Kruistocht Rusland en de Oekraïne Radioprogramma's De bakermat van Rusland. Een stukje ge schiedenis. Weinig geluk met zijn regeerders. Het Russisch in de Oekraïne uitgeroeid. „iBevrijders" van de Oekraïne (Nadruk verboden). Be ontploffing tc Rotterdam en de dood van Jïovaekj die later bleek Konovaleck te lieden, hebben bier te lande belangstelling gewekt voor de Oekraïne en baar ver houding tot Ruslartd. In de laatste twee weken rijn tientallen artikelen over de Oekraïne geschreven, waarbij een der hoofdbronnen de beroemde journalistieke duim was. En voor zoover die duim niet groot genoeg was, werd de hulp ingeroe pen van de duitnen van buitenlnndsche jen analisten: heel wat artikelen over de Oekraïne vertoonden opvallende overeen komsten met de artikelen in de bnlten- kxndsche pers. Tenslotte heeft de bier ie lande werkzame groep aanhangers van Konovaleck het hare gedaan om de zaak nog meer te vertroebelen. De Nederland- sdie lezer kreeg over de Oekraïne een „informatie", die kant noch wal raakte. Jk wil daarom bet een en ander over bet Oekraïnische probleem vertellen. Dat pro bleem is mij niet onbekend, omdat al mijn vooronders in de Oekraïne geleefd heb ben en er begraven zijn, omdat ik zelf in de Oekraïne geboren ben, er mijn kin derjaren doorgebracht heb, er gestudeerd heb, aan Oekraïnische bladen gewerkt heb. Kijef en Hesbon. Wat nieö tegenwoordig met den naam Oekratoe aanduidt is de bakermat van Rusland. De Russische staat is in het Zuiden ontstaan; Kijef was de eerste Rus sische rijks hoofdstad; de Russische hel densagen hebben Kijef als centrum; de steppe ten Zuiden van Kijef is het ter rein van de heldensagen der helden van Heilig Rostand. Na de invasie der Tataren (in de XIlie eeuw) werd Zuid-Rusland voor een groot gedeelte verwoest en ontvolkt; van de rijke steden bleven slechts poïnhoopen over; de akkers waren veriaten; de boer was voor een zeer groot gedeelte door den nomade verdrongen, die na heer en meester in de steppe werd. Het centrum van het Russische rijk werd naar bet Noorden verplaatst; Moekou werd de erf gename van Kijef. Zuid- en West-Rusland weiden, door Li- ♦auen veroverd om na ©enigen tijd door Polen geannexeerd te worden. Ik geef na tuurlijk slechts een schets van de gebeur tenissen. Wie Jnzoflderheden weten wil, kan die in mijn „Geschiedenis van het Russische Volk" vinden, Eenige eeuwen waren de twee deelen van Rusland: het Noord-Oosten, dat als Moscovië bekend was, en het Zuid-Westen, dat zich in de Oekraïne en Wit-Rusland zou splitsen, van elkaar gescheiden. In die eeuwen ont stond een zekere verwijdering losschen de twee deelen. Het was een proces, dat tot op zekere hoogte overeenkomsten vertoonde met hetgeen, tossctoen Noord- en Zuid-Ne derland geschied is. Krikirh» de Gmte. en annexeerde veel grondgebied, zonder zich af te vragen, in hoeverre die ge biedsuitbreiding voor bet Russische rijk en het Russische volk voordeden zou opleveren. Bij de verdeeling van Polen had Rus land er op moeten staan, dat de gebie den, wier bevolking een der Russische dia lecten sprak d.w.z. Wit-Rusland, geheet Kléin-Rusland, Galirië enz. bij Rusland gevoegd werden. Zuiver PooJsche gebie den bad Rusland niet noodig, de "inlijving van die gebieden was voor Rusland zelfs schadelijk. Rusland had trouwens belang bij het voortbestaan van een onafhanke lijk Polen, mits liet zijn