EERSTE BLAD. Vrijdag 14 October 1938 De Hongaarsche eischen 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). BUITENLAND De onderhandelingen met de Siowaken te Komaron afgebroken. Een beroep op de vier groote mogendheden. Wederom betoogingen te Weenen Geen volksstemming De strijd in Spanje De toestand in het Verre Oosten ingeland De terreur in Palestina België Duitschland Frankrijk Postrekening No. 5311. Itaüië Vereenigde Staten Int. Samenwerking BINNENLAND Oefening van den luchtwachtdienst Rotterdam en de vliegveldkwestie Jaarsveld voldoet niet Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal 2.frauco per post f 8.50. Prijs per weck: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen -.- •den dagelijks aangenomen. Advertentien voor 'iet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau óesorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT i. friJs dcr Advertentien: van 1—5 regels I 1 55: N fl 91Q Q 9 Iedere regel meer J O 30, in liet Zatei dagmimmtr c.\ 15 i egels fi.SO, ïedeie regel meer f 0.35 Keclaracs fO/75 per iegel. Incassokostenö ets.; postkwiumtieslo ets. Tarieven \an advertentien u j abonnement zijn aan het Bureau veikrygbnar. Dagelijks wot den te^en \ooruithetalin<? Kleine Aüveiteatitn opgenomen A 10.50 t/zn. 15 woor den, f 0.75 t/rn. 25 ooi den. Elk woord meer 5 ^cent tot een maximum van SO woorden. a Woensdags: Kleme Advertentien tot 25 v> oor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan bet Bureau bezoigd. 'b Zaterdags* Kleme Advertenties ti 00, uxdien niet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Dc onderhandelingen tusschen Honga rije en Tsjeeho-Slowakije zijn gister avond afgebroken, nadat de delegaties slechts vijf mïnten bijeen waren ge weest De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, Von Kanya, heeft gisteravond de volgende verklaring afgelegd: Wij zijn naar Komaron gekomen met de beste bedoelingen en do oprechte hoop, dat het ons mogelijk zou zijn snel tot oen overeenkomst te komen, welke een hechte grondslag zou leggen voor de betrekkin gen tusschen onze beide staten. Deze hoop, is niet verwezenlijkt. De tegenvoorstellen, welke ons gisterochtend door Tsjerho-Slo- v.akije werden gedaan inzake nieuwe gren zen zijn zoover verwijderd van onze eigen voorstellen, dat het onmogelijk is, hiervan zijn wij overtuigd, door de lmidige be sprekingen een brug te slaan. Daaróm heeft de Hongaarsche regee ring besloten deze onderhandelingen als geëindigd te beschouwen en aan de vier mogendheden, welke de over eenkomst van Münclien hebben geslo ten, te verzoeken zoo spoedig moge lijk een regeling van haar terrioiale eischen ten aanzien van Tsjeclio-Slo- wakije tot stand te brengen. Omtr°nt de gebeurtenissen van gi-teren meldt de Havas-correspondent te Komaron nog diet volgende: Volgens bepaalde berichten hoeft van Kanya hedenochtend te Boedapest aanzijn regeering een Slowaakseh. plan voorgelegd, dat bestond uit afstand aan Hongarije van 55.000 vïerk km. Siowaakscli grondgebied met 3-18.000 Hongaren. Men weef nog niet, of dit plan ook de'12.000 vlerk. k.m. Roethcensch grondgebiedmet 17,000 Hon garen omvatte. Voor die 300.0ÖÓ Honga ren, die m Slowakije moesten blijven, en die op zouden wegen tegen de minderheid van 300.000 Siowaken, in Hongarije,stel de Slowakije een zeer uitgebreide autono mie voor. De Hongaarsche regcering,achtte d; Slo waakse',? voorstellen onaanvaardbaar en droeg aan Kanya op aan de Siowaak- sche delegatie een nota te overhandigen, waarin kennis werd' gegeven van een tij delijke verbreking der onderhandelingen. Kanya deelde nader mede, dat de Hon gaarsche regeering, gezien het feit, dat Tsjech o Slowakije nog steeds achttien lichtingen onder de wapenen heeft, niet aan <ie goede bedoelingen van de Tsje- cho Slowaaksche regeering kan gelooven. Dreigende taal