EERSTE BLAD. m Donderdag 22 September 1938 Praag wordt onrustig Öe bevolking voelt zicb niet langer veilig en roept om een militaire dictatuur. Gemengd Nieuws 91ste Jaargang. No. 21973 Te!. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK-KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Betoogingen te Praag De besprekingen te Godesberg Kabinet Hodza afgetreden Spaansche regeering trekt buiten- iandsche vrijwilligers terug Engeland De toestand in het Verre Oosten Met IVOROL poetsen Polen Volkenbond BINNENLAND Eerste Kamer Begrooting Verkeersfonds Deie courant «racnijnt dagelijks, m?t nit- f 2 50 Prijs per week: 15 ets. i i ou. i rij» pc Abonnementen derlijke nummers 4 cis. berored lijn Zaterdags vóór *-• uur. Sn bepaalde plaats ran advertentie!» wordt niet gewaarborgd. Prija der Advertentlën: van 15 regels fi 53; Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummcr 15 regels f 1.80, iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regel. IncaesokostenS ets.; postlrwitanties 15 ets. Tarieven van advertentlën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad verten tiön opgenomen A I QJSÖ^tJm. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 v oorden. woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentlën tot25 woor den 10.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentlën i 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De nota der Tsjecho Slowaaksche regeering is gistermiddag om 5 uur aan de gezanten van Frankrijk en Engeland te Praag overhandigd. In be voegde Tsjechische kringen zegt men," dat de nota een aanvaarding zonder voorbehoud bevat. Eet antwoord besluit echler mek de verklaring, dal Tsjecho Slowakije ver- trouwt, dat Frankrijk en Engeland1 het te hulp zullen komen, wanneer het inocht 'worden aangevallen.- Dit antwoord he teekent het begin der onderhandelingen over dê forrneele proce dure voor d!e concrete regeling der ont werpen, die de regeèringen van Frankrijk en Engeland hebbed noodig gevonden aan de Tsjecho Slowaaksche regeering voor te leggen.' De Tsjecho Slowaaksche regeering doet, naar men meent te weten, goed' uitko- imen, dat zij door de dringende vertoogen van de vertegenwoordigers van Lonuen en Parijs er toe gebracht is, de voorstellen, die haar uit naam van d'e beide regeerin gen waren voorgelegd1, kort en goed te aan v aai den. Het antwoord' behelst noch reserves, noch tegenvoorstellen. Bewogen tooneclen. Gisteravond hebben verscheidene duizenden personen, onder wie vele vrouwen, na het bekend wordèn van het besluit der regeering, gedemon streerd op het hoofdplein en voor de builenlandsche gezantschappen. Er werd geroepen „leve het leger", wij willen oen militaire dictatuur. Wij willen «een duim grond afstaan. Ook werd de kreet gehoord' „weg met Frankrijk en Engeland". -Nu en dan werd het volkslied' gezongen. Het verkeer moest door sterke afdeelin- gen politie worden geregeld'. De menigte trok in goede orde langs het Engeteche gezantschap, zonder een vijandige houding aan te nemen Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Rege-eringsbosluit per radio be kend gemaakt. 'Om de publieke opinie te kalmce- ren en het besluit van de regeering bekend te maken, is gisteravond een radiomededeeling gedaan, die door luidsprekers in de straten van Praag versj.se'd werd'. De verklaring werd in een indruk wekkende stilte aangehoord. Velen wa ren tot tranen toe bewogen en menig een kon de zenuwspanning niet verdra gen. Korten tijd daarna kwam het dot nieu we demonstraties, die den geheelen avond voortduurden. In de radiomededeeling werd gezegd, dut het Tsjechische antwoord gis termiddag was overhandigd, nadat de re geering tan blootgestaan aan een pres sie, die haar voorbeeld in de geschie denis niet kent en den. vorm aannam van een dictaat, zooals dat aan een over wonnen volk wordt opgelegd. „Wij heb ben toegegeven, aldüs vervolgde de ver