STADSNIEUWS „Kruit en eer" „Gemengd Koor" City-Theater De verduisteringsoefening De organisatie der luchtbe scherming Oranje Vereeniging „Het Nieuwe Westen" Uit het bouwbedrijf De bevolking Groote Roode Kruisoefening Omliggende Gemeenten Dr. Ir. G. L. F. Philips Geestelijke en moreele herbe wapening Het nieuwe sportpark Verkouden - Grieperig? Passage-Theater agenda. BINNENLAND Terbodcn in het openbaar op te voeren. De Seliieilamsche Arbeiders Tooneel; er- eeniging „Tot Steun en den Strijd" bad bet voornemen hedenavond in Musis Sa crum in het openbaar op te roeren het nxli-oorlogsdrama: „Kruit en eer". Na inzage van het stuk te hebben geno men heelt de burgemeester echter bezwaar gemarkt tegen de opvoering in het open baar; in besloten kring is zij echter toege laten. zoodat hedenavond alleen leden en. donateurs van „Tot Steun in den Strijd" en zij, die aangesloten zijn bij den Schïed. Bestiumlcrsbond en dit door het toonen van. een lidmaatschapskaart o£ bondsboekje kunnen bewijzen, toegang hebben tot de voorstelling Personen beneden 18 jaar wor den echter niet toegelaten. Maar we vernemen had de burgemeester vooral bezwaar tegen twee passages in het stuk. Een sergeant heeft zijn mannen uit een loopgraaf, die niet meer te hou den was, eigenmachtig teruggetrokken. Hij achtte het nutteloos opofferen van men» schenlevens onverantwoord. Daarover ont staat een conflict met een generaal, die den sergeant ter plaatse doodschiet. In het laatste bedrijf wit een oorlogs invalide zelfmoord plegen. Hij wordt daar van teruggehouden eu zal als blinde zijn leven wijden aan de vredesactie. Niet alleen deze passages ontmoetten be zwaar bij den burgemeester; ook de heele vortooning is volgens den burgemeester afstootend. Eenige soc.-clem. raadsleden, mevr. U. Benthem-de \Vilde en de lieer A. van Duin hoven hebben nog getracht den burgemees ter op zijn besluit te doen terugkomen, maar dat is niet jrelukt. „Kruit en eer" mag niet in het openbaar vertoond wor den op grond van art. 221 der gemeente wet, waarin bepaald wordt dat de burge meester waakt tegen vertooningen, die in strijd zijn met de openbare orde of goede zeden Ook in andere plaatsen heeft men be zwaar geopperd tegen de vertooning van „Kruit en eer" in het openbaar. Daarbij komt dan nog, dat we juist een tijd van groote spanning en oorlogsdrei ging hebben doorgemaakt ,.D« klokken van Corneville". Op Dinsdag 18 dezer zal de Schïedam- sche Zangverec-niging „Gemengd Koor" hier ter stede een eerste opvoering geven van de operette „De klokken van Comevillo" Deze operette, waarvoor zeer veel belang stelling bestaat, is er een vol humor en zal niet nalaten den toehoorders een ge notvollen avond te verschaffen. Zij ver plaatst ons in de 17e eeuw en is een sa menstel van intriges, van geloof aan gees ten en spoken, waarin tenslotte de waar heid zegeviert De leiding van het instrumentaal en vo caal gedeelte berust bij den directeur van „Gemengd Koor", Ko de Kevzer; de regie bij den Rotterdamschen regisseur. Loc de Groot We verwijzen naar de betreffende ad vertentie in ons blad van heden. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen de volgende geneeskundigen den dienst waar; v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175; Nijen- huis, Burgemeester Knappertlaan en Or- rael, Singel 76. Morgen is geopend de apotheek Het Cen trum, Hoogstraat 118, die ook den nacht dienst waarneemt „Wraak". ,J>e zoon van Tarzan". Clyde Beatty ontmoet Baru, ees^jongen, die' in het oerwoud leeft en die naar de bewoonde wereld is gekomen om assisten tie te zoeken voor de bevrijding van zijn zuster Valerie, de godin van Joba, een stad in een onbekend deel van Afrika. Beatty is bereid Baru te helpen en met behulp van Bonga, een aap, die Barn's beschermer is, slagen zij erin Joba