De Wind Blaast Rechtszaken Luchtvaart Filmnieuws Korfbal Wielrennen Radioprogramma's Gemengd Nieuws Politierechter kan iemand niet naar de jeugdgevangenis sturen. Toen de offhier van justitie hg de Htaagsdie rechtbank gisteren requisi toir nam in de strafzaak tegen een 21- -arig jongmensch, dat voo-r den poüitierech- ter wegens dief sla! van twee rijwiel pi aatjes moest terecht slaan, vorderde hij twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen, omdat hij van deze straf de meest opvoedende werking wachtte. De politierechter was het daarmee ecus, doch kon deze beslissing niet nemert, om dat bij volgens het wetboek van strufvorde ring slechts gevangemsstratien lot een ma ximum van zes maanden kan opleggen. De officier meende evenwel, dat de jougl- gevangenis hierop een uitzondering maakte en dat een poli (ie-redder reeds een derge lijke straf al eens had opgelegd. De politierechter, die hedenochtend te 's-Gravenhage recht sprak wensclde deze beslissing evenwel niet te nemen, Na cenige «ogenblikken in raadkamer de kwestie te hebben onderzocht, kwam hij tot de con clusie, dat het beter was clo zaak naar de meervoudige kamer te verwijzen. Fen poiilierechier kan dus niet een ver dachte naar de jeugdgevangenis zenden, omdat daarvoor de kortste 'termijn één jaar bedraagt, en een politierechter niet meer dan 6 maanden kan opleggen. Het „levenszout" mag niet te goedkoop verkocht worden. Do president van de rechtbank te Am sterdam, mr A J. van Koven, heeft vonnis gewezen in een kort geding, ann- bamric gemaakt door den importeur van Kruschen Saltz. De importeur eischic een verbid tot verkoop van Kruschen Saltz beneden den vastge-telden detailprijs, waar aan een drogist zich had schuldig ge maakt, De drogist had aangevoerd dat hij de pakken licht beschadigd had overgenomen van iemand tegen la gen prijs en dat hij zich niet gebonden achtte dooi de prijsbepalingen, Dc president was echter van oordeel, dat de pri/en, vastgesteld door den phnr- maccuthchen gxooth tndel, dlea.en te Wor den gehandhaafd. Aan deze prijzen is iedere k'cinhandelaar contractueel gebon den, ook wanneer hij zijr. voorraad aan derden overdoet, blijven do vastgestelde prijzen van kracht. De president wees de vordering toe en bepaalde de dwangsom op f2) vooriodeie overtre ding Cinetone geopend Verfilming van Vadertje Langbeen". Na anderhalf jaar gesloten te zijn ge weest, zrjn gistermorgen de Cinetone film studio's te Amsterdam weer geopend. Er is namelijk een begin gemaakt met de ver filming van Vadertje Langbeen" voor de Neerlandia Filmproductie N.V. Vele LeLmgs'.ellc-ri'Ien hadden zich tegen twaalf uur naar do Duivenderchtsche Kade gespoed, om de plechtige opening bij te wonen. Een der zalen van de studio was reeds gereed voor de eerste binnenopnamen en in de „regentenkamer van het weeshuis" ontving de directie van Cinetone de ge- noodigden. Namens he1 gemeentebestuur van Am sterdam wa& wethouder J. Rustige aan wezig, Voorts zagen wij den directeur van den Nedcrlandschen Bioscoopbond, den heer A. de Hoop, en veie acteurs en ac trices. Mr. Peiers, directeur van Cinetone en wethouder Rustige, hielden korte rede voeringen. Nadat men. Emma Morel namens ac trices en acteurs bloemen had aangeboden, voerden vertegenwoordigers van de em ployés het woord. De plechtigheid werd besloten met een gezameniijken lunch. 