m STADSNIEUWS Engeland Vereenigde Staten Volkenbond De zomertijd De Overschiescheweg Gemeenteraad Kostwinnerschap Aankoop brandweermaterieel De S.I.M.A.V.I.-coilecte Ned. Prot. Bond City Theater De Hanze Thans versterkt door Codeine AKKER 'S v&zstknJÜe Bid- en dankstond Wijziging straatprofiel Passage Theater Een oud middel in nieuwe samenstelling Een he der 20 geneeskr. kruiden BINNENLAND Reeds demobilisa.tiMiiaatregeIfi». Het Briische ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat tot zekeren omvang de manschappen der luchtafweer- en kustver dedigingseenheden, die de laatste week on der de wapenen geroepen waren, hun posten weer mogen verlaten. De nationaal-socialistischc activiteit in de Vereenigde Staten. De Buit se he ambassadeur te Washington heeft gisteren een bezoek gebracht aan het staatsdepartement, waar hij de verze kering gaf, dat er geen verstandhouding (understanding) beslaat tusschen de nalio- naal-soeialistische organisatie „German- American Bund" en de Duifsclie diploma tieke vertegenwoordigers in do Vereenigde Stalen. Deze stap is ondernomen naar aanlei ding van een verklaring, welke voor de parlementaire commissie van onderzoek in zake „niet-Amerikaansche" activiteit is af gelegd door Metcalfe, die de officieelo en quète leidt en die gezegd had', dat derge lijke geheime betrekkingen bestaan. Scheiding tusschen handvest en vredes verdragen. De Volkenhonds vergadering heeft met al genteen© stemmen het rapport aangenomen, waarin de scheiding wordt aanbevolen tus schen het Volkenbondsbandvest en de vredesverdragen. Dit heeft ten doel de ver gemakkelijking van het toetreden van bui ten den bond staande staten tot den Vol kenbond. De kwestie der Spaansche vrijwilligers. De Volkenbondsraad heeft op verzoek van de Spaansche regeering een uit de veret go n woordigers van Frankrijk, Enge land en Iran bestaande commissie belast met het benoemen van oen internationale commissie voor het controleeren der te rugtrekking van de buitenlandse he vrijwil ligers, die in het regecringsleger hebben gestreden. De 10de zitting van den Voikenbonds- raad werd daarop gesloten. Het einde. We herinneren er aan, dat vannacht de zomertijd eindigt. Allo uurwerken moei- r. dus hedenavond of vannacht ecu uur lang worden stil gezet of een uur worden teruggedraaid om mor genochtend den juisten tijd aan te wijzen. Het resultaat van een ver keerstelling. Door ecnige» bewoners van den Over schiescheweg is den raad verzocht maat regelen te nemen ten behoeve van het ver keer op dezen straatweg. Uit een gehouden verkeerstelling is ge bleken, dat ais gcmiddel le van 3 dagen per dag van 12 uur (van 7 uur v.rn. tot 7 uur n.m.) deze weg door 230S wielt ij ler en 399 voetgangers wordt gebruikt, terwijl 370 auto's in dien tijd het teliiiigspunf passeerden. Als gemiddelde per uur der halve 192 rijwielen, 33 voetgangers en 31 auto's. Hieruit volgt, tint het besluit van de Commissie voor Gemeentewerken om een rijwielpad langs dezen weg (e doen aan leggen wel gemotiveerd is, omdat de wiel rijders verreweg in de meerderheid zijn. Ook toont de telling aan, dat er aldaar niet veel voetgangers zijn en slechts een matig aantal auto's, terwijl met het aantal be spannen voerfuigen (20 per dag) en hand wagens (8 per dag) geen rekening behoeft gehouden te worden. Het aantal moforrij wielen (90 per dag of 8 per uur) is ook niet belangrijk. Op grond van deze gegevens kan der halve worden gezegd', dat voor het tegen woordige verkeer de beslaande weg, waar voor een breedte van 5 M. zal worden aangehouden, nog wel voldoende is, vooral als er, zooals in de bedoeling ligt, een rijwielpad langs gemaakt wordt. 