Een nieuwe rioolbemaling voor het Singelkwartier Een werk van ruim 41/» ton. Een rioolgemaal op het Sportterrein aan de Marconistraat Een persleiding die uitmondt op de rivier bij de Voorhaven. Aankoop grond Het woonwagenkamp WANDGEDIERTE Tarief Gemeenteziekenhuis Nijverheidsavondschoo! Voorgevelrooilijnen Westvest Vreemde opschriften Sluiting kapperszaken Gemeentebegrooting 1937 De gang van het Handeis Entrepot De winkelsluiting op Zaterdag avond De Princevlag STADSNIEUWS JJef Werkfonds verleent een voorschot De regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan het haar door het Werk fonds gedaan voorstel tot het verstrek ken van een voorschot aan de ge meente Schiedam, teneinde haar in staat te stellen over te gaan tot uit voering van het Werkfondsplun no. 197, betreffende verbetering van de rioolbemaling in het Singelkwartier. Het bedrag van het voorschot zal ten hoogste f 405.00} kunnen bedra gen. De overweging, dat de uitvoering van het werk van belang is met liet oog op de daaraan verbonden werkverruiming, beeft de regeering ertoe geleid op hot normale voor de voorschotten uit het Werkfonds thans geldende rentetype van 3® pCt- eeu reductie van 1 pCt. te ver leen en. De aflossingstermijn van het voorschot is op 40 jaren gesteld voor wat het ge bouw en de riolen (f345.000) betreft en op 15 jaren voor de machines (£120.000); de aflossing zal geschieden bij wij/.c van annuïteiten, groot respectievelijk 3.984 pCt. en 8.077 pCt. van het werkelijk uitbetaal de voorschot. Bij instemming met het plan tot verbete ring der rïolearing van de binnenstad door stichting van een nieuw gemaal met een persleiding naar de rivier, dient allereerst te worden overgegaan tot omlegging van de waterkeexing in Nieuw-Mathenesse, naast welke waterkeering de persleiding zal komen te liggen. De kosten van aanleg van den zanddijk, die zal worden opgespoten ten einde de kosten laag te houden, zullen bij onder- handsche aanbesteding 25 cent per M3. (opgespoten in Nieuw-Mathenesse) bedra gen. Bij een aangenomen hoeveelheid van 200.000 513. derhalve f 50.000.—, in to taal. B. en W. merken hierbij op, dat deze som alleszins billijk is te achten, cn dat niet is aan te nemen, dat bij openbare in schrijving een voordeeliger aanbieding kan worden verwacht. Bovendien biedt onder- handsche aanbesteding bet voordeel, dat het werk spoediger kan worden ter hand genomen. t j tfjil (Si Voor bijkomende werken, als opruimen van vuil door de Gemeente-Reiniging ge stort, het omleggen van leidingen, afdek king, enz., is f 16.000,gerekend. Bij verhooging van dezen post met f4.000, voor onvoorziene omstandigheden, zullen do totaal-kosten van de omlegging van de waterkeering f70.000,bedragen. Tot zoover het schrijven van B. en. W. over deze aangelegenheid' aan den raad. Het nieuwe rioolgemaal Ter toelichting kunnen we daar nog het volgende aan toevoegen. De bestaande toestand is zeer primi tief. Het geheele Siugelkwarlier wordt be- •maJen. door het pompstation aan de Ge dempte Broersvest, naast, de ruïne van Oud-Mathenesse, De geheele riool-inhoud van dit stads kwartier wordt geloosd1 in de binnenha vens; hg komt nd. terecht in de Bui tenhaven, ongeveer bij de Gemeente Rd nigïng. Uit hygiënisch oogpunt is een bestendiging van dezen toestand niet vel te aanvaarden, waarbij nog komt, dut de twee pompen in het pompgemaui slecht zijn geworden en die bebouwing zich aan zienlijk heeft uitgebreid'. Nu toch ingrij pende maatregelen noodig zijn, verdient het alle aanbeveling een radicale verbe tering tot stand te