ZATERDAGSCHE POST l¥i| verl enschen en dingen van Rome jëaierdagsclie Post 11 V! TUSSCHEN BRITS EN KUCH Strijden vriendschap tusschen Rome enJuda^ van een historisch standpunt bezien. Gemengd Nieuws Een Amerikaansche blauwbaard Rare gewoonte eischt menschen- levens HET AFGEZWAAIDE BLAADJE BERICHT Praagsche Spreuken Aggebenesjl Ik ben er uit gebenesjourd. WH VERDUISTEREN NIETS! Bij ons kunt u zien wat u drinkt. Zit u iets puk Hebt u ergens last van Gaat het niet naar uw zin? SPREEK MET ADOLPHE EN 'T KOMT IN ORDE LaatADOLPHE HET DOEN Onze Lampenist onder de wapenen. „On revient toujours et ses premiers amours" In 139 voor Christus werden voor de eerste maal de Joden uitgewezen uit Rome. En dit heeft zich in den loop der geschie denis velen malen herhaald. Onder keizer Caligula vond in Rome de eerste Jodenpogrom plaats. En ook dit heeft zich in den loop der geschiedenis enz. In 1358 werden de Ronieinsche Joden door paus Paal IV voor de eerste maai in een ghetto opgesloten. Evenals de an dere- vijoi. "i-a hetoogingen heeft zich ook dit, enz. De strijd tusschen Rome en Juda is dus geen nieuwtje. De vervolgingen ech ter zijn altijd tamelijk wel zonder uitwer king gebleven, daar het den Joden na kor tere of langere perioden van. onderdruk king steeds weer gelukte, tot nóg grootere macht en aanzien te komen. Zuiderling en Jood. In het hionde Noorden ziet men over het algemeen geen groot verschil tusschen den donkeren Zuiderling en den gelijkkleu- rigen Jood: heiden klein en met kroes haar, beiden begaafd met ongelimiteerde talenten voor woord en gesticulatie, bei den verslaafd aan „handelen", beiden niet nog veel andere punten van overeenkomst roer den oppervlakkigen beschouwer. Dit ia echter een groote fout Het beste be wijs van het tegendeel is de geschiedenis, waarin deze twee steeds tegenover elkaar hebben gestaan. De ééne keer was de ééne boven, de andere keer de andere. Werkelijk verzoend hebben ze zich nooit En de assimilatie, die één der heclitste fun damenten was van het Romcinsche keizer rijk, dat alle onderworpen volken als het ware opzoog en van de Kerk van Rome, die in den tijd der werkelijke macht het zelfde deed met alle bekeerlingen, is al tijd door de Joden zelf tegengegaan. ,,Bek«ring" der Romeinen. Rome heeft Jeruzalem tweemaal ver woest en zoodoende het meeste tot de verspreiding der Joden bijgedragen. Wat niet zeggen wil, dat hun decentralisatie daarmee begon of dat dit hun eerste in trede was in deze hoofdstad der wereld. Historisch is hun eerste optreden in Rome hekend in 141 voor Christus. Maar hun. eerste immigratie heeft al veel eerder plaats gevonden. mm I mmmmm M mm m mmm De eerste reden voor de vervolgingen was vooral, dat de Joden zich met veel te veel hartstocht en onvoorzichtigheid wijdden aan de „bekeering" der Romeinen. Het eerste uitwijzings-edict is dan ook ge baseerd op dit „gevaar voor de oud-Ro- meinsche zeden". Later werden ze, tot er gernis van beide partijen, vaak verward met de Christenen en gelijkelijk mei deze om hun exotischen godsdienst en gebrui ken gehaat en veracht. Nog later was het hun macht en hun rijkdom, die de hooge kringen tegen hen opzette en hun privi leges, die ze bij het volk gehaat maakten. Maar slecht is het hun in Rome eigen lijk altijd maar korten tijd gegaan. Aanvankelijk arm. Ixi eerste Joodsche immigranten in Rome waren arme kleine handelaars en mars kramers. En als zulke betrokken ze wo ningen in het armste, vuilste stadsdeel van Rome, de volkswijk Trastevere: „Transtiber", dus aan de overzijde van de rivier. Hier vormden ze weldra een