Eén dag als gast bij de Koloniale reserve Tijdens hun proeftijd in Nijmegen worden de jongens voortdurend geobserveerd. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Voedt Uw huid 's nachts met Purol Een zorgvuldige selectie Gemengd Nieuws Schïllenkar voerde geen verlichting Keuring koplampen Auto in het water gereden Nijmegen, October. Over de binnenplaats van de kazer ne der koloniale reserve daveren com mando's. „Geeft acht!" „Met vieien rechts uit de flank, marschl" „Afdeeling halt!" „Qp de plaatsrust'" De klassecommandanten fee ren hun discipelen de eerste beginselen van hetgeen een soldaat, en zeker een ko loniaal soldaat, dient te kennen: be hoorlijk marcheeren Elders, in ruime klasselokalen, komt de theorie aan de beurt: de rangen en graden in de eerste plaats, de grondbeginselen van het Maleisch, de hiërarchische weg van a tot z. „Wat zijn de ondersoheidingsteeke- nen van een generaal-majoor der in fanterie?" „Hoe spreekt men een ka pitein-luitenant ter zee aan'" „Welke zijn de verplichtingen van den wacht commandant?" „Hoe is de naam van den commandant der Koloniale Re serve?" Een en ander over de op leiding. Commandant van de koloniale reserve is thans de overste J. Slagter, die ons in de gezellige onderofficierscantine het oen en ander gaat vertellen over de opleiding van „Jan Fuselier", den koloniaal die mo menteel wel in een heel wat gunstiger dag licht is komen te staan, dan enkele tien tallen jaren geleden, toen nu juist niet het puikje der natie „toekende voor Indie". Uitgezonden worut tegenwoordig een zorg vuldig geselecteerd, medisch getest, psy chologisch onderzocht en met de beste voornemens bezield contingent, waarvan men niet behoeft te vreezen dat 'fi n fndie in grooter getale de hospitalen en de cellen dan de kazernes zal bevolken. De koloniale reserve een wei- getraind corps, graag geziene ver schijning bij alle wandelmarschen in den lande, met een opgewekten corpsgeest onder handhaving van een voorbeeldige discipline. Overste Slagter vertelt: „In de bijna drie maanden, dat wij de jongens, vóór zlrj naar Indie worden uitgezonden, hier in Nijmegen in de kazerne hebben, doen wij eigenlijk niets anders dan ze voortdu rend èn medisch èn uit militair oogpunt bekijken. Nauturlijk zijn Zij al gekeurd, maar daarmee is de zaak niet afgeloopen, voortdurend' blijven ze onder controle van den dokter. Ook de onderafficieren-klasse- commandanten en de onmiddellijk boven hen gestelde officieren observeeren nauw lettend bun leerlingen, en op uniforme kaarten worden bun bevindingen geregis treerd. Zoo krijgen wij van eiken soldaat een massa gegevens, en op grond van die gegevens k'an ik na ongeveer 2'/» maand beoordeelen, of de jongens voor uitzending naar Indie m aanmerking komen. Ze ma ken in Nijmegen dus een proeftijd door en pas als ze de loopplank van de mail boot opgaan, 2ijn de jongens er zeker van, dat hun proeftijd is geslaagd". „Krijgt u veel aanvragen van jongelui, die dienst willen nemen bij de koloniale reserve'" „Massa's1 En denk niet dat het alle maal desperado's zijn. Allerminstliet gros der jongens komt uit een goed milieu, en velen hebben een behoorlij ke opleiding genoten. In bet tijdvak van 1 Augustus 1937 tot 31 Juli 1938 hebben zich schriftelijk aangemeld 19,166 candidaten. Hiervan zijn er voor de keuring opgeroepen 4674, en van dit aantal werden er ruim 1600 goedgekeurd. Deze 1600 jongens kwa men dus in Nijmegen in dienst, maar in hun proeftijd werden er nog 468 naar huis teruggezonden, op grond van latere afkeuring, op grond van met-voldoen, op eigen verzoek of an derszins. Zoo bleven er dus nog geen 1200 