plif' Een ontzettend vergiftigingsproces België h-ltlSO in Voor een slank figuur //7 cja ANWEZIG EN Filmglansters Gemengd Nieuws Het parket beschuldigt een weduwe van eif vergiftigingen en vier pogingen tot vergiftiging. Zij zou uit hebzucht hebben gehandeld. (Van onzen correspondent;. Brussel, 21 Al ei 193S. Op 7 Juni zal te Luik voor het assisen hof de 58-jarige weduwe Becker, geboren 1 larie Petitjean, terechtstaan onder de ont zettende beschuldiging van elf personen door middel van digital ine oin het leven te hebben gebracht en van vier pogingen tot vergiftiging te hebben gepleegd. Er is voor dit proces begrijpelijkerwijze veel be langstelling ia dit land. Zelfs de Fraasehe "recórds van het laatste tiental jaren zijn hiermee geklopt en het zal dan ook wel «iemand verwonderen dat do voorzitter van het Luiksche assisenhof reeds ver zoeken heeft gekregen van de Parijscho en Londensche pers om plaatsen tc reser ve eren voor de verslaggeving. Er is op het oogenblik nog geen offi cieel stuk verspreid in verband met dit rechterlijk geding maar daar wij de zaak van zeer dichtbij hebben gevolgd en dezer dagen een. onderhoud mochten hebben met een persoon, die het onderzoek beeft mee geleefd is het ons mogelijk een en ander te vertellen over de omstandigheden waar in deze zaak aan de Luiksche jury zal "worden voorgelegd. Voegen wij er ai da delijk hij dat het niet mogelijk is in een dergelijk geval alle bizonderheden na te gaan, dit om velerlei redenen, welke de lezer best kan begrijpen. Het komt er dus op aan de groote lijnen weer te geven van het debat dat gedurende vier weken te Luik plaats hebben zal en dat zal dag- ieekenen in de annalen van het Belgische gerecht De eerste verdenking in 1935. Het eerste stok van het buitengewoon lijvige dossier van deze zaak is een on- geteekend stuk, gezonden aan den procu reur des konings te Luik en de vromv Becker er van beschuldigende de weduwe Crulle te hebben vergiftigd. Dat was in November 1935. De weduwe Crulle was pas gestorven. De dokter van den burger lijken stand had de toelating tot begraven afgeleverd. De vrouw werd onderkooni Een sectie van de overledene had plaats. Alen vroeg haar zoo terloops of zij niet meer personen bad verpleegd, ia het ver leden, waarop zij ontkennend antwoordde, daar zij geen verpleegster was van beroep. De brief immers beschuldigde haar open lijk als verpleegster de vergiftiging te heb ben gepleegd, Jlaar do verdenking werd niet uitgediept en vrouw Becker werd van ver volging ontslagen, vooral omdat de sectie geen bewijsmateriaal togen haar had op geleverd. Het tweede stuk van het dossier tegen haar is weer aan ongeteekend schrijven. Alen schreef toen October 1936. Dat was gestuurd aan denzelfden Luikschen ma gistraat naar aanleiding van den dood van de weduwe Lange. Alen let wel alle personen, die in dit proces zijn gemengd zijn van Luikscbe afkomst, zooals de we duwe Becker ook sedert haar jeugd in de Cite Ardente heeft gewoond. De brief ver meldde dat weer de weduwe Becker in de omgeving van de weduwe Lange had vertoefd, dat zrj was gestorven en dat vrouw Becker bij den dood belang had gehad. Het gerecht was ontsteld. Het wou niet overijld te weTk gaan. Vrouw Becker werd in haar gangen nagegaan. Toen men nog met dit werk bezig was vernam men. dat acht dagen na den doodi van de weduwe Lang ook de weduwe Weiss was over leden, in wier omgeving de vrouw Becker ook verkeerde. Gearresteerd. De politie aarzelde dan niet meer, want de verschijnselen bij den dood van al deze personen vastgesteld kwamen vrijwel over een: brakingen, pijn in. de