tweede blad SCHIEDAMSCHE COURANT mm wt DONDERDAG 20 October 1938. No. 21997. Kantongerecht Arbeidswet overtreden Zware eisch tegca bakker. Voor den kantonrechter, mr. J. Sthee man Hesse, stond gisteren terecht de bakker W. van N„ die de Arbeidswet had overtreden; ten eerste doordat hij' een lid van zijn personeel had Jaten werken op een tijdstip, waarop dit volgens de Arbeids lijst niet was toegestaan en ten tweede wegens een zelfde feit op ce-n anderen dag, waarbij bovendien geen arbeidskaart aan wezig was voor het betreffende personeels lid, een gehuwd© vrouw. Verd. zelf was niet verschenen. De ambtenaar van liet O.M., mr. M, S. van Oosten, wees er in zijn requisi toir op, dat verdachte recidivist is en reeds tweemaal veroordeeld is voor over tredingen van de Arbeidswet. Voor het eerste feit eischbe spr. een principale hechtenisstraf van 0 dagen en voor het tweede tweemaal 2 dagen, dus in totaal 7 dagen principale hechtenisstraf. De gemachtigde, mr. Hoek, erkende het ontbreken van de arbeidskaart. Verd. is hier echter te goeder trouw geweest. In de dagvaarding staat, dat er op 11 Augustus 1938 omstreeks 1930 gewerkt is. Dat 1930 staat vermeld zonder.punt tus- sehen de 19 en de 30, alleen staat de 80 iets hoogèr en met een streep er on der. Het woordje uur is echter vergeten! Dat 1930 kan men beschouwen als een nadere omschrijving van het jaartal 1938. Maar is dan het feit niet verjaard? Nemen wij echter aan, dat er een tijd stip mee bedoeld is, dan is de omschrij ving „omstreeks 1930" te vaag. Bij over tredingen van de Arbeidswet dient Jiet tijdstip nauwkeurig te worden aangegeven. Wil men „omstreeks" gebruiken, dan had' liet moeten zijn: „...omstreeks 19.30 uur, althans na 19 uur". Op grond hiervan vroeg gemachtigde ontslag van rechtsvervolging. In de tweede dagvaarding staat ver meld, dat het betrokken personeelslid om streeks 20.40 uur arbeid verrichtte. Dit is eveneens te vaag, temeer omdat de be trokkene tot 20.30 uur mocht werken. Ook hier concludeerde mr. Hoek tot ont slag' van rechtsvervolging, of als de kan tonrechter hiertoe niet zou besluiten tot een voorwaardelijke veroordeeling of een geldboete. In zijn repliek zei de de ambtenaar van het O.M., dat de Hooge Raad uitgemaakt heeft, dat een dagvaarding ook dan van kracht is, als zij vooïr een verstandig mensch te begrijpen is. Bovendien bad gemachtigde geen ontslag van rechtsver volging, doch nietig verklaring moeten vragen. De kantonrechter 2al over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Autobotsing Getuigen waren het niet eens. Achteruit was A. V. uit Rotterdam met zijn tractor en aanhangwagen van den Hofweg den Rijksweg te Overschie opge reden. Met een snelheid van 80 K.M. was mevr. S. Victor—Israels, van Duitsche nationaliteit, den wagen genaderd. Volgens haar vei klaringen moest zij sterk remmen voor een tegemoetkomende auto en kon den aanhangwagen niet meer ontwijken aangezien deze op de tweede rijbaan stond. And'ere getuigen beweerden evenwel, dat de aanhangwagen op de eerste haan stond. T" zijn requisitoir zeide de ambtenaar In van het 0. M., d'at hij aanvankelijk ge loofd had in verd.'s onschuld, doch na dc verklaring van mevr. Victor ingezien had', dat verd een fout had gemaakt Daarom requireerdc spr. een geldboete van f25 of 10 dagen hechtenis. Mr. W. A. Hoek, die als