ZATERDAGSCHE POST Van paarden en mensehen Het Lunapark sluit S DE ZATERDAGSCHE FOKT MIJMERINGEN Sport Lawntennis Australië tegen Amerika Jeugdwedstrijd Nederland België Cricket Nederlaag voor Ingelse's elftal ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1933 REIS-EDITIE TER INLEIDING BUITTELLAND STADSNIEUWS DEFENSIE Last van ile xo»? N.V. MIJ. ZEESTRAND IS DE WEKELIJKSCHE REIS NAAR HET LAND DER ONGEKENDE DWAASHEDEN De Maginot Linie voor Schiedam o WETEN IS ICUMKEN Daarom voor het laatst een verrassende reclame NIET GOED - GELD TERUG NIET TERUG - OOK GOED Misschien moet je zeil een paard heb ben, waarvan je heel veel hoadt dit laatste is de voornaamste factor in de voorwaarde om volkomen te kunnen beselfen en waardeeren, wat het zeggen -wil, als iemand anders je op haar paard wil laten rijden. Het geelt me nog altijd min ol meer de sensatie als wanneer in mijn bakvisch- tïjd een familielid me toestond als een gunst, die e niet moest onderschatten, om op de baby te passen. Dat geldt voor vrijwel ieder paard, maar dat geldt zeer in het bizonder voor Dime. Het mooie, schijnbaar fragiele vosje, met de sierlijke, aerveuse boenen, hét f:jne hoofdje en het slanke lijf doet je denken aan een paardje uit oen Fransclie poroe- leinfabriek, zoo teer en subtiet zijn alle lijnen getrokken, zoo zuiver harmonisch is de vorm geboetseerd. Dime is a thing of beauty, dat goed is te bezitten. En behalve een kleine schoonheid is hij ook een paard met een meer dan gewoon lief tallig karakter. Hij heeft den blik van een aanhalig kind en de maniertjes er van, iiij is van een goedheid en vertrouwen, waar uit duidelijk te zien is hoe veel zijn vrouw van hem houdt. Jc kunt hem baast niet anders naderen dan met een gevoel van verteedering, met den oprechten wensch «m hem iets prettigs aan te doen. Je neemt de teugels op met hetzelfde gevoel, waar mee je een kinderhandje in je eigen hand sluit en zegt: Kom mee, ik weet een aardig spel letje. Met denzelfden blik van vertrouwen, met dezelfde overgave van zijn kinderlijk ge moed volgt Dime je dan ook op bet pad. Hij toont zich het vriendelijkste, het volg zaamste, gehoorzaamste en bost gehumeur de paard, dat iemand zich zou kunnen wenschen. Alleen ais zich ongewone din gen op zijn weg bevinden, heeft hij oven neiging zich terug te houden, maar als jo hem geruststelt en aanmaant om maar ge woon door te loepen, dan wil hij best ge- looven wat je zegt en overtuigd wotden, dat het geen obstakels zijn die zijn leven bedreigen. Behalve laatst, toen hij vlak bij huls stuitte op een troepje militairen met een machinegeweer of iots anders, dat even moorddadig is die zich in het kreupelhout verscholen hadden. Toen heb ik hem niet kunnen doen begrijpen, dat het maar voor de grap was en dat er geen levensgevaar bestond. Do manier, waarop op hij met zijn kop draaide, toen bij ten slotte gehoorzaamde, zei duidelijker dan woorden hadden kunnen doen: Jij beweert nu wel, dat het goen doodelijke ernst is, maar dat kan je niet weten, Zo he bijen me nog wel nooit dood geschoten, maar er is geen reden waarom ze het dan nu niet zouden doen. Je zult liet zien, het loopt nooit goed af. Natuuriijk liep het wel goed ai en dat scheen hem te verwonderen. Maar hij ge looft me nu tenminste, als ik zoo iets beweer. Hij is gewond, dat er met hem gepraat woidt en ik ben gewond te pra len, dus wat dat betreft verstaan wc el kaar ook goed. Hij vindt het heel gewoon, als ik onderweg een oratie tegen hem houd en begrijpt het onmiddellijk ais die besloten wordt met oen: En nu zou je zeker wel graag wat Jekkers willen hebben. Dan is er liet gespannen luisteren naar je woorden, waarvan hij