it en gemeenteraad i a looo lie verbinding Koemarktbrug Oranjebrug yg STADSNIEUWS let groote plan Koemarktbrug-Oranjebrug aangenomen. Bezwaren tegen een definitieve afsluiting van de Westvest voor het rijver- keer. Een debat van juristen Een bevorde ringskwestie. LAN&E WSTRAA7 De werkloosheid Rheumatische pijnen Twee ongevallen op een walvisch- vaarder Belooning kweekeling met acte De raar] heeft gistermiddag eea belang rijk bestuit genomen: de Gerrit Verlxxm- slraal ea naaste omgewiig wordt gewij zigd, zoodat ook dit gedeelte van den weg fcisschen Koemarkt- on Oranjebrug gemo derniseerd zal worden otu te kunnen vol doen aan de eischen van het lerkoer. Do nadruk is er opgelegd, dat de raad volledig is ingelicht omtrent de bedoeling Tan de plannen; niet minder dan driemaal ■fe een comité-generaal gehouden, waarin de deskundigen van Gemeentewerken ei Woningdienst dc raadsleden aan de band Tan teekeningen en een maquette hebben pitgelogd, hoe de nieuwe situatie zal wor den. Dat is ook gistermiddag nog eeus ge beurd, vóór de openbare verga lering be gon. We hebben reeds gemeld, dat er niet te min bij sommige raadsleden bezwaren tegen het plan waren blijven bestaan. De heer Scheurkogel was ia de open bare zitting de eerste, die zijn bedenkingen ontvouwde. Van een „doorbraak" do >r de Plantage is hij geen voorstander; het par keerterrein daar acht hij een onding; h?t pand van de firma Cohn op den hoek Lange NieuwstraatWestvest een sta in den-weg. .Maar deze bezwaren liet hij ten slotte .lallen om zijn aanval op het ge deelte van het plan, dat de Westvest om vat, te conceutreeren. De mogelijkheid moet volgens den heer Scheurkogel blijven bestaan 0111 als de ontworpen verkeersregeling niet voldoet, het verkeer, komende van de Koemarkt- brug, langs de Westvest af te leiden. Hij kreeg daarbij" steun van mr. No-lel, die de aanval geheel overnam. Rez" U loogde, dat het ongewenscht is voor de gemeente een verplichting ten aanzien ian den eigenaar van pand Westvest 2 te aan vaarden, terwijl daar geen verplichting win dezen eigenaar tegenover staat. Mr. Van Veizen trachtte de bezwaren van mr. Nolet weg te nemen, door voor te stellen in het betreffend besluit te spre ken. van,pn principe" bereid te zijn den be trokken eigenaar eenige concessies te doen ten aanzien van den aankoop van vrij komenden bouwgrond en een overbouwing van de Westvest, maar daarmee was mr, Nolet niet „te lijmen". Deze wilde de mo gelijkheid openlaten zooals trouwens ook de heer Scheurkogel om later tocli nog de Westvest als verkeersweg voor auto's te gebruiken. Het werd tenslotte een debat tusschen juristen, aan het slot waarvan van soc. dem. zijde werd opgemerkt, dat mr. No let... negenmaal het woord had gevoerd! Het reglement van orde staat toe hoogstens driemaal over een zelfde onderwerp te spreken! De voorzitter vergoeilijktc de af wijking van het reglement van orde door te wijzen op de belangrijkheid van het voorstel. Van de zijde van het college is met tracht gepleit voor een ongewijzigd aan vaarden van zijn voorstel, dat één geheel vormt; afwijking op een bepaald onder deel daarvan is niet mogelijk, zonder het plan in zipi hartader te treffen. De wethouder van Gemeentewerken, ir. Houtman heeft in groote lijnen nog eens het plan toegelicht. Er wordt niemand onrecht aangedaan; hoogstens kurmen eigenaren van panden aan de Westvest N.Z. teleurgesteld zijn in hun verwachting, dat zij zouden kunnen, profiteeren van een waardevermeerdering van hun bezittingen. Maar het leven is vol teleurstellingen en rechten kan men aan gekoesterde verwach tingen niet ontleenen. De driehoek achter het oude postkantoor is door de gemeente aangekocht en daarvoor is een bebouwing ontworpen met achter het pand aan do Gerrit Verboonstraat een tuintje. De be woners van de Westvest N.Z. komen dus toch nog in een iets betere situatie dan waarin zij nu verkeeren, nu zij tegen de oude, weinig fraaie geveltjes van de over zijde aankijken. Overigens zal straks op de Westvest tusschen Gerrit Verboonstraat en Lange Nieuwstraat ,/le rustige rust" terug koeren, die er ook heerschte, toen de hulp brug