van Hongarije. Na het mislukken der besprekingen te Komaron zijn de Hongaarsche gedelegeer den gisteravond te Boedapest teruggekeerd. Van officieele zijde werd1 verklaard, dat Hongarije van de vier mogendheden van Mtinchen verwacht, dat zij snel zulten han delen, aangezien het anders zelf stappen züu. moeten nemen om een einde te ma ken aan de vervolging van de Hongaarsche minderheid' door de Tsjech o-Slowaken Voorts werd verklaard, dat Hongarije de algeheele mobilisatie vooralsnog zou uit stellen. Na den terugkeer der Hongaarsche ge delegeerden, Kanya en Teleki, zijn de le den der regeering in ministerraad bijeenge komen. onder voorzitterschap van minister president Imredy. Kanya bracht verslag "uit. over de onderhandelingen met de gedele geerden der Tsjeclio-Sl owaa ksche regeering. De ministerraad besloot aanvullende maat regelen te nemen om de militaire veiligheid van liet land te verlioogen. Na een redevoering van Biirckel. Na een door gouwleider Biirckel tijdens een groote hetooging op tien Heldenplatz te Weenen voor een ontzaglijke menschen- menigle uitgesproken redevoering togen bet politieke katholicisme in Oostenrijk, trok ken gisteravond tienduizenden personen in eindelooze -rijen langs het aartsbis schoppelijke paleis op den Stefansplafz. Steeds weer werden kreten tegen liet politieke katholicisme uifgcstoo'en. Ook werden „Knallcrbsen", een soort vuurwerk[, door de betoogers rondgestrooid, die tot ontploffing kwamen, wanneer er op getrapt werd. Om tien uur trokken de mcnschen- massa's nog steeds langs het aarlsbisschop- pelijke paleis. Maatregelen aangekondigd. In zijn rede heeft Biirckel oen aantal maatregelen aangekondigd tegen de r.k. k'erk. De voornaamste betrokkenen aan de demonstralies van verleden week' waren Jo den en Tsjechen. De Tsjechische Joden worden daarom uit Weenen verwijderd. Roomsche scholen zullen zonder uilzBde- ring worden gesloten. De a.s. amnestie zal niet gelden voor confessioneeie politici. Biirckel eindigde met de woorden 1 wij huigen ons vroom voor den Almachtige, die ons den Fiiliror heeft gezonden. Steeds zul len wij nederknielcn aan het altahr van onze natie en wij zullen tot onzen Ileere God bidden: Ileere God, behoudt ons den Führei'. In liet Sudcten-Duitsche gebied. !s een officieel communiqué van de Berlijnsche internationale commis sie tot regeling van. het Sudcten-Duit sche vraagstuk, wordt medegedeeld, dat in het Sudcten-Duitsche gebied geen volksstemming zal worden gehouden. De commisssie is, naar medegedeeld wordt, in de gistermiddag gehouden bijeenkomst eenstemmig tol dit besluit gekomen, daar zij bericht had ontvan gen, dat de Duitsche en de Tsjechische regeering tot overeenstemming waren ge komen. Engelsch schip na bombarde ment gezonken. Het Britsche stoomschip Slancroft is gis teren tijdens een bombardement van Bar celona lek geslagen. Het schip Zou zinkende zijn. Er werden veertig bnnutwn uitgegooid. De strijd om Madrid. In het Westerpark hebben de rechtscjlien gisterochtend vroeg een mijn doen sprin gen onder de stellingen, van de regeerings- troepen. Hierdoor is een trechter ontstaan, welke door -de rechtsclien onmiddellijk werd Be zet. De regeeringstroepen, welke geen ver liezen hadden geleden door de ontploffing gingen tot een tegenaanval over en na een verbitterden strijd slaagden zij er in de aanvallers te drijven en hun linies zelfs nog iets te verbeteren. De rechtschen leden zware verliezen. I Madrid -gebombardeerd. Gisteravond is Madrid gedurende twee uur door de artillerie der opstandelingen gebombardeerd. Terwijl de straten vol wa ren, vielen vijfhonderd granaten op de stad, waarvan de meesten terecht kwamen op de Gran Via en in de wijk Vallecas. Een bioscoopllieather werd door zeven granaten getroffen doch er vielen geen slachtoffers en er ontstond geen paniek. Do buitenlanders