te be vrijden, na opwindende avonturen roet leeuwen, tijgers en andere wilde dieren. Eenmaal in Joba aangekomen wordt het Rnvtlv en Baru lastig gemaakt door Daarna, een. Priester, die tracht bet ben on mogelijk te maken Joba te verlaten. Dagna wordt hierbij geholpen door Dur- bin en Craddock, die op jacht naar groene diamanten zijn, welke zich in den tempel van Joba bevinden. Ten laatste is Valerie bereid om Beatty en Baru te redden, waarbij zij, zich zelf wil opofferen. Op het critieke oogenblik houdt Gom, haar leeraar, haar terug en deze springt, gekleed als Valeric, in de diepte, vóór Valerie het kan verhinderen. Dagna heeft inmiddels Beatty en Barn in vrijheid gesteld. Het gelukt aan Beatty, Baru en Valerie, om Joba te ontvluchten. Juist op tijd, want de stad Joba wordt door een aardbeving verwoest Alg tweede hoofdfilm gaat „Wraak een cowbov-verhaal, waarin Reb Russel met zijn wonderpaard „Rebel* de hoofdrollen vervullen. Het programma wordt geopend met het actueel Paramount Journaal. Woensdagavond is de straat gevaarlijk. Ia ams'uiting op de berichten omtrent de veidmstermgsproef, welke op as. Woensdagavond van tien tot twaa'f nur in Rotterdam, Schiedam eu amlere ge meenten zal worden gehouden,, kan nog woruc.u medegedeeld, dat reeds eerder m «en avond begonnen wordt met een ge deelteüjke verduistering .van de straat; ©r- hclilmg. Hoewel het verbod om zich buiten noouzaak op straat te bevinden alleen geldt gedurende de uren van 10 tot 12 uur, zal het aanbeveling verdienen ook gedurende het eerste gedeelte van den Woensdagavond zoo min mogelijk buiten te vertoeven, daar dan slechts weinig lan taarns radon branden. Voor den geheelen Woensdagavond geldt de waarschuwing, dat het gemeente bestuur g- enerl-ei aansprakelijkheid op zich neemt voor schade e.d. welke tengevolge van of :n verband met de verduistering mocht ontstaan Afschermen van licht. Voor \e'en zal het vraagstuk van het voldoende alschenneu van licht in huis moeilijkheden opleveren. Gisteren hebben v.e reals eenige aanwijzingen daaromtrent gegeven. Een goed en goedkoop hulpmid del is zwart papier, z.g. tuchtbeschermings- papier, dat ook op de tentoonstelling in het cormalig postkantoor werd gebruikt. VermoeUeü'k is dat wel in verschillende winkels verkrijgbaar. Blijkens een adver tentie in dit blad wordt het ook gele verd' dcor de firma H. A. M. Roe'.ants ia strookeu van 1 1L breedte. Een algemeene instructie. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming heeft in samenwerking met den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst een kernachtige en duidelijke uiteenzetting samengesteld van betgeen van alle bij de luchtbescher ming betrokken instanties en ook van de geheeïe burgerij verwacht mag worden. Deze algemeene instructie zet eerst uit een, welke de taak van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst is. Naast deze overheidsorganisatie slaat de organisatie van de burgerij die tot parool heeft: zelfbescherming en zelfhulp, zoow-el individueel als collectief. Daarbij is echter voorlichting, oefening en opleiding onontbeerlijk. De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming wil die verstrekken. De plaatselijke afdee ling van deze vereeniging organiseert cur sussen, elk van drie avonden om de bur gers voor te lichten over eerste hulp bij niet ernstige verwondingenzij wil de burgers leeren hoe gehandeld moet wor den als een aanval uit de lucht wordt on dernomen met brandbommen; zij zal de 'bevolking toonen hoe op eenvoudige, doel matige en goedkoope wijze voldaan kan worden aan den eisch van het voorkomen van licbtwtstraling; ook voorlichting betref fende maatregelen tegen gasgevaar en het inrichten van schuilgelegenheden worden verstrekt. Tenslotte wordt nog een beknopte uiteen zetting gegeven