eiger. kwartier en wel slimmerwijze daar, waar de handelsschepen, die uit Ostia den Tiber opvoeren, voor anker gingen j bij het iujereiland. Zoodat ze, om zoo te zeggen, direct aan den bron van alle rijkdom za ten. En ongemerkt trokken ze de rivier over en kwamen aan de „betere" zijde terecht. Hk - bouwden ze hun hoofdsyna goge en hier werd ook naderhand het ghet to ingericht. Nu nog heet dit stadsdeel in den volksmond het ghetto en is hoofd zakelijk door Joden bewoond. Wel te ver staan door kleine, arme en en bescheiden: dc „grooteu" hadden weldra villa's en paleizen over de heele stad, die in rijk dom wedijveren met die der patriciërs en adellijken. Toen in 70 na Christus, Jeruzalem ver woest werd, werden heele scharen Joden, tezamen met de schatten uit den tempel van Salomon, in triomf naar Rome ge bracht, waar ze, zooals éénmaal in Egyp te bij den bouw der pyramiden, voor der bouw van het Colosseum slecnen moesten metselen. Maar zo hebben aan de oevers van den Tiber niet, zooals aan de waleren van Babyion, „weenend temeer gezeten". Het is hun integendeel alras hèèl goed gegaan. Zóó goed zelfs, dat de dichter vertwijfeld klaagde: „Ocb, had Rome toch maar nooit Jeruzalem verwoest! De over wonnenen schreven den overwinnaars de wetten voor!'" Onaangename slaven. Een der hoofdzaken daarvoor was, dat zij halsstarig vasthielden aan hun reli gieuze regels, op den Sabbath niet werk ten, de spijzen der Romeinen als onrein verachtten en daarom zèèr onaangename slaven waren, die iedere Romein graag «sa voor een schijntje verkocht. En omdat ze zoo goedkoop verhandeld werden, kocht de reeds bestaande Romeinsche Jodlengo meenscbap ze in grooten getale vrij en won daardoor aan politieke en economi sche macht. Zoo konden de Joden weldra, in Rome huil eigen wetten handhaven en ze deden dit op de htm eigen radicale manier. Ze bouwden negen prachtige sy nagogen en wisten door de strenge afzon dering, waarin ze zich van de overige bevolking hielden, door hun „anders" zijiu en hun. exotische gebruiken, de verwende geblaseerde Romeinen alras tot nieuws gierigheid, daarna tot achting, en einde lijk zelfs tot navolging te dwingen. Onder de dames der Romeinsche aristocratie wend het weldra „mode" in de synagoge te gaan en den Sabbath te houden; en het gold als bizonder chique „kosjere" di ners te geven. In aanzien. Hierdoor steeg hun macht en invloed natuurlijk geweldig, evenals het aantal prosclyten. En do „staat in den staat' breidde zich steeds meer uit. Alras genoten ze niet alleeu burgerrech ten, maar zelfs veie voorrechten en privi leges, die de Romeinen niet bezaten. Toen bijv. Caesar een strenge wet uitgevaardigde, waarbij alle Romeinsche brooderschappen, colleges en vereenigingan verboden wer den, omdat deze konden leidon tot gehei me samenzweringen tegen dan staat, von den deze op de Joden geon toepassing. Als de gebruikelijke korenvenloeling toe vallig op een Sabbath plaats vond, moch ten de Joden hun aandeel na dén Sab bath afhalen. Ook waren zij gedurende het Sabbathjaar vrijgesteld van bepaalde belastingen en ze genoten dispensatie van militairen dienst. En buitendien, werd hun toegestaan, hun jaarlijkscbe tempelbelas ting naar Jeruzalem te verschepen, hoewel het keizerrijk toen reeds deviezen wetten bezat, waarbij het iederen Romein, zon der uitzondering zelfs voor de adellijken, verboden was, goud in groot© hoeveel heden uit te voeren. Toen Flaoo, één der „finantieelo ministers" van het keizerrijk dit verbood en het Joodsche goud. in be slag liet nemen, werd hij zelfs om deze ongehoorde daad voor het