brengen. Daarover werd reedis lang gedacht; vele conferenties zijn gehouden, oa. ook met de vertegenwoordigers van werknemers organisaties en nadat in het begin van dit jaar met iteze organisaties overeenstem ming werd bereikt, konden verder met 't Werkfonds de onderhandelingen or len opgenomen, die nu blijkens bovenstarnle töf: een gunstig resultaat hebben geleid. De oude pompinstaliatie aan de Ge dempte Broersvest zal buiten gebruik ge steld' worden; een nieuwe pompinstalia tie zal worden gebouwd op het sportter rein aan de Marconistraat, in den N.W hoek, vlak bij de Archimedesstraat. Het wordt een laag gebouwtje van slechts één verdieping, dat door een beplanting nog grootendeels aan het oog zal worden ont trokken. Het grootste gedeelte van het rioolgemaal komt ondergronds. De persleiding Van dit gemaal wordt een persleiding gelegd, die zal loopen door de (verleng de) Lange Sic gelstraat naar dten dotier dasnschedijk, waar zij ongeveer bij het Rood© Hek dien dijk zal passeeren, om- verder over het nood-sportterrein,, nag© noes: evenwijdig aan den Groenedijk, tot zou, desgewenscht afgegraven dee Maasdijk hij „Gosto" te loopen; daar buigt zij Westwaarts af, volgt den Maas dijk en wordt langs de Voorhavenkade gelegd om bij de Oosterkade uit te mon den op de rivier. Het zal voor het leggen van de pers leiding noodig zijn in verband met de eischen van hot hoogheemraadschap Schieland een nieuwe waterkeering te maken. De/e zal ten oosten van de bestaande waterkeering de Groene dijk komen en beslaan uit een brcede straat van 25 11. breedte. Tien meier van deze straat zal onberoerd" gelaten moe ten worden, w.z daarin mogen geen leidingen enz. gelogd worden. Xaast die straat aan den kant van Schiedam komt de nieuwe persleiding te liggen. De Groenedijk verliest, als de nieuwe waterkeering gereed is, zijn tegenwoordige functie en kunnen worden. Aan de Gemeente-Reiniging zal oen an dere stortplaats worden aangewezen, in verband met de plannen die bestaan ten aanzien van het terrein, begrensd door Rotterdamschedijk, Groenedijk en Gusto- weg. Voor het leggen van de persleiding moet een gedeelte van de bestaande vuil nisbelt worden opgeruimd. Van de brandweerkazerne aan den Sin gel zal door de Lange Singelstraat oen verbindingsriool moeten worden gelegd naar het nieuwe gemaal en eveneens een dergelijk riool van de Broersvest door den Eerste TuinsingeJ. Een nooduitlaat Omdat het te bemalen gebied zoo laag ligt 1.80 M. N.A.P. zal een noou- uitlaat gemaakt worden om bij hevigen regenval zoo noodig het overtollige water op de Buitenbaren te kunnen loozen. Daar voor ral een aparte leiding worden gelegd van het nieuwe rioolgemaal over het sport terrein door de Korte Singelstraat, Broers vest en Koemarkt naar den Buitenhaven weg. Een reserve-pomp installatie. Om eenige reserve te hebben, als onver hoopt een storing in het elecfrisch net mocht optreden, waardoor de electro-mo- toren van het gemaal huiten werking zou den worden gesteld, is het de bedoeling in het nieuwe rioolgemaal een Diesel ge nerator voor een kleine pomp te plaatsen, die tijdens de storing de huizen en straten vrij kan houden van het menage water. Aan de Hoofdstraat. Tengevolge van het maken van een nieu we toegangspoort behoorende bij het pand Hoofdstraat 10 in de bij raadsbesluit van 22 Maart 1918 voor dat straatgedeelte vast gestelde rooilijn, is een daarvoor liggend strookje grond ter oppervlakte van 13 512., eigendom van de firma J. A. J. Nolet, bui ten die rooilijn in de openbare straat ko men te liggen. Boor den eigenaar