van de organisatie van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst; de stad is verdeeld in 6 ludhtbe- sohenningsvakkenelk vak in wijken en elke wijk weer in blokken. Opgesomd wordt welke hulpdiensten door vrijwilligers moe ten worden verricht en wie daarvoor in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling deze algemeene instructie huis aan hnis te verspreiden; men legge haar niet ongelezen ter zijd®, want zij behandelt in kort bestek een uitermate gewichtige aangelegenheid. Jaarvergadering. In de gisteravond in het Corner Hou.se gehouden algemeene jaarvergadering van de Oranje Vereen Hef Nieuwe u-esten is het bestuur aangevuld, het bestaat thans uit: J. S. Martens, voorzitter, C. A. van der Zee, secretaris, en de heeren Zon- ne, Kruining, Molendijk, van Dijk en Groo- te. Laatstgenoemde heeren moeten hun functies nog onderling verdeelen. Tot leden van de controle-commissie werden gekozen de heeren v. <1. Mark, Bosman en Kuiters. De vereenigmg ,s het afgeloopen jaar be langrijk vergroot. Over het gepresteerde was de vergadering zeer voldaan, en zij wenscble voortgaan op dezen weg. De on derlinge band is hecht en sterk, terwijl eenige gerezen geschillen minnelijk zijn af gehandeld. Bepaald werd, dat het boekjaar van de vereeniging 1 October aanvangt, en dat de inning van de contributies in deze maand zal geschieden. i De plannen tot viering van het 125-jarig onafhamkelijkheidsfeest moeten fcerst ia d© bestuursvergadering worden uitgewerkt. Nog meer dan voorheen zal getracht worden samenwerking te zoeken met an dere vereenigingen op dit gebied. GercL Vereen. Gelnkwensch. De Gerei Vereen. Gelnkwensch heeft 'm de eerste 9 maanden, van 1938 f 427.66 in busjes bij jarigen gecollecteerd. Aan den Laanslttutstheweg. De R.K. S. V. Excelsior heeft de opening van het nieuwe sportpark, dat door de ge meente aan den Laan si ootsche weg wordt aangelegd en dat door Excelsior in ge bruik zal worden genomen, voarloopig vast gesteld op den eersten Zondag ha Mei are. Zaterdagmiddag 15 en Zondagmorgen 16 October zullen voor leden van Excel sior excursie"s worden georganiseerd om het nieuwe sportpark, dat zijn voltooiing reeds nadert, te Lezichtigen. Terstond Dompo inwrijven en inademen. Dit voorkomterger en U bentspoedig beter. m nt> -50 ct. Doos 30 ct. 1 O Bij Apoth. en Drogisten. Controlecommissie ingesteld Door de patroons- cn de gezellen-orga nisaties in het bouwbedrijf hier ter plaatse is een controlecommissie samengesteld, welke tot taak hoeft a~ Het bevorderen der juiste naleving en doorvoering van de bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst; b. Het voorkomen van geschillen; c. Het toezicht op de werking van het honnensielsel, alsmede het nemen van ean- tröle-maatregden d. Het beteugelen van onreêele concur rentie in het bouwbedrijf, alsmede liet tx achten te voorkomen of nit den weg ruimen der beunhazerij. Meer vertrek daxt vestiging. Op eind Augustus jJ. bedroeg de bevol king 6264G Zielen. Door geboorte werd dit aantal in Sep tember vermeerderd met 78 en door vesti ging met 221 zielen. Er overleden de vorige maand 37 per sonen en 868 vertrokken uit de gemeente, 20odat op 80 September de bevolking be stond uit 62540 zielen. Er werden in September 51 huwelijken gesloten. Toston de onoverwinnelijke. Die Ffedennaus. „Die Fledermaus", de vroolijk-hichtige operette van Jo'naun Slrauss, heeft cok haar weg geronde:) naar de film, waarbij do laatste het voordeel heeft, dat do ver schillende «cènes v cel uitgebreider kun nen worden gegeven dan op het tooneel. De operette-tenor flans Weigel zal voor de 300ste maal de rol van ELseastein in de „Fledermaus" zingen en om dit zoovele malen achtereen met de noodige geestdrift te kunnen doen, heeft hij inspiratie noo- dig, welke hij ondergaat