garing, om grootore verliezen, ellende en bloedvergieten te voorkomen. Wij offeren ons op om den vrede te* redden, zooals Christus deed om de rnenschheid te red den. Wij zullen niet trachten d'e schuld daarheen te wijzen, waar zij hoort, wij zullen dit aan het oordeel van de geschie denis overlaten. Wij staan alleen, doch wij tezamen Tsjechen zijn. Een nieuw le ven ligt thans voor ons." Bclooging voor de Duitsclie legatie. Om kwart "over acht bevond zich in de wijk, waarin de Duitsche legatie is ge legen, een menigte van naar schatting 10 tot 15.000 menschen. Voor het gezant schapsgebouw versperde een detachement politie den betoogers den toegang. Bereden politie trachtte met blanke sabel de me- fiigte te verspreiden. Twee of drie auto's ireden voortdurend luid claxoncerend in de omgeving om de kreten te smoren. Be soldaten van een nabijgelegen kazer ne hebben order gekregen, zich niet te vertoonen. Geen enkele onvriendelijke kweet aan liet adres der Duitsche legatie werd gehoord De betoogers trachtten de poli tie, die hen belette door te dringen tot het slot van Benesj, te ontwapenen, Overal hoorde men denzelfden kreet: Eeve de militaire dictatuur. Een dubbel politiecordon bewaakte het hotel Alcron, het hoofdkwartier van Ilun- Oman, en er ontstonden eenige vechtpar tijtjes toen betoogers tot het hotel tracht ten door te dringen. De menigte in de Omgeving schreeuwde anti-Bi'itsche leuzen en gaf uiring aan haar ontstemming jegens Runciman. Elders hebben zich geen ge welddaden voorgedaan. Het .volk roept om militaire dictatuur. Om tien uur slaagde de menigte, die zioh 'rond hetslotvan den president bevond, erin,- den tuin' binnen te dringen, (Onafge broken"' roepend:' Leve Sirovy, leve het léger. Om kwart over tien verscheen gene- raai Sirovy op het balkon van het slot, en zich tot de menigte 'richtend zeide hij: Ik dank u vloor' uw'uiting van liefde voor hét leger eri voor den president der républiek. -In de ernstige .óógénMikken;, die de republiek doormaakt, dient de kalm te bewaard te worden. Slechts de,discipline van het géheelevolk 'kan ons helpen bij het tot stand brengen van hetgeen wij noo dig hehben, gij kent niet de redenen, die de regeering ertoe gebracht hehben, de jongste beslissingen te nemen. Ik houd evenveel van de republiek als gij. Ik ben mij van mijn verantwoordelijkheid bewust. Heb vertrouwen in mij. Fen dictatuur zo-u ons niet helpen. Wij kunnen het volk niet tot zelfmoord brengen. De menigte riep daaropWij willen zelfs zelfmoord'. Wij willen strijden. De generaal spoorde daarop de menigte tot kalmte aan. Betoogingen van dezen aard, zeide hij, komen slechts aan Hitier ten goede. Chamberlain blijft twee »f drie dagen weg. Het Britsche kabinet heeft in zijn verga dering van gisteren, die twee uur geduurd heeft, den geheelen internationalen toestand bezien. Thans verluidt, dat Chamberlain twee of drie dagen weg aal blijven en dat voor zijn terugkeer geen beslissing zal worden genomen over een hijeenroeping van het parlement. liet is waarschijnlijk, dat Chamberlain in een radiorede dan liet publiek over den toestand' zal inlichten. "Welke voorstellen neemt Cham berlain mede? De Times verneemt uit gezaghebbende kringen, hoewel de mededeeling niel of ficieel bevestigd' wordt, dat Chamberlain o.a. de volgende voorstellen met zioh mede naar Godesberg neemt: 1. Een internationale commissie voor de vaststelling der nieuwe grenzen in Tsjo- oho-Slowakije en voor de uitwisseling en tiet vervoer der bevolking. 2. Fen onmiddellijke demobilisatie. 3. Een gemeenschappelijke oproep van Hitier en alle betrokken partijen tot vrede en orde in de pauze, welke noodig is, om de te bereiken overeenkomst in werking te doen treden. 4. Zekere waarborgen voor het behoud en de onschendbaarheid van den nieuwen Tsjecho-Siowaakschen staat. Men gelooft dat onder het laatste punt ook zekere economische waarborgen zullen worden vervat. Polen en Hongarije cischcn gebiedsafstand. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de Poolsche ambassa deur op hr-l Foreign Office oen uiteenzet- ling heeft gegeven van de stelling zijner regeering, volgens welke eenzelfde stand punt ten aanzien van do Poolsche aanspra ken op Teschen en Karvina moet worden aangenomc indien do Rritsch-Fransche voorstellen afstand van het Sudetcn-Duit- sche gekir" aan Duitschland beoogen. Biezeride opvatting is uiteengezet door de Poolsche ambassadeurs te Parijs, Ber lijn en Rome. Vorder verneemt men, dat de Ilon- gaarscbe gezant gisteren een bezoek lieeït gebracht aan Halifax* en hem ia kennis heeft gesteld van het standpunt zijner re geering, volgens lietwel alle minderheden in Tsjeche-Slowakije op dezelfde wijze als de Frdeten-Duitsche behandeld moeten worden. Samenwerking iussrhen de politieke partijen en het leger. in etn vanmorgen uitgesproken radio rede voering, welke met luidsprekers op straat werd verspreid, heeft de bur gemeester van Praag, Zenkei, verklaard dat het kabinet Hodza is afgetreden. Er zou een nieuwe regeering gevormd worden van nationale concentratie, waaraan alle partijen zouden deelne men, en waarin het leger vertegen woordigd zou zijn. S, Mededeeling van Negrin te Genève. Negrin heeft gisteren in de Assem- blée van den Volkenbond medegedeeld, dat de Spaansche regeering heeft be- - slolen.de onverwijlde terugtrekking van alle 'niet-Spaansche strijders aan de zijde der regeering te bevelen. Kegrin verklaarde voorts, dat het besluit jpjj (]e Koningin heeft gisteren Haar verblijf in de hoofdstad, dat in verband met zijner regeermg geldt voor builenlandsche ^iekie van H.K.ÏL Prinses Juliana een week verlengd was, beëindigd. Het ver- vrijwilligers van welke nationaliteit ook,; trek van het Paleis. zelfs voor degenen, dia sedert het uitbro- j ken van den burgeroorlog de Spaansche i nationaliteit hebben aangenomen. Do ire-? FfSUlkrijk geering wil door haar besluit een bijdrage j Socialisten ontstemd over dc regeerings- tot een algemeen© ontspanning leveren. I politiek. Negrin heeft na zijn verklaring in de j Die socialistische parlementsfractie heeft AssembJée de volgende motie ingediend1:een motie aangenomen, waarin zij verklaart „De Assemblée, in kennis gesteld van het j zich niet te kunnen vereenigen met een besluit der Spaansche regeering tot het i diplomatiek beleid, „dat ertoe geleid beeft onmiddellijk terugtrekken van de buiten dat aan een staat, zonder dat deze is ge- landsehe strijders, onder toezicht van Oen raadpleegd en onder bedreiging met agres internationale commissie, er akte van nemende, dat de Spaansche regeering zich verplicht deze commissie alle waarborgen sie, de opoffering van zijn onafhankelijk beid is opgelegd, dat de regimes van ge weid, materieel en moreel versterkt zijn, en faciliteiten te verleunen, besluit gevolg dat Frankrijk geïsoleerd wordt, dat de he te geven aan het verzoek der Spaansche regeering en maatregelen te nemen tot het instellen van deze internationale commis sie Commentaar van Burgos op ver klaring van Negrin. wapenmesloop verhaast en het oorlogsge vaar daardoor grooter wordt". Arbeiderspartij laakt de politiek der regeering. De arbeiderspaitij heeft een manifest In de uitzending van Radio Nacional te j gepubliceerd, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen het beschamende wijken voor Hitlers eischen en de goedkeuring van En geland' voor heigeen praclisch neerkomt Burgos is het volgende commentaar gele verd op de verklaringen van "Negrin te Genève De houding van Negrin is volkomen he- (,p verniefiging van den Tsjecho-Slowaak- grijpelij'k, want enkele dagen gelegen heeftscjien staat. In liet manifest wordt voorts Negrin aan een correspondent van de bui-1 gezegdlederen keer, dat men voor geweld tenlandsehe pers verklaard: Indien er geen j wijkt, is de vrede evrder af. Indien