manschappen over, die de loop plank betraden. U ziet, dat er wel een grondige selectie wordt toegepast". DER DINSDAG 18 OCTOBER 1938. Ne. 21995. rsm Het medisch onderzoek, Tot zoover de uiteenzetting van overste Slagter. De officier van gezondheid le ldasse, dr. A. J. Huart, deelde ons ver volgens nog enkele interessante bizonder- heden mede over do wijze, waarop de sol daten medisch worden getest. Hel is de verdienste van dr. Van Liendcn geweest, dat bij aan het vroegere systeem van één maal keuring, en venter geen controle meier, een einde beeft gemaakt. Thans worden de jongens gedurende 2l/> maand! voortdu rend' geobserveerd, en ten slotte nog aan een eind keu ring onderworpen. Voor leen psychologische tvpeering van de jongelui gaan wij1 daarbij uit van een systeem der Gronirigscho hoogleeraren Hymans en AViersma, die een indeeling in acht tem peramenten maakten, steunend op drie grondfuncties. Deze grondfuncties zijn: acti viteit, emotionaliteit en de primaire functie, waar tegenover dan staan niet-aetiviteit, niet emotionaliteit en de secundaire func tie. Het aanwezig zijn of het ontbreken van een of meer van deze drie grondfunc ties geeft aanleiding tot een indeeling der soldaten in acht typen: Flegmatisch, san guimsdi gepassioneerd, cholerisch, apaath, sentimenteel, nerveus en jinorph. De rang schikking dezer typen is naar bun bruik baarheid voor den militairen dienst, de flegmatici staan nummer éun, de amoiplie candidaten maken de slechtste kans Deze indeeling is natuurlijk bet werk van den officier van gezondheid Maar ook de klasse-commandant moet zijn mannetjes be oordeelen Uit een opsomming van 24 eigen schappen moet bij. onderstrepen degenen, welke op eiken man afzonderlijk van toe passing zijn, bijvoorbeeld de man is zwaar tillend, of luchthartig, luj is zelfstandig, of een naprater, hij is netjes, of slordig, luj is zakelijk, of breedsprakig, hij is be weeglijk, of kalm, luj is resoluut, of l>e- sluiteloos. Zoo zijn verschillende van elkaar on afhankelijke beoordeelaars aan het werk, om gedurende de 2l/> maand', dat de sol daat in Nijmegen vertoeft, een zoo- diep mogelijke studie te maken van zijn karak ter-eigenschappen. Het is duidelijk, dat men op die manier een veel nauwer con tact met de manschappen krjgf, dan vroe ger liet geval was. Wat de pbysieke hoedanigheid betreft, daarbij wordt ook gebruik gemaakt van de Pignet Index, waarbij' men van bet ge tal dat de lengte van den soldaat aan geeft, aftrekt de som van zijn gewicht in kilo's en zijn liorstomvang. Wie een nega tieve index heeft, wordt vrijwel nimm'er goedgekeurd, en een index hooger dan 35, is evenmin aanbevelenswaardig Het liefst heeft men jongelui met een index tusscben de 10 en 30". Een kijkje achter de schermen. „Gaat u nu maar eens overal waar u wilt, een kijkje nemen," zoo noodigde de overste Slagter on* uit „Loopt u bin nen waar u wilt, n heeft overal vrij toe gang Een invitatie, waarvan wij gaarne gebruik hebben gemaakt Wij dwaal den door do groote kazernegebouwen, namen een kijkje in de propere slaap/alen, luisterden naar de klasse- commandantcn, die theorie gaven, be wonderden de ferme pas, waarmee de sectie over de innen plaats mar cheerden, overvielen de koks, die juist hun rijst met sambal en een vischje aan^ het beurden waren want reeds in Holland worden dc jongens vertrouwd' gemaakt met de geneugten en de verrassingen van de Indi sche rijsltafeJ. W'j kregen inzage van dt, menu's oor het ontbijt 3Va ons wittebrood! urn' thee, des middags 3ons hnunbrood! met H/2 ons vvorst of kaas, en koffie, des avonds rijst met hachée, dan wel erwtensoep met