D Eu - NRÈD Eu EERSTE BLACL Dinsdag 20 September 1038 Praag moet bukken 3to Jaargang. Volkenbond Vereenigde Staten Zweden Tel. No. 69300 (3 lijnen), Ms 2197? BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVER). BUITENLAND De Tsjecho-Slowaaksche regeering aanvaardt de voorstellen van Engeland en Frankrijk, maar vraagt nadere inlichtingen. De beslissing is gevallen. De Tsje cho S'owaaksche regeering heeft de voorstellen, welke Zondag d'oor de Britsche en Fransche ministers te Lon den zijn uitgewerkt, aanvaard, hoe wel nadere inlichtingen zijn gevraagd1. Zooals men weet, betreffen deze voor stellen een vreedzame afscheiding van de S u de ten-Duits che gebieden en een garantie van de nieuwe grenzen. De gezanten van Frankrijk en Engeland zijn gistermiddag door president Benesj ontvangen. Zij hebben bij hun gemeen schappelijk bezoek de voorstellen van Loa- dfen overhandigd. De ministerraad van gisterochtend! was reeds geëindigd, toen deze stap gedaan tverd. Te 16 uur is onder voorzitterschap van Hodza de permanente parlementaire commissie bijeengekomen voor het aan- hooren van een uiteenzetting van Hodza over -Jen toestand. Renter meldde vanmorgen uit Praag: Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat ae Tsjecho Slowaaksche regeering besloten heeft, de Britsch- Fransche aanbevelingen te aanvaarden, doch een meer concrete toelichting wenscht, teneinde tot in bizonderheden te kunnen antwoorden. Vanochtend werd nog vernomen, dat het in het voornemen ligt der regee ring van Tsjecho Slowakije, welke vandaag opnieuw bijeenkomt, een nota te zenoen aan Groot Brittannié en Frankrijk, waarin in beginsel de aan bevelingen "der beide mogendheden worden aanvaard- als basis van onder handelingen, doch op zekere punten nadere inlichtingen worden gevraagd. Het „Prager Tageblatt" verklaart uit welingelichte bron vernomen te hebben, dat de regeering voornemens is het Fransdi- Britsehe plan te aanvaarden, niet als een definitief geheel, maar als een basis van bespreking voor verdere onderhandelingen tuaschen de Tsjecho Slowaaksche regee ring en ae regeeringen van Frankrijk en Engel-md. Een oorlog voorkomen. De vergadering van het kabinet eindigde vannacht om kwart voor een. De voornaamste overweging, welke bij de beraadslagingen heeft gegolden, was het vaste voornemen een oorlog en bloedvergieten te vermijden. Hedenmorgen om 11 uur zou het kar binet opnieuw bijeenkomen. Ontruimen Tsjechen de grens gebieden? Het J). N. B. meldt: Sudeten Duïlscke vluchtelingen, die gisteren de Duitsclie grens zijn overge komen, berichten, dat de Tsjechen de Su- delen-Duitschc grensgebieden beginnen te ontruimen De sjechen verklaarden ech ter, dat zij, alvorens af te trekken, het geheele land in puin zouden leggen. Aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat hier aan nog verschillende uitlatingen van vluch telingen toevoegt, o a, dat in de bosch- gebieden tussclien Meier=gruen en Tillen- berg noor auto's irroote vaten benzine en petroleum zijn afgeladen teneinde eventuctel het geheele bosch in brand te steken. 'Op alle stations tusschen Hof en \Yaid sassen houdt de s'room van vluchtelingen aan. Voorts meldt het D N.Bdat te Warns- dorf gisteren de electrische stroom is af gesneden, om te verhinderen, dat men naar de Sudeten-Duitsche betooging te Dres den zou luisteren. Chamberlain morgen naar Go- desberg? Van semi-officieele zijde wordt te Berlijn medegedeeldïn politieke krin gen gelooft men, dat het juist is, dat Chamberlain morgen een tweede on derhoud met don Führer en rijkskanse lier zal hebben. Aangenomen wordt, dat dit onderhoud te Godesberg zal worden gehouden. De diohtsbijgelegen vlieglnven is Keulen. I i Censuur op alle kranten in Tsjecho-Slowakije. Krachtens de uitzonderingsmaatregelen, waartoe de Tsjecho-Slowaaksche regeering denavjond die preventieve censuur toege past op alle bladen, die daartoe hun num mer twee uur voor het verschijnen aan de censuur moeten voorleggen. Sudeten-D uitsrhers zijn hel niet geheel eens. Reuter meldt uit Reichenberg: Nu de meeste plaatselijke Sudeten-Duit sche leiders verdwenen zijn, schijnt het, dat de Sudeten-Duitsche bevodkinjg liet niet geheel eens is. De jongelieden spreken nog alleen van een „Anschluss", doch velen van de oude ren, vooral menschen uit het zakenleven, betwijfelen het, qf een inlrfvving