'Ook voor de voetgangers biedt de weg voldoende ruimte, zoedat hiervoor volgens B. en W. geen bizondere maatregelen noodig zijn. Fen rijwielpad aan beide zijden is met het oog op de kosten niet verantwoord', omdat in de toekomst deze weg zijn be- teekenis als verbindingsweg verliest. De berm van den weg is na het omleggen der telefoonkabels behoorlijk in orde ge bracht, zoodat deze niel gevaarlijk is. Daar waar de berm te smal is zijn palen ge plaatst. Het onderhoud van den weg is vol doende. I B. en W. stellen op grond van het vorenstaande voor het adres voor kennis geving aan. te nemen. Westvest, Lange Nieuwstraat en Gcrrit Verboonstraat. De directeur van Gemeentewerken heeft een kostenberekening gemaakt van de voor genomen wijziging van het kruispunt Gcr rit Verboonstraat en Oranjestraat met de Lange Kieuwstraat. Voor de straatwerken aan Lange Kieuwstraat, Weslvest, door braak naar Lange Haven, Gerrit Verboon straat, Tuinlaan en den weg door de Plan tage van laatstgenoemde straat naar de Lange Kieuwstraat zal een bedrag van f40,000 noodig zijn; voor plantsoenwijzi ging en hekwerken daarlangs en keennuur tjes langs de parkeerierreintjes ter weers zijden van de Koemarktbrug is f6000 noo dig, voor verkeersseinen f8000 en voor nieuwe afsluithekken der Koemarktbrug eveneens f8000, samen dus fG2.000. Aanvullingsagenda. Voor de openbaro vergadering van den gemeenteraad, op Dinsdagmiddag is de volgende aauvuüingsagenda verschenen: 10. Voorstel tot het verleenen van een «hicuiiit van f 2900.teil behoeve van tic aanschaffing van een tweetal brandspuiten. 11. Vooistel tot liet verleenen van oen crediet van f 1250.ten behoeve van de herstelling van den toren van de Koop mansbeurs, 12. Voor s lel lot het verleenen van een crediet van in totaal f 62.000.ten be hoeve van de uitvoering van straatwerken in verband met de voorgenomen wijziging van het kruispunt Gerrit Verboonstraat en Oranjestraat met Lange Nieuwstraat,- plantsoenwijziging eu liekiverken in ver band met den straataanleg door de Plan- lage en keermuurtjes langs de parkeerter- ïoiuen ter weerszijden van de Koemarkt; bruc; verkeersseinen; en nieuwe afsluit hekken voor de Koemarktbrug. Een nadere regeling. Kader is bepaald, dat de uiLkeering vo-or kostwinnerschap aan dienstplichtigen door de burgemeesters der gemeenten allee i zal geschieden aan de echtgonoote of andere rechthebbenden van ben le. die op 2S Sep tember j.l. zijn opgeroepen om ia wer- kelijken dienst te komen eu 2e. die voor herhalingsoefeningen onder do wapenen zijn gekomen en in verband met den bi zonderen toestand heden nog niet naar huis terugkeeren. Voor hen, die voor de eerste maal onder de wapenen zijn en recht op kostwinner- vergoeding hebben, wordt de bestaande toe stand uitkeering door de mi li'ai re auto riteiten gehandhaafd. In verband met de dreigende omstandigheden. Eén van de maatregelen, die in ver band met de dreigende omstandigheden ter beveiliging en bescherming van de be volking diende le worden genomen, al dus schrijven B. en W. aan den raad, was te zorgen voor aanvulling van het brandweermatcri eel Hoewel de vraag ook naar deze midde len zeer groot was, is het toch nog ge lukt de Land te leggen op 2 voor het doel zeer geschikte kleine brandspuiten, tegen een prijs van f 1450 per stuk. Waar de tijd' ontbrak, is het ditmaal niet mogelijk gewees' deze aanvulling van ma terieel in de vetrokken Commissie le be spreken. B, en W. vertrouwen echter, dat men zonder uitzondering van meening