worst, o, rood'e kool met rund- vleesch, of riamppot van zuurkool met braadworst,.. Dank aan Aalsmeer. Aan d'e gemeenschappelijke rijsttafel, welke in het gebouw van de koloniale reserve aan de persvertegenwoordigers werd aangeboden, heeft namens den mi nister van koloniën, d'e heer J, J. de Jongli, dlank gebracht aan den burgemees ter van Aaismecr, den heer ,T. Kaste lein, die eveneens deze persconferentie bijwoonde, voor de voortieffelijke wijze, waarop d'e koloniale reserve tijdens haar dctachcermg aldaar ontvangen en gehuis vest is geworden. Spreker noemde dit een lichtend' voorbeeld van gemeonscliaps- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen erdoor. Tube 45, Doos 60-80ct. De Zwcedsche filmaetrice ZaraL Lea ml er aan het ontbijt in het gebouw der Ufa te Amsterdam na haar aankomst in de hoofd stad. zin. Des middag-, vont eveneens in de ka zerne de vertoomnd plaats van de nieu we film van Let leger in Indie, samen gesteld! door de fnef. De/e rolprent, die een zeer interessant en volledig beeld geeft van lief leven van den soldaat in Indie en bovendien tal van pitloreske opnamen bevat uit ons schoone Insulin- de, wordt op aanvraag bij den comman dant van de koloniale reserve gratis aan vereenigingen ed. in bruikleen gegeven, mits zij door deskundig peisoneei wordt gedraaid1. Beschikt uien niet over deskun digen, dan is men in Nijmegen bereid, een operateur te zenden, op kosten van den aanvrager. Ernstig verkeersongeluk op het AV ces per Zandpad. Vijf gewonden. Op bet Weesper Zandpad tussclien Biemen en Weesp, onder de gemeente Weesperkarspel, beeft zich gisteravond omstreeks kwart over zes een inge wikkeld verkeeisongeluk voorgedaan, waarbij vijf personen min of meer ern stige verwondingen opdiepen. Op genoemd tijdstip reed een schillenkar, die geen verlichting voerde, in de richting Biemen. Er achter naderde een bestelauto van de firma van Houten te Weesp, waar van de bestuurder den wagen pas op het laatste oogenblik zag, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De schillekar werd in Iwecen gespleten, het paard sloeg, met het voorste deel van den wagen achter zich aan, op hol en de voerman, zekere Van Biaam uit Diemen, viel op den weg, doch bleef vrijwel ongedeerd. De bestelauto maakte een slag om en kwam dwars over den weg te staan. Het gevolg hiervan was, dat een uit de rich ting Amsterdam komende personenauto, be stuurd door den heer Smit uit Nederhorst- Den-Rerg, niet tijdig meer kon remmen, zoodat een tweede botsing geschiedde. Hier bij weid de bestelauto aan den rechter kant geheel opengereten. De vier inzittenden werden allen gewond. Het waren de bestuurder, de 30-jarige .Mol en de naast hem gezeten 17-jarige Rou- man, beiden uit Weesp en twee meisjes uit Amsterdam, die op de fabriek hadden overgewerkt, mej Van Eeden en mej. Bos- kens De gencesheeren Balfoort uit Diemen en Wassenaar uit Weesp, waren weldra ter plaatse om de eerste lndp le verleenen. Ooi: verschonen spoedig een ziekenauto uit Wi esp en een ambulanceauto van den Amsterdamschen Geneeskundigen Dienst De twee mannen werden naar het Bur- ger/ichenhuis overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. Zij hadden vrij ern stige mij- en schaafwonden opgeloopen, doch hun toestand liet zich gunstig aan zien. De beide vrouwen werden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar mej. Van Eeden, die ernstig aan het hoofd gewond was, voorloopig zal moe ten blijven. Mej. Boskens, die lichte ver wondingen had gekregen, kon, na te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Be heer Smit Hop eenige lichte snijvvon- den op, die ter plaatse