Russische gebie den aan Rusland afstond. Ia plaats daar van heeft de Duit scire vrouw, die dank zij een paleis revolutie keizerin van Rus- laad was geworden, Galicië en andere grootenöeels Russische gebieden aan Oostenrijk afgestaan en Poolsch gebied bij Rusland gevoegd, waarmede zij Rusland een zeer slechten dienst bewezen heeft. OfcrfenrijkstJh® rnltorerfe en po litieke actie. Oostenrijk trachtte in het begin de Roete nen (de Kleïn-Russea van Galicië) te ger- maniseefen, doch zonder succes: de Roe tenen bleven zich Rossen voelen, ver langden naar een heïeeniging mei toet moederland, waarvan zij vele eeuwen ge scheiden bleven. Later hebben de Oosten- rijkscbe politici een andere politiek ge kozen, die zij in verschillende Slavische gedeeltes van den Oostenrijkschen „lap pendeken "-staat met veel succes toepasten: zij maakten een der plaatselijke dialecten tot de schrijftaal van de streek. Zoo is in Galicië een nieuwe schrijftaal ontstaan, het Oekraïnisch. In de XIX© en in bet be gin van de XXe eeuw voerden agenten van Oostenrijk propaganda in Zuid-Rusland, waarbij de in Galicië geschapen schrijftaal als de schrijftaal van Kléin-Rusland, of van de Oekraïne, werd voorgesteld. Naast deze „cultureel©" propaganda werd een politieke actie gevoerd, die het eigenlijke doel van de geheel© onderneming was. Oostenrijk wilde in de Oekraïne een stre ven naar onafhankelijk wakter maken. Vóór den ooricg had die propaganda wei nig succes. Een paar sprekende voorbeel den ter illustratiein Kijef, de hoofd stad van de Oekraïne bestonden toen eenige Russische dagbladen, waarvan elk vele duizenden lezers had, en slechts één Oekraïnisch dagblad („Rada"), dat weinig abonné's had, van de vrijgevigheid som- ruiger maecenasren afhankelijk was en een kwijnend bestaan leidde. Bij de verkiezin gen voor de Rïjks-Doema konden de Oekraïnische nationalisten geen eigen candidaten doorvoeren, zij moesten dus hulp zoeken bij de radicale Russische par tijen. De bevolking van de Oekraïne voel de zich door en door Russisch, de pro paganda van de Oekraïnische nationalisten stuitte op verzet van de massa. Een kloof. Ongelukkigerwijze had Rusland in de de jonkers en baronnen van do Uoatzce- pioviutie, die een ware plaag voor Rus kin 1 waren), verzetten zich tegen dat stre ven. Zij wilden m Rusland, ecu land van veel volken en beschavingen, een kazerne «aar hun eigen opvatting inrichten, vulm ollen pieties op dezelfde wijze ronden spieken en denken. Het gevolg was, dat er m bet Zuiden ontevredenheid is ont staan, die door tlo agenten van Oosten rijk en Duitseldaml op zeer handige wijze opgeblazen en uitgebuit werd. Zoo ont stond een kloof, die steeds dieper word. De bolsjewistische politiek heeft die kloof nog dieper gemaakt. Voor de bols- jeuild was de hoofdzaak: zich te handha ven, do macht te behouden, oüvcrscliillig, welken prijs het land er voor betalen moest. En zoo gebeurde het, dat Lenin, die met minachting over de autonomis tische theorieën sprak, aan alle volken, die in Rusland leefden, het recht van zelfbeschikking toekende. ïn de Sovjet- grondwet werd zelfs de bepaling opgeno men, dat elk deel van den Sovjet-staat ten lülen tijde het recht had uit het ver band te treden en een onafhankelijke re publiek te stichten. Die bepaling was na tuurlijk slechts demagogie. Noch Lenin, noch zijn opvolger dachten er aan een