0 Op zoek naar Edelweis PI Ons knutselhoekje Een schitterende tocht door het Zwitserse bergland Kruiswoordraadsel B LEGPUZZLE DE BRUILOFT VAN KONING ROTHER a ft grote moeite om van deze prachtige stad en het mooie meer te scheiden, maar we moesten toch door naar Locarno. Daar be zichtigden we o a. het oude slot met de vele kunstschatten uit de 16de en 17de eeuw. En daarna moesten we w.kelijk naar huis, maar de herinnering aan dit prachtige land, aan de wilde bergnatuur en de heerlijke meren zullen we altijd behouden! Dit kruiswoordraadsel is een beetje an ders, dan de meeste raadsels. Jullie zien ook hier een paar vakjes, die zwart ge maakt zijn, maar de vakjes, die je m moet vullen zijn niet horizontaal en verticaal, maar liggen in een kringetje. Elk cijfer staat in een zwart vakje en daarom heen zijn vier witte getekend. In één van die witte staat een pijltje. In dat vakje begmt het woord, dat je zoeken moet. Het gaat van dat vakje uit rechtsom, dus volgens de wijzers van de klok. Er komen een paar moeilijke woorden in dit raadsel voor en Twee vrouwen bij het druivenfeest in Lugano, We wilden edelweis zoeken, het kon ons niet schelen waar, ergens_ in het Gotthard-, Simplon-, en Verbanogebied. We begonnen met een flink stuk te lopen, maar bij Pon- te Brolla, het begin van het Maggiadal, kwam ons een vrachtauto achterop in de chauffeur bood aan om ons een eind mee te nemen. Het was een prachtige tocht door het brede dal. Het gras, dat in deze herfst morgen een matgroene kleur had, glooide Zacht en hier en daar lagen kleine, liefelij ke dorpjes, waar Tessino zo rijk aan is. Zo bereikten we Bignasco, waar we uit onze vrachtauto stapten om weer te voet verder te gaan. We zetten er flink de pas in en liepen "door het Lavizzadal. Diep onder ons, in een iiauwe bergkloof schuimde de Maggia. We kwamen door een geweldig groot morai- nengebied. Morainen worden de grote mas sa's steen genoemd, die onder aan de glet- schers liggen en die door de langzaam 'jroortschuivende beweging van de glet- schers zelf gevormd worden. We wilden die dag een flink stuk op schieten, maar toen we in Peccia kwamen, èagers de oude, hoge kastanjebomen er zo uitnodigend uit, dat we besloten om daar 'een tijdje te rusten. Het gedeelte, dat nog voor ons lag, was ook nogal zwaar en we gegrepen, dat het beter was om weer goed uitgerust op weg te gaan. We gingen daar- pra onder de hoge bomen liggen en geno ten van de prachtige omgeving en de stilte tan ons heen. Na een half uurtje gingen we weer op weg, naar het laatste plaatsje uit het dal, Al Piano. En nu begon het pas goed. Met heel langzame passen, diep door onze knieën buigend, begonnen we te klimmen. Urenlang ging het bergopwaarts. We sno ven de heerlijke zuivere berglucht in en ae zoete geur van de dennenbomen. Je Wordt daarboven bijna niet moe, want er Js zoveel te zien en te genieten en de lucht Is zo fris. De toppen van de bergen kwa men al dichter bij. Kleine herde-shutten lagen tegen de bergen aangeplakt tn het gras glooide tot over de afgronden heen. Heel diep beneden ons zgaen we het Pec- éiadal en aan het einde ervan de kerkto nen van Peccia. Zo bereikten we de Grossa-Alm. Er was geen mens in de omtrek te zien, maar in ae verte hoorden we het geklingel van de koeienklokken Er stond een herdershut en we gingen eens naar binnen om te zien of daar iemand was. We vonden alleen een faar stroomatrassen, melkbussen, een stoel, en grote ketel, waar de herders kaas in maken en hout. We besloten om in die hut te blijven overnachten. Iedereen is in de bergen altijd gastvrij en elke herder vindt het goed, als je in zijn hut blijft slapen. De herder van onze hut kwam die nacht niet thuis. We legden een vuurtje aan, Want het is in de bergen altijd erg koud, a de zon weg is. Toen zetten we thee gingen op de stromatrassen liggen, We epen niet veel, maar we waren al erg .ankbaar, dat we tenminste een hut gevon- en hadden en dat we ongestoord konden lijven liggen. De volgende morgen gingen we alweer Vroeg op weg. We klommen steeds hoger, ver losse stenen en over grote rotsblokken sot we boven op de Pizza della Rossa cnze i'delweis zagen. We moesten erg oppassen set plukken, want de stenen, waar ze op jroeiden staken soms ver boven de afgrond it, maar het lukte ons toch een grote bos 3j§® die fluweelzachte sterren te plukken. We dachten er nog niet over om terug te gaan. We wilden nog veel verder door die prachtige bergen, over steile paden en groene weiden naar de bergen van de Christallinagroep Onder de Poncione di Braga werden we door een flinke regenbui overvallen en moesten schuilen in een her dershut. Er waren drie herders in de hut. Ze gaven ons melk en waren erg vriende lijk. Toen het niet ophield te regenen, no digden ze ons uit om daar te overnachten en we namen deze uitnodiging graag aan. We sliepen naast de herders op een stro matras. Toen moesten we aan de terugweg gaan denken. We wilden over Lugano en Locar no gaan. In Lugano werden juist de grote feesten voor de druivenoogst gehouden. De stad was vol vreeir..!. h'r.gen, die uit alle de len van de wereld gekomen waren om de ze schitterende feesten mee te maken. De bewoners droegen hun schilderachtige kle ren en voerden volksdansen uit. Iedereen was opgewekt en vrolijk, en het kostte ons daarom is het niet geschikt voor de klein tjes. Alleen de groteren onder jullie zullen het op kunnen lossen. Misschien zullen zelfs die .de moeilijke woorden niet kunnen vinden, maar dan willen vader of moeder wel ev.efi helpen. 1. een boom 2. een deel van het lichaam 3. een deel van een boom. 4. ligt op.de weg, als het in lang niet ge regend heeft 5. een ander woord voor: mogelijkheid 6. een .dakbedekking in Indië 7. zit In een bijenkorf 8. een ender woord voor: klap 9. zit in een kiektoestel. 10. gebruikt men om mee te wandelen 11. gepelde gerst 12. een Indische groet 13. niet echt 14. een Indisch wapen 15. het Latynscne woord voor: dus 16. een rivier in Spanje •ojqa; "91 •o3ia -cV u-ni 'vl 'rfeA 'gx 'aqtn 'zi trfoS •XX 'JiOXS «ox 'SU3I '6 'sjcd -g 'fBBJ 'i 'dejc 'g 'sub^i 's !jo;s lunns -g '.duiox z ^xaq »x :DNISSOTdO Een lampion voor in de tuin. Wie van jullie is er gauw jarig? Vinden jullie het ook zo fijn om jarig te zijn? Er komen misschien wel vriendjes en vrien dinnetjes bij je, %vaar je spelletjes mee kunt doen. Zouden jullie het niet erg leuk met die smalle reepjes maken we de ver schillende zijkanten aan elkaar vast. Nu nemen we een vel mooi doorzichtig papier, dat we er aan de binnenkant tegen aan-I plakken, zoals jullie ook op de tekening rechts boven kunnen zien. Wanneer we zo alle zijkanten klaar hebben, plakken we ze met de randen aan elkaar vast. Vooral op passen, dat de onderkanten goed tegen el kaar sluiten, want nu moeten we uitmeten hoe groot de bodem moet zijn. We maken vinden om ze te verrassen? Zullen we de hele tuin met lampions versieren? Mis schien vindt moeder het voor een keertje ook wel goed, dat de kinderen na het eten komen, dan kunnen de lampions al aange stoken worden. Kijken jullie maar eens, hoe we die lam pions maken. We