is, dat deze maatrege. noodzakelijk moet worden geacht. Daarom stellen zij den raad voor voor dezen aankoop een cred'iet te ver leenen van f 2900. Confessioneele Yereeniging. Op Woensdag 19 October zal voor de afdeeling van de Confessioneele Vereeni- ging in gebouw Irene optreden ds. G. van Veldhuizen, Ked. Herv. predikant te Kra lingen, met het onderwerpDo groote man wordt God. Unie-colleclc. Be z.g. Unie-collccte langs do huizen ge houden, heelt f 209.15 of ruim f 20. opgebracht dan liet vorig jaarr. Eö op brengst komt ten goede deels aan de Geref. Schoolvereeniging en deels aan de Juliana- be waarschoot Vereen. Jong Hervormden. liet program voer October van de Ver- eeniging van Jong Hervormden vermeldt een instuifavono oo Maandag 3 October; een cursusavond op Vrijdag, 14 October, te geven door ds. K. de Bel, die zal spreken over: Bust te midden van onrust, en een ledenvergadering op Donderdag 20 October, waarop een bestuursverkiezing zal plaats hebben en rar. J. Vermeer uit VlaarJingen, het onderwerp: Bidden zal behandelen. Alle bijeenkomsten worden in „Bene" gehouden. Zondagsdienst doctor «n e apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen dte volgende gem-eskundigen den dienst waar: De Bruijn, ïNLeuwe Haven 147; v. dl Griend, Van Ostadeiaan 17a; Kunze, Singel 70, en Ris, TuinJaan 92. Morgen is geopend de apotheek van den heer Backer, St. Lid'ainastraat 58, die ook den nachtdienst waarneemt. Ecu tooneel voorstelling voor de collectanten. Maandag LI. deelden wij mede, dat S.l.M.A.V.L door haar collecte op Zater dag 24 September d.a.v. te dezer stede f825 heeft bijeen gezameld. Inmiddels is dat bedrag nog gestegen tot f848.82. Hieronder volgt een specificatie hoe Schiedam haar gaven voor dit doel heeft geoffeTd: Rijksdaalders '4, guldens 69, kwartjes 435, dubbeltjes 5417, stuivers 721, halve stuivers 994, centen 5567, halve centen 106 en vreemd g-eld ten bodrage van f 1.27. Alhoewel het totaal der ontvangsten min der is dan het vorige jaar is S.l.M.A.V.L toch uiterst dankbaar voor het behaalde resultaat, gezien het feit, dat, zooals velo collectanten uit opmerkingen hebben kun nen merken, de offervaardigheid van het publiek beïnvloed is geworden door de precaire politieke omstandigheden der laat ste weken, welke zich gelukkig hebben ge wijzigd. Het comité brengt zoowel de collectan ten als een groot gedeelte van liet Schie- damsche publiek dank voor de wijze, waar op zij aandeel hebben gehad in de leni ging van den nood in onze ovexzeescbo gewesten. S.I.M.A.VL hoopt, dat zi) in do toekomst ook op hun steun zal mogen rekenen. De toonec-1 vereeniging van de firma De Erven de Wed. J. van Nelle, Rotterdam, biedt de collectanten een gratis toonoei- voorstelling aan op 26 October e.k. in de Groote Schouwburg te Rotterdam. Voor een uitnoodiging komen 106 personen van hier in aanmerking, Ledenvergadering. DondeuTag 2d October as. zal een leden vergadering van den Ned Prot. Bond, af deeling Schiedam, worden gehouden. Twee bestuursleden 'reden al, maar zijn herkies baar; het bestuur zal met een mannelijk li l worden uitgebreid. Bijbellezing. Er wordt Ocïi Bijbelkring gevormd, spe ciaal voor jonge leden van den Ned. Prot. Bond, waarin het Johannes Evan;e!ie zal worden behandeld De eerste bijeenkomst wordt gehouden op Woensdag, 19 October a.s.. 