dergelijke afscheiding toe te laten. In tegendeel, zij hebben Georgië, dat zich na de bolsjewistische revolutie van Rus land afgescheiden had en seen eigen re publiek gesticht, met geweld tot heieeni- ging met Rusland gedwongen. Indien dus dat tot het uiterste gedreven zelfbeschikkingsrecht slechts theorie was, zoo was er toch iets, dat de nationalis tische elementen tot samenwerking mot de bolsjewiki verleidde: de bolsjewiki ver leenden dien nationalisten op taalgebied een ongebreidelde vrijheid. Er ontstonden hierdoor onmogelijke toestanden. Terwijl overal in de wereld de centrale overheid zich inspant om de kennis van de rijks taal aan te moedigen, werd ia USSR toet tegenovergestelde gedaan: er werd aan dte bevolking een taal opgedrongen, die zij vaak niet wilde kennen, terwijl de ken nis van het Russisch uitgeroeid werd. In de Oekraïne heeft dit tot de onwaarschijn lijkste toestanden geleid. Tot officieel© taal werd het Oekraïnisch geproclameerd, d.w.z. de taal van Galicië, die voor de bevol king van Zuid-Rusland volkomen onbe kend was. Aangezien de ambtenaren die taal niet kenden, werd aan ©lk bureau iemand verhonden, wiens taak hel was In de XVHIe eeuw verkeerde het Poolsch laatste honderd jaar weinig geluk met zijn Litausebe rijk ia staat van ontbinding, en I regeerders. De tegenwoordige regeerende zijd. naburen Rusland, Pruisen en (klasse, de bolsjewiki hebben Rusland veel Oostenrijk besloten het grondgebied vai schade berokkend, maar hun voorgangers den agoniseerenden Poolschen staat t© vei do tsaren en hun kliek hebben ook deelen. Rusland werd toen door Katharina j veel zonden begaan. Kléin-Rusland voel de Groote bestuurd. Zij was ongetwijfeld een zeer handige vrouw, die veel voor de ontplooiing van de macht van haar rijk gedaan heeft. Zij was echter geen Russin, de zich een onderdeel van Rusland, maar het was gehecht aan zijn eigen verleden, aan zijn dialect, aan zijn overleveringen. De stompzinnige regeerders te Petersburg, maar een Dorische, die gebroken Russisch J al die Duitschers, die zich Russische „na sprak. Zij dacht niet zoozeer aan de toe tionalwten" noemden (de z.g, Romanof's langen van Rusland als aan die van haa waren in werkelijkheid von Holstein's; zij ZATERDAG, 18 Juni 1838. Hilversum It 1875 tn 115,5 AI, KRO-uitzeiiding, S.ÜÖ—915 Gramofoon. (Om 8,15 Be- richten). 10.00 Gramofoon. 11,30 Cau serie. 12.00 Berichten, 12.15 Melotlis- ten, m.m.v. solist 1.00—120 Gramofoon 1.15 l'oskluivenbcricliten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Concert 3.00 Kinder, uurtje, 4.00 Berichten, KROOrkest en gramofoou, 5.45 De KRG-Nachtegaaltjes 6.15 Gramofoon. 0 20 Journalistiek week- overzicht. 0.45 Gramofoou 7.00 Berich ten, 7.ÏÓ Causerie. 7.35 Berichten. 7,45 Inleiding. S.üO 2de en 3do acte „Seg- fried". (Ooi 0.10 Overpeinzing met mu zikale omlijsting, Oin 9.25 Muzikale cau serie). 10.55 Gramofoon. 11,00 Berich ten. 11.10 Filmpraatje. 11,2512,03 Gra mofoon Hilversum II, 301,5 AI. VAR A-li it/endïng. 10,0010 20 v.m. en 7.30—S.OO VPRO. S.ÖÖ Gramcdoon. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding, 10.20 Voor Arbei ders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoon, (Om 12.15 Berichten). 2,00 Causerie. 2.15 Zang en piano. (Iti de pauze: Gramofoon). 2.45 Gramofoon. 3,15 Schaaknieuws. 3.30 Revue-uitzen ding. Declamatie. 515 Gramofoon. 