STADSNIEUWS Toonkunst-Muzieklyceum Gaat U met VACANTIE Z Luxe Verhuur „UNIQUE" Tel. 68817 Fa. Wed. C. v. d. MOST Ronk Kalis- sb Vaiienssisgenj. Afóöfflgor teling De feestelijkheden A.T.E.P. Luchtbeschermingstentoonstelling Federatie van Schiedamsche Muziekgezelschappen E.S.S. VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING DS. F. KLEIJN, Uitbreiding „Baronie" Officieel® opening. Be muziekschool van de afdeeling Seine dam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en het Sckiedamsch Muziek- lyceiun zijn samengesmolten tot het Toon- kunsi-Mnziek-1 yceum, waarvan de heer llen- derik 1>. van rj 11 als directeur optreedt. Be gereorganiseerde muziekschool is ge vestigd in h't Jeugdgebouw van den Ned. Trol. Bond, net voormalig kantoor van de ÜAV-Bank aan de Lange Haven. Gistermiddag is de nieuwe muziekschool officieel geopend de belangstelling was zoo groot, dat de groote zaal alle genoo- digdeu nauwelijks een plaats kon biesden. Met het bestuur waren o.a. aanwezig de burgenii-ester en mevr. A. J. A. van HaarenHaymakers; de wethouder van on derwijs, de heer J. Dinkelaar; de heer J. R. van Liider, van den Heuvel! namens de afdeeling Vlaardingen van Toonkunst; leden van het bestuur van den Ned. Prot. Bond en dr. 11. Faber; dr. A. Makkink, rector van bet gymnasium: leeraren van gymnasium en RHUS; de directrice van de Huishoud- en Industrieschool, mej. XL J. li, v. d. Ven; de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, dr. W. J. Smit; oen ver tegenwoordig er van de Vereeniging .Mu seum voor ouders en opvoeders; eemge hoofden van lagere scholen, en de leeraren en leeraresscn van de muziekschool. Historisch overzicht. De voorzitter van de afdeeling Toon kunst. mr. J. H. C Kok, heette allen welkom, in lie" Lizonder den burgemees ter. den wethouder van onderwijs en zij, die door schenkingen en het nemen van obiigalies inm belangstelling voor de ge reorganiseerde muziekschool hebben ge toond. Spr. gaf een kor' historisch overzicht van de Sehiedamsche muziekscholen. In 1894 bestond hier reeds een departementale zangschool, uitgaande \au de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, directeur de liter C. C. A. de Vliegli, leeraar de heer J. A. Sander. Daarnaast werd in 1875 een particuliere muziekschool opgericht met aanvankelijk alleen piano-onderwijs; voorzitter daarvan was de heer J. J. G. Nolet, terwijl als voor zitter van de zangklasse optrad de be kende Schiedamseke figuur dr. Vaiilant, in meerdere opzichten iemand met baan brekende inzichten. Als piano-leeraar werd aangesteld de heer H. Egmond; concierge was toen reeds de heer G. Bokhorst, dien velen van de aanwezigen nog als zoodanig hebben medegemaakt Het past ons dezen eenvoudïgen en trouwen werker, die gedurende meerdere tientallen van jaren zijn beste krachten als concierge aan de muziekschool gaf, met dankbaarheid te gedenken. Deze muziekschool werd groot opgezet; met de gelden uit een leening van flOOO werden tien gebruikte piano's gekocht. Reeds toen was de departementale zang- schooi gevestigd in de Koopmansbeurs; de zangschool gaf eenige lokalen in onder huur aan de -muziekschool; de muziek school floreerde bizonder. Als leeraren vin den wij vermeld o.ra. J. H. L. Rijken en W. C. de Lange. In 1879 werd een org el klasse opgericht In 1880 had een groote organisatorische verandering plaats. Op uitnoodiging van het bestuur der toenmalige