18) lïaar stem ging van den schellen klaag toon over in een sluw gezanik, „Je zult toch wel iets voor mij achter laten als gedachtenis aan haar, jonge Shane, als zij een vadem diep onder mij in den kilien grond ligt? En een paar snuisterijen ot misschien een japon, of een ooi bel, zou.len mijn hart verwar men," „Ge kunt ze alie krijsen." „Allemaal z"g je? 0, dat is het groote, goede hart, dat in je is, man van liet Noorden. En zal dat alles van mij zijn, de zilveren broche, die je voor haar uit de Hollandsere stad meebracht en de ring met den paarl en de zijden japonnen uit Frankrijk en de -«rhoenen, waaraan de gespen zitten? Zün die allemaal voor mij, kind?" „Ja, ja, neem ze „En de aardige meubeltjes in het huis, hei veeren bed dat zoo zacht is era op te liggen en het buffet met het aarde werk er de lage bank b*g' het vuur en d-f* prachtige stoelen? Je zou ze toch Nancy Bird, „the flying nurse" In ons laad om die grand-or- gani-alie ie bcstudeeren. Mei het K L.M.-ioeslel is op Schiphol aangekomen de Australische pilote Nancv Bird, die in haar land als vliegster een even groote reputatie geniet als b.v. Jean Batten, al heeft zij zich niet op record vluchten toegelegd. Zij heeft het vliegtuig op betere wijze in dienst der menschbeid gesteld, n,l. door ambulance werk. Vele malen trek- ze er op uit om snel medische hulp te brengen op plaatsen, welke anders dan met een vlieg tuig zeer moeilijk te bereiken zijn, of om gewonden en zieken tijdig naar een hos pitaal te brengen. 2ij kreeg dan ook in Australië den bij naam van „the flying nurse", Miss Biul, die thans 22 jaar oud is, begon baa.r loop baan als vliegster 5 jaar geleden. Zjj kreeg haar opleiding van den eeuige jaren geleden verongelukten vlieger Kingsford Smith. Na haar A-brevet baalde ze een jaar later liet B-brevet (verkeersvliegen) en zij is een van do weinige vrouwelijke piloten, die dit brevet hebben. !Iaar ervarenheid als vliegster blijkt wc! uit het feit, dat zij in tola.il 70.000 mijl in de lucht heeft afge legd, zonder één enkel incident, een pres tatie, die des te mooier is, als men weet, dat zij vele malen op een stuk land moest dalen, dat in het geheel geen vliegveld was en waarvan zij de gesteldheid niet kende. Thans echter heeft zij het actieve vlie gen vaarwel gezegd. Zij heeft haar vlieg tuig verkocht en van het geld maakt' zij oen reis naar Europa om een stuuie te maken van den grond-dienst der groote maatschappijen, i:-m de kennis, welke zij hier opdoet, ïn Australië toe te passen. Het is daar met do grond-organisatie n.l, nogal sober gesteld, naar miss Bird ons mededeelde. Als de passagiers het vliegtuig verlaten hebben, moeten ze vaak zelf maar zien, boe ze van het vliegveld wegkomen, waar ze onderdak vinden enz. Voorts be studeert zo natuurlijk den aanleg van de vliegvelden', de meteorologische inrich'in een, de radio-stal ions enz. Hoewel zjj niet in opdracht van de Australische re- georing is gegaan, heeft men daar zeer icci interesse voor tsaar reis' en de minister president hoeft haar alle mogelijke aanbe velingen en faciliteiten verstrek'. Zij hoopt dan ook hij haar terugkomst do autoriteiten op luchtvaartgebied Ie kunnen alvUccrcn Tot Singapore reisde zij mot do nieuwe Australische lijn van do K.N.f.L.M. en ver der met de K.L.M., onderweg bestuJeerle zjj reeds de verschillende y'ieghai ons, «n ir- bij |ij nel eens moeilijkheden ondervond, omdat men haarvoor een spionne hield. Maar hier in Nederland is nier, niet zoo wantrouwig en men heeft lianr alle mede werking toegezegd brj haar bestudcering van de civiele luchtvaart. De vijfde SrheMevluchf. Onder groots belangstelling van do zijde van bet publiek is op Haamstede de vijfde Scheldevhuht ehonden. Na het binnenkomen van de deelne mende vliegtuigen, werd door den voor zitter der Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart, de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen de uitslag bekenü gemaakt. Deze lui..t ais volgt; Prijswinnaar van de Scheldemeeuw (ca tegorie sportvliegers): 11, Kollman, met 3,3 strafpur.ten. 2. J, Hermans met 5,5 strafpunten. Prijswinnaar van den