ingewanden, plotselinge hariaandoeningen door inkrim ping van het hart, enz. Vrouw Becker werd gearresteerd, joist op het oogenblik, dat zij in een huis stapte van een vriendin van de weduwe Lange en de weduwe Weiss, namelijk vrouw Lamv, die zij ook verpleegde. Zij was in. hot bezit van een geopend fleschje digitaline. Zij beweerde dat zij dit geneesmiddel gebruikte voor zich zelf, omdat zij een harte ziek te heeft. De arrestatie gebeurde pp 9 October 133G, Van dat oogenblik heeft de vrouw het hoofd geboden aan alle methoden van onderzoek die door de politie en door de magistraten tegen haar werden aange wend. Zij heeft een uitlegging voor alles en het spTeekt dan ook van zelf dat het een spannende, zrj het dan ook tragische „OVERVETTE' RINSC SPECIAAL «^MDR-UE WASMACHINE E4DER DE 0 Uit het Engelsch wan Arthur Somers Roche (Slot). Als en klein schoolmeisje, haar han den op haar schoot gevouwen, zat zij daar voor mij. Een blik sloeg ik op haar ronde vragende oogen, -ec dan keek ik naar het vloerkleed. En ik begon met de parel van het feest van de Haven, en de ontbering, die toen zoo nijpend had gecchenen, lk eindigde met het aan bod, dat mij zooeven aan de lunch was gedaan. Ruim twee uur sprak ik ea geen en kele keer riel zij my ia de rede. Einde lijk hield1 ik op. Ils ving haar blik op zoo goed ik kon. „Wat wil je, dat ik op dat alles zeg?" Lacy?" vroeg zij eindelijk. „Dat je mij vergeeft." „Ik verbeef je. sprak zij. „Is dat alles?" „Het is alles, dat ik recht heb te hoo ien," zei ik. „ilanr niet alles, dal ik recht heb ie zengen," riep zij uit „Lacv, weet je dun «iel, dat ik je lief heb?" Ik staarde haar aan. De donkore ©ogen waren vochtig, haar lieve mond trilde. Envariuil een atavisme uit een voorge slacht, dat niet krachteloos was geweest, maar sterk en rechtschapen, ontving ik het antwoord op haar vraag. „Licvelius," zei ik, „ik Weet dat je dit niet doet. .Ie bont nog jong, Jeanno. Nog maar een paar dagen gel-eden kon je tus- schcn Tom Marston en mijzelf niet be slissen. Dan deed iels je naar mijn kant overhellen. En wat dit oogenblik betreft, er schuilt romantiek in den man, die bekent, in den man, die ervoor heeft eestreden, zelfrespect te krijgen. Maar liefde o. kind, ik ken. je te goed. Je zei nog gisteravond, dat, wanm-er do man, dien je lief had, niet de man was, dien je dacht liefste, ik ben een dief." „Was een dief," zei zij, lk schudde het hoofd en ging vastbe raden door. „Je bent een schat, Jeanne. Jammer, dat je om me gegeven hebt, maar, Jean ne, in de toekomst zou dat anders wor den. Je zoudt er aan blijven denken, on dan verder, Jeanne, het zou kunnen uit lekken - mijn verleden." „Je zet nog zelf, dal dat nooit zou kunnen gebeuren," riep zrj uit. ,;0, Lacy, houd je dan niet van mij?" „Zooveel, mijn allerliefste, dat een leven zonder jou het leven niet waard is." „Wel,, Lacy, als ik je dan vergeven heb en ik je liet heb..." „Dat tfoe je niet," zei ik kortaf. en afschuwelijke strijd worden zal tussdien Juar en den voorzitter, of liever hot open baar ministerie die tot laak heeft do be schuldiging tegen baar te bewijzen, ecu beschuldiging welke zij uit alle kracht loochent. Leldscliicle-n» moesten verdwijnen. Onmiddellijk na haar aanhouding zijn de klachten opgedoken en is het gerecht gaan zoeken iu haar verleden. Zij was gehuwd mot een schrijnwerker, Becker, wiens overlijden met te haren Jaste is gelegd, maar waaraan zij nauwelijks is ontsnapt. In haar huis waren huurders, de echt gen ooien Castodot, waarvan de man ecu agent is van den veiligheidsdienst. De vrouw is overleden, ten gevolge van vergiftiging