7/ V M n i Het koninklijk bezoek aan Parijs TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws Wielrijder doodgereden In twintig jaar niet zulk een geestdrift. Ontroering werd menigeen te machtig. Frank rijk wil bestendiging van den vrede, staat voor elke eerlijke vriendschap open en heeft vertrouwen in de toekomst. (.Fan onzen correspondent.) Parijs, 21 Juli. Parijs heeft hot bezoek van liet En- gclsclie koningspaar bijna alweer achter d'en rug; over enkele dagen zal de stad haar ouoe aanzijn hernemen. Alles zal weer den gewonen gang gaan, en de eerste daad van den Parijzenaar, die het ook maar even kan doen, zal zijn: met vacanlie je vertrekken. Echter heelt d'e korte visite van den Britsehen vorst en zijn gemalin eon on verg etc lij ken indruk achtergelatenna den terugkeer der zege vierende troepen in 1918, kende Parijs nimmer nog zulk een enthousiasme. Er heerschte een geestdrift, welke \er die eener vriendschap te boven ging, een stemming, waarvoor moeilijk woorden zijn te vinden. 'Oude herinneringen werden le vendig: dit was de koning van een we reldrijk, dat een paar decennia nog maar geleden in do ure des gevaar? naast Frankrijk stond, de vorst van een im perium, welks zonen naast die van Frank rijk op Franschen bodem zijn gevallen. En thans staat men w-ederom schouder aan schouder, in dienst van den vrede err de vrijheid der volkeren. Beide staats hoofden waren zich van de «route be- teekenis dezer oogenblikken bewust; liet gelaat van koning George slond dikwijls ernstig, en meermalen wist de souvereïn slechts met moeite zijn ontroering te. ver bergen. Den Franschen president, man rati w-jzer levenservaring, lukte dit lich ter, d'oeh lret waren ook van hem aller minst ijdéle woorden, toen hij, in zijn toast op koning, koningin en koninklijke familie zeide, dat beide democratieën één zijn in haar streven lot handhaving van vrede, vrijheid en humaniteit. Dit stre ven is evenwel tegen geen enkele 1110- gendheio gericht, het hechte verbond, 't welk tu-.schen Engeland en Frankrijk be staat, sluit geen vriend-chap mei andere stalen, die deze doeleinden onderschrij ven en van goeden wille zijn, uit. Dit het hart gegrepen woorden. Behceven we nog te beloogeu, dat de woorden van koning George den Zes den en president Albert Lebrun het over- groote deel der Franschen uit liet hort zijn gegrepen? Aldus gevoelt de Franse li man liet en uiet .anders. De reactie erop was Woensdag "jongstleden dan ook een zoo mogelijk nog grootere geestdrift; voor den jongen, ernst men koning, voor de vriendelijke, eenvoudige koningin, die door haar hoven lach met één sla? het hart van heel Parijs heeft veroverd, en voor den immer fijntjes g'imlaclmnden presi dent. Zooals hel plechtige „Goil save the King" volkomen in stijl en overeenstem ming was met d'en in diep veranlwoorde- lijkhoJsbesef vvortelenden ernst van den En gekeken koning, scheen de vurige „Mar seillaise' de uitdrukking van het laaiende enthousiasme van het Fransche volk. Onze indrukken verdringen elka ir, zoo als do Pnrijzenaars. elkander trachtten te verdringen, "om.tóch maar een glimp van het snel voorbij rijdende vorstelijk paar op te vangen- Als iets ons duidelijk is geworden, dan is het wel de vaste vredes wil der Franschen. Zeker, ion willekeurig gingen veler gedach ten terug naar den wereldoorlog; vetera nen, tot welke politieke partij ze ook be hoorden, stonden somtijds met lianen in de oogen, en het spreekwoordelijk flegma der Fugclscben bleek volkomen zoek. Maar geen lEugelschinan .en geen Fransehman zal een herhaling van Iiefc .gebeurde in hot ver leden wenschen; men is aan beide kanten van het Kanaal bereid om ver te gaan in ''-'n concessies om een nieuwen wereld brand te voorkomen. Wat vooulou en geestdrift niet bereikten deed het zwijgen bij het gTnf van den onbekenden soldaat. Toen koning George gisteren onder de Arc de Triöniphe een krans neerlegde en een 'minuut lang die slanke gestalte in bewogen -eerbied naar dc eeuwig brandende vlam staarde, beorschle er een stilte, die dieper indruk maakte dan ooit redevoerin gen konden doen. Voelbaar als een huive ring ging de ontroering over de duizend koppige menigte, één in liaar wil: dat nooit weer. t I Stemming van. een vervoerend oogenblik, ongemotiveerd idealisme? Buïleulandsche bladen 'hebben er een beetje schamper op gewezen, dat Parijs gedurende dit koninklijk bezoek! 