STADSNIEUWS Bom ontploft te Rotterdam De nieuwe terreinen Omliggende Gemeenten (REYMBORG Talrijke ruiten vernield Aajt den LaaosJooischeucg. Vrijdagmiddag heeft de gemeenteraad het voorstel aangenomen am aan den Laartriootscheweg, aansluitend bij tiet Mafhenesser Sportpark, twee speelvel den en oen wielertrui n ingsboa n in werkverschaffing te doen aanleggen en Ledenmorgen is met het werk reeds een aanvang gemaakt door een 10-tal te werkgesteldem, welk aantal in den loop dezer week nog verdobbeld wordt en geleidelijk zal worden opgevoerd tot een 30-tal I De heer A. Cfeurisen, chef van den Plant soendienst, heeft de plannen ontworpen in nauwe samenwerking met dec secreta ris van de Spcrtcommisslo, den heer A. van Sc hie Deze plannen worden thans uit gevoerd door de Ned. Heide Maatschappij onder leiding van opzichter Dijk. Er is aan de oorspronkelijke plannen in. den loop der laatste maanden nog al het een en ander gewijzigd, mede door de speciale verlangens van de R.R. Sportver- ■eeniging Excelsior, die gegadigde is voor de beide nieuwe terrein, die worden aan gelegd. Nu vandaag met het-werk begonnen is, slaan de piannen vastl Deze omvatten den aanleg van twee sportvelden en een wielertrainïngsbaan. Het geheel© complex, dat onder randen wordt genomen, is nagenoeg 3 H.A. en •omdat de terreinen, vroeger in gebruik bij en F- en A.C. Schiedam en de S.Y.V. Ursus. De twee nieuwe sportterreinen sluiten nagenoeg aan bij het bestaande Mathertes- ser Sportpark: beide complexen zuilen slechts door een breeden weg van onge veer 10 a 12 M. van elkaar gescheiden worden. De twee terreinen, waarover de Et. K, Sportvereen. Excelsior de beschikking krijst, zijn resp. 112 bij 80 en 101 bij 61 M. groot. Het grootste komt aan de zijde van de spoorbaan; het andere grenst aan den La au sloot? c h e we g. Het eerste van de twee krijgt zulke flinke afmetingen met het oog op te spe len cricketwedstrijden. Het zal mogelijk zijn op dit terrein van twee zijden te bowlen, wat een groot voordeel is. Als gevolg van de groote afmetingen zal dit veld hrina tot aan den weg langs de spoorbaan reiken. Aan die zijde wordt ook de tribune geplaatst, die nu aan de Dain- iaan staat Bij het bouwen van deze tri bune is er rekening mee gehouden, dat zij eventueel verplaatst zou kunnen wor den. Het tweede veld dat aan den Laan- sJootscbeweg grenst is bestemd voor hockey. Voor voethal is dit te klein. De wedstrijden van de hoogere voetbal-elftallen zullen op het groote terrein gespeeld wor den; de lagere elf tal lea znüen eventueel op een der velden van het Machenesser Sportpark terecht kunnen. Daar het hockeyveld geringer afmetingen heeft, bleef er nog een hoekje over, waar de R.-K, S.V. Excelsior op eigen bosten een tennisbaan zal kunnen aanleggen. Deze komt aan de zijde van den Laaaslootsche- weg, waar ook een cricketkooit zal worden gebouwd. Wielertrainiugsbaau. Tusscben deze twee velden en de spoor wegovergang komt de trainingsbaan. De langste as van deze baan, die evenwijdig zal loopen aan de spoorbaan, wordt 73 AL; de dwars as 26 M. In ae bochten komt 't hoogste nuni van de baan 3 11. boven het normali: niveau te liggen.. In het midden van de beide lange zijden wordt een kleine tribune ge bouwd De lengte van de baan zal, zoo men weet, 2CK M. zijn; een kleedkamer is geprojecteerd aan de zijde van den LaansJootschewej*. Hedenmorgen is men begonnen met het steken van de eerste plaggen op de plaats, waar de wielerbaan zal bomen I De wieJertrainingsbaan zal door de Spotr- eommïssie in eigen beheer worden ge houden en ten gdbrulfce worden afgestaan De ontploffing op den Coolsingel Aan den Laanslootsebewrg gehoord. De ontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, voor het Theater Lumière, waaromtrent men op een andere plaats in dit blad bizonJcrhedeu aantreft, is o.a. aan den LnanslooUcheweg zeer duidelijk gehoord. Eén der leden van onze redactie beiond zich op de terreinen aan deu Laanrlootscheweg, waar speelvelden voor de R.