Onderhandelingen afgebroken Woensdag 14 September 1938 EERSTE BLAD. Sudeten-Duitseh ultimatum tot her roeping van den staat van beleg niet door Praag ingewilligd. Incidenten in Sudeten-land eischen twaalf dooden. Henlein eischt volksstemming No. 21966 Henlein acht vooifzatting der onderhandelingen «onmogelijk Beraadslagingen te Londen De toestand in het Verre Oosten Het parlement ontbonden Engeland Japan Japan en Tsjecfio Slowakije Gemengd Nieuws Zweedsch schip gezonken -» 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Gedurende de afgeloopen vier en twintig uur heeft de situatie in de Sn- d'elen-Duitsche kwestie zich grondig ge- wjjzigd. Na de rede van Hi Uer zijn in de Suileten-disIricien toestanden ontslaan, •waarever de wildste geruchten en. de meest verschillende berichten de we reld ingezonden worden, welke toe standen de oorzaak geworden zijn van een totaal veranderd uitzicht. Bestond aanvankelijk, kort na de rede van Hitier, de mogelijkheid om door onmiddel lijke aanvaarding van de Karlsbader eischen van Henlein de situatie te redden, deze mogelijkheid is reeds gedurende den naicht van Maandag op Dinsdag van de haan ge schoven door de vlaag van „incidenten" in een groot aantal plaatsen in Noord-Bo- hemen. Volgens de ons ter beschikking staande gegevens zouden bij deze incidenten onge veer 12 d'ooden en vele gewonden zijn te betreuren. Uiteraard is er een Duitsche en een Tsjechische,lezing yan de gebeurtenis sen, welkte lezingen elkaar hemelsbreed onLioopen. De regeering te Praag was gistermor gen, toen er nog niets op wees,, dat de toestand in Sudetenland zonder bizon- dere maatregelen vanzelf zou kalmee- ren, genoodzaakt tot het afkondigen van den staat van beleg in een achttal Sudeten-Duitsche districten, In den loop van den dag werd tegen dit besluit door de Sudeten-leiders heftig bezwaar gemaakt. Zij wezen regeering ©nop, dat in strijd met de toezegging, dat geen beslissingen van dien aard in de Duitsche districten zouden worden geno men zonder vooraf overleg met de leiders, dfe staat van beleg was afgekondigd zonder dat zij daarover waren geraadpleegd. Zij stelden het ultimatum, dat de bi- zendero maatregelen zouden worden her roepen, dat in de distrieten door de ge meentelijke diensten de orde zou worden gehandhaafd en dat Praag alle mili taire formaties zou terugtrekken. De tijd van het ultimatum werd gesteld op zes nur. Na afloop daarvan zouden de leiders de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van den toestand niet lan ger kunnen dragen. Tevens deelden de leiders der Sudeten de Praagsche regeering mede, dat de si tuatie zich zoodanig gewijzigd had, dat do Karlsbader eischen niet langer als grondslag voor de onderhandelingen kon den dienen en dat de Sudeten-bevolking thans nog slechts tevreden zou kunnen worden gesteld met een volksstemming. Praag antwoordt op het ultimatum. Refter verneemt uit Praag, dat het Tsjechc Slovvaaksche kabinet op bet Sudeten-Duitsche ultimatum heeft geantwoord. Men. verneemt, dat dit antwoord geen inwilliging beteekent, doch dte deur met voor nieuwe on derhandelingen sluit. Gisteravond tegen tien uur werd ech ter in gezaghebbende kringen verzekerd', dat de raad van politieke ministers nog bezig was met de bestudeering van de Sudeten-Duitsche eischen en dat de re geering den Sudeten-Duitschers haar ant woord1 nog niet had) doen toekomen. Volgons de inlichtingen, dlie welingelichte Tsjechische kringen 'iter in den avond te Parijs ontvangen hebben, zou de re geering te Praag den leiders der Sudeten- Duitschers geantwoord1 hebben, da', indien de in sommige districten genomen vei ligheidsmaatregelen op bezwaren stuiten, die regeering te Praag bereid is, hierover