5.40 Literaire causerie. 600 Orgel. 6,30 Gro- ningseho uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbetvertelfingen. 8.05 Berichten, VARA- Varia. 8.15 Accordeonorkest, toespraak en. ,,The Four Blue Stars", 9.15 „Eu nu... Gkói". 10.30 Berichteu. 10.85 Gramo foou. ÏLOO Schaaknieuws. 11.05 Sou venir-orkest m.m.v solist. 11.30—12,00 Gramofoon. Dreitwieh, 1500 M. 11.20 Gramofoon. 12.05 Orgel. 12.50 Gramofoon. 1.20 Orkest- 2.20 Gramofoon. 2.50 Zang. 3.20 Reportage. 4.00 Jazzband m.m.v. solist. 5.00 Declamatie. 5.20 Fitly Cottons Rand. 8.20 Berichten. 6.50 Sport- praalje. 7.05 Theater-orkest 7,50 Radio journaal 8.20 Variété-orkest en solisten. 9.20 Berichten, 9-40 Amerikaansch uieuws. 9,55 Orkest- 10.50 Gewijd con cert 11.20 Ambroses orkest. 12.10 12.20 Berichten. Radio Paris, 1648 M. 8.55—9.30, 10,05 en 11.20 Gramofoon. 32.35 Orkest. (Om 150 Zaag). 3.20 ©n 4.05 Zang. 5.20 Kwartet en solisten. 8,35 Zang 850 Radiotooneel. 9.30 ya, rieié-proeramma 10.20 Symphonieconcert m.m.v. soliste, 11,20 Dausorkest Kruien, 456 M. 6.50 Gramofoon. 7.30 Orkest. 8.50 Or kest. 12,20 Orkest. 1.35 Amusenients-or- fcest 2,30 Gramofoon 4,20 Amusements orkest, koor en solisten. 680 Voor dracht en concert, 7.30 Sextet. 8,20 Or kcsl en solisten. 10.35 Gramofoon 10.50 Orkesten 1 203,20 Orkest en kwintet Brussel, 322 en 484 M. 322 M. (Vlaamseh). 12 20 Gramofoon 12.50 en 1 30 K'einorkest. 1.50 Gramo foon. 2.20 Gramofoon met toelichting. 3.20 Salonorkes' en gramofoon. 4.05 Jazzmuziek, -4.35 Salonorkest en gramo foon. 5.20 Gramofoon. 635 Viool en piano 7.20 Gramofoon. 8,20 Cabaret 9.20 Kkïr.oikcst en solist. 10.30 Dïlo, 10.50 Giamofoon. 11.2012.20 Populair concert 484 M. (Fransch). 12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50—2.20 Gramo foon. 3.20 Mo self eens emble en solist 4.20 Pianokwartet. 5.35 en 6.00 Orkest. 6.35 Giamoioon. 7.05 Piano. 7.35 en 8.'20 Gram ai-ion. 8.35 Orkest en solisten (9.35—9.50 Reportage). 11.00—2.20 Gra mofoon, DeutscMandsender, 1571 M. 7.30 Pianotrio en solisten .8.20 Amu sementsorkest en solisten. 10 20 Berich ten. 10.40 Reportage. 11.20 Dausorkest- en schrammelensemble. 12.203.20 Kwintet en orkest (1.151.26 Tijdsein). SCHIEOAMSDHE RADIO CENTRALE Zaterdag, 18 Juni. Programma 3, Keulen 8. Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nord? 11.20. Brussel (VI.) 12.20. Keulen 2,20, Brussel (Fr.) 3.35, Keulen 4.20. Regional 6.20. Keulen 7.40. Bero- münster of diversen 10. Keulen 10.40 Programma 4. Brussel ,(V1.) 8, Diversen 9.20. Regional 10.36 Droitwich. 11.35. Regional 2.50. Droitwich 5.20, Regional 9.40, Droitwich 9.5Ö. Regional 10.50. Droitwich 11,20, Programma 5. Luxemburg 8.20. Diversen 9,20. Luxem burg 10.35. Brussel (Fr.) 12.20. Brussel (VI.) 2,20. Luxemburg 5. Luxemburg 6.25 Brussel .(VI.) 7.05. Luxemburg 9.55. Brus sel <VL) 10.20. Een rijk laad. De Oekraïne is een rijk land. Ze is niet de stukken in die officieele taal te ver- alleen de korenschuur van een groot ge talen Overigens kenden die „vertalers" die taal zelf ook slecht 0p alle scho len werd het Oekraïnisch als voertaal in gevoerd, ofschoon er noch leerboeken, noch deelte van Rusland, ze produceert veel erts, steenkool, ijzer enz. Do Oekraïne strekt zich uit tot aan de Zwarte Zee, zoodat ze den weg naar de Middeüaudscbe den waren. Het beschavingspeil daalde snel. De bevolking protesteerde, eisthte Russische