wel oenige klan ken zal kennen en verstaan - je kunt het dadelijk welen, als oen paard aan conversatie onderweg gewend is - bij het woord „lekkers" komt er iets af- wachtends en gespannens in do houding van zijn kop, op het moment, dat je hand naar den zak gaat staat hij stil en buigt kop en hals naar je toe om voor zichtig de lekkernij uit je hand aan te nemen. Soms raken de satijn zachte lippen daarbij even je vingers als een soort dank betuiging Daarna draagt liij je. weer in zijn ruimen rustigen draf of zijn wiegen den galop, met soms even een snol, wan trouwend wegkijken, als een eekhoorn langs een boomstam omhoog schiet of ©en ko nijn dwars over het pad rent, zoodat het ritselt in de heidestruiken langs den rand. Onwillekeurig heb je neiging verklein woorden te gebruiken, als jo tegen of over hem praat, omdat hij zoo lief is en zoo frêle lijkt* Met dat al heb ik nog nooit gehoord, dat hij staakte voor een opgave, die hem gesteld werd, omdat se hem te moeilijk of te zwaar leek. Dime is een paard om van te houden en een, wiens fijne been tjes sterk genoeg zijn om de weelde be dragen van een beetje vertroeteld te wor den. Een echt damespaardje in den aller- hesten zin. TRIXIE. Ik heb een goed leven gehad. Wij maalden dezer dagen voor de hoeveelste maal in ons leven den droe ven gang naar den stillen dooJenakkcr. Wij droegen iemand uit, die ons lief gewor den was in den loop der jaren. En zij* had er reeth op, dat niet slechts wij, maar ook vele anderen, haar een plaats gegeven had den in haar hart. Zulk een gang beteekent alleen maar verlies. Aan onzen kant. Immers is een doode, die met ons een grootter of kleiner deel van den levensweg bewandelde, een deel van ons leven geworden. Dus doet het pijn als zulk een deel afgescheurd wordt. Wij gaan terug van het kerkhof en laten daar achter wat wij lief hadden. Alleen de herinnering nemen wij mede. Maar een herinnering aan wat inderdaad goed was, is foch nooit zoo schoon als het goede zelf. Het kan moeilijk anders. Wél kan de herinnering het verleden mooier maken dan het inderdaad was. En dit ge schiedt maar al lo vaak' ten nadeel e van het heden. Omdat een menscih dan genejgd wordt om hot goede in bet heden niet op de juiste waarde te schatten. Niet ajleen omstandigheden en gebeurtenissen, maar ook mensehen, die toch ook goed en vrien delijk zijn, lijden daarvan schade. Wij dan droegen een doode uit, jdie ons lief was. En wij deden dat onder den in druk van de laatste woorden, die zij had neergeschreven„Ik heb oen goed leven gehad en ik ben er dankbaar voor". Zullen velen ba-ar dat nazeggen? Wat is eeu goed leven? Goed is oen heel rekbaar begrip. De een vindt oen fi nancieel wél verzorgd leven good; e©n an der een leven waarin men heeft kunnen genieten wat het hart verlangde van het goede, dat deze aarde biedt; een derde vindt dat leven het praedicaat goed waard, waarin eeu Hink deel der idealen en as piraties uit de jeugd kantten bereikt warden. Zoo ware meer te noemen, dat slechts den buitenkant van het leven raakt van hoeveel belang deze kant des 1 Ovens overi gens ook moge wezen en van hoeveel in vloed ook op den inneriijken inhoud. Inderdaad de mensch, die zóó spreken kan, is bevoorrecht geworden boven dui zenden, in het bizonder in onzen zoo moei lijken tijd. Hij heeft om eens een term uit de handelswereld te gebruiken de waarde in contanten genoten. De vraag rijst echter: is dat een goed le ven, dat alleen maar stoffelijk goede zijden heeft? Indien dat zoo was, zou ons leven dan niet veel hebben van de dieren des velds en in het water, die onbezorgd leven, wanneer zij maar datgene ontvangen, waarop de natuur hen voor het