's avond° half 9, in liet Jeugdhuis. I)e man met de wassen beelden. Mister Moto slaat toe. .Mister Moto slaat toe", de film, die na dc pauze "vertoond word., is een deiec- the-u-rhaal, met Oo°ler-,chen inslag. Prins Chung is de k-zitler van een 6-tal make- mo.ioS (scldido-ingon op zijde\ waaraan een geheim verbonden is, zij beelden n.L een weg uit nnat een plaats in de Gobi- woestiju, waar de verborgen schatten van Djerighis Kaha zich zouden bevinden Ech ter aan dit zes'nu ontbreekt er nog één, welke de ontknooping bevat. En ovn deze ééne le bemachtigen, worden door ver schillende per.-oneu pogingen in het werk gesteld; waarbij zetfs bloed' vloeit. De geheimzinnige Mr. Moto (Peter Lorre), treedt telkens op critieke momen'e.i op den voorgrond, en als dan alle zeven ma- keniono's in zijn handen zijn, vernietigt hij deze oiri verdere gruwelen te voor komen. Voor do pauze gaat „De man met de wassen beelden", het d'rama, dat de oude ren zich nog van het tooneel herinneren en thans in al zén griezeligheid op het doek herleeft. In de film, welke in kleu ren gegeven wordt, vervult Lionel Atwill de rol van Ivan Igar, de beeldhouwer en vervaardiger van de wassen beelden. Het voorprogramma wordt gevuld met journaal en een geestige teekenfilm, „In- jun Trouble*'. ,.De prijs der misdaad". ,.Dc doodstrijd van eeu onder- Ledenvergadering. In het gebouw van den R.K. Volkshond is gisteravond onder leiding van don heer A. J. Vredebregt Hzn., een vergade ring gehouden van de R.K. Middenstands- vereen. Do Hanze. Do voorzitter herdacht in zijn openingswoord- de feestelijkheden in verband met het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin; de moeilijke dagen, die ook de middenstand deze week heeft be leefd en de benoeming van. don geestelijk adviseur kapelaan J. A. M. Bekkers tot pastoor van De Cocksdorp. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek om advies inzake den verkoop van fruit op Zondag. Dit stuk werd in handen gesteld van het bestuur en zal in de Per manente Commissie ter sprake worden gebracht. Door de Rotlerdamscho middenstands- vereem'gingen wordt een actie op touw ge zet tegen de liooge electriciteitsUuioven; ook De Hanze zal deze zaak onder het oog zien. Mededtdingen werden gedaan omtrent de viering van het 30-jarig bestaan van de afdeeling Schiedam van Do Hanze. Op 5, 6 en 7 October a.s. wordt een triduurn gehouden in de kapel van Huizo Liduina; Zondag 9 October wordt daar een H. Mis opgedragen; 's middags wordt een eenvou dige receptie gehouden in het gebouw van den R.K. Volksbond en "s avonds is er een feestavond, waarop zullen optreden Koos en Polly Speenlioff, BarÜily eu Vinjée. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Centralen Raad op 27 October a.s. te 's-Gravenhage, werd de heer Jos. van Rest aangewezen. Het stellen van een candidaat voor liet hoofdbestuur werd aan het bestuur over gelaten. Meegedeeld' werd, dat de spoedcursus voor het mid de n tan d - d i pi om a de volgende week zal beginnen Het wLiterprogram werd besproken, waarbij enkele leden nog wenken «gaven, die het bestuur zal overwegen. Bij de rondvraag werd gevraagd, of geen aandrang kan worden uitgeoefend' o:n een begin van uitvoering te geven aan het plan Kieuwland. D"ze zaak zal met de R. K. raadsfractie besproken worden. Aangedrongen werd do brochure contra de Unilever: De 'polyp, aan te schaffen en deze door winkeliers aan hun klanten ie laten uitreken. Met het hoofdbestuur van De Hanze zal hieromtrent overleg wor den gepleegd. PBOStftA De slijmopiossende -»erking der oude krulden en hoestbedwlnger de „codeïne",maken tezamen AKKEP.'s Abdijsiroop tot ./s-Werelds beste Hoestsiroop". De beproefdeAbdösi- oop zal ook Uw borst benauwd heden kunnen verlichten, ook voor U de .vastzittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoest buien, evengoed als "t kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad: „Neem bü 't minste kuchje AKKERS Abdijsiroop die U snel zal helpen. 