Greet] e wil niet naar de stad f DE TWEE POPPENMOEDERS Sportwagens en Sportieve wagens Door dc lucht naar de binnenlanden van Afrika I ■S¥' 5§|ï^ door VIOLET CAER. „Greetje, vanmiddag komen er enige padvindsters hier en die blijven vannacht jlapen, vindt je dat met prettig?vroeg moeder aan haar dochtertje. Maar Greet je schudde het hoofd. Waar om zou zy dat prettig vinden, zij kende toch die vreemde meisjes helemaal niet. En dan, kinderen uit de stad, die schepten na tuurlijk op en vonden hier huiten alles pri mitief en eigenlijk niet goed genoeg voor hen. Neen, Greetje had veel liever, dat moeder het maar niet aangenomen had, om die meisjes hier te laren slapen. „Kind" zei moeder verder, „wat trek je toch een sip gezicht. Is dat nu alleen om dat je over veertien dagen naar Tante Mien in de stad gaat? Dat is toch voor je best wil. Je weet net zo goed als wy, dat je hier in het dorp op school niet verder le- ren kunt en je wilt toch zeker wel meer kennen, dan je op het ogenblik weet?" „Ach moeder, dat is toch met nodig, Iaat mij hier bij U blijven en U in de huishou ding helpen", smeekte Greetje, terwijl de waterlanders te voorschijn kwamen. Het was bijna twaalf uur en om kwart over twaalf kwamen vader en de knechts van het land om te eten en dan moest het eten op tafel staan, want de mannen had den hard gewerkt en waren dus hongerig. Maar een. ogenblikje tijd had moeder nog wel voor haar kleine meid. Zij ging even op de drempel zitten en trok Greetje op haar schoot. „Waarom vind je het toch zo erg om naar Tante Mien te gaan?" vroeg moeder jacht. „Zij is toch altijd even aardig voor je geweest, als zij hier was." „Ja, dat wel", snikte Greetje, „maar ik ben zo bang voor de mensen in de stad, die zijn altijd zo naar, als zij eens hier langs komen en.ik blyf veel liever bij vader en II." Moeder zuchtte eens. Het was moeilijk Greetje aan het verstand te brengen, dat het niet anders kon en dat zy de M.U.L.O. in de stad moest doorlopen. Zij zou dan bij tante Mien wonen en iedere Zaterdag middag en Zondag thuis komen, want de stad lag gelukkig nogal dicht bjj het dorp Maar zelfs dat kon Greetje, die enigst meis je was, niet troosten. Maar zy was juist even te laat, want moe der ontving het troepje juist, toen Greetje aan kwam lopen. „Kijk, en daar is mijn dochtertje, Greetje heet zy", lachte moeder. Greetje was zo verbaasd, dat de meisje* er zo anders uitzagen, dan zy zich had voorgesteld, dat zij in haar verbazing haar bouquetje bloemen aan het grootste meisje gaf, die het vriendelyk dankend aannam. Het eigenaardige was echter, dat Greetje zich tussen deze meisjes dadelijk op haar gemak voelde, zij deed de spelletjes mee en luisterde 's avonds, toen de leidster aan het troepje enkele mooie verhalen en sprookjes vertelde. Greetje deelde hen mede, dat zij over twee weken naar de stad moest, om daar op school te gaan, waarop de leidster vroeg: „Wil je ook padvindster worden, dan zul len wij het nu dadelijk aan je ouders vra gen." Dat wilde Greetje wel en de leidster ging naar binnen om deze zaak met de ouders te bespreken. Dezen waren veel te blij, dat Greetje eindelijk nu wel naar de stad wil de, want zy hadden er allebei een zwaar hoofd in gehad. Zij gaven dan ook onmid dellijk hun tosslemming. Toen de meisjes de volgende dag af scheid namen, want zij maakten een wan deltocht en moesten dus verder, kwam er aan het wuiven geen einde en pas toen zij in de bocht van de weg verdwenen waren, keerde Greetje zich met schitterende ogen tot haar moeder en zei: „Hé moeder, ik ben nu zo bbj, dat ik naar de stad ga, omdat ik pad vindster mag worderi, dat ik bijna niet wachten kan, tot de veertien dagen om zyn." En zo vertrok Greetje inplaats van hui lend en bedroefd, als een opgewekt, vrolijk meisje het nieuwe leven tegemoet. Jullie weet allen natuurlyk heel wat af vin onze K.L.M., die haar trotse vogels thans drie malen per week naar Indië en