levenson derhoud heeft aangewezen. Het leven van den menscsh hoeft echter ook een redelijken, zede]ijken, geestelijken kant. De ziel is meer dan het lichaam. En hier ligt tenslotte het criterium of een te ven al dan niet goed is. Want goed is een geestelijke toetssteen, die jn het nauwste verband staat met het hoogste goed. Dat kan in ons bestaan en naar buiten uitwerken op andore monschen. Dat kan in andere mensdien leven en naar buiten uitwerken op ons. Ieder, die dit goed heeft bezeten en die het van andere mensdhen heeft mogen ont vangen, die heeft een goed leven en mag aan het einde daarvan zeggen: „Ik heb een goed leven gehad en ik ben er dank baar voor". Wij willen wat wij schreven met een voorbeeld verduidelijken. Wij zeggen van een lieve vrouw; van een lief kind, dat zij zijn „een zonnetje in buis". Ieder houdt van bon en als zij cr niet meer zijn wordt dat als een groot gemis gevoeld. Waarom zijn zij een zonnetje? Omdat wat hun in nerlijk bezit is, uitstraalt naar buiten en dat innerlijk bezit wordt door die uitstraling niet armer. Integendeel, het wordt rijker, omdat zij vanuit hun omgeving zoo heel veel krijgen, wal hen verrijkt. Gevende en ontvangende wordt hun leven rjjfk ©n goed. Zoo ver gaat het ieder mensch, die van God meekreeg in het leven ©en goes'e'ijk, dus innerlijk goed, Zooals de zon niet an ders kan dan uitstralen, zoo stralen ook zij natuurlijk, automatisch het goede, het lieve, bet opbeurende, het sterkende op an deren uit. Maar ook: hun stroomt zooveel goeds en liefs toe, dat zij dankbaar zullen zijn voor het goede leven, dat hun deel werd. J. Nagel. Duilsrhland met 30 achter. Do Australiërs Quist en Bromwich heb ben gisteren te Brookline ook het dub belspel in de interzone-finale tegen die Builschers Henkei en Von Metaxa gewon nen, zoodat de stand thans 30 is. Australië heeft zich dus voor de chal- lengeround geplaatst. In de partij van- gisteren hebben de Australiërs zeer goed' gespeeld, Quist en Bromwich begrepen elkaar opperbest, vul den elkanders spel prachtig aan en bleken zoo goed op elkaar ingespeeld te zijn, dat de Duilschers vrijwel niets konden uitrich ten. Thans kon men begrijpen, dat dit Australische dubbel gedurende twee jaren geen enkel© nederlaag beeft geleden. Voor al Bromwich was in buitengewonen vorm, hij haalde de onmogelijkste ballen en speelde zeer scherp. Weliswaar spoelde Henkei, evenals Donderdag met een ver bonden arm, maar ook zonder deze han dicap zouden de Duitschers het waarschijn lijk toch niet tegen hot prachtig spel der Ausiratiérs hebben kunnen bolwerken. De cijfers laten trouwens aan duidelijkheid niets te wenschen over: 62, 61, 64 .Men is het er over e©as( dat de Amerï- kaansche ploeg van 35 September a.s. te Philadelphia het tegen dergelijke spelers niet cadeau zal krijgers. België leidt met 51. Op de banen der Noordwijkscbe Spoat- vcieeiifging is gisteren de jeugdwedstrijd Nederland—België begonnen. De resultaten van den eersten dag waren (eerstgenoemd© spelers zijn laaidgenooten): GlGcbman—Verbeeck fl11, 5 Bos schaart— Wjelemans 3—6, 4—6. Went—Payfa 6—1, 6—3. RinkelWam park 57, 57. W. Akkt-rsdijk—Evalenko 36, 6—8. IIou manTcussa.nl 75, 26, 3—6. België leidt dus na den eersten dag met 5—1, Tégen Ealing Cricket Club. Men meldt ons uit Londen j Ook de laatste wedstrijd, welke R. C. Ingelse's elftal op zijn tournee in En geland speelde, is in ©en nederlaag ge ëindigd. Maar deze nederlaag is heel wat eervoller dan de cijfers doen vermoeden. Tegenstander was de Ealing Cricket Club. l'oor de vierde maal in successie won de heer fngelse dsn toss. Regen was oor zaak, dat. eerst om 2 uur kon worden be gonnen. Slolk en