1 m imsmêM CRÈME •Si"! TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT binnenland De iegeroefeningen In kleiner verband* De commandant van het veldleger deelt mede: In aansluiting aan hetgeen reeds omtrent het niet doorgaan van de oefening onder leiding van den commandant van het veld leger is gemeld, zij het volgende mede gedeeld. De oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger wordt vervangen door afzonderlijke oefeningen van de hoofd- önderdeelen, die daaraan zouden deel nemen. Zoo houdt de commandant der eerste divisie een oefening van vier dagen met de troepen der divisie onder zijn bevel, waaraan tevens door andere wapens en .diensten wordt deelgenomen. Deze oefeningen vinden plaats op 26 en ia den vroegen ochtend van den 27slen in het westelijk gedeelte van de Over Betuwe, den 27sten lussdien Arnhem en Wagen in gen, den 28cn gesplitst resp. om Ede, om Renkum en om ifilligen, den 29en (tot 12) tusseben Ede en Otterlo. D'e uit de vierde infanterie brigade aan gewezen onderdeelen oeefnen volgens be velen v,an commandant tweede divisie in den wijden omtrek der erbiij betrokken garni zoenen. De oefeningen van. de lichte brigade die 21 September aanvangen, gaan door, doch* worden 24 September beëindigd, waarna de deelnemende troepen naar hunne gar niaoenen terugkeeren en daar verder oefe nen. Enkele onderdeelen nemen doel o.m. aan de oefening onder leiding van com mandant der eerste divisie. Onze voorrangswegen Veorsehriften nog steeds niet &1- gemeea nageleefd. Het is nu bijna anderhalf jaar geleden, dat de voorrangsweg in Nederland zijn intrede deed. In April 1937 werd het eer ste gedeelte van dien auto-snelweg Den HaagUtrecht als voorrangsweg aangewe zen; in Juli volgde een groot deel van het rijkswegennet en enkele maanden daar na vrijwel alle verdere belangrijke rijks wegen. Het was te verwachten, dat de wegge bruikers zich in het begin nog met de nieuwe voorschriften vertrouwd moesten maken en dal de eerste tijden da-artegen nog al eens gezondigd zou worden. Minder voor de hand liggend is het, dat men thans, na een ruim tijdsverloop, nog dagelijks de voorrangswegb'epalingen ziet overtreden. Het blijkt, dat velen nog onvoldoende aandacht wijden aan de aan duidingen welke op voorrangswegen be trekking hebben. Daarnaast zijn nog tal van weggebruikers onvoldoende bekend met het begrip voorrangsweg zelf en met de beteekenis der aanduidingen. De instelling der voorrangswegen be oogt in hoofdzaak een verhooging der ver keersveiligheid', doch deze kan slechts wor den verkregen, wanneer ieder zich aan de betreffende bepalingen houdt. De voorrangsweg zelf wordt aangegeven door oranje koppen op de Jangs den weg geplaatste afstandspaaltjes of door het op zijn punt gestelde vierkante oranje bord met witten rand. Het verteer in beide richtingen op dezen weg heeft bij krui singen en ontmoetingen met andere wegen voorrang hoven het andere verkeer. Na dert men van een gewonen weg een voor rangsweg dan vindt men op korten af stand vóór den voorrangsweg een op de punt geplaatsten witten driehoek met rood en rand. Deze beduidt dus: geef bij de naderende wogontmoeting voorrang, zoowel aan het van rechts als aan het van links komende verkeer. Van groot belang is het ook, dat men, op een voorrangsweg rijdende, zich reken schap geeft wanneer de voorrang daarop eindigt. Dit wordt aangegeven door het drie hoekige waarschuwingsbord met algemeen gevaarteeken een verticale balk en daaronder hel opschrift: Einde voor rang...", een ongelukkigerwijs weinig op vallend sein. Tenslotte is het goed' er op be wijzen, dat degenen, die krachlens do wettelijke bepalingen voorrang heeft, daarom toch niet ontheven is van de verplichting zorg te dragen, dat hij' de veiligheid van het verkeer niet in gevaar