met een delegatie der Sudeten-Duitsche partij, die naar Praag zoui komen, te spreken. Hieraan wordt toegevoegd, dat, indien de Sudeten-Duitsche ïeiders bereid zijn een proclamatie tot hun aanhangers te lichten, waarin dezen worden aange- Eeu belangrijk man in dagen van inter nationale spanning. Massaryk, de Tsjechi sche gezant te londen, verlaat het En- gelsche departement van buitenlandsche za- keu na een bespreking met Chamberlain. spoord de wet en de openbare orde te eerbiedigen, de regeering er geen enkel bezwaar in zou zien, de getroffen nood maatregelen te herroepen Het antwoord der regeering is overge bracht aan de Sudeten-Duitsche leiders, die nog geen mededeeh'ng hebben gedaan van hun besluit Opruiing tot verzet? Reuter meldt uit Praag, dat de po litie een circulaire, gericht toit de leden van den F Sden vrij willigen bescherimngsdienst der Henleinisten, in teslag zou hebben genomen, waar in oen leden verzocht werd al het mogelijke te doen, om aanvallen op vertegenwoordigers van den staat uit 'e lokken. In de circulaiie wordt ge zegd 'tet alle Sudeten-Duitschers ge- wap zijn en dlat het mogelijk moet kunnen zijn, dat zij zich van de open' >re gebouwen kunnen meester maken en do verbindingen met de cen trale autoriteiten afsnijden. De circulaire zegt verder, dat, in- aii n de verspreide actie niet tot het gcweusclve gevolg, de volksstemming, ludt over veertien dagen een col lectieve demonstratie en aanvaten op groolere schaal m het geheele Sude ten-Duitsche gebied georganiseerd zul len worden. Alle bijeenkomsten in het geheele laud verboden. De regeering heeft alle bijeenkomsten, politieke sn niet-politieke, zoowel in ge sloten ruimten als in de open lucht, ver boden. Dit verbod strekt zich uit tot optochten of andere ondernemingen van dezen aard. Kundt zal bespreking hebben met Hodza. De Sudeten-Duitsche afgevaardigde Kundt wordt uit Eger te Praag verwacht om een nieuw onderhoud' met Hodza te hebben. Naar vernomen wordt, hadf Hodza na ont vangst van het Sudeten-Duitsche ultimatum Frank, die het hadi onderteekend, uitge- noodigd, naar Praag te komen om den toe stand te bespreken, en gewezen op dJe mogelijkheid, te komen tot een accoord, dat tot kalmeering zou leiden. Frank heeft hierop geantwoord1, dat Kundt naar Praag zou komen om een bezoek aan den pre mier te brengen. Om 11 uur was Kundt nog niet te Praag aangekomen. Hij reist per auto. De toestand gunstiger beoordeeld. De ministerraad is om kwart over elf geëindigd1. Volgens Ilavas beoordeelt men in bevoegde kringen te Praag den toe stand gunstiger. Welingelichte kringen hebben verklaard, dat naar do mee ning van den ministerraad' de onder handelingen zouden kunnen worden voortgezet, zoodra de orde in de Su deten-Duitsche gebieden is hersteld. Geen antwoord op het ulti matum? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat in de vergadering van de politieke minis ters volgens een semi-officieele mededee ling het besluit ïs genomen, op de eischen der Sudeten-Duitschers niet te antwoorden, en wel op grond van het feit, dat de re geering volgens de grondwet van de Tsje ch o Slowaaksche republiek niet verplicht is te antwoorden. De commissie der politieke ministers heeft de leiders der Sudeten Duitsche par tij uitgenoodïgd, naar"' Praag te komen, om met de regeering in rechtstreeksch contact te treden. In Sudeten-Duitseh gebied heerscht rust, Uit Eger wordt gemeld, dat op het oogen- blik in het Sudeten Duijsche gebied rust heerscht. De bevolking "bevindt zich in huis. Slechts mot eenvrijgeleide van de politie mag men zich op straat bevinden. Naar Reuter door den Tsjechischen gezant te Londen weed» medegedeeld, heeft Henlein door <zijtt §eeretaris