-K, S.V. „Excelsior" en een wicler- trainingsbaau worden aangelegd, in ge sprek niet den opzichter van de Ned. Heide Mij., den heer Dijk, Beiden hoor den zeer duidelijk een doffe kua! en con stateerden, dat er vermoedelijk Ie Rotter dam een ontploffing plaats had. In de richting ran deu Coolsingel dreef op dat -oogenblik vastgesteld' werd, dat het juist kwart over 12 was een zwarte rookwolk tegen den licht blauwen hemel. Gouden bruiloft. Het zal Maandag 30 Mei a.s. een halve een r geleden zijn, dat het echtpaar L. tóezemerGoedendorp, wonende Bakkers- haven 49, in het huwelijk trad. Als jong echtpaar kwam het naar Schiedam, waar de bruidegom van thans in de glasindustrie te werk werd gesteld'. In de bijna halve eeuw, dat ze hier wonen, is het echtpaar geheel hck-I Schiedam samengegroeid. Geslaagd. Bij het Zaterdag j.L te Rotterdam door dc Federatie „Groote" gehouden examen, slaagdle voor kantoor-stenograaf Engelsch en Duitscli, de heer H. A. Stolk, leerling van instituut Odé alhier. OVLllSCHIE. Onderscheiding, Bij K.B, van 20 Mei 1938 is aan den heer J, W. Rarremau, brandmeester al hier, de zilveren «ere-medailte, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toege kend. De hoer Karreman is 50 jaar aan de Overscbieschet brandweer verbonden geweest. Ontijdige explosie van helsche machine, doodt vervoerder en verwondt drie personen. BINNENLAND De „Nieuw Amsterdam" Een boodschap van ..goodwill" van deu ltotierdamwfcea bur gemeester aan zijn New York- seheit collega. Tor ge'egenheid1 van het feit, dat de Nieuw Amsterdam, v-oor de eerste maal uitgevaren is naar de stad, waarvan hel den oorspronkelijke)! naam voert, heeft de burgemeester vaa Rotterdam een bood schap van „goodwill" gezonden aan den burgemeester v„n New York. Deze boodschap, welke gepaard ging met de aanbieding van een zilveren schaal in oud-Hollandscben stijl, is door den di recteur der H.A.L, den heer F. C Bou- man. die de eerste reis van het mailschip heeft medegemaakt, aan burgemeester La Güardia uameas burgemeester Forluyn overhandigd. In zjju begeleidenden brief heeft de burgemeester van Rotterdam er aan her innerd', dit de „Nieuw Amsterdam", voor welks bouw alle medewerkers het beste hebben gegeven, d'at de Nederlandse he scheepsbouwers, kunstenaars en arbeiders vern ogen, een boodschapper zal zijn van de goede gezindheid, welke in ons land Al wie een gewoon pak heet: gekocht moet er later wel «pijl van krijgen bij Sreymborg niet liever 'n Waarboig-cUuum te hebban genomen. De nieuwe Oranjebrug De deft uit leve doorvaartruunte in gebruik genomen. Hedemucigen is men begonnen met hel slaan van palen in de Nieuwe Haven voor den bouw van het landhoofd aan de nieu we Ornnjehrug aan de zijde van de R.-K, kerk gelegen. Daardoor is de breede door- vaat triïim.te. die tot nu toe dienst beeft gedaan, buiten gebruik gesteld. Hedenmid dag is het eerste schip door de nieuwe doorvaartruimte van 8 M. breedte ge varen! S. V. V, „Marthut". De S. V. V. Martinit houdt, zoo we reeds meldden, Zaterdagmiddag ter gele genheid van baar 10-jarig bestaan, in Musis Sacrum een receptie, 's Avonds wordt in het zeilde gebouw een feestavond georga niseerd. Excursie naar de Haka-bcd rijven. Morgen ?ai door een groot aantal leden van de Coöperatie D.E.S. een excursie worden ondernomen naar de Haka pro ductiebedrijven te Jutpliaas, met daaraan verbonden een bezoek aan Ouweband's Dierenpark te Rbesen. De tocht geschiedt met zes groote autobussen; reeds te half acht wordt vertrokken. Volgende week Ednsdag za! een ongeveer gelijk aantal leden van D.E.S. eenzelfde excursie ondernemen. 