gerecht gesleept. En hij had alleen aan het feit, dat Cicero zijn verdediger was, zijn vrijspraak te danken. Anlj-semïtisme. (dcero, die een geweldig anti-semiet was, nam die zeldzame gelegenheid te baat, oin zijn Jodenhaat openlijk te prediken; wat voor die dagen een moedige daad mag worden genoemd, want hj riskeerde daartoe zijn populariteit bij het volk en zelfs zijn leven. Over het algemeen kan men zeggen, dat in die tijden velen, die zich tegen de Joden keerden, „onschade lijk"* werden gemaakt. Slechts in weinige gevallen waren het de Joden, die de on aangename gevolgen ervan ondervonden. Zoo onder keizer Tiberius, toen Satumino, één der machtigen van den Senaat, om persoonlijke redenen van haat (zijn vrouw had zich door Joden laten "lrekeeren'', die baar hj die gelegenheid groote sommen goud en geld hadden laten betalen) er 4000 gevangen nam, die hj in militairen dienst naar Sardinië stuurde, waar ze, vol gens Tacitus (Annalen II, 35) „door het slechte klimaat binnen korten tijd stier ven", en de anderen gebood, binnen drie dagen hun geloof af te zweren of Italië te verlaten. De slechtste tijd. Maar het slechtst is het den Romein- schen Joden vergaan in don tjd1 der pau- soljke regeering Nadat ze het in de Mid deleeuwen tot groote macht en invloed hadden gebracht, sloot Paulus IF ze in 155S op in een ghetto, dat ze alleen overdag in een belacheljke Weeding (gele jas en bi au we hoed/, die hen aan de spot lust van het vo!k vrijgaf, mochten ver laten. Tweemaal per jaar moesten ze op straffe van zware boete, in een speciale kerk mn den rand' van het ghetto dc Mis bijwonen pn wie niet oplettend toe hoorde, were met een jzeren staat op het hoofd getild. Maar het ergsle waren de Jodenrennen op het Corso, van piazza in Lucina tol piazza Venezia, welke af stand (ongeveer 11 K.M.), de Joden half naakt in looppas achter ezels moesten af teggen. Wie achterbleef werd door het volk bespot en g^geese'.d. En op het his torische bakon an palazzo Venezia, van waar thans de Duce zijn redevoeringen houdt, stond de paus. om den uitslag aan do tinalo persoonlijk bij te wonen. Dit schouwspel heeft geduurd1 tot de Fran- schc revolutie, en werd van 18151845 opnieuw ingevoerd.- dus nog n et eens hon derd jaar geleden. Men kan dus werkelijk niet beweren, dat liet anh-semitisme een nieuwtje is in Rome. .Men zou hoogstens kunnen zeg gen, dat hoi fascisme de verdiensten der huidige Joden niet naar waarde heelt ge schat. Want nog twee weken na het be zoek van Ililieï* aan de hoofdstad van Italië, hingen in het ghetto pathetische hakenkruisvlaggetjes van 50 centesimi (5 cent) hel stuk «rt do ramen dier armelijke woningen, toen ze uit de rjke wjken en van de fascistische gevels allang waren verdwenen.. N. K. Vermoordde dansmeisjes ©a wierp de lijken voor de krokodillen. In een plaatsje hij San Anfhonio, in Texas (Ver. Stalen) is een moderne blauw baard ontdekt. De man, Joe Ball geheeten, hield er een drankgelegenheid on tevens een krokodüllenboerderj op na. Voor zijn drankgelegenheid had hj danseressen noo- dïg, maar verscheidene van de meisjes, die "hij Ball in dienst gingen, keerden nooit weer terug. Wel werd er in de streek reeds gemompeld over moorden op de boerderj van Ball, maar daar deze trouw naar de kerk* ging en een voorbeeldig leven scheen le leiden, liet men hem met rust. Dezer dagen pleegde Balt zelfmoord en oniniddellijk' werd door de po'iüe een na- de onuerzoek ingesteld. Een neger, die bij Ball had gewerkt, was spoedig aan het spreken te krijgen. Hj zei, dat zijn vroe gere baas de verdwenen danseressen had gedood