O De millioenen voor armenzorg Dienstplichtigen herhalingsoefeningen naar huis 1 Uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen Opkomst voor eerste oefening bij de landmacht uitgesteld Geen vöör-mobilisatie STADSNIEUWS Voor Schiedam bracht het tweede kwartaal verdere verlichting. Elders is van gunstge seizoen-invloed weinig merkbaar. Schiedamsche Kunstkring Kostwinnersvergoeding N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Baronie" SLIJTERIJ „DE STER" m. J. VLUG ELECTR. BANKETBAKKERIJ HET adres voor wederverkoopers BEURTVAART SGHIEDAN-A'DAN Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM s E I WAAHBOItG-KEEEMAG is voor Heeren die goede kleeding het meest waardeeren. De Eerste Sehiedamsche Papiervernietiging. OUD PAPIER EN METALEN Oxford-groep Bidstonden Nieuwe, officïeele gegevens over de kos ten voor t!e publieke armenzorg in ons land, loopende tot 1 Juli jl., bieden een 0at3.eilen.-J beeld van de verarming, waar aan ons volk de laatste jaren ten prooi is gevallen, In do gemeenten boven twin igduizend inwt ners vergde de ondersteuning van behoettigen in een half jaar tijds rond 21 millioor gulden! In deze gemeenten woont iet. minder dan do helft van bet gehecle Nederlandsche volk, In de klei nere gern .-enten, en vooral ten platlo'.ande, worut wellicht minder voor armenzorg uitgegeven, maar daaruit volgt nog geens zins, dat de armoede ten platteiande min- dei groot or minder nijpend zou zijn. In deze 2 millioen, die in slechts zes maanden, ni. van 1 Januari tot 1 Juli j.lop Je halve bevolking van het land aan publienen steun voor behoeftigen moest worden uitgegeven, zrjn d ui de mil lioenen voor de werkloozea nog niet be grepen. En evenmin de bedragen, die de particuliere en kerkelijke weldadigheid tot leniging van den maatschappeüjken nood aanwenden dam per duizena inwoners aan arm* n zorg moest worden besteed', stonden m de andere genoemde steden dan ook véél hoogere bedragen. n.t. Delft f1071, Leeu warden f1659, Leiden f2030, Dordrecht flS52, Maastricht (1007, en Breda f1249 Een vergelijking van de armlastigheid in het tweede kwartaal van 1938 ten opzichte van het eerste, laat uiteraard wel eenige vermindering zien, maar de gunstige seizoen-invloed is toch geringer gebleven dan door velen werd gehoopt en verwacht. In de gemeenten boven 20.000 inwoners werd nd. in d'e maanden Januari lot en met Maart aan armenzorg fl0.9SS.000 uitgegeven en in de maand, n April tot en met Juni f9.67.5.030, heigeen slechts een vermindering beteekent van 12 pet Ia de groep gemeenten van vijftig tot honderdduizend zielen, waartoe dus ook Schiedam behoort, bedroegen de gezamen lijke ondersteuningen krach end ar neii- wet in het eersde kwartaal f 1.5.-7 48 va in het tweede kwartaal f 1.325.173, zoo- dat in deze groep gemeenten do kos'en eveneens met 12 pet. terug liepen. In Schied,-un waren de uitgaven over Ja nuari, Februari en Maart I5S.40G.die over April, Mei en Juni 147.517.In onze stad konden de kosten voor de pu blieke armenzorg van het eerste op liet tweede kwartaal van dit jaar derhalve met bijna 19 pCt. beperkt worden, w at dus heel wat gunstiger is dan. de beide hier boven aangegeven gemiddelden. Dit relatief zeer gunstige verloop is niet alleen, en zelfs niet in de voornaamste plaats te danken aan een vermindering van het aantal steunbehoevenden. In het eerste kwartaal waren er in Schiedam ge middeld 441 behoeftige, van gemeente wege ondersteunde gezinnen; in het twee de kwartaal onderging dit aantal een ver laging tot gemiddeld 418. Per duizend in gezetenen waren er dientengevolge in het eerste kwartaal gemiddeld 7, in het twee de kwartaal gemiddeld 6 7 gesteunde gezinnen. Het aantal ondersteunde alleenwonende of daarmede gelijk te stellen personen, dat in het eerste kwartaal gemiddeld 177 be droeg, daalde slechts tot gemiddeld 172 en bleef dus op 2 k 3 per duizend inwo ners gehandhaafd. Incidenteele steunverleeningen door losse giften of de verstrekking van een grooter geldbedrag kwamen in het tweede kwar taal in onze stad 147 maal voor, tegen 423 maal in het eerste kwartaal. Van veel belang voor de totale uitgaven was het voorts, dat de gemiddelde we- kelijksche uitkecrïngen verlaagd konden worden. Bedroeg deze in liet eerste kwar taal nog f7,27, in het tweede kwartaal was het mogelijk haar tot f6,20 te beper ken. -\! deze omstandigheden tezamen leid den er toe, dat het bedrag, dat per dui zend inwoners moest worden uitgegeven, en dat over het eerste kwartaal f935. beliep, in het tweede kwartaal een ver mindering onderging tot £761.