wordt gevraagd dit vrijgekomen strookje van hem over te nemen, B, en W. stellen den raad voor dezen grond aan te koopen voor den prijs van f5 per M2., welke waarde-bepaling on langs ook voor een overeenkomstige aan vrage betreffende grond aan den Singel heeft gegolden. Verbetering. Vooral het achterste gedeelte van het woonwagenkamp aan den Buitenhavenweg heeft niet voldoende afwatering, waarom de directeur van Gemeente Weiken voor stelt om ter verbetering daarvan nog een paar sLaatkolken met afvoer naar de sloot aan te brengen. Voorts acht hij het ge wens dit, dat de thans met koolasch eenigszins verharde weg met oude klinkers bestraat wordt. Worden in de bestrating ook opgenomen de kolken en wordt de straat ook doorge trokken langs den paardenstal en naar de drinktontein, dan is met een en ander een bedTag van f 750 gemoeid. Tevens is het noodig, dat een flinke vuil nisbak wordt geplaatst, waardoor veront reiniging van het kamp zal worden voor komen. De kosten van deze vuilnisbak zullen £25 bedragen. Tenslotte zal het noodig zijn, dat eenige herstelling aan de W. O. wordt aange bracht, terwijl voorts het reeds op den betreffenden begroolingspost ontstane te kort ad 153 wordt gedekt. In totaal zal derhalve een bedrag van £850 vereischt zijn ten einde tot de uit voering van een en ander te kunnen over gaan. B. en W. stellen den raad voor dit be chug beschikbaar te stellen. Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN 37. net onderzoek nog niet be ëindigd. In de vergadering van den raad van 1 Juli j.l. is medegedeeld, dat het de bedoe ling van B. en W. is, na te gaan pf het rrv-gelijk is een 3e Mas tarief van £3 per dag voor het gemeenteziekenhuis in te voeren. Het college had gehoopt, dat het onder zoek, dat ter beantwoording van deze vraag noodig is, vóór de Septeniber-vergadering van den raad beëindigd zou zijn. Dit is tot spijt van B. en W. niet bet geval. Met verschillende instanties en adviseurs wordt nog overleg gepleegd. B. en W. stellen zich echter voor zoo spoedig mogelijk op deze zaak lenig te komen. Dc afdeeling „Jeugdige In dustrie arbeiders". De afdeeling Jeugdige Industrie arbe; ders" der Xijverheidsarotidschool bestaat nu sedert November 1935. Rij het stichten dezer afdeeling werd het gewijzigde, voor de industrie pasklaar gemaakte onderwijs, dat hier doof de „Ver eeniging tot opleiding van leerlingen iu de Metaalindustrie" voor liaar pupillen ver langd werd, beschouwd als een proef. lie toeloop van leerlingen en de resul taten van het onderwijs zijn voor B. en W. aanleiding om deze proef als geslaagd te beschouwen, voor zoover men zich ver eenigen kan met het verstrekken van min der onderwijs aan fabrieksjongens d.ui ann ambac-htsleerlingen. De leeraren zijn totnutoe, in verband met het voorloopige karakter van den be doelden cursus, steeds tijdelijk benoemd. Dit is niet geheel in overeenstemming met den geest der voorschriften, die de Nrjverhcidsonderwrjswet dienaangaande vee- strekt. B. en W. stellen daarom voor aan de op richting van den „Cursus voor Jeugdige In dustrie-arbeiders" het voorloopige karakter te ontnemen en de lijdelijke leeraren, die bekwaam cn wettelijk bevoegd zijn, voor een vaste aanstelling voor te dragen. Bezwaren van huiseigenaren. De heeren G. van Mours. W. H. Labee, W. van Zon, mevr. wed. H. van Bellen en de heer M. v. d. Hammen, resp. eigenaren van de percoeten, genummerd Westvest 2, 4, 6, 8 en. 10 hebben bij den raad' hun bezwaren ingebracht tegen het ontwerp van het besluit tot vaststelling van vooxgevelrooilijnen voor