kuraEEmwïSii KR EYMBORG WAARBORG Laatste Nieuws fU Gemengd Nieuws Beurs van Amsterdam. 4? Vervroegde pensioenneering 1 Kwakzalver veroordeeld Sport Voetbal R.F.C. Hermes-D.V.S. Banketbakkerij „Het Westen" NV. ST. UDUINASTRAAT 49 -TEL. 67586 Yischhandei D. DE RONDS Rechtszaken Het coupeeren van paardenstaarten Het coupeeren van films Postduiven De doodslag te Eindhoven New-Yorksch poütieschandaa! BUITENLAND De toestand in Palestina Handel en Bedrijf De toestand m het Verre Oosten Duitsch-Tsjechische douane- ovareenkomst Burgerlijke Stand 7c Al wie WAARBOBG-KIEEMKS kent bijster mee content is er \v In het boekdrukkersbedrijf. In het boekdrukkersbedrijf geldt oen pen sioenregeling, waarbij georganiseerde werk nemers op 65-jarigen leeftijd recht krijgen op pensioen. De werkloosheid in de typografie is groot en reeds zijn verscheidene pogingen aangewend om die te verminderen, zon der dat deze met groot succes zijn be kroond. Thans heeft de Bedrijf?rand in het hoek- drnkkeisbedrijf, waarin vertegenwoordigers van de patroons en de werknemersorga nisaties zitting hebben, een nieuw plan ontworpen, dat neerkomt op vervroegden pcnsionneering van 60-jarigen en ouderen. Aan deze wordt een soort wachtgeld gegarandeerd van 65 pCt. van het ge middelde weekloon in de laatste 6 maan den ontvangen. Omdat geen ziekengeld- premie en geen hondscontributie meer zal worden gevorderd, krijgt de wachtgelder feitelijk 70 pCl. van zijn weekloon in han den. In diens plaats moet een werklooze ty pograaf worden aangesteld; deze verplicht zirih, gedurende den tijd, dat hij de plaats van den wachtgelder inneemt, f3 per week van zijn loon af te staan voor het wacht- geldersfonds. Voorts zal door lederen werknemer 10 cent per week in dit fonds gestort moeten worden en door iederen werkgever even eens 10 cent per week voor iederöi werk nemer in zijn dienst. Omdat dan het ver- eischte bedrag nog niet Is bereikt, zal aan de regeering gevraagd worden het ont brekende te suppleeren, wat een voordeel voor de rijkskas zal zijn, want nu wordt daaruit aan de weiklooze typografen steun verleend. De plaatsvervangende arbeider moet zoo lang £3 per week van zijn loon afstaan als hij de plaat? inneemt van den wacht gelder, dus maximum 5 jaar. Behalve de Gedrijfsraad heeft ook het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Typo grafenbond1 het plan reeds aanvaard. Daar over zullen rui de georganiseerde werk gevers en geenraniseerde werknemers nog hun oordeel moeten uitspreken. In 1939 zuilen, volgens de gegevens van het Pensioenfonds, ongeveer 503 ge organiseerde personen lusschen 60 en 65 jaar in het typografisch bedrijf werkzaam zijn. Wie met vervroegd1 pensioen gaat, doet dat geheel vrijwillig. Verwacht wordt, dat ongeveer de helft dus 250 v de regeling geLruik zullen maken. Hooge geldboeten. De kantonrechter te Delft, heeft schrif telijk vonnis gewezen in de zaak tegen den kwakzalver 11. H. 0. van Z. uit 's-G-ra- venhage. Van Z. had twee weken geleden terecht gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het verloenc-n van geneeskundigen raad en bijstand op 17 en 21 Augustus jJ. te Naaldwijk en te ra ven zande. Hij heeft een meisje, dat lijden de was aan suikerziekte, behandeld en haar aangeraden, de ïnsuiioe-injecties, die haar door den dokter wanen aanbevolen, niet verder te gebruiken. Eenige dagen na de laatste behandeling