beter zou zijn dan een vorm van kantonnale regeering. Tsjecho-Slowaaksche persstem mem De Tsjecho-Slowaaksche pers neemt ten aanzien va naanduidingen, die omtrent de besprekingen te Londen zijn ontvangen, een standpunt in van bezorgde terughoudend heid'. De Poledni List! schrijft, dat bel afstand doen van het Sudeten-Duitsche gebied geen middel is om Duitschland kalm te doen zijn en dat neutralisatie van Tsjecho-Slo- wakije den oorlog slechts voor zes maan den zou uitstellen. D. A. Zet is van meening, dat, indien de gissingen, die thans gedaan worden ten aanzien van de resultaten der cotnfe- rentie te Londen, juist zijn, men zou kunnen spreken van een catastrophe voor de ontwikkeling der internationale betrek kingen. Wat ons betreft, aldus het blad, wij zullen ons verdedigen, want slechts zij die weten te strijden, kunnen aan den vrede denken. De Narodhy Listï schrijft: Wij hebben het recht te vragen, dat men nïeto ns zelfbeschikkingsrecht vergeet, wanneer men dit recht aan een gedeelte van een grqote natie wil verkenen. Men denkt erover, nationaliteiten te be vrijden, dioqh men vergeet, dat hierdoor de vrijheid van een geheele natie kan worden bedreigd. Rome niet voldaan over de re sultaten van Londen. De berichten over het vermoedelijke re sultaat van de FranschBritsche bespre kingen te Londen kebbein te Rome een gevoel van teleurstelling gewekt en men is van oordeel, dat de oplossing, die naar bet schijnt door Frankrijk en Engeland zal worden voorgesteld, in tegenspraak is met de these van Mussolini, die een volks stemming bepleit voor alle nationale min derheden van Tsjecho-Slowakije. Frankrijk en Engeland,' zoo zegt men te Rome, kunnen niet anders doen dan re kening houden met de edschen van Duitsch land, doch zij meenen zich te kunnen verzetten tegen de rechtvaardige eischen van de andere nationaliteiten in den staat Tsjecho-Slowakije. De toestand in het Verre Oosten Tsjang Kai Sjck wil Japan geen rust gunnen. Naar het Cluneesehe persbureau meldt, heeft Tsjang Kai Sjek een boodschap tot de bevolking der Noordoostelijke provin ciën die door de Japanneezen bezet zijn, gericht, waarin hij haar aanspoort met de wapenen deel te nemen aan den strijd van China Japan, dit reeds een milhoen soldaten heeft gemobiliseerd', raakt langza merhand uitgeput en tracht thans in een laatste krachtsinspanning Ilankau te ver overen. Daarom is dit oogenblik voor China van liet grootste belang. Ieder moet aan den strijd deelnemen, zoodat de Japannee zen geen oogenblik met rust worden ge laten en zich nergens rustig kunnen vesti gen. Van het oorlogsloonecl. Om de stad Kwangtsjau, een spoorweg knooppunt, wordt verbitterd' gevochten. De japanneezen beweren de stad', die ongeveer tweehonderd'kilometer ten Noordoosten van Hankan is gelegen, genomen te hebben. V an Cbineesche zijde wordt echter gemeld, dat dc Japanneezen, nadat zij de stad: waren binnengedrongen, weer verdreven z'jn. Volkenbond doet beroep op Japan Op verzoek van China. De Volkenbondsraad heeft besloten het 'Chineesclie verzoek tot toepassing van ar tikel 17 van. het Handvest in te willigen en opdracht gegeven tot het zenden van een telegram, waarin Japan wordt uitge- noodigd de rechtspraak van den Volken bond in het conflict met China te aan vaarden. Krachtens artikel 17 van liet Handvest zal Japan worden uitgenoodigd zich te onderwerpen aan de bepalingen, die gel den voor de leden van den Volkenbond. Indien deze uitnoodiging zou worden aan vaard, zouden de bepalingen van de ar tikelen 12 tot 16 van toepassing zijn. Bij een afwijzing zou artikel 16, betreffende de sancties kunnen worden toegepast. De versterking der landsverdediging. Op een propagandavergadering voor de landsverdediging te Los Angelos, is het woord' gevoerd door den onderminister van oorlog, Johnson, die verklaarde, dat de eerste schrede naar verwezenlijking van het defensieprogramma diende te zijn het met den meesten spoed produceeien van alles, d'rt noodig is voor zes maanden oor log. Het is, naar hij zeide, de bedoeling, dat let leger voor 1940 beschikt over 2.300 nieuwe vliegtuigen van alle typen met ae noodige deskundigen voor bestu ring en onderhoud' Hij besloot met te zegeen. dat het land gereed dient te zijn, „niet voor agressie, doch voor zijn ver dediging". 