scholen, maar dat werd als con tra-revolutie beschouwd, de schuldigen werden dus zwaar gestraft Al het Russi sche werd in de Oekraïne systematisch uitgeroeid; Russische boeken werden ver wijderd; men bracht den kinderen de over tuiging bij, dat zij geen Russen waren. En aangezien dat gekkenhuis reeds 20 jaar lang duurt, konden de gevolgen er van niet uitblijven. Den laatsten tijd hebben de bolsjewis tische machthebbers te Aioskou ingezien, dat het een waanzinnige politiek, was, zij trachten nu te remmen, maar zij zijn niet meer in staat de krachten, die door hen in beweging zijn gebracht, wee'r te tem men. Het is als in het Arabische sprook je, waar de booze geesten, die in leen fleschje zaten en er klein waren tot Beu zen aangroeien, zoodra zij uit bun flesch ontsnappen. Rusland zal in de toekomst leerkrachten, die de laai kenden, te vin- zee beheerscht. Het is dus begrijpelijk, dat er in. Duitse hland en Polen een streven ontstaan is om zich van dat rijke en ge zegende land meester te maken. Ook in Italië schijnen dergelijke neigingen te be staan, zij het in een embryonalen vorm. De verovering van de Oekraïne is echter alleen dan mogelijk, wanneer de bevol king of althans een gedeelte ervan zekere sympathieën met de veroveraars heeft. Hiervoor Is het noodig, dat de ad- spirant- veroveraar den schijn van een „wel doener" aanneemt, als „bevrijder" op treedt. Het gaat met om de knechting van de Oekraïne, o neen, wat denkt u wd, de buitenlandsche mogendheid wil de Oekraïne van de „Moscovietea" bevrijden. Dat de Oekraïne daarna een wingewest zal worden, dat haar onafhankelijkheid als twee druppels water op de „onafhankelijk heid" van Mandsjoekwo zal lijken dat wordt natuurlijk niet verteld. Een warwinkel. Er zijn heel wat avonturiers, die bereid zwaar moeten boeten voor de dwaze po rijn met de „vriendelijk®* mogendheden litiek van de bolsjewistische heerschers samen te werken, wier edelmoedigheid zoo dynastie. Zij voerde eindelooze oorlogen ROMANCE UIT DE MIDDELEEUWEN „Dat is beter dan je ziel," >ac:kte O'Neill op en zij lachten. „Wie is de lei der van den aanval?" „Die groote kerel daar op het grijze paard. Hij is het, die Fitz Gibbon neer sloeg, die met dien geroeenea fallen kop, een ware duivel." ,Jk zal bern eens onderhanden nemen," zeide 'C'Xoill beslist. Hij boog zich over een dooden Saraceen en nam diens zware haksabel op. „Blijf in een kring staan en als jelui neg meer mannen vindt, breng ze er dan binnen." Vlug liep hij op den ruiter toe, terwïji vier Arabieren op hem toereden. Hij wachtte, lol zij hem bijna bereikt hadden en sprong toen vlug opzij; voordat zij konden keeren glipte hij op banden en voeten door het tweede gelid. „Hei, Din ges," ric-p hij in het Arabisch, en de achterste ruiter keerde zich om. Hij scheen waren omringd door afstammelingen van zooals het zwaar heeft geboet voor de dwaze en onnationale politiek van de „Romanofs", die geen Romanofs waren. ver gaat, dat zjj zelfs bereid zijn „voor de vrijheid van de Oekraïne" met Rusland! te vechten, volkomen belangloos en on- geen Arabier re zijn, deze groote kerel; zijn groot lichaam, zijn wreed, beenig ge zicht hadden iets van den Tartaar van de breede vlakten voorbij Dama-cus in zich. Hij had kleine, groenachtige oogen en zijn dunne si.or was als die van een kat. Het groote, grijze paard' was ook, naar 0'Xeill opmerkte, een