ZATERDAGSCHE POST SCeurig In de Meer en, PINKSTEREN Eén na de nadeelen er slag van Gemeenteraad Melkmeyer5 Fit-Vorm-Vast PINKSTER-PUZZLE Nieuwe Hervormde school ZOMEREDITIE Dat heb je natuurlijk alleen met Hahahahaha Nu kunt U weer lachen! Nu kunt U Uw mond weer open doen! Gebruikt Bliksem Wit-Tandpasta Vergadering van Vrijdag, 20 Mei 1938, *s namiddags 2 nor ten stadhuïze, Voorzitter: de burgemeester, mr, dr. F. L. J. van Haar en, [V. Zakelijk bekijken. Be teer Din keiaar (s.dj zegt, dat de golven •weer hoog zijn gegaan, maar spr. acht het noodig het sdhip in behouden haven te brengen en zal dat probeeren door olie op de golven te werpen. Beter dan een herhaling te k ij gen van het debat in de vorige vorgadeung is het de aangelegenheid zakelijk te bekijken. Spr. is verplicht de houding van B. en W. te verdedigen en zal dat ook doen. De heer Th. J, L. v. ét Berg heeft ge sproken over een langen lijdensweg. Als men de zaak objectief bekijkt, zal men tot de conclusie komen, dat het gemeentebe stuur niet anders heeft kunnen handelen dan het gedaan heelt en dat het goed ge handeld heeft. Het had niet alleen te beoonleelen of wat het schoolbestuur vroeg noodig was, maar ook, of het mogelijk was, bezien van financieel standpunt. B. en W. hebben nagegaan op welke wijze het schoolbestuur het best geholpen kon worden; ze hebben overwogen niet alleen wat die goedkoopste, doch ook wat de juiste wij2e was om deze zaak op te lessen. Zajl stelden 2ich daarbij op het standpunt dat met het schoolbestuur overleg moest worden gepleegd om tot een behoorlijke formatie van bet onderwijs dier vereeniging te komen. Daartoe was naar B. en W. meen den de weg: bet stichten van een centrale U. L. O. school en de uitbreiding van de school aan den Oostsingel met 4 lokalen. Aan spr. werd opgedragen met Gemeente Werken te bespreken, hoe dit het best be reikt ton worden. Daarom heeft spr. aan Gemeente Werken gevraagd: Is het moge lijk de school aan de Lange Xieuwstnat behoorlijk op te knappen? De houding van den direc'eur van Ge meentewetken is reeds door den heer Hout man besproken. De „gelukkige greep". Spr. onderschrijft niet de opmerking door den heer Hoogendam gemaakt, dat de raad de vorige maal een gelukkige greep heeft gedaan. Als de raad toen het voorstel van B. en W. had aangenomen, had volgens de voorschriften binnen een maand overleg gepleegd moeten worden met het schoolbe stuur en den rijksinspecteur om tot overeen stemming te komen inzake den verbouw van de betreffende school. Had het bestuur op het standpunt gestaan, dat zij een ver bouwing niet wenschte ,dan had het bij den minister tegen het besluit van den raad in beroep kunnen gaan ei deze had binnen twee maanden zip beslissing moe ten geven. De heer Van Velzen hoeft de vorige raadsvergadering het advies gegeven Tracht met het schoolbestuur tot een com promis te komen en biedt zoo noodig een nieuwe school aan. De scheel san de Lange Nteuw- straak WSj hebben den rijksinspecteur van het L. O. gevraagd zijn oordeel uit te spieken en bovendien hebben we gemeend er oog een deskundige een inspecteur van desa rijksgebouwendienst bij te moeten halen. Beide inspecteurs meenden, dat een ver bouwde school aan de Lange Kieuw sir a at niet zou kunnen voldoen aai de eischen, die in verband met het vormen van een nieuwe formatie moeten worden gesteld. Toen dat bekend was hebben B. en W. het