flMMEHT Dankbetuiging van de Koningin De Karimata beëindigd de bergingspogingen Het] ambtenarenverbod Omliggende Gemeenten „Ontdek uw stad" U atste Nieuws Ernstige incidenten in Tsjecho Slowakije Rechtszaken De moord aan den Nieuwen Binnenweg „Zuid-Limburger" Voetbal. Schiedamsche Voetbal Competitie Lawntennis Nederland - Zwitserland De Fransche ministerraad bijeen Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam. Gemengd Nieuws vlaarüingen. Kerk en School Baldwin over geestelijke her bewapening B IN N EN LAND De kinderverlamming BUITENLAND Sport Unilever contra Ontploffing in een keuken 57, 97a— *7, a Aan de Amsterdaiusche bevolking. De burgemeester van Amsterdam zendt ons het volgende schrijven: Ik mocht van Hare Majesteit de Ko ningin onderstaand telegram ontvangen: „Bij het einde van de viering ter her denking van Mijn veertig-jarige regeiering wensch Ik U, mijnheer de burgemeester, te verzoeken, Mijn diepgevoelde erkentelijk toeid1 en dank te betuigen aan de bevol king van Amsterdam voor de ontvangst zoo vol geestdrift en uit het hart komend, die zij Mij heeft bereid. Wil dien dank ook overbrengen aan de huldigingscom missie en aan allen, die onder hare be zielende leiding en in voortreffelijke sa menwerking zich zooveel moeite hebben getroost en er zoo bizonder in geslaagd zijn, om deze week van Mijn verblijf te maken een aaneenschakeling van luister rijke plechtigheden en feesten, die, in de schoone omlijsting van de versiering en Verlichting der hoofdstad, tol een niet te vergeten schouwspel geworden zijn, en Mij het treffend bewijs zijn geweest van de liefde en eensgezinde aanhankelijkheid van Amsterdam voor Mij en Mijn huis. Wilhelmina". Toen ik eenige jaren geleden mij ver oorloofde, Hare Majesteit uit te noe-digen, het 'jaariijksche Koninklijke bezoek aan 'Amsterdam in 193S te doen samenvallen met het veertig-jarige regoeringsjubileum, meende ik -daarmede uiting te geven aan den wensch, die in de Amsterdamsche burgerij leefde. Dat ik mij daarin niet heb vergist, is wel overduidelijk gebleken. Do bizon der hartelijke medewerking uit allo lagen dor bevolking, de onvergetelijke wijze, waarop haar eenheid werd gemanifesteerd in de gevoelens van haar groote liefde voor en verknochtheid aan de Koningin en aan het Huis van Oranje, waren grootsch en indrukwekkend. Het is derhalve met de meeste voldoe ning, dat ik gevolg geef aan den wensch onzer Koningin, den inhoud van dit tele gram openbaar te maken en gaarne voeg ik hieraan toe mijn persoonlijken liarte- lijken dank aan geheel de burgerij en aan allen, die tot het welslagen van deze her- denkingsweek op zoo treffende wijze heb hen bijgedragen. Leve de Koningin! Het terrein van de Lu line is geheel afgezocht, doch zonder resultaat. Kaar wij gisteren meldden, zal de Karimata morgen worden terugge sleept van Terschelling naar Kinder dijk. Verder vernemen wij, dat het niet in de bedoeling ligt, dat de Karimala de bergingspogingon nog zal herhalen. Hiermede is d!us bet zoe ken naar de schatten van de Luline zonder succes geëindigd. Voordat de gemeenschappelijke mijn- bouwmaalscbappij Biliigon met haar tin baggermolen aan het werk begon, had zij op grond van alle beschikbare gege vens een terrein afgezet, waarbinnen het Lutinewrak zich moest bevinden, doch dat zoo ruim genomen was, dat, wanneer gedeelten, van het wrak zich d'oor onbe kende omstandigheden zouden verplaatst hebben, die gedeelten redelijkerwijze even eens binnen het arbeidsveld zouden val len. Dit vooropgestelde schema is nauw keurig uitgevoerd). Nu heeft men uit de berichten kunnen volgen hoe de bagger molen nieter voor meter het terrein op •ie gewensdife breedte en diepte uitwerk te. Aangekomen bij de uiterste grens, heeft men veiligheidshalve ook nog een be langrijke strook daarachter genomen, tot dat ieder spoor van overblijfselen van de Lutine ontnrak. 