I 1 Parijs is rustig cn optimistisch gestemd Op de stations een uittocht van vreemde lingen. Maatregelen, ter verdediging tegen aanvallen uit de lucht Rechtszaken Ernstige aanrijding te Voorburg TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De malversaties te Krimpen aan de Lek Gemengd Nieuws Wielrijder reed dronken over den weg Nederlandsche auto in België verongelukt (Van onzen correspondent.) «schoon hij het wereldgebeuren met spanning volgt, bewaart de Palïjzenum over het algemeen een kalmte en ce11 gte- miocdsiuat, die merkwaardig zijn. Uiter lijk is er te Parijs niets veranderd'; de drukke boulevards zijn nog immer 's avonds een kermis van kleuren, een orgie van licht en lawaai. Nog overheerscht het op timistische „ga s'arrangera", dat komt in orde, en men koestert de hoop, dat de bladen eens niet met speciale edities zul len uitkomen vandaag. Die tot d'usver immers niets dan onheilstijdingen bevat ten. Qa s'arrangera het zal wel losloopen. Maar de spanning stijgt. Aan de stations" vooral merkt men spoe dig, dat er iels gaande is. De hier ver toevende buitenlander wordt zichtbaar on rustig. Het jongste etmaal hééft een exo dus van vreemdelingen te zien gegeven. Plezierreizigers, die midden in hun va- cantie haastig huiswaarts togen, hier ge vestigde buitenlanders, welke het veiliger achtten vrouw en kinderen op den trein naar het vaderland te zetten. Wij -waren er gisteren getuige van, dat men, meei dan een uur vóór -den tijd,' van vertrek, queue maakte voor den-Hol- landschen trein en in. d'e nog rangeerende wagens klom. En d'e „garde mobile" sur veilleerde op de perrons. Mar, als gezegd, in Parijs is het kalm en door elke politieke manifestatie en meetirg te verbieden, schijnt dè regeering er wel in te zullen slagen rust en orde le handhaven. De Fransche regeering, en met name de Fransche diplomatie, heeft een bewonderenswaardig blijk van voort varendheid gegeven, en is ook niet'vreemd aan het besluit van den Engelsehen pre mier, die gisteren naar Berchtesgaden is vertrokken (la s'arrangera. Zal de Parij- zenacr gelijk krijgen? Natuurlijk heeft men zich hier afge vraagd, of Parijs bij een gewapend con flict mag worden geacht zioh tegen aan vallen uit de lucht te kunnen verweren. Het antwoord kan bijna onvoorwaarde lijk bevestigend luiden. Bijna, want de schaarschte aan gasmaskers is de zwakke plek in die verdediging. De burgerbevol king is absoluut onvoldoende voorzien van gasmaskers, en het ziet er niet naar uit, dat die leemte, binnen enkele_dagen, binnen enkele weken zelfs, "kan* worden aangevuld. Voor liet overige is Parijs tot een pas sief verweer paraat. Naar men ons ver zekerde kan binnen een uur na een even tueel mobilisatiebevel hot gansche verde digingsapparaat in volle werking treden. Reeds maanden geleden zijn in alle wij ken der stad1 sirenes aangebracht, die de bevolking voor een bombardement waar schuwen. Eiken Donderdagmiddag precies twaalf uur worden die alarmtoestellen be proefd; men kan er de klok opgelijk zetten. Een deel der gangen van den ondergrond1- schen spoorweg is bomvrij; zij bieden plaats aan honderdduizend personen. Daar naast zijn er in de stad twee bomvrijiö vluchtholen geb.ouwd, die eveneens aan duizenden een veilig onderkomen kunnen verschaffen, terwijl Parijs verder nog om streeks drie-en-dertig-duizend particuliere tegen bommen beschermende kelders telt. Juist vandaag is van regeeringswege hen gonnen met de distributie van zand tegen brandgevaar een kwart kubieke meter voor huizen, de helft meer voor hotels. Naar ons werd medegedeeld, kan in een uur tijds de gansche bevolking van. Parijs in schuilplaatsen worden onderge bracht. In geval eener mobilisatie wordt onmid dellijk een aanvang gemaakt met de eva cuatie van een deel der bevolking. Slechts eenige dagen zouden noodig zijln om twee millioen menschen uit de stad naar de dorpen op het platteland te