TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het vliegveld onder Overschie ÏÉÉteÉfll! Luchtvaart Rechtszaken Gemengd Nieuws VRIJDAG 20 MEI 1938 No, 21808. BINNENLAND Opnieuw vier Spanjaarden gevlucht Waarschijnlijk reeds de grens gepasseerd. Opnieuw zijn vier der kier te lande ge- leerde Spanjaarden gevlucht. Zooals destijds werd medegedeeld, had den deze Spanjaarden, nadat de meeste der vTocger ontvluchten door generaal Franco waren teruggezonden, weer wat meer vrijheid gekregen, onder voor waarde, dat zij zich op bepaalde lijden bij een controle-instantie moesten melden. ïoen na vier van hen niet aan hun mel dingsplicht hadden voldaan, is terstond een onderzoek ingesteld in liet Kolpings- liuis te 's-Gravenhage, waar zij hun intrek hadden genomen, en bij dit onderzoek bleek, dat zij inderdaad sinds oensdag middag werd® vermist. Nader vernamen wij, dat de thans ont vluchte Spanjaarden ook reeds vroeger een poging tot ontvluchting hadden gedaan, welke evenwel kon worden verijdeld, doch in verband waarmede zij naar Ameland weiden overgebracht. Na de komst in ons land van de door Franco teruggezondenen lieteft men echter ook ben in bet genot van de daarna toe gestane gTootere bewegingsvrijheid laten deelen en zijn zij in Dein Haag komen wonen. Op welke wijze de vier Spanjaarden zijn gevlucht, is nog niet bekend. Hoewel aangenomen wordt, dat zij" de grens reeds gepasseerd zijn, werden alle grensposten onmiddellijk van het verdwij nen op de hoogte gesteld. Politie koesterde geen argwaan. Omtrent deze ontvluchting vernemen wij nader, dat den geasyleerden Spanjaarden de plicht was opgelegd, zich eenmaal per week, des Maandags aan het hoofdbureau van politie te melden. Aan deze verplichting hadden ook do thans ontvluchte Spanjaarden Maandag jd. voldaan, zoodat de politie te hunnen op zichte geen argwaan koesterde. Echter heeft de directie van het ICol- pingsliuis, toen gisterochtend bleek, dat vier der daar vertoevende Spanjaarden sinds Woensdagmiddag afwezig waren, de vreemdelingenpolitie hiervan in kennis ge steld. Uit e enige, aan enkele vrienden gerichte brieven,"wéïlST toen, dat de afwezigen naar Spanje zijS uitgeweken. In het-schrijven '"-rzochfon zij hun vrienden, hun dezen stap, welke den achterblijvenden ongetwijfeld onaangenaam heden zou berokkenen, niet kwalijk te nemen, daar zij meenden, niet anders te kunpen handelen. De brieven eindigden met den wensch, dat zij' elkander weer in Spanje mochten terugzien. De vier vluchtelingen hebben al hun bagage in hun ponsion achtergelaten, met de kennelijke bedoeling, op deze wijze on gemerkt te kunnen ontsnappen, hetgeen hun inderdaad gelukt schijnt te zijn. Het conflict in de haringvisscherij De Scheveningers hebben niet ge monsterd. In de gistermiddag in „Seinpost" te Sche- veningen gehouden vergadering, welke word bijgewoond door ongeveer 900 Schevening- sclie visschers, is met algetnoene stemmen besloten, de nieuwe voorstellen der ree- ders niet te aanvaarden en derhalve niet te monsteren. Deze vergadering werd ook bijgewoond door de leden van den Christel ijken hond, welke bond had geadviseerd om wfel ie monsteren. Alle vlssehers, ook de aangeslotenen bij den christelijker! hond, waren naar de groo- le vergadering in „Seinpost" getogen, wel ke door de beide bonden was georgani seerd. In Katwijk. In Katwijk was da, toestand anders. Hier was door voldoende visschcrs gemonsterd, om de 10 schepen, welke aanvankelijk op 11 Mei zouden uitvaren te bemannen. Deze schepen zijn alle ter haringvissche rij uitgevaren. Gisteravond is te Vlaardingen op initia tief van den Centralen Bond van Transport arbeiders een vergadering van zoevisscliOrs gehouden, welke behalve door leden van den centralen bond ook werd bijgewoond door leden van den r.k. bond on den christelijken bond, alsmede ongeorganiseer den. De heer J. van dor Meulen, hoofdbe stuurder van den centralen bond gaf etesa uiteenzetting van het verloop en den stand ran het conflict en betreurde do houding Van het bestuur van den christelijken hond. Met algemeen® stemmen werd een mo ws aangenomen, waarin liet hoofdbestuur ^®rd gemachtigd in samenwerking met den >k. bond van transportarbeider.? „St. Bonï- ^acias" te