ZATERDAGSCHE POST Verslag van Gemeenteraad STOP PRESS De Zaterdagscfte Post Subsidie-regeling dr. Noletstichting ONZE TUIN ZATERDAG 9 JULI 1938 SATURDAY EVENING POST AJLN onze lezers. WEEST een Heeif is het eenige internationale weekblad met zonder veel omslag. STADSNIEUWS BUJFT een dame VAN ONZE UNIVERSITEITEN .Vergadering van Vrgdag 1 Juli 1938 's middags 2 uur. "Voorzitter: burgemeester mi. dr. P. h. J. van Uaaren. V, Advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van do R.K. Ver eeniging voor Ziekenverpleging tot toe kenning van een hoogere bijdrage in de kosten van verpleging van on- ei min vermogende patiënten. Een vage toelichting. Mevr. Ben thora—do Wilde (s.d.) meent, dat zeidon door B. en W. een voor stel tot het verleenen van een zoo belang rijk subsidie op zoo vage wijze is toegelicht als thans het geval is. Het voorstel zelf is wel positief, maar in het advies aan den raid ontbreken de gronden geheel, waarom de zo subsidie ge rechtvaardigd zou zijn. B. en W. geven dat feitelijk zelf too on beroepen zich op het advies van de Financieeto Commissie, ter ■wijl het college erkent, (lat de Financieele Commissie zelf ook mei de moeilijkheden van het ontbreken van gegevens te kampei heeft gehad. Vol belangstelling is spr., toen de stukken daar ter inzage lagen, naar het stadhuis getogen, om kennis te nemen vaii bet ad vies der Financieele Commissie, in de verwachting, dat dit moer Jicht zon ver spreiden over deze zaak dan B. en ff. in hun schrijven aan den raid hadden gedaan Maar nvtf in het advies der Financieele Commissie was te vinden was bitter weinig meer, dan B, en W, teeds meedeelden. Er wordt niet aangegeven op welke g-ond ver hooging van de bijdrage noodzakelijk is. Alleen wordt gezegd, dat de dr. Moietsticb- ting te kampen heeft met exploüatie-iekor- ten, maar waarom moet de bijdrage voor on- en minvermogende patiëntei per ver- pleegdag fl 75 zijn en ryct f 1,25 of f 1.50? Daaromtrent wordt niets, maar dan ook niets meegedeeld. De Financieele Commissie stolt voor de bijdrage op f2 per verplcegdag te bepalen, omdat de dr N'ole.tstichting f f.75 vraagt cn de gemiddelde bijdrage van de minver mogende patiënten f0.27 per dag bedraagt. Die bijdrage wil de Financieele Commissie in de gemeentekas laten vloeien en daarom komt die commsisie tot een subsidie van 12 per dag. Een loyaal standpunt. Men is dus geheel afgegaan op wat de dr. Noletstichting wenscht en geeft deze stichting f12000 per jaar meer om haar exploitatie tekorten te kunnen dekken. De meerderheid van de Financieele Com missie en B. en W. nemen oen loyaal stand punt in. Zij zeggen tot de R. K, vereeniging voor Ziekenverpleging: Gij hebt recht op een eigen zieköninrichting; de exploitatie daarvzan levert tekorten opt wij erkennen dat uw rekening sluitend moet zijn en daar om geven we u, wat gij vraagt. Tegenover oen de.gelijke loyale houding zal de scc, dcm. fractie goen ander stand punt innemen. Ook de anderen. Als evenwel tegenover het eene godcellte van de burgerij zoo'n loyaal standpunt wordt ingenomen, dient dit ook to geschie den tegenover het andere doel. Er is nJ. nog een ander deel, dat principieel ver pleegd wil worden in do inrichting, waar liet thuishoort, nJ. in het gemeente zie kenhuis. De exploitatiekosten van het gemeente ziekenhuis zijn hooger dan die van de dr. Ndeisticlitmg. Verschillende oo zaken wer ken daarloe mee: le. moet liet verplegend personeel in bet gemeente ziekenhuis be taald worden en in de dr, Noletstichting niet en 2e. is het gemeente ziekenhuis ge bouwd in een tijd, toen alles heel duur