en haar Ijken aan de krokodillen had gegeven. Fen der moorden was nog sleehls drie weken geleden gepleegd. De neger hielp Rail om de sporen van 2jn misdaden uit te wisschcn. Fen andere- getuige is komen verklaren, hoe hj in 1932 gezien had, dat Ball een vrouwenlichaam sleepte naar de plaats waar de krokodillen zich bevonden. Ball bedreigde den getuige, hem, zijn vrouw en rijn kinderen fc zullen dooden, indien Lij Iets zou vertellen van hetgeen hij gezien had. In het huis van den moordenaar zjn talrijke brieven gevonden, waaruit blijkt, dat Ball een moderne blauwbaard was, met een groot aanlal moorden op zijn geweten. Wilde stieren richten onheil aan. Te Villa Franco de Xira, bij Lissabon, hebben wilde stieren, die voor een stieren gevecht waren losgelaten, eenigo slachtof fers gemaakt en groote materieel© schade aangericht. Fen uit tal van kleine Spaansche steden overgenomen gewoonte wil, dat de stieren in vrijheid door de straten der siad naar het stieren park gaan. Een groote menigte nieuwsgierigen windt de stieren dan door geschreeuw op. De stieren werden bang en wier pen zich plotseling op de menigte. Er ontstond een paniek. Verscheidene e'alages werden vernield. Zij stormden zelfs op auto's in, welke beschadigd werden. Drie personen werden gedood en zeslien ge wond. Pas na twee uur waren de beesten overmeesterd. 7» JAAR6AKG ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 No.50 Wij geven ons vijftigste num mer uit. Dit heuglijk feit wen- rchen wij voor hij te gaan tonder er ruchtbaarheid aan te geven. Met deze eenvoudige medededing volstaan wij dan ook. Onze trouwe lezers weten ons toch wel te vinden, (voer ken die het niet wetenin het Cafeetje aan den Overkant) en wij zijn daar den gebeden dag ter -beschikking voor bet in ontvangst nemen van gduk- wenschen en geschenken. DE POSTBODE. BUITELLAND DE NIEUWE KOERS Onze Actuals murmureert: Het was toch werkelijk wei hard noodig, dat er verandering kwam. Alle dagen bruine boenen is ook zoo lekker niet. En van een veranderingetje kikkert de mensch op zijn tijd wel eens op. Sleur is funest. En nu kunnen de uitgevers van atlassen ea aardrijks kundeboeken en ook de leeraren en onderwijzers eens wat nieuws aan onze jeugd voorleggen, opdat de jongelui gaan beseffen, dat niets zoo verander lijk is als de menschen en de grenzen. Twintig jaar geleden rolden konings kronen over de straat. Wij zijn in dien tusschentijd nederiger geworden in onze eischen en zijn nu tevreden met een presidentszelel, die vacant komt. Twintig jaar geleden werd onder den zegen van recht en rechtvaardig heid het aanzijn gegeven aan nieu we landen, maar recht en rechtvaar digheid bedienen zich nu van mo derner, sneller methoden. Wat twintig jaar geleden het resul taat van de overwinning was, is nu de consequentie van de nederlaag geworden. Waarmee ik maar zeggen wil, dat er toch wel iets nieuws onder de zon is en dat wij niet behoeven te treu ren. omdat het leven zoo saai is. STADSNIEUWS GEMANGELD NIEUWS DE STORM Blijkens waarnemingen van onzen weer- en onweerkundige was de storm, die deze week gewoed heeft, een tem porair e ven wich tsverschijnsel na den hoogen luchtdruk van de vorige week. De abnormale barometerstanden in Centraal-Europa waren oorzaak van een afvloeien van de zuivere lucht, die zich plotseling in beweging zette en boven Beieren een centrum vormde. Te München was het vorige week Vrij dag dan ook prachtig weer. De bewe ging zette zich voort lot over de Noordzee. Van andere zijde deelt men ons echter mede, dat de plotseling veran derde weersomstandigheden het