is het meisje overleden. Da kantonrechter achtte den verdachte schuldig en veroor deelde hem tot twee geldboeten van 100 gulden subs. 2 maal een maand hechte nis. De eisch van het O.M. luidde twee maal honderd vijftig gulden, subsidiair twee maal een maand hechtenis. Lc.v Janse weer midvoor. Zondagmorgen om elf uur speelt Her- mes-DVS te Rotterdam een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen RFC. De opstelling van liet elftal voor dezen oefenwedstrijd is behoudens de mid voor plaats, die thans weer ingenomen zal wor den door Lex Janse, gelijk aan die van Zondag j.I. tegen KFC. De ploeg zal er dus als volgt uitzien. DoelBeun. Achter: Smit en T. Janse. Midden: Fromberg, A. v. d. Tuyn en Van Buitenen. Voor: Bob Janse, Stolk, Lex Janse, Bos en Borrani. Naar waarnemingen verriebt in d n mor gen van 23 October, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand 772.1 te Nancy. Laagste barometerstand ?32.9 <c Rcvk= javik. Verwachting Zwakke tol matige wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waar schijnlijk dïcog weer, koude nacht, iets warmer overdag Wie Vrijdag en Zaterdag voor 50 cent besteedt, ontvangt een Slagroomtaart cadeau. Koningsbrood, 20 cent per half pond. Fijn gekruid Amandelspeculaas, 18 ct. p. half pond. Al onze Slagroom-Gebakjes, 6 25 cent. v/h E. J. VERVOORT Voor morgen o. m.: Tong, Tarbot, Griet, Schol, Kabeljauw, Schelvis, levende Paling, Zoutevis, geweekte Stokvis, vette gestoomde Makreel, versche gepelde Garnalen enz. HOOGSTRAAT 45 - TELEfOON 68082 Als dierenmishandeling strafbaar geacht De Botterdamsche rechtbank deed van daag uitspraak in de kwestie of het cou- petren van paardenstaarten al dan niet dierenmishandeling te noemen is. Toen deze princïpïeele zaak veertien da gen geleden voor genoemde rechtbank be handeld werd, had' het O.M. als verdachte gedagvaard den 27-jarigen paardenhande laar A. V. te Bolnes, die op 25 April j.l. te Ridderkerk twee eenjarige paarden pijn lijk letsel had aangedaan door hun staar ten te coupeeren. en vervolgens de door deze operatie ontstane wonden met een witgloeiend ijzer dicht te schroeien. - De rechtbank was van meening, dat den paarden, zonder redelijk doel pijn was aan gedaan. Dat het coupeeren van de staarten nood zakelijk zou zijn, omdat de smaak van het publiek zulks eischte, achtte de recht bank onredelijk. Deze smaak is tenslotte vergankelijk. Wat de hooge handelswaarde van paarden met gecoupeerde staarten be treft, hieromtrent was de rechtbank van oordeel, dat zedelijk besef zwaarder moet wegen dan stoffelijk belang. i Tenslotte oordeelde de rechtbank, dat liet paard mei gecoupeerde staart zijn na tuurlijk afweermiddel tegen insecten mist. De verdachte werd veroordeeld' tot een geldboete van f5.subsidair een licch- tenisstraf van twee dagen. Strafzaak aanhangig gemaakt. Dezer d'agen zou voor den Rotterdam- schen kantonrechter behandeld wonlo.i de zaak tegen den directeur van 't Capitol- en City-thealer, A. de J., tegen wien proces verbaal opgemaakt was wegens het aan brengen va" coupures in de film „Op jacht naar carrière", welke in City-theater werd' verloond, De centrale commissie voor de film keuring had de Olm goedgekeurd mot oen 'engte van 2500 meter, doch de film had bij de vertooning nog slechts een lengte van ruim 1900 meter. Dn bedoeling var het aanhangig maken van deze rechtszaak is om uit te ma