was. Dat dure gebouw drukt op de exploi tatiekosten, zoodat de kostprijs per ver- pleegdag opgevoerd wordt. Dc dr. Noletstichting is in een veel goed- kooper tijd gebauwd en heeft niet die moeilijkheden to overwinnen gehad, welke het gevolg zijn van liet bouwen van liet gemeente ziekenhuis in. oorlogstijd. De gelijkheid der tarieven losgelaten. Er is nog een derde factor. Toen de dr. Noletsiiclitmg tot snand kwam en de gemeente een subsidie toeken de, i s da a rbtj de voorwaarde gestold, dat de tarieven in beide ziekenm iclitinccn ge lijk zouden zijn teneinde te voorkomen, dat ecu concurrentie zou ontstaan. Later heeft de dr Nolctslic'bing om een nieuwe subsidieregeling gevraagd en stelde toen als voorvvaatde, dat de gelijkstelling der tarieven zou komen le vervallenmen v. en-ebte die zelf le bepalen, zander dat de gemeente daarop invloed zou kunnen uitoefenen. De sec.-dem, waren, daar toen tegen, maar' de meerderheid van den raad heeft toegestemd in het laten vervallen van de bepaling van gelijkheid der tarieven. Van soc-dem zijde,, is deslijds reeds be toogd, dat het vervailen van die bepaling tot gevolg zou hebben verlaging van dc ta rieven van de dr, Noietslïcbting, waardoor deze betalende patiënten aan hel gemeente ziekenhuis zou onttrekken, vooral die pa tiënten, die het volle 3e kl isse tarief moe ten betalen. Concurrentie. En dat dit ook inderdaad het geval is geworden blijkt uit de cijfers, die spr, beeft ontleend aan de verslagen van bet gemeeri- te ziekenhuis. In 1930, toen die gelijkstelling in de tarieven tusschen beide ziekenhuizen nog bestond werden in het gemeente ziekenhuis opgenomen 121 patiënten, die het volle ta rief 3e klasse betaalden; in dat zelfde jaar werden. 1000 on- en minvermogenden ver pleegd. In 1931 werden 127 vol-betalende 3e klasse patiënten opgenomen en 995 en- en minvermogenden, in 1932, (oen de tarieven gewijzigd wa ren, uaien die cijfers 83 en 1083; ia 1933 75 en 1061; in 1934 70 en 1097 en 1935 65 en 1008. Duidelijk is daarmee aangetoond, dat na de wijziging der tarieven in de dr. No Jelsltcliling het aan'al patiënten, diat in het gemeente ziekenhuis tegen het volle tarief 3e klasse werd opgenomen, regelmatig is gedaald nJ. van 127 tot 65. In tiet verslag van de dr. Noletstichting over 1937 kan men iiilusschen lezen, dat in dat jaar 460 paüënlen hel volle tarief 3e klasse bef aaiden en 430 on- en min vermogenden we,don verpleegd. Cijfeis om trent dc verpleging in andere jaien ia de dr. Noletsnc'.iling zijn spr. niet bekend. Uit de cijfers, die spr. met betrekking tot het gemeente ziekenhuis hoeft genoemd, blijkt, dat bet aantal betalende 3e klasse paliënten is gedaald, niettegenstaande de bevo'king van Schiedam is toegenomen, waarvan een groot deel In aanmerking komt om bij verpleging in bet gemeente zie kenhuis bel volle 3e klasse tarief te beta len 't Gemeente ziekenhuis heefl van dien aanwas niet geprofiteerd, omdat de dr. Nolels'ïc'iting juist die categorie patiënten heeft opgevangen. Is dat niet prachtig? wordt gevraagd. Het is n.ch in het belang van de burgerij, dat er gelegenheid is om tegen een billijk tarief opgenomen le woiden in oen zïekoi- inncldhig. De exploitatiekosten zati het gemeente ziekenhuis. Die redeneering zou juist zijn, als door den maatregel van de dr. Noletslicliling de exploilatie van het geiacenle ziekenhuis niet moeilijker werd .De bijdragen van Maal.