streven naar oen redelijke op- van het conflict, terwijl in deze Kobe voorts werd besloten het ingenomen -Kdprnt van de gezamenlijke organisaties, h niet te graaien en niet te monsteren, ikt te handhaven. ^Waalhaven" wordt aan defensie verkocht. Do raad van Rotterdam heeft gister middag niet algemeene stemmen be sloten modewerking te verieenen voor do stichting van een nieuw vliegveld voor burgerluchtverkeer in den polder Zestienhoven, waarvan de totale sliek- tingskosten zijn begroot op f 4.950,000. Met -op een na algemeene stemmen werd' besloten tot verkoop aan het rijk, ten behoeve van liet departement van defensie van het vliegveld Waal haven voor een bedrag van f 1.100.000 onder voorbehoud, dat instemming van het hoog er bestuur wordt verkregen voor de stichting van het vliegveld in den polder Zestieuhoven. De stichting en exploitatie van het nieuwe ltegvcld zal geschieden door een naamlooze vemmootschap, waarvoor van particuliere zijde medewerking is toege zegd, -o.a. door plaatsing van een lee- ning van ten# hoogste vier en. een lialf miUioen gulden, rentende drie en een hall procent. Aan de aanneming van dit voorstel van B. en W. 'ging een vrij uitvoerige discus sie vooraf, waarbij de wethouder voor de financiën, de heer De Zeeuw, er op een desbetreffende vraag op wees, dat liet jaarlijksehe tekort op de exploitatie, dat op f 166.000 wordt geraamd, opge vangen kan worden door nog niet in de begrooting verwerkte baten uit ver hoogde inkomsten van het electriciteits- bed'rijf, in verband met de afsluiting van groote contracten, Joopende over vele jaren. Op ae vraag of iets bekend was van plannen voor een centraal vliegveld on der Bodegraven, deelde de burgemeester de heer Droogleever Fortuyn, mede, dat daarover meermalen geruchten zijn opge doken, doch dat hij van plannen niets wist. Hij achtte de stichting van een centraal vliegveld! voor ons land onmogelijk. De wijziging der omzetbelasting Yoorloojiig verslag van de Twee de Kamer, Beroepsinstantie ge vraagd. Aan het.voorloopig verslag van de Twee de Kamer op het ontwerp tot herziening van de omzetbelasting is het volgende ont leend Vrij algemeen erkende men de voorge stelde verlenging van den geldigheidsduur als noodzakelijk.^ Ook de hiermede ge paard gaande technische herziening juichen zeer vele leden toe. Een ernstige fout van deze herziening achtten vele loden het, dat oen belangrijk bezwaar tegen de wijze van heffing niet alleen niet wordt opgeheven doch zelfs nog wordt verscherpt. In tal van gevallen toch wojdtjJe heffing van de bron naar -een .verder gelogen punt worpiaat-si, on. .de „vrij stelling, welke tot dusver aan kleine fa brikant-detaillisten Jcon worden vertelend, wordt uit de wet geschrapt. Vele andere leden meenden evenwel, dat ondanks die bezwaren de hïerbedoelde wij ziging behoort te worden aanvaard omdat zij volkomen in overeenstemming is met de grondgedachte der wet. Alge-hoele vrij stelling van fabrikanten-detaillisten zou er toe leiden, dat het draagvlak der heffing zou worden verkleind. Sommige leden wezen er op, dat de groote gezinnen wel degelijk in belangrijke nxate door de nieuwe bepalingen zullen wenden getroffen. Zij achten dit bedenke lijk en vragen, of niet cenige uitbreiding aan de vrijstellingen, gegeven zou kunnen worden. In aansluiting hierop meenen vele lcrten reeds thans bezwaren te moeten maken tegen plannen tot verheuging der heffings- percentages. Verscheidene leden bepleitten de volgen de wijziging: lo. de fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, Inrij gen een recht op splitsing van hun bedrijf voor de omzetbelasting; 2o. een instantie wordt geschapen, bij1 welke oen fabrikant in beroep kan komen. Ecnige leden spraken den wenscli uit, dat alsnog een wijziging in bet ontwerp zal worden opgenomen, welke in geval van betaling in gedeelten van geleverde goederen ook voor don fabrikant betaling van de omzetbelasting in termijnen, moge lijk maakt. Overzicht Eerste Kamer Indische begrooting. Gisteren heeft de Eerste Kamer de be- liandeliug voortgezet van de Indische be groeting 1938. De heer De Savornin Lobman (c.h.) besprak o.m. de verhouding van Indië tot liet moederland en ontkende