't Vierkantje. Café 't Vierkantje van den heer C. L. Was man, -Broersvest 1, zal morgen den geheelen dag gesloten zijn; Woensdagmid dag echter zal het modem gerestau- TeeTd echter weer heropend worden. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Artisten- bloed. 2. Wanneer ben je jarig? Woensdag 2 uur n.m. Wanneer ben je jarig? aan de wielerclubs, die zich daarvoor aan-1 City Theater, 8.15 uur. Eva's huwelijk. De melden, gevangene van het Aleatraz-eiland. lieden tot en met 1 Juni. Huize Schwa- germann. Tentoonstelling schilde- Om het gekeele complex zal de Plant soendienst een beplanting aanbrengen, die, omdat bet complex ver naar de spoor baan is opgeschoven, aan die zijde niet breea zal kunnen v, orden. Het gebeclc werk zal, naar nien rer- wacht, na 4 maanden gereed zijn. Ante In brand. Zondagmiddag omstreeks G uur geraakte op tie Vn_'=!.v»d, nabij de hulpbrug een auto, bestuurd dooi M. M. uit Rotterdam, in brand. E*e bestuurder slaagde er in met een emmer water het vuur te btusschen; de rnc-lor Lad echter zooveel schade op- geloopen, dat de wagen moest worden weggesleept. Mishandeling. Door mr. K. W. Z is bij de politie aan gifte gedaan, dat hij Zaterdagavond om 8 uur in. de Burgemeester Knappertlaan is mishandeld door W. B- Op genoemd tijd stip reed mr. Z. op zijn motorrijwiel door de Burgemeester Knappert laan. Ter hoog te van café Trianon ontving hij plotseling van W. B., die hem per rijwiel passeerde, ■een. vuistslag in het gelaat, ten gevolge waarvan bij een bloedende wonde be kwam aan de rechter slaap en zijn bril werd vernield. tV.B. had reeds meermalen laten blijken mr. Z. geen goed hart toe te dragen door biet hem toeroepen van minder vriendelijke woerden. rijen Joh, Windhorst. 23 Mei, Musis Sacrum, 8.15 ur. Eenheid door Democratie. Sprekers: Koos Vorrïnk c-n ilr. P. H- Ritter. 23 Mei. Irene, 8 uur. Jong Hervormden. Cursus ds. D. Broers. ROTTERDAM. Heden c.v.d. Arena, 2.15 u. 8.30 u. Voor stelling 23 Mei Tirol) Schouwburg, 830 uur. Do Rotterdammers, Po'asch en Perlemoer. Bioscopen. Capitol, 2.15 u. 8.15 u. De schrik van Brimstone; Publiek geheim. City, 2.15 u. 7 u. 9.30 u. De schrik van Brimstone. Grand, 2 u. 7 u. 9.15 u. Towaritsj, Lumière, 2.15 u. 7 u, 9.15 u. Alibi, Luxor, 7.15 u. 9,30 u. Legioen van eer. Olympia, 7 tt. 9.15 u. In de getuigenbank; Wanneer bent TJ jarig? Prinses, 2.15 u. 8.15 u. De kruistochten; Tusschen haat en liefde. Scala, 2 b, 7 t 9.30 u. De nachtsleutel; Niemand kan er aan ontkomen. Studio *32, 2 u, 7 n. 9.15 u. De stervende zwaan, Thalia, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. 100 men and a girl. ten aanzien van de Vereenigde Staten beslaat en dat het schip een taak zal vervullen in het onderhouden en verster ken van de banden, welke de twee lan den verbinden. Rotterdam, dat in het jaar 1620 de „Speedwell" on do „Mayflower" zag uit zeilen op hun reis, welke tot de stich ting vim Pennsylvania zou leiden, beeft sindsdien met geen grooter hartelijkheid en belangstelling een schip uitgeleide ge daan, dan het ten aanzien van ons vlagge- schip betoonde, dat zijn thuishaven Rotter dam met het voormalige „Nieuw Amster dam" verbindt. Ruilovereenkomst met Duitschland Vices ch tegen atroo, boter en tuinbeuw'prodaetea. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat mei de betrokken DuUsche in stanties een ruilovereenkomst tot stand is gekomen, waarbij tegen Nederiand- selie levering van stroo, boter en tuin bouwproducten Duitschland 4000 ton bevroren vleesch zal leveren. De le veringen zullen wederzijds franco grens geschieden. De clearing zal hierbij in genen deele worden belast. Hoewel de eerste besprekingen hebben geloop en over een hoeveelheid vleesch van ÏO.ÖGO ton, is uiteindelijk overeenstemming bereikt over ooi hoeveelheid van 4000 ton, voldoende om gedurende ongeveer een half jaar of iets langer in de behoef ten van de distributie van vleesch voor werkloozen en daarmede gelijkgcstelden te voldoen. Met de wederzijdscho leveringen zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden ge maakt. De besprekingen met de vertegenwoor digers der vieeschwarenfabrieken zijn reeds aangevangen en zullen zoo spoedig mo gelijk worden voortgezet. De gevloekte Spanjaarden, Het s.d. Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie de volgende vragen gesteld 1. Is het waar, dat sinds 18 Mei j.1. weder een viertal geïnterneerde Spanjaar den (Franco-aanhangers) uit de bon aan gewezen verblijfplaats zijn ontvlucht, en wel dezelfde personen, die reeds denier wegens het breken van hun «erewoord en het doen van -een poging tot ontvluch ting op Ameland zijn gefnlernoerd ge weest? 2. Zijn dc ministers niet van meaning wanneer dit inderdaad waar is dat na de eerste ontvluchÜngspoging dezer mannen, en na de ontvluchtingen, waar over onderge toekende op C December 1937 vragen heeft gesteld, ten aanzien van de overige krachtens internationale overeen komst, wet en Kon. Besluit (art. 3 van het K.B. van 11 Juni 1937 Staatsblad 163) geïnterneerden een strengere con trole noodzakelijk is, dan de melding, eens per week, aan het politiebureau? 3. Zijn de ministers bereid, ter nako ming van de uit de genoemde overeen komst voortspruitende internationale ver plichting en ter uitvoering van bovenge meld K.B. ten aanzien van de nog aan wezige geïnterneerden strengere bewakings- voorschriften te geven en te doen. hand haven, zooals blijkens het antwoord op bovengenoemde vragen tijdelijk is ge schied, zulks in overeenstemming met de maatregelen ten aanzien van. andere vreem delingen, die onder bizonder toezicht staan? Vanmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den drukken Cool singel te Rotterdam vlak voor het bioscooptheater „Lumière" oen geheim zinnige ontploffing plaats gehad. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn tengevolge hiervan een persoon gedood en twee gewond. Hoewel hieromtrent nog geen enke le zekerheid bestaat, schijnt men met een bomaanslag te maken te hebben. Volgens de tot dusver ontvangen in- licbtinjen liep op de plaats van de ontploffing een man met eea koffer. In dezen koffer moet zich een bom hebben bevonden, welke bestemd zou zijn geweest om een aanslag te ple gen op een Ie Rotterdam vertoevenden Duitscher TI bon. De bom ontplofte met «en gewel digen slag, die tot ver in de omgeving werd gehoord. Een dikke stofwolk steeg op en de vensters van eenige groote magazijnen in da directe om geving sloegen klaterend in stukken. De stormbrigade van de Rotterdamsche politie, die juist aan het hoofdbureau was teruggekeerd van een oefening, begaf zich onmiddellijk naar de plaats van die ontploffing. De Coolsingel werd tot op een grooten afstand afgezet. ,0p de plaats zelf kon men het vreese- lijk verminkte lijk van den man. die waar schijnlijk den koffer heeft gedragen en daarin het helsche voorwerp hoeft ver voerd, zien