'Ook toen nog meende de gemeenschap pelijke mijnbouwmaatschappij Billiton dat, nu zij eenmaal het werk aangevat had', geen enkele kans mocht worden ver waarloosd. Er waren bovendien nog meer aanwijzingen afkomstig van vroegere on derzoekingen en bergingspogingen, waar om het besluit genomen werd om naast het oorspronkelijke uitgewerkte terrein, nog een strook aan de Zuidzijde uit te werken en dit werk is in de afgeloo- pen weken voltooid. Deze tweede werkperiode heeft onvol doende aanwijzingen opgeleverd om ver- de- baggerwer's te rechtvaardigen. Hiermede is dan een werk beëindigd, dat allerwegen met groote belangstelling en spanning is gevolgd. Veilig kan ge constateerd1 worden, dat geen kans of aanwijzing onbenut is gelaten. Alles heeft men van de Lutine kunnen vinden, het voorschip zoowel ais het achterschip met zijl wrakhout, zij-: kanonnen en munitie "H zijn ballastlrooden. Alleen één ding bleek niet aanwezig te zijn, t.w. de ge- «enschlo goua- en zilverschat. Toen het werk werd aangevat, werd er gewezen tp twee mogelijkheden, die een teleurstelling zouden kunnen brengen. In do eerste plaats dat de Karimata, evenals vele voorgangers, door de weers omstandigheden of de gevaarlijke stroo mingen bij" Terschelling, niet voldoende gelegenheid zou krijgen 0111 te werken en in de tweede plaats het risico, dat liet goud en zilver er niet zou geweest zijn in de hoeveelheden, die men zich had voorgesteld, of reed's geheel of voor het grootste gedeelte door voorgangers naar de oppervlakte van dé zee zou zijn ge bracht. Wat hei eersle betreft, is men het er wel eenstemmig over eens, dat de Kari mata technisch aau de hoogste verwach tingen heeft beantwoord'. Op zich zélf is dit een belangrijk feit, omdat het hier betreft onlgipningrmaieriaal, dat veel groo- ter is dan vroeger door Nederlandscbe werven werd afgeleverd. Onder de bizon der ongunstige omstandigheden, waaron der dezen zomer gewerkt moest worden, lieeft dit materiaal wel schitterend' zijn technisch vermogen bewezen en heeft mei er ervaringen mee opgedaan, die zoowel voor het tinoedrijf als voor de Neder landsche molenbouwers vruchten voor de toekomst zullen afwerpen. Het andere risico, waarvoor men stond, n.l. dat het gewenschte goud en zilver niet aanwezig zou blijken te zijn, is ten slotte tot aller teleurstelling een werke lijkheid gebleken. Hiermede is dan een eind gekomen aan den meest grootschen en, naar wij ver wachten, tevens laatsten aanval, die er op de vermeende schatten van de Lu tine is gedaan. S. D. A. P. en N. V. V. niet meer op de lijst van verboden vcrecnigingcn. Naar wij vernemen is hedenavond een Staatsblad te verwachten, behel zende een Kon. besluit tot wijziging van bet rijksambtenaren-reglement. In aansluiting bij dit Kon. besluit heeft de voorziher van der: raad van ministers een beschikking gegeien tot wijziging van de lijsten van verboden vereenigingen in weke beschikking de