daarbij, dat deze verhouding zon gelijken op die van voogd en pupil, welke verhouding op haar eigen einde aanstuurt. Spr. drong aan op de bestudeering van het denkbeeld Indië in het centrale staatsbestuur door een afzonderlijk orgaan te doen vertegen woordigen. De ln?er Cïuiacmati (r.k.) constateer de, dat Nederland en Indië naar elkaar toegroeien en bezag de verhouding tus- sclien heide deelen. van het koninkrijk als zijn voorganger. In een lange rede vroeg bij onder meer klaarheid omtrent de ver deding der vlootkosten en omtrent de houding der Indische regeering tegenover do N S B. De lieer Kranenburg (v.d.) besprak onder meer de staalrechtelijke verhouding tusschen den minister vau koloniën en den gouverneur-generaal en zeide, dat de de tails van bet Indische beleid buiten de ministerieelo verantwoordelijkheid valt. De heer Van V ess em (N.S.B.) betoog de, dat Nederland hij de verdediging van Indië niet o-p het Imitenland mag reke nen en bepleitte daarom een aanzienlijke versterking van de vloot. Vandaag komt de minister aan het het woord. Dagelijksehe indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhage, 19 Mei. Aandeelenkoersen 88.8. Goederen groothandelsprijzen 67.3. Kerk en School Koning Leopold van België woonde gisteren de groote kgeroeteningen in de omgeving van Beverloo bij. De restauratie van den Stadsschouw burg te Amsterdam. De galerijen worden in een nieuw kleed gestoken Nederlandsch Jongelings Verbond Bondsdagen 'te 's-Hcrtogcnboseli. Men meldt ons Óp Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) zal het Ned. Jongelings Verbond, do oudste Protcstantseh Chr, Jeugdorganisatie in Nederland' (YMCA) zijn 85ste jaarvergadering houden, ditmaal voor het eerst in 's-ilertogenbosch. Op Woens dagmiddag heelt de huishoudelijke verga dering plaats, waarin -o.m. de jaarversla gen worden behandeld en de sectie-verga deringen gehouden. In de avonduren wordt een ontspanningsavond belegd. De verga dering gaat daarna over in een bidstond. Op Donderdag worden 3500 a 4000 jonge-" mannen verwacht, 's Morgens wordt een kerkdienst gehouden in de Hervormde Kerk, waarna een. massale bijeenkomst wordt belegd' in do Ve-elutiJen, daartoe welwillend door het gemeentebestuur be schikbaar gesteld. In de middaguren wordt opnieuw wn vergadering belegd in de V-eebalten. 's Morgens spreekt de Bonds voorzitter, ds. P. Veen, van Utrecht, de Bondsrede uit. In de middaguren spreekt prof. difc S. F- H. ,T, Berkel bacil vau. der Sprenkel, van Utrecht, over: Chistus en liet Wereldgebeuren. liet slotwoord zal gespro-ken worden .door ds. P. Veen, voor wiem het icvens een afscheidswoord is. Bs. Veen zal namelijk na een periode van 32 jaar als Boudsbestunrslid -en van 19 jaar als voorzitter zijn functie neerleggen. Commandant Bwuwo Vlas weer terug te Amsterdam. De commandant van liet Leger des Heils in Nederland, de heer Bouwe Vlas, is gistermiddag om half vijf met den Pa- rijschen trein te Amsterdam teruggekeerd. Men zal zich herinneren, d'at de lieer Bouwe Vlas onlangs naar Nederlaudsch- Indië ging met de bedoeling gedurende een vijftal weken daar lc Wijven. Aangezien generaal Evangeline Booth den comman dant echter dringend over interne aange legenheden van het Leger des Ileils wensehie te spreken, zag de heer 'Bouwe Vlas zich gedwongen zijn reis door on zen Archipel ontijdig af te breken. Veer tien dagen eerder dan het oorspronkelijk in de bedoeling lag, keerde de comman dant naar Nederland terug, Ve!e naaste medewerkenden, waarbij de plaatsvervangend commandant van het Le ger des ileils, in Nederland, kolonel Beek huis, waren gistermiddag naar liet Cen- traal-staiion gekomen óm den comman dant en diens echtgeuoote .te verwelkomen. Ned. Herv. Kerk. Drietal, te Amsterdam, dr. K. H. Mis- kotte, te Haarlem; ds. D. Tromp te Zand- voort en W. A. Zeydner, te Rotterdam. Beroepen te Arncmuiden, ds. J, C. Ter louw te Garderen; te Waiter veen, dr. M. IL L. H. v. d. Valk, cand. ie Hïliegors- berg; te blankenham, WL B. Smits, cand. te Leiderdorp, Chr. Gerei. Kerk. Beroepen te Bokkum, ds. N. Brandsma, te Wilden-ank. Door de Rolterdamsthc politie worden regelmatig marsthoefcnlugen met gas maskers gehouden. Een aantal manschappen op weg