De Fransche F ag not linie TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT DER DONDERDAG 18 AUG. 1938. No. 21943. BINNENLAND De nieuwe Kema-laboratoria In bedrijlstelling door Z.K.H. Prins Bernhardt Op Woensdag 5 October zullen de nieu we laboratoria ma de Naamlooze Vennoot schap tot keuring van electrotecbnische ma terialen officieel in gebruik worden gesteld. Deze plechtigheid zal worden verricht door Z.K.H. Prins Bemhaid, N.S.B.-ers in Indië Onderhand met de heeren van Geelkerken en d'Ansembourg. Het 'Bat. Nieuwsblad heeft nog een kort onderhoud! gehad! met de heeren van Geel kerken en d'Anseinbourg en het vernam daarbij bet volgende: Fen voor hen aangevraagde audiëntie hij den gouverneur-generaal is geweigerd1. ..Zulks geschiedde onder moiiveering, dat de N.S.B. in Nederland1 de daar geves tigde regeering pleegt te bestrijden, op een wijze, welke het den landvoogd 'min- der gewensckt doet voorkomen beide hee ren te ontvangen. Daar, aldus de beide heeren, liet hoog1 ste gezag hier heeft gesproken, is geen discussie over d'eze kwestie moge'ijfe. •Beiden gewaagden van de op Sumatra door hen ondervonden objectiviteit van alle zijden. Zij werden ontvangen door den gouverneur van Sumatra, verschillende residenten en andere bestuursambtenaren. Voorts werd' veel hartelijkheid en sym pathie, ook buiten den leetenkring, onder- vonden. Met nadruk werd er op gewezen, dat de N.S.B. hier niet den pohtiefcen strijd komt brengen: „Wij hebben vacantie van de politiek, wij zijn hier voor een prin cipieel'én ideëel d'öcl:" De lièer d'Aasembourg acht' het voorts van groot nut, dat hij als Kamerlid! ten minste iets van Indië afweet uit eigen aanschouwing. „Men kan in elk geval niet zeggen, dat de N.S.B. niet meewerkt in Nederland' de belangstelling te wekken voor Indië,". „De beweging in Nederland' beeft een ledental, d'at de 45.COO gepasseerd is, ter wijl dit aantal groeiende is." 'Over de beweging, in Indië hebben de heeren uiteraard zich" nog geen oordeel gevormd'. Beiden verklaarden onder den indruk gekomen te zijn door de grootschbeid' van Sumatra en bet aldaar gepresteerde kolo niale werk. Het bezoek 'aan de Artillerie-inrichtingen, Naar wij-van.' bevoegde zijdcrvernemen; zal~metmcalfg' van 'I September dé be staande regeling betreffende het bezoeken, van de Artillerie-inrichtingen aan do Hem- brug, door vertegenwoordigers van firma's, voor het indienen of toelichten van aanbie dingen nog verder worden verscherpt. Geen bezoeker wordt toegelaten dan na gemaak te telefonische of schriftelijke afspraak. Ook voor de spreekuren op Maandag en Don derdag geldt deze nieuwe regeling. De a.s. Jubileumfeesten te Amsterdam He versiering van den Ham. Het Damcomité te Amsterdam Is er na genoeg in geslaagd alle gelden bijeen te brengen voor een smaakvolle versiering van het geheele Bamierrein ter gelegen heid van liet regeerings jubileum van H. M. de Koningin. De plannen van architect Brouwer, die de geheële versiering belangeloos ©nivocrpt en uitvoert, zuUeri daarom in- vollen om vang worden verwezenlijkt. Reeds werd een aanvang gemaakt met het montee- ren. van de stalen steigers, bestemd voor de groote eerebogenj. die het Damrak en Rokin alsmedede Paleisstraat en de Mores- en Aaronstraat in de volle breedte zullen overbruggen. Fen geheel nieuw type van versiering wordt tpegepast, waardoor nu reeds vast staat, d'at de Dam het mooist versierde plein van Amsterdam belooft te worden. <7oor ..de stalen steigers alleen reeds zal ruim 42 ton ijzermateriaal wórden gebruikt, d.i. ca. 75 k.m., ongeveer de afstand van Amsterdam naarHarderwijk, Daarbij komen" nog" 70,000 rozen, ruira 10.000 meter spandoek en vlaggen. De N.V7. Philips te-Eindhoven leverde voor tie verlichting specfale lampen, die voor bet eerst in Nederland' zullen worden toe gepast; vier groote eerepoorten met een spanning van 22 meter en een hoogte van 12 meter, zullen het geheel op waar dig© wijze afsluiten. Er wordt een kolos sale W. van ca, 25 meter opgesteld', met ©en kroon van 12 meter, die door de fa, Greiner m Neon gratis zal worden uitqe- voem-, terwTj, de firma Kool en Co. het comité aangeboden beeft om in Neon gratis de cijfers 18981938 aan te bren gen, die bij het Damplantso en zullen wor den opgesteld1. De firma Groeneveid en van der Poll schonk het Damcomité een belangrijke bijdrage in den vorm van het aanbrengen van de electrisch© insta'latie. Kot comité ondervond verder een buiten gewoon sympathieke medewerking van d'e poüli-e-autoriteilen en andere gemeente-in stanties. De versiering zal een smaakvol scheel vormen. 