het bouw blok, begrensd door de Gorrit Verboon- straat, de Lange Nieuws traat en de Wiest- vest, zoomede voor een te maken ver bindingsstraat tusschen de Lange Haven en de Westvest, wellse bezwaren zich in het bizonder richten tegen de vaststelling van de voorgevelrooilijn voor de West vest Z.Z., waardoor deze naar de zijde van de Gerrit Verboonstraat tot 4 meter wordt versmald en voor alle rijverkeer af gesloten, met mogelijkheid van overbou wing van deze voetgangersstraat bij de uitmonding. Het A.N.V. wil een belasting heffing. De Groep Nederland1 van het Algemeen Nederlandsch Verbond te "s-Gravenhage heeft den gemeenteraad verzocht opschrif ten in vreemde talen gesteld op winkels enz. aan een belasting te onderwerpen. In November 1930 werd' reeds ©en ver zoek in den zelfden geest gedaan. Op Dinsdagmiddag. De nedrijfsraaü voor het kappersbedrijf (ingesteld bij K.B. van 21 November 1935, no. 40), waarbij zijn aangesloten de Ned. Kappersboud, de Federatie van Kappers- palroonsvereenigingen, de R.K. Bond van Kapperspatroons St. Franciscus van As- sisië en de R.K. Bond van Kappersbedien den „Sb Cosmas". heeft adhaesie betuigd met het verzoek van de afdeeling Schiedam van den Ned. Kappersboud om te bepalen, dat kapperszaken des Dinsdagsmiddags na 1 uur gesloten moeten zijn. De weefkamer Van '„Zwakzinnigenzorg". De weefkamer voor meisjes van de Vereeniging „Zwakzinnigenzorg" in de lagere schooi aan de Lange Nieuwstraat zal Zaterdagmiddag half 3 in een bij eenkomst ia het Geref. Jeugdhuis aan de Lange Haven, officieel geopend wor den. Zoo men weet is de weefkamer reeds een paar maanden in gebruik,. Na d© otfïcieele opening zal er voor genoodigden gelegenheid bestaan de weef kamer te bezichtigen. Goedgekeurd. Na do raatbesluiten van 22 Juli j.l., waarbij nog een aantal jiyjzigingen in do gemeente-begroeting 1937 werden aange bracht, die Gcd. Staten verlangden, heeft dit college do aldus gewijzigde begrooting 1937 goedgekeurd. Betwiste rechten. Door den heer 8. Harreman, eigenaar van het perceel Lange Nieuwstraat 107, is vergunning gevraagd voor het breken van een gat in den muur tusschen de open plaats achter genoemd pand en de gang van het Handels Entrepot om daarin een deurkozijn te plaatsen. Door B. en W. is deze aanvrage buiten belumdeling gesteld, aangezien niet geble ken is, dat aanvrager gerechtigd zou zijn tot het hebben van een uitgang naar ge noemde g-ang. 0-p 2 Augustus jJ. heeft de heer G. Harreman zich over deze aangelegenheid tot den raad gewend. De toegang tot het Handels Entrej>ot aan de Lange Nieuwstraat bestaat in een ever- bouwde poort. De heer Harreinan als eigenaar van het woonhuis, gebouwd op bet kadastrale per ceel Sectie L, no. 531, waarmede de ovcr- bouwing één geheel uitmaakt, maakt er bezwaar tegen, dat de geriieente de gang van het Entrepot geheel als eigendom in gebruik heeft en dat de gemeente voor het gebruik hiervan nimmer huur heeft be taald, terwijl het kadaster deze gang aan geeft als gemeenschappelijk eigendom van de gemeente en de heeren G. Harreman en J. W. Verbeek. Hiertegenover merken B. en W. op, dat bedoelde gang sinds jaar en dag uitsluitend in gebruik is van het Entrepot en dat daarop geen enkele gang van anderen uit komt, wat ook geheel in strijd met de rij ks voorsch rif t en zou zijn. Deze zaak is reeds in de jaren 1931 en 1932 fei sprake gekomen, toen de toen malige eigenares van het perceel op een regeling heeft aangedrongen. Met verschillende advocaten is foen ge correspondeerd en geconfereerd, doch sinds dien heeft de gemeente