verklaart het parket, want de echtgcnoote Castodot had haar 12000 fr. geleend en daarom moest zij verdwijnen. Dat is een thesis, welke in. de meeste van de volgende tien gevallen zal terug- koeren, Of wel had de beschuldigde, ve- duwe Becker, geld geleend en moesten de geldschieters van kant worden gemaakt, opdat zij niet meer lot teruggave zou ge dwongen worden, of wef had zij liet zoo aan boord gelegd dat zij geld of waarden stal en dan de betrokken personen ook moesten verdwijnen. Weduwe Becker, al dus de beschuldiging, zocht oude konnis sen op die op den avond van hun leven verlaten waren van familie of vrienden, maakte desnoods kennis in openbare par ken met totaal vreemde personen om on der hen haar slachtoffers te kiezen, en begon dan haar werk. Zij zorgde er voor dat zij door een beetje digitaline te geven, ziek werden, drong zich vervolgens op als verpleegster, kwam aldus in huis en heerschte er dan in volle onafhankelijk heid. Alaar daarop heeft do weduwe Becker antwoord. De een-e was rijk, zegt zij en de andere arm. Verveer van verdachte. Van de rijken heb ik geld eu waarden onaangeroerd gelaten. Van de anderen had ik niets te venvachten. Hoe kan ik dan door hebzucht hebben gehandeld, zooals het parket beweert! Zoo wordt zij ver antwoordelijk gesteld voor den dood van een zoogenaamden verloofde, Lambert, die rijk was. Hij kon haar, in leven, een on bezorgd bestaan verzekeren. Na zijn dood leefde vrouw Becker op ruimen voet. Alaar zoo veert zr» aan, ik had toch geen reden om hem van kant te maken? indien ik beter leefde na zijn dood dan was het omdat lig me niet had vergeten. Doch het parket heeft vastgesteld dat tijdens het leven van Lambert deze reeds op groote schaal werd beet genomen door de beschuldigde. Na den verloofde volgen de vergiftigingen, in de thesis van liet paket, op de ongehuwde en onbemiddelde vrouw Julie Bossy; óp de weduwe Pairot, die zij zou hebben bestolen; op de 40-ja- rige Aline Dammout, onbemiddeld; op die gefortuneerde Alarie fleniacle, gescheiden levende van haar man; op de reeds ge noemde weduwe Crulle; op do 45-jarige weduwe Stévart, zonder fortuin; oj de oude schoonmaakster Alarie Willems; op de 84-jarige weduwe Lange en ten slotLe op de rijke weduwe Weiss. Deze zaken kunnen worden verdeeld in de-ze waarin de beklaagde vrouw voordeel zon kunnen gehad hebben en de andere waarin dit onwaarschijnlijk kan geweest zijn. Hebzucht en sadisme. Het parket antwoordt hierop .dat in deze laatste zaken de beschuldigde kan geleid geweest zijn, gedeeltelijk door hebzucht, want ook kleine bedragen deden haar han delen, en gedeeltelijk dan door sadistische gevoelens welke hier niet nader dienen omschreven. Men heeft inderdaad vastge steld dat den avond voor den dood van AJine Dammout de weduwe Becker bij haar is geweest, 's Anderdaags hoeft de man van Aline Dammout, die als agent 's nachts dienst had, haar dood gevonden. De pyjama was nergens te vinden. Voor de andere zaken is er het eigenbelang. Zoo had de weduwe Remaclo een testa- „Je bedoelt, dat ik niet in slaat beu mijn eigen gevoelens te kennen?" „Dat bedoel ik precies," zei ik. „Nu ja. Maar een maand' verder een jaar verder..." „Daar zcu bij mij geen verandering in komen, Lary," zei zij. „Dat zou je probeeren, mijn liefste. Maar altijd zou lusschen ons de persoon staan, die ik geweest ben, O, Jeanne, wanneer je een ander meisje waart, dan zon ik liet erop wagen, lk zou mijzelf voorhoutten, dat een heel leven van recht schapenheid, van toewijding, van eerbied, de jaren achter mij ongedaan zou ma ken, Ais je minder waard was, dan je bent, dan