S. D. A. P. en het N. V. V. betreffende het departement van defensie zijn ko men te vervallen. Dc Nieuw imsterdam'" maakt een recordvaart. Vanmorgen om 18 minuten voor zeven is de „Nieuw Amsterdam" in de Rotter- damschc haven aangekomen. liet schip heeft den afstand New-YorkRotterdam, afgelegd' in 6 dagen 13 uur en 18 minuten, hetgeen een Nederlandscb record betoe- kent. Do Oranje Gardo op Prinsjesdag. Als naar gewoonte zuilen op Prinsjes dag, 20 September, uit alle afdeelingen van de Oranje-garde de leden optrekken, naar de residentie, om II.M. de Koningin te huldigen wanneer zij uitrijdt om do vergadering der Staten-Generaal te openen. Dit jaar zal de hulde een speciaal ka rakter dragen en zal de Oranje Garde daar enboven een groote middagvergadering ruiden in de Dierentuin, waar verschillen de sprekers, wier namen later bekend go- maakt zullei worden, het woord zullen voeren en de film: „Veertig jaar" wordt vertoond. Ecu excursie. Zaterdag a.s. zal op initiatief van Vlaardingsche Oudheidkamer en Visschenj- museum een excursie worden gehouden onder leiding van den lieer J. H. van Lin den van den Ik-uveli. De deelnemers ver zamelen zich 's middags 3 uur voor liet stadhuis en van de Markt wordt door eenige aangrenzende straten en langs Dayer en Westliawnkado naar het museum in het Handelsgebouw gewandeld. Onderweg zal de heer Van Linden van den Heuvell de deelnemers aan de excursie attent ma ken op merkwaardigheden, die men pas seert In het museum zullen platen en foto's uit vroeger en later tijd bezichtigd worden. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 13 September, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand 7G9.8 te Valen- tia. Laagste barometerstand 733.G te Vaasa in Finland. De verwachting: Meest matige Westelijke wind, weinig of geen regen, in het Noorden nevelig tot zwaar bewolkt en iets koeler, in het Zuiden nevelig tot licht bewolkt en weinig verandering in. temperatuur. Iteacüe van de Oxfard-ibcwegiiig, Loid Baldwin, oud-eerste minister van Engeland en lü leidende Eugelsche per soonlijkheden uit legeikringen eu fiiun- cieele en rechterlijke wereld, kunsten en postkantoren, wetenschappen, hebben een oproep tot lhj een aanial van dezen aard werd geestelijke herbewapening als het eenigede directeur van liet postkantoor te antwoord op de huidige crisis, onlangs Txinksaifen bij Joachimlhal aan de Sak- Nieuwe gevallen te Waddinxveen en Mocrcapeüc. Waddinxveen, 13 September. In Wad dinxveen zijn gisteren vier nieuwe geval len van kinden erlamming voorgekomen, waan an één met doodoiijken afloop. In deze gemeente zijn roods elf patiënten aan deze ziekte lijdende, vijf zijn overleden. Thans is ook in Moercapelle een geval geconstateerd. In Gouda heeft de kinderverlamming zich weer mot een geval uitgebreid. Hier zijn thans sinds het uitbreken van de ziekte negentien gevallen waargenomen. Hitlers rede heelt de uitwerking van een oproep tot opstand, I11 de Sudeten-Duitsche gebieden beeft de redevoering van Uitleg vol gens Ilavas de uitwerking gehad van een opioep tot opstand. Vannacht zijn bij incidenten drie per sonen gedood en is een aantal gewond. De incidenten hebben zich in den afgc- Joupen nacht als op een sein vermeerderd De incidenten zelve hebben ook oen an der karakter gekregen. Voor den eersten keer heeft men opge merkt. dal van vuurwapenen werd ge bruik gemaald, aanvallen werden gedaan