'tot in alle hoeken bewaakt was en bewapend. Inderdaad, ofschoon men er weinig van heeft gemerkt. Parijs had' veel van een vesting, maar niet omdat er werke lijk gevaar dreigde, dceh slechts omdat men elk risico, hoe gering ook, wenschfe te ontgaan. Ons is bekend, dat zulks op uit drukkelijk bevel van den president zelf is geschied', 'Frankrijk heeft eens in zijn ge schiedenis een al te groot vertrouwen, dat al spoedig achteloosheid werd genoemd, duur moeten betalen. Eien herhaling, die trouwens oorlog zou betcekenen, wenscht de 'Franselio regeering niet. Men zal hem weten te voorkomen, zeide ons oen hoog geplaatst militair, een nieuwen wereldoor log, waar men veel ie veel van spreekt. En geland en Frankrijk bezitten de middelen daartoe, en ze zullen zo aanwenden ook. Do vrcdtólMi-tvogiDg en de mi litaire parade. Daarom is er geen onoverbrugbare kloof tusschen den dag van gisteren, die wel sterk 'het karakter van een vredesbetooging droeg, en den dag van lieden, dien den koning te Versailles een militaire parade, waaraan vijftigduizend man van alle wa pens deelnam, te aanschouwen gaf. Als de Fransche armée daar voor den Engelschen vorst defileerde gebeurde dit niet in de eerste plaats uit militairisüsclie bravoure,, noeli nit lust lot machtsvertoon, In deze wereld, die wel eens schijnt van eigenbe lang aan elkaar fe hangen, is het soms on vermijdelijk en dies verklaarbaar, dal men iets van de effectieven toont, welke zoo noodig de vriendschap, legen een belager, kracht bij kunnen zetten. Hetgeen, en elke Fransehman denkt aldus, de hemel moge verhoeden. Derhalve heeft Frankrijk ook alles ge daan om den hoogen gasten, voorzoover dit in deze korte spanne tjds mogelijk was, iets te lately zien van. wat het op ander terrein- bezit De galamvond in de «pem gisteren was een manifestatie van gratie en elegantie, de garden party in het bosch van Boulogne, een demonstratie van goeden smaak en sierlijkheid. Parijs heeft zich ver toond' in haar veejvervig feestgewaad, in den lichten nevel der ochtendschemering over de Piace de la Concorde, die haar naam deze dagen wel mot ecre heeft ge dragen, in haai* levendige Seine onder den helderblauw,en hemel, haar licht en vuur en vrciigde van den avond, als de konink lijke gasten den terugtocht naar de Oreay- kade aanvaardden. De hulde ca liet eerbetoon. Boven al die diverse punten van liet programma, waarover de dagbladen het pu bliek voldoende hebben ingelicht, ging de geest van vriendschap en. vertrouwen, welke het koninklijk paar allerwegen en steeds opnieuw tegemoet trad. Twintigduizend schoolkinderen dc Fransche jeugd, die nog niet ter school gaal, heeft de heide prinsesjes elk een pop aangeboden, een blondine „France" en een brunette „Mari anne"; er hebben verleden Zondag dertig duizend menschen langs die poppen gede fileerd. Twintigduizend schoolkinderen hebben het toegezongen, en koningin Eliza beth heeft met gelukkige oogen voor die oprechte hulde dank gebracht; honderden duiven zijn hij de aankomst der Engelsche majesteiten op Franschen bodem als boden des vredes over du wereld uitgevlogen. Speciale postzegels en. postkaarten zijn naar aanleiding van liet bezoek uitgegeven, straten zullen naai* den vorst en de vorstin worden genoemd, medailles worden gesla gen. Koning en koningin zf|n met geschen ken en eer van staat en stad overladen, en dat zulks werd gewaardeerd' blijkt wel het best uit het feit, dat koningin Eliza beth, aan wie president Lebrun Dtinsdag- DER VRIJDAG- 22 JULI 1938 No. 21920. eer overhandigde, nog dienzelfden avond dit eereteeken heeft willen dragen. Bevestiging van de entente- cordiale. De bevoorrechte Parijzenaars, die