gevangen kruisvaarders- paard, een groot, zwaargebouwd dier uil Vlaanderen. Het zwaard van den riara- ceen was lang en tweesnijdend en zijn klein si luid, rond en bezet met spijkers als dat van een iersch hoofdman, droeg, inplan is van een wapen, Arabische ka rakter-, die deden denken aan vluchtende hagedissen. be diitke man glimlachte, dooi' een har- deren blik zijner oogen en het openen van zijn mond zijn tanden waren scherp en wreedaardig wit, als de tanden van een wol'. Zijn sabel suisde over 0'XeilI heen. toen deze op hem toesprong. Miles voelde het scherpe geluid, als een zweep slag op zijn maliënkolder; zijn eigen, goed- gerichte slag ving de Tartaar op, door zijn schild ter hoogte van zijn schouder te heffen; Aliles voelde het staal in het schild dringen, als een bijl in een boom. Hij trok hef. terug, maar kon hel niet loswerken. Hij voelde hoe de Tartaar bo ven hem glimlachte en zag diens zwaard in een lan&zamen, broeden boog neerko men. Toen kwam het Miles voor, dal in zijn brein een ander brein werkte buiten zijn wil. zoo snel werkte, liet. Hij süond als het ware buiten rich zelf en zag zich zelf handelen en zich er over verwonde ren, hoe hij het deed. Hrj week achteruit! op de manier waarop men zich aan een; norrtelaarsgreep onttrekt, sprong weer naar voren, greep het rechteroor van het paard met de linkerhand en den neus meL de reel iter en g ai het hoofd van het dier een fikschen draai, terwijl hij tegelijker tijd de oorbccnen van den grond trapte; man en paard kwamen met eeri luiden, onhandigen smak op den grond terecht. Hij wachtte een oogenblik, tot de Tar- Laar was opgestaan. Diens rechterhand1 bewoog zich naar zijn gordel om ©en mes te grijpen, maar voord'at hij dit had kun nen doen, schoot O'Neill toe, greep met zijn linker hand! den Tartaar bij den rechter pols, draaide dien naar binnen, zoodat de man zieh voorover boog, den nek uitgestoeid als de nek van een woe dende gans, en liet den kant van zijn rechter hand, als het scherp van een /waard, «iel een virmïgen slag op zijn hals neerkomen een handigheid der ier- s"he vec-rj boeren, duiht hij, terwijl hij den slag toebrachi. Maar zoo was het en daar lag de reusachtige kerel, gedood als een konijn. Maar hrj was nog niet van. zijn gewel digen vijand af, want toen diens lichaam ineen zafcfe, geraakte O'Neill's zachte schoen van ottervel bekneld! in een gesp of metalen lus van diens gordel, waar door hij als aan een ketting werd vast gehouden; hij trachtte zich los te wer ken, maar kon het nieh En nu kwamen de drie Arabieren, die h^«gevecht rustig hadden gadegeslagen, in de verwachting, dat de Tartaar zeker zou winnen, op hem afgereden. De voorste was een Bed'oeïuenhoofdraan, bruinzwart als het basalt van zijn ge boorteland, die onder het rijden met een lichte strijuknots zwaaide. Eigenaardig ge noeg lette O'Neill meer op liet naderen van het paard, dart op het wapen; liij wist, dat het wapen hem zou treffen, maar hij vond het ounoodig, door het paard onderstboven te worden gereden. „Ja," dacht hij, „de driftkop zal recht op mij afstevenen," Maar voordat het "paard hem bereikte, deed de knots het en hij viel voorover als een vogelverschrikker, door jongens omvergeworpen. Hoofdstuk V". O'Neill witl, toen hij den groeten Turk van zijn paaru. trok en hem met den kant van zyn platte, gemalied© hand dien he vigen slag