terug laat vliegen. Intussen zit men ook in andere landen niet stil en dichter en dichter spreidt zich het luchtnet over de aarde uit. Indien een jongen alle verbindin gen uit het hoofd zou kunnen opnoemen, zou hij een bolleboos in aardrijkskunde zijn. Zo zyn onze Zuiderburen, de Belgen, er thans toe overgegaan, de verbinding met hun kolonie in Centraal-Afrika één maal per week te bevliegen. Jullie moet je eens voorstellen, wat een dergelijke moderne Moeder ging weer vlug verder voor het eten zorgen, terwijl Greetje haar tranen droogde, want zij wilde voor haar vader niet weten, dat zy zo kinderachtig was. 's Middags vroeg moeder haar om wat bloemen te plukken. Dat vond Greetje een prettig werkje en zij huppelde de weide op, waar zij al gauw een aardig bouquetje bij elkaar had. Terwijl zy- druk bezig was met dit werkje, hoorde zij uit de verte het ge zang van een troepje meisjes. Greetje keek eens in de richting waar het geluid van daan kwair en daar zag zij acht meisjes nen, die allemaal een padvindersjurk droegen en waarvan het eerste meisje een vaantje in haar hand had. Zij waren bloots hoofds en wandelden opgewekt naar de boerderij toe, terwijl zij een vrolijk mars- bedje zongen, Zonden dat de meisjes zijn, die bij ons logeren? dacht Greetje en zy rende wat zij kon om nog voor de meisjes thuis te zijn. De twee zusjes, Trees en Liesje, Waren beiden even oud, Soms konde ze heel zoet spelen, Dan weer waren, beiden stout. Vader had nu voor hun ieder, Een poppenwagen zelf gemaakt, Moeder had toen voor de poppen, Een dekentje er bij gehaakt. En daar liepen Lies en Treesje, In het park heen en weer, Het zonnetje scheen lekker warm! Het was heerlijk lenteweer! DE EERSTE TELEGRAAFSEINEN. vert.nding betekent. Vroeger had men maanden en maanden nodig, om de binnen landen van Afrika te bereiken en dat on der dikwijls zeer grote gevaren. Thans brengt de driemotorige Junker Ju 52, die speciaal voor dit traject geconstrueerd werd, de mensen veilig van Brussel over de Middellandse Zee en de ve .'schrikkelij - te Sahara naar Léopoldville in de Belgische Congo, en dat in slechts vijf dagen. Jullie moet daarbij weten, dat de afstand tussen deze beide plaatsen 8000 kilometer be draagt. De machine biedt plaats aan 17 passagiers, post, vracht en een bemanning van drie koppen. Zouden jullie niet eens gaarne tot de passagiers van dit mooie toe stel behoren? Het is niet aity'd za geweest, dat men zonder de minste moeite met Noord-Ame- nka of Japan kon telegraferen. Vroeger bracht men boodschappen over op allerlei verschillende manieren, waarvan er nog enkele thans in gebruik zijn. Op de sche pen geeft men bijvoorbeeld vlaggeseinen aan voorbijgaande schepen, terwijl solda ten zowel met vlaggen als met lichtseinen werken om boodschappen door te geven. Het is echter ongeveer een eeuw geleden, dat de eerste optische telegraafseinen in dienst werden gesteld, doch dit feit is bij na in vergetelheid geraakt. Behalve *s nachts en bij mistig weer, konden deze seinen gebruikt worden vooi het doorgeven van berichten over lange af standen. Het apparaat bestond uit een paal met zes armen, zoals jullie op de tekening ziet. Iedere arm kon vier verschillende standen aannemen: recht overeind, lood recht, schuin naar beneden en neergeklapt, dus onzichtbaar. De mogelijkheden om op deze manier te spreken, zyn niet zo be perkt als het schijnt, want reken bet maar na, met deze zes armen is het mogelijk vier duizend zes en negentig „4096" verschillen de tekens te geven. Nogal een aardig aan tal, vinden jullie niet? Nieuwe smaragden in Transvaal. In het Noord-Oostelijk deel van Trans vaal heeft men in da laatste weken grote hoeveelheden smaragden gevonden, waar door de Indische smaragdmijnen geheel in de schaduw worden gesteld. EEN KOFFER OF WIELETJES! Jullie hebt natuurlijk allemaal wel eens ondervonden, dat je een zware last veel gemakkelijker kunt verplaatsen, als je