vertrekken uit Hankau. Allen buitenlanders te Hankau is het ver zoek gedaan indien zij niet om dwingende redenen in de stad moeten blijven, te ver trekken. Het gevaar bestaat, dat alle verbindingen van Hankau met de buitenwereld in de naaste toekomst zullen worden afgesneden. Er worden schikkingen getroffen om een laatstel specialen trein met buitenlanders naar Hongkong te zenden. Voorbereiding voor de verdedi ging van Kanton. De autoriteiten te Kanton hebben reeds hun voorbereidingen voor de verdediging van de stad' getroffen voor het geval de aan de Bias-baai aan land gezette Japan sdie troepen zouden trachten verder het land binnen te dringen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Kantoneesche troepen zeer zeker in staat zullen zijn hun eigen provincie to verdedigen, zonder dat het noodig zal zijn, dat de centrale regeering te Hankau troe pen naar Kwanioeng zendt. Zoo noodig staan troepen uit Kwangsi, Yoen man, Kweitsjau en Hoenan gereed om direct naar Kwanioeng te worden gedirigeerd. Hoewel het publiek groote belangstelling heeft voor de ontwikkeling van den toe stand in Zuid-China, wordt zoowel te Hankau als te Kanton weinig medegedeeld over de militaire plannen. Hevige gevechten nabij de EiasbaaL Volgens berichten uit betrouwbare Chi- ncescho bron wordt tusschen Pinsjan on Namsjan, nabij de Biasbaai, hevig gevoch ten. Tamsjoei, dat de Japanneezen heiig gebombardeerd hebben, ligt thans gedeel telijk in puin en naar van betrouwbare zijde wordt gemeld, zijn de Japanscho troe pen teruggedreven naar Aolao. Alle brug gen in de hoofdwegen, welke naar Wailsjau leiden, zijn volkomen door de Chineezen vernield. Reuter meldt uit Hongkong: Alle bruggen in do wegen naar Waitsjau, het eerste belangrijke objectief der Japan neezen, op 130 K.M. ten Oosten van Kan ton gelegen, zijn door de Chineezen ver nield. In de nabijheid van Waitsjau zijn sterke Cliineesclie troepenafdeelingen samengetrokken. Gemeld wordt, dat de Ja panneezen te Aolao zijn teruggedreven. Men gelooft, dat elk oogenbiik de ont scheping van Japansche troepen verwacht kan worden in de verdragshaven Swalau, waar volgens berichten uit betrouwbare bron 40 lot 50 Japansche schepen wor den samengetrokken. Er zijn te Hongkong reeds vele bui- tenlandsche wouwen en kinderen uit Kan ton aangekomen. Vernomen wordt, dat in strijd met de verwachting 'ook een groep Duitschers is gearriveerd. Duurt onverminderd hevig voort. Ilec hoofdbureau van politie te Jeruza lem deelt mede, dat men het lijk heeft gevonden van den Arabischen leider Da- jauy, ier zijde var; den spoorweg van Jeruzalem naar Lyd'da. Hij was doodge schoten na een vonnis van een Arabisch veemgericht. Afgesneden hoofden van twee Marok- kaansche moslems, die te Jericho ver mist worden, zijn bij de Damascuspoort te Jeruzalem gevonden. Men zegt, dat het de hooiden zijn van twee mannen, die j vroeger behoorden tot de lijfwacht van j den moefti van Jeruzalem, die thans ver- j bannen is. Er hebben zich gisteren verscheidene geraken voorgedaan van beschieting uit hinderlagen, brandstichting en bommen wer pen. Er zijn t-vee Arabieren ged'ood, o.m. een terrorist, d'ie door regeeringstroepen bij liet vliegveld! van Gaza werd neer gelegd. De hooge commissaris is na zijn be sprekingen te Lond'en weer onderweg naar Palestina. Overal in het land is liet ge voel merkbaar, d'at de, onrust haar hoogte punt nad'ert. De aanslagen dcr opstandelin gen worden talrijker en stoutmoediger, blijkbaar met d'e bedoeling, de regeering in het defensief te dringen. De Joden vreezen, dat de besprekingen, te Londen gevoerd- met den minister v.an buiien- lanctsche zaken van Irak, zullen leiden tot dè .aanvaarding «ener politiek van een Jnodsche minderheid. 