5EKPVLU tegen hoest, griep. bronchitis, asthma. Fiacon 90 ct., f 1.60. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Een arsenaal is overvallen en een groote hoeveelheid wapens is gestolen. Slechts één der misdadigers kon gewond ingerekend worden. In zijn ijlkoorts her haalt hij steeds slechts oen woord n.l. Worthington; bovendien vindt men in zijn zakken een insigne van de nachtclub Cha teau Madrid. De politie brengt den naam W ortliington in verband met den eigenaar van deze nachtclub. Allen Gray (Charles Starrelt) wordt uit gezonden om deze zaak op te helderen. Hij blijkt een goed bokser le zijn, en dit feit doet hem in relatie komen met Wort- hington's dochter Sondra (Virginia Cher- rill). Worthington stelt veel belang in do bokssporl en stelt daarom een wedstrijd voor tusschen Gray on een ander bekend bokser. Zoo komt Gray al nader in con tact mot Worthinglon. Gray begrijpt wel, dat hij onder ver denking staat, maar hij slaagt er tenslotte in Worthington in handen van de nlitie ie brengen. De laatste komt, helaas laat, tot de overtuiging, dat bij aan de ver keerde zijde van de maatschappij stond. Hij sterft aan ae opgei oopen verwondingen in het gc-vecht met de politie en Gray zal verder voor zijn dochter Sondra zorgen. De tweede hoofdfilm is „De doodstrijd van een onderzeeër", met Harry Baur in de hoofdrol. Het programma wordt geopend met het Pararnou n t-Jo umaal Tooneelvoorstelliug. De Schiedamsche Arbeiders Tooneel ver. „Tot steun in den strijd", zal Zaterdag 8 October a.s. in Musis Sacrum een anti- oorlogsdrama opvoeren: „Kruit en eer". In de Chr. Gerei. Kerk. In de Chr. Geref. Kerk is gisteravond een bid- cn dankstond gehouden, die geleid werd door ds. P. Zwier. Deze sprak naar aanleiding van Jesaja 37 vs." 14: „Als nu Ilizkia de brieven uit der boden hand ontvangen en die gelezen had, ging hij op in het huis des Heercn, en Ilizkia breidde die uit voor liet aangezicht des Ileeren". Het Ihcma van de rede van ds. Zwier wasVerootmoediging bij dreigend oor logsgevaar. De opkomst was zeer goed. Aan het slot der samenkomst werd staande Psalm 79 vs. 4 gezongen„Gedenk niet meer aan 't kwaad, dat wij bedreven enz," In de IL K. kerken. Het Kederlandsch episcopaat had tegen gisteren voor alle R K. eer. bid1- en boete dag uitgeschreven Het Allerheiligst Sa crament was gisteren ter aanbidding uit gesteld eu 's avonds is in alle R. K. ker ken hier ter stede een Lof gecelebreerd. Alle kerken waren druk bezocht. In d'e St. Liduinakerk werd' het Lof ge celebreerd1 door deken Schraag. De bur gemeester en mevr. A. J. A. van Haa- renHaymakers woonden den dienst in do St. Lid'uinakerk bij. Balier». De volgende week zullen voor het laatst bonnen voor de Ballero worden uitgegeven. Het verloop van de actie wordt bevredi gend geacht. Geref. Kerk cn Openbare School. Uit de korte notulen van de kerkeraads- vergadering der Geref. Kerk opgenomen in het „Schied. Kerkblad": „Een ouderpaar, dat, ondanks gedren.de vermaning, zijn kroost'niet van de open bare school wenscht te nemen en dan het 9e gebod overtreedt (niet nakomen van de belofte bij den H. Doop afgelegd), moet gecensureerd worden". AGENDA. SCHIEDAM. Passage theater ,815 uur. 1. Mr. Moto slnal toe. 2. De man inet de wassen beelden. Zondag 3 uur Matinee. City (beate», 8.15 uur. 1, Do doodstrijd van een onderzeeër. 2. De prijs t_cr misdaad. Zondag 3 en 5 uur Matinee. 