schoolbestuur voorgesteld een nieuwe school te bouwen. De raad noch B. en W. hebben veel te zeggen over de formatie van bizondere scholen. Indien een bestuur zijn U, L. O. niet wil inrichten als B. en W. dat wen- scheiijk achten, is daar niet veel aan te doen. Dc iiguur werd weer anders, toen bleek, dat het schoolbestuur geen nieuwe schooi aan de Lange Nieuwstraat -wilde. Vast staat, dat op dit oogenblik drie klas sen van de Vereen, voor Chr. Onderwijs in openbare scholen zijn ondergebracht en in September zou daar nog een vierde lo kaal bijbomen. Nu vraagt mevr. Benthem; Hebben B. en W. hel voorstel van de Onderwijs Com missie bekeken? liet antwoord daarop is: Ja. Ook is bekeken, erf het wel wan schel ijk was, na het oordeel over ue school aan de Lange Nieuwstraat, deze school uit le brei den tot een 7-klassige school. Art. 77 van de L. 0. wet schakelt in der gelijke gevallen ook den rijksinspcc'our van het L. 0. in en diens oordeel is van groot belang. Als vier klassen mei totaal pl.m. 120 leer lingen zouden worden gevormd, zou de school aan de Lange Nieuwstraat te klein zijn. Bovendien zijn nog 2 II.L.O. Kassei in de „Kiv-eva"-bewaarrchool gehuisvest. Van alle kanten bekijken. Daarom meenden B. en W, dat niet het advies van de Onderwijs Commissie moest worden gevolgd, en kwamen met oen ander voorstel. Daarover is nogmaals met het schoolbestuur vergade;duren zijn aan deze zaak besteed, maar het betreft bier ook een belangrijke zaak; een bedrag van f140,000 is er mee gemoeid en het ge meentebestuur moet de aangelegenheid' van alle kanten bekijken. Het schoolbestuur wenschte geen U. L. 0. school aan de Lange Nieuwstraat, maar een lagere school aan den Buys Ballotsin gel. In 1932 had het dit ook reeds ge vraagd en de raad bad op dit verzoek gunstig beschikt. Het bestuur stond dus in dit opzicht sterk. Bovendien is het onderwijs nadien nog uitgebreid. Indien in 1932 niet het z.g. Stop vet je was gekomen, zou toen reeds een school aan den Buys Ballotsingel zijn gebouwd. B, en \V'. staan nog steeds op hot stand punt, dat het voorstel dat in de vorige raadsvergadering in behandeling kwam, het meest juiste was, afgezien van het oude schoolgebouw aan de Lange Nieuw straat. Niet alle wenschen kannon even wel vervuld worden en daarom doen B. en W. een compromis-voorstel aan den raad, dat omvat het bouwen van een lagere school aan den Buys Ballotsingel. Waarborgen. Nu vraagt ajgvr. Bernhem: Welk© waar borgen zijn er, dat het schoolbestuur gaat in de richting als B. en W. willen? Die waarborgen zijn er! B. en W. heb ben aan het schoolbestuur meer aangebo den dan het noodig heeft op grond' van dc cijfers. Dat is gedaan, omdat do thans beslaan de lagere school aan de Lange Nieuw straat moet verdwijnen volgens B. en W. Als straks het schoolbestuur iets wil doen, zal dat alleen mogelijk zijn in overeen stemming met B. en \V. Als hot bestuur de bestaande school aan de Lange Nieuw straat wil optielfcn, is dat mogelijk, in dien li en W. voorstellen vier lokalen bij te bouwen aan (le school aan den Oostsingel. Het gemeentebestuur heelt dus zekere waarborgen. Het schoolbestuur heeft toegegeven, dat het principieel juist is het U.L.O, te oen- traliseeien, Het schoolbestuur is daaidoor veel dichter genaderd tot het standpunt van B. en W. .Vis straks een concentratie aan de orde komt, hebben B. en W, dus dingen in handen, waardoor