-clappeiijk Hulpbetoon voor verpleging van on en minvermogenden in bet gemeen te ziekenhuis werden steeds groeier; (loer den burgemeester is als voorzitter van de Ziekenhuis Commissie daar persoonlijk de aandacht op gevestigd en middelen werden beraamd om die bijdragen *te kunnen ver- meerdeieti. Ais één dier middelen werd aangeineikt: de verzekering legen de kos ten van ziekenhuisverpleging. Op zich zelf is dat geen kwaad middel en de toepassing daarvan heeft tot gevolg gehad, dat in 1935 65 patiënten in liet gemeente ziekenhuis werden verpleegd, die a!s verzekerden het volle 3e S.isse-tarief konden be alen; dat aanial steeg in 1936 tot 103 en in 1937 tot 133. Onmcn schel ijk hoogo tarieven. De Ziekenhuis Commissie beeft de "tarie ven tot een onmen-cheÜjke hoogte opge voerd. Zoo moot iemand, die tot een gezin behoor!, dat een inkomen beeft van f40 per week, £28 aan verpJeeggeiden beialen, zoodat cr prncliscb niets meer overblijft voor het gezin om van te leven. Door de opvoering van de bijdragen voor minvermo genden wordt een sle:ke dwang uitgeoefend om zich tegen de kosten van ziekenhuis verpleging te verzekeren. Maar de overtui ging, dat liet noodig is een dergelijke ver zekering te sluiten, groeit slechts geleide lijk; die is niet na 2 of 3 jaar gemeen goed. Ex zijn nog talloos velen, die niet verzekeid zijn en ook niet in staat zijn de gevorderde bijdrage voor ziekenhuis verple ging te betalen, Spr. heeft menschen bij zich gehad, die principieel waren voor verpleging in het gemeente ziekenhuis, maar die zich noodgedwongen moesten laten opnemen in de dr. Noletstichting, om dat daar het 3e klasse tarief lager is. Voor hen was verpleging in de dr. Noletstichting een financieele noodzaak. In 1936 hebben de verpleeg geld en vol gens het volle 3e klasse tarief aan het ge meente ziekenhuis opgebracht f 5470.51 en in 1937 f3610.01. Om liet tekort op te vangen. Men zou zich bij dezen gang van zaken nog kunnen neerleggen, als nu niet de dr. Noletstichting kwam om een verhooging van het subsidie met f12090. Uit bet ad vies van de Financieele Commissie komt duidelijk aan bet licht, dat die verhoogde bijdrage moet dienen om het tekort voor do verpleging van on- en minvermogenden aan te vullen, terwijl na 1932 het aantal on- en minvermogende paliënten i'n de dr. No letslicliling is afgenomen. In 1935 heeft de R. K. Vereeniging voor ziekenverpleging een nieuwe subsidie-rege ling geaccepteerd welke voldoende was om de tekorten, door de verpleging van on- en minvermogenden ontstaan, te dek ken. De verhoogde snbsidie is dus daan voor niet noodig. De zaak komt dus hierop neer, dat toen meer men?c'nen gebruik gingen maken valt de dr. Nolels'ichting, de/c moest gaan uit breiden; door die uitbrci ling is echter de exploitatie-rekening niet moer sluitend le maken en het op deze wijze ontstane te kort moet thans opgevangen wo den door een ex Da subsidio van de gemeente. Tegenstelling, We zien dus eenerzijds een loyale hou ding tegenover do dr. Noletstichting en an derzijds maatregelen tegenover do patiën ten van het gemeente ziekenhuis, waar door deze geld wordt afgeperst, met de bedoeling dat zij zich zullen verzekeren tegen de kosten van ziekenhuisverpleging. De volksgezondheid is echter oen der mate groot en kostbaar goed, dat do ge meente moet doen wat npodig is om haar in stand le houden. Als dan ook de dr. Noletstichting die verhoogde subsidie noodig heelt, willen do soc.