brengt. Met andere woorden: ook op voorrangswegen mag men niet zonder meer gedachteloos door rijden, ook daar houde men terdege reke ning met het andere verkeer, en betrachte men bij ontmoetingen met andere wegen de noodigevoorzichtigheid. Schiphol wordt nationaal lucht vaartterrein Onderhandelingen tusschen de regeering cn Amsterdam. De regeeringspersdienst meldt, dat de regeering na nadere overweging van haar voornemens met betrekking tot de stich ting van een centraal luchtvaartetrrein, van oordeel blijft, dat het met het oog op de positie van Nederland' in het lucht verkeer noodzakelijk is, het groote inter nationale luchtverkeer op één enkel lucht vaartterrein te eoncentreeren. Is uaarvoor in eerste instantie gedacht aan een nieuw aan lo leggen terrein be oosten Leiden, de loop der omstandighe den heeft de regeering aanleiding gegeven tot oe overweging in hoeverre, met be houd van den eisch van een nationaal luchtvaartterrein voor het inlernationale verkeer, in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen worden resloten tot een in de tweede plaats mogelijke oplossing, namelijk het be stemmen van het luchtvaartterrein Schip hol tot nationaal luchtvaartterrein, met deelneming d'oor het rijk in de verdere inrichting en de exploitatie daarvan. Dienaangaande worden thans onderhan delingen gevoerd tusschen den minister van waterstaat en het gemeentebestuur van "Amsterdam. Oproep tot geestelijke her bewapening Naar aanleiding van het in gezonden stuk in de Times. 'Ons wordt de volgende oproep toege- z on ien In de „Times" van 10 September 1938 is een oproep verschenen die met aileen wegens - de hooge autoriteit van lien die dit stuk onderteekenden, maar ook door zijn inhoud de diepe aandacht eischt van allen die prijs steden op het behoud van onze geestelijke goederen, van onze Euro- peesc.he cultuur. In dezen brief toch wordt gewezen op het falen van alle tol dus ver aangewende pogingen, liet hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarmede Europa te kampen heeft en die thans den vrede in hoogst ernstige mate onmiddel lijk bedreigen. De ge\ aarvolle crisis, d'ie de wereld doormaakt, is in baar diep.;ten grond een moreele crisis. Genezing, die meer is dan een bertrïjdirig van de svmpto- nleu, kan alleen op moreel gebiegen nden worden. Moreele herbewapenhü is volg ns de schrijvers dc eouiae, tnaar dm ook de afdoende oplossing. Eik ander middel kan 1o dreigende catastrophe ten hoogste ver tragen. Diep doordrongen van de waarde van deze stelling, achten wij liet onzen plicht oen oproep van lord Baldwin en de zij nen in het volle licht te stellen. Zij beschrijven de taak, waartoe zij op roepen, als volgt: „Deze brief wil niet treden in een be- cordeeling van d'e "overtuigingen van- die volleen, die strijden voor Beginselen, waar in zij hun vertrouwen gesteld hebben. Maai een ieder vraagt zicïi op het oogen- hlik met bezorgdheid' af, waar het met de wereld naar toe gaat. Wat wordt er van onze beschaving? De wereld kan niet altijd doorgaan met van de eene crisis in de andere te vallen. Wij moeten handelen, voordat de crisis op een catastrophe uitloopt. Wij moeten den tijd, die ons nog rest, en die wel licht kort is, gebruiken om, door te drin gen tot de onder de verschijnselen lig- aende oorzaken, en het initiatief nemen tot die grondige ommekeer, welke het eenige middel is om de vicieuse cirkel te doorbreken. 