niets meer verno men. Het college van B. en W. kan dan ook de beweerde rechten niet erkennen en meent den raad in overweging te moeten geven het schrijven van den heer Harreman vow kennisgeving aan te nemen. In het afzonderlijk schrijven van den heer Harreman van 2 Augustus j.l. spreekt deze zijn bevreemding er -over uit, dat de gemeente do door hem beweerd'© rechten op bedoelde Enirepot-gang betwist en des niettegenstaande, ter gelegenheid van de onderhandelingen betreffende den ev©ntu- eeler aankoop van het pand Noordwest 2, in uitzicht stelde, den voor dit pand gebo den prijs met f500 te verhoogen, wanneer daarmede tegelijkertijd de kwestie omtrent de Entrepotgang zou zijn opgelost. Voor deze bevreemding is echter vol gens B. en W. geen reden aanwezig. Het ligt toch voor de hand, meenen zij, wanneer twee partijen trachten tot elkaar te komen, zoo mogelijk alle geschilpunten tegelijkertijd tot oplossing te brengen. Bij het in uitzicht steden van een re geling, welke de gemeente f500 zon kos ten, is rekening gehouden met het feit, dat bij een eventueele procedure van de zen aard de gemeente toch een dergelijk bedrag aan kosten zou hebben t© betalen, ook a! verliest de tegenpartij het proces. Erkenning van het recht van den h-eer Harreman kan hierin dan Ook Tiaar de meening van B. en W. geenszins worden gezien. Afwijzend advies ran B. cn W. De afdeeliugsbosturen van den Ned. R.K. Bond en Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden SL Franciscus van Assisië en van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Winkelbedienden hebben den raad ver zocht het sluilingsuur van winkels in deze gemeente op Zaterdagavond vast te stellen op S uur. Dit adres werd in handen van B. en W. gesteld om advies. B. en W. stellen den raad thans voor af wijzend op dat verzoek te beschikken. ILK.S.V. Excelsior. Hedenavond vergadert de voetbal-af- deeling van de ILK.S.V. Excelsior in De Amstelhron, De heer Van Veen uit Amster dam zal een causerie houden. Deze ver gadering is ook toegankelijk voor leden van de andere ahh-vlingcn van Excelsior. AGENDA. SCHIEDAM. Passage thca'ei, 8.15 uur. 1. Nationale film: 40 jaren. 2. Borneo. City theater, 8.15 uur. 1. Oranje Hein. 2. Overvalwagens paraat. 13 Sept. Amstelhron, 8.1.5 uur. Vergadeing voelbalafdeeling R.K.S.V. Ex celsior. Causerie Van Veen. 14 Sept. Toonkunt-Muzieksohool Lange Ha ven 103, half 5. Offieieele opening door burgemeester Van Haaren. 16 Sept. Consistorie Luthersche kerk, S uur. Lezing over liturgie door ds. V- Schmidt, 17 Sept Musis Sacrum, 8 uur. Feost- avond E.N.B.0.0. 17 Sept. Irene, half 3. Zondagsschool-con ferentie N.Z.V. 17 Sept. Geref. Jeugdhuis, half 3 Offi eieele opening weefkamer „Zwak zinnigenzorg". 21 tot en met 25 Sept. Oude postkantoor. 2li uur n.m. Luchtb-escher- mingstentoonsteilïng. 21 Sept. Oude postkantoor, 2 uur. Ope- nir.q Luchtbescbermingstentooa- steüine door burgemeester mr. d!r. F, L. J. van Haaren. 22 Sept. Vereenigingslokaal 8 uur. Viering 45-jarig bestaan afd. Schiedam Chr. Nat. Werkmansbond. 29 Sept. Groepslokaal Nieuwstraat 12. Her- denking 10-jarig bestaan SAV.S. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena 2.15 u 8.3J u. Voor stelling Heden e. v. d. Tivoli Schouwburg, ,8.30 uur De Rotterdammers. Een h is vol herrie. Heden en volgende dagen: Tentoonstelling „Ontdek uw stad". Schiedamsche- singe! 56. Dagelijks 1022 u. en Zondags 1217 u. 13 Sept. Wilhelminakerk, Oranjebooms!*. 