óp den dikken nek toebracht, dat hij den man gedood' had, maar het volgende ocgenbük, toen de ruiter ©en strijdknots tegen zijn hoofd gezwaaid had, was hij er zeker van, zeil: dood te zijn. Hij |ag in een golf van duisternis verzon ken, en nu zwom hg met ongelooflijke pijn en vermoeienis door een olieachtï- gen afgrond van pijn en vermoeienis weer naar het leven. Hij trachtte zijn hoofd op te lichten, maar het voelde als een. pun tige ster van smart. Hij trachtte zijn lin ker hm 4 naar zrja hoofd te brengen, maar de arm volgde niet en hij wist, dat zijn arm gebroken was. kaatzuebtigheid en edelmoedigheid be staat! Die „vrienden" van de Oekraïne steunen wel is waar niet al te royaal - de „vrijheidsbeweging" ia de Oekraïne, waarbij zij ook de coneurrcerende avontu riers geldelijk steunen. Daar een, groot ge deelte van de Oekraïne door Polen ge annexeerd is, zoo beteekeut het, dat tege lijkertijd de moordaanslagen door de aan hangers van Konovaleck op Poolsche amb tenaren in Galicië en elders gesteund wer den. Achter de schermen woedt een ver bitterde strijdtusschen de „beschermen de" mogendheden onderling, die, ondanks haar „vriendschap" elkaar zoo veel scha de berokkenen als zij maar kunnen, tus schen de talrijke „vrijheidsbewegingen", die elkaar voor verraders uitschelden Dat de bolsjewiki van hun kant niet werkloos blijven, ligt voor de hand. ,IM gevolg hiervan is, dat er bij de „vrijheids helden" en Oekraïnische „nationalisten" een onbeschrijfelijke warboel LeerscfaL Sommige dier avonturiers werken met twee of drie „beschermers" samen; op den duur weten zij zelf niet meer, "wie door hen bedrogen wordt en door wie zij zelf bedrogen worden. Het is nu een ont aarding. En de politie van Rotterdam, die van ai die avonturiers en hun actie niets afweet, staat machteloos en kan er niet uit wgs worden. Dat de politie van. andere landen zich niet zal haasten het volle licht op dien warwinkel te doen schijnen, ligt voor de hand. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. De zon scheen hem als gesmolten koper in dé oogen, toen hij zo opende; hij sloot ze weer en luisterde; er was geen ge schreeuw, noch het driftige trappelen van paarden. Het gevecht was dus over en De Lacy had verloren, anders zou Aliles nu niet in de ivreede AziaLische zon lig- gcn. Hij was benieuwd' le voten, of Do Lacy ontkomen was. Door de ziedende golven van pijn heen hooide hij ccn stem hem in het Arabisch toespreken; her was een heldere, wellui dende stem: „Zijl gij stervende?" vroeg zij. Hij had' zich op zijn rug omgewenteld, met het hoofd! rustend op een steen; moeizaam opende hij de oogen. Zijn on dervrager was een jonge man, het gelaat gehuld! in zijn hoofddoek. 'O'Neill zag slechts blonde wenkbrauwen en lichte oogen, licht als de zijne, grijs ais bron water: lamana van do Noordelijke heu vels. „Ik vroeg: zijt gij stervende?" „lk weet het niet," antwoordde 0'Ncill. „Ik denk van niet ik ben alleen ern stig gewond. Kunt ge mij wat water te drinken geven?" „Hebt gij Mansoer Khan gedood?" ging de stem. voort er was iets als koel, helder water in de stem van den jongen man, als het water van een kleine beek over kiezel. „0, die grce'e kerel, bedoelt u? Ja, ik heb met hem afgerekend'. Hebt u wat water?" (Wordt vervolgd). Bolsjewistische zelf beschikking. 11)

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6