en sjjoarwegstatLons, politiebureaux. en door 33 leden van bet EngeLche parle ment gepubliceerd, in den volgenden brief aan de „Times" van 10 September onder schreven. Deze brief werd dooi dr. Frank Buclunan voorgelezen op de w leldbijecn- komst der Oxfordgroep voor geestelijke her bewapening der volkeren, te Interlaken. Men leest er o.a. in: „Het eenige antwoord op den nood van vandaag is zedelijke en. geestelijke herbe wapening. Een steeds grooter wordende groep van mensclien bier «1 in andere landen heeft zich dit ten doel gesteld. Tot deelneming aan dit werk zijn alle mannen en vrouwen in alle landen m van alle rassen geroepen en zij hebben de kracht, daaraan te helpen. „Als wij samen met on/o medemerisehen van over de geheelo wereld de energie en vindingrijkheid aan deze taak konden geven, die wij ten koste leggen moeten aan nationale verdediging, zou de vrede in de wereld verzekerd zijn. „Gods levende geest roept ieder volk zoowel als iedere enkeling tot zijn hoog ste bestemming en haalt tie hindernissen van angst en hebzucht, van wantrouwen en haat, neer. Deze geest kan uitgaan boven den strijd van politieke systemen, kan verzoening brengen tusschen orde On vrijheid, kan het vuur van ware vader landsliefde weer ontsteken, kan alle bur gers vereenigen in dienst van hun volk en aUe volkeren in dienst van de monsch heid1. „Uw wil geschiedde op aarde" is niet alleen een gebed1 om leiding, maar een oproep tot handelen, want Zijn wil is vrede". Vijftien jaar geïisehh Voor de Rottcrdamsche rechtbank heeft vandaag terecht gestaan de 40-jarige AL J. A. W. de Z., chauffeur in Den Haag, thans gedetineerd te Rotterdam, wegens moord, gepleegd in den 5vond van 12 Mei op de 40-jarige mej. H. J. van der Loo, zet juffrouw in een winkel van Verkade aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, Dü officier van justitie lichtte moord bewezen, mede door liet feit, dat verdachte alles bekende en toegaf, dat hij het plan had haar te Jooden. Hij requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van 15 jaar. Uitspraak over veertien dagen, - Unilever ziet af van behande ling in Inniger Beroep. Het proces, dat door de Lever Brothers en Unilever N.V. te Rotterdam aanhangig was gemaakt tegen het (e Kerkrade verschij- nendkj blad De Zuid-Limburger, wegens het publioeeren van een artikel over het Unilever-cioncem en het uitgeven van het artikel in brochure-vorm, zou heden voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosoh in boo- ger beroep in kort geding worden gevoerd, nadat de rechtbank te Maastricht de voorde- ring van Unilever tot stopzetting van de verspreiding had afgewezen. De advocaat van Unilever, mr. Kolf schoten, heeft gisteren echter medegedeeld, dat Unïelver afziet van deze behandeling in hooger beroep. - - I Wcds trijdprogramms. Woensdag 14 September: St. Hooger 3 Zwaluwen 2, terrein P.W. Vrijdag 16 September: NOVI 2—Steeds Hooger 2, terrein PAY.; N.F.C. 2—Zwalu wen 3, terrein H.V.O. Verder woïdl op Zaterdag 17 September de wedstrijd gespoeld om het kampioen schap der S.V.C. tusschen de beide nfdee- lingskampioentn van Ia en lb, n.l. V.V.R. en D.V.O. Deze wedstrijd vindt plaats op bet terrein van ROMI te Vlaardingen-Oost en vangt om 4 uur aan. Uitslagen gespeelde wed strijden. Steeds Hooser 1V.V.R. 1 01; Her cules 2Zwaluwen 3 22; Steeds Hoo ger 2Zwaluwen 2 2—0; N.F.C. 2 V.V.R. 2 5-0; N0VI 2—D.RZ. 2 0—5. De Zvitsersebe pleeg samen gesteld. De Zwitsersehe tennisploeg, welke Za terdag en 7ondag a.s. in het D.D.V.