thaiw vaermtiè kunnen houden, en. zij, die tot de beslommeringen des dagelijkscten le vens ierugkeerea, zijn het hierover oe-ns: dat dit koninklijk bezoek de Engelseh-Fran- selie vriendschap opnieuw voor de historie heeft bevestigd en een. bijdrage is ge worden tot bestendiging van (lea vrede in Europa. Eigenlijk is dit ook de zin van alle redevoeringen, van alle lyrische en epische artikelen, gezwegen nog van do meer nuchtere verslagen, welke de afge- loopen, week in de Engelsche en Fransche bladen zijn verschenen. Was dc uniform met den degen van koning George ©en symbool, welaan, de glimlach der koningin was het in niet mindere mate. En het Fransche volk staat, als op één dier nieuwe briefkaarten, in vast vertrouwen heen om hen en het hoofd van den staat, als één man met den vredespalm in werkcrshaud'en. De onbewaakte overweg Xiimlaut-i» gegrepen. Een ge wonde, Sneltrein Groningen Leeuwarden een uur ver traging. Voor iiet vervoer van zand naar de nieuw te bouwen brug over het Ad'uai'der- diep in den Frieschen straatweg, is er een intensief zand'vervoer door het dorp den Hora, waar even buitea het dorp een onbewaakte overweg ligt, welke evenwel een uitstekend' uitzicht heelt. Toen gistermiddag de sneltrein van 12.02 uit Groningen naderde, stond daar de landbouwer Sckecritigs mei paard en wa gen te wachten. Hij werd achterop ge reden door een vrachtauto, geladen met zand! en bestuurd door den 19-jarigen Rump uit Groningen. De jongeman, die pas voor de tweede maal op dit traject reed', heeft vermoedelijk te veel zijn aan dacht gehad hij het passeereu van den wagen en zoodoende den trein niet op gemerkt. De zwaar geladen vrachtauto werd van achteren gegrepen ea ruim 200 M. me egt steep t, voor de trein lot stilstand kwam. Rump was lil de cabine geble ven en ver 1 aan het hoofd gewond. Een in don lre;n aanwezige dokter en een ver pleegster verleenden hem de eerste hulp, waarna hij per auto naar het Academisch ziekenhuis te Groningen is vervoerd. De locomotief v.m den trein moest door een nieuwe machine uit - Groningen- worden vervangen. Het duurde ruitn een uur, voordat oe spoorbaan zoover vrij was, dat de trein vorder kon. Hij arriveerde met een uur vertraging te Leeuwarden. Voor hond uitgeweken Er in een Moot terechtgekomen, Gistermorgen moest de autobestuurder W, uit Amsterdam, die uit do richting Dismen naitercie, op de Wecsperzijde ter hoogte van de Hartveldschcbrug, voor een hond' uitwijken. Hij gooide daartoe zija stuur teveel naar rechts, waardoor de wagen van den berm kantelde en in een droge sloot terecht kwam. Het onwal liep gelukkig goed' af. De heer W. en zijn eelitgenoole kwamen er met den schrik ea enkele lichte ont vellingen af 'V *2 - W Op weg naar Ima pest. Een snapshot van die oefeningen der land- en zee macht te IJmiriden, welke deze week gebonden zijn. Een imposant beeld van de groole troepenparade, welke gisteren te Versailles ter re re van het Engeisch Koninklijk bezoek voor koning George en presi dent Lebrun werd gehouden. j Auto tegen boom gereden En over den kop geslagen. Een gewonde. Gistermorgen te ongeveer elf uur is een auto uit Heemstede, waarin de heet en mevrouw P. waren gezeten, op den Haar lemmerweg ter hoogte van liet kruithuis tegen een boom gereden en daarna over den kop geslagen. Mevrouw* E, P. H. liep veTwondingen aan hoofd en beencn op. Zij is per am bulance-auto van den G. D, naar het Wiilielmina-gasthuis vervoerd. Haar zoon, die aan het stuur zat, had enkele snij wouden bekomen ön kon, na verbonden te zijn, naar huis lerugkeeren. De auto werd ernstig beschadigd'. Hevige boschbranden in Amerika Drie personen omgekomen. De staten Oregon, Washington en Brilsch- Colwmbiü worden door hevige boschbran den, geteisterd. Het dorpje Forbes Landing Van zijweg gekomen en dooi motor gegrepen. Gisteravond omstreeks elf uur reed de ongehuwde veehandelaar L. uit Middel burg met zijn motor, niet zijn collega K', als dnopassagier op den nieuwen Vlissitig- sehen weg naar Middelburg, Ter boogie van het vliegveld kwam uit een zijweg de ongeveer veertigjarige koop man G., wonende te Oostkapclle, per rijwiel den hoofdweg op. De motorrijder kon G. niet meer ontwij ken en een hevige hotsing volgde. G. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na hot ongeluk overleed. L. en K., die onder den motor waren terecht gekomen, werden door geneeshee- ren ter plaatse verbonden, waarna L. naar een ziekenhuis en K. naar zijn woning werd vervoerd. f* Koningin EUssbHh"bracht gisteren tijdens haar verblijf In de Fransche hoofd stad een bezoek aan bet E ngelsche ziekenhuis te Parijs, in Britsch-Columbié is geheel door liet middag liet grootkruis van het legio-en van J vuur verteerd. De vlammen bedreigen ook Comox Kamp, waar achttien mülioen ku bieke meter houwhout liggen, opgeslagen. Tengevolge van de hitte van het vuur zij'n drie menschen ©m het leven, gekomen in den stoat Oregon. Verder wordt melding gemaakt van tal rijke daden van sabotage, verscheidene brandstichters werden op heeterdaad' be trapt. Men veronderstelt, dat velen brand sttehten in de hoop te worden aangenomen' om te blusschcn, Larven van den Coloradokever gevonden. In een aardappelveld van d'en landbouwer B. in do gemeente Budel ondier het ge hucht Groot-Schoot, nabij de Belgische grens, heeft men gisteren, oen spoor van den 'Coloradokever gevonden, In totaal werden ongeveer dertig larven aangetroffen. i De plantenziektenkimdigehdieost 'te iWa- gcnhigen heeft de nooclïge maatregelen ge nomen. Aan de gevolgen overleden. Gistermorgen is mevrouw L1., die van het dak van haar woning aan de Ruysdael- kade te Amsterdam is gevallen, toen zij haar bloemen, die zij daar in bakken had geplant wilde begieten, in het Wil hel mi na- ziekenhuis, waarheen zij in ernstigea toe stand was vervoerd, overleden. Brandje aan boord van Ncderlandsch schip Bij Lloyds is uit Port Soedan bericht ontvangen, dat aan boord van liet Neder land; die schip „Itaridfontein" dat van Hamburg naar Bei ra was gevaren en op 20 Juli vertrokken was naar Aden een' kleine brand is uitgebroken in ruim 2. Het vuur was vijf'uur na het vertrek ontstaan. Naar verluidt heeft men den brand reeds kunnen blusschen. De „Bandfontein" zet zijn reis voort Opstandelingen in Brilseh Indiï veroveren een stad. Die stad Sikat ia Jaipoer (Brïtsch-Indië) wordt door troepen van de regeering .be legerd, nadat opstandelingen zich van de stad' hebben meester gemaakt. De rebellen beschikken over twee oude kanonnen. De commandant der regeeringstroepen' heeft den opstandelingen 48 uur tijd gege ven, Is dan geen capitulatie gevolgd, dan zal de stad met geweld genomen worden. Duizenden bewoners hebben, verontrust door dc oorlogsvoorbereidingen, Sikar ver laten, De rebellen schijnen intusschen nog niet bereid zich over te geven. De „Mercury" in Amerika Tegenwind vertraagde dc snel heid. De „Mercury" is gisteren te Boucher vitte bij Montreal geland te 10.23 uur G.M.T, De vit*lit van Foynes naar Montreal heeft het toestel derlialve volbracht in. iets meer dan 20 uur. Capt. Baiinett, de bestuurder van de „Mercury", hooft ver klaard, dat'zich tijdens de vlucht niets bi zon Iers heeft voorgedaan. De p-loot van de „Mercury" Bennet, heeft nog een verklaring afgelegd, waarin hij zejde: „We hebben in 36 uur "niet ge slapen. We kwamen ongeveer anderhalf uur na ons vertrek aan Foynes - in vuil weer. Gt tl arende bijna tien uur daarna vlo gen wo door den rege-n en wo hadden bij den gelit-eten weg naar New Foundland te genwind. Die tegenwind vertraagde, onze snelheid aanmerkelijk en om Benzine te sparen, besloot ik met een snelheid van. niet meer dan 150 mijl per uur te vliegen. Te 19 uur startte de „Mercury" naar New-York Het vliegtuig landde hier to 21.08 uur, zoodat de totale afstand Foy nesMontrealNew-York is afgelegd in 22 uur SI minuten. De afstand bedraagt on geveer 3042 mijl. De bewaking. .i. s j De deuren der Parksluizen te Rotter dam worden onder handen genomen en zijn hiervoor aan wal gezet

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5