vervoeren. Da uitgewerkte plannen daarvoor, met zelfs de uren van vertrek der treinen nauwkeu rig bepaald', liggen op de regeeringsbureaux en in de gemeentehuizen der arrondisse menten gereed. Uiteraard is "dit alles' slechts theorie ten hoopt men vurig', dat het nimmer tot een oorlog en tot uitvoering der plannen, moge komen. Echter heeft het bestaan dier vei ligheidsmaatregelen'stellig het zijne tot dte kalmte der Parijsehe bevolking bijgedragen: Zooals thans de reis van Neville 'Cham berlain tot het optimisme. Waarvan hier zonder uitzondering ieder wenscht, dat het gerechtvaardigd mag zijn. T, O. P« «minsten In het Sudetenland. Te Most In Noord-Bohemen wordt een demonstree- rende Sudeten-Duitscher door de Tsjeeho- Slowaahsche staatspolitie gearresteerd. Flesschentrekkerij Zes maanden gevangenisstraf tegen echtpaar gerequireerd. Een echtpaar, dat jarenlang in de hoofd stad in verschillende perceelen in Amster dam Zuid pensions heeft gedreven, stond gisteren in hooger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht, verdacht van flesschentrekkerij!. Een stroom van onbetaalde rekeningen kon niet verhinderen, dat het echtpaar het er goed van nam. Meneer rookte rustig zijn dure sigaartjes, dronk aan tafel wijn en champagne en liet de rekeningen van slager, kruidenier, banketbakker te.a, le veranders rustig onbetaald. Ook mevrouw schafte zich zonder zich veel om be taling te bekommeren modieuste toiletjes aan en liet het zich aau niets ontbreken. De schuldenlast steeg onrustbarend, doch bij de laatste verhuizing naar een groot perceel in Zuid kreeg toch ©eu kweek er opdracht het - .stadstuintje^-tip-top— aam - te leggen, ook «lie rekeriing ten l>ed rage van eenige honderden guldens bleef onbetaald, evenals d'e meubelrekening voor de inriditing van het nieuwe bedrijf. De leveranciers, die elkaar leerden ken nen op den stoep van de wanbetalers, sta ken de koppen bij elkaar, een klacht bij de justitie volgde en de rechtbank veroor deelde het echtpaar tot zes maanden ge vangenisstraf. Gisteren stonden de pen sionhouder en zijn vrouw voor het ge rechtshof terecht. De procureur-generaal vorderde bevestiging van de vonnissen der rechtbank. Arrest 29 September. Motorrijder voor zijn leven inva lide. Vrijspraak tegen automo biliste gevorderd. Op 5 Februari van "dit jaar, des namid- middags omstreeks half zes heeft te Voor burg op het kruispunt tusschen den nieu wen weg naar Gouda en den VI iet weg, waar tegenwoordig het viaduct overheen loopt, een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorrij'wiel, waarbij de bestuurder van het motorrijwiel, de 31-ja- rige K. A. Hartman, redacteur van „Mo torsport', zoo ernstig werd gewond', dat zijn been moest worden geamputeerd', ten hij hierdoor niet meer in staat is deze functie te blijven uitoefenen. De strafrechtelijke kant van deze zaak werd gisteren voor de Haagsclie rechtbank behandeld en de bestuurder van de auto, een daasleerares uit Utrecht, moest zich verantwoorden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld'. Na een uitgebreid getuigenverhoor kwam de officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, tot de conclusie, dat de auto mobiliste geen schuld trof en hij! vorderde daarom vrijspraak. Blijkens het onderzoek ter terechtzitting, kwam de automobiliste den grooten weg van Gouda af en wilde links af slaan, den Vlietweg op, in de richting Rijswijk. Op den Vlietweg reed in tegenoverge stelde richting de motorrijder en even na dat de auto den bocht had gemaakt, volg de de aanrijding. Volgens de meeste getuigen-verklaringen reed' de automobiliste in den bocht vrij kalm en hoewel zrj'n den bocht iets af sneed', bleef zij toch grooteudaels op het rechtergedeelte van den weg. De motorrijder daarentegen scheen mtet gxoote vaart midden op den niet al te breed en Vlietweg te hebben gereden en botste in volle vaart met zij'n voertuig in het midden