1 O'-t. Mus.s Sacrum; 7.45 uur. Feest- avono V.V.R. 1 Get. Hotel Beijersbergen, 8 uur. A'gem. Icq en vergadering N.J.V. 2 Oct Passage Theater, 10 uur. Instituut Arb. Ontwikkeling. Vertooning: Het leven van Emil Zola. 3 Oct. Gebouw Eendracht, 8 uur. Uitvoe ring Chr. Kinderkoor Immanuël. 3 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. S.V.C.-feest- avond. 3, 4 en 5 Oct. Passage Theater, 8.15 uur. Alvala Mysteries of 1938 (Woens dag 2 uur Matinée). 3 Oct. Irene, 8.15 uur. Vereen. Jong Her vormden. Instnifavond'. 6 Oct Musis Sacrum, 8 uur. Jaarvergade ring Schied. Kunstkring. 6 OcL Passage theater, 8 uur. Bonte avond D.E.S. 6 Oct Gebouw Eendracht 8.15 uur. 10e Yoordraohtsavond Muziekinstituut L. J. Hilberink. Opvoering kinder operette Goudhaartje en de trou badour. 6 Oot. Irene, 8 uur. Samenwerkende Chr. Soc. Bonden. J. Bakker over Or dening. 8 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Arb. Tooneel vereen. Tot steun in den strijd. „Kruit en eer". 13 Oct. Passage Theater, 8 uur: Cabaret- revue Alg. Ned. Metaalbewerkers- hond. 14 Oct. Irene, 8.15 uur. Vereen. Jong Hervormden. Cursusavond. Ds. K. de Bel: Rust te midden, van on rust. 20 Oct. Irene, 8.15 uur. Vereen. Jong Hervormden. Ledenvergade i g. Mr. J. Vermeer: Bidden. ROTTERDAM, lieden e.v.a Arena, 2.15 en 8.15 uur. Voorstelling. 1 Oct. Groote Schouwburg, 8.15 uur. Gez, Saalbom-Parser. Rasmus, de won derdokter. 1 en 2 Oct. Tivoli Schouwburg, 8.30 u. D'e Rotterdammers. Eva heeft geenVader. 2 Oct. Groote Schouwburg, 8.15 uur. Ge zelschap Saalbom-Parser. Meneer Sclilögl. Heden en volgende dagen: Tentoonstelling „Ontdek uw stad". Schiedamsche- singel 5ó. Dagelijks 10—22 u. en - Zondags 1217 u. Bioscopen. Capitol. "2i.l5 u 8.15 u. De terugkeer van Arséne Lupin. City. 2.15 u. 7 u. 9,30 u Veldslag in Kew York. Corso. Van li u. af doorl. De koning en het revue-meisje. Grand. 2 u, 'i u. 9.15 u. Gold diggers in Paris. Lumière 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De Pa triot Olympia. 77 u. 9.15 u. Vrijbuiters van het Westen; Paniek in Holly wood. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Ten Westen van "Langhal; De melodie uit het ver en. Scala. r u 9.30 u. De gevangene an Zenda. Studio. 2 u. 7 u. 9.15 u. De Wild zang. ILM. de Koningin naar Soestdijk, H.M. de Koningin is gisternamiddag tegen half zes per auto van het His ten Bosch naar het paleis Soestdijk verrtrok- ken. Nederlandsche hulde aan Chamberlain. Sponlaan heeft eer aantal Nederlan ders 'getuigd' van. hun dankbaarheid voor den arbeid', welke door Chamberlain voor het behoud san den vrede is verricht. De K.L.M,-kantoren in verschillende p!aat-en van ons iar.d ontvingen gisteren pakket ten, bestem'! voor den Engelschea prime- minister, welke stoffelijke blijken van sv. ar- deering bevatten voor zijn ingrijpen in de Europcesche crisis. Zoowel op Waal haven als op Schiphol werden herhaal delijk bloemstukken ingeladen, welke reeds enkele uren later op Downingstrce! 10 waren bezorgd. Eenige Groningers hebben hun blijd -chap geloond door den heer Chamber'ain een groote Groningorkoek te zenden. Per vlieg tuig werd deze origineele hulde gistermid dag naar Lenden verstuurd. Overgang naar de aanvullingsreservc van dienstplichtigen opgeschort- De overgang naar de aanvullingsre-erve van dienstplichtigen der lichting 1923 en van dienstplichtigen van andere lichtingen, die met de lichting 1923 de eerste oefe ning hebben volbracht, worrdt tot nader order opgeschort In verhand hiermede wordt de inname van rijksgooderen van deze dienstplichtigen voorloopïg gestaakt

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2