2ff verklaren, dat-zij'tot het uiterste dergelijke voorstel len zouden bestrijden. Nu er meer troepen zijn aangekomen, verwacht men, dat de soldaten het ini tiatief rullen herkrijgen en het land weer zullen bezetten. Toelichting op de begrooting. De minister van financiën heeft tegen over de pers verklaard, dat d'e begrooting voor het dienstjaar 1938 waarschijnlijk een tekort van 754 millioen zal te zien geven. Voor 1939 worden de ontvangsten ge schat op 11.700 millioen en de uitgaven op 11.583 millioen, d.i. een overschot van 117 millioen, waarvan evenwel direct on geveer 17 millioen afgaat voor voorzie ningen van salarissen, tracie'menten en pensioenen op grond van het indexcijfer. Er zullen ongeveer 100 millioen moeten worden gevonden uit nieuwe heffingen. De regec-ring zal de belasting op voetbal pools, op radiotoestellen verhoogen, even als het porto voor briefkaarten, terwijl voorts belaslingen op invoervergunningen zal worden geheven. De buitengewone be groeting, welke in 1938 2573 millioen be liep, zal voor 1939 worden teruggebracht tot 1G10 millioen. Den staf van mgr. Imiilzer geheimhouding opgelegd. Dc „Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat alle ambtenaren en bedienden in het paleis van den aartsbisschop van Weenen, kardinaal Innitzer, ten overstaan van le den der Gestapo een verklaring hebben moeten teekenen, dat zij niets zullen mede- declen van hetgeen zij gehoord of gezien hebben tijdens de bestorming van het pa leis door het gepeupel op Zaterdag j.l. De kardinaal en zijn secretaris, mg. Weïnbacher, hebben niet behoeven te tee kenen. Men wacht nu op rijkscommissaris Biirckel. Tsjvalkofslri te München. De Tsjechische minister van buitenland- scho zaken, Tsj val kofski, is vanochtend te München aangekomen. De minister begaf zich onmiddellijk naar zijn hotel. Wat la ter kwamen Von Ribbenlrop en de offi cieele tolk van Hitler, dr. Schmidt, aan. Hitler is nog niet te München terug gekeerd van zijn tocht langs de Westelijke versterkingen. Het is mogelijk, dat hij la ter in den middag aankomt. Tegen heimelijke immigratie. De Parijschc polilie heeft een einde ge maakt aan het optreden van een organisatie voor clandestine immigratie. Negen vreem delingen zijn gearresteerd. Zij hielden zich op onregelmatige ■wijze in Frankrijk op. Voorts zijn Frnnschen gearresteerd, die te gen groote bedragen aan buitenlanders identiteitskaarten verschaften. Be dcviezeirsrnelikelaars blijken niet van adel te zijn. Uit het onderzoek, dat is inge-!eM naar aanleiding van den deviezensmokkel, is gebleken dat, de markies Godi di Godio al leen God' heet. Hij heeft zelt het ailc1- lijv toevoegsel di Godi achter zijn naam geplaatst. ilij za' deswege vervolgd worden. De (ito! markies werd Godi door een buiten- iandsch vorst verleend. Ook de graa1 3rti di Torre U/.zone blijkt geen r< chi _te hebben op dezen adellijken liiel, evenmin als zijn nicht, welke in ver band ms< den deviezensmokkel is gear resteerd. Groote spionnage-affaire. Het grootste spionnageprocca uit cD ge schiedenis der Vereenigde Staten zal mor gen beginnevoor het federale hof te New York, waarvan John Knox president is. Vier beschuldigden zullen aanwezig zijn, n.i. Johanna Hoffman, kapster aan boord van het Duitsche schip „Europa", die er van verdacht wordt, als Umschen- persoon te hebben dienst gedaan bij de overbrenging van documenten betreffende de defc-nsie der Vereenigde Staten; Gau thor Guslav Rumrich, oud'-sergeant in het Amerikaansche leger en deserteur, die er van beschuldigd wordt een code der mi litaire luchtmacht te hebben gestolen; Erich Glasser, soldaat bij de luchtmacht, veraacht vau het stelen van geheime docu inenten, cn Otto Hermann Voss, employé in de vliegtuigenfabriek „Seversky", ver dacht van het stelen der plannen van een nieuw mod'el jachtvliegtuig. Veertien vee! gewichtiger verdachten zul len niet aanwezig zijn, daar zij zich in het buitenland