zou ik het samen met jou er op wagen. Maar, Jeanne, eerlijkheid' is het ding bij uitstek, dat je van noode hebt Bo ven alle andere dingen moet je hot eene ding hebben, dat ik jc niet kan geven." „Maax moet een dief dan ee„ dief blij ven?" vjamde zij op. „Lacy, je zou toch nooit weer stelen?" „Ik zou nooit weer stelen," zei ik. „En daarom zai ik nu niet sleten neen, niet stelen, bet ding, dat je me aanbiedt je liefde." Zij stond op, kwam naar mij toe, legde haar handen op mijn schouders. „Lacy, geef me eens een kus," zd zij. lk duwde haar van mij af. „Jeanne neen," schreeuwde ik. „Weet je dan niet zie je dan niet, Jeanne, dat, als ik je maar één keer kus, ik nooit ment gemaakt ten voonleeto van de we duwe Becker, of liever na haar dood word er een dergelijk testament voorgebracht. In liet geval van de weduwe Crulle „ont dekte" de weduwe Becker, na haar dood een testament dat ge-maakt was ten voor- declo van ©eu intiemen vriend van de afgestorvene S. en om S. den dienst te hebben bewezen van het testament te ver schaffen, leek-endo luj liaar een schuldbe kentenis van 100.000 fr. De natuurlijk© erfgenamen spanden oen proces in. Schrift- experten zijn niet zeer beslist wat de authenticiteit betreft van de twee testa menten. Het laatste geval, dat van de weduwe 'Weiss is het meest bezwarend tegen de weduwe. Deze vrouw was be middeld, Het is bewezen, dat rij 40.000 fr. bezat in bankbiljetten welke zij nooit verliet. Wanneer zij een bioscoop bezocht nam zij het geld mee in een bruine tasch, Welnu deze tasch werd ledig in de wo ning van de weduwe Becker ontdekt ea tot dusver heeft zij hiervan nog geen ver klaring kunnen geven. De beschuldiging steunt op een dicht net van zware vermoedens. Overal waar de vrouw Becker zich bevindt waart de dood rond. Steeds zijn de ziektesymptomen dezelfde. Steeds is een belang Jongs die zijde van de weduwe Becker of is er eem hartstocht... Steeds trad de ziekte in na het innemen van een drank in gezelschap van de weduwe. Daar zij'n de verklaringen van de „overlevenden". Date is het be zit van vergift en de verklaring dio zij hiervoor geeft, alsmede het wetenschappe lijk onderzoek. Brand te Rotterdam Kinderen juist <tj> tijd gered. In de woning van de familie H. Voogl aan de Gameliastraai 21 te Rotterdam, heeft gisteravond brand gewoed. De brand ontstond vermoedelijk door vuur van een brandende sigaret in de ach terkamer van de eerste verdieping, juist op het moment, dat de ouders de w,oming hadden verlaten om familie in de buurt te gaan bezoeken. Het vuur greep snél om zich heen en binnen zeer korten lijd' sten- den ook de iusrehenkamer en de voorkamer in lichterlaaie. Manschappen van slangai- wagen 59, die onder commando van onder brandmeester Van Nieuwland iceds spoedig ter plaatse waren, bemmkfen, dat er zich nog kinderen op de brandende etage be vonden. Zij slaagden er in het drietal, het zesjarige zoontje Johan, de vierjarige Wil lem Gerrit en hel vijf maanden oude doch tertje Potrouella nog juist bijtijds naar buiten te brengen. De ouders, die inmid dels waren gewaarschuwd, werden met de kinderen bij familie ondergebracht, Ue eerste etage is vrijwel geheel uitge brand, de parteire heeft veel waterschade gekregen. Verzekering dekt de schade. Ongeluk tijdens het filmen. Ten behoeve van de nafionaie film „Veertig jaar" zijn gisteren te Amsterdam eenige opnamen gemaakt aan de Kalfjes- laan ter hoogte van het Oude Kalfje Tijdens het filmen gleed één der leden van het technisch personeel, de heer H. K., op het naast den weg liggende grint uit, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat het finkeronderbeen brak. Hij is naar het '0. L. Vrou wen gasthui s te Am sterdam overgebracht en ter verpleging op genomen Chineesche piraten aan het werk. Een honderd lal Chmeesebe piraten heeft met behulp van jonken een aanslag ge pleegd' op een kleine Porlugeesch© stoom boot, de Data, die de Hangtsjau-baai bin nenvoer. Zij plunderden het schip. Als gijzelaars namen zij den Portugee- schen purser en vier Chineesche leden van de bemanning meo. Do Chineesche machi nist van de Data werd door een handgra naat gedood'. zal weg gaan. En Jeanne ik ga nu weg." En zoo ging ik van haar heen, liet haar achter in de aureool van een over gave, die ik niet kon aanvaarden. Liet haar schreiend achter, met haar schou ders schokkend van de snikken, die ik niet kon probeeren te doen ophouden. Maar ik wist, dat een ander deze snikken zon jroosten, deze tranen zou drogen, den glimlach op dien lieven mond zou terug brengen. Want zij behoorde tot het type, dat inet het hoofd zoowei als met het hart moet herhebben, cti wanneer de eerste schrik voorbij was, zou haar verstand* de overhand krijgen, en zcu zij weten, dat zij mij niet kon lief hebben, en haar hart daar zou schenken, waar dit, wan neer mijn terugkeer de vorige week ex niet was lusschen gekomen, reeds tove ren zou zijn geschonken, aan Tom Mar ston. Ik was haar eerste liefde geweest er» maar zelden is een eerste liefde blijvend van duur. Haar werkelijke liefde zou naar Tom uitgaan. Maar ik ik kon haar hebben gekre gen it zou haar zelfs hebben kunnen behouden ik koa haar ook nu nog krijgen. Op het trottoir voor haar huis aarzelde ik, hield stil, en keerde tot het leven zelf terug. En terwijl ik mij omdraaide, hield er een taxi voor de deur stil. Tom Marston dook er uit. Hij zag mij niet. AVaiideLport. 3 Juni. Hemelvaartsdag heb ik vrij wel heel Nederland zten marcheeren. lk begrijp dal niet goed, ik ben een bejaard persoon. Ik was, zooals dat op zoo'n zotmigen dag te doen gebruikelijk is, zoo'n beetje aai het ronddrijven niet een eigen-wagen- tje-vriend. Wilde graag genieten van een bt-etie on natuur; van groote groepen mar- clnx-rtlers. Eén - twee - in - de - maat - anders- wordt de - meesttr kwaad. Recht-vooruit starende oogen, Stramme armen. Stramme boenen. En maar kilometers vreten en. maai flink doen en maar in rij en gelid z.adei ©enigen individueelen wil. ïk ben verzot op wandelen. Ik houd van spor tieve i cnschen. Alaar dit is geen wande- ten, docli maicheeren ©u ik geloof dat dit ma< Line-geiiiardiGer met sport niets te ma ken heeft. Ik geloof dat dit het verliezen van de eigen niet-zoo-heel flinke-per soonlijkheid is aan de reuzeflinke groep. Ik geloof dat iemand, die op z'n ééntje tien kilometer loopt, flinker en sportiever is dan iemand, die als één procent van honderd twintig kilometer marcheert. Bovendien doen die marcheeiders met kn zucht naar een of andere blikken n Sd&ille, met hun verlangen naar het Ie- vtren van een gesystematiseerde prestatie, de natuur en de schoonheid der zomer- sebe wereld groot onrecht aan. W ie lóópt heeft aan zichzelf de verplich ting en voor zichzelf de verkwikking van bef schoone en lieflijke te genieten. Hij mag ©rif blijven staan om van de innig heid van eon huisje lusschen een toe! hoornen - in - blad te genieten. Hij mag eris, zwijgend en rustig, luisteren, naar het kab belen van een beekje of kijken naar eert aardig weggetje, -of de horizon afzoeken naar dc eeuwigheid, of de wolken volgen op hun reis naar het oneindige. Afaar die marcheerders, die gaan met glazen oogen en knieschijven als een. uur werk en armen als onderdeel