muziekschool werd overgegaan tot oprichting van een afdeeling Schie dam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst; de muziekschool en de depar tementale zangklasse werden ver-eemgd als muziekschool van de afdeeling Schiedam der Mij. voor Toonkunst. Als voorzitter trad op de heer J. J. G. Nolet De afdeeling stond daarna achter eenvolgens onder voorzitterschap van de lieeren W. A. Beukers, Th. A. J. Zoet mulder, H. B. E. Blaisse en ten slotte spreker.Vooral de heer Zoetmulder heeft zeer langen tijd het voorzitterschap be kleed tot aller tevredenheid. Als leeraren vinden wij o.m. vermeld de heeren H. J. P. Textor, Georg Rijken en Julius Egener; vermelden wij ten slot te dat mevr. Nederbragt en de he»er Smal- broek sinds veie jaren aan onze muziek school zijn verbonden geweest en nog zijn. Naast deze beeren hebben nog vele voor- aanslaande Schiedamsche ingezetenen hun krachten als lid van het bestuur gegeven; o.m. de vroegere burgemeester XI. LI. Hon- nerlage Grete, de heeren P. C. v. d. Pant, Goedkoop, notaris Poortman, C. Wouter- lood, W. Xlelchers en dr. R. J. Casten- dijfc. Dit overzicht zon zeker niet volledig zijn, waaneer niet een enkel woord werd gewijd tan den heer M. Rorn, die zoo langen tijd als secretaris-penningmeesier eigenlijk de ziel was van de afdeeling en de muziekschool; zeer veel zijn wij hem verschuldigd geweest. Zijn bemoeiingen met het muziekonderwijs werden alom ge waardeerd, zoo zelfs, dat in het bekende standaardwerk van Sem Dresden: „Ont wikkelingsgang der muziek van de oud heid tot onzen tijd" op pag. 662 wordt vermeld, dat namens de Maatschappij aan de H.B.S. te Schiedam in de jaren 1917 1921 een proef is genomen met de invoe ring: van muziekonderwijs aan H.B. seho- Jen en Gymnasia; dit stond toen onder leiding van den heer Hom, Een onzer idealen is nog steeds mede te kunnen werken door het geven van mu ziekonderwijs aan instellingen als voor meld, de liefde en het begrip voor de mu ziek bij onze jeugd to bevorderen. Spr. onderschrijft den wensch van den heer Dresden, dat in de toekomst ook van regeeringswege do noodige zorg wordt be steed aan muzikale opvoeding der jeugd en in de eerste plaats er naar zal wor den gestreefd een betere muzikale oplei ding voor den onderwijzer der lagere school te organiseeren, opdat onbevoegde krachten voortaan van dit ouderwijs zul len worden uitgesloten. liet bestuur var. de afdeeling Schie dam van Toonkunst heeft v.,ak voor moei lijke probje.i.cn gestaan met betiekhing tot leiding c.q. \oorlzetüng der muziek school Dez~ school heeft veel ups en downs gekena Het bestuur meent, aat thans liet d^plepunt eener langdurige de- pirs-ie i- gep i^seeni. Het heeft van de gelegenhei i gebruik gemaakt de school op een nieuwe leest te schoeien. Mij zij i dankbaar, dat wij op de Schiedamsche burgerij geen vergeefsch beroep tot daad werkelijke medewerking hebben gedaan Een gelukkige samenloop van omstandig heden gaf .aart de muziekschool een be langrijke uiibrc'dur, toen het gelukte haar te vereenigen met het Schiedamsche Mu ziek Lyceum, onder leiding van den lieer Van Sijl. Het bestuur heeft niet geaarzeld den heer Van Sijl te benoemen tot direc ter van de op deze wijze vergroote school, die voortaan den naam zal dragen \an Xïu/iek Lyceum van de afdeeling Schie dam van de Xlij. tot bevordering der Toon kunst. Hel bestuur heeft het vaste vertrou wen, dat het den