-democrai.on meewerken om baar die to verstrekken, echter alleen onder doze voorwaarde, dat ook bet andere niot-R. K', doet dor burgerij recht worde gedaan, m, w, dat ook zij, die in het gemcenie ziekenhuis worden opgenomen, verpleegd kunnen wor den tegen een lager 3e klasse tarief. Daarom stelt spr. namens haar fractie voor B. en W. te versoeken in do eerst volgende raadsvergadering en zoo dat niet mogelijk blijkt toch zoo spoedig mogelijk Iets over lelies. Zou er wel iemand te vinden zijn, die niet een groote bewondering heelt voor lelie's, die immers niet alleen door vorm en kleur, doch ook door hun zoeten gear met geen enkde bloem vergeleken kun nen worden. Wanneer we in onzen tuin het meeste genot van lelies willen hebben, moeten zo eerst een paai jaar op dezelfde plaats blij ven slaan, het is beslist noodzakelijk, dat de bol gelegenheid krijgt om zich vast te nestelen, want hij heeft van het ver planten te lijden. Hoewel lelies het op een zonnig plekje uitstekend kunnen doen, moeten wo er toch voor zorgen dat de voet van de planten eenigszins bescha, duwd is, wan! lelies prefereeren een koe len bodem. Mits de zon dus «iet direct de aarde boven den bol kan beschijnen, zul len lelies zich in de border tusschen de andere vaste planten heel goed thuis voe- len, al zal de ideale standplaats voor hen zijn, onder lichtt struikgewas. De lelie waar we thans de aandacht voor vragen, is Je Lilium candidum, een van de mooiste, ouderwetscho witte Ie. lies, ook wel hekend ander don naam Ma donna- of Kerktelie. Hoewel de bollen hier van meestal in het najaar worden ge plant, is het nog beter oin ze reeds in de tweede helft van Juli of begin Augustus in den grond te stoppen. De bedoeling van dit vroege planten is, dat de bol dan ge- tegenheid krijgt reeds vóór den herfst een biaderrozet te vormen, waardoor hij zoo goed als zeker reeds den volgendon zomer zai bloeien. Stellen wo *t planten uit, dan zal er ongetwijfeld eon jaar moeten ver- loopen voordat we resultaat mogen ver wachten, in tegenstehing met do meeste leiies lm- hoef! deze slechts 10 cM. diep geplant te worden, omdat ze uitsluitend wortels onder aan den bol maakt. Op dezelfde manier kunnen we de Li- liuin croeeum behandelen, die eind Juni bloeit met recht opstaande helder oranje gekleurde bloemen. Beide variëteiten kun nen een hocgle bereiken van 125 c.M. 's inters vragen alle lelies oen behoor lijke dekking in den vorm van turfmolm, pveiigens stellen zij weinig oischen als de grond maar niet te droog en te schraal is, waardoor zij nooit tot volkomen ont wikkeling zullen komen. A. C. MULLER—IDZERDA. een voorstel bij den raad in to dienen om het 3e klasse tarief voor het gemeen to ziekenhuis terug te brengen van f4 op f3 per verpleegdag, zoodat aan allo doelen van de Schicdamsche burgeiij gelijk recht wordt gedaan. Van dc houding van B. en W. ten op zichte van dit voorstel der soe.-dcmoera- tische fractie zal de slem van deze fiactie ten aanzien van het onderhavige voois tel afhangen. (Wordt vemslgd 76 JAARGANG Ho .38 Mede tengevolge de ruimere op vattingent, welke onze medewerkers in hun vacant ie hebben opgetoopen, twrdt de P. m den vervolge meer internationaal georienteerd ge redigeerd. De werkzaamheden con onze trouwe redacteuren zijn in dit verband uitgebreid. Onze Lampenist is gepromoveerd tot Flying Re porter" en reist thans uitsluitend per Douw glas D G „Kraai". De Actualis is ster-correspondent per raket en Allle. Made! iej society-eter, Willem en tenslotte de Postbode vertalen de telegrammen. DE DIRECTEUR-GES ERA AL BUITELLAND SPANJE Afgezien van de vele iinkschc ca rechtsche successen in Spanje, is het feit, dat er onofficieel overeenstemming is bereikt over het terugtrekken van de vrijwilligers wel een van de verheugen achtigste gebeurtenissen van deze week. Wij :eggen met opzet onofficieel, omdat het plan van terugtrekking eerst Dinsdag officieel bekend gemaakt zal