'Ook 's avonds bij de ver lichting. Fen honderdtal werklieden vindt door deze versieringen gedurende zekeren lijd werk. De iandbouwcrisispolitiek van de regeering Wat de graanhandel et van denkt Het comité van graanhandelaren te Rot terdam heeft mede namens andere -organi saties uit den graanhandel, een aantal journalisten.' in „Het Graanhuis" te Rot terdam ontvangen. De neer Gerrit van Slolfc, zeide bij deze ■ontvangst, dat de organisaties uit den graanhandel] uit welker naam bij sprak, gedurende de afgeloopen 5 jaar buitenge- woon weinig succes hebben gehad met bezoeken aan Haagsdhe regeeringspersonen. Dit dwingt onze organisaties een anderen weg in te slaan om geboord te worden. Iets buitengewoon ernstigs slaat te gebeu ren: de graanhandel is dicht bij den -on dergang. De oorzaak hiervan is niet een gebrek, aan kapitaal, moed of wil bij den graanhandel. Kapitaal en energie zijn in nog voldoende mate aanwezig. De oor zaak hiervan is daarin te zoeken, dat onoordeelkundige maatregelen van d-e re geering het den graanhandelaren schier onmogelijk maken zaken fe doen. Deze opvatting toe te lichten was het doel van de bijeenkomst, die niet uitging naar de heer van Slolk opmerkte van 200 Rotterdammers, zooals Den Haag dit gelieft te noemen, maar vanhet comité van graanhandelaren, de vereenïging Am- sterdamsdie Graan beurs, den Bond van. Nederlandsclie Graan- en Zaad Importeurs, den Nederfandsohen Bond van Graan- en Meelhandelaren, den Al genieenen Neder- landschen Molenaarsbond, de vereenigïng van tussdbenperscmen bij den handel in granen en aanverwante artikelen en Vera- gra, vereenïging van agenten van buiten- landsche huizen in granen en aanverwante artikelen. Vijt conclusies. Van de aan de pers uitgereikte verban deling over de landbouw crisispoliliek van de regeering, luiden de conclusies als volgt le. De regeering houdt geen rekening met de belangen van den graanhandel, Een ondoordringbare muur van staaf en beton, welke met een zee van vuur den vijand kan terugwerpen. He klakken van hef nieuwe Rotterdams die beursgebouw. Naar ons wordt medegedeeld, zullen do klokken van do nieuwe beurs, voor zij definitief in den toTen zullen worden aam- gebracht, nog eenmaal gekeurd' worden door de Rotterdamsche toonkunstenares Rïe Kool. Mej. Kool viel de eer to beurt de beurs commissie inzake de klankencombi natie der klokken te mogen ad viseeren, alvorens tot het gieten der klokken werd' overgegaan. A. N. W» B.-kiosk te Sluis. Nadat in den loop van de maand Juli de eerste drie grenskiosken van den A. N. W. B. in gebruik waren genomen, resp. t® Beek bij Nijmegen, te Eijsden bij Maas tricht en te Wemhout aan deu belangrij ken verkeersweg Antwerpen-Breda, wordt nu dezer dagen de vierde kiosk openge steld' te St. Anna ter Maiden bij Sluis, aan de druk bereden route van de Belgi sche badplaats naar Zeeuwsch Vlaanderen. Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek1. 's-Gravenhage 17 Augustus. Aandeelenkoersen 91.8, Goederen groothandekprijzen 68.3. -■""De Tnfies>ublTceért,'''naar we ïn "het Han delsblad lezen, een artikel over do Maginot- linie van de hand van den Belgischen mili taire deskundige Robert Leurquin, die pas deze befaamde grensfortificatie beeft be zocht. Het viaduct en de brug te Voorburg, dia den toegang zullen vormen tot den auto weg Den Haag Gouda Utrecht, ziia gisteren voor het verkeer opengesteld. He eerste auto's rijden over het weggedeelte. nieuwe Volgens hem waren de Fransche militai ren in 1914 bezeten door het principe van „offensief ten koste van alles", waardoor de defensie werd verwaarloosd. Het fa meuze plan nummer XVII voorzag alleen maar in forten als basis voor een aanval. Du Fransche soldaten hebben met hun le ven den prijs