ken of een film vertoond moet worden ui den vorm, waarin deze door de cen trale filmkeuringscommissie is goedge keurd, /.ooctat een directeur niet gerech tigd' is tol het aanbrengen van coupures, zaak werd gisteren uitgesteld in ver- ,,De Postduif". De Schiedamsche vereeniging „De Post duif" houdt Zondag a.s. een stedelijke wedvlucht van Roozendaal. In het vereenigingslokaal worden mor gen van half vijf tot half zes de duiven ingekorfd De band met hot feit, dat de deskundige van gedaagde, de directeur van den Neder- iamfechen Bioscoopbond, de heer S. de Hoop, wegen-; ziekte verhinderd was aan wezig te zijn. Veertien dagen uitstel werd verleend. Than* ook de vrouw in bewa ring gesteld. Gisteravond is zich hij de Eindhoven- sche politie komen melden de 38-jarige Franeisca de Bie, die met den verdachte Jacobus van der Velde in de moordzaak Sanders na afloop van de steekpartij per motor is weggereden en wier opsparing door de politie verzacht was. Men hoopte ml. van deze vrouw belangrijke aanwijzin gen over de toedracht der vechtpartij te ontvangen. Zij legde evenwel dezelfde ver klaringen als Van der Velde af, hierop neer komende dat deze man in het geheel niet bij de steekpartij betrokken is geweest Franeisca de Bie, die de echtgenoote is van het bekende Ossche type, Peer de Bie, wordt in arrest gehouden, aangezien zij ook uit anderen hoofde nog door de politie bleek gezocht te worden. Ook Van der Velde blijft op het Eindho- vensche politiebureau in hechtenis in af wachting van zijn overbrenging naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch. Het mes, waarmede de daad gepleegd moet zijn en dat een groot open steekwapen in het heft van een heitel blijkt, is door de politie in een grastuintje langs den Hemel rijke gevonden. Tengevolge van den sterken regenval wa ren er echter geen bloedsporen meer op aan te treffen. Brand te Zaandam, Gisterochtend omstreeks vier uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in perceel Bloemstraat 23 te Zaandam, waar in het eene gedeelte de sigaren make rij en tabakopslagplaats van G. Schoen was gevestigd; terwijl het andere gedeelte II. Oudendijk tot woning diende. Oudendijk, die gewekt werd door val lend hout en door binnendringende rook, waarschuwde de bran denveer. Deze was spoedig ter plaatse. Zij' kon echter niet ver hinderen, dat alles een prooi der vlam men werd'. Het perceel, dat eigendom is van G. IJskes, was geheel uit hout opge trokken. De twee gedeelten waren door een houten schot gescheiden. De voorraad labaksartikelen was laag, de inboedel van Oudendijk in het gebed niet verzekerd. Door vrachtauto aangereden en overleden. Gisteravond is op den weg Zuidwolde- Hoogeveen de 19-jarie arbeider R. V., die te paard van zijn werk huiswaarts keerde en geheel rechts hield, door een vrachtauto bestuurd door A. S., uit Hcogevoen, aange reden. De jongen viel van zijn paard en werd ernstig gewond. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Hoogcveen ver voerd, waar hij eenigen tijd later is over leden. Archief geplunderd. Gegevens van 7200 gevangenen gestolen. Volgens den correspondent van de „Dai ly Telegraph" te New York is daar bij het onderzoek naar de beweerde corruptie te Brooklyn aan het licht gekomen, dat de gegevens over 7200 gevangenen uit oen van de po-litiebureaux te Brooklyn ont vreemd' zijn. Deze diefstal moet beschouwd worden als een dor grootste schandalen in de geschiedenis der New Yorksche poli tie. De diefstal moet gebeurd zijn tusscben Maandagmiddag kwart voor vijf en Dins dagochtend half tien. Dit beteebent, dat hij samenviel met de benoeming van John Amen tot speciaieu aanklager tor vervan ging van den districtsattorney, Geoghan, belast met de leiding van oen onderzoek naar onregelmatigheden in de administra tie der justitie te Brooklyn. De commissaris van politie, Valentine, heeft zich, zoodra hem het nieuws ge werd', naar Brooklyn begeven. Hij verklaar de, dat iemand, die een buitengejwoon kwaad geweten heeft, deze daad moet heb ben gepleegd. Meer dan 150 politiebeambten en leden van het administratieve personeel zijtn on dervraagd'. Rechercheurs hebben overal huiszoekingen verricht bij menschen, die op bedoeld bureau werkzaam zij'n en ook de asc'h van kachels en fornuizen onder zocht. Op het laboratorium der politie zijn alle verbrande papierresten, die gevonden werden, onderzocht. Watgestolen werd. Het gestolen materiaal betreft arrestaties, welke verricht zijn tusscben Augustus 1936 en Januari 1938. Het - waren zes groot© boekdoelen, welke in oen afgesloten kamer werden bewaard. De dief heeft de blad zijden met een scherp mes uitgesneden en de banden der boeken achtergelaten. Men gelooft, dat de geschonden registers onregelmatigheden inhielden ten aanzien van de in vrijheidstelling van zekere ge vangenen. Zij waren daarom van belang voor het onderzoek, door gouverneur Leh man van den staat New York ingesteld op grond' van mededeelingen over wanbe heer. Hoewel het een geweldig werk zal zijn, zullen de gegevens uit de archieven van polite en justitie kunnen worden gerecon strueerd', zoodat de diefstal toch niet het beoogde nut heeft gebracht. De actie in de oude stad van Jeruzalem. Jeruzalem, 20 October. (Reuter). De troepen hebben gisteravond hun actie in de oude stad voortgezet. Huis na huis in de Mohammedaansche wijk werd bezet en doorzocht. De troepen zijn den. gebeden nacht in de oude stad gebleven en hebben de operaties bij het krieken van den dag hervat. Het is gebleken, dat gistermorgen bom men naar de binnenrukkende troepen zijn geworpen. Het is moeilijk met de buiten wereld in verbinding te komen, daar de meeste telegraaf- en telefoonlijnen vernield zijn. Bij liet vallen van den avond' open den de rebellen het vuur wederom en het werd door de Britsche posten beant woord1. Beurs van Schiedam. DONDERDAG, 20 October. Officiecle noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.per H.L. ad 46 pCt Zonder fust en zonder belasting. Niet-officieel. Spoeling: fl.4Q. Rinnenlandsche spiritus f24.a 100. Buïtcnlandsche spiritus f 14.50f 15. Zornteï fu«t en zonder belas!ing. Goede vangst van de Ensehedesehe politie. Dezer dagen is ingebroken ia een floer- der in (te omgeving van Enschede, waar bij een bedrag van f385 werd gestoten. Als verdacht hiervan - zijn drie perso nen, van wie er twee in een logement verblijf hielden, aangehouden. AJte drie verdachten hebben een volledige bekente nis afgelegd. Het bij die inbraak ontvreemd© geld, is voor een deel ten huize van een van hen in beslag genomen. Het is gebleken, dat de politie met deze arrestatie een zeer goede vangst hoeft gedaan. Een dier aangehoudenen, de 25 jarige N., gedomicilieerd te Geleen, wordt te vens verdacht van tientallen inbraken, welke de Imfste