konden worden be handeld. Zijn auto kreeg geen noemens waardige schade. Het paard van de schillenkar kon door vooibrjgangers tot staan worden gebracht Wanneer voldoen de koplantaarns aan de wettelijke voorschriften? Volgens art. 35 (ju a tor van de Motor en Rijwielbeschikking wordt steeds als ver blindende verlichting aangemerkt de ver lichting do o' lantaarns, welke niet door of vanwege den minister van waterstaat zijn goedgekeurd, of door lantaarns, wel ke met behooren tot een door of vanwege dien minister goedgekeurde soort, of waar op niet het door dien minister vastgestelde merk is aangebracht (uitgezonderd ver lichting door olie- of kaarslantaarns, stads lichten, vaai van de lichtbron geen groo ter verbruik heeft dan Bl/s watt en vaar hij het lichtpunt zicli niet in het brand punt van een optisch stelsel bevindt of waarbij de helderheid van het lichtdoorla- tend gedeelte van de lantaarn of van de lamp door etsen of anderszins op doel treffende wijze is verminderd). Deze bepaling zou oorspronkelijk in wer king treden op 1 Januari 1938, welke da tum later is gewijzigd in 1 Januari 1939, terwijl onlangs bij rninisterieele beschik king deze datum is bepaald op 1 Januari 1940, met dien verstande, dat ten aan zien van motorrijtuigen, welke na 31 Decem ber 1938 ingevoerd of hier te lande ver vaardigd voiden, deze bepaling met in gang van 1 Januari 1939 van toepassing is. Volkomen ten onrechte is deze laatste rninisterieele beschikking door vele belang hebbenden zoo opgevat, dat aan de kop lantaarns van vóór 1 Januari 1939 aan geschafte motorrijtuigen tot 1 Januari 1940 door do vet geen cischen worden gesteld: Deze opvatting is geheel onjuist, daar in art. 19 yin het Motor- en Rijwielregle- ment is bepaald, dat eeu motorrijtuig, dat zich bij nacht op een weg bevindt, geen verblindende verlichting mag voeren voor In. verband met de verplaatsing van de Delftsehe Poort te Rotterdam wordt ook het bekende Kïppenbruggclje over tie Delltsehevaart afgebroken. De nieuwe sluis in den nieuwen vaarweg via het Noorderkanaal en de Rotte te Rotterdam is gisteren in gebruik genomen. De eerste schepen worden geschut. zoover a De weg is gelegen binnen de bebouw de kom eenor gemeente ter plaatse vaar deze door kunstlicht verlicht is; b. De weg in verband met zijn goede kunstverlichting door den minister is aangewezen als een weg waarop met beperkte verlichting gereden moet wor den en zulks aan de veggebiuikors kenbaar is gemaakt do-or middel van het door den minister vast te stol len kenleeken, onverminderd hot be paalde bij artikel 16, twaalfde lid; c, Het motorrijtuig stitstaai; cl. liet motorrijtuig een ander motorrij tuig, een rijwiel of een and'er rij- of voertuig, of een rij- of trekdier of vee tegemoet komt van het oogenblik, dat dit zich binnen de gerichte stralen bundels van de lantaarns van het mo torrijtuig bevindt, tot bet oogenblik waarop een ontmoeting beeft plaats geb ad. Volgens art. 35 quater, lid ld van de Motor- en Rijwielbeschikking wordt onder verblindende verlichting verstaan een an dere verlichting door electnsche lantaarns, zoodanig mgencht of aangebracht, dat daarvan de gerichte stralenbundel, gepro jecteerd op een grijze schijf met een door snede van 40 cMop ongeveer 10 M. afstand vóór het midden van het motor rijtuig verticaal of nagenoeg verticaal ge plaatst, een duidelijke scheidingslijn tus scben licht en donker te zien geeft, in dier voege dat liet lichte vlak, hetwelk aan den bovenkant door die scheidings lijn wordt begiensd, niet hooger mag rei ken dan de hoogte van het midden van lichtdoorlatend gedeelte van dte lan taarn boven den