het mogelijk wordt een oplossing te tewerkstel]igon, zoo als IJ. en W. wenschelïjk achten. Het oude voordel dc voorkeur. Liever had sjm. liet oorspronkelijk voor stel van B. en. W. uitgevoerd willen zien, maar het is een feit, dat thans d© goed koopste oplossing, die mogelijk was ge worden, is gekozen. Deze zal pl.m. f 70,000 kosten, als men uitgaat van den algemeen aanvaarden regel, dat een lo kaal pl.m. f 10.000 kost. Daaibij blijft de prijs van den grond buiten beschouwing. .Us B. en W. voorstellen een meuwe U.L.0. school aan de Lange Nieuwstraat te bouwen, zouden bovendien vier loka len noodig zijn aan den OostsingeJ, wat f45.000 zou vorderen. Een nieuwe U.L.O. school aan de Lange Nieuwstraat zou wellicht niet zooveel kosten als een nieu we lagere school aan den Buys Ballot- singel, maar veel verschil zal dat toch met maken; misschien een verschil van eeuige duizenden guldens, liet opknappen van de school aan de Lange Nieuwstraat zou een besparing geven van f60.000. Het schoolbestuur heelt een lijst met 107 bandteekenmgen van ouders overge legd, die volgens de wet geldig zijn. Als de tPaad het oorspronkelijk voorstel van B. en W, had aangenomen zou het de vraag geweest zijn, wat de regeering be slist zou hebben op een eventueel beroep van het schoolbestuur. Er waren 3 klas sen van do Vereen, voor Chr. onderwijs in openbare scholen ondergebracht en de hoogere autoriteiten zouden misschien een anderen uitleg aan de bepalingen van de wet hebben gegeven. Daarom hebben B. en W, naar een oplossing langs ©en an deren weg hebben gezocht. De centralisatie van U.L.O. De kwestie van het onderbrengen \an bel U.L.O. dier vereeniging zou dan nog gebleven zijn en daarvoor moest ook ©ca oplossing gezocht worden. Het gemeente bestuur heeft daarom het volgend© stand punt ingenomen: liet schoolbestuur wil geen school aan de Lang© Nieuwstraat, maar een nieuwe lagere school aan den Buys Ballotsingel, waarvoor ia 1932 reeds een toezegging is gedaan; B. en W. zijn tegen het systeem van kleine U.L.O.-school- tjes over de stad verspreid en waar het school lies tuur lieeft toegezegd te willen gaan in de richting van centralisatie van dat onderwijs is er een reden te meer om het verlangen naar ©en nieuw© school aan den Buys Ballotsingel toe te staan. Het ongeschikte gebouw. Spr. heeft den indruk, dat bet school bestuur de school aan dc Lange Nieuw straat spoedig zal opheffen, nu het oor dcel der deskundigen over dat gebouw- bekend is. Als dat gebouw niet geschikt is voor de eenc groep kinderen is het dat ook niet voor een andere groep! Zeer zou spr. liet op prijs stellen, als de raad nu maar het compromis-voorstel wilde aanvaarden, zonder verder o\ er deze zaak te debatteeron, waardoor' men slechts verder van elkaar verwijderd raakt. Spr. vertrouwt, dat de samenwerking met het schoolbestuur in de toekomst aangenamer zal zijn, omdat dit hopelijk onder den in druk is gekomen, dat het gemeentebestuur het schoolbestuur niet dwars heeft willen zitten, maar integendeel li©t heeft willen helpen, al was dat dan ook anders dan het schoolbestuur wilde. Spr. stelt voor van verder debat af te zien en thans met algemeen© stemmen hel voorstel van B. en W. goed te keuren. Geen verder debat. De voorzitter onderstreept het voor stel van den heer Hinkelaar om liever van repliek af te zien. D© zaak is thans van alle zijden en voldoend© belicht; er zijn