Üggeu. Op straat werden nog twee personen op genomen. De beide gewonden en ook het stoffelijk overschot van den gedooden man, wiens identiteit nog niet bekend is, zijfn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Omtrent den bomaanslag te Rotterdam kan nog voorloopig nader gemeld worden, dat de man Tiben, die voorloopig op het hoofdbureau van politic was onder gebracht, de man is, over wien kort ge leden nog al het een en ander te doen is geweest, toen hij in Duitschland ge vangen heeft gezeten verdacht van spion- nage. j Omdat hij beweerde Nederlander te zijn is bij toen over de grens gezet. Op hem zou dus de aanslag bedoeld zijn, maar hij is er goed van af gekomen. Een derde gewende. De identiteit van den man, die ge dood werd, is nog niet bekend- Hij is neeselijk verminkt, maar het hoofd is in tact gebleven, wat het onderzoek misschien iets vergemakkelijken zal. Behalve de twee licht gewonden is er ook nog een zwaar gewonde, wiens toestand vrij ernstig geacht wordt. De kracht der ontploffing. Het onderzoek der politie is nog in vol len gang. De kracht der ontploffing valt na te gaan uit het feit, dat niet alleen de groote etalageruiten van de firma's Coim en Yerdonck en van Kiütgen, die vlak bij de plaats van den aanslag zijn gelegen, aan stukken zijn geslagen, maar ook op de eerste verdieping zijn nog tal rijke ruiten verbrijzeld, In bet Lumière-theater werd de directeur de heer VV. J. van Kessel, in zijn kan toor van zijn stoel op den grond gewor pen, evenals de cassiere. In tón foyer van het theater, op de eerste verdieping ge legen, vlak boven de plaats van den aan slag, zijn alle meubelen door elkaar ge gooid en beschadigd. Ook op de tweede verdieping, waar de woning van den heer van Kessel gelegen is, braken de ruiten en ia de achterkamer werden zelfs de bloempotten door de ruiten op straat ge drukt. Het vlak naast het theater gelegen calé Sandeman is er betrekkelijk goed af gekomen, Dit komt waarschijnlijk, omdat daarvoor een terras is, afgesloten door een groote markies. Dit zonnescherm schijnt met den luchtdruk meegegeven te hebben eu is slechts weinig beschadigd. Op de straat zelf is slechts eten groote brandvlek te zien, waaruit zich stralen modder, roet en bloed naar alle kanten uitspreiden. Het spreekt van zc-lf, dat het gebeurd© op den drukken Coolsingel een geweldige opschudding wekte. De politie zorgde voor een goede afzetting en het verkeer werd gedeeltelijk omgelegd. De gewonden. Omtrent de ontploffing aan den Coefsin- ge! wordt nader gemald: De identiteit van den op slag gedooien man Is nog niet vastgesteld'. Er werden geen papieren in de omgeving van het to taal verminkte lijk gevonden, waaruit deze identiteit valt af te leiden. Alleen een stukje grijze slof wijst erop, dat de man een grijs pak gedragen moet hebben. Zelfs zijn nationaliteit is nog een geheim voor d'e politie. Verder is er -een hoed gevonden op het trottoir tegenover de bioscoop Lumière,, waarin de letters P. W. vomkomen. Deze hoed is het eigendom van den hoer P. Westra, een van de gewonden bij deze ramp, wonend eaan de Noordmolenstraat, Dc heer Westra heeft ©en wervel frac. uur gekregen en is in hoogst ernsligen Lotmand naar bet ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De andere gewonde, de heer W. Pats, uit <de Van Öldenbameveltstraat, heeft een hoofdwond en een hersenschudding opge- loopen en wordt eveneens in liet ziekenhuis aan den Coolsingel verpleegd1. Geen van heiden kon door de politie geboord worden. De heer Pats is echter slechts licht gewond'. De justitie heeft de straat over een cir kel van 40 meter