oorlog Luropeesrhe oorlog uitbreekt, zijn wij! ver- - moet worden voorkomen en de beschaving loren. Nu de oorlogsdreiging afgewend gered', moeten de nalies onverwijld een schijnt, begint Negrin met andere wapens j gezamenlijke poging doen, de regels van te strijden en zoekt hij bemiddeling. Dit is een nieuwe manoeuvre. Doch Negrin dient niet te vergelen, dat or slechts één vrede is, slechts één overwinningDe vrede en de overwinning van Franco. Hakenkruis vlaggen in Sudc ten- land. Na de aankondiging, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering liad ingestemd met de voorstellen van Engeland en Frankrijk, zag men in de steden van het Sudeton-Duit- sche gebied de nationaal-socialistische vlaggen aan de huizen verschijnen. Hoewel de berichten, als zouden de Tsje chische autoriteiten te Eger zijn afgetre den, niet juist zijn, zijn do Sudeten-Duit- sehers toch feitelijk heer en meestor in de stad. Een opgewonden menigte Henleinis- ten heeft een aanval gedaan op het Tsje chische douanekantoor te Asch, de ambte naren ontwapend en naar Duitschland ver voerd. VooTts is het politiebureau in be slag genomen. De Chineczen verdrijven Ja- panneezen van Poetoe. Volgens Chineesche persberichten is een 200 man sterke Japanscbe landingsdivisie, die de vorige week Poetoe ,het aan de baai het reehet in eere te herstellen. Verkeersongeluk mei doodclijkcn afloop. Op het gevaarlijke kruispunt Utrechtsehe- wegDaam Fockemaiaan te Amersfoort heeft zich gisteravond een ernstig onge luk voorgedaan, waarbij een naar schat ting 50-jarige tot dusverre onbekende wiel rijder om het leven is gekomen. De wielrijder kwam van de Daam Focke maiaan en wilde den Utreolitscheweg over- van Hangtejau (ten Zuiden van Sjanghai) gelegen heilige eiland' der Boeddhisten, had steken. Op dat moment naderde op dezen bezet, bijna geheel door de Chineesdie ver-weg met groote snelheid een personen- dedigers vernietigd. Verklaard wordt, dat'auto. De man werd' door het rechlervoor- geeft een frissche mond met witte tanden Ivorol (nieuw recept). Tube 60-40 en 25 ct. slechts twinlig Japanneezen er met be hulp van motorbooten in geslaagd zijn, zich op hun oorlogsschepen in veiligheid' te stellen, met achterlating van verscheidene lichte kanonnen en groote hoeveelheden wapens en munilie'. Nog een Chinccsehe overwin ning gemeld. Fen Chineesdt Jegerbericlit van gister avond meldi, dat de Chineesche troepen na een slag van drie dagen, waaraan alle wapens hebben deelgenomen, de Japanscbe troepen vlak bij de vesting Tien Tsja Tsjeng aan de Yanglse hebben afgeslagen. De Ja panneezen zouden zicli met aehterlaling van 700 dooden in Noordoostelijke richting hehben teruggetrokken. Ook de Chineezcn hebben zware verliezen geleden. De Ja panneezen hebben versterkingen uit Itu- kwangtsi laten aanrukken. •Folen houdt miliciens onder de wapenen. Uit betrouwbare bron verluidt te War schau, dat de Poolsche militaire autoritei ten besloten zouden hebl.cn tot het onder de wapenen houden van de lichting, die na de groote manoeuvres, welke juist ge eindigd zijn, naar huis gezonden zou wor den. Ook de voor de manoeuvres opge roepen reservisten zouden in dienst moe ten blijven. Nieuwe ar jsleden gekozen. De V' olkenho1 ds vergadering heeft gister middag nieuwe leden voor den Volken bondsraad gekezen. Zuid-Si.