uren besteed aan besprekingen in ©n buiten het college van B. en W,| ook in andere bijeenkomsten en ©veneens in den raad. Ieder heeft zijn zienswijze kunnen geven. Is het niet heter, nu een compro mis is bereikt, maar niet verder le de- batleeren Een overweging van secundaire heleeke- nis s ook nog, dat de stemming er hij een voortgezet debat in den raad, er ook niet heter op zal worden. Als men nog bizondere dingen naar voren zou brengen, zou dit slechts aanleiding tot moeilijkheden geven, maar d© zaak zelf zou er niet anders door worden en een betere oplossing zou niet bereikt worden. Waar de heer Hinkelaar de situatie nog eens duidelijk uiteengezet heeft, acht d© raad het nu ook niet beter af te zien van repliek en van dupliek, die daarop wel licht zou volgen? Een ander voorstel is niet te venvachten en daarom acht spr het beter thans het debat te sluiten. De knuppel. D© heer Hoogendam (a.r.) wil toch nog iels opmerken maar zal heel kort zijn. De heer Houtman hoeft spr. zeer scherp aangevallen. Spr. heeft zeker niet oen ambtenaar in discrediet -willen brengen. Wie niet werkt, maakt ook geen fouten! Spr. heelt trouwens zich niet gewend tot den betrokken ambtenaar, maar zich go- richt tot den wethouder. Ondanks de heer Houtman gesprok-Hl heeft van een knuppel, die in liet hoen derhok zou zijn geworpen door spr. wil spr. opmerken, dat hij niet een ambtenaar In discrediet heeft willen brengen, maar anderzijds heeft spr. als raadslid zeker het recht van crïtiek. De heer Van Duinhoven (s-d.) tot den heer Hoogendam: U wordt vrijge sproken. Overeenkomstig het voorste] van B. en W. wordt besloten. (TFertif vervolgd). 7e JAARGANS ZATERDAG 4 JUNI No.33 Iu verband met de Pinkster dagen verschijnt de eerstvol gende Zaterdagsche Post eerst op Zaterdag XI Juni a.s., des namiddags 3 uur. DE POSTBODE. BUITEL LAND tjecho-germannije Incident in een café te Praag, Wij vernemen uit Praag; Gisteravond werd een Tsjechische officier, die zich voor dienstzaken in een restaurant bevond, lastig gevallen door twee Suitolen-Bultsche behan gers, Deze maakten er aanmerking op dat de kapelmeester de kapel een Tsjechisch volkslied liet spelen op'var zoek van den officier. Doordat het publiek, opgehitst door de Sudelen- Puitsehe behangers een dreigende hou ding aannam, voelde hij zich bedreigd, en zag zich genoodzaakt zijn revolver te trekken en in den grond te schie ten. Hierbij werd een behanger en een kellner geraakt. De politic stelt het onderzoek uit. VAN EEN ABONNEMENT OP DE Z.P. HELPT NIET TEGEN HOOFDPIJN. Wij vernemen uit Berlijn: Gisteravond zijn weer twee Duit- schers als slachtoffer gevallen in den rechtvaardigen strijd voor hun vrij heid. Toen in een rustig en voornaam café de kapel op versoek het Horst- Wessellied speelde, geraakte een dron ken Tsjechische soldaat hierover zoo buiten zichzelf, dat hij den violist zijn viool uit de handen rukte en hem er links en rechts mee om de ooren sloeg. Vervolgens trok de onverlaat zijn revolver en begon in het wilde weg te schieten, als een dolleman vuurde hij in P minuut 298 kogels af. Hierdoor werden enkele notabelen en de hotelier getroffen. Hoe lang nog moeten wij hun heldendood on gewroken laten? GROOT—GERM ANNIE Dr. SchUBOhnip Omtrent de verblijfplaats van dr, Schuschnigg die, zooats onze oudere lezers zich zuilen herinneren, heel vroeger bondskanselier is geweest van het land, dat