3^ - J Een persoonlijk woord. Beschermende rechten en uit breiding van werkgelegenheid. Onze zelfstandigheids- politiek. Belastingverhooging. Het landbouwvraagstuk. Nederland buiten Europa. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal heeft H.M. de Koningin de volgende rede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingjaar tot hervatting uwer werkzaamheden gevoel Ik allereerst behoefte uitdrukking te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijk heid voor de in de afgeloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen be wijzen van gehechtheid aan Mij en Mijn Huis. De herinnering daaraan zal bij Mij onvergetelijk zijn. Kon Ik ten vorigen jare in Uw midden gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenigszins afgenomen, maar over het alge meen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de regeering op nieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede saamhangende werkgele genheid voor grocte groepen van ons volk. Met het oog hierop zullen bizondere voor zieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatregelen van matig beschermenden aard in voor bereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nijverheid en aan de belangen der scheepvaart bij voort during aandacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bizondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonderheid zal belang rijke uitbreiding worden gegeven "aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengings- vermogen van den bodem en daardoor lei den tot het ontstaan van blijvende werk- bes]aten heeft, wordt met ingang van he- gelegenheid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpolde ringen in het IJsseimeer, zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wet- gevenden aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bizondere aandacht der Regeering, maat regelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze be wogen tijden de betrekkingen van Neder land tot de andere Mogendheden haar vriendschappelijk karakter onveranderd heb ben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de positie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstandigheid te be vestigen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der voorgenomen maat regelen tot versterking van 's lands weer macht onontbeerlijk. De toestand van de openbare financiën blijft in zeer bizondere mate zorg ver- eischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uitgaven. Dit is te meer geboden, omdat de offers, welke in de huidige omstandigheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van jaren gevorderd worden voor de be strijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volksbestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze na tionale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aangeboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan voorstellen tot belasting herziening, teneinde een meer rechtvaar dige verdeeling van den druk te verkrijger en de in bepaalde belastingen gelegen be lemmeringen tegen verruiming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische verhoudingen op het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blijken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maat regelen een organisatie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bizonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbedrijfsleven behoorende eigen verantwoordelijkheid. Blijft Curacao zich verheugen in een ge stadige ontwikkeling en vertoont de finan- cieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nage laten een ongunstigen invloed uit te oefe nen op den algemeenen economischen en finandeelen toestand van Nederlandsch- Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het beramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voortgegaan met het streven naar verbreeding van de economi sche basis des lands. De doelmatige inrichting van de ver dediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de schatkist zware offers eischt, heeft de voortdurende aan dacht der Regeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk hun taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Staten-Generaal worden gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke saamwerking en met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijsheid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Moreele