aan minister-president Hedza'laten mededee- len, dat onder de gegeven omstandighe den verdere onderhandelingen, niet mo gelijk zijn. Tegelijkertijd heeft Henlein zijn dank en gevoelens van waardeering doen over brengen aan degenen, die tot dusver de onderhandelingen hebben gevoerd. Hij noemde met name Kundt en dr, Scbcko. Het Duitsche Nieuwsbureau bevestigt, dat Hcideiu d?eSudeten-Buitséhe delegatie, dte de onderhandelingen met de TsjechoSlo waaksche regeering heeft gevoerd, van hun mandaat heeft ontheven. Henlein's besluit tot staking der onderhandelingen. Ronrad Henlein heeft gisteren met de delegatie der Sudeten-Duitsche .onderhande laars den stand van zaken bestudeerd. Diaar ingevolge de gebeurtenissen der laat ste 48 uren en ingevolge de omstandigheid, dat aan de eischen, welke de Sudeten-Duit sche partij gisteravond heeft gesteld, niet is voldaan, de voorwaarden voor een voort zetting der onderhandelingen, in den geest van de vroegere opdracht niet meer aan wezig zijn, heeft Kkmrad Henlein de dele gatie van hun opdracht ontheven. Sudeten-Duitsche bureaux uit Praag verplaatst. De politieke leiding van de Sudeten-Duit sche partij heeft besloten, ter beveiliging van de politieke en zakelijke werkzaam heden, de bureaux te verplaatsen van Praag naar het Sudeten-Duitsche gebied, daar in de tegenwordige omstandigheden de ver binding tusschen Praag en de provincie niet gewaarborgd is. Defensieministers en stafoffi cieren aanwezig. Defensieministers, Inskip, Hoaie, Bel islia,, Duff Cooper en Kingsley Wood hebben zich naar Downingstreet begeven, om te beraadslagen met de andere ministers. Rij de besprekingen waren ook zekere chefs van den staf, onder wie Gort, chef van den generalen staf, aanwezig. De ministerbespreking heeft zeven kwar tier geduurd. Na aflioop begaf Mac Donald zich naar Downingstreet. Bij de besprekingen waren nog aanwezig de chef van den generalen staf, Gort, de eerste lord' ter zee, admiraal Backhouse en de chef van den luebtstaf, luch(maarschalk C'yrill Newell. Gedurende de bijeenkomst zijn de mi nisters .op de hoogte gesteld van de be richten uit Praag. Zij namen achtereenvol gen kennis van den eisok tot het houden van een volksstemming en het ultimatum, waarbij opheffing der buitengewone maat regelen werd gevraagd. Naar aanleiding van dit laatste bericht werden de chefs van den generalen staf in de besprekingen be trokken. Van het strijdtooneel in China. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn eenige honderden .Tapattsche mariniers ontscheept op het eiland Waitsjao, dat vlak ten Zuid°n van Pakhoï aan de Golf van Tongkin is gelegen. Verklaard wordt, dat Japansche oorlogsschepen eerst het eiland gebombardeerd hebben, waarbbij vele inwoners werden gedpoi Polen Sensatie ia politieke kringen. Nieuwe verkiezingen. De president der Poolsche republiek heeft gistermiddag om twee uur een de creet uitgevaardigd houdende d'e ontbin ding van het parlement Volgens de Grondwet is de president ver plicht binnen dertig dagen volgend op de parlementsontbinding nieuwe verkiezingen uit te schrijven die binnen de daarop vol gende zestig dagen moeten worden gehou den. Het nieuws heeft in politieke kringen te Warschau sensatie gewekt. De president achtte zich verplicht de kamers te vernieuwen, opdat het nieuwe parlement een betere weerspiegeling kan zijn van de stroomingen in het land'. Het nieuwe parlement zal zich over de nieu we kieswet moeten uitspreken. De verkiezingen voor de Kamer zullen worden gehouden op 6 November, die voor den Senaat op 12 November. Twaalf rebellen in Palestina omgekomen. Een door vliegtuigen ondersteunde mi litaire expeditie heeft een bende terroris ten achtervolgd, die tusschen