—. Hierboven bleek reeds, dat de armen zorg-kosten in Schiedam in het tweede kwartaal 19 pet. lager gehouden konden worden dan ia Let eerste kwartaal. Ver gelijken wij den gang van zaken in onze stad op dit punt niet alleen met de bovenvermelde gemiddelden, maar met 'dien in andere FJerJandsche steden met een ongeveer gelijk zielental, dan wordt de gunstige indruk nog aanzienlijk ver sterkt. In geen lezer andere steden was het nl. mogelijk om de kosten zoo bedui dend omlaag te brengen. In Delft bleek het mogelijk de uitgaven van het eer ste op het tweede kwartaal met 17 pet. te verminderen, in Leeuwarden met 15 pet., in Leiden met 7 pet., in Dordrecht en Maastricnt elk met 5 pet. en in Breda slechts met 2 pet. Tegenover de f761, die in het tweede kwartaal inSchie- Hasinas dc wonderdokter. De Sehiedamsche Kunslkrin» is het nieu we seizoen gisteravond goed ingezet met de vertooning door het gezelschap Saal- Ijom-Pars® van het Deensdie tooneelspel Rasmus de wonderdokter. Daarin wordt de strijd behandeld van de officicele geneeskunde legen de on- officieele geneeskunde, die gewoonlijk kwakzalverij wordt genoemd. Bovendien en dat is nog menschelijker wordt aan de orde gesleJd het probleem van den vader, die zijn zoon welke zijn oog appel is verliest, zonder dat deze van het aardsche tooneel verdwijnt. Iri het eerste probleem kiest de schrij ver: Paul Sarauw, niet overduidelijk partij. Wel komt een aangrijpende scène in het stuk voor, a's een moeder aan Rasmus, den wonderdokter bittere verwijten komt ma ken, omdat haar eenig zoontje door een verkeerde behandeling is overleden. Maar daartegenover staat het verwijt van Ofeüu. de huishoudster van Rasmus, aan de offi- cieele geneeskunde, die haar „verknoeid" heeft, zoodat zij mismaakt is geworden. Fen pluim steekt de schrijver den wonder dokter op den hoed, -als deze er in slaagt, zijn schoondochter over een diepe depres sie heen te helpen, waartoe twee dokters: haar vader en haar man, niet in staat wa ren geweest. Het was echter meer de menseb. dan de wonderdokter, die hier hulp bracht. Fn onder de doktoren zijn gelukkig ook velen met vee! menschen- kennis; dat is geen patent, dat alleen wonderdokters hebben. Louis Saalbom heeft de wonderdokter Rasmus Thomsen prachlie uitbeeld; in zijn kracht, in zijn neergeslagenheid, in zijn strijd met en in zijn overwinning op zich zelf. Lau Egerman was de dokter en ont wikkelde zijn beste spel in liet derde be drijf en liet slottafereel. In de eerste twee bedrijven vermocht hij niet den indruk bij ons te wekken van een knap arts met veel zelfkennis en zelfbcheersching. Maud Perry was Ofelia, „het kleine slavinnetje" van Rasmus den wonderdokter, maar bleek een vrouw te zijn, die haar „heer" kende. Ferd. Stemeberg speelde niet al lo over tuigend. Hij kon voor dokter studeeren en cum laude slagen, omdat zijn vader geld genoeg verdiende als kwakzalver. Toen hij dokter was, ging hij zijn vader verachten en werd niet alleen de schoonzoon van dr. HaJler, maar koos ook diens zijde tegen zijn vader. Carla de Raet was de sympa thieke dochter van dr. Halter en later de vrouw van dokter .UJf Thomsen. Voorts k-men er in dit tooneelspel nog een aantal personen voor, die een minder belangrijke rol vervuilen. Louis Saalborn kent zjn publiek! We hebben hei sterke vermoeden, dat hij zich wel eens vrijheden veroorloofde en zijn rol een weinig „aanvulde". Toen