lieer Van Sijll zal ge lukken de muziekschool op een zoodanig peil te brengen, als iti overeenstemming met de plaats die zij voor de ontwikke ling van hel cultureele leven inneemt Zij het liera gegeven in samenwerking met het leerarencorp-, daaraan 'ancen 'ij 1 zijn beste krachten te -wijden Namens het beduur bracht =pr dank aan de afd. Seined un van den Ned. Pro testantenhond en «pedaal aan den hoer J, XL van dei Schalk, voor hun daad werkelijke medewerking Rede van den burgemeester. Nadat een aantal schriftelijke gelukwen- sc-hen nvt de opening der school waren voorgelezen en mevr. Sophie BothHaas dank was gebracht voor de gezonden bloe men, er kroeg de burgemeester, mr. dr. F. L. .1. van Haaren, het woord. Spr. merkte op, dat te Schiedam en om geving de muziek een zeer voorname plaats inneemt; niet alleen in het opennaar maar ook in hniseirjken kring. Door samenwerking is een weg gevon den om he' muziek-, zang- en dansonder- wijs in ten keurige omgeving te doen ge ven. De goede geest en de wil tot samen werking zal ook leeraren en leerlingen ten goede komen Namens het gemeentebestuur wenschte spr. Let bestuur geluk: lo. met het be reikte resultaat; 2o. met de keuze der leerkrachten en 3o. met de nieuwe om geving. De mariek neemt in de beschaving een voorname plaats in en daarom hoopt spr., dat velen hier les zullen ontvangen. Daarop verklaarde spr. de nieuwe mu- zieksriioo' voor geopend. Andere sprekers. Namens de afdeeling Schiedam van den Ned. Piot. Bond sprak de heer J. Keu- n i n g, die er o.a. op wees, dat kerk en toonkunst reeds eeuwen geleden in nau we betrekking tot elkaar stonden. Daarom stelt de kerkhoudende afdeeling van den Ned. Prot. Bond belang in de toonkunst. En dat temeer, nu het Toonkunst-muziek- ivceum onderdak heeft gevonden in het Jeugd lluis van den Ned. Prot. Bond. Spr. heette do muziekschool welkom in haar nieuwe tehuis en hoopt dat zij tot grooten bloei zal komen en daardoor zal bijdragen tot een hoogere muzikale ontwikkeling van da Schiedamsche burgerij. De hoer H. S m a 1 broek, oud-directeur, herinnerde er aan 35 jaar gearbeid te heb ben in de oude Koopmansbeurs, waardoor hij aan dit bouw min of meer gehecht is geraakL Spr feliciteerde het bestuur met het voorloc-pig bereikte succes en hoopt, dat het aantal leerlingen evenredig zal zijn aan de gol,c«esterde verwachtingen. Den heer Van Syll wenscht spr. wijsheid en kracht en zin **jor schoonheid toe om zijn taak als dirt-cteui goed te vervullen; wekte zijn collega's op er naar te streven de achting voor den toonkunstenaar te doen stijgen cn vooral zelfbeheersching te betcsonen. De lieer Hendrik B. van Sijll ziet in de 3'imensmelting van de beide onderwijs inrichtingen een vooruitgang op het gebied van het muziekkmdf rwijs in Schiedam. Spr. zal zijn beste brachten geven aan de groot- making van de scnool, maar deed, om dit te bereiken een beroep op de volte mede werking van de leeraren. Het nieuwe ge bouw voldoet aan hooge eisehener zijn 5 leskamers, waarbij een speciale dans studio. Aan het bestuur van den Ned. Prot. Rond! bracht spr. zijn persoonlijken danfc voor de huisvesting. De heer J. H. van Linden van den Hen veil herdacht het vele goede weik van den heer M. Hom voor Toonkunst, haalde herinneringen op aan de Beurs, Zeven-persoons Auto's met aanhangwagens voor alle bagage - Vraagt prijs Burgemeester Knappcrtinan SCHLKDA.M Broersveld (bk. Heerenpad) Tel. 6S842 waar de school zoolamg gevestigl is ge- weed en die spr. reeds 40 jaten kent en bnclit hulde aan den heer Smalbrock, die ondanks kale muren daar zoo lang heeft gewerkt. Namens de afdeeling Vlaardingen en ook namens het hoofdbestuur van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst wenschte spr. het Schiedamsche bestuur geluk met de nieuwe huisvesting van de muziekschool. Mevr. S c lim i d t—E1 s h o v e sprak als moeder van twee leerlingen van de muziek school. Zij uitte haar voldoening, dat haar kinderen niet meer de steile trap in de Beurs behoeven te beklimmen en hoopt, 'dat de muziekschool in de nieuwe omge ving zal bloeien. De voorzitter dankte hen, die het woord hadden gevoerd en nadat thee en een glas wijn waren geserveerd door leer lingen van de Huishoud- en nldustricschool bestond gelegenheid de nieuwe lokalen te bezichtigen, die op de eerste verdieping ijn gelegen. Deze zijn ruim en licht. De school heeft de beschikking over drie vleu gels, t wee piano's, een harmonium en een gramotheek met 300 platen voor den ana- vse-cursus. Vastgelegd op een film. De lieer F. W. M. Iieggelniam heeft niet alleen de feestelijkheden op 31 Augustus j.l. verfilmd, maar ook een deel van de jubileumfeesten 'op Zaterdag 10 September. De "eerste film hebben vele duizenden reeds gezien op Koninginnedag, toen deze 's avonds vertoond werd op het Feestter rein. Dat ging toen heet van de naald, want eenige uren nadat het laatste stuk van de film werd opgenomen, werd zij reeds ge draaid. 'Dat was mogelijk, omdat de heer Heggelman zelf zijn films ontwikkelt volgens een eigen procédé ev ze ook monteert. De film van de feestelijkheden op 10 September "omvat o.a. de zanghuldc der schoolkinderen "op de Groole Markt; het lassen van de 1500 postduiven op het ter rein saan de XfaraanisLraatpde voorbereiding voor en de opstijging zelf van den be manden luchtballon, het vuurwerk en als een soort toegiftje het verlichte Juliana- park cn de Lange Haven. Ook deze film is bizonder aardig; vooral de opnamen die betrekking hebben op de opstijging van de Rexona zijn zeer ge slaagd. De 'heer Heggelman, die werkt onder den naam T.E.XI.P.O (Technische en moreel- paedagogischc •onderwijsfiims'), heeft den laatsten tijd' een heele verzameling docu mentaire films aangelegd, want ook de jubileumfeesten te Kethel en Overschte zijn voor een belangrijk deel door hem opge nomen. Het is de bedoeling deze films binnen kort in het openbaar of als men dat wenscht in besloten kring, b.v, voor ver- ecnigingen, 'te vericonen. Een nieuw verkoopsysteem. De verkoop van artikelen tegen eenheids prijs is voor Nederland wel geen nieuwe verkoopsysteem, maar wel is nieuw de methode, waarop de A. T. E. P. dat doet Zaterdag as., zal deze verkoop-methode, die aangekondigd wordt als: „Fen nieuwe ster aan de zakenhemel", hier ter stede haar intrede doen. Bij de firma Kruyer-Ris, St. Liduinastraat zal zij worden toegepast. Een groote keuze in degelijke en fraaie ge- bruiks-artikekn zal daar ten toon wonden gesteld' en verkrijgbaar zijn voor 10, 25 en 50 cent. Als openingsreclame zal een zeer bruik baar en nuttig souvenir aan de koopers worden aangeboden. Beiaardbespeling. Het programma voor de beiaardbespe ling op morgenavond van 89 uur, op den St Janstoren door den stadsbeiaardier, Ferd. Timmermans,-luidt als volgt: 1. Pracludium en thema met variaties