ge volg zijn van het feit, dat de menschen zoolang hun adem hebben ingehouden. DE VERDUISTERINGS PROEF Voor de lezers van de Z. P., die willen meedoen aan de binnenkort te houden verduisteringsproef gelden de volgende regels: Stipt op het aanvangsuur van de proef staakt u het lezen van de Z. P. Het tijdstip van aanvang wordt bekend gemaakt door den Postbode, dia e; e - handig in zijn handen zal klappen. U staat dan op, neemt afscheid van uw vrouw en doet het licht uit. Als u geen vrouw hebt, doet n toch het licht uit. Voor het geval u het licht niet uitdoet, hoeft u ook geen afscheid te nemen. En als u geen vrouw hebt en ook het licht niet wilt uitdoen even min. In leder geval moet u er voor zorgen, dat men buiten' niet kan zien wat u binnen doet. Zoo'n knus avondje is op zijn tijd ook wel eens leuk. Het beste middel om te verduisteren is dichtplakken met de Z. P. Wer kelijk, dichtgeplakt met kranten is nog zoo gek niet als het lijkt. Tenslotte nog de volgende consignes, die stipt opgevolgd moeten worden, wil deze proef slagen: Matig eten, liefst een koud nagerecht en een pousse café. Niet rusten na het eten, althans niet te lang. Eiken dag een glaasje. Gebruik an 1 i-rheumatiek-lakens. Proeft onze overheerlijke boter biesjes. Verder zijn wij gaarne bereid u inzake mogelijke duistere punten nog nader bij te lichten. U kunt overigens het best naar bed gaan. De IS UW LIJFBLAD GEWORDEN GEEN WONDER. NA 3ES WERK- T II 3DEREN ZATERDAG WEER DE ZJP. Geen afgeschermde lampen en geen halve glaasjes. Van buiten donker, yan binnen licht Het h verboden cp straat te ioopen. Komt daarom Woens dagavond naar het Cafeetje aan de Overkant cipe van de „onverwachte ontmoeting" en de „impulsieve reactie". Blijkens rapporten van buitenlandsche proef nemingen zijn de resultaten van dit onderwijs zeer verrassend. De methode werd ontdekt en voor het eerst toe gepast in Australië. Een autobus reed met een normaie snelheid door een bocht, toen plotse ling als uit de aarde opgerezen een klein meisje dicht voor de wielen ver scheen. De chauffeur remde vertwij feld, maar het was reeds te laat, de arme kleine werd overreden. De passagiers, die door den schok van het remmen door elkaar geworpen waren, zagen nog slechts dat een blond hoofdje onder den radiator verdween. Toen de wagen tot stil stand was gekomen en de passagiers, onder wie enkelen een emstigen ze nuwschok hadden opgeloopen, naar buiten stormden, zagen zij dat slechts een pop overreden was. Deze was door de politie opgesteld om de chauffeurs tot leering te strekken. Dit voorbeeld heeft uiteraard na volging gevonden. Zoo zullen de fiet sers opgevoed worden door een een zelfde methode, waarbij dames met kinderwagens plotseling links of rechts uitwijken. Voor voetgangers zullen op enkele plaatsen van de stad piano's en buffetten uit de tweede étage omlaaggeworpen worden. De spoor-, wegen hebben reeds bekend gemaakt, dat op grond van deze theorie de afsluiting der overwegen onnoodig is geworden. Voor het verscherpen van de aandacht van tramconducteurs zullen verschuifbare rails aangelegd worden, die automatisch in werking treden bij de nadering van een tram. Ook wij verwachten wel het een en ander van deze aanschouwelijke onder wijsmethode. VERTROUWELIJKE VRAGEN MODERN VERKEERS- OMBERWIJS Het ligt in de bedoeling, dat binnen kort wederom een uitgebreide open bare cursus in verkeerstechniek ge geven zal worden. Daartoe worden de weggebruikers In verscheidene ca tegorieën verdeeld, welke elk afzonder lijk zullen worden onderwezen. Het onderricht is gebaseerd op het