maand in OverijseJ en Gelderland' zijn gepleegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. De bedreiging van Hankau. Ilankau, 20 October. (D.N.B.) De ernst der positie van Hankau komt tot uiting in een bevel aan de Chinoesche bevolking, de stad binnen drie dagen te verlaten. Naar voorts gemeld wordt, zou te Hankau een veiligheidszone worden ingericht. Men zou overeengekomen zijn, dat alle bestaan de en vroegere concessies gedemilitariseerd worden. De Japanneezon zouden de onaan tastbaarheid hiervan hebben toegezegd. De veiligheidszone zou de Japansche, de vroe gere Duitsclre, de Fransche, Britsche en vroegere Russische concessie omvatten, als mede een deel van het Ghineesche stads deel. Yan 'Chineosche zijde wordt thans de inneming van Yangtsjin door de Japan- neezen toegegeven. Japansche opmarseh naar Kanton tijdelijk tot staan gebracht? Hongkong, 20 October. (Reuter) De Ja pansche opmarseh in Kivantoeng schijnt tijdelijk tot staan gebracht te zijn. Volgens een bericht uit Kanton houden de Chi neesche autoriteiten vol, dat d'e Japanneo- zen nog niet tot den algemeenen aanval zijn overgegaan. Guerillabenden achter de Japansche li niën beginnen do verbindingen te veront rusten. Zon reeds een voldongen feit Duitsch vrachtschip opgegeven. Het Duilsehe vrachtschip „Mineral", 359 ton metende, dat drie weken geleden ver dwenen is op weg van Kopenhagen naar Antwerpen, wordt thans definitief verlo ren beschouwd. Men veronderstelt, dat het tijdens een storm met de uit 13 koppen bestaande bemanning is vergaan. Ernstig verkeersongeluk. Omstreeks zes uur gisteravond is de 69-jarige heer J. Niemeyer, gepensionneerd rector van het gymnasium te Breda, die per rijwiel de Liesbosch]aan wille over steken, door een personenauto gegrepen. Met een dubbele beenbreuk en een hoofd wonde is het slachtoffer naar het zieken huis to Princenhago overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. De Dom van Milaan krijgt «en toren. Do Dom van Milaan zal verrijkt worden met oen toren. De Milanoesche architect Vico Vigano heeft zijn ontwerp aan Mus solini voorgelegd; die het heeft goedge keurd; Er zal een commissie voor den torenbouw benoemd worden. zijn. Londen, 20 October (ANP). De Daily Telegraph and- Morning Post meldt uit Boedapest, dat in Duitsche diplomatieke kringen aldaar vertrouwelijk wordt mede gedeeld, dat binnen tien dagen een tolver bond' tusschea Duitschland en Tsjerho Slo wakije zal in werking treden. De tostand- koming er van wordt een „reeds voldon gen feit" geiKK-md- Duiischland zal de Tsjechische grenzen waarborgen. Er wordt aan toegevoegd, dat zoodra de overeenkomst van kracht zal worden, de Duitsche regeering de verplichtingen als garant van de Tsjecho Slowaaksohe grenzen op zich zal nemen. Het is ech ter duidelijk, dal het geschil over de SIo- waaksclie en Pon.gaarsche mind'erhedei ea 'de grenslijn moet geregeld zijn, aleer een dergelijk plan kan worden uitgevoerd. De correspondent acht liet echter veei- beteekenend', dat de ministers Tiso, Dur- camski en Baerinsky per vliegtuig naar Münclien zijn gegaan, waar zij met Von Ribbcntrop eon bespreking hebben ge voerd', welke dne uren heeft geduurd. Concessies van Hitler? Men vermoed', dat parü'el aai de© ontwikkeling voorbereidende o Verban- d'dmge.i langs diplomat©'.