hem op rollen of wielen beweegt, dan wanneer je hem moet dragen. Dit lykt eigenlijk zo eenvoudig en vanzelfsprekend, dat je er niet eens verder over zou willen nadenken. En toch heeft een beroemde, Franse na tuurkundige Charles Augustin de Coulomb, die leefde van 17361806, van dit eenvou dige verschijnsel een gewichtige studie ge maakt en er in 1790 een wet over opge steld. Hij heeft bijv. uitgerekend, dat een paard, als het een wagen met een gewicht van 2800 kg, over een verharde weg trekt, maar 56 kg. trekkracht behoeft aan tê wen den, dus maar 1/50 van het gewicht, dat hij vervoert. Zo is het dan ook geen won der, dat we zware vrachten maar liefst zo veel mogelijk rijden en n.et dragen. Als we straks in de vacantie op reis gaan, zullen we misschien nog wel eens aan die bere kening van Coulomb denken, als we puf fend en blazend met onze koffers lopen te sjouwen! En toch'is ook dat tegenwoordig niet meer nodig. Want een menslievende uitvinder, die zeker begaan was met het lot van al die zwoegende reizigers, heeft Als wij horen van de grote overwinnin gen van de ren-auto's, dan weten wy na tuurlijk, dat dit niet alleen het gevolg is van de steeds meer volmaakte techniek van de automobielfabricatie, maar dat men hiervoor evengoed bestuurders nodig heeft, de zogenaamde autorenners, die uit een motor weten te halen, wat er uit te halen is. De meeste jongens willen natuurlijk, als rij een dergelijk bericht lezen of horen, ook autorenner worden, maar dat gaat zo ge makkelijk niet, omdat er maar weinig men sen zyn, die zulke sterke zenuwen hebben en zoveel tegenwoordigheid van geest, dat zij steeds precies weten wat zij moeten doen. Iets anders is het natuurlyk met het besturen van een sportieve wagen. Sportie ve autobestuurders kunnen, als zij in het bezit zijn van een sportieve wagen, natuur lijk bij verschillende race's meedoen. Deze rennen zijn wel is waar niet zo snel als de grote rennen, maar de bestuurder van pen sportieve wagen moet toch een knap chauf feur zijn, wil hij iets bereiken. Hoe ziet een sportwagen er uit' Wy ge ven ter vergelijking een afbeelding van een sportwagen en een sportieve wagen. Het klinkt bijna, alsof het hetzelfde is, doch als je de tekeningen nauwkeurig bekykt, zie je al heel gauw, dat er grote verschil punten te vinden zyn. Men kan een gewone motor bekleden met een earosserie, die er sportief uitziet en waardoor de auto ook zekere sportieve eigenschappen krijgt. Een dergelyke spor tieve auto is afgebeeld op de eerste teke ning, een sportieve roadstar. Dat is een uit het Amerikaans overgenomen naam, omdat uit Amerika het eerst dit model naar Euro pa is gekomen. Deze wagen heeft dus een gewone motor, maar men heeft hem uiter lijk een sportief aanzien gegeven. Op de tweede tekening zien jullie een sportauto. Deze heeft ook het Roadstar-mo- del, doch de earosserie Is dieper, de por tieren zijn kleiner en de windschermen aan de zijkanten zijn ook veel kleiner, terwijl nog meerdere uiterlijkheden zijn ware be stemming als renwagen aantonen. Als men nu nog weet, dat de motor op een bijzon dere manier voor deze krachtprestaties is afgesteld, dan begrijpen jullie wel, dat wij hier met een echte renwagen te doen heb ben. een koffer gemaakt, die aan de ene kant van onderen twee beweegbare wieltjes heeft, zoals je onder meubelen'wel eens ziet. Aan de andere karit oprij zit een lang leren handvat, waaraan je de koffer voort trekt. Op die manier is een koffer van 59 kg. zonder moeite te „dragen," De krokodillen huilen toch! Professor J. Coureur, een Belgisch zoo- loog heeft bij drie jonge Congo-krokodillen vastgesteld, dat door een zekere werking van de maag- en hartzenuwen bij deze die ren een tranenvloed te voorschijn komt. Zo kan men dus toch over krokodillentranen spreken. LEER OM LEER... oft Wie kaatst moet de hal verwachten. "*>r-1«ster?v? Is-" I-saL* 1

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8