nog niet geslagen was! Er waren tenslotte toch nog 9 raads leden, die terugdeinsden voor het moder ne plan! De namen van deze „vreesach- tigen" treft men ter anderer plaatse in dit blad aan. Mevr.. BenthemDe Wilde wees er o.i. terecht op, dat zich de geschiedenis van de Koemarktbrog herhaalt. Ruim 10 jaar geleden waren er allerlei bedenkingen tegen een „enorme" Koemarktbrug, die, als zij nu nog gebouwd moest worden, nog heel andere ontworpen zon worden. Men moet als regeerders vooruitzien en verantwoordelijkheid durven aanvaarden. Het dragen van die verantwoordelijkheid is den raadsleden in dit geval vrij gemak kelijk gemaakt, want het plan we hebben het reeds eenier gezegd is door de des kundigen pas ontworpen na een diepgaande studie. V oor alle zekerheid heeft men er nog de specialisten op stedebouwkundig ge bied van Amsterdam en Rotterdam bijge haald, die hun volledige instemming heb ben betuigd met de plannen. Gelukkig was er een flinke meerderden in den raad, die zich achter B. en W. stelde en toen het voorstel-Nalet-Scheurkogel ten aanzien van het lichten uit het voorstel van de wijziging van de Westvest was verwor pen, bleien slechts twee „deihards" in den raad over, die hun stem tegen hel plan uit brachtende heeren mr. Ka\elaars en de Leede. Welke bezwaren de laatste had, is in openbare vergadering niet gebleken. Mr. Kavelaars was 10 jaar geleden eveneens 1e- gon-d.inJcr van het bouwen van een Koe marktbrug van de huidige afmetingen. Ook in dit opzicht blijft hij dus zich zelf gelijk Van meer dan één zijde is den hoofdamb tenaren, die het groote plan ontworpen en toegelicht hebben, hulde gebrus'il. De voorzitter deed dat nog eens aan het eind van de discussies. Die iof is o.i. ten volle verdiend. Schie dam gaat zich gelukkig ontworstelen, aan de traditie van eeuwen, dat men toch voor al voorzichtig moet ziju; de kal eerst eens uit den boom moet worden gekeken en op lossingen ook hij stukjes en beetjes te.' stand kunnen worden gebracht. Waarbij men dan echter liet risico loopt niet dat te bereiken, wat gewenscht en nood ie is. Schiedam wil niel achterblijven; het wi' niet langer in het achterste gelid mare liet- ren. Met een dageüjksch bestuur ais hel huidige, Jat oog heeft voor de eischen van den modernen (ijl, kan onze gemeente zich gelukkig prijzen. Als onderdeel van hel groote plan is 'e beschouwen liet voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening houdende bebouwioipvoorschriften enz. voor de Koc- maikt N.Z. en omgeving, dus het -'ukje tus schen Hoogstraat en Lange Haien. Na de aanneming van hel plan-Gerrit Verboon straat. ontmoette dit voorstel dan ook geen bezwaren meer bij den raad. De overige voorstellen, die op do agenda voorkwamen, waren in vergelijking met den bOoftL-cl'Ot» van weinig beteekenis. B en »V. begonn°n met een nederlaagje te incasseeren. Op het laatste oogenblik hadden zij voorgesteld een teekenaax der T. B. te bevorderen tot opzichter. Tegen dezen gang van zaken maakte mevr Ben themde Wilde bezwaar. Dit voors'e! was niet in de C.A.P A. geweest, terwijl over de bevordering van een klerk tot hoofd klerk de C.A.P.A. wei gehoord moest wor den. Dat geval „hangt" al 5 jaren. De heer Van Duinhoven vulde het betoog van zijn fractiegenoot? nog aan door er op te wijzen, dal de ambtenaren in dienst der gemeente met het gevoel moeien krij gen, dat er ten aanzien van hen met twee malen wordt gemeten. De weihouder voor de Technische Bedrijven betwistte, dat beide gevallen met elkaar vergeleken konden worden maar wethouder Slaven burg, die voorzitter van de C.A.P.A, is, stond toch blijkbaar dichter a in den kant van mevr. Benthertfde Wilde c.s., dan bij zijn rechter buurman, mr. Van Vei zen, want hij stemde tenslotte voor een verwijzing van het voorstel van B. en W. naar de C.A.P.A. Het voorstel-Benthem de Wilde werd met 1912 stemmen aan genomen. In verband mei het ver gevorderd' uur werden verscheidene punten van de agenda aangehouden. AAN. O/N - 5 .5' *1- Lichte daling. Op 31 Augustus 1938 stonden ingeschre ven 3913 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand September 1938 