verdediger optrad, verweet den ambtenaar gebrek aan riw- gegraat, omdat hij eerst in verd.'s on schuld geloofde en later omzwaaide. lol profeteerde de ambtenaar van het 0, M. tegen deze uitlating, waarop mr. Hoer zich zelf rectificeerde en sprak van „gebrek aan juist inzicht." Spr. weet het ongeval aan le sterk remmen van ae vrouwelijke getuige en dat deze remmen niet goed waren af gesteld', weshalve hij tot vrijspraak con cludeerde. De kantonrechter sprak verdachte vrij van Let hem ten laste gelegde. Beschonken automobilist Reed eerst links en daarna een vrouw aan. Een maand hechtenis opsfeleard. Da monteur H. J. K, vroeger te Schie dam woonachtig, doch thans zonder be- kende woonplaats, had verstek laten gaan OP 8 September op zeer c.gonaardige wqze door Schiedam1 Gema noeuvreerd met een auto. Eerst reed idf vmS (l^'sr T1 7e-rkeorsPaEU OP <lcn hoek w tj Jueinnastraat en de Nieuwe Ha\en. Hier liet hij zijn wagen even =taan om vervolgens de auto van den ha,™' de Jonge uit Monster, aan de achlerziidé te rammen waardoor een spatbord ver- me.d werd. Op woeste manier is verd weg gereden; zijn nummer werd evenwel on- genomen. Nog was de rampspoedige tocht niet lanosf1) f"*"i ien ,ParaüeIu"°g wandelde langs bet koolasehpad! mevr. A, Christen— Z'j werd' door den monteur aan- 011 aan de kuit geblesseerd. Bij boomen nog geallakeerd. Daarna verliet hij den wagen even, van welke gelegen heid! de jeugdige A. Huïzer gebruik maak te om het contactsleuteltje uit de auto te halen, waardoor verder rijden onmogelijk werd. Dit sleuteltje deponeerde hij bij den overwegwachter. Voor dit kranige optreden had gel. van den kantonrechter ©en com pliment in ontvangst te nemen. Alle getuigen, waaronder de verbalisant, agent van politie Hoekstra, verklaarden, dat verd'. een stevige borrel moet hebben genoten om zoo onder den invloed te zijn. De ambtenaar van het O. M. vond de feiten zeer ernstig. f I 1 Voor het niet reclitshouden vroeg lig f 25 boete sufe. 10 dage n hechtenis; voor het aanrijden van de vrouw f 50 of 20 dagen en voor het onder den invloed van sterken drank. Ltsatuieu vuu een motor rijtuig 1 maand h ecli teni s, met ont zegging van de bevoegdheid een motor rijtuig te besturen gedurende den tijd van 1 jaar Conform deze eisclien werd ver dachte bij verstek veroordeeld. Baldadigheid Jeugdige werkloozo veroordeeld. De 18-jarige H. de R. slungelde voor het hekje en bekende een vuurtje le heb ben gestookt. Op de vraag waarom, antwoordde verdij „Och kwajongensstreken, baldadigheid lié?" Kantonrechter: „Ben je soldaat ge weest?" Verdachte: „Gelukkig niet!" Kantonrechter: „Het zou misschien wel goed voor je geweest zijn". Verdachte: „Nu moet u mij eens vertel len waarom ik alleen bekeurd ben, terwijl wij toiicli met zijn vieren waren 1" Op deze vraag van de verongelijkte on schuld werd niet ingegaan, doch er ontspon zic-li het volgende vraag- en antwoordenspel Ambtenaar„Werkloos Verdachte„Ja". Ambtenaar: „fC of C dagen". Kantonrechter: „Ik maak er f6 of 6 da gen van". Verdachte: „Dan ga ik maar zitten!" Besmet vee vervoerd De laudlxuiw gaat slecht, maar verd. betaalde contant. Wegens het doen vervoeren van een kalf, dat aan mond- en klauwzeer leed, had zich te verantwoorden de landbouwer J. W. K. te Vlaardinger-Ambacht. Ter terechtzitting veiklaarde verdachte, dat hij gemeend