bevinden. Tot hen belmo ren drie officieren van het Duitsche mi nisterie van ooriog. Het vraagstuk der ontwapening. Ten aanzien van een in Berlijnsche po litieke klingen afgelegde verklaring, dat van Engeland of Frankrijk antwoord ver wacht wordt op het onlangs door Hitler gedane voorstel lot beperking der bewa pening, verneemt Reuter van gezagheb bende zijde, dat Berlijn zicli tot dusver nog niel rechtstreeks tot. de Britsche re geering heeft gewend inzake algemeene ontwapening. De Duitsche verklaring. ..van gisteren wordt te Londen beschouwd als een proefballon, waarbij het i üiia ie' voor een confeientie op Engeland wordt af geschoven. De officieele reactie op het voorstel van Berlijn is niet te verwach ten, zoolang niets nauwkeuriger omlijnd is, en er kan slechts gegist worden of de tijd voor een conferentie rijp is. Er wordt aan herinnerd, dat Chamber lain met Letrekking tot de bewapening verleden weck in het Lagerhuis heeft ver klaard: „Het is nooit mijn bedoeling ge weest voor te stellen, dat wij den vrede voor onzen tijd zouden verzekeren door ontwapening, zoolang wij er anderen niet toe kunnen brengen, eveneens te ontwa penen". Lord Perth bij graaf Ciano. De Britscl"1 ambassadeur te Rome, lord Perth, heeft gisteravond een bezoek ge bracht aan den Italiaanschen minister van huiienijndsche zaken, graaf Ciano. Niettegenstaande de stilzwijgendheid, welke in officieele kringen in acht ge nomen wordt, gelooft men, dat de Brit sche vertegenwoordiger antwoord van zijn «Annnmim All (1'A Fl Hl. regeenng heeft gebracht op d'e Ilaliaan- scho voorstellen tot het uit den weg ruimen van de hinderpalen, welke be staan voor het in werking treden van het Brifsch-Italiaansche verdrag. .\n'teT7.ij"ds wordt medegedeeld, dat de besprekingen binnenkort zullen worden voortgezet en een gunstig verloop heb ben, niettegenstaande de polemieken in sommige ltaliaansche en Engelsche bla den. Het „oor" van do luchtbescher ming morgen in werking. Naar wij vernemen zal morgenmiddag van 2 tot 5 uur een groote oefening van den militairen luchtwachtdienst worden ge houden, waarbij escadrilles vliegtuigen ons land zullen overvliegen en de militaire hichtwachtposten deze vluchten zullen mel den aan de centrale organen van den luchtwachtdienst. Aan de hand van de binnenkomende meldingen zullen over den zender Sehe- veniugen (golflengte 1205 M.) radiotelefo- nisehe berichten worden omgeroepen, voor namelijk ten dienste van de strijdkrachten onzer luchtverdediging. Tevens zijn deze berichten echter bestemd voor de lucht beschermingsdiensten in de verschillende gemeenten van ons land en voor de bur gerbevolking in het algemeen. Het ligt in de bedoeling de berichten zoo danig te formuleeren, dat een ieder in staat zal zijn aan de hand van de uitzen dingen de vliegroute op een kaart van Nederland uit te zetten. Het is dus van belang, dat de hoofden der luchtbeschermingsdiensten het verloop van de oefening bij hun ontvangtoestel volgen of laten vo'.aen. He Ilaüeriiamsche raad wensehi een inlernatiimaal vliegveld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren het voorstel van B. en \Y. be handeld om een adres aan den raad van ministers te zenden met betrekking tot het voornemen van do regeering Sehijihol te bestemmen tot nationale luehtvaaiHui ven voor het internationale luchtvaarU er- keer. Het adres dringt er bij den minister raad oj> aan, dat Rotterdam in het centrum van liet op haar gerichte gebied de be schikking houd! over ec*n vliegveld met internationale verbindingen. In de middagvergadering legde inr. A. do Jong (a.r.) er vooral den nadruk op, dat Rotterdam juist door zich inschikkelijk te toonen en bereid te zijn mede le wer ken aan oen oplossing in het landsbelang, achter was geraakt met de inrichting van Waalhaven. Hij kon niet gelooven, dat do regeering als belooning