beganen grond, vermin derd met 10 c.M. Bijgevolg is de bestuurder \an een mo torrijtuig in overtreding, indien zijn lan taarns niet aan dezen eiscli voldoen; deze bepaling staat geheel huiten het feit, dat bovendien met 1 Januari 1940 de lan taarns door of vanwege den minister van waterstaat moeten zijn goedgekeurd. Automobilisten en motorrijders, wier lan taarns geen duidelijke scheidingslijn geven, zijn dus verplicht hierin o n m i d d e 11 ij k te voorzien en zijn niet gerechtigd hier mede te wachten, totdat zij in de gelegen heid zullen zijn gesteld, hun lantaarns te laten keuren. Afgezien van het feit, dat men door het rijden met koplantaarns, welke geen dui delijke scheidingslijn geven in overtreding is, verdient het trouwens toch aanbeve ling zoo spocchg mogelijk hierin* te voor zien door aanschaffing van goedgekeurde lantaarns of inbouwrcflcctoren, aangezien men hierdoor voorkomt, dat de lantaarns bij keuring, welke vóór 1 Januari 1940 zal moeien plaats hebben, worden afge keurd. In dat geval zal men immers toch lot deze aanschaffing moeten overgaan, doch zal men bovendien de lantaarns we der voor herkeuring moeten aanbieden' Rijke haringvangst. Vrijdagochtend j! vcitrok de Gdy 32, schijiper \V tien liever ter haringv isscherij. Des avonds sing men aan schot en toen don volgenden och.eml de netten werden gehaaid, bleken zij de ongekende hoeveel heid van 32 last haring te bevatten Daar her schip uaai cede geheel vol was, werd dvaiop weer naar Scheveningen koers ge zet, waai «e boot gisteren binnenliep. Hittegolf in Amerika. Amerika heeft op liet oogenblik te lij den van een voor dozen tijd van het jaar ongewone hitte. De temperatuur steeg te New York tot 30 graden C, en op andere punten in hot Oosten en Midden-Westen tot meer dan 32 giaden C. Bestuurder up het nippertje gered. Gistermiddag ruim vier uur is te Am sterdam een uil Zaandam afkomstige per sonenauto, waarschijnlijk door het slippen in het diepe water van liet Smgel gereden, ongeveer ter hoogte van liet Koningsplein tegenover de Universiteitsbibliotheek. De auto die geheel onder water ver dween, werd ©ogenblikkelijk nagesprongen door vier mannen, waarbij een taxi chauf feur en een brandweerman. Zij smaakten het genoegen den bestuurder, den heer KI. Kimz uit Zaandam door liet niet zonder moeite geopende portier naar buiten te trekken en boven water .te brengen. De lieer Kunz, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, werd door den innnd- deB ter plaatse gealarmeerde G.G D. bij gebracht. Brand te Haren. Gisterochtend tien uur is brand' ont staan iti de dub! ele woning van de fami lies If. Bouinan eleclncien en S. Zand! iri d'e Kerkstraat te Haren De brandweer was spoedig aanwezig en bestreed' het vuur krachtig Zij kon echter niet verhinderen, d'at de woning van Bou- man geheel uitbrandde. Van het huis, dat door de familie Zand werd' bewoond, werden do zolder en het dak verwoest. De gezinnen v. iren laag veizekerd' Botsing tussclien tram en vrachtauto. In de Van Wousfraat op den hoek van de Lutmastraal, te Amsterdam, is gisteravond om over zessen een vracht auto, geladen met bloemkool, in botsing gekomen met een motorwagen van lijn 4. De auto v cilcmd'e voorrang aan eon auto, die van de zijde van de Ceintuur baan kwam, waardoor de chauffeur met voldoende acht sloeg op het tramverkeer. Persoonlijke onge ukken deden zich niet voor, docli zoowel auto als tram liepen ernstige schade op xi, 4 De heer E. Osfentiatin zal morgen den dag herdenken, dat hij 30 jaar geleden de bekende Persil-predurien in den handel bracht.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5