iScheldebeker (ca tegorie beroeps vliegers); F, C. Bik mot 0,4 strafpunten, 2. J. C-. Plesman met 4,39 strafpunten. Sport Duiisclte Oreaanvlurlit aangekondigd. De „National Zeitung" meldt, dat bin nen enkele dagen een Duitsch verkeers vliegtuig, een Focke-Wnlf 203, van Berlijn zal vertrekken voor een vlucht naar New- York met slechts een tusschenlanding te Lissabon. Do vlucht wordt zonder passa giers gemaakt. Engelsche iuthlmanoeuvres cischen dooden. Bij de Engelschï luchtoefeningen zijn de verdeilgingsorganisaties grondig op de proef gesteld Het ministerie van lucht vaart deelt mede, dat de oefeningen eer- eter z-jn geëindigd dan was vastgesteld. Zondag, don laatst en dag, zijn vijf vlieg tuigen slecht neergekomen. Er werden in het geheel zes personen gedood, van wie vijf bij het verongelukken van oen bom menwerper. Wandelen Nationale marschen Va,a „De Sehicdamsthe Wan delaar". Ter ge'cgenhcid van tiet 40-j irig regee- ringsjuhileum van H M do Koningin or ganiseert „De Sehiodmnsche Wandelaar" op 17 en 18 September a s. nationale marschen over 15 en 25 K.M. Deelneming aan den 15 K.M.-marsch, welke op Zaterdag 17 September gehou den wordt, staat open voor personen van 10 tot 14 jaar. Voor den 25 K.M.-marsch die op beide dagen geloopen kan worden, kunnen dames en ïeeren boven do 14 jaar inschrijven. Dp beide dagen wordt gestart vanuil café „De Karseboom", Broers vest 10. O.K.C.Vlug en Lenig combinatie 56. Zondag verleende Vlug en Lenig haar medewerking aan een fecstclijken sport dag, welk in Ooetvoorne is gehouden voor liefdadige doeleinden. Nadat diverse zang- cn muzickverecrii- gingen een keurig programma hadden uit gevoerd, werd de wedstrijd O.K.C.Vlug en Lenig gespeeld onder voor korfbal on gekend veel belangstelling, n.l. phn. 1000 toeschouwers. In het begin ieèk het dat Vlug en Lenig oen groote ov-oiw'irming zou gaan behalen, want binnen tien4 minuten stond Vlug en J.euig met 30 voor. Voor de rust doel puntte O.K.C. eeiit{or nog. In de tweede helft kwam O.K.C. op zetten en het spel had een spannend ver loop Het werd 2—3, 2—4, 3—4, 3—5, 45, 4G an 5—6. Met groote inspanning wist ring en Lenig dezen statui te hand haven en met een kleine, maar verdiende overwinning kwam het einde van dezen prettige;i wedstrijd.' De groote prijs van Kopenhagen, Onze landgenoot Arie van Vliet won Zondag op de Ordnipbaan (e Kopenhagen den groolen prijs van Kopenhagen, Van Yliet werd in alle series eerste; zijn tegenstanders waren Scherens, Falck Han son en Richter. WOENSDAG, 1» Augustus 1938. Hilversum I, 1875 AI, VAR A-uzending 10.0010 20 vm, en V.39 -o 00 VPRO. 8.00 Oiamofoon (0m 8.1G Berichten). 0,30 Ker ken (.raai je. 1000 Morgenwijding 10.20 Voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12 00 Gramofoon. (Om 12.15 Berientcn). 12 30 VARA-orkest 1.30 I.45 Giarnofoon. 2.09 Gramofoon, 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoon. 5.30 De Ramblers. 6.09 Gramofoon. 6,30 Fan tasia. 7.10 Causerie. 7.308.00 Causerie. S.Qi Berichten. 8 20 Gramofoon. 8.30 Ridio.ocneeL 9.03 VARA-orfcest en so list. 10.00 Berichten. 10.05 De Ram blers. 10.30 Esmeraldo-septet en soliste. II.0912,00 Gramofoon. Hilversum II, 301,5 en 415,5 M. XcRV-uitzcnding. 6-307.00 Onder wijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 De- richten,* gramofoon (9,309.45 Geluk- wenschenh 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon 11.15 Zang, piano en gra mofoon. 1200 Berichten. 12.15 Gramo foon. 1.00 „All Round'*-sextet en gra mofoon 2.45 Gramofoon. 3.15 Piano. In de pauze; Gramofoon. 4.15Gramofoon 4.43 Felicitaties. 5 09 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoon. 630 TaaJIes en cau serie. 7.00 Berichten, 7.15 Land- en tuin- bouw-cuuserje. 7.458.00 Reportage. 