scheuren de kaften van een paar oude schoolschriften af en tekenen daar de vorm van één kant op. Ongeveer y2 cm., daarvan af tekenen we een twede en zo maken we in het geheel 4 kanten. Bij het uitknippen moeten we er aan denken, dat we aan alle kanten een reep van ongeveer 2 c.m. bijknippen, zoals je op de tekening rechts boven in de hoek kunt zien, want GOEDKOPE OVERTOCHT. Het allergoedkoopste vervoermiddel, dat je je maar denken kunt is de veerboot van de Russendam in het Duitse stadje Pillau. Dit veer is een openbaar vervoermiddel en kost.niets! Het gaat weg uit Pillau, vlak bij de aanlegsteiger van de grote stoombo ten en vaart naar de Russendam. Dit is een dam, die de Russen in de zevenjarige oorlog hebben aangelegd, toen ze bezit van de vesting genomen hadden en hun vloot in Pülau legden. De bezoekers van Pillau, die met de gro te stoomboten aankomen, gaan altijd enige malen op de veerboot heen en weer en verwonderen zich dan vooral over het ge mak, waarmee de boot heen en weer kan draaien, wat bij de meeste veerboten niet het geval is. De boot kan bijna helemaal om zijn eigen as draaien en dat komt om dat op de plaats van de schroef en het stuur een grote propeller is, die ook in de meeste boten zit, die over het Bodenmeer en andere grote meren varen. deze bodem van heel stevig karton, want als we er later de kaars opzetten, begrij pen jullie wel, dat het heel gevaarlijk zou zijn, als de bodem plotseling naar beneden zou vallen. In het midden maken we een gat, waar later de kaars in komt te staan. Dat wil zeggen, de kaars komt niet direct op de bodem te staan, dat zou veel te on vast zijn. We zetten er eerst een klein standaardje in. Het beste kunnen we dat maken van een oud groentenblikje. We snijden daar een stuk vanaf, buigen het om en zetten het zó, als een klein trechter tje in het gat. Hier kunnen we nu veilig de kaars inzetten. Van boven maken we de lantaarn met draden vast en hangen hem daarmee aan een haak of als je de lampions in de tuin op wilt hangen, aan een boomtak. Je kunt de lampion natuurlijk zo groot maken als je wilt en in plaats van vier kanten, kan je ar zes of nog meer maken. Ook is het aardig om er gewoon wit door zichtig papier achter te plakken en dat mooi te beschilderen. Je kunt heel veel verschillende soorten maken, maar dat moeten jullie nu zelf maar eens verzinnen. Ik denk dat jullie het een erg gezellig werkje zuilen vinden! WETENSWAARDIGHEDEN. In Malakka gebruiken de inboorlingen ook tegenwoordig nog het sap van de Upa- boom om hun pijlen en speerpunten daar mee te vergiftigen. In Salisbury had een grote spin een muis gevangen in haar web en de muis al 30 cm. boven de grond getrokken. Maar toen werd de deur van de kamer opengemaakt en viel de muis naar beneden. Het web was door de tocht stuk gescheurd. In Lampartenland regeerde koning Bo ther. Hij was jong en rijk en het volk hield erg veel van hem. Hij voelde zich ook vol komen gelukkig en deed wat hij kon om zijn land goed te regeren en de wensen van zijn onderdanen zo goed mogelijk te vervullen. Maar er was iets wat hem ont brak. Hij was zo alleen in het paleis. Hij verlangde naar een lieve, jonge vrouw, die altijd bij hem zou zijn en die hem raad zou geven. Hij wilde trouwen, dan kreeg zijn land een koningin en was hijzelf ook niet langer alleen. Maar er was gean prinses, waar hij veel van hield en een koning kan toch niet met een gewoon meisje trouwen. Daarom riep hij zijn raadsheren bijeen en sprak er met hen over. Eén van de raads heren, graaf Lupoid, vroeg