moeten betalen voor het ver geten van de groote primaire waarheid, dat in den -oorlog vuur merischenlevens kost. Bé les van doze' ervaring is echter begre pen. Thans berust het gèh'èele Fransche mi litaire systeem op de uitdrukking „in vuur kracht". Aan dc grens wordt de verdediging aan gewapend beton en vuur toevertrouwd, niet aan menschen alleen. Zoolang vuur goed georganiseerd en goed1 beschermd wordt, is dc defensieve waarde er van enorm. De Maginot-Hnïe combineert passieven weerstand met actieve defensie. De be naming „muur van staal en beton" is on juist, in zooverre, dat de fortificatie nau welijks boven den grond uitsteekt. ïusschen 1929 en 1936 werd 12 millioen M3. aarde uitgegraven om ptaats te maken voor lA/s millioen 313, gewapend beton. Vijftigdui zend ton staal werd in positie geplaatst en galerjjen werden aangelegd over een af stand, gelijk aan die tusschen Parijs en Luik, Vijftienduizend arbeiders hebbben er gewerkt -onder toezicht van tweehonderd militaire ingenieurs. Het werk heeft 7 mil liard francs gebost. Nu wordt de ünïe naar het Noorden en Zuiden nog uitgebreid. Aan de fortificaties wordt, zoools ik zelf kon zien, aldus schrijver, nog altijd ge werkt; de defensie wordt nog steeds ver sterkt. Alle zorg wordt "besteed aan het berei ken van een maximum van weerstand. De snelle val van de forten van Luik, Namen en Antwerpen wordt geweten aan de slech te kwaliteit van het beton. Verdun, waar sterk beton werd gebruikt, bood schitterend weerstand aan de meest vernietigende bom bardementen. Voot den bouw van d'e Ma- gmot-linie werd beton gebruikt, waarmede eerst lang was geëxperimenteerd. Het proef- materiaal werd onderworpen aan vuur op korten afstand van zware houwitsers {500 31-die de maximumlading dynamiet af schoten, De dikte van den muur werd proefondervindelijk bepaald1, waarbij weer stand werd geboden aan drie voltreffers op dezelfde plaats. Bij'den bouw van de fortificaties werd deze dikte nog verdrie voudigd. 1 De muur moet ondoordringbaar zijn. Het komt vooral aan op de bescherming van de mannen er achter. Verdediging tegen gas wordt verzekerd door een eenvoudig systeem. De atmosferische druk in de forten wordt door een electrisch© machi ne iets hooger gehouden dan de buiten lucht. De bemanningen in de geschuts torens volgen de aanwijzingen van de go- schutsleiding daarbuiten evenals dit op een oorlogsschip geschiedt. De gt-schutsleiding zit in hermetisch, afgesloten bomvrij© uit- ziehtkamers. Het terrein is verdeeld in zones, welke op kaarten staan aangek" geven en die systematisch ondier vuur ge nomen kunnen worden. De geschutstorens worden electrisch geventileerd en de gra- naatlmlzen automatisch afgevoerd om op- eenhooping te voorkomen. De loopen wor den automatisch gekoeld. De telefoonlijnen liggen rijf meter diep in betonleidingeu. Elke lijn heeft minstens twee reservelij nen die op geheel verschillende plaatsen loopen. De telefooncentrales zijn vijftig meter diep gelegen en ingericht voor 25000 aansluitingen. Dit wat betreft den passieven weerstand'. Nu de actieve defensie. Het geheele ter rein langs de grens kan worden overdekt met een deken van vuur. Elke kazemat is een vuurkamer die vuur kan spuwen in alle richtingen. Dit vuur is niet alleen mogelijk op groolen afstand. Ook daarbij zijn lessen van den wereldoorlog ter har- te genomen. Bij de belegering van de for ten van Veaux bleek dat het garnizoen niet kon schieten op aanvallers die vlak onder d'e muren stonden. Bij de Maginot- linie Is het mogelijk met machinegeweren alle deelen van de fortificaties te bestrij ken. Deze geheeie zone van onzichlbaren dood is voorts overdekt met luisLerposten, uit kijkposten, alarmsignalen, gordijnen van. infraioode stralen etc. Ofschoon onzo inspectietocht overal was aangekondigd; werden wij vrijwel op el- ken hoek van deze ISO mijlen aangehou den, vertelt de schrijver. Wij bezochten ook de fortenlinie in het Alpengebied. Wat daar tot stand is ge bracht is haast ongelooflijk. Uitkijkposten zijn uitgehold in steile rotswanden, Om den aanvoer van materiaal mogelijk te maken zijn lange bergwegen aangelegd met om de 50 meter een garage. Waar