8,05 Berichten, 8.15 Du bb e 1 -Man ne tl k wart et „Kunst naar Kracht" en gramofoon, 9 09 Causerie. 9.30 Chr. Muziekcorps „Eupho nic". (10.00—10.05 Berichten). 10.30 Gramofoon. Ca. 11.5012.00 Schriftle zing. Droit with, 1509 M, 11.25 Orgel, 1205 Orkest en soliste. 12.50 Sextet, kwartet en solisten. 135 Gramofoon. 2.05 Jazz-vioolsoli. 2.20 Or kest. 3.03 Gramofoon. 3,20 Ivleinorkest. 3,50 Craniofoon. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gramolco'i 5 40 Brennan's Band. 0.29 Reriehhn. G 15 Orgel, zang en piano. i.20 Causerie. 7,40 Jack Payne's Band. 8.20 Orkest en solisten. 10.00 Causerie. 10,22 Berichten. 10.45 Cabaret 11.20 Lew Stone's Band. 11.501229 Jazz muziek, Radio-Paris, 3848 M. 8.10, 9.00, 10,10 cn 12.35 Gramofoon, 1.50 Zang. 205, 2.25 en 3.03 Gramofoon. •3.20 Piano 3.35 Gramofoon. 4.59 Dito. 5.20 Orkest. G20 Zang. 6.35 Gramofoon. r.20 Dito. 8 50 Viool. >0.5011.05 Gra mofoon. Keulen, 45G AL 6 50 Orkest. 8 50 Orkest. 12.20 Concert. 1.35 Sch rammelensemble. 2 30 Orkest. 4 20 Orkest, koor, sextet en solisten. 6.50 Collegium Musician. 7.20 Gramo foon 8.35 Zie Beutsclilandsender. 11.03 Amusementsorkest. 1§.203.20 Gramo foon. Brussel, 322 en 484 AI, 322 AI (Vlaamsvh) 12,20 Gramofoon. 12.50 vu 1.30 KlJ|iiorkest. 1.50=2,20 Gramoioon. 5 20 Gramofoon. 5.35 Viool 5.50 Znng. 605 Viool. 6.20 Zang. 6,35 amofcon. 7.20 Musette-ensemble. 8.20 Klchioi-kest. 10.30—11.20 Concert. 481 AI. (IYsmsch). 12.20 Gramofoon 1.00 tl 1,30 SaionorkesL 1,502.20 Gramofoon. 5,20 Gramofoon. C.35 en 'Ao Gramofoon. 8 50 Concert m.m.v, piano. 10.3011.20 Gramofoon. Deutselilandscnder, 1571 AL 7 25 Gramofoon» 8.20 Berichten. 8.35 Rijkszending. 10.20 Berichten. 10.40 Sponrcportage. 11.05 Berichten. 1120 Amusementsorkest. 12 20—2,20 Concert (1.15—-1,26 Tijdsein). SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Woensdag, 19 Augustus. Programma 3. Keulen S, Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nonrt 12.05. Brussel (VI.) 12,90. London Regional 2.20. Keulen 4.20. Lon don Regional 6.20. Diversen 7.05. Keu len 7,20. Djversen 8.05, Diversen 8,20. Brussel (FrJ of diversen 8.50. Brussel (YJ.) 10.20. Keulen of Wee oen 11.05. Programma 4. Brussel (VI.) 8. Diversen 9.20. London Regional 10 35, Droit wieh 12.05. London Regional 7.20. Droitwich 7.40. Lond'on Regional 10. Droitwich 10.20. Programma 5. Luxemburg 8.20. .Luxemburg of diversen Luxemburg 10.35. Rrussel (Fr.) 5.50. London Regional 6.20. Luxemburg 7.20. Luxemburg 7,50. Diversen 8.40. Londen Regional 10.20. Luxemburg 10,45. Hengelen Nationale wedstrijd Scliifdamsrfu* hengelvcreenïgïngen bezetten de twee eerste plaatsen. Door de „Afenvevisschers", oaderafdee- ling Gorinchem van den A.H.B., was Zon dag j.l. een nationale hengelwedstrijd uit geschreven. V-wscheidene Sclnedatnseho vereeniging en namen aan dit concours doel en behaalden mooie successen. De S.H.V. „De Amateur" legde beslag op den eersten corpsprïjs, terwijl een acht tal leden een persoonlijken prijs behaalden, o.a. een 2en, Cen, Sen en 16en prijs. De tweede plaats was voor de S.H.V. „Do Zilveivoorn"; vier leden vielen in de persoonlijke prijzen door de 8ste, 10e, 12c en 19e plaats te bezetten. Na afloop was er een gezellige boot tocht voor de deelnemers georganiseerd'. niet aan een vreemde willen verkoopen, zoor Shane?" „Neen, ge kunt die ook krijgen," „En het huis ook? Jonge nobele jon gen, waar ral de moeder van je vrouw- het grijze hoofd neerleggen? Zou jo het met het huis ook niet kunnen schik ken?" „Het huis is niet van mij en ik kan mij niet veroorloven het te koop en." „Maar je komt van zoo'n rijke protes- tantsche ian.ij®, je ooms en je moeder kind. Ze stikken in het goud cn ik ben maar een arm oud wijf, dat je het witte lam van do kudde