'Om de woorden te gebruiken van den leider van een groot land„Een geheel nieuwe geest moet worden verwor ven en de heerschappij krijgen". Dc kracht van een volk is gelegen in de vitaliteit zijner beginselen. ïn ieder land wordt de 'politiek, zoowel de buiten- landsche als de birïncnlandsche, uileinde lijk bepaald door het karakter van het volk en de inspiratie van zijn leiders. Door in eigen leven en in politieke activiteit eerlijkheid, vertrouwen en liefde te aan vaar!] en als de fundamenten, waarop een nieuwe wereld kan worden opgebouwd. Zonder deze waarden zullen de zwaarste bewapeningen, de best uitgewerkte ver dragen, niet anders doen dan het uur der afrekening verschuiven. D'e eisch van het oogenblik is moreele en geestelijke herbewapening. Een steeds toenon.end aantal mensehen, hier en in het buitenland, stelt zicli deze herbewapening ten doel. Alle mannen en vrouwen van alle landen en van alle rassen worden ge- loepen aan dit werk deel te nemen en zijn in staat te helpen. Als wij, met onze medemenscnen overal ter wereld te za- men, alle wilskracht en vindingrijkheid, die wij thans aan de nationale verdedi ging moeten besteden, in dienst stelden van deze taak, dan zou de vrede voor de wereld verzekerd zijn. Gods levende geest die elk volk cn elk mensch tot zijn hoog ste bestemming roept, weipt ook de mu ren neer van vrees en hebzucht, van ach terdocht cn haat. Deze geest kan de onder ling strijdende politieke stelsels overspan nen, orde er. vrijheid verzoenen, waar achtige vaderlandsliefde wekken, alle bur gers veteenigen in dienst van hun land en alle landen in dienst van liet mensclidom. „Uw wil geschiede op aarde" is niet slechls hel gebed om leiding, maar een oproep tot de daad. Want zijn wil is onze vrede". Het is onze innige overtuiging, dat Ne derland, aal op zoo wonderbare wijze te midden van den wereldbrand gespaard bleef, in de aangegeven taak een hoogst belangrijk aandeel heeft. Als dó oorlogs ramp ook ons land- zou treffen, zal elk Nederlander, zonder onderscheid' van kerk genootschap, partij of klasse, geroepen' - jpjSpsaffifew» In het kader der jubileumfeesten werd te Soerabaja ceu vlootsehonw gehouden, eindigend in een défilé van alle eenheden bij het passeeren van het gouvernement vaartuig ,.Bigel", aan boord waarvan zich de commandant der zeemacht en de Fran- sche vice-admiraal Bi gat bevond. een weldaad imnr Uw huid worden alle I zelfzucht en vooroordeel op zij te zetten-en alles voor het vaderland te offeren. Bijna zond'er uitzondering zul len idle Ned'erlamïers dan bereid zijn voor hun land den dood ouder oogen te zien. Het is echter thans het oogenblik zich geheel voor het groote doel in te zeilen en zoo mede te werken aan de poging de naderende ramp' te voorkomen. Ieder Nederlander individueel kan hiertoe mede werken, heeft hierbij een plicht te ver- Vullen. In Nederland! zijn groote zedelijke krach ten aanwezig. Wij zijn overtuigd, dJal bij onderkenning van die grootte der belan gen die op het spel- staan en van den uk-pen ernst van den toestand, Nederland zich aan de taak der moreele en geeste lijke herbewapening zal zetten met Ne- oertnndsclie vastberadenheid en die taak zal voortzetten iftet NederJand'sche vast houdendheid!. P. 1. -M. Aalberse. F. Beelaerts van Bloidand, Rh. Feitft. J. Th. Furslner. IR.' C. dó "Jónge. - D. A. P. N. Kooien. '0. C. A.' van Lidtli de Jeude. H. .Loudon. P. J. Odd'. 1 A. A. L. Rutgers. J." J. GT van Voorst tot Voorst. Vlootoefenlngen in den Indischen Oceaan Het Indische eskader komt in zijn geheel tot activiteit. Maandag 19 October a.s. zal het Indisch eskader, beslaande uit twee kruisers, de eerste divisie torpedobootjagers, de eerste divisie onderzie Looien en de vliegtuiggroe- pen een en nt-gen (groote zeevliegtuigen) de basis Soirabaja verlaten voor een oefen tocht in den Indischen Oceaan. Begonnen wordt met dag- en naclit-schiet- oofeningen in het Oostelijk deel van Straat Madoera. Daarna vangc-n de gezamenlijke oefenin gen aan in dc-n Indischen Oceaan, welke voor dit jaar hoofdzakelijk zullen bestaan uit tactische oefeningen. Voor hel eerst zuilen de nieuwe Bor- nier-vliegtuigen deelnemen