tegen den radiator van d'e auto op. De motorrijder zelf verklaarde evenwel, dat hfj niet haTd en goed rechts heeft ge reden en dat juist de automobiliste groote DER (VRIJDAG 16 September 1938. Noj21968. vaart had. Dit klonk evenwel onwaarschijn lijk, omdat de auto vlak na de aanrijding vrijwel onmiddellijk stil stond. Uit dit alles kon zooals reeds ge meld de officier van justite geen schuld bij de automobiliste construeeren en hij vorderde daarom vrijspraak, een eiscli, waarbij de verdedigster, mevr. mr. C. Roeper Bosch, zich aansloot. Uitspraak 29 September. De fraude ten nadcele der ge meentekas. Behandeling voor de Itottcrdamsehe rechtbank. De rechtbank te Rotterdam begon gis teren met de behandeling van de zaken, die het gevolg zijn van de fraude, ge pleegd d'oor verschillend© gemeente-amb tenaren van Krimpen aan den Dek ten na- deele van de gemeentekas. De onregelmatigheden loopen over ver scheidene jaren en bestaan hoofdzakelijk in knoeierijen met steunlijsten. Hierop stonden riamen van arbeiders, die sinds lang niet meer werkloos waren. Voorts werd geknoeid met de vleesch- keuringsgelden en die rentezegelkas. Een ingesteld' onderzoek wees eerst niets uit, dodh tóen een der ambtenaren, die zich door het onderzoek gegriefd voelde, op rehabilitatie aandrong en er teen nieuwe commissie van onderzoek kwam, waarbij ook rijksaccountants waren, kwam er heel wat aan het licht."Het bleek,'dat de admi nistratie zeer slordig gevoerd werd en dat eï inderdaad verschillende fraudes ge pleegd waren. In verband hiermede werden daarop ge arresteerd' de gemmitiei-seeretaris A. v. d. M. en eenige gemeenteambtenaren, van wie spoedig een weer werd1 vrijgelaten. Bij de aangehoudenen bevond zich ook de man, die op rehabilitatie had aangedrongen. De eerste zaak, die gistermorgen behan deld werd, was die van den 32-jarigen tiji- delijken ambtenaar ter secretarie, W. J. A. hem waren valschheid in geschrifte ten verduistering ten laste gelegd. Hij bekende herhaaldelijk valsche hand- teekeningen op de uitbeeringslijsten der steunregeling te hebben geplaatst, waar door de gemeente voor f560 benadeeld werd. Voorts hadden zijn manipulaties ten gevolge gehad', dat er ©en tekort van f 160 ontstond bij de laarzenvergoeding voor werkloozen in de werkverschaffing ten van f400 in de kas van de rentezegels. Wat betreft de steunlijsten zei de ver dachte gehandeld te hebben in opdracht van den secretaris-ambtenaar. Bij de behandeling van de zaak kwam ter sprake, dat Gedeputeerde Staten al eens geklaagd hadden over de slordige ad ministratie te Krimpen a. d. L'ek. De bur gemeester, als getuige gehoord, weet dit aan tekort aan personeel op d'e secretarie. De officier van justitie, mr. F. M. Wil- breninck, behandelde uitvoerig de klachten over de slordige administratie en eischte tenslotte tegen A. een gevangenisstraf van drie maanden, met aftrek der preventieve hechtenis en met ontzegging van het recht om een gemeenteambt te bekleeden voor den tijd van vijf jaar en drie maanden. De verdediger, mr. C. Lourens, wees op verzachtende omstandigheden, die voor zijn diënt konden gelden en vroeg clementie. Tegen den 68-jarigea kruidenier en ge meente-ambtenaar W. M. S., wonende te Krimpen a. d. Lek, aan wien verduisterin gen zijn ten laste gelegd', gepleegd als ambtenaar verdachte was belast met de uitkeering van steungelden aan de on georganiseerde werldoozen en in die kwa liteit zou hij in 1933 diverse bedragen aan geld, die aan hem waren toevertrouwd, hebben verduisterd en ter beschikking heb ben gesteld' van zijn schoonzoon, d'ie daar op geen rechten kon doen gelden werd twee maanden voorwaardelijk geëisclit met een proeftijd' van een jaar. Tenslotte werd behandeld de zaak tegen den 32-jarigen secretarie-ambtenaar J. Th. R., wonende te Rotterdam, die zich in zijn functie van ambtenaar ter secretarie in Krimpen a. d. Lek diverse geldsbedra gen