gaf." „We zullen wel voor u zorgen. Mijn oom Alan Campbell za! over een paar dagen hier komen en aücs regelen, Alaar ik vrees, dat er geen sprake kan zijn van het huis." „O, het zou prachtig zijn om hot huis te hebben, terwijl de mensehen in de huurt sterven van afgunst op mijn slaat en weelde. Bij kermis en wake zouden zij mij veel eerbied' betoenen en de priesters van God' zouden steeds op be zoek komen, Het huis, lieve jongen, geef mij het buis." „Dat moet u met mijn oom Alan be spreken," „AJan Campbell is een harde man van het Noorden," „Toch zult ge roet hem moeien spre ken." „O, mhic mbeir drighe," siste haar mond, jij zoon van een slet" Shane draaide* zich om als een wen dende zeilboot. „Ge vergeel, d'at ik ook Gaeliseh spreek, oude vrouw" „O, zeker, wat zeide ik dan anders, lieve jongen, dan avick machree, zoon van mijn hart? Avick machten, zeide ik. O, zoon van mijn hart, dat is het, wat je bent. Je zou toch niet verkeerd1 willen uitleg gen, wat een oude vtouw zegt, die geen tanden met-r heeft en gebukt gaat onder zwarte wolken van verdriet?" Een schittering in. het maanlicht trof Shane's oogen, Hij greep haar Techier hand1. „Is dat Aloyra's touwring, dien je aan hebt? Hebt ge hebt ge dien ge nomen van haar hand?" „O, zeker, wat zou zij eraan hebben als zij onder de aarde van Ballymaroo ligt? En er zit prachtig Australisch goud aan, dat een hom geld waard is. En wat zou je er zelf aan hebben, als je in vreemde streken bent, waar een hartstoch telijke vrouw je misschien haar liefde aan biedt? Zoo'n knappe jongen als jij zal de harten van velen aantrekken. Maar zij zouden zich koe! terugtrekken, als zij dat aan je vinger zagen, of aan een lint om je nek. Ze zouden zich terugtrekken en de liefde, die voor jou bestemd was, aan een ander geven. Een zonde zou het zijn om het fijne Australische goud' te ver spillen en je zou mij toch niet den prijs van een paar vaarzen misgunnen, die fot prachtige koeien zouden opgroeien? Dat zou je toch niet doen, knappe jon gen?" De recordvaart van de „Qaeeti Alary". In sclicepvaurlkringen wijst men er op, dat de recordvaart van de „Queon Alaxy" tusschen Bishops Rock en het licht schip Ambrose met een gemiddelde snel heid van 30,99 knoo-pen, het schip nog niet het recht geeft op het blauwe lint, aangezien daarvoor een record overt ocJit in beide richtingen noodig is. Zoolang de „Qucen Alury" de prestatie van de „Nor- mandie" in dit opzicht niet geslagen beeft, blijft het blauwe lint in het bezit van be>t' Fransche schip. Historisch kasteel door brand verwoest. La Libre Belgique meldt, dat gistnr- midd'.j» brand is uitgebroken m het histo rische kasteel van Rymenam bij Mechelen. Dit kasteel dateert uit de zestiende eeuw. Ongeveer een eeuw geleden word het gedeeltelijk herbouwd'. Ten gevolge vam de groote droogte breidde het vuur zich snel uit. Ondanks de pogingen van de brandweer, het vuur, dat op de vliering ontstaan, was te beperken, sloeg de branc toch over naar twee lager gelegen etages, waar schilderijen uit de 16e en 17e eeuw een prooi der vlammen werden. De schade wordt op eenige mil- liocnen Danken geraamd. Verstoorde operavoorstelling in open lucht. Uit Verona wordt gemeld, dat tijdens een openluchtvoorstelling van de opera Bohème Öo décors door een windvlaag zijn wegge rukt. De voorstelling werd direct gestaakt. De 30.000 toeschouwers zochten een goed heenkomen, daar onverwacht een stortre gen neerviel. Hij slingerde haar hand zoo heftig van zich af, dat zij vief en hij ging vlug naar het huis, waar de dooJe vrouw lag. Van achter hem op het erf klonk het geluid, gluk, gluk, van de flescb en vanaf de baan kwam de volle, ongeschoolde stem van het zingende meisje: Schoen noch kous zal ik aantrekken, noch een