bedroeg 1023; af gevoerd werden in dezelfde maand' 711 in schrijvingen; het aantal plaatsingen be droeg 328, zoodat op 30 September 1938 ingeschreven stonden 3897 werkzoekenden. (In dit aantJi zijn begrepen 11G penonen die tewerk gesteld zijn bij de Rijkswerk verschaffing, respectievelijk te Balderhaar, Maasbommel, Staphorst en Laanslootsche- weg alhier.) Sjioedcursus Vestigingswet. De spoedcursus in verband met de vesti gingswet, die De Hanze en het K. J. M. V. samen organiseeren, begint Dinsdag a.s. Hedenavond komen de leerlingen samen in de school Singel 19, waar de directeur van den spoedcursus, de heer M. Z. J. v. d. Poel bi zonderheden zal meededen over den gang van zaken. Garage Mulder. Garage Mulder, Buitenhavenweg 178, heeft haar wagenpark geheel vernieuwd. Zij heeft mooie 7-persoons Fransche wa gens aangeschaft, die een maximum van comfort bieden. Om zijn plaats in de nieu we Peugeots in te nemen, behoeft men zich niet dubbel te vouwen 1 Na de geme' uteraad gistermiddag het groote plan beireffem'e modernisrering van den erhindiiig-wvr Koe,«arribrugOran jestraat heeft aangenomen, drukken we nog eens een schotsknar'jo af van den toestand, zooaD die worden zal. V";m de Oranjd rug zal een rechte ver bindingsweg met de Koemarktbrug ont staan. Het algemeen aanvaarde beginsel: zoo weinig mogelijk kruisingen op drukke ver keerswegen, is ook b;er toegepast. Daar om worden Lange Haven, Westvest en Tuirdaan aan de zijde van de Gerrit Ver boonstraat voor alle rij verkeer afgeslo ten. Om dit te acconiueeren, worden de trottoirs van de Gerril Verboonstraat van de Koemarktbrug to' de Laige Nieuw sjaal aan beide zijden o*ionderbroken voortge zet. Om het verkeer in Tuirdaan en langs Lange» Haven mogelijk te maken, worden doorgangen gemaakt, resp. door de Plan tage tegenover bei nieuwe postkantoor en van de Westvest naar de Lange Haven door het wegbreken van het pand van wijlen den heer lierman Jansen Naast café Unie, op den hoek van Gerrit Ver boonstraat en Lange Haven, komt een pleintje, waar voertuigen kunnen omkeeren. De doorgang door de Plantage krijgt een uitstulping, die als parkeerterrein!je voor 15 auto's gebruikt kan worden. Om een rechte weg Koemarktbrug Oranjebrug te verkrijgen, moet hel oude postkantoor verdwijnen Aan de ter plaatse 35 M. breedo Gerrit Verboonstraat zat al leen een bebouwing worden toegelaten, die aansluit bij de nieuwe panden van den heer J Vermeulen. Om een aaneenslui tende pleiuwand te krijgen, wordt de mi gelijkheid opengelaten \an een overbuy uiug van de Westvest, met een poorl doorgang van 4 M. breedte voor voetgan gers. Op de kruising Lange Nieuwstraat met Gerrit Verboonstraat—-Oranjestraat zullen automatische liehlverkcersseinen komen. Wat op bovenstaande teekening geac- ceerd is, geeft de bestaande of de toe komstige bebouwing aan. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. Hulp van een dokter gevraagd per stoomfluit. In den vroegen morgen omstreeks 6 uur heeft een zware stoomfluit een groot deel van de bewoners van het Wes ten uit hun slaap opgeschrikt, 't Was een aanhoudend geloeiéén lange en vier korte stooten; een lange en vier korte stooten enz. Dat is het sein, dat op oen schip op stroom of aan de boeien doktershulp wordt gevraagd. Op de Engelsche walvischvaarder „Sou- rabaja", die in de Wilhelminahaven, dicht bij het paviljoen van den heer Van Hou- welinger. ligt, is in den vroegen morgen de 37-jarige C. J. C. Pauls uit Rotterdam, in dienst van de maatschappij „Unitas", die zich lielast met het schoonmaken van tanks, van een stelling gevallen en met het hoofd op de ongeveer 5 51. lager ge legen bodem terecht gekomen. De man liep een schedel bas i sfractuur op. Door het stoomfluitgeloei opmerkzaam gemaakt heeft de roeiersvereon. VIOS per telefoon een dokter gewaarschuwd. Deze moest zich eerst naar do roeïersveroen. VIOS aan de Havenstraat begeven en is daarna per roeiboot naar de „Sourahaja" gebracht. Intusschen bleef de stoomfluit maar werken! Dokter Van der Griend heeft het slacht offer per politie-auto doen overbrengen naar het St. Franciscus Gasthuis te Rot terdam. De toestand