diameter in beslag ge- nomen. Het verkeer langs den Coolsingel is omgelegd. Alleen aan den kant van het stadhuis, beeft het verkeer voortgang. Voorts was er eerst sprake van een licht gewonde vrouw, maar deze bleek alleen aan zenuwoverspanning te lijden en zij kon, na gekalmeerd te zijn, veer bnis- waarts keeren. Wie de veroorzaker van deze ramp is, is niet duidelijk, het zijn voornamelijk twee veronderstellingen, die de ronde doen. De eerste komt hierop neer, dat een man, die een gele actetasch of een handkoffertje zou hebben gedra gen, de dader zou zijn en tevens het hooldsln chtoffer. De au tere veronderstelling is, dat de gene, die de actetasch of hot kof fertje zou gedragen hebben, noch do dader noch het hoofdslachtoffer, zou zijn, maar slechts een wiltekeurigeu voorbijganger. Vaaneer dit laatste juist is, verzoekt de politie dezen voorbijganger zich! ten spoedigste aan het hoofdbureau: tc melden Het nader onderzoek Een onzer verslaggevers meldt ons nog uit Rotterdam Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de z.g. bomaanslag niets te maken heeft met den persoon van den heer Tiben. Deze is toer hij van de ont ploffing hoorde, naar het politiebureau gegaan en verklaarde daar, dat do bom zeer waarschijnlijk voor hem be stemd is geweest, omdat hij dep laat- sten* tijd herhaaldelijk dreigbrieven heeft ontvangen. Het is niet onmogelijk, die hier slechts sprake is van het vervoer van ontplof bare sloffen. Om Lalf 4 hedenmiddag is het ver keer over den Coolsingel weer vrij gegeven, nadat dr. Hulst uit Leiden een onderzoek had ingesteld. Alleen vlak voor den ingang van bet Theater Lumière is een vierkante ruimte met hekken afgezet. Daar heeft de ont ploffing plaats gehad. Deze was zoo heftig, dat een horizon tale ijzeren steunbini boven den ingang, ontzet is en door de Bouwpoliiie voor verder gebruik is afgekeurd. De naam van het slachtoffer Een Duitscher. Naar we vernemen is de naam van de vervoerder van de explesicstoffeisJ. Novaks, geboren 1892 en wonende te Berlijn. Het bekend worden van dezen naam zal waarschijnlijk enkele verwikkelin gen brengen, omdat men uiteraard ge neigd is over te helle a tot het vermoe den van politieke actie. Op dit oogenblik wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de anteceden ten van bet slachtoffer en naar de reden van zijn aanwezig zijn In de Maasstad. Z, K, H, Prins Berohard als beschermheer. In het jaarbeurarestaurant ie Utrecht vergaderde Zaterdag het Verbond van. V©r- eenigïngen voor Veilig Verkeer, In zijn openingswoord deelde de voor zitter, mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oyen, mede, dat bericht was binnengekomen, dat Z, K. H. Prins" Bern- hard het be&chermilieerechap over het Ver bond' heeft aanvaard'. In de nieuwe zaal ran het gebouw der HoUandschc Maatschappij der Wetenschap pen tc Haarlem, is Zaterdag 2. K. II. Prins Üemhard geïnstalleerd' als beschermheer 'dezer maatschappij- Mr, D. Fock 80 jaar. De oud'-gouvemeur-generaal mr. D, Fock zal .op Zondag 19 Juni den leeftijd van 80 jaar bereiken, 1 Te dezer gelegenheid zal een groot aan tal vrienden, vereerders en personen, met wie mr. Fock uit hoofd'e van hun functie of anderezins veelvuldig in aanraking is geweest, hem en zijn familie op 20 Juni een diner aanbieden. De eerste nieuwe haring. Te VIaardingen waren hedenochtend aan d'e markt 101 kantjes nieuwe maatjesharing, zijnde die vangsten van de KW 122 71 kantjes en KW. lfil 30 kantjes. Te IJmuiden gelost en vandaar per auto naar VIaardingen verzonden. mvuucu cu tcu gcukiunc w vtucu o

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2