geen vrachtauto's kunnen komen, nemen muil ezels de taak over en waar ook die niet kunnen komen Senegrüeescli© .soldaten. Zelfs daar in de Alpen stonden schild wachten op hun posten. In den winter ligt de sneeuw er tien voet dik. De sol daten hebben licht van petroleumlampen en het drinkwater is gerantsoeneerd. De Maginotlinie biedt een huiveringwekkend tooneel voor den volgenden oorlog. De soldaten zullen meer kunnen doen zon der iets te kunnen zien. Op het sfafionsemplacemeut te Eindhoven kwam gisteren een uitgaande goederen trein in botsing met een ran geerlof omotirf. D» goederentrein groet zich een graf langs de spoorbaan. waardoor een steeds grootere onzekerheid ontstaat welke den handel dreigt lam te slaan en steeds grootere schade aan dien handel wordt toegebracht, terwijl steeds meer artikelen geheel of gedeeltelijk aan den graanhandel ontvallen (erwten, boenen, haver, gerst en rogge) waardoor het ter rein, waarop den handel zicih ten. be wegen steeds meer w-ovdt ingekrompen en de import dreigt te worden vernietigd. 2e. De sinds April 1938 genomen maat regelen, in het biaonder met Betrekking tot de artikelen rogge en gerst, getuigen van een onjuist regeerïngsbeleid. Uit de sinds April opgedane ervaringen blijkt ten duidelijkste, dat de regeering op den ver keerden weg is en dat haar steun-polïtiofc lot mislukking is gedoemd. Tevens blijkt, dat de wel overwogen en geargumenteerde adviezen van den handel ter zijde wordt gelegd. 3e. do z.g. v-oorraadovereenkomst heeft niet aan haar doel lie antwoord, aangezien de regeering haar svsfeem heeft gewijzigd en zich omstandigheden hebben voorge daan, die hij het aangaan der overeenkomst niet konden worden voorzien. 4e. De regeering kome tot een volledige herziening van bet tot dusver gevoerde beleid inzake den landbouwcrisissteun in dier voege, dat ook met de belangen van den graanhandel terdege rekening worde gehouden, ojxlat niet, zooals in het bi zonder gedurende den laalsten tijd is ge schied, omnoodig groote financieeïe en mo- reele sdiade aan den graanhandel toege bracht. De regeering ©nth oude zich vooral van maatregelen die storend werken op de onderlinge prijsverhoudingen der organen, waardoor de markt wordt ontwricht en on berekenbare schade wordt toegebracht. 5e. De regeering outhoude zidli van het geven van onjuiste, althans onduidelijke toelichtingen en mededeel in gen ter verdedi ging van door haar genomen maatregelen opdat niet verhinderd worde dat het Neder landsclie volk, met name de consumenten, zich een voldoend en j'uist oordeel kan vormen omtrent de gevolgen van het door do regeering gevoerde crisisbeleid. Kunst en Wetenschap Werk van Rembrandt verkocht. Naar de „Evening News" verneemt, heeft de hertog van. Bcccieuch een schilderij van. Rembrandt, „Sasbia als Flora" aan de Nar tioiial Gallery verdocht, De prijs zou onge veer 20.000 guineas bedragen. Oudheidkundige vondsten op Terschelling. Dezer dagen vonden bezoekers op Ter schelling, ter plaatse waar, volgens een van 1556 dateerendo kaart het lang vergeten klooster Sorrijp heeft gestaan, grondsporen van een zeer oud gebouw, In do hier, aart de Noordzijde van den toen reeds bestaan- den polder Nieuwland gelegen akkers, wor den aangetroffen kloostermoppen van groot formaat, deelen van oude siersteenen, leien, zc-cr oud porselein, enz. Ook werden ter plaatse scherven gevonden van Germaanseh' vaatwerk van het begin onzer jaartelling en van latere tijden. De genoemde fraaie kaart, waarvan de teekenaar Jacob Heeren is, vermeldt op dezen plek een imposant, kastoelachfig ge bouwencomplex, Een oude overlevering zegt, dat een overdekte leien-gang van hier leidde naar liet bekende S trie pater kerkhof. Surrijp is thans een klein gehucht in de nabijheid. De vinder, kap. li. J. Bellen te Assen, heeft de vondsten overgegeven aan het bestuur der TerscheUingsche oudheid^- kundige vereenïging. j,"T, ju V'V A <"*8, XVVv <f /v sj> wc j, -£ MrffiW i i:-l <5-2 i ':i Kaasachtige eerebogen zullen den Dam te Amsterdam versieren bij de jubileumfeesten, De stellages van een der bogen aan het Damrak In wording

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5