herbewapening van politieke partijen Andersson Rasjoen, leider van de libe rale partij in Zweden (Folks party), sprak een «lezer dagen te Stockholm een ver kiezingsrede uit voor de radio. Hij zeide o.m.Wat zou er gebeuren, indien alle partijen vanavond' een politieke Oxforö-groep vormden en wij dezelfde ab solute eischen aan ons zelf stelden, welke die beweging aan haar volgelingen stelt. Wij zouden d'an de beginselen van absolute eerlijkheid van gedrag en van bedacht zaamheid moeten aanvaarden. €m te laten zien, dat het mij ernst is zoo vervolgde spr zal ik nu een paar fouten bekennen, die mijn partij vroe ger gemaakt heeft In 1936 hadden wij de regeering kun nen redden, maar onze houding werd be paald door de kwestie van ons prestige. Nu is bet ons duidelijk geworden, dat wij beter gedaan hadden, tegen de regeering te stemmen, vooral waar wij niet ernstig van plan waren de teugels van de regee ring over te nemen. Daarna noodigde Andersson Rasjoen de armere- partijen, die politieke redevoerin gen over de radio zouden houden, uit, ook hun fouten te erkennen. Engeland Nieuwe reserve-afdeeling in het Britsehe leger. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede, dat in het geregelde leger ©en nieu we reserve afdeeling gevormd wordt, die in geval van mobilisatie een belangrijke aanvulling van het kader subalterne offi cieren moet leveren. De afdeeling zal be staan uit onder-officieren, op 1 October verwacht met duizend promoties tot deze indeeling. Het Britsche parlement bijeen? Volgens politieke kringen zou men voor nemens zijn het parlement bijeen te roe pen voor 27 September. Chamberlain o! Halifax zouden dan mededeelingen kunnen doen over de resultaten van Chamberlain's tweede reis en over de voorafgaande on derhandelingen. Duitschland Najaarsmanoeuvres in Oost-Pruisen, In den afgeloopen nadit zijn in de streek van Angerap, Goldap en Treuburg in Oost-Pruisen de najaarsoefeningen van het eerste legercorps begonnen. Opperbe velhebber generaal Von Brauchitsch woont de oefeningen bij. Italië Militaire parade roer Mussolini. Mussolini heeft op het militaire kerk hof te Redipuglia bij Triëst, waar de her tog van Aosta en 100.000 Italiaansche sol daten begraven liggen, oen kapel ingewijd. Hij bracht daarna een bezoek aan de scheepswerven van Montfalcone, waarna hip te Triëst een militaire parade bijwoon de, waaraan door 12.000 miliciens werd deelgenomen. Int. Samenwerking Horthy naar Berchtesgadcn. Uit Boedapest wordt gemeld: In diplomatieke kringen wordt verno men, dat admiraal Horthy zich vandaag naar Berchtesgaden zal begeven, waar hij een ontmoeting zal hebben met Hitier. Gemengd Nieuws Inbraak tijdens afwezigheid der bewoners. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in een perceel aan het Sta- tenplein te 's-Gravenhage, dat bewoond wordt door de familie T. De bewoners ver toeven evenwel in bet buitenland, zoodat de inbraak werd ontdekt door een dame, die nu en dan de woning controleert. De inbrekers klommen eerst over oen schutting aan de achterzijde van het per ceel en boorden daarna een paneel van de keukendeur uit. Eenmaal binnengekomen, doorzochten zij een schrijfbureau en enkele kasten. Er kon nog niet worden vastgesteld, wat er wordt vermist. Doze courant iMchjjnt dagelijks, met uit» n Zon- m Feestdagen, frjjs per kwartaal f 8.—; franco per poat f 8.50. -• Prijs per week: 15 Ota. Afzon» derljjite nummers A eta. Abonnementen worden dsgeljjks aangenomen. Advertent1 iin voor >i«t eerstvolgend num mer moeten vóór elf nor aan Kot Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vó# 9 uur. Ben bepaalde plaats van advertentie'n wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prya dor Advertentión: van 15 regels fl 55; Iedere regel meer X0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f180, iedere regel meer f 0.35 Reclames X0.75 per regel Incassokosten5cts.; postlrwitanties 15 ets. Tarieven van ad\ertentiea bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleme Advertentiën opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 w oorden. Elk w oord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Mussolini tijdens de radiorede, welkp hij iondag te Triest over dpn inter, natlonaien toestand hield

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1