had, dat hot kalf aan de longen leed. Hij hoopte nao-it meer voor den kantonrechter te verschijnen. De land bouw gaat slecht, hij heeft een vrouw met tien kinderen en den dag na het vervoer heeft liïj gedacht: „Ik' heb verkeerd ge daan". De-ambtenaar van het O. M. was er niets verwonderd over, dat het mond- en klauw zeer zich zoo .verbreidt. De boeren zijn nonchalant en vervoeren maar. Met bet oog op de algemeene preventie, eisobte spr, f75 of 30 dagen hechtenis. Verd. (ontsteld): „Dat kan ik onmoge lijk' betalen 1" 1 De kantonrechter nmakle er f 50 boete of 30 dagen van en lichtie verd. in, dat hij 14 dagen bad om in hooger beroep te gaan. De landbouwer, die f75 onmogelijk kon betalen, ging echter met den veldwachter mee en betaalde dc f 50 contant, tot groote verbazing van den kantonrechter 1 IMS Gekleed in zeewaardig" eostuum inspecteerde Z.K.H. Prins Bernhardt na de opening van het rcddingstaüon der N.Z.H.ILM. - i <y> de Noordkust van Terschelling de nieuwe reddingboot. m Het memteeren van ecu mijnenveger" zooals deze thans op do voornaamste spoorlijnen in Palestina voor de treinen worden uitgezonden', om het traject te zuiveren. He -onrust in Palestina. Een merkwaardige foto, in het ge heim genomen uit een in de nabijheid staand huis. Gewapen de Arabieren in een bergdorpje van de pro vincie Judea, Gemengd Nieuws De doodslag te Eindhoven He verdachte aangehouden. Hij ontkent echter gestoken te hebben. In den nacht op Woensdag is de gemeen tepolitie van Veldhoven er in geslaagd, den 29-jarigen J. H. van der V. aan te houden, die gezocht werd- als verdachte van den doodslag op L, Sanders, tijdens een vecht partij, den nacht levoren in de Hemelrijken onder Woensel gepleegd. De man was in een boerenschuur gaan slapen, waar hij werd aangehouden. 1 Bij zijn verhoor d-por den commissaris van politie verklaarde hij echter niets met de vechtpartij te hebben uit te slaan. Hij zou vóór Sanders het café verlaten hebben en zich hij den twist, die daarop in de straat ontstond, met de rol van toekijker vergenoegd hebben. Dat hij met de daar loopende 38-jarige vrouw Fr. de Bïe pp den motor is weggereden, verklaarde hij met de mededeeling, haar slechts een kor ten rit, tot het einde der straat op de duo te hebben laten maken. Voor de politie staat het evenwel vast, dat deze vrouw hem op zijn nachtelijken motorrit heeft vergezeld. Zij is evenwel tot nu toe onvindbaar. Van der V. ontkent pertinent, dat hij Sanders gestoken heeft. De man wordt ter beschikking van den officier van justitie in Den Bosch gesteld. Matroos bij stortzee over boord geslagen. Gistermorgen is een matroos eerste klasse bij het bonden van oefeningen op de Noordzee in de buurt van het vuurschip „Haaks" door een stortzee van H.M. flot tieljeleider „Tromp" over boord geslagen en verdronken. overweg gekomen, heeft verd. de spoor- hekend. Ontploffing eisehl drie dooden. In een fabriek te Keulen is oen acelon- honder ontploft. Drie arbeiders werden ge dood, een ernslig gewond. De oorzaak der ontploffing is nog niet De dubbele moord - të Vlissingen Verdachten worden in vrijheid gesteld. Op 4 Maart 1937 was te Vlissïngen ontdekt dat liet echtpaar Lauwereins in café Keersluis, om het leven was ge bracht on dat roof vermoedelijk hiertoe de aanleiding was geweest- Hierop zijn drie arrestaties gevolgd. De gearresteