EERSTE BLAD. Maandag 3 October 1938 Duitsche troepen bezetten Sudeteniand 91ste Jaargang. No. 21982 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen) BUITENLAND De eerste [zones zijn reeds geheel inge nomen. De Tsjechen zijn teruggetrokken Incidenten kwamen niet voor. De toestand in het Verre Oosten De Poolsche voorwaarden aanvaard, doch onder protest Teschen wordt ontruimd Hongaarsche stap te Praag Chamberlain op bezoek bij Mussolini Engeland Duff Cooper afgetreden Frankrijk Italië Gemengd Nieuws Complot ontmaskerd Postrekening No. 5311. Ernstig auto-ongeval* op den Muiderstraatweg Felle brand te Hillegersberg 7% Deze courant verschijnt'dagehjLs, met uit sondering van Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—franco pe. post p 2 50 Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentlën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóó uur. Een bepaalde plaats van advertenties wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSI i 130 131 NT Prijs der Advortentien: \an lj regels 11 65; Iedere tegel meer 10.1)0; in het Zaterdagnummer 45 regels f 1.60, iedere regel meer f 0.36 Reclames f0.75 per regel. lncasBokosten5cts postkwitanties15 ets. larieven xan achertention bij abonnement zijn aan liet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks v.oiden tegen vooruitbetaling kleine Acheiteutien opgenomen h t 0.5Ö t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. *25 woorden. Eik woord meer 5 cent tot een maximum \an 30 w ooi den. 's Woensdags: Kleine Ad\ertenticntot25 v.oor den f 0.25, mits \óór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advei ten tien 11.00, mdiea met -vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Duitsche troepen, onder hevel van generaal Ritter von Lecb, hebben Zaterdagmiddag om 2 uur, de vroegere Duitsch-Tsjechoslowaaksche grens in het Roheemsche Woud tusschcn Hel- fenberg en Finsterau overschreden en zijn begonnen met de bezetting van de eerste zone van het Sudeteniand. Maatregelen waren door de Tsjechische militairen genomen, opdat de geisoleerde Tsjechische eenheden, die do orders niet tijdig genoeg hebben ontvangen, zich bij hun legercorps konden voegen. Tevens had men ervoor gezorgd, dat de mijnveldcn op het oude Tsjechische gebied onschadelijk werden gemaakt. Op zes plaatsen aan do Puitsch-Tsjechïsche grens hielden verhin- dings-officieren van het Duitsche en het Tsjechische leger niet elkaar contact. Zaterdag zijn slechts enkele Duitsche eenheden zone 1 van het Sudeteniand binnengerukt. Zij maakten deel uit van het Duitsche en het vroegere Oostenrijksche leger. De correspondent van Reuter heeft liet binnenrukken van de tioepen in het dorpje ■Vogelwald gade geslagen. Even voor zij liet dorp binnentrokken, werden zij door den divisie-commandant geïnspecteerd. De soldaten werden door de bevolking aan heide zijden van de grens toegejuicht. In do velden in de omgeving lagen afdee- lingen van het Sudeten-Duitsclie vrijkorps te rusten. In hun bprgerkleeren staken zij sterk af bij de Duitsche soldaten. Een grenswacht wees den correspondent een aantal heuvels, waar Tsjechische pos ten hadden gelegen tot Zaterdagochtend vroeg, toen zij in goede orde aftrokken. Het bezette gebied is heuvelachtig en dun bevolkt. Er liggen groote naaldbosschen, waartusschcn kleine ontgonnen velden. Langs de wegen naar de grens reden lange convooien vrachtwagens, artillerie, lucht doelartillerie en "zoeklichten.. Vele wagens waren met bloemen getooid. Langs de we gen werden de soldaten toegejuicht, doch de burgerbevolking mocht de troepen niet volgen bij het overschrijden van de grens. De diplomaten van Engeland, Frankrijk, DuitstbiandS Italië en. Tsjerho Slowakije doen hun Lest om de bezetting van liet Sudeteniand zooveel mogelijk zonder in cidenten te doen verloopcn. Ook de Duit sche militaire autoriteiten hebben nauw keurig- bevelen gegeven, teneinde zooveel mogelijk incidenten te vermijden. De stemming tc Praag. Praag maakte Zaterdag een gedepri meerden indruk. De Tsjechen beginnen evenwel fata'istwch te worden. Zij zien in, dat zij hun best hebben gedaan, doch dat zij niet alleen konden vech'en Lange cobmnes militaire auto's me! voed sel en uitrustingsstukken kwamen Praag binnen. De soldaten keken niet opgeuOkt. liet vertrek van de Tsjechen. In dtn nacht van Vrijdag op Zater dag hebben d'e Tsjechische troepen Eger verlaten. Zonder eenige waarschuwing ver lieten zij met vijftien vechtwagcns de stellingen Ltj Oberlohna en in vrachtauto's vertrokken zij via Franzenbad en Asch. Sudoten-Duitrcbe patrouilles naderden tot enkele honderden meters de Tsjechen, doch dezen wenschteri blijkbaar niet ge hinderd te worden en schoten om hun aftocht tc dekken. Aan beide zijden werd geschoten, ook met mitrailleurs, doch slechts een Tsjech werd gedood. Zonder een woord tot de Sudeten te zeggen zijn de Tsjechische troepen uit Franzenbad en Asch rustig weggereden naar Maiienbad en Karlsbad. Vluchtelingen tc Praag. Behalve eeri aantal Duitsche sociaal democraten uit liet Sudëten-Duitsche ge bied, zijn ook een aantal Joden uit dit gebied naar Praag gevlucht. Ifavas bericht, dat d'e provinciale re geering van Rohemen door de radio heeft medegedeeld, dat alle vluchtelingen uitliet Sudcten-Duitscho gebied naar hun woon plaatsen terug gezonden zullen worden. De re geering gelast alle bewoners hun woonplaatsen niet te verlaten. Dc tweede zone. De Duitsche troepen zijn gistcicn om 13 uur nabij Rumburg en Friedland in den Oberiausitz over dc vroegere Duilsch-Tsje- cho-Slowaaksche grens getrokken en met de lie zetting van de in liet ace oord van 29 September vastgestelde zone 2 be gonnen. Om half vijf gistermiddag is liet volgende officieele communiqué te Praag gepubli ceerd Overal op het gebied der Tsjecho-Slo- waaksche republiek heerscht volkomen orde en rust, afgezien van enkele kleine onbe- teckenende incidenten in liet grensgebied. De bezetting van bet gebied, dat op grond van liet accoord van Münclien aan de Buitscliers moet worden afgestaan, vol trekt ziob in kalmte en zonder incidenten. De Duitsche troepen, welken de ontruim de gebieden worden overgegeven, gedragen zich volkomen correct. TTenlein te Asch, Do rijkscommissaris voor het Sudeten iand, Renlein, is gistermiddag uit Berlijn te Asch aangekomen, waar hij door de bevolking op geestdriftige wijze gehuldigd werd. Bij zijn woning werd hij door zijn plaats vervanger, Karl Hermann Frank, alsmede een deputatie van de weermacht ontvangen. Ook Hammler, rijksleider van de S.S., is te Ascli gearriveerd. Bezetting der derde zone be gonnen. Het opperbevel van het (Duitsche) leger maakt bekend: „Duitsche troepen onder hevel van generaal Von Reichenau hebben heden te aebt uur de vroegere Duitscli- Tsjecho-Slowaaksche grens aan weerszij den van den top van Asch, tussclien Selb en Markneukircben, overschreden en een begin gemaakt met de bezetting van do in het accooid van 29 September genoem de derde zöne". Generaal Von Reichenau heeft oen op roep gericht tot do Sudeten-Duitschors, waarin onder meer gezegd wordt: „Op hevel van den Ftihrer en lioogsten bevel hebber der weermacht neem ik hierbij de uitvoerende macht in liet bevrijdende ge bied van de Elbe tot Furiher-Senke op mij. Op de rechtvaardige overwinning en de vreugde moeten arbeid en opbouw snel volgen. Derhalve ga een ieder weer aan zijn arbeid in gehoorzaamheid en ver trouwen". Karlsbad verwacht de Duitsche troepen. Reuter meldt De eens zoo vroolijko en welvarende hadplaats Karlsbad, die het binnenrukken der Duitsche t' -pen in het derde stadium der bezetting afwacht, biedt oen griezelig verlaten beeld, alsof de geheelo bevolking voor een aardbeving was gevlucht. In het centrum van de stad, waar ge weldige hotels staan, is nauwelijks een levende ziel te zien. In den voornamen hall, waar de natuurlijke bronnen hun geneeskrachtig water leveren, bevond zich zelfs geen bedic-ndo toen do Reu ter-cor respondent er een bezoek bracht, zijn han den waschte, van het water dronk en weer vertrok. De straat was uitgestorven. Op het spoorwegstation stonden alleen goederenwagons op de rails, die reeds be ginnen te roesten. Het stationspersoneel is verdwenen en heeft met krijt op den in gang geschreven, dal er geen treinen meer zullen loopen tot nader order. In de bui tenwijken der stad ontmoette de correspon dent Duitsche gezinnen die takken groen plukten om hun huizen te versieren. Van het strijdtoonccl. Verscheidene Japanschc oorlogsschepen zijn, naar het Chineesche persbureau meldt, de Janglse boven Foeisjiakau opgestoomu, met de bedoeling te Lioelsjiatoen op den Zuidelijken oever troepen aan land te zet ten. Deze poging werd echter door het Chineesche machinegewecrvuur verijdeld. Twee oorlogsbodems werden door liet ge schutvuur der Chineezen getroffen en zonken. De Chineezen verklaren, dat zij den Ja- panneezen de laatste dagen ten Z.W. van Joeitsjang in Noord Kiangsi gevoelige klap pen hebben toegediend1, en dat de Japan- neczen meer dan 10.000 dooden en gewon den hebben verloren. I Chineezen hebben Tientsin I Peeka.uspoorweg afgesneden. De Chineesche troepen hebben op 29 September het op 75 K.M. ten Zuiden van Soetsjau gelegen Sjoehsjen veroverd en het Zuidelijk gedeelte van den spoorweg van Tientsin naar Poekau afgesneden. Ten Noorden en ten Zuiden van Soebsjen zijn de rails over langen afstand losge schroefd, om te verhinderen, dat de Japan- neczen versterkingen laten aam ukken. 'Officieel wordt te Praag medege deeld, dat de Isjeclm Slowaaksche regeering de voorwaarden van de Pool sche nota aanvaard heeft, doch dat deze beslis-ing onder proled genomen is. Deze beslissing betreft de ontruiming van Tesclien. De Tsjechische troepen zijn reeds Zater dag begonnen met het ontruimen van Te sclien, dat aan Polen zal worden afge staan. De onderhandelingen over de omringende gebieden, welke door Polen woiden opge- eischt, zuilen onmiddellijk worden aan geknoopt. De opmarseh der Polen. De Poolsche troepen zijn gistermiddag om twee uur het oude Tsjechische ge deelte van de stad: Teschen binnen gelrok ken. Zij bezetten een sector van 18k.ni. rondom de stad'. Hun opmarsch geschiedde normaal, zonder incidenten Hongarije wensckl onmiddel lijke inwilliging van zijn cisehen. Op instructie van de Hongaarsche regeering heeft de Hongaarsche ge zant te Praag den Tsjechischen minis ter van buitenlandsehe zaken, Krofta, den wenscb der Hongaarsche rogeering kenbaar gemaakt, d'at de rechtvaardige eischen van Hongarije betreffende de verwezenlijking vasi het zelfbeschik kingsrecht terstond worden ingewilligd. Tc Home'gaan geruchten over desbetreffende plannen. De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Rome, d'at aldaar gisteravond opnieuw gesproken werd over een be zoek, dat Chamberlain in de naaste toe komst aan Mussolini zal brengen. Er wordt verondersteld, dat Chamber lain een kruistocht op de Middellandse!® zee zal maken en dan Italië zal bezoe ken, Hij zou dan gelegenheid hebben, aldus zegt men, om de kwestie der Spaansche vrijwilligers niet Mussolini te hespreken en ecu snelle en zeer gewpnichte ten uit voerlegging de L'igeJscii-Ita'iaanKclie over eenkomst tan April j'.l. te verwezenlijken. Men voegt hier aan toe, dat Chamberlain zeel' zeker een warni ontliaat zou vin den bij do Italiaansche rogeering en de bevolking. Kan zich niet vereenigen met de buitenlandsehe politiek. Duff Cooper, do eerste lord der admi raliteit, heeft Zaterdag zijn ontslag in gediend. In den brief, waai mode Duff Cooper den minister-president in kennis stelt van zijn aftreden, zegt hij o.a.: „Ik1 betreur liet buitengewoon genoodzaakt te zijn, in dit uur van uw gioote overwinning een disso nant te laten hooren. Om redenen, welke ge kent en welke ik voornemens ben te zijner tijd in het La gerhuis uiteen te zetten, stel ik geen ver trouwen in de buitenlandsehe politiek, wel ke de huidige rogeering volgt en welke zij waarschijnlijk zal voortzetten. Aangezien ik deze meening ben toegedaan, acht ik hel een eerezaak mijn ontslag aan te bieden. Ik doe dit met diep leedwezen, om dat ik trotsch was op mijn tegenwoordige functie, welke mij liever is dan alle andere in den lande, en omdat ik u zoo dankbaar hen, omdat ge zoo groot vertrouwen in mij hebt gesteld, en u zoo vriendelijk en ge duldig jegens mij gedragen hebt. In zijn antwoord schrijft Chamberlain Ik heb uw brief met groot persoonlijk leedwezen gelezen, maar wetende, dat liet uw oprechte oveituiging is, dat dc buiten landsehe politiek van de huidige regeering misplaatst i«, ben ik het met u eens, dat het niet juist zou zijn, indien u een lid der regeering zou blijven. Alvorens uw aftreden aan den koning voor te leggen, wensch ik u <e danken voor uw werk in het ambt, dat ge thans prijsgeeft, en de overtuiging uit te spreken, dat de verschil len over de openbare politiek geen breuk zullen teweegbrengen in onze persoonlijke betrekkingen. Boodschap van den koning aan het volk. Gisteravond' is de volgende boodschap van den koning aan de natie op Bucking ham Palace uitgegeven: „De tijd van bezorgdheid is voorhij en wij zijn thans in staat onzen dank te be tuigen aan den Almachtige voor Zijn ge nade nu Hij ons de verschrikkingen va'n den oorlog heeft bespaard. Ik zou thans den mannen en vrouwen in dit land dank willen zeggen voor hun kalme vastberadenheid gedurende deze critieke dagen en voor de bereidheid, waarmede zij geantwoord heb ben op de verschillende tot hen gerichte oproepen. Na de schitterende krachtsin spanning van den eersten minister voor de zaak des v red es is liet mijn vurige hoop, dat een nieuw tijdperk van vriend schap en voorspoed moge dagen onder do volkeren te? wereld". Nug niets bekend omtrent het vertrek win BritscJie troepen naar Tsjerhoslowakijc. Zaterdagavond laat was nog niet he kend of Dritsciie troepen naar Tsjecho- -slowakije zouden gaan om de orde te helpen bewaren in de gebieden, waar een volksstemming zal weiden gebonden. Eerder op den avond heeft liet mini sterie van oorlog medegedeeld, dat nog geen besluit was genomen, hoewel maat regelen waren genomen om troepen ge reed te maken, voor het -eval zij noodig zouden zijn. Hevige botsingen in Palestina. Volgens te Jeruzalem ontvangen berich ten is liet gisteren tot lievige gevechten gekomen tussclien Britsche troepen en op standelingen. Dc botsingen hebben zicli voorgedaan bij Sjafamir cp Ramalla. Er zouden minstens 52 dooden aan de zijde der opstandelingen zijn gevallen. Aan En- gclscbe zijd® werd een officier gedood en werden twee soldaten gewond. Gisteravond laat zijn bij een aanval op de Joodsche wijken van Tiberias een 20-tal personen gedood en velen gewond. Franscho troepen naar Tsjccho-Slowakije. In verband' met liet feit, dat detachemen ten Fransche troepen volgens de overeen komst van Münclien met afdeelingen van liet Britsclie leger moeten samenwerken in zekere Sudeten-Duitsclie gebieden, heeft de generale staf van het leger onder lei ding van generaal Gamelin desbetreffendo maatregelen genomen. Demobilisatie. De lichtingen van 1910 tot 1912, die kort geleden onder de wapenen, waren ge roepen, zullen geleidelijk naar huis wor den gezonden, te beginnen op 10 October. Tegelijkertijd zal men oen begin maken niet het groot verlof zenden der drie di visies alpenjagers, die op oorlogssterkte waren gebracht. Eveneens op lien Octo ber zal een begin gemaakt worden met liet afzwaaien der personen, die gemobi- seerd waren voor de 1 uclitafweerdiensten Van dieven en helers van rij wielen en belastingmerken. Vijf arrestaties. De Blocmendaalscbe reclieiche heeft de laatste dagen vijf personen geanesteerd, verdacht van ontvreemding en heling van rijwielen en rijwielbelastingmeiken. Reeds geruinien tijd kwamen te Haarlem en omgeving, vooral tc Aerdenhoul, ver schillende rijwieldiefstallen voor, zonder dat men een spoor van de daders kreeg. Door een arrestatie van een heler van rijwielen en rijwielmeiken te IJmuiden ver kreeg men een eerste aanwijzing. De re cherche speurde verder cn stelde o.a. een onderzoek in bij een school te Aerdenliout, waar ongeveer twintig rijwielplaatjes waren ontvreemd. Juist toen dc rechercheur aan het infor- meeren was, werden uit de rijwielstalling der school weer twee rij wiel merken ont vreemd. liet gelukte de recherche den wcrklooze B. uit IJaariem in het stempellokaal te arresteeren. Verder weruen gearresteerd de Haarlem- sche werkloozcn P. G. en A. J., verdacht van ontvreemding en N. C,, verdacht van heling. Ook een Amsterdamsche wcrklooze werd wegens heling in zijn woonplaats ge arresteerd. Het bleek, dat de hoeren een tiental rijwielen alsmede ruim honderd be- lastingmcrken hadden ontvreemd. Er werd blijkbaar goeu door deze oneer lijke werkloozen aan deze ontvreemding en heling verdiend, want bij ieder van hen trof men bedragen, wisselend tusschcn 27 en 170 gulden aan. Dit geld werd in beslag genomen. De politie kon dertien rijwielen o.a. te Zandvoorf als mede verschei dene onderdeden, opsporen. Ernstig auto-ongeluk bij Roosendaal. Door onbekende oorzaak is Zaterdagmid dag omstreeks half drie op de Bredascha haan bij Roosendaal een Belgische perso nenauto met groote vaart tegen oen hoorn gebotst. De drie inzittenden, vader en zoon van Thillo uit Burgerhout bij Antwerpen en de heer G-. Machielsen uit Roosendaal werden uit den wagen geslingerd en ble ven met ernstige verwondingen op den weg liggen. Per ziekenauto werden zij naar het r.k. ziekenhuis „Caritas" overge bracht. Vooral de heer Machielseu was er ernstig aan toe. Hij bad een hersenschud ding en een schedelbreuk opgeloopen en moest van de Sacramenten der Stervenden worden voorzien. Bij de hemen Van Thillo was de toe stand niet levensgevaarlijk. De auto werd zwaar gehavend. Een dunde cn drie ernstig ge wonden. Met groote wiail is in den nacht van Zaterdag op Zondag oj) den rijks- sliuatwcg onder de gemeente Muiden juist tegenover de Papenlaan tusschcn de Merwedebrug cn de Vechtbrng een uit Amsterdam naar liet Gooi terug- koerende personenauto tegen een rechts op den w eg staande met slcenen geladen treiler gereden. Een der in zittenden werd op slag gedood, de drie anderen werden gewond, van w ie twee dames zeer ernstig. Een bewoner van het Gooi was Zater dagavond met een vriend, diens echlge- noote cn nog een dame naar Amsterdam: gegaan. Omstreeks drie uur keerde men naar het Gooi terug. Er moet met den wagen liard gereden zijn, want toen de botsing plaats had, was deze zoo hevig, dat de wagen totaal vernield werd. Het schijnt, dat de bestuurder van de auto den spl- slaanden vrachtwagen, die geheel rechts op den broeden vierbaansweg stond en die tweede roodc lantaarns voerde, op liet laatste oogenblik heeft gezien. Een poging om nog uit te wijken mislukte en de per- onenaulo hotste aan de rechterzijde juist achter de plaats van den bestuurder met groote kracht tegen het stilstaande ge vaarte. De achter den bestuurder zittende beer J. G. Sclioeivinck uit Baarn werd op slag gedood. Behalve de bestuurder zaten in de auto nog de oclitgenoote van den lieer S. en mevrouw Blijdcnstein uit Baarn. Deze beide kaatsten werden zeer ernstig ge wond. liet Lest is er de bestuurder van af ge komen, die behalve een armbreuk eenige minder ernstige kwetsuren opliep. De drie gewonden werden naar de Majcl- lastichting te Bussum overgebracht. Nog weinig heeft men een auto op den Muiderstraatweg in zoo desolaten toestand gevonden als dezen wanen. Zware schade in carosserieïahriek. Zondagochtend heeft een felle brand gew oed in de carosseriefabriek van den beer Lifh, gelegen aan de Cein tuurbaan te Hillegersberg. Tegen zeven uur ontdekten omwonenden, dat in tiet langs den spoorweg staande fa brieksgebouw brand was uitgebroken, wel ke reeds een vrij grooteu omvang had aan genomen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, woedde bet vuur ook reeds op de eerste verdieping en in den hoog bo ven de fabriek uitstekenden torenbouw. Vooral uit dezen toren sloegen de vlam men fel uit, een prachtig schouwspel bie dende aan de omwonenden en aan de vele nieuwsgierigen, die daar de brand tot op verren afstand te zien was van alle kanten samenstroomden. Korten tijd zag liet er naar uit, dat niets gered zou kunnen worden. Het bleek, dat de brand was ontstaan in het magazijn, dat boven den ingang van de fabriek is gelegen. In de fabriek lievond zich eon groot aantal nieuwe en in reparatie zijn de automobielen. Het grootste deel hiervan kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Van de werkplaatsen is een groot ge deelte uitgebrand, terwijl ook het inwen dige van den toren geheel verwoest is. Alle magazijnvoorraden en de kantoorin ventaris gingen verloren. Toen de brand na eenige uren gobluscht was, bleek,-dat een gedeelte van de werk plaatsen was behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Motorongeluk met dnodclijken afloop. Zaterdagavond om half zeven is in de kom van de gemeente Starenisso oen ernstig ongeluk voorgevallen. In oen on overzichtelijke bocht van den Kcrkweg kwam de lS-jarige motorrijder D. D. de Rooy in botsing met een vrachtauto. De jongeman was op slag dood. De rijksverkeerspolitie heeft een onder zoek naar de juiste toedracht van het on geluk ingesteld. Het lijk van het slacht offer is in beslag genomen. Brand in een houlfabrick te Nijmegen. Gisternacht ongeveer vier uur werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een uitslaanden brand op bet terrein van! den houthandel Iveyzer aan den Wieurt- sclienweg. Het bleek, dat een fabrieksgebouw van genoemde firma waarin zich drie groote zaagmachines bevonden, door onbekende oorzaak in brand was gemakt. Het vuur greep snel om zich been, doordat zich in het gebouw tevens een groote hoeveelheid gezaagd hout bevond. De geheelo voor raad alsmede de zaagmachines gingen ver loren. De brandweer beperkte het vuur echter tot het eene gebouw. De schade van ruim tienduizend gulden wordt door verzekering gedekt.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1