een aanrijding te voorkomen, doch aan een luiden slag, enz. Ais tragische bizonderheid ver melden wij nog dat het slachtoffer bij zijn val op een op straat gevallet: tomaat terecht kwam, welke totaal geruïneerd werd. ERUCHTEN Als Postbode zie ik mij genoodzaakt ten stelligste alle geruchten tegen te spreken, dat er in de leiding van dit lijfblad een Oude Tante zou zijn ingelijfd Mademoiselle Madelief is onze eenige vrouwelijke medewerkster en wat vooi één! Wel bestaat de mogelijkheid, dat binnenkort haar grootmoeder aan ons blad zal gaan medewerken, aangezien onze aanminnige straatreportster door een gewezen Franschen baron ten huwelijk is gevraagd. Dit laatste vertel ik u echter in het strikste vertrouwen, daar het lang niet zeker is dat de liefde van twee kanten komt. (op vetvrij boterhammenpapier.) (op gewoon krantenpapier.) Dames en lieer en! Zooiets hoort U bij ons niet. Wij welen van een sluitings tijd niets af. Maar daar zijn wij dan ook eenig in. Gebruikt dus bij ons het Bemind aanbelevend: T Cafeetje aan den Overkant. Dagelijksche reportage van den Lampenist, ortzen onovertroffen geheimen diploma- tieken medewerker Rome, 1 Mei 1938. Het is absoluut onmogelijk om een geregeld verslag te geven van de plechtig-, feestelijk- en andere dwaas heden waaraan deze dagen voor ons geuniformde journalisten zoo rijk zijn. Daarom is het zoo prettig, dat wij voor ons vertrek uit Groot-Germanië een middag „college" hebben geloopei waarbij ons verteld werd wat wij te schrijven hadden Voor het gemak werd alles op keurig getypte velletjes in een groote enveloppe aan iederen deelnemer uitgereikt. Dat U het ver slag leest dat eigenhandig door den opper-maarschalk-journalist is ge schreven, is iets waar U maar niet op moet letten, al vind ik het erg prettig. Wij vertrekken. De juiste stemming zat er al direct bij het vertrek in. We werden in een trein gestopt, en moesten op de komst van den Fiihrer wachten Wie uit het raampje keek werd doodgeschoten. Dit kostte ons drie collega's Uit het feit, dat de trein ging rijden, concludeerden we dat de Fiihrer aangekomen was. A hadden we er niets van gehoord. En onder het zingen van „We gaan naar Rome" werd de reis aanvaard. De eerste dag. Op den Brenner was er even een oponthoud voor een kleine feestelijk heid. Hitier werd namens den Duce en namens den Koning-Keizer welkom geheeten. Dit ressorteerde nog onder Stefani, zoodat onze ploeg geen ver slag mocht maken. Wie zijn coupé verliet zou onverbiddelijk worden dood geschoten. Ook dit kostte ons weer twee collega's.... Te Rome. Onze trein liep binnen aan het nieuw gebouwde station, 8 K.M. buiten het centrum van Rome. Wij werden op het perron gezet en in 2 vrachtauto's geladen, welke deel uitmaakten van een stoet van 40 wagens. Voorop, opzij en achteraan reden ongeveer 41452 Gestapo-agenten, die voortdurend arrestaties verrichten. In de hermetisch gesloten pantser wagen, welke door 8 tanks gevolgd werd en met onder hoogspanning staand prikkeldraad omgeven was, zal Hitier gezeten hebben, hoewe' ik dat niet zeker weet. Langs een speciaal daarvoor aan- gelegden weg werd met razende snel heid stadwaarts gereden. Alle h zen waren geblindeerd, ramen waren dicht gemetseld en keldergaten met cement volgestopt. Wij vernamen ook, dat iedereen zijn huissleutel bij do politie had moeten inleveren. Het zitten n dakgoten was streng verboden. Wie niet recht voor zich uit keek werd doodgeschoten, in dit geval onherroepe lijk, Dit kostte ons weer vier collega's.... De parade. Eindelijk hebben we dan Hitler gezien, tezamen met Mussolini nog wel. Zij stonden op een podium. Op een afstand van veertig meter stonden 800 Italiaansche en 800 Groot-Germaansche politiebeambten met getrokken re volvers, die bevel hadden iedereen, die binnen de draagwijdte vais hun revolver kwamen, dood te schieten, in dit geval onvermijdelijk Dit kostte ons weer twee collega's.... Het was overigens ontroerend om te zien hoe de staatshoofden zich te midden van hun volk bewogen Over de voorbijtrekkende legerondeelen be- hoel ik hier niets te zeggen. Daar hoort u wel meer van zoodra onze oorlogs correspondent in functie treedt. Grand ooze feesten. Om Hitier een waardige ontvangst te bereiden, zijn verschillende, waarlijk grootscheepsche feesten georganiseerd. Bloemencorso's, luchtaanvallen met echte bommen, herinneringsboomplan- (ep pap van zusslc. tingen, onthullingen van gedenktee- kens, enfin te veel om op te noemen. Een van de alleraardigste attenties beleefde de Führer we! op den derden dag. Tijdens een autorit door de Po-vlak te werd op een heuvelrug halt gehouden voor een demonstratie van doeltreffen de verdediging tegen luchtaanvallen. Terwijl uit Zuid-Oostelijke richting een synthetisch vliegtuig aan kwam, drukte de Duce op een knopje eo diep in het dal zag men een geheele stad in de lucht vliegen, waarbij geeq enkele steen op de andere bleef staan, terwijl de bewoners zich in allerijl op het platteland vestigden. Wordt vervolgd). (Wegens plaatsgebrek bekort). In onze Permanente Tijding zaal zijn op het oogenbiik o. a. de volgende curiosa te zien: le- een levensgroot portret van de as RomeBerlijn 2e. de lap, waaraan de Lap landers hun ontstaan te danken hebben; 3e een serie televisischover- gebrachte foto's van een uit- slaanden brand te (nog niet bekend); 4e een zeer oude wereld kaart, waarop Abessinië nog ab zelfstandig keizerrijk staat aan gegeven; 5e. een perronkaartje.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6