- vië verd gekozen met 39, Grie kenland' en da Dominicaansclie republiek met 38 steirmen. Deze slaten nemen d« plaatsen van Roemenië, Polen en Ecua-' dor in. - spatbord van de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Ernstig gewond werd de ongelukkige opgenomen en naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. Eerrigen tijd na aankomst aldaar trad de dood in. Benoeming van commissies. In de gistermiddag gehouden Eerste Kamervergadering werden benoemd tot leden van: De huishoudelijke commissie de hoe-ren van Lanschol (r.k.) en Mollmaker (s.d.), beiden aftredend; de gemengde commissie voor de steno grafie de heeren Janssen (r.k.), Van Gil lers (a.r.) en De la Bella (s.d.), allen af tredend de commissie van beroep voor de amb tenaren der stenografische inrichting de heeren Van Embden (v.d.De Savornin Lobman (c.li.) en Van Sasse van- Ysselt (r.k.), alien aftredend. De voorzitter benoemde tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Van Asch van Wijk (a.r.), Vijl brief (s.d.), Kranenburg (v.d.), Kolf (c.li.) en Van Voorst tot Voorst (r.k.) De Kamer ging in de afdeelingen ter behandeling van het ontwerpadres van ant woord op de troonrede. De vergadering werd te 3 uur verdaagd'. Voorzitter der Tweede Kamer. Bij Koninklijk Besluit van 20 September 1938, is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting mr. J. R. H. van Sehaik, lid van die Kamer. Hel subsidie aan de K.L.M. Voor subsidie aan de K.L.M. in 1939 is een zelfde bedrag uitgetrokken als voor de vier voorafgaande jaren, n.l. f 547,800, De weg Rotterdam Maas- I sluis 's-Gravenhage. liet ligt in het voornemen het gedeelte van den Maasdijk tot den Broekweg hij Vlaardirgen in het jaar 1939 te voltooien, waarvoor f 800.000 wordt aangevraagd. Voor grondaankoop en aanvang van den aanleg van het wegvak tusschen den Broek- weg naa Vlaardingen en den Kelhehveg leidende naai Schiedam, wordt oen bedrag van f 200.000 aangevraagd. Rotterdam Moerdijk-grens (gedeelte Rotterdam Zwiju- dreclit). De verharding van de tweede rijbaan, lussclnn IJsselmonde en den ouden rijks- slraatweg bij Zwijndrecht kan in den aan vang van 193J worden voltooid. De be staande verharding kan dan worden uit gebreid met een verharden berm. Het ver dient verder aanbeveling op dezen weg de kruisingen niveau op te beffen. Voor grond aankoop en den aanvang der werken is f2G0.0n0 uilgetrokken. Amsterdam Bodegraven Rotterdam. Voor voorbereidende werken op het weg vale MoordrechtRotterdam met het oog op latere verdubbeling van de hoofdverkeers- baan, is een bedrag van f 100.000 aange vraagd. Do verbindingsweg van de wegen: nes. 3 en 12 bij de Gouwe naar Gouda, welke in 193b in uitvoering komt, zal in 1939 kunnen werden voltooid, waarvoor een bedrag van f 1GO.OOO wordt aange vraagd. Voor zooveel betreft den rondweg om Rotterdam, welke toegang zal geven van. weg no. 3 naar de stad en voorts verbin ding met dc rijkswegen naar 's-Graven- liago en het Weslland bewesten Rotterdam, zal de aanleg van het gedeelte langs het boscli- en parkplan worden voortgezet eti voltooid, tt.iwijl met het gedeelte bewesten daarvan zal worden begonnen. Voor deze werken wordt voor 1939 een bedrag van f 250.000 aangevraagd. Als bijdrage in de kosten voor den bouw van een tunnel in den Ridder van Calsweg, onder den spoorweg GoudaUtrecht, te Gouda, welk werk door do gemeente Gouda in somenwerking met de Neder- landsche Spoorwegen zal worden gemaakt, doch waarmede vermoedelijk eerst tegen het einde van 1938 zal worden aangevan gen, wordt een bedrag van f 125.000 aan gevraagd. Rotterdam Gorinchem - Bessen Nijmegen). Voor dezen weg wordt in totaal 1.620.000 aangevraagd. De uitgetrokken bedragen hebben betrekking op de vol tooiing van de Westelijke helft van dezen rijksweg, n.l. van het gedeelte tusschen dan nieuwen rijksweg IJsselmondeZwijn drecht (weg no. 16) en den ouden rijks straatweg bij Geldermalsen. Het laat zich aanzien, dat voorloopige voltooiing van dit weggedeelte bereikt kan worden in de eerste helft van 1939, waarin vermoede lijk ook de daarin vallende brug over de Noord zal worden opengesteld. i Ir. A. Heldring overleden. Gisteravond' omstreeks half elf is ir. !A'. Heldring, directeur van het Algemeen Handelsblad die Zaterdag j.l. in de zieken verpleging aan de Prinsengracht te Am sterdam was opgenomen voor het onder gaan van een ernstige operatie, overleden. Ir. Heldring was 64 jaar ouu.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1