hem toen of hij al aan prinses Oda, de mooie dochter van den keizer van Konstantmopel had ge dacht. De koning had haar heel lang gele den eens gezien, toen ze nog een klein meisje was. Ze was toen heel lief en fijn, maar hij had er eigenlijk helemaal niet aan gedacht, dat die prinses nu ook al groot was. Nu graaf Lupoid hem eraan herinner de, dacht hij weer aan het lieve prinsesje,, waar hij vroeger mee gespeeld had en hij bedacht, dat ze nu zeker een goede ko ningin voor zijn land zou zijn en een lieve vrouw voor hem. Daarom zond hij graaf Lupoid en een paar ridders naar Konstan tmopel om namens hem om de hand van prinses Oda te vragen. De gezanten kwamen veilig in Konstan- tinopel aan, maar de keizer, die nog lang niet van zijn geliefd kind wilde scheiden, liet hen in"een kerker werpen. Een jaar lang wachtte koning Rother te vergeefs op de terugkeer van de gezanten en daarna besloot hij zelf eens te gaan kij ken wat er gebeurd was. Hij ging met een grote troep ridders op weg en toen hij bij den keizer aankwam vertelde hij, dat hij hertog Diederik heette en dat hij en alle ridders, die bij hem waren, weg waren ge lopen van koning Rother. De keizer nam hen allen in zijn dienst op en behandelde hen heel vriendelijk. Koning Rother kwam al gauw te we'm, dat de gezanten, die hij gestuurd had, in de kerker zaten en nadat hij hen opgezocht had en vlug alles uitgelegd had, vroeg hij den keizer om hen vrij te laten, omdat ze niet meer naar koning Rother terug wil den, maar zich bij den keizer aan wilden sluiten. Toen de keizer dat hoorde, liet hij de gezanten direct uit de kerker halen. Toen gebeurde het, dat juist in die tijd een keizer uit een naburig land in het rijk van den keizer van Konstantinopel binnen viel, omdat hij graag wilde, dat zijn lelijke zoon met de mooie prinses Oda zou trou wen en Oda's vader dat niet had toege staan. Hertog Diederik trok als aanvoerder van het leger tegen den vijandigen keizer op en versloeg diens leger. Den keizeg zelf nam hij gevangen. Toen was de keizer van Konstantinopel zo blij, dat hij den hertog vooruit zond naar de hoofdstad, zodat hij alles klaar zou kunnen maken, voor de grote triomftocht. Toen de hertog in Konstantinopel kwam, ontmoette hij prinses Oda. Hij gaf haar een paar gouden muiltjes en terwijl hij de muiltjes aan haar voeten deed, vertelde hij haar, dat hij niet hertog Diederik, maar koning Rother was. De jonge prinses vond den dapp*ren koning erg aardig en zei, dat ze heel graag met hem wilde trouwen. De keizerin hoorde toen ook, wie de hertog eigenlijk was en toen ze zag. dat de koning en de prinses zoveel van elkaar hielden, gaf zfj haar toestemming voor hun huwe. lijk. Toen kon de keizer toch niet meer weigeren en ook hij stemde toe, dat zijn dochter met koning Rother trouwde. De koning voerde.zijn mooie bruid zo vlug mogelijk naar zijn eigen land en daar werd de bruiloft met grote luister gevierd. Ze leefden heel lang en gelukkig met el kaar en het was juist zoals de koning ge dacht had: Koningin Oda was een heel goe de koningin en een lieve vrouw. Op deze legkaart zullen jullie nu zien, hoe de koning de gouden muiltjes aan de voeten van prinses Oda doet. De prinses schrikt even, als ze hoort, dat hertog Die derik helemaal geen hertog is, maar een koning. Zien jullie dat wel? Als de plaat klaar is en je hebt file stukjes goed aan elkaar gepast, moet je hem maar kleuren, want daar is deze legkaart erg geschikt voor. Proberen jullie het maar eens gauwl

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8