van een gesluierde dame, die avond aan avond in een loge verscliijnt Dat dit zijn eigen vrouw is, daarvan heeft lxjj geen vermoeden. Na de vooretelling, als er een feest te zijnen huize gegeven zal worden, trekt hij zich even in zijn slaapkamer terug, valt in slaap en droomt de geheele „Fledermaus", waarbij niet zijn collega's, doch de men- schen nit zijn naaste omgeving de rol len vervullen. Waarbij hij tot de ontdek king komt, dat zijn eigen vrouw toch de beste levensgezeltin voor hem is. Natuur lijk komen er verschillende vermakelijke tooneeltjes voor, waarbij we inzonderheid wijzen op de gevangenisscène. Voor de pauze gaat „Tnscon de moyer- winneljjke", een amusante Wiïd-Westf ilm, terwijl Popey the Sailor weer present is. SCHIEDAM. Passage Theater. 8.15 trur. 1- Tucson, de ■onoverwinnelijke; 2. Die Fleder maus. Zaterdag en Woensdag 2 uur en Zondag 3 nur. Matïnée. City theater, 8.15 uur. 1. De zoon van Tarzan2. Wraak. Zondag 3 en 5 uur. Matinee. 8 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Arb. Tooneel vereen. Tot steun ïn den strijd. „Kruit en eer". (Besloten voor stelling). 8 Oct. Maison Westhuis. Openïngsbal. 9 Oct. Bovenzaal R. K. Volksbond, 1—2 uur. Receptie. 8 uur feestavond 80-jarig beslaan De Hanze. 10 Oct. Musis Sacrum, 8.15 uur. Openbare seance „Harmonia". Medium me vrouw Artmann van Rotterdam. BOTTERDAM. 8 en 9 Oct. Tivoli Schouwburg, 8.30 u. De Rotterdammers. Cva heeft geen... Vader. 8 en 9 Oct. Groote Schouwburg, 8.15 uur. Het Nederl. Tooneel. Pater Mala chius' Mirakel. 9 Oct. Ons Huis, 2.30 u. Piano-recital Ma rinus C. Salomons. Heden tot cn met 10 Oct. De Bijenkorf. Tentoonstelling „Rondom Rem brandt." Heden tot en met 9 Oct. Doelen 1—5 en 7—11 nur. Bems Dameskroniek. 11 Oct Wilhelminakerk, Oranjeboomstraat, 8.15 nur. Orgelavond Felke Asma. Bioscopeo. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Test-piloot. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u Test-piloot Grand. 2 u. 7 u. 9.15 n. De brand van oud-Chicago. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De Patriot Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Madame Bovary; Het mysterie van de JU 52. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. De weg naar Bio- Studio. 2 u. 7 u. 9.15 u. De Wildzang. Naar Den Haag werden vele „ge wonden" vervoerd. De Cinconc het centrum voor het district Rotter dam. Het Atedexlandsche Roode Kruis heeft een taak zoowel in vredes- als in oorlogs tijd. Hoe die taak in vredestijd wordt uit gevoerd, is algemeen bekend; zoowel bij een ongeval, dat het individu treft als bij gi'oote rampen als spoarvvegongovaJlen, oveistrocmingen en ontploffingen zijn de Roode Kruismannen steeds bereid hulp te verleunen. Gelukkig heeft het Ncd. Roode Kruis, in eigen land althans, nog nooit zijn oor- logstaak behoeven te vervullen, maar toch moet het daarop voorbereid1 zijn. En daar om wordt vandaag in dit district een groo te oefening gehouden, waaraan ook een 16-tal leden van de Scliiedamseho Rood© Kruistransportcolonnê deelnemen, de helft als helpers, de helft als „gewonden". Als ploegcommandant treedt de heer G. Krabbendam op. Op het gevechtsterrein verleent de mili taire geneeskundige dienst in hulp- en hoofdverbandplaatsen de eerste hulp. Daar na worden zieken en gewonden verder ver voerd naar het achterland. Dit vervoer geschiedt door het Roode Kruis, ondier supervisie van den militairen geneeskundi gen dienst. De oefening van heden heeft betrekking op het massa-vervoer van gewonden; er wordt aan deelgenomen door allo transport- colonnes in Zuid-Holland, ten getale van 255 man en voorts door een 30-tal help sters en een aantal artsen-sectiecomman danten. Vexondei'sleld wordt, dat in de Zuide lijke provincies een gevecht hoeft plaats gehad en dat een groot aantal