Schiphol nu als centraal vliegveld zou verkiezen. De heer Du til li (lib.) betoogde, dat in geen en kel opzicht het complex Amsterdam belang rijker is dan het complex Rotterdam, bei de steden hebben recht op gelijke behan deling. Het was z.i. een wonderlijke figuur, dat Rotterdam, dat in de wereld als do snelste haven bekend staat, ten aanzien van het luchtvervoer achteruit gesteld' wordt. Een internationaal vliegveld, dat vlot bereikt kan worden door Rotterdam is een nationaal belang. De leider van de grootste fractie in den raad, de soc. dem. de heer Donker cri- tiseerde het regeeringsbeleid ten opzich te van het Rottardamsche vliegveld ia den loop der jaren. Er heeTsoht aldus spreker groote verontwaardiging in Rot terdam. Spr. steunt den stap van B. en V. van harte. De heer Baars (r.k.) wilde geen stem ming maken tegen Amsterdam, slechts pro- Rotterdamscli zijn Rotterdam wil een plaats direct aan den hoofdweg, niet aan den secondairen weg en dus aan de internationale verbindingen. Spr. vertrouwde er op, dat de Staten Gene- Taal, die fondsen moeten toestaan aan de regeering ter verwezenlijking van haar plannen,- -Rotterdam recht zouden doen wedervaren. Hij kon zich begrijpen, dat between Nederlandsdi belang kan zijn tot een centraal vliegveld' te komen, maar dat kan nooit Schiphol zijn. 's Avonds werd de bespreking van dit onderwerp voortgezet. De hearen Nelemans (c.h.) en Con ner (a.r.) steunden het voorstel van B. en W. evenals de communistische heer Reuderink, die voor beide groote steden, eerste rangs luchthavens weuschte. De loco-burgemeester, de heer A. B. de Zee uw, dankte den raad voor den steun. Evenals in 1920, toen Rotterdam de eer ste luchthaven in Nederland' opende, heeft Rotterdam nog groot belang bij een vlieg veld met internationale verbindingen. Toen alles in kannen en kruiken was voor den aanleg van een nieuw vliegveld in Zestienhoven, trok de minister zijn eer der gegeven toestemming in. Spr. noemde dat misbruik maken van macht. Hij wees nog op de kans, dat de streken ten Zuiden van Rotterdam, dio nu an „Waalhaven" gebruik maken, bij het uitschakelen van „Waalhaven" zich op Antwerpen zullen richten. Spr. achtte ge past wantrouwen noodig ten aanzien vaïi den steun van Amsterdam voor Rotter dam. Slechts dan als Amsterdam eerlijk verklaart, dat Rotterdam een gelijkwaar dige luchthaven noodig heeft, is dat steun. De raad besloot ten slotte met algemee ne stemmen hel adres aan den minister raad te verzenden. Weer een andere zenderver- deeling. Er zijn klachten hij de N.V. Nozema ge komen, dat voor de luisteraars tusschen Zwolle an den Z.O.-hoek van Drente en den N.O.-lsoek aan Overijsel de ontvangst van Jaarsveld (115.5 M.) na zonsonder gang door buiteiikiudsche zenders, vooral Rome. werd gestoord. Men gaat met ingang van Zondag 1G October dus weer nasi' den ouden toe stand terug. Met ingang van dien datum zullen dus de zenders Hilversum I (1875 M.) en Jaarsveld' (415.5 M.) beide het program ma van -K.R.O. en N.C.R.V. uitzender, terwijl dc zender Hilversum II (301.5 M,), het programma van A.Y.R.O. en Y.A.R,A, zal uitzenden Deze beslissing 's genomen, onulat het niet mogelijk is den zender te Jaarsveld, welke als tijdelijke zender is bedoeld, te versterken, om op die wijze aan storin gen het hoofd' te bieden. Er worde prijs gesteld op berichten van luisteraars over het verschil in ontvangst van den 415.5 M -zender en 301.5 .-zen der, waarbij opgave van het gebruikte ont vangtoestel, alsmede van het uur en de omstandigheden, waaronder geluisterd werd (luclitstoringem, van waarde is. Deze be richten kunnen worden ingezonden hetzij aan de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V, of V.A.R.A., hetzij aan die N.V. Nozema, Sar- pha'ikade 11, Amsterdam C. ert vvr

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1