Oostenrijk genoemd werd doen nog steeds de dolste geruchten de ronde in de wereldpers. Nu eens zou hij naar Leipzig zijn overgebracht, dan weer zou hij in de een of andere gevangenis zijn opge sloten. Wij zijn thans in staat ai deze ge ruchten vierkant tegen te spreken. Uit betrouwbare, doorgaans goed ingelichte bron, en als u ons niet uit lacht, willen wij wel verklappen, dat dit het D.N.B. is, vernemen wij, dat dr. Scl'iischnigg zich nog altijd in zijn woning aan het Belvedère te Weenen bevindt. Hij geniet volkomen vrij- h e i d van beweging, hij mag als het ware gaan en staan waar hij wil, zoolang hij zijn werkkamer niet verlaat. ONTPLOF-NIEUWS Jacht op den dader. Door het met groote voortvarend heid geleide politic-onderzoek zijn reeds vele feiten komen vast le staan, al is het geval nog niet „gesloten", zooals dat in vaktermen heet. Het is thans onomsloolehjk be wezen, dat er een bomaanslag is ge pleegd door de Gepeoe op den leider van de Oekrainsche Nationale bewe ging, en dat het slachtoffer dood is, en dat Atlanta als het ware op zijn fundamenten heeft getrild, en dat Tiben rich belachelijk gemaakt heeft, en dat ongeveer niemand heette zoo ais hij zich noemde, en dat er een dader is, en dat die foetsie is. Er gaat een gerucht, dat de Rotter damse!» recherche een aanklacht we gens oneerlijke concurrentie ingediend heeft tegen den vervaardiger van de onlangs gepubliceerde foto van Wa- iuch, omdat deze fotograaf de dader al twee jaar geleden „geknipt" heeft, terwijl de politie er thans geen kans toe ziet. WAAR IS WALUCHt Afgaande op de deze week bij de Rotterdamsche politie binnengekomen verklaringen, blijkt thans, dat de heer VVaiuch na het drinken van een biertje in Atlanta gestart is voor een rondreis door Nederland aan de hand van Baedeker's „Doing Holland". GEMENGD NIEUWS ROTTERDAM, 4 Juni 1938. Onze bizondere linker- en Rechter- Maasoeversche correspondent meldt ons, dat er deze week in Rotterdam toevallig geen enkele instorting, ont ploffing, bomaanslag of iets dergelijks is voorgekomen. Hij is thans gesignaleerd te Alkmaar, Giethoorn, Marken en Volendam, Oisterwijk, Middelburg, Middeiharnis, Valkenburg, Utrecht,, Leeuwarden an Harlingen. Vandaar is hij, vermoedelijk via den Afsluitdijk, naar Zaandam gegaan, vanwaar hij per schip naar één van zijn vaderlanden te vertrokken. Hij schijnt aan geen enkele van de hem uitgeleide doende journalisten het doel van zijn reis te hebben medegedeeld LANDBOUW EN CRI31S De onwillige boer. Ondanks herhaalde pogingen was het de ambtenaren van dc Crisis- centrales nog nooit getukt, toegang le krijgen tot een Utrechtsche boerderij, welks eigenaar in het bezit werd geacht van koeien, varkens, en al die heesten die onder de bepalingen van die cen trales vallen. Hoewei sommige boeren door het plichtsgetrouw invullen van alle offi cieels formulieren somtijds geen ge legenheid hadden, hun koeien op tijd te melken, was deze boer er ia ge staagd, om lederen ambtenaar van zijn erf te houden. Totdat het de centrales te bar werd. Totdat het de veldwachters te bar werd. Totdat hot de Officier van Justitie te bar werd. Totdat men zich met geweld toegang verschafte. Mijnheer AKerel tcal zie jij er perfect uit! Zeker Melkmeyer's hè? Zijn vriend BNatuurlijk, kerelik koop nergens anders. Moet je dien. Fit- Vorm-Vaste Vorm zien! En dan de prijs hè! Mijnheer AJa, Ja, je hebt gelijk, kerel, ik