worden. Vermoedelijk moet er vóór dien dag dus nog een of andere belangrijke slag geleverd worden. Volgebs de algemeen als waar aan genomen geruchten is de volgende re geling te verwachten: De Engelsche vrijwilligers worden verscheept naar Bagdad, tenzij zij daar niet toegelaten worden, in welk geva! zij naar Hamburg worden verzonden, als vrachtgoed onder rembours, tenzij zij daar niet toegelaten worden, in welk gevaJ zij zullen worden afgemaakt. De Italianen worden verscheept naar Londen, waar zij in den trein worden gezet naar Parijs, tenzij zij daar niet worden toegelaten, in welk geval zij zullen worden verladen naar Londen, waar zij in den trein worden gezet naar Amsterdam, alwaar men er het restant van tiet Rokin mee zal dempen. De Spanjaarden zullen alleen maar een reisje naar Majorca heen en weer maken, en dan weer teruggetrokken worden naarSpan je, om zonder vreemde hulp verder te oorloggen. Do Duitschers en de Russen worden per raketpost verzonden naar de Galapagos-eilanden voor zoover het officieren betreft, gevuld met he- luwngas waar zij keurig in linnen zakken verpakt met militaire eer in zee zullen worden gegooid. CH IA Deze week is in China met grocte opgewektheid de eerste verjaardag van den oorlog met Japan gevierd. Onze speciale conflicten-correspondent maakt althans in zijn reportages gewag van een ontzaglijk grootsch vuurwerk, dat met veel knaleffecten boven de duizenden opgepropte toeschouwers werd afgestoken. Op het programma stond tevens een groot walerbaltet, dat echter niet geheel tot zijn recht is gekomen, omdat enkele dijken niet vlug genoeg konden worden doorgestoken. In het geheele land is druk gevlagd. Van alle nog overeind staande huizen wapperde het nationale dundoek, ter wijl ook op vele puinhoopen van ge bombardeerde huizen een aardige ver siering was aangebracht. Gedurende de middaguren hadden de meeste plaatselijke comité's honger- optochten en bloed-corso's georgani seerd, waaraan veel zorg was besteed. In Tsjing-ping zagen wij bijvoorbeeld een allegorische stoet, waarin werd uitgebeeld „Eén jaar oorlog". Werkelijk smaakvol, zooals alleen Chineezen dat schijnen te kunnen, was de praalwagen „De Japanner door alle eeuwen heen". Het hoogtepunt was echter wel de avondbijeenkomst, waarbij Tsjang Kai- Sjek het woord voerde en onder enorme toejuichingen de schitterende en hoop volle situatie uiteenzette. Hiertoe is dan ook alle reden. Er zijn mmers tot nu toe pas een kleine drie millioen Chineezen oni het ieven gekomen GROOT GERMANNIË Onze Flying Reporter meldt ons: Ik heb opdracht te melden, dat het te Weenen prachtig gaat. De zaak-is nu heelemaal voor elkaar. In de buiten- Iandsche pers worden lasterlijke leugen berichten verspreid over den toestand te Weenen en men heeft zelfs de bruta liteit te durven beweren, dat er honger geleden wordt. Ik heb met eigen oogen gezien dat de menschen hier hardop geeuwden, maar dat was slechts het gevolg van verveling. Er is hier niets meer te doen. BINNENLAND Een roerend afscheid. Doordat onze staf in verhand met de verinternationaliseerlng van ons blad geen gelegenheid gehad heeft om zelf naar het Staatsspoor te gaan, hebben wij van een collega van het Nationale Lnchblad een uitgebreid verslag gekregen over het vertrek van de kameraden Van Geelkerken en den een of anderen graaf met een Franschen naam en een lJuilschen Longval. Deze volksgenooten zijn van ons heengegaan om in Indie hun geestelijk werk voort te zetten. Hun is de eer te beurt gevallen om uitgeleide gedaan te worden door den Leider zelf en een groot aan tal geest verwanten en