prin- Mevr. VV. H. te S, De vorige week heb ik bij mijn kruidenier 50 pond rijst, 2 balen bruine boonen, 80 blik groenten, 4 vaatjes zeep en 25 pak braadvet besteld. Nu wil hij dat alie- masJ afleveren. Wat moet ik nu doen? Antw.: Stuur de rekening maar naar Chamberlain, misschien betaalt hij haar wel niet. Mej. G. van der P. te S. Weet n een goed middel tegen wandluizen? Antwoord: Doodslaan. S. D. te O. Uw vraag was te ver trouwelijk. Wij kennen uw verloofde trouwens niet. A. de G. te S. Kunt u mij ook een goede ligplaats voor mijn boot aanwijzen? Antw.: U kunt haar het best op zolder nemen. ÉÉN WOORD EN WIJ ZIJN BIJ U! Hoe staat het met uw schulden? Wordt de deur waarder lastig? Wend u zich tot oris en u hoeft geen cent meer te betalen. Preekt de dominé niet naar uw zin? Eén telefoontje en wij zorgen ervoor dat u zich niet hoeft te ergeren. Onze methode is afdoende. Hebt u lastige buren? Vertrouw hen aon ons toe en rondom uw huis heerscht een stilte als van het graf. Onze bemoeiingen strekken zich ook uit tot het buitenland. ADOLPHE N.V. DE ZWARTE ADELAAR Onze Lampenist heeft hieronder enkele zijner ervaringen geboekstaafd, opgeloopen tijdens de dagen, dat hij zijn plicht voor het vaderland deed: Het bleek, dat ik ook nog geschikt geacht werd om het heerlijke „graue Felduniform" te dragen. En zoo zit ik nu heel gezellig op kilometerpaal 87 aan den weg van A. naar B. (plaats namen mag ik van den luit niet noe men) en ik tik mijn lr» t.tp 1 1 ogen van de afgeloopen dag»" nu aan het afzwaaien, l.t - dagen lang heb ik op kuch getorld en vertier op mijn brits en tenslotte ook nog op mijn beenen. Ik hoefde niet mee op marseh. Daar was ik te fijn voor ge bouwd. De eerste dag was verreweg de pret tigste. Na aankomst te C. werden wij met ons allen naar een keurig school gebouw gebracht met lage ramen, waar doorheen het welwillende pu bliek ons allerlei lekkernijen toewierp. Ik bemachtigde anderhalf pond olie nootjes, een stukje van een reep melk chocolade, acht heele sigaretten en veertien peukjes, een half ons tabak en een pakje boter. Maar in de cho colade zat een stukje ijzerdraad. Intusschen heb ik wel gemerkt, dat ik het nooit ver zal brengen in de krijgskunst. In de eerste plaats mis ik daarvoor de noodige destructieve elementen in mijn karakter en in de tweede plaats ben ik veel te critisch. Ik heb al wat ruzie gehad met den luitenant. Gisteren nog. Wij moesten dat wil zeggen^ de andere jongens een marseh maken van anderhalf uur. Ik had natuurlijk weer lichten dienst en was even bij den kastelein aan- geioopen, van wien ik hoorde, dat er 's middags een biljartwedstrijd om hammen gehouden zou worden. Nu moet u weten, dat er in onze compagnie reuze biljarters zitten. Dus zeg ik tegen den luitenant, dat het strate gisch en psychologisch beter is om niet op marseh te gaan, maar de com pagnie een paar uur vrij te geven. Maar daar kwam niets van in en toen ik zei, dat daaruit wel bleek, dat hij niet voldoende op de hoogte was met de ontwikkeling van de plaatselijke toestanden, moest ik inrukken. Dat is nu maar een staaltje van behandeling in vredestijd. Hoe moet dat gaan als het eens ernst wordt. Maar over het algemeen heb ik toch niet te klagen gehad. De boeren hier waren erg vriendelijk, mac ze zullen wel van tevoren geweten heb ben, dat we toch maar tien dagen zouden blijven. De hartelijkheid wras er gisteren al bijna uit, maar toen was ook al het stroo opgebruikt, de boom gaard leeg en drie meiden waren ver liefd geworden. Toen zijn we naar huis gegaan.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6