van de mar- chevnnachine, door de wereld zonder iets ven eeuwigheid en oneindigheid te zien, de starende blik gericht op de eindstreep, het brem gevestigd op het getal der kilo meters, het hart hunkerend naar de draag- medaille. Alen moet de dingen niet te ernstig ne men, zeker niet in een tijd dat er zooveel werkelijk ernstige dingen gaande zijn. Men behoeft over dit nieuwe verschijn sel van masca-psvehose niet bedroefd, niet vertoornd en niet verontwaardigd te zijn. Maar in een klein hoekje van de krant mag dit toch wel even gezegd zijn: dat de eenzame toopers dóór de schoonheid groo- ter leven skimstenaars zijn dan de massa- mnrclicerders langs do schoonheid. En dal hei ler-ereu van een presta tie ai k wij is een geringere prestatie is dan het stille opdoen van verheffende indruk ken uit die eeuwig-borrelende, altijd lo vende, nimmer zwijgende bron die d*e na tuur is. Ik geloof dal al te velen dat niet we ten lot hun eigen schade. Dertig personen in den Nijl verdronken. Op den Nijl nabij Maghagha is een veerboot omgeslagen. Dertig peTsonen zijn verdronken. Tegen auto gebotst en ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf botste een 14-jarige jongen in de Leid- schestraat te Amsterdam, tegen een auto, welke van den tegenovergestelde!! kant kwam en welke hij te laat opmerkte, om dat hij achter een anderen wagen, reed «n toen plotseling naar links ging uitwijken. De jongen kreeg een zware hersenschud ding en is in het Wilhelminagasthuis op genomen. Jong, correct, knap als hij was, vloog hij over het trottoir de gang in. Boven kampte zrj met haar tranen, maar hij zou haar helpen, hij zou den glimlach te voorschijn tooveron, die zich achter tra nen van de jeugd schuil houdt. Lang, lang geleden had ik mijn route genomeu, en die roule kon niet leiden naar de zijde van vrouwen als Jeam Hij ging naar mijn hotel terug. Ik schreef een biefje aan Jed, mei. dank voor zijn aanbod. Maar ik sloeg het af. Ik schreef, dat er zich iets anders had voorgedaan, en dat ik New York voorgoed vprliet. Daama pakte ik mijn koffers. Ik ken niet blijven In de stad, waar Jeanne in woonde,^ Maar ergens ter wereld zou ik wel eerlijk emplooi kunnen vinden, op nieuw kunnen beginnen, eens zelfs mijn plan om terug te betalen, kunnen vol voeren. Ik vond mijn auto, die nog geparkeerd stond, op mij wachten. Ik stapte er iu. Weg, ergens maar naar toe, waar ik zelfs geen New Yorkscbe bladen zou kunnen inzien, niet zou zien Jeanne's glimlachend gezichtje, opkijkend uit de fotopa gina's... Zij zou met Marston trouwen. De ümö- sehen van do wereld zouden wordten uit- genooöigd. Maar Lacy Crandall niet Nooit meer zou hij zich onder de aanwezigen bevinden. A HE&EEM NIEUWE WAS MACHINE KUNT 'J H'J AAN 0E ME f, GESCHIKTE ZEEP HEIPEN' DAN MOET DE TïltUWE RINSO HEBBEN. »UE VOOaSMin staan de was M ACH INS FABRIKANT EN SEVELEN ALtEEN lUNSO AAN öe nieuwe, „overvette Rinso doei beslist wonderen in de was- (machine. Eén pak Rinso op 30 liter water geeft een ongelofelijke hoeveelheid sop. En door het bijzonder hoge vetgehalte 3s het Rinso sop zo volmaakt reinigend, dat Uw was goed een ongekende helderheid krijgt en. U, na het witte tgoed, ook nog het gekleurde goed in - hetzelfde sop prachtig schoon wast. De nieuwe Rinso is werkelijk een wonder van doelmatigheid en zuinigheid! En niet &!leen Én elke wasmachine, maar ook in elke tobbe! Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken, R 3S-0309 AUéên oen rccaUtuk van GEZ, WILLEMS, In alle prijzen. Band naar maat vanaf f 2.95. HOOGSTRAAT 116. TEL. 6B324.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6