Sjaf Nees 2. Drie Valerius liederen a. Gij volckeren, hoor aen; b. Odr dat de mensch den Heer gelioorsaem waer altijt; c.'t Is een groot en heerlije goet. 3. Xfenuet Jan Colfs 4. a. Hollands zee Dan. de Lange b. Xlatrozenlied (Duitsche volkswijze) c. Een draaiersjongen J.J. Viotta 5. Sonate voor beiaard Ferd. Timmermans a. Allegro, b. Andante, c. Menuet, d. Rondo 6. a. Carillon van Duinkerken (met var.). b. Het angelus Cath. van Rennes c. Die ou Lande van mij Moeder A. LambrechtsVos 7. Improvisatie Ferd. Timmermans Demonstratie uilwerking van brandbommen. Ia verband met de luchtbescbermings- teiitoonstcL'iug, die Woensdag 21 Septem ber in het \oormahg postkantoor geopend wordt, zal Zaterdag a.s. en Zaterdag 24 September, telkens om 3 en om 4 uur, de uitwerking van brandbommen gede monstreerd worden op het terrein tusschen de gemeentesrnederij en de ruine van Oud- Xlathenesse. In totaal zullen dus vier demonstraties plaats hebben. Deze kunnen op vertoon van een toe gangska .rt, die tegen een vergoeding van 10 "cent verkrijgbaar is bij den portier van de H.A.V. Bank, door het publiek worden bijgewoond Het aantal toeschou- schouwers zal beperkt blijven tot 259 a 300 personen per demonstratie. Voor de Luchtbeschermingstentoonstel ling blijkt belangstelling te bestaan. Reeds verscheidene scholen hebben oen be/oek aan tui tentoonstelling aangekondigd. Eerde optreden in het openbaar. Zoo we reels gemeld hebben, zal de Federatie \an Schiedamsche Xlu/iekgczel schappen Dinsdag, 20 September a.s., zich officieel komen voorsteilen aan B. en W. De Federatie is 1 Februari 1933 opge richt; aangesloten zijn: O.B.K., Stedelijk Xlu/iekkoip-, Gusto's Muziekvereeniging, Aib Xlu, tek\eiecn. Crescendo, Chr. Mu- ziekvereernging llaipe Davids cn Politie Xlu/iekcorps. De/e veiccmgmgea Lehahe het Po'i- tie Xlu/.ickcorps stellen zich om onge veer half 9 op hel koolasch aan de Gedempte Broersvest op. Door de Lange Kcikstraat zal naar het stadüuis worden gcmaicheeid, met muziek van O.B.K. Op de Groote Markt zullen de corpsen zich naast elkaar opstellen en gezamenlijk eenige marschen spelen, waarbij de diri genten der aangesloten corpsen om beur ten zullen atrigeeren. De „Scliieuamsche Federatie Xlarsch", voor deze gelegenheid speciaal gecompo neerd door onzen stadgenoot den heer C. de Regt, zal worden uitgevoerd onder lei ding van den heer H. H. van Vleuten, directeur .'an het Stedelijk Xluziekkorps de marsch Death or glory wordt gediri geerd door den heer J. K. C. Karsse- boom, directeur van Gusto's Xïuziekver- eeniging en Harpe Davids; de marsch Of ficer ot the Day door den lieer H, van Seuren, directeur van Crescendo, en de Feestmarsch uoor den heer J. C. M. Felt- zer, directeur van O.B.K. Daarna zullen de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren en de wethouder van onderwijs, de heer J. Dinkelaar, een kort woord spreken. De Ledoeiing van d.t eerste optreden in het openbaar is de burgerij" te too- nen, dat Je Federatie van Schiedamsche Xlii/iekgezetechappen beslaat. Zij stelt zich ten doel in de toekomst samen te wer ken, elkaar steun te verleenen waar dit gevraagd en noodig is; elkaar geen on eerlijke concurrentie aan te doen en de burgerij te laten genieten van concerten. Ledenvergadering. E»insdagavond hield de E.S.S. in haar clublokaal Do Amstvlbron, haar jaarlijksche ledenvergadering, welke goed bezocht werd. Na eenige