zieken en gewonden naar Den Ilaag moet worden vervoeTd, om opgenomen te worden in drie ziekenhuizen, in een noodziekaninriohtilng te Foorburg en een noodhospitaal, dat op geslagen is op het Malieveld' en waarvoor de ambulance-tent, die dienst hoeft ge daan tijdens den Ilaliaansch-Abessijnschea oorlog, gebruikt wordt. De Roode Kruistreinen, waarmee bet vervoer der gewonden plaats heeft gehad, hebben hedenmorgen 8 uur zoo werd aangenomen de lijn Rotterdam Woer den Breukelen Amsterdam bereikt. De verder loopende spoorwegen zijn niet beschikbaar en daarom worden de gewon den van Rotterdam en Gouda naar Den Haag getransporteerd per auto, schip of ander voertuig. Om meer ruimte to krij gen ïn het Leidsche ziekenhuis moesten ook daar verpleegden naar ziekenhuizen in de residentie worden overgebracht. De aangebrachte gewonden worden in Den Haag gesorteerd in de voormalige goe derenloods S.S. Rijnstraat en in een loods aar> de G oudriaankade. De laatste is gere serveerd voor de gewonden uit de groep Rotterdam eu de groep Delft. De groep Rotterdam bestaat uit de transportcolonnes Rotterdam, Schiedam, Overschie, DordTecht, Gorinchem, Slie- drecht en Leerdam. Het gebouw Cineone bij de Mathenesserbrug te Rotterdam was het verzamelpunt. Daar hebben de leden van de transportcolonnes eerst bij 65 ge wonden de vereischte verbanden gelogd aan elke gewonde was een kaart gehecht, die de aard van. de verwonding vermeld de en daarna zijn de gewonden met motorbooten en auto's naar Den Haag begeleid. Om 10 uur begon het transport, dat te water ongevfeer 3 uren in beslag zou nemen. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer P. J. W. Beu kers is gisteren aan de Leidsche universi teit geslaagd voor semi-arts, en nog niet bevorderd tot arts, zooals ons uit Leiden werd gemeld. Drie auto's in botsing. Gistermiddag om kwart voor twee is op de Koemarkt een aanrijding voorgevallen. Een taxi, bestuurd door 0. B. H. v. d. B. moest stoppen, een achter deze taxi rijdende auto stopte eveneens, doch werd hierbij aangereden door een hier wteer achter rijdende autobus, bestuurd door LI K., met het gevolg, dat allo drie auto's met elkaar in botsing kwamen. De wagens werden allo licht beschadigd Houten loods ingestort. Tengevolge van den storm is gistermid dag een houten loods, staande op het ter rein van de voormalige kaarsenfabriek Apallo, ingestort. VLAARDINGEN. Dagcursus VissclxerijschooL Met ingang van 1 Januari are. wordt de dagcursus van de Visscherijscihool opge heven. Opbrengst collecte, De collecte voor „Volksonderwijs", welke Zaterdag werd gehouden, heeft f210.39 opgebracht. Geslaagd. Bij het te Leiden gehouden examen van apothekersassistent is geslaagd mej. M. Teygeier van hier. Opgeroepen waren vier candidaten. Geslaagd voor het machinisten-examen diploma A, de heeren G. van der Poel en G. Angenent, heiden van hier. Stichter van het Philips-Concern, wordt 81) jaar. Dr. ir. G. L F Philips, die in lS9t inet zijn vader Frederik Philips als geldgever, do Firma Philips Co. te Eindhoven op richtte,- werd op 9 October 1858 te Zalt- bommel geboren. Na do H.B S. te Zalt- bommel en ie Arnhem bezocht te hebben, studeerde luj aan de Technische üooge- sehool te Delft, waar hij in 1SS3 het di ploma van werktuigkundig ingenieur be haalde. Als student bad dr. ir. G. L. F. Philips ïeeds groote lielangstelling voor de chemie. In een eigen laboratorium te Zaltbonuncl on te Amsterdam werden destijds al door hem pioevon genomen voor de vervaar- digiitj, van hooldtaadlampen. Dit leidde in 1891 tot de oplichting van een gloeilam penfabriek te Eindhoven onder de Firma Philips A Cowaartoe een kleine leeg- slaande bukskinfabriek werd aangekocht, waarin onder leiding van ir. G. L. F. Philips met de fabricage van kooldraad- gloei'ampen werd begonnen. De