t.w. twee. maal f25 en eenmaal f100 als beheerder van dte vleeschkeuringskasi had toegeëigend'. Voorts had hij nog f44.50 uit de kas voor de rentezegels ontvreemd. Verdachte ontkende de verduisteringen. Hij had de bedragen zoo lang „geleend". De officier was het hier heelernaai niet mee eens 'en eischte vier maanden gevan genisstraf en ontzegging der bevoegdheid een gemeenteambt te mogen bekleeden voor den tijd van vijf jaar en vier maanden. Uitspraak 29 September a.s. Het bezoek van Neville Chamberlain aan Hitler. De Engelsche premier na aankomst per vliegtuig te München, waar hij door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, verwelkomd werd - fli \*j.\x -W<*s\\t'V* W 'Xpt' -t '"S ,x 'f-'^'&y*JÊÊÊbL - ''f: i Terwijl het scheepvaartverkeer ongehinderd voortgaat, wordt aan. de Dnitsthe zijde van den Rijn met koortsachtigen haast gewerkt aan de voltooiing van de omvangrijke verdedigingslinie, welke in aanleg is. Ernstige overstroomingen. Tot dusver heeft men honderd lijken ge vonden van personen, die verdronken zijn ingevolge den ernstigen watersnood ie Na- havend, tusschen Hamadan en Ker- manshah in Iran. Nahavend is grootendeels vernield, o.a de regeeringsgebouwen. Het totale aantal slachtoffers is nog niet be kend. Aangereden door personenauto en ernstig gewond. Op den rijksweg MarkeloGoor heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij een wielrijder, die onder den invloed' van sterken drank verkeerde, ernstig werd gewond'. De man reed zigzag over den weg, toen een personenauto naderde. De bestuurder gaf signaal, waarop de wielrijder een oogenblilc zijn koers hield en rechts van den weg ging rijden. Plotse ling evenwel zwenkte de man weer naar het middengedeelte van den. weg, waarop de bestuurder van de auto geen kans meer zag een aanrijding te voorkomen. D'o wielrijder liep een zware hersenschud ding op en werd in hoogst bedenbelijken toestand naar het algemeen ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Een doode, écu gewonde. Op den straatweg tusschen Antwerpen en Turnhout is gisternacht omstreeks vijf uur te WestmaUe, ter hoogte van het trap pistenklooster een Nederlandsche auto, be stuurd door den 33-jarigen M. de Visser uit de Diepenstraat te Tilburg, die eigenaar is van een taxibedrijf, tegen een boom ge botst waarbij hij op slag weid' gedood'. Het ongeluk op dezen weg, welke kaarsrecht is, moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan het feit, dat de bestuurder door slaap overmand werd. In den wagen bevond zich voorts de 32-jarige mej. Van de Weijer uit Antwerpen, die ernstige verwondingen op liep. Zij verkeert echter buiten levensge vaar. Nadat de 'eerste hulp verleend was, is zij naar familie te Turnhout overge bracht. Het resultaat van de Leipziger 1 najaars-messe. 1 Volgens de uit Leipzig ontvangen offi- cieele gegevens is de aldaar van 28 Au gustus tot 1 September gehouden herfst- beurs door rond 97000 personen bezocht. Met enkele geringe uitzonderingen waren! dit zakenlieden, dus over het geheel se rieuze koopers. Het genoemde aantal is met inbegrip van 4781 buitenlandsche bezoe kers, waarvan 436 uit Nederland, af ruim1 9 pöt. Ons land nam hiermede onder de Europeesche staten de tweede plaats in; eerste was Tsjechoi-Slowakije met 857 be zoekers. Er waren 5837 exposanten, waaronder 270 uit 25 andere stalen. Hoewel, alles bijeen genomen, de deel nemers in huil verwachtingen niet zijn te leurgesteld, was het verloop van den bin nenland schen handel toch min of meer onregelmatig. Bankoverval in Mexico. Vier gemaskerde bandieten zijn een bank te Parral, in den Mexicaanschen staat Chi huahua, binnengedrongen. Zij knevelden drie bankbedienden en stalen 350.000 pe sos in haar geld. fel "V ■- Li. - T'/Z'h V,N sJ i&AC-'" ,"C*< 4. V".' V ■>y> 'v rj. v;a. r 'Sv-&c? ty. C "i vXs -'Pp V J v Sw - fc Ml*' i? IK t-f Ag

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5