hij het had over zijn zoon, als kind, vertelde hij, dat de jongen soms grond at, en hij wel eens tegen zijn vrouw gezegd had: „Als we niet oppassen, wordt de jongen nog dictator; die vreet ook grond!" Het pu bliek begreep het en applaudiseerde. Bij het constateeren aan het slot door dr. Haller, dat men het nu eens geworden was, kwam de wensch over het voetlicht, „dat de politici het ook eens mochten worden!" Rasmus de wonderdokter" is een stuk, waarvan men, na de dagen van spanning, die we achter den rug hebben, met genoe gen heeft kunnen luisteren. Ingewikkeld is het stuk niet; humor en tragedie wis selen elkaar af; men heeft weer eens kunnen lachen en gnuiven en een gevoelige ziel hóeft tersluiks ook een traan kunnen wegpinken» Enkele uitdrukkingen en toe spelingen waren wel niet geschikt voor jonge ooren, maar het program vermeld de: Geen toegang voor kinderen beneden 16 jaar! En die waren meenen we ook niet in het Passage Theater aanwe zig! Het program. Bij den aanvang heeft de heer K. J. II ey boer namens het bestuur enkele woorden gesproken. Spr. dankte de leden voor hun trouw aan den Schied. Kunst kring. Bedankten aan het eind van het voor vorige seizoen 200 leden; aan liet eind van het laatste seizoen waren dit er slechts ruim 100, waarin spr. een bewijs zag, dat de vaste kern grooter wordt en het be stuur op den goeden weg is. Op het program staat nog; Woensdag 16 November a.s. het optreden van het Residentie Tooneel onder Dirk Verbeek; op 15 December het Ned. Tooneel onder j Cor v. d. Lugt Melsert; op 2 Februari 1939 de Ned. Tooneelgroep met een detective- stuk; op 11 Mei 1939 het gezelschap Jan Musch met een licht amusementsstuk, ter- wijl op 13 April „Utile Duid" als extra voorstelling voor den Schied. Kunstkring een nieuw stuk zal opvoeren. Voor de vooistelling, die Fritz. ïiirscli op 10 No vember a.s. in het Passage Theater geeft, genieten do Kunstkring-leden reductie. oorts wekte spr. de leden op de jaar vergadering, die 6 October a.s. in Musis Sacrum gehouden wordt, bij te wonen. Dc regeling in verband met de bizondere tijdsomstandig heden. Aan de burgemeesters is een aansehiij ving gericht inzake de kostwinnersvergoe ding, nu op 28 September j.l. de bizon dere bepalingen van kracht zijn gewor den voor bizondere tijdsomstandigheden. Ten aanzien van de dienstplichtigen, die bij het intreden van de bizondere om standigheden reeds in wcrkelijken dienst waren, gescniedt de uitbetaling voor kost winnerschap over de periode tot en met 27 September j.l nog vanwege de mili taire autoriteiten. De v ergoeding voor kostwinnerschap over de periode van 28 September jj. ai wordt bier ter stede uitbetaald op liet •Bureau bevolking, N'ieuwstraat 12, aan cchtgenoo'e of een andere rechthebbende van der, dienstplichtige. De eerste uitkeering zal morgen plaats hebben, echter slechts over twee dagen (28 en 29 September). De bebouwing aan de Warande. De directie van de N.V, Cacao- en Choco ladefabriek „Baronie" heeft zich naar aan leiding van het afwijzend prae-advies van B. en W. inzake het verzoek van do „Ba ronie" om aan de Warande in de roo'.ijn te mogen bouwen, zich met een nieuw adres tot den gemeenteraad gewend. Daarin wijst zij er in de eerste plaats op, dat moge al in 1860 en volgende jaren, deze grond door de gemeente zijn uitge geven onder beding, dat deze op een af stand van 6 meter uit de straatlijn moet worden bezet met boomgewas of heesters, zoodanig beding ia geen enkele der in haar bezit zijnde koopakten is aangetroffen en derhalve waar het hier niet een zakelijk recht betreft ondergeteekenuon ook niet door z.u'.k een beding zijn gebonden. Even min bestaat er terzake een bouwverbod krachtens de woningwet. Adressante heeft zich dan ook juist daarom tot den raad gewend, om Li' hier een voorschrift als bedoeld in de aitt. 15 of 18, eerste lid sub 2o der bouwver ordening ontbreekt. Het landelijk karakter. Ilct voornaamste argument van B. en W. is ontleend aan het advies