Bouvy zorgden voor ©en goeden start, op 40 viel het eerste wicket, n.l. van Stoïk voor een zeer goede 26, Ook Bouvy met 13 ging op hetzelfde to taal en op 54 waren er 5 wickets neer. Het wicket was te moeilijk voor de Ne derlanders en op 86 zat het team aan den kant R. C. In ge] se scoorde een nette 14, Ingram, de Middlesex-bowler was onbe speelbaar, 6 voor 24. Terwie! begon in zijn besten vorm en had op 1 reeds vier wickets veroverd' en op 9 reeds 6 De snel opdrogend© pitch kwam de gastheeren toen te hulp en voor 8 wickets werd bet Nederlandsche totaal gepasseerd. De innings sloot op 122, waarvan Ed- wars 25, Holder 23 en Pearce 26, Terwiel nam voor de dorde maal in 6 dagen 9 wickets, ditmaal voor 55 runs, Slolk had met 1 voor 50 geen geluk. 7e JAAR6AN6 No.44 KOMKOMMER- SN VAC ANTIETIJ O Het is nu echt en heuschelijk komkommertijd. ledereen is op reis en met va can tie. Zelfs de Kariinata werkt met meer. Voor onze uitstedige lezers besloten wij lot de uitgifte van dit reisnummer. Voor de menschen, die thuis bleven, hebben wij niets. Want er gebeurt niets. Er staat gewoon geen nieuws in de kranten. Heel de wereld is in volmaakte rust, behalve dan natuurlijk in China den ooriog, de cholera-epideinie en de overstroonnngen. En behalve de Rus sisch-Japansche grensgeschillen, die half en haU naar oorlog rieken. En behalve den burgeroorlog in Spanje, die al tientallen malen door de beide partijen op beslissende wijze over wonnen werd, en toch maar voort duurt. En behalve de geruchten over de Duitsehe verdedigingswerken aan de Westelijke giens, die van de weerom stuit artikelen over de Maginotlinie in de kranten brachten. En behalve de onlusten in Pa lestina, waar we geen touw aan 'vast kunnen khoopen. En behalve den noesten arbeid van den nijveren Lord Ruuciman, die de Tsjecho-Slowaaksche moeilijkheden op waarlijk Engelsche wijze ter hand genomen heeft, en nog wel een paar jaar in z'n handen zal houden (naar het zich Iaat aanzien). En behalve de ltaliaansche ras zuivering, die haar Groot-Germaan- sche geestelijke vaders er toe gebracht heeft er zelf ook nog weer een schepje op te gooien. Maar nieuws staat er eigenlijk niet in de krant, en we lezen gedwee een vier-kolomsverslag over een eerste- paal-slaan. Hetgeen op zichzelf wel prettige vacantie-lectuur is. En zoo zij het. DE POSTBODE. HET ANTWOORD VAN FRANCO. Onze Actualis meldt; Het antwoord van Franco aan de Brïtsche regeering betreffende de terug trekking van vreemde vrijwilligers uit Spanje is, naar ik uit de beste bron verneem, uitermate guns Lig, Het bevat practische voorstellen, welke zelfs tot een spoedig einde van den strijd kunnen leiden. Franco stemt er zelfs in toe, dat de vreemde strijdkrachten aan de zijde van de regeer in gs troepen teruggeroepen zullen worden. Naar de meening van politieke kringen ie Burgos zal een dergelijke maatregel niet anders dan een weldadlgen invloed kunnen hebben op de huidige toestan den in Spanje. EERSTE PAAL Ook de Z.P. wil uiteraard niet achterblijven, nu overal een begin gemaakt -wordt met het aanbrengen -ran versieringen en verlichtingen. De Tijdingzaal zal toepasselijk ver sierd worden en het Cafeetje aan den Overkant, waar de redactie geregeld huishoudt, zal omgetooverd worden in een lusthof van licht en kleur. Met het gebruikelijk ceremonieel is gisteren daarvoor de eerste paal geslagen. Deze is speciaal gegroeid op een van Nederlands schoonste kweeke rijen aan het Keteldiep, een prachtige, echt eiken spar van twaalf meter lang. Met het stedelijk straatorkest voor op kwam Willem om half een gister avond met den boom voor da Tijding zaal aan, waar de Postbode gereed stond voor de