©! weg wor den gehouden tusschen Praag en Boe dapest. Gemold wordt, dat Hitler er in liedt toegestemd concessies te doen in de kwestie van Subkarpalhisch Rusland' en daarmede een gemeenschappelijke Poblsch ILncaarsche grens toestaat. De/c inlichting moet volgens den correspondent echter met voorbe houd' worden aanvaard. Do loming van België en zijn zuster naar Engeland. Brussel, 20 October. (BdgaA.N.P.) De koning en de prins van Piemont zijn van ochtend om 9 uur per trein uit Brussel vertrokken om zich via Oostende en Dover naar Engeland te begeven. De koning zal Zondag terug zijn. Koning Carol van Roemenië naar Engeland. Londen, 20 October. (Reuter). Reuter verneemt, dat koning Carol van Roemenië is uitgenoodigd' een bezoek aan Engeland te brengen. Vernomen wordt, dat deze uitnoediging aanvaard is. Men verwacht dat de koning zijn bezoek in November zal brengen. Scheepvaart. SCHIEDAM, 18 October. Aangekomen Eng. s.s. Guinean en Grieksch <-.s. Nicolas Angelo, van Rotter dam, beide om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken Noorseh rn.s. Bajamar, naar Las Palmas. Ilaliaansch s.s. Orata, naar Rotterdam. Hoog water. 20 Oct. 1.07 uur, 13.43 uur. 21 Oct. 1.58 uur, 14.32 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 20 Oct. 6.35 u., ondg. Zonsopg 21 Oct. 6.37 u., ondg. 16.54 16.52 u. u. 23 October N.M. 31 October EIK. SCHIEDAM. Geboren: 16 October: Didericus Adrianus Corne ll's, z. van P. M. van Eijfc en M. C. r. d. Kraan, BoLcrstraat 9. 18 Oct..: MagtildaMariaAncilla,d.vanA. J. v. d. Berg en M. Scholte, St. Liduina- straat 73. Johanna Maria WOhelmina Liduina, d. van J. Th. Krowinkel en M. J. L. Koning, Anthoiiie Muysstraat 63. 19 October: Martinus Cornelis, z. van K. V. C. van der Avoird en D. Vleghert, Numansdorpschestraat 11. Gehuwd: 19 October: W. J. M. Walbeek', 2S jaar en J. M. Kruithof, 22 jaar. W. Gerritse, 22 jaar en M. Burgerhoudt, 2') jaar. J. J. den Bruiker, 22 jaar en B. Kooijman,- IS jaar. KOERSEN OP 20 OCTOBER 1938 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. V.K. (Binnenland. A.K.Ü. 42'/, Van Berkel57% Cert. Calvé90% Nederl. Ford840 Ned, Gist Spiritus 624'/} NcdL Kabelfabriek Philips GJ. G. B286'/, Unilever 143% HEDEN 42'/,— 58 90V4 84 t% 524 (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic.Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. nie.cn Ned. Ind. Gas Mij. [Buitenland). Cities Service MIJNEN. Ai gem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie 30'/, 48% 39%, 87 15%, 257 280 7% 55'/, 158 169 238%- 1«%- 29 46%- 87'%,- 86»/,- 14%.- 4'%e 257 278 7%, 56'/, 155 168 7 8% "ll 6 S/_ 833% 833 (Buitenland). Cont. Oil 20% Mid. Cont. Petr. 12%, Phillips Petr28% Shell Union 11% Tidewater Ass. Oii RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam 10%, 238% 161% 78 478'/, 20%, 12 /i, 2Sl%, 11 10 234%- 161% 78'/, 472% 3% TABAK. Deli Mij. 291 Deli Batavia233'/, Senembah 266 290 1 229 31 263 6 SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. L'oyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Raiir. Southern Pac. Sou thern Rail way Cy 115 111'/, 122'/, 5% 10"/,, 15%, 15% 12%, 115% 110% 122%- 5%, 10'/,— 14"/i«- 14%— 12%, 8% "Wisselkoersen. Amsterdam, 20 October. Londen 8.75 1/8, Berlijn 73.57Parijs 4 89 3/4, Brussel 31.06, Bern 41.73, Ko penhagen 39.07i/S) Stockholm 45.10, Oslo 44.00, New-York 1.83 13/16, Milaan 6.75, Praag 6.35, Prolongatie pCt.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3