kam in mijn haar steken. Kolenvuur noch kaarslicht zal in mijn mooie kamer flikkeren. Noch zal ik cemg ander jonge mar. huwen tot aan mijn sterfdag, Na de lage landen van Holland liggen. tusschen mijn liefde en' mij. YIIL Toen hij voor dc halve deur stilstond, hield het gelach en gepraat In de keu ken op cn hij werd' dc wazige omtrek ken van gezichten in de kamer gewaar, bteeke gezichten van mannen en vrou wen en vreemde oogen. Boven het turf vuur er was zelfs in Juni een vuur ïoug de groote zwarte ketel aan den haak om thee te maken voor de Tou weinden. Hier en daar lagen bundels nieu we steenc-u pijpen verspreid! en lange ge strengelde rollen tabak voor de mannen om te rooken en schoteltjes vol snuif voor man nee en vrouwen gelijk. Een groote petroleumlamp wierp breede, doorzichtige schaduwen, welke alles in de keuken tot een groot waas maakten, terwijl in de slaapkamer, die erop uitkwam en waar Amerikaansrhe bandirt in Middtn-Ruropa. De Prager Miltag bericht, dat de politie van Praag van de Wecnsche politie de me- dedeeling heeft ontvangen, dat de Anier kaanschc bandiet, Parlick O'Brien, die se dert twee jaar door de Amerikaansche po* lilie wordt gezocht, verdacht van mede. plichiigheid aan de ontvoering en den moord op het kind van Lindbergh, in Aïid- den-Furppa verlooft. Hij is uit Weeneri ver trokken met de Oriënt Express cn moot zich thans ophouden in Zuid-Slavië, Hongarije of Tsjccho-Slowakije. Spoorwegongeluk i* I'olen. Nabij Socl.aczeiv zijn twee treinen op elkander geloopen. Zeventien personen werden gedood. Geen spoor van de „Admiral Kurpfangw". Het schip dat was uitgezonden, naar do wateren te» 7.uiden van Vuurland om er te zoeken naar bet Duitscho opleidings schip „Admiraal Karpfanger", heeft laten weten geen eakel spoor van dit schip te hebben gevc-ndeu. Twee groote branden op de Phihppijneo. Twee geweldige branden hebben gewoed in ver uiteengelegen streken der Philip- pijnen. Duizenden personen zijn tengevol ge dezer beide branden dakloos geworden. De schade wordt geraamd op inillioenen. dollars. De eene brand verwoestte om streeks een derde dcc] van San Pueblo in de provincie Laguna. De twoede brand ontstond in het arme gedeelte van Manil la, waar tweeduizend woningen in do asch worden gelegd éh 12000 personen dak loos werden. de stijve, dooile vrouw lag, een schittering van kaarïen was als van voetlichten en daar waren de oude vrouwen uit de buurt verzamelo, die alles in gesmoord, wraak zuchtig geftuisier bespraken den prijs van koeien, kwijnende ziekten, de nieuwe vrouw van deu een ot ander en of dit of dat meisje een kind moest krijgen. En aoode vrouw, die ervan gehouden had' daaraan mee tc doen, lette er niet op Vreeine En om het uur of zoo vielen zij op de knieën, als gold het een instinctieve beweging van vogels en dan onverschillig, wan weer over-plecliüg, baden zij een rozenkrans voor d'e ziel van de dooUe. Alaar in de woonkamer bleven zij lachen, pralen, pandverbeuren, belache lijke verhalen vertellen, raad-els opgeven, en soms danste een van de mannen een horlepiep óp de gedempte lo.iea van een meio-Joon,., En de mannen slopen bij tweeën en drieën tegelijk naar den stat o in een steelsch glas whisky te nemen... En piotseling drongen zij weer naar bin nen en baden mee. Het was alles zoo grote-k, z.o ho', zoo komedie-ach tig, zoo in disharmonie met den dood. De dood was heel vr.ie-cYijk of- heel vredig, dacht Shane Ca npb.dl van de zee en de valleien van Antrim; „Stijg van liet paard, als do Dood of de Ko ning voorbij gaat", luidde het oude ge zegde in Antrim. Maar hier was het huis des doods een poppenkast, (Wordt verv)l'j DOOR DONN BYRNE urr HET ENGELSCH DOOR J. VAN P.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6