ontvangst. Mile. Made lief schonk de eerc-thee en nadat onze Actualis den stam had afgehakt met een zilveren bijl, sloeg de Lampenist de eerste paai in den grond. Met een welgemikten slag stond het gevaarte meteen op de juiste plaats. Een don derend hoera weerklonk. De muziek speelde de eerste maten van: „Sïen, Sien, Siene, iaamelos", waarmede deze korte plechtigheid was beëindigd. De pret is daarna binnenshuis voortgezet. Wegens overcompleet hebben wij nog een partijtje anti-zon ne- brandmiddeier. voorradig, die tegen lage prijzen van de hand gedaan zullen worden. In tilt- geimeerden toestand te be zichtigen bij de OOK IN DOOSJES» DE CENTRALE AFBRAAK Onze straatreportster.MIIe. Madelief, is doordat zij op handige en tech nische wijze praatjes gemaakt heeft inet de betreffende opzichters aan do weet gekomen dat het gc'ukkig nogal goed opschiet met de afbraak- uerkzaamlieden aan de Koemarkt en Rotterdamschodijk, en aan de Nieuwe Oranjebrug en Burgemeester Knap- pertlaan. Wat het eerste karwei betreft, iiceft zij vernomen dat men met man en macht aan het werk is om het wegdek omhoog te brengen tot het peil der huidige conjunctuur en dat men er uiterlijk 14 Februari 1984 mee gereed zal zijn. In de B.K.-laan, hoek Nieuwe Haven echter vlot het niet zoo goed als in het centrum. Het zal hier dan ook wel Iets langer duren dan aan de Tramhalte. DH geeft echter niets, omdat er zooals iedereen trouwens kan constateercn toch nagenoeg geen verkeer langs komt. Een enkele wandelaar en iemand met een fiets op z'n nekWaar zullen #e zich voor haasten 1 Een Betonnen Muur Van Staal Tn De Bran ding Van Een Vuurzee Inspectietocht van onzen Defendaris O Onze militaire medewerker heeft deze week de befaamde verdedigings- fortificaties, tevens dienstdoende als uitvalsbases, bezocht en is vol be wondering voor de methoden, om hef aloude Schiedam onneembaar te maken, ten redactiebureele aan de leestafel van het Cafeetje aan den Overkant teruggekeerd, om als een mitrailleur het volgende artikeltje op zijn blocnote te schieten. Het was hoog tijd, dat de verdediging van onze stad eens krachtig ter hand genomen werd. Hier toch zetelt een industrie die het meest nationale product vervaardigd zonder dat er tot nu toe iets aan haar beveiliging was gedaan. Het nieuwe systeem is gebaseerd op het principe „Kracht door vuur-water", dat reeds sinds de Groote Mobilisatie door de Generale Staf gepropageerd is en thans haar volledige doorvoe ring beleefde voor de wallen van Schiedam. Op volkomen onzichtbare wijze is om de stad een gesloten kring van kazematten gebouwd, die geheel auto matisch werkt. Geen twee dezer kaashuïsjes zijn gelijk, en 't mag een wonder heeten, dat onze gids ze alle maal heeft kunnen vinden. Zij zijn onderling verbonden door een stelsel van onder- en bovengronHsche gangen, die eik voor zich bom-, brand-, lucht-, reuk-, vocht- en vogelvrij zijn ver klaard en met motechte Perzische tapijten bekleed zijn. In het geval van een overval valt reeds op eenige kilometorsafstand een valluikje open, waardoor een infra rood-, wit- en blauwe stralenkrans ge broken wordt. Hierdoor gaat in de Alarm Centrale een vuurrood lampje gloeien, waardoor een belletje in wer king gezet wordt, dat op zijn beur t en ook weer volkomen automatisch de kazematrasjes in staat van afweer brengt. D.w.z. alle uitwendige ope ningen worden gesloten, de geschuts- rnondingen worden gericht op de plaats waar de stralenbundel onder broken werd en de munitietoevoer wordt in werking gezet. Op de loopende banden is telkens voor 5 minuten kogels en dan weer voor 1 minuut Oude Klare gereed gezet. Dit als oorlam voop de bedienende