-teimis- stadion te Amsterdam een landenwedstrijd tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld Enkelspel Maneff, Steiner, Ellner, J. Spitzer, R. Spitzer en P-oethlisborger. Dubbelspel Steiner, Maneff, Gebrs. Spitzer, Ellmer, Roetblisbergcr De heer Roemer (Biel) zal de ploeg op haar reis vergezellen. siscJi-Bohcenwche grens gedood. Te Krasne Brczno (Schoenprcisel) in Noord-Bohernen stonden groote groepen Tsjechen en Duitscher tegenover elkander. Uit de Duitscbe menigte werd geschoten, doch niemand werd getroffen. Aan Tsje chische zijde werd het vuur beantwoord. Er zijn twee dooden. I)o ministers beraadslagen. Als gevolg van de incidenten van den afgeloopen nacht zijn de ministers vanochtend bijeengekomen. De mi nisterraad zal de maatregelen nemen welke worden vcreischL door den ernst en den aard dezer incidenten. De Sudcten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Rosctie zullen overigens over deze aangelegenheid door minis ter-president Hodza worden ontvangen. De regeering zou inderdaad wenselien maatregelen van buitengewonen aard te nemen in overeenstemming met de verantwoordelijke Sudeten-Duitsche lei ders. Noodtoestand in vijf departe menten afgekondigd. Praag, 13 September (Reuter-ANP). Do Tsjecho Slowaaksche regeeiing Ijeefr besloten dten noodtoestand in vijf departementen at te kondigen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de regeem? heeft be-Io'e.i ia a'te gebieden, naa'- de openI are orde ei meligheid word1 verstomd", 't stand recht af te kondigen. Voorloopig is besloten dezen maat regel uit te vaardigen voor Eger, Neu- deck, Pressnilz. Ellbogen en Kaa- dea. E011 nader bericht spreekt van den staat van beleg in acht districten. Ui tvoerverboden. Parijs, 13 September (HavasANP), tien uur vanochtend heeft president Lebrun den ministerraad geopend. Daladier en zijn collega's begonnen di rect met de beraadslagingen, welke, gezien do belangrijkheid van den bui- tenlandschen toestand, waarschijnlijk tot na bet middaguur zullen voort duren. Niet het oog op den tegen woord igen in ternationalen toestand heeft de regeering het besluit genomen den uitvoer van ze kere producten, weike van belang zijn voor de landsverdediging, te verbieden. Het betreft: ruwe wol en huiden, be werkte huiden, zijde, lappen katoen, lin nen, hennep, jute, sisal, ijzer, blik, staal, enz. 'Een knal in den nacht. Geen persoonlijke ongelukken. In den afgelccpcn nacht heeft zich in een woning aan de Nobelstraat te Heerlen, bewoond door het gezin B., een gasont ploffing voorgedaan. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Tegen drie uur werden de bewoners op geschrikt door een- knal. Zij spoedden zich naar beneden en ontdekten, dat in de keu ken door een gasontploffing groote ravage was aangericht, terwijl er brand was uit gebroken Met behulp van eenige politieagenten slaagde men er in het vuur met eenige emmers water te bhw ben. F«e oorzaak van de ontploffing is ver moedelijk het feit, dat do slang van bet gasloc-Mel, dal op het fornuis stond, in aanraking is gekomen met het vuur uit het fornuis, waarop een ketel met wasch- goed stond te koken. De keuken is geheel vernield. De achter deur is wiggcriagen, evenals bet raam. Alle pjpcien voorwerpen zijn verbrand, terwijl het houtwerk