ga er ook direct naar toel GOEDE KLEEDING DOET ALLES! Koopt daarom een Pinkster-colbert met Melkmeyer's sex appael en he-man com plexion. Vanaf f 2.34 tot f 9*07. LUCHTBALLON CADEAU !n alle soorten en prijzen: Bliksem Wit 10% f0.25 Bliksem Wit concurrent f 0.23 Bliksem Wit pipsodent f0„12 Bliksem Wit spoorstudent f Ö.15 Bliksem Wit rokocenc f0.20 BLIKSEM WIT maakt valsche tanden echt! De boerin, waarmede wij een onder houd hebben gehad, vertelde ons, dat haar echtgenoot principieel tegen do crisiswetten was, en „Oh, meheer, toen die „dringende" verzoeken kwa men, heeft-ïe alle deuren dichtgetim merd, en toen de crisis voor de deur kwam, toen heeft-ie er op geschoten, en de crisis schoot terug, dwars door onze kamers heen, en...." Wij hebben de vrouw naar ver mogen getroost met haar gewonden echtgenoot, doch wilden onze lezers de kennismaking met een schietende crisis toch niet onthouden. JUBILEUM Het was gisteren een blijde dag op de redactie-bureaux van de Zaterdag se!» Post, daar onze Actual» op dieft dag den dag herdacht, waarop hij vijf- en-twintig jaar geleden toetrad tot de staf van medewerkers van de Z. P., die toen nog in haar prae-natale kin derschoenen stond en slechts ééns in do vier en een half jaar verscheen. De jubilaris is 's middags uit zijn woning gehaald en op het bureau, dat voor deze gelegenheid extra ver sierd was met groente, bloemen en zevenklappers, door het voltallige per soneel opgewacht. Hij werd toegesproken door den Postbode-persoonlijk, die hem in warm» bewoordingen huldigde wegens zijn nauwgezette plichtsbetrachting, zijn groote onbetrouwbaarheid, zijn fijae neus voor actueeie nieuwtjes en zijn lage onkoslennota's. Spr. hoopte, nog lange en korte jaren, zonder er één over te slaan, met hem te blijven samen werken, en deed zijn wensch vergezeld gaan van een fruitmand met inhoud. Namens de collega's voerde Made- moisselle Madelief het woord, die een alleraardigst gedichtje voordroeg, dat wij onzen lezers niet willen onthouden. Dal U, geachte Actualist „oan de zorgen al kaal is, kan ons toch niet beletten „U in de bloemetjes te zetten. „Je moet wet journalist zijn, „om, als je krom ligt van de kiespijn, „een artikeltje te kunnen schrijven „over inlijven en dergelijke misdrijven. „De vercenigdc collega's hopen, „dat U nog lang Uw onzin blijft ver- koopen, Maar ik, als eerzaam Straat-HIadelief, „beken U graag: Ik heb U.... door!" Nadat de luide bijvalsbeloogingen bedaard waren, overhandigde een van de typistes uit naam van het geheele personeel een gouden regen, waarna alle aanwezigen vervcrscht werden. Toen de jubilaris, zichtbaar bewo gen, het woord wilde nemen, om aller zijn hartelijken dank te betuigen, werd hem door één van de kopij-jongens een prop in zijn koel geschoten, waarna hij de rest yan den dog in huiselijke omstandigheden doorbracht. (Voor hersenbezitters.l Indien een getal één kleiner is dan de a ch tstemach tsworlel van de som van zijn drie grond getallen en een heel ander getal, waarvan het quotient na deeliiig door een prïsmgctal niet meer dan ongeveer 18 bedraagt, ter wijl het verschil tnsschen vier en een half uur, door omrekening in Grieksche munteenheden, evenveel bedraagt als het klein ste gemeene veelvoud; indien dit dus allemaal waar is, hoe groot denkt U dan dat dit getal is? -joojS ijpezp'O :pJOOA\;uv

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6