8.15 uur. Orgelconcert Feike Asma Bioscopen. Capitol, 2.15 u. 8.15 u. Schoppen Vrouw; Je bent maar éénmaal jong. City, 2.15 u. 7 u. 9.30' u. Monte Carlo; Jc bent maar éénmaal jong. Corso. Vay, U u. ai dood. De zangvogel van Broadway en Parijs. Grand, 2 n. 7 u. 9.15 u. Spotternij en' zotternij. Lumière, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Dreaming Lips. Ol-ympia, 2 u. Matinée; 7 u. 9.15 u. De Circusclown; De spookhengst Primes, 2.15 u. 8.15 u. Mannen zijn geert goden; Kid Galahad. Scala, 2 u 7 u. 9.30 u. Marie Walewska. Studio, 2 u. 7 u, 9.15 u. De Wildzang, Thalia 2.15 u. 7 u. 9.15 u. 40 jaren. BINNENLAND Naar Den Haag. Evenals vorige jaren zal ook nu weer bij de opening van de Staten-Generaal op Dinsdag 20 September, de afdeeling Schiedam van de Princevlag naar de re sidentie gaan. De leiding van den tocht heeft «e heer A. Herlaar, Oosterstraat 26, op zich genomen. Vlam in een pan vet geslagen. Gistermiddag half 3 sloeg in de keu ken van een pand aan de Burgemees ter Knapperdaan de vlam in een pan vet, die op zen gas vuur stond'. Met een em mer water heeft de dienstbode, die in de keuken aanwezig was, het vuur ge- blusclit. Een keukenioope; en een gor dijntje, die ook vlam gevat hadden, wor den vernield. De hellende koe. De koe, die gisteren, op hol doeg. de Hoogstraat over rende en op de isch- markt gegrepen werd, heeft op ds Hoog straat den 32-jarigea H. V., die het beest wilde grijpen, achterovei tegen de straat geslingerd. V. bleek slechts eenige schaaf wonden te -hebben opgeloopen. De koe had zich van zijn hegeleiders ontdaan, toen zij voor een passeerende auto schrok. Ontslag gevraagd. Door mej. M. S. Wies, vakonderwijze rs in de nuttige handwerken aan de openbare lagere scholen, is in verband met haar voorgenomen huwelijk, eervol ontslag gevraagd. Tegen brugleuning gereden. Gistermiddag omstreeks 1 uur reed een vrachtauto, bestuurd door C. K., tegen de leuning van do steenen brug over de Noordvest. De brugleuning werd verbor gen. - Pater J. Dito O. P. voorzitter v&n den SL JL O. In -de vergadering van het hoofdbestuur- van den K. R. O. gisteravond te Hilversum gehouden, is met algemeen© stemmen tot voorzitter gekozen, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van pastoor L. H. Perquin O. P„ pater lector J. Dito O. P. Pater Dito is sinds 1930 assistent van pastoor Perquin. In die kwaliteit was blf practisch werkzaam aan de afdeeling pW- gramma en propaganda, in de leiding waar van hij ai spoedig een voornaam en werk- zaalm aandeel had. 1 Iijij was het, die de laatste jaren het contact onderhield als lid van de dage- lijksche leiding van den K. B 0. met de onderscheiden cultureele, godsdienstige ©n sociale -organisaties, als: de Si. rcgoiius- vereeniging, de liturgische vereeniging, de jeugdorganisaties, enz., wier rubrieken in het programma onder zijn leiding stonden. Hij werd ook de secretaris van de Katho lieke Radio Universiteit, nam voor den K. R. O. deel aan de besprekingen met de lofficaeele instanties (radio-raad, radiocon tact-commissie, Indië-programma commis sie) en het centraal bureau 'voor den om roep in Nederland. Zijn werkzaamheden voor de Internatio nale Katholieke Radiobeweging leidden er toe, dat hg directeur werd- van het I. K. E. (de Internationale Katholieke Radio-Unie). De nieuwe voorzitter is nog gisteravond: door den ondervoorzitter, burgemeester G. W. Kampschoër en de leden van het da gelijkse! bestuur-geïnstalleerd en heeft zich hedenochtend in zijn nieuw© functie mat een kort woord tot de luisteraars gericht welke rede vanavond te 8.15 uur herhaald md maden. 1 1

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1