van den patiënt was hedenmiddag zeer zorgwekkend. Gistermiddag is op den zelfden wal vischvaarder de 83-jarige D. v. d. M., uit Rotterdam, eveneens van een stelling ge vallen, toen zijn mes bij bikkerswerkzaam heden uitschoot. Van der M. kwam te recht op een balk, die ongeveer 3 M. la ger was aangebracht Met ernstige verwon dingen is de man per politie-auto naar het Diaconessenhuis te P.otterdam over gebracht De vergoeding door Geil. Staten teruggebracht tot f 200,per jaar. Bij hun voorstel van 21 December 1937 deelden B. en W. den raad mede, dat het noodig was, aan school D, waar het aantal leerlingen was terugge- loopen tot 211, een kweekeling met akte te belasten met de leiding van een klasse. Het lag in de bedoeling aan den te benoemen kweekeling met akte een salaris toe te kennen van f 409.per jaar. In afwachting op de nadere goed keuring ging de raad in principe hiermede accoord. Het bedrag van f 400.achtten B. en W. verantwoord, niet alleen uit een finan cieel oogpunt, maar ook omdat zij meen den, geen lagere belooning dan van f 409. per jaar te mogen toekennen, waar hier iemand werd benoemd in een volledige dag betrekking. Ged. Staten dezer provincie konden aan dc begrootingswijziging slechts hun goed keuring verleenen na verlaging van de raming van f 409.-- tot f 200.per jaar. B. en W. konden zich hiermede niet ver eenigen en wel ©enerzijds omdat hun een belooning van f 209.niet redelijk voor kwam en anderzijds omdat zij, in tegen stelling met andere gemeenten slechts aan één school een kweekeling met akte zouden benoemen en dan ook in vergelijking met andere gemeenten voor dit doel zeer weinig zouden uilgeven. In Delft is b.v. aan iedere school een kweekeling met akte verhonden, ter wijl in 's-Gravenhage een kweekeling met akte, die voor de kla3 staat, een salaris van f 600.per jaar ontvangt. In Rotter dam wordt jaarlijks f 20.000.op de be grooting uitgetrokken voor belooning van kweekelingen met akte. Wanneer men dan nog bedenkt, dat aan do bizondere scholen -in deze gemeente een kweekeling met akte is verbonden, dan komt het bezwaar van Gedep. Staten tegen de belooning van f 400.voor één kweekeling met akte, die een volledige dagbetrekking be kleedt, wel in een zeer eigenaardig dag licht te staan. Een en ander hebben' B. en W. in een uitvoerig schrijven aan Gedep. Staten mede gedeeld, waarbij zij zich hebben veroor loofd op te merken, dat handhaving van hun oorspronkelijke beslissing in onze gemeente ook buiten het college van B. en W. in zoo breeden kring zou worden be treurd, dat B. en W. zich onverhoopt genoodzaakt zouden zien den raad voor te stellen bij de Kroon voorziening te viagen. Gedept Staten hebben daarna bij schrij ven van 30 Maart 1938 bericht, dat zij te dezer zake nader met de regeering in over leg waren getreden en dat het resultaat daarvan te zijner tijd zou worden mede gedeeld. Thans schrijven Gedep. Staten dezer pro vincie aan B. en \V., dat het bedoelde over leg met de regeering tot de conclusie heeft geleid, dat voorloopig, in afwachting van een nadere algemeeno regeling, aan liet bedrag van f 209.moet worden vast gehouden. B. en W. willen niet verhelen, dat de afwikkeling van deze aangelegenheid hen zeer heeft teleurgesteld en zij moenen, dan ook den raad te moeten voorstellen zich hierbij niet neer te leggen. Ofschoon Gedep. Stalen formeel aan de begrootingswijziging hun goedkeuring niet hebben onthouden allereerst moet de begrooting 1938 formeel zijn goedgekeurd alvorens aan een wijziging van die be grooting al of niet goedkeuring kan worden gehecht zijn B. en W. van meening, thans reeds aan de Kroon te moeten mede- doelen, welk standpunt dezerzijds wordt ingenomen. Zoo noodig kunnen B. en W. dan na de beslissing over de begrooting 1938 formeel van het besluit bij de Kroon voorziening vragen. Hokodama, We herinneren aan de vergadering van zakendrijvenden aan Hoogstraat, Korte Dam en Dam, die hedenavond in Hotel Beyers- bergen gehouden zal worden en waarin de definiteive plannen voor het houden van een Hokodama-week besproken zullen worden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2