huishoudelijk© aangelegenhe den werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen. De heer A. R. Xlalkns, die als no. 1 ein digde van den winterwedstrijd, ontving een boekwerk. De wisselbeker werd voor een jaar toegewezen aan den winnaar van. den zomerwedstrijd, den heer C. van Win gerden. De heeren A. Bongers, A Nijgh en J. Pluymers ontvingen een prijs voor het beste rerultaat, dat zij behaalden voor de competitiewedstrijden van den R.S.B. resp. voor liet le, 2e en 3e tiental, en tenslotte de laeren A. R. XLal kus G. Brouwer en 1. C. de Bel als winnaars van een groepenwedstrijd. Beslaten werd wederom met 3 tiental len aan de ^competitie van den Rotterdam- schen Schaakbond deel te nemen en voor den winterwedstrijd een groepensysteem toe te passen. Het bestuur werd geheel herkozen, zoo dat het secretariaat gevestigd blijft bij den heer H. Hamstra, Broersvest 8b. De ranglijst ziet er thans als volgt ut A. R. XIalkus, J. Penning, A. Bongers, J, J. Th. Penning, J. Pluymers, G. G. Brou wer, H. Domsclaar, J. W. van Slobbe, I' .F. J. Zwart, L .M. Smit, J. P. van Bors- sum Waalkes, H. Hamstra, C. van Win gerden, R A. C. de Bie, G. Halvax, H. XI. KerrpeiH van Leerdam, A. Mulder, T. Bastin, J. J. Brókling, P. J. XI. Kem- perman, A. Bastian, G. A. Verwey, J. Kre- ber, A. ID van Voilenhoven, J. Donkhorst, Pb. Dehvel, H. Krabbendam, L. Ardon, J. van Groolvold, P. Evers, J. Timmers, XI. MM;er, W. Xlak, D K. v. d. Kooy, A. A. Verwaal, G. van Noordennen, J. van Araersfooit cn XI. J. J. Standaart. De wedstrijden vangen Dinsdag a.s. we der aan. Oranje Bnurtvereen. Pendréchtsche- straat. In een Dinsdagavond in gebouw Eureka aan de Willem Brouwerstraat gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van de Oranje Buurtvereen. Pendrcdrtsch-Mraat. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Osterholf, voorzitter; 0. G. Bas, Pendreehtschestraat 20, secretaris; J. A. Kosten se, penningmeester en de dames J. Osterholt en Verschoor, eommissaressen. Tol leden van de kascommissie werden aangewezen de heeren 0. Koogje, H. J. van Oort en W. ffluim. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 92 ZONDAG 18 SEPTEMBER, halt elf v.m., Rem., Den Haag. B, en W. staan afwijzend tegen over een bebouwing der voor tuinen in de Warande. In Januari 1938 heeft de directie van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Ba ronie" zich tot den raad gewend met de mededeeling, dat zij op 30 Xlaart 1937 bij B. cn \V. plannen heeft ingediend tot uitbreiding van haar fabrieken aan de Warande 36 en 42, waarbij tevens uerd verzocht de voortuinen over de geheel» breedte der uitbreiding te mogen bebou wen, tegen welke plannen B. en W. bo- zw aren hebben. De directie wijst er op, dat in haar be drijf 250 personen werk vinden en dat uitbreiding van de fabrieksruimte dringend noodig is, welke niet op een andere wijze kan worden bereikt dan door gebruik te maken van de voortuinen. Dat schrijven werd in handen van B. en XV. gesteld om advies, dat, thans aan den raad is uitgebracht Daarin wordt o.a. gezegd: Het feit, dat het hier betreft hot ver zoek van een belangrijke industrie, wei ke den- voorgrond langs de Warande wil be nutten voor uitbreiding van haar bedrijf, maakte het voor ons wij willen dit niet ontkennen niet gemakkelijk ons advies vast te stellen. Het gaat in deze zaak n.l. niet alleen om het afwegen van particuliere belan gen (die van de