Jerzalem en Hebron een autokaravaan hadden overval len. Twaalf rebellen kwamen bij de achter volging om het ieven. Frankrijk Betoogingen verboden. De FransiChe regeering heeft besloten voorloopig alle bijéénkomsten en betoogin- gen op den openbaren weg, georganiseerd in verband met de buitenlandsche gebeurte nissen, te verbieden. Gistermiddag is op het ministerie van oorlog een conferentie over de passieve verdediging gehouden tusschen den minis ter van binnenlandsche zaken, den chef van het militair kabinet van Dialadier, den pre fect van de Seine en den politieprefect. Italië De buitenlandsche joden moeten het land veriaten, In et hstaatsbiad is thans een wet gepm hliceerd betreffende het onlangs dioor den ministerraad genomen besluit, dat de sinds 1919 in Italië gevestigde buitenlandsche joden het land moeten verlaten. De wet is op 12 September van kracht geworden. Alle joden, die onder dezen maatregel vallen, zullen voor 12 Maart 1939 Italië Lybiê en de Italiaansoche bezittingen in de Aegaesche Zee moeten verlaten. Japan is bereid zich aan Duit sche zijde te scharen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft vanochtend verklaard: Japan is bereid zijn strijdkrachten te voe gen bij die van Duitschland om in overeen stemming met den geest der anti-commu nistische overeenkomst de rooden te be strijden. Welingelichte kringen te Tokio zijn van meening, dat de verklaring beteekent, dat Japan buiten de Tsjecho-Slowaaksche kwestie blijft voor zoover dat een geschil tusschen Duitschland en de Westersche mogendheden betreft, maar dat het voor nemens zou zijn te intervemieeren, indien het conflict Duitschland tegenover Rus land zóu plaatsen. Door een verklaring in deze termen op te stellen wilde de regeering te Tokio naar de meening dezer kringen in de eerste plaats een „noodzakelijk gebaar" maken tegenover Duitschland en Italië en in de tweede plaats tezelfder tijd zijn vrijheid behouden op het gewenschte oogenblik over middelen voor een eventueel© inmen ging te beslissen. Do Belgische minister van economische za ken, dr. Heymans, bezocht Dinsdag de Jaarbeurs te Utrecht. V,l.n.r. dr. Heymans, dr. F. H. Fentcner van Vlissingen en de heer Baels, gouverneur van Brugge. Brand in verfopslagplaatsen Belangrijke schade aaugericht in de Teolin-f abrieken te Breda. In den afgeioopen nacht om twee. uur werd brand ontdekt in de expeditie- en opslagplaatsen van de bekende Teolin fa brieken der N.Y. Vernis- en Verfwaren- fabrieken voorheen J. Wagemakers en Zn aan de Molengrachtsohestraat te Breda. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaat se was, bleek het onmogelijk iets tegen de vi1 ui zee uR te richten, zoodat de expeditie en werkplaatsen geheel uitbrand den. De brandweer, die met volledig ma teriaal aanwezig was, slaagde er echter in, de fabrieksgebouwen te behouden. Omstreeks vijf uur was het gevaar voor uitbreitting van den brand' geweken. Om tien uur waren echter de brandende olie, lakken en verf nog één vuurzee. De ge heele voorraad is verloren, waardoor de schaide in de tonnen loopt, Na aanvaring op de Noordzee voor de Belgische kust. Het Zweedsche motorschip „Nip pon" is vannacht op de Noordzee in aanvaring geweest met een onbekend' vaartuig, en tengevolge daarvan ge zonken. Het schip was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Het behoorde aan de Zweed-sch Qost-Aziatisehe Maatschappij, werd in 1909 gebouwd en mat 4000 bruto reg. ton. De bemanning schijnt gered te zijn. Althans 20 personen, waaronder de eerste officier, in Zeebrugge geland en zijn 27 anderen, onder wie de kapitein, aan boord genomen van de Belgische sleepboot „Goliath", welke zich van Vlissingen naar de plaats van de ramp