door de stad. Yam Franz Jbseph-cilaud komend vliegtuig verongelukt. Gemeld wordt, dat Woensdag -een van Ffanz Josepli-eiland komend vliegtuig met 16 personen aan boord direct na het ver trek uit Archangel ia brand is geraakt, nadat een motor was vast geloopen. De bestuurder probeerde te dalen, doch het toestel Ï3, nadat het met den grond in aanmerking was gekomen, opnieuw ge stegen, maar eren later in de Dwina te recht gekomen. Vier personen zijn om het leven geko men, twaalf gewond. Heet water over de hond gegoten Yroiiw verdacht van dieren mishandeling. Een El-jarige vrouw, wonende tc Broek in Waterland, word in Januari j.L dooi de Amsterdanische rechtbank veroordeeld wegens dierenmishandeling, tot een ge vangenisstraf van één maand. Zij had de hond vau een buurman met heet water overgoten, omdat deze in haar tuin kwam om connecties aan te knoo- pen met haar hond. Het beest werd' gewond, de eigenaar dicht er zelfs over hem af te laten ma ken. Tenslotte herbicide het dier van de brandwonden, dank zij de goede zorgen van don veearts. Gisteren stond de vrouw bij verstek voor het Amsterdamsche hof terecht. De procureur-generaal, mr. dr. Rei- lingli, vond dit feit hoogst ernstig, doch hij wilde rekening houden met de zwakke gezondheid van de vrouw. Spr. eischic een week gevangenisstraf voorwaardelijk, met eau proeftijd' van drie jaar, benevens een geldboete van £50, subs. 23 dagen hechtenis. Sport Motorrennen De T.T.-races te Assen Ingrijpende wijzigingen. De laatste jaren is bij de T.T. wel ge bleken, dat steeds meer het zwaartepunt van de wedstrijden word verplaatst naar de ochtendraces, a.L de 2a0 en 350 oC klassen, en dat de „zware" klasse 's mid dags alleen .in de eerste helft oen span- nendensi rijd te zien gaf. Het spreekt ran zelf, dat ook do K.N.M.V. en de Asser-organisatie dit hebben bemerkt met als gevolg, dat na uitvoerige bespre kingen is besloten tot een geheel andere indcelirig van de klassen -en tot toevoe ging van een wedstrijd voor Nedcrkmdsehe juniores. In plaats, dat 's morgens om half tien de 250 eC. en 350 cC. klassen zullen star ten, zooals tot nu toe gewoonte was, zal thans op 30 Juli op dat uur de start van een juniores wedstrijd plaats hebben. Om kwart over elf zal vervolgens de 250 cC. klasse van tfb internationale race starten, terwijl des middags dc 350 cO. en 500 cC. klassen tegelijk om half drie den strijd zullen aanbinden. Besloten Is, in navolging van verschil lende buitenlandsclio races, om na aan komst van den winnaar, alle andere rij ders in die klasse bij hot passeeren van de eindstreep af to vlaggen, waardoor liet publiek niet meer een half uur na het binnenkomen van den winnaar behoeft te wachten op het klasspment van de overi ge rijders. De ruimte voor de pits zal nog worden verbreed in verhand met de nieuwe bepa ling van de F.I.C.M., waarbij hel een hel per .wordt toegestaan de pit te verlaten en bij voorkomende reparaties hulp te ver ieenen, ids de rijder zich in liet vak voor zijn pit bevindt. .aan dc gevolgen «verleden, A. van der Peek, die Woensdag te Hat- tem van een zes nieter hoogc steiger viel en in zorgwekkenden toestand naax het ziekenhuis te Zwolle werd overgebracht, is daar gisteren aan do opgeloopen ver wondingen bezweken, j Russisch stoomschip beschadigt Midden- sluis te UiuuMen, Het Russische s.s. „Leonid Krassin", op weg van Amsterdam naar Spitsbergen heeft gistermiddag bij het vertrek uit IJinuiden schade veroorzaakt aan den Mid den sluis, waarvan het dek werk werd be schadigd. Na cautiestelling van f500 lieeft het schip de reis voortgezet. Fabriek van radie-onderdeelcu uitgebrand. Gistermorgen is in de fabriek van ra- dio-onderdeelen van de firma Davids, aan "den Crujiusweg 75, te Amsterdam, brand uitgebroken door liet omvallen van een flesch aeetonlrjm bij een brandenden kachcL De brandbare stof vatte vlam en in minder dan geen tijd stond het gebouwtje, dat slechts uit een gelijksfrnntsc-hc ver dieping hegtond, in brand. Toen de brandweer arriveerde, kon zij tegen den fel uitslaand-en brand weinig meer uitrichten. De fabriek met inven taris brandde geheel uit. DER Te "VÏMi'diitgen, v Aas "--SaV O

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5