aan oefenin gen in grooter verband. Enkele oefeningen, waarbij de strijd krachten in twee partijen zullen worden verdeeld, zullen evenals verleden jaar wor den geleid door den commandant der zee macht, den vicc-admiraal II. Ferwerda, zelf, die zich daartoe te Soerabaja zal in schepen en zijr vlag zal hijschen aan boord van Hr. Ms. kruiser „Be Ruyter". Laatstgenoemde oefeningen hebben be trekking op de bescherming van irct zee- verkeer naar de havens op Java in oor logstijd en daarmede verband houdende opdrachten. Voor dit doel zullen gedurende een week een aantal (van gouv. marine en mijnenvegers), elk voorstellende een koop vaardijschip. aan de vloot worden toege voegd. Het terrein der oefeningen strekt zich uit van Padang tot Tjilitjap tot een afstand van plm. 200 zeemijlen uit de kusten van Java en Sumatra en beslaat bovendien het Westelijk dee! vna de Java-zee. Ter aanvulling van den brandstofvoor raad zal het eskader van 29 September tot 3 Oclrber te Emmahaven vertoeven, aldaar op laatstgenoemde datum aanwezig zijn hij de aankomst van zij'ne excellentie den gouvi meur-generaal met het. g.s.s. „Iiigel", gcconvoyeerd door Hr. Ms. „Pio- res" en hij die aankomst de voorgeschre ven eerbewijzen brengen. Dadelijk na debarkement van den gou verneur-gen era?1 veri rekken de schepen en vleiglnigen weer naar zee ter voorlzetling van de oefeniueen, welke op 12 en 13 Oc tober m de omgeving van Straat Soenda door den landvoogd zullen worden bijge woond. Opbrengst zomerposlzcgcls 1938. Blijkens d'e voorloopig bekende cijfers bedraagt de vermoedelijke neüo-opb'rengst der zcmerpostzegels 1938 over het geheele land', f 85.570,G5. De opbrengst over 1936 bedroeg f 67.760,50 die over '37 f SO.938,84. De „Karimata" is gistermiddag in gcmecntcdok 4 aan de Maashaven te Rotter dam opgenomen, om de noodige herstellingen te ondergaan, Het standrecht in Tsjeeho-SIowakije. Een Tsjechische mililaire patrouille in de stra ten van Reichenberg in het Sudetcnland. Het Parlementsgebouw te Praag Rechtszaken Na aanrijding doorgereden Loslippige detective verraadde zich zelf. Op 27 November van het vorig jaar heeft de 49-jarige particuliere detective P. J. K. in de Torenstraat te 's-Gravcnhage met zijn auto een wielrijder aangereden, doch verre van zich om het slachtoffer te bekommeren reed' hij' haastig door en thuis gekomen gaf hij zijn garagehouder dadelijk opdracht de sporen van liet on geval, eenige krassen op het spatbord, te verwijderen. Door dit „handige" optreden, was het hem inderdaad gelukt buiten bereik van de politie te blijven, docli hij was zóó over zijn handelwijze tevreden, dat hij het aan iedereen vertelde, die het maar hooren wilde. Dat werd tenslotte zijn ongeluk, want ook de politie kwam er achter en de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeel de K. tot een gevangenisstraf van veertien dagen. Van dit vonnis kwam hij in liooger be roep bij het Ilaagsdie gerechtshof. In scherpe bewoordingen laakte de president, mr. Van Romondt, heet optreden van ver dachte, die ook, nadat de instructie tegen hem was geopend, het onderzoek, steeds bemoeilijk heeft. De advocaat-generaal achtte de opgeleg de straf dan ook eer te licht dan te zwaar uitgevallen. Verdachte doet het bovendien voor komen, alsof hij alles eerlijk heeft bekend, doch hij heeft dit pas gedaan, toen er zooveel bewijzen tegen hom waren, dat hij er niet meer aan kon ontkomen. Hij is overigens .reeds driemaal veroor deeld'. Spr. vorderde bevestiging van het von nis van de rechtbank. Uitspraak 3 October. DINSDAG 20 September 1938. X». 21971 EINDE VQO*tANC 150 OD VOOODAHO 5WCO ORAM O E l-'-ir.c-: 1 »vpoo AAMOUlDiriQ voo n r a s weae n -clte.S ïfTl-v raw - v,, ff yy -• v'' S .*r< DER

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5