N.V. en die van de om-* wonenden) en van het algemeen gemeente belang, gelegen in het behoud van het bestaande stadsschoon, doch ook om het antwoord op de vraag in hoever het stads schoen mag of moet worden opgeofferd aan de belangen van een industrie, welke onze gemeente o.m. wegens de werkge legenheid, die zij biedt, gaarne ter wille wil zijn. XVij kunnen echter geen vrijheid vinden op het verzoek gunstig te adviseeren. Naar de meening deT Schoonheidscom missie zou door bebouwing van den voor grond over een lengte van 80 meter het landelijke karakter van de mooie laan, wel ke de X\rarande nu is, voor goed w orden geschonden. Elke bebouwing van de voor tuinen, hoe goed ook verzorgd, zou volgens de Schoonheidscommissie het karakter van deze laan aantasten. Bij de beoordeeling hiervan moet men niet uit het oog. verliezen, dat, zelfs al zou getracht worden den. te bouwen nieu wen gevel minder massaal te doen schij nen door het maken van een verticale on derverdeeling (terugsprongen of baloons op de verdiepingen), ook bij de Ireste archi tectonische verzorging, het gebouw zich steeds als een vooruitgeschoven massaal blok in den straatwand zou blijven ver- toonen. De aansluiting met de belendingen zou steeds leelijk blijven. Het feit, dat op den hoek van de School straat en op den hoek van de XVester kade in de straatlijn is gebouwd doet aan het vorenstaande niet af. Afwijking van de rooilijn voor de hoekperciealen imioera tast het aspect van de laan veel minder aan dan de opheffing van den voortuin over een willekeurige lengte midden in het bouwblok. Behalve de redenen ontleend aan de wenschelijkheid om het stadsschoon zoo veel mogelijk ie bewaren, pleiten tegen in williging van het verzoek ook de (jelan- gen der omwonenden, van wie zich reeds eenigen tot ons college hebben gewend. Het zou toch niet wensehelijk zijn aac de N.V. „Baronie" tot te staan, wat tot nog toe aan de andere eigenaren is ge weigerd. XIen vergete niet, dat deze voorgrond zijn geschiedenis heeft: In de jaren 1860 en volgende heeft de gemeente dezen grond nagenoeg kosteloos afgestaan on der het uitdrukkelijk beding, dat op een afstand van 6 meter uit de straatlijn de grond moet worden bezet tnet boomgewas of heesters, zulks juist ter verkrijging van een „aangeuamen on sierlijken wandel" eg De uitgifte van den grond is steeds ge schied met de wetenschap, dat deze niet mag worden bebouwd. Aan het verbod om op dezen voorgrond te bouwen heeft do gemeente steeds streng de hand gehouden. Thans kan toch niet worden verwacht, dat de gemeente tegenover de N.V. „Ba ronie" een andere houding zal aannemen, dan tegenover de eigenaren der andere perceelen, te minder daar bij herhaling een dergelijk verzoek door anderen is ge daan. Uitslag verloting. In uit nummer wordt per advertentie de uitslag nekenct gemaakt van de loterij van de E.N.B.G.'O., afdeeling Rotterdam. Dansinstituut Westlinis. Het daasseizoen staat weer Voor de d<eur, wat niet zeggen wil, dat er in dten zomer met gedanst wordt 1 Maar d« dansinstituten bereiden zich weer voor om danslustigen de eerste beginselen van die kunst van Terpsichore bij te brengen en anderen dieper daarin in te lealen. Het Dansinstituut Westhuis heeft een uitbreiding onderaan. Daaraan is een ai- dleeling rhythmisch d'ansen verbonden die ondier leiding staat van Cobi Kloet, uit Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2