manschappen. Ondertusschen gaat de alarmeering van de burgerbevolking en de industrie met bliksemsnelheid voort: het vuur rood© lampje in de A,G. doet tevens iu ieder woonhuis een hel overgaan, die voor de menschen het teeken is zich up de trottoirs te begeven met eenige leeftocht en lijfgoed voor acht weken. De trottoirs komen ic bewe ging en rollen naar de ondergrondsche schuilplaatsen, welke onder het cen trum oer stad op een diepte van 800 meter is aangelegd. Hier ontbreekt het niemand aan tets, doch dat moet een verrassing blijven. Ook de Nationale Genever- voorraad wordt automatisch in fusten, okshoofden en monster- kruikjes gegoten voor zoover ze nog los in de stookketels zit. Voorloop komt in gele verpakkingen en Naloop in groene, waardoor de commercieele belangen zoo goed mogelijk ontzien zijn. Men rekent erop, dat er genoeg grondwater zal zijn in de afzonderlijk van den bevolkings-kelder gelegen Le- venswater-noodbergplaats om het on vermijdelijke versnijden te kunnen blijven voortzetten, doch dit is het eenige zwakke punt in de overigens sublieme organisatie. (Wordt vervolgd.*) Strafrechtelijk? P.B. DE ZOMERSTOR1N3EN IN DE RADIO Hoe vervelend zijn toch de storingen in de radio des zomers! Wij villen u een probaat middel aan de hand doen om van het geknetter en gekraak in uw toestal af te komen. Er komt slechts een klein beetje handigheid bij te pas, zoodat iedere huisvader, die wel eens iets geknutseld heeft, zelf het karweitje voor elkaar kan boksen. Indien onze raadgevingen nauwkeurig opgevolgd worden, is u voorgoed van ieder hinderlijk geluid in uw apparaat bevrijd. Aan de leidingen hoeft u niets te doen, daar zit toch geen storing in. De lampen zijn eigenlijk als liet ware de groote vergaarbakken van knetters en kraakjes. Daar moeten we dus mee beginnen. Met een klein hamertje, dat hoogstens 7 cm lang mag zijn en zorgvuldig gesteriliseerd wordt voor het gebruik, begint u zachtjes van onder af aan te tikken. Als u boven bent gekomen, begint u weer onderaan, maar dan iets harder. Deze behande ling moet driemaal per dag geschieden, 's morgens om 11 uur, 's middags om 3 uur en 's avonds tegen het slapen gaan. En steeds harder. Na een week volgt dan de eigenlijke storingsschoon- roaak. Het voor-paneei wordt weg genomen en daarbij moet u erop letten, dat de knoppen zorgvuldig losge- slagen worden. De condensators worden nu in lauwe soda geweekt en de transformators met-tabaksap in gewreven, Met gehakte cocossnippers wordt de üjnregelaar stofvrij gemaakt, terwijl met behulp van een klein gietertje regenwater over de lampen wordt gesproeid. Tenslotte zaagt u met een figuurzaagje de zijpanelen weg en het geheel wordt dan in* de zon te drogen gezet. Nh twee dagen is het toestel volmaakt storingvrij. Nog enkele uren jah'jt Dan is het fint uit. L De laatste tien personen aan de trcktafels trekken voor niets. Wie de zaak om trekt, kan gratis np,nr huis wandelen. 0. Wie het laatsto en heetste poffertje eet, wint twee kilo fijne jujubes. Om te Binutlcn. III. De laatste man fn de acht baan krijgt de wagon cadeau. Leuk voor den kleinen man IV. Voor do liefhebbers In de autobaan 1 i 1 Komt dat zien, dames en boeren. Na halt twaalf opheffing van het stopvorbod en antl-lavraai- voorsckrlft, V» De magerste bezoeker mag gratis dansen met de dikke dame. Dat hebt u nog nooit meegemaakt. YL Do dra «imoiens zullen links om ea rechtsom draaien naar wenseh voor hetzelfde geld. Zooiets mag u niet missen. Vil. Slot-apotbesciu de r ujisbuan Dat bclcctt u van uw leven niet meer. Als daar het scherm daalt, gaat het niet meer op. Voor faet laatst I 1 1

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6