der Schoonheids commissie, dat door de bebouwing van den voorgrond het landelijk karakter van de laan z.ou worden geschonden. Adressante wijst er naar aanleiding hier van in de tweede plaats op, dat dit landelijk schoon, zoo-als eigen waarneming een ieder kan leeren, ter plaatse een zeer betrekke'ijk karakter (om het zacht te zeggen) draagt. Immers de bebouwing van den hoek waar op de Unie staaf, zoomede de voorterreinen van de firma Bingham en Overbeefc geven meer den indruk van een industrie-wijk. Bovendien zijn aan de overzijde van Schoolstraat lot Westerkade alle huizen zonder voortuinen. Een nieuwe en aaneen gesloten vooruitgeschoven voorgevel, die aan architectonische eischen voldoet, zal aan de laan een beter aanzien geven, dan het bestaande onharmonische complex, zij liet al dat de aanleg van het voorterrein door adressante daarvan zeer veel goed maakt. E.venwel mag de?.e onverplichte zorg thans toch zeker niet gericht worden ogen de medewerking aan de redelijke ver langens van de „Baronie" Het gaat dan ook volstrekt niet aan (en dit is onze derde opmerking) om te zeggen, dat het wenschelijk is aan de N.V. „Ba ronie" toe te staan, wat tot nog toe aan anderen is geweigerd. Adressanfe moet uiteraard in het midden laten of deze wei- JAN JANSE- Rott.dijk, bock Buitenbnvcnwcg Telefoon 68874 Speoaa' voor Binnen- en Buitenlandïehe Likeuren GEDISTILLEERD Vraagt zonder verplichting onze P, ijscourant SINGEL 222 - TELEF. 63616 DAM 46 la dir. verb. na. Groningen en Frieslanc Vertr. dagelijks 5 uur. Adres Schiedam, Ouda Sluis 4. TeL 68456. A'dara. Kloveniersburgw. 9 Te!.48957. Schippers: J. 0. DE MOS en F. W. BOK Jr. Telefoon 68646 GEBE, BULOO HJiiiiuiiuiiiiiiiiiiMtuiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiaitiiiitaiiuiiiijg g De minister van defensie maakt bekend, dat in verband met de verbetc- 5 g ring van den internationaal politieke-n toestand de dienstplichtigen, in 5 2 werkelijke» dienst voor herhalingsoefeningen, in het genot van groot E 2 verlof zullen worden gesteld op dc data, waarop dit in normale omslan- 2 S digit eden zon hebben plaats gehad. 2 2 Uiteraard vallen niet onder deze bepaling de dienstplichtigen, die voor 2 g herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn gekomen, doch sedert dien E 2 gevolg hebben moeten geven aan een lastgeving ingevolge de buitenge- 2 S wone oproeping uitwendige veiligheid" (grcnsbcveiligingstroepen). E 5 Nader verneemt het A.N.P., dat het bovenstaande bericht geen betrek- E g king heeft op hen, die tot het reservcpersonecl belmoren, noch op de- E genen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Deze beide groe- - pen gaan voorshands niet naar huis. s E De minister van defensie maakt iict volgende bekend: SE E Zooals reeds in de dagbladen en door middel van den radio-omroep E E werd bekend gemaakt, is de opkomst voor herhalingsoefeningen van E E dienstplichtigen, behoorende tot dc Koninklijke Landmacht, die in E 1938 op of na 29 September in wcrkelijken dienst moeten komen, tot E nader order uitgesteld. E IIet vorenstaande is thans ook van toepassing verklaard voor officie- E 2 ren, onderofficieren, korporaals en soldaten, die behoor.a tot het reserve- E en overige personeel der Koninklijke Landmacht. Eveneens worden tot niader order uitgesteld de inlijving van dienst plichtigen, die reeds zijn ingelijfd, dorh wegens het verstrijken van verleend uitstel, enz. de eerste oefening nog moeten volbrengen. Dit laatste in afwijking van de gekiende voorschriften. Voor de zeemilitie blijft de oproeping voor herhalingsoefeningen voors hands gehandhaafd. In verband met den verbeterden internationaal politïeken toestand heeft de regecring besloten de vóór-mobilisatie niet te doen plaats hebben. Regelingen zullen worden getroffen om de voorbereidende maatregelen, die ten behoeve van een vlot verloop der vóór-mobilisatie zijn geno men, geleidelijk op te heffen. De genomen maatregelen met betrekking tot de grcnsbeveiïiging worden tot nader order gehandhaafd. Hei ligt in de bedoeling bij voortgaande ontspanning in de internationale omstandigheden te zijner tijd ook deze maatregelen geleidelijk in te trekken. 