had begeven. De „Nippon" is eerst in aanvaring ge weest met eer onbekenden', doch vermoe delijk Belgischen, treiter, welke geztonhen, is, en vervolgens met het Fransche stoom schip „Aisne", dat op weg was van Le Havre naar Antwerpen. De „Aisne" heeft zijn reis kunnen voortzetten en is vanmor gen om 7.45 uur, met een ingedmkten voor steven, Vlissingen gepasseerd. Omtrent de aanvaring, welke in den afge ioopen nacht te ongeveer 1 uur nabij het Belgische vuurschip „Wandelaar" gebeurde, wordt nog medegedeeld, dat het gezonken schip de „Nippon" is, welk schip op reis was van Yokohama naar Antwerpen en Rotterdam. De „Aisne" een 3634 br. reg. tons metend Fransch schip, dat de „Nip pon" ramde, kreeg schade aan den voor steven. Zoowel de „Goliath" als de „Zwarte Zee", zijn nog eenigen tijd in de omgeving van het wrak gebleven, waarvan de mast nog gedeeltelijk boven water ui is lak. De onbewaakte overweg Twaalfjarige jóngen het slacht offer. Tusschen Geldrop en Tongelre (N.B.) in de buurtschap Boomakker, is gisteravond de twaalfjarige J. van Eyk uit Tongelre, toen hij op de fiets den onbewaakten over weg wilde oversteken, gegrepen door den Diesellrein, uit het Zuiden, welke om 19.45 uur te Eindhoven moet aankomen. Hij werd tien meter meegesleurd en op slag gedood. Het stoffelijk overschot, dat ern stig verminkt was is naar het.politiebureau te Eindhoven vervoerd. De trein had twin tig minuten oponthoud 1 Zonderlinge dievegge. Gisteravond is in het magazijn van da Kema aan de Kinkerstraat te Amsterdam, een 67-jariee vrouw dooir het personeel op heeterdaad L-trapt op diefstal van een portemonnale. Toen zij na overbrenging in het bureau Raampoort werd gefouilleerd, bleek do vroi w nog in het bezit te zijn van een kwast welke zij ontvreemd had. Het was evenwel geen armoede, die haar tot dit veigrijp aan andermans goed ge dreven had, want de vrouw was in het bezit van een bedrag van meer dan hon derd gulden, dat haar toebehoorde. Na procesverbaal is de vrouw heenge zonden. S Vlotte bediening. Een dame in de Yan Panhuysstraat te 's-Gravenhage was zoo onvoorzichtig haar taschje huilen in het vensterkozijn te leg gen, toen zij op het punt staande om uit te gaan, nog even naar binnen ging omi iets te halen. Het gevolg was, dat zij het taschje vergat. Toen zij dat ontdekte,, bleek het al te laat, het tjischje, inhoudende o.m. f25 aan geld, was al verdwenen. Doch twee toevallig passeerende motor agenten hadden het geval spoedig opgelost, Nog voor de dame, die na de politieman- ne nge waarschuw d te hebben naar het hoofdbureau was gereden, daar liaar ver haal aan den wachtcommandant beëindigd had, kwamen de motor-agenten al met het taschje aandragen. Het was teruggevonden De o er 7 tut k van den brand' is nog nietig de kar van een lorrenkoopman, die et bekend. Alles was verzekerd. wel meer van hooren zal. Deze euuuui veretlnjm uj^eli,ks, uictuit zondering van Zon- en Feestdagen ïrya aer kwartaal f 2.—; franco per post f 50. Prijs per week- 18 ets. Afrem- tierig fee nummers 4 ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentien voor Uet eerstvolgend nutn- mer moeten vóór el» uur aan liet Bureau beiorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advortentiea wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentiun* van 15 regels i 155j Iedere regel meer f030, in het Zaterdagnummer 15 regel3 f 180, iedere regel meer 10.35 Reclames f0 75 per regel. IncassokostenS ets postkwitantieslö ets laneven van advertentitn dij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentitn tot 25 wooi - den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags- Kleine Advertentitn l i 00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1