zaken gingen de eerste 3 jaren lang niet rooskleurig, zoodat men bijna ertoe was overgegaan de fabriek weer te slui ten. Ir. 1894 werd voor het eerst zonder verlies gewerkt. In 1S95 werd de broeder van ir. Gerard Philips, de heer A. F. Philips, thans pre sident-directeur van het Philips concern, als commercieel leider in de firma opgenomen, zoodat ir. Gerard Philips zich geheel aan* dr, technische ontwikkeling van de gloei lamp kon. wijden. De Firma Philips Co. werd in 1912 omgezet in de N.V. Philips Gioeilampen- fa blieken met een kapitaal van £6.000.000. Sindsdien werd het kapitaal eenige malen verhoogd, het bedraagt thans circa f 68.000.000 Naast een steeds grootere pro ductie van gloeilampen, heeft de fabricage van radio- en andere electro technische artikelen mede tot de groote expansie do zer onderneming bijgedragen. Die Senaat van de Technische Hooge- school te Delft verleende in 1917 aan ir. G. L. F. Philips liet doctoraat honoris causa in de Technische Wetenschappen. Be gin 1922 trok deze zich als directeur ulx, de zaken texrug, als commissaris neemt dr. ir. G. L. F. Philips nog steeds actief deel aan den gang van zaken van het Philips- bed rijf. De huidige omvang van liet Philips-con cern. getuigt niet alleen van durf en on dernemingsgeest, maar ook van het des tijds zeer juiste inzicht van dr. ir. G. L. F Philips in de toekomstige ontwikkeling van het vcrlichtingswezen. Het is onge twijfeld veler wensch, dat hij nog vele jaren getuige moge zijn van den bloei dezer door hem in het leven geroepen belangrijke nationale industrie. Belangstelling van H.M. de Koningin. De onderteekenaars van dt-n eersten op roep tot geestelijke en moröele lïerbewa- penïng zenden ons wederom ©en sobrvjvfen, waarin o.a. het volgend© wordt medege deeld: Onze oproep tot geestelijke en moreel© herbewapening heeft in wijden knng weer klank gevonden. Zooveel bewijzen van in stemming mochten wij ontvangen, dat aa!a persoonlijke beantwoording niet kan wor den gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Ko ningin, die door Hme openlijke instemming onzen oproep zoo nadrukkelijk heeft onder streept. De bespreking waartoe Hare Majesteit enkelen onzer heeft willen uifcnoodigffii en welke aanvankelijk bepaald was op 26 Sep tember, heeft in verband met de politieke omstandigheden eerst op 6 October plaats gehad. Met het oog op d© groote betóa- kenis van de moreele herbewapening ivensehte Hare Majesteit voor deze bespre king ruimschoots tijd en aandacht be schikbaar te stellen. Nu het onmiddellijk oorlogsgevaar is af- geweod, dient de kans, die dit uitstel ons biedt, te worden aangegrepen. De spannend© dagen die wij doorleefden, hebben een algemeenen oorlogsafkeor ge openbaard. Die afkeer schiet in kracht te kort indien zij zich niet richt tegen de diepste oorzaken van den oorlog. Welke fouten heblien geleid' tot deze cirish Zijn het niet dezelfde die de aanleiding zijln van de meeste moeilijkheden in liet leven: Angst voor verlies van eigen bezit, macht en prestige? Zelfzucht, die zichzelf, eigen familie, eigen belangensfeer, eigen. land wil veiligstellen ten koste van anderen Verheimelijking van eigen bedoelingen ©n wantrouwen in des anderen bedoelingen? Deze fouten te zien in andereu is gemak kelijk, maar baat weinig; deze fouten te ontdekken in zichzelf en in eigen volk en ze tevens te herstellen, is moeilijk, maar verhoogt het moreele peil van het volk. Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw. Onze christelijk© beschaving is ten dood© gedoemd, tenzij zich in het leven van elk volk een nieuwe moreel© kracht baanbreekt. Br/ militaire paraatheid' alleen, hoe noodig ook, mogen wij het niet laten, Daarnevens moeten wij, als volk ©n als individu ©OS

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2