2 S S Waarborg-Kleeding alléén bij: Inkoop van alle soorten Westmolenstraat 25-27, Tel. 67556 geringen terecht zijn geschied. Het zal ech ter geen tegenspraak ontmoeten, dat ook gelet op de reeds bestaande afwijkin gen ieder geval ,op zicJizelf moet wor den beoordeeld. Doel men dit, dan kan bet niet anders of het belang van het dusgenaamde stads- schoon zal moeten wijken voor het giroote belang van een industrie, welke ook voor de gemeente niet geringe beteekeriis hééft. D© beteekenis der onderneming. Daarom wil adressante in de vierde plaats hierover het volgende mededeeïen: De N.V. „Baronie" exploiteert een fa briek die dertien jaar geleden met 30 per sonen is begonnen en nu reeds over de 300 arbeiders telt. Worde haar uitbreiding mogelijk gemaakt, dan zal zij binnenkort zeker aan 500 arbeiders werk' kunnen ver schaffen. Als beeld van den omvang van het bedrirjf kan dienen," dat de N.V. van 1927 af aan algeheele onicosten betaalde een bedrag van f822.462 en wel aan tim merlieden, metselaars, stueadoors, loodgie ters, schilders, electricaens, stoffeerders» behangers, boekhandelaar, expediteurs, bo den, aannemer, bloemist, construcliewer- kers, betonwerkers, vuilrijders, autorepa rateurs, tegelzetters, koperslager, markie zen maker, en vele Sehiedamsche winkeliers Aan kolen wordt per jaar uit Schiedam betrokken voor f3000, aan electriciteit, gas en water voor cnca f 10.000 per jaar, aan loonen wordt per jaar betaald circa 1-32.000. De aanslagen in verschillende be lastingen bedragen circa £30.000. Het is op grond van al deze klemmende overwegingen, dat adressante er bij den raad met den meesten ernst op aandringt, aan hun verzoek van 19 Januari 1938 te voldoen. Botsing. 'Op deu hoek van Broersvest en Korte Singelstraat zijn gisteravond' half 8 een personenauto, bestuurd' door M. K. uil Rotterdam, en een vrachtauto, bestuurd door P. K, van hier, tegen elkaar ge botst. Beide wagens werdén licht be schadigd. Openbare meeting. Gisteravond hield de Oxfordgroep een openbare meeting in Musis Sacrum, waar werd gesproken over geestelijke en moreels' herbewapening. i Verscheidene personen, van de mee§| uiteenloopend© Inroepen en standen, vei' telden dat zij door naar God te luisteren! en te trachten Diens wil in hun leven te doen, een nieuwe wapenrusting hadden ge vonden tegen de verwording van de wereld. Over het algemeen werd in dien geest gesproken, dat de zonden van één mensen',- samen de zonden van de natie yormen etl er op de wereld voldoende is voor ieders behoefte, maar niet voor ieders hebzucht. Geref. Kerk. Voor de bidstonden voor den vrede, dia gisteren door den kerkeraad der Germ, Kerk waren-georganiseerd in de Oosterkegï en Julanaikerk, bestond groote belangstel ling; beide kerkgebouwen waren nagenoeg geheel bezet. n C. Vonk sprak in de Julianakerk naar aanleiding van Mattheüs 24 vers 32—35 „Ei, leert van den vijgeboom deze gelijkenis Wanneer zijn tak nu teeder wordt en del bladeren uitspruiten, zoo weet gij, dat de zomer nabij is, enz." Ds. W. de Graaf had fot tekst ge kozen Psalm 79 vers 9: „Help ons, o God onzes heils! ter oorzake van de eere Uws Naams; en red ons, en doe verzoening over onze zonden, om Uws Naam wil". Er werd slechts één collectie gehouden, n.l. voor de armen. De diensten hadden een bizonder plechtig karakter en duur den ruim een uur. N.J.V. De afJeeling Schiedam van het Nat. Jongeren Verbond houdt morgenavond in hotel Beijersbergen een algémeene verga dering. Na het afdoen van de agenda, zal mr. O. M. Verdoorn een causerie houden over de doelstellingen van het verzond en daarna eenige films vertoonen, o.a. van de Zuiderzee, het zeekamp de vloot* revue en van de viering van het regee* ringsjubileom van H. M. de Koningin.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2