Legenstanders. Het is hierbij tot een gezellige knokpartijtje gekomen, waarin de politie een ailes- overheersehende rol heeft gespeeld, al kon zij niet verhinderen, dat „iemand met een boksbeugel" een LAAT KAPPEN IN DE SALON VAN ELISABETH AARDIG ander iemand bijna aanspraak liet maken op de bepalingen van zijn begrafenisfonds. Verder dan hel ziekenhuis is echter niemand gekomen, behalve dan na tuurlijk de Cultuurbrengers voor Indig, die inmiddels al op de boot zitten. Tot zoover het verslag van onzen collega. Nog geen haring Naar ons ter oore komt za! binnen kort het eerste jubileum gevierd worden in het haring visscherij-eon flict. De partij der werkgevers, die wel werk willen geven, maar het niet kwijt kun nen, zal dan zijn 25ste voorstel hebben ingediend, terwijl de werknemers, die overigens vooralsnog geen werk willen hebben, het 25ste tegenvoorstel zullen indienen. SOCIETY NIEUWS 3ïanr specifiek Engeïsclien trant behandelt Dille. Madelief In deze rubriek de meest pikante gebeurtenissen In de stad, uiteraard op kaar eigen welbekende wUse- De familie H„ ten B. is gisteren au grand complet naar het buitenland vertiokken. Ja, warempel, waar doen die menschen het van, zou je zeggen. I-Iet twee jaar geleden nog zoo zonnig gelukkig schijnende huwelijk van den dochter van den spoeling magnaat Z. K. is, wat jc noemt, in de soep geïoopen. Wie had dat ooit dmven denken. De echtscheidingsprocedure is UIT DE V.V.V.V. De laatste zomervergadering van de Vereeniging Van Vroede Vaderen heeft zich door een bizonder moeilijk pro bleem heen gewerkt. Het gezonde democratische verstond heeft tenslotte gezegevierd. Het zou ons echter te var voeren op alles finesses van de zaak in le gaan. Daarom maken wij er ons ook maar met een Jantje-van- Leiden af. Wij voelen er trouwens ook weinig voor om weer eens gegijzeld te worden. Deswege juichen ook wij het, als éhrenfeste burgers en plichts getrouwe Nederlanders, toe, dat onze vrome stad in den vervolge gevrij waard is van de opruiende vergade ringen van de hoe-heet-ie-ook-weer, van den Maüehaanschen Bond. naar wij meenen. reeds bijna in kannen en kruiken. De jonge vrouw vertoeft momenteel in Cannes, waar zij voortdurend gezien wordt in gezelschap van een Pool- schen graaf. ik hoorde van een mijner kennissen, dat het met de Oranjefeesten thans ge weldig gaat. Onder den nieuwen voor- LAAT U OPLAPPEN IN DE SALON VAN ELISABETH AARDIG zitter gaat de vereeniging thans een rooskleurige toekomst tegemoet. Er heeft vooralsnog niemand bedankt. De voorbereidingen zijn in vollen gang. DEFENSIE DE JAVA VLUCHT Wij vernemen uit Soesterberg, dat bijna onze geheele luchtmacht in de lucht gevlogen is, in den letterlijken zin des woords. Het betrof hier een demonstratie, die tegelijkertijd als oefening moest dienen, waaraan door een dikke vijftig luchtvaartuigen werd deelgenomen en die alleszins geslaagd mag heeten. En dan moet u weten, dat dit nog niet eens onze geheele tucbtweermacht wast Er is nóg meer. Jan Klaasscn. Het Jan Klaassen-spel is toch nog in Delft opgevoerd. Het was gewoon poppekast, met veel regen en wind Het werd op Maandag gespeeld. Voor wekelijksche Zalerdagsche Poppekast zorgt de Z.P. zonder regen en wind en zonder aanstoot. Wat zei u? Mile Madelief meldt ons op het laaL- sto nippertje, dat op het «ogenblik door een aantal dames een collecte in de stad gehouden wordt. De opbrengst dezer collecte, aldus onthult MUe. Madelief ons, is bestemd voor de feestviering in September a.s. Het doel dezer collecte was tot nu toe onbekend 1

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6