geschroeid is. De ontploffing geschiedde met zulk een kracht, dat ook de keuken.b-ur van een der buren en een kelderluik werden ingedrukt. Gevecht met bandieten in Albanië. Een patrouille gendarmes heeft in het Nooidelyk deel van Albanië eeu bende gc- vaailijke misdadigers ontmoet, die voor verschillende overtredingen gezocht wer den. Er ontstond een gevecht, waarbij een onderluitenant der gendarmerie 011 twee bandieten bet leven lieten. Beurs van Schiedam. DINSDAG, 13 September. Officiedt nulfcnruj vun de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.per IEL. ad 46 pCt Zonder fust en zonder belasting. Nict-of fideel. Spoeling: 1.20. Binnenlandsche spiritus f23.a 100. Buitenlandsche spiritus f 14.50—f 15. Zonder fu«l en zonder belasting. SCHIEDAM. Ge boren: 10 Stept. Ar.tl.onie Jacobus Coin- li-, z. van P. van Rosse en C. A. van Leeu wen, Korllandsüaat 27. 11 Sopt. Johannes Uendrikus, z. van II. J. Kuit en J. F. Kokkeler, Galilei- straat 69. Ilclbrecht, z. van II. Kor poraal en K van Hamburg, Rijnstraat 25. 12 Sept. Hulerdina Beatrix, d. van F. A. de Wolff, en A. J. Vogelrj, Nassau- laan 75 Overleden: 11 Sept. H, A. Lamee, 64 jaar, wed. van II Monster, Yisscherstr.iaf 6. KOERSEN OP 13 SEPTEMBER 1938 (Medegedeeld door de Amsterd, Bank). IND. ONDERN. (Binnenland. A.K.U. 42'/,, Van Berkel60 Cert. CaJvé85'/, Neder Ford 305 Ned. Gist Spiritus 501 500'/} Ned. Kabelfabriek 524% 52S Philips Gl. G. B. 24?236 40*/» Unüever1407/s 140'/,S1/, HEDEN 41%- 3% 58 86'/, (Buitenland). Anaconda 24% Bethlehem Steel43%, General Motors 85% Keanecott Copper 297 Republic Steel 13% U.S. Stee; Corp. 43% ELECTR. OND. Aniein'253 Ned. Ind. Gas Mij. 265 247a- 6% 44 - 85%6% S0 18% 44'/,- 250 205 (Buitenlan d% Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij, PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenlan d). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr. 5% 154 63 154 Geen kabinetszitting te Londen. Londen, 13 September (D.N.B.). Cham berlain, Halifax, Simon en Ifoare hebben, naar verluidt, nog gisteravond laat de rede voering van Hitier aan een eerste bespre king onderworpen. De ministers waren even wel van meening, dat nog geen definitieve conclusies gemaakt konden worden. Zij be sloten daarom hedenmorgen opnieuw te vergaderen, om de rede verder te bespre ken. Eien formeele kabinetszitting vindt he den echter niet plaats. Verduistering. Verdacht van verduistering is te 's-Gra- venhago aangehouden een 59-jarige bouw kundige. Hij had opdracht voor een in het buitenland wonende dame de huur van haar huizen te innen. Men vermoedt, dat hg voer een bedrag van £2500 meer heeft geïnd dan afgedragen. Tidewater Ass. Oil RUBBER. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij, Deli Batavia Senembah SCHEEPVAART. 818%, 326 - 21% 20% 12%, 11'%,, 2S'/e 28'/} 11 10'%,— 9%, 223'/, 225 153% 152 77 78'/s- 459 458 275% 268 213'/} 2127} 253 2467,- 106'/, 105% 108 1007, 113 113 4'%, 8 87,- 13 V, 13%- 18'/, S3%- 9% 5 30 8% 80 72 SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central 8"/„ 8*f, N.-York Centr. Railr. 18»/» 18%— Southern Pac. i»»i- i.<u Southern Railway Cy, Wisselkoersen. Londen 8.92 1/16, Berlijn 74.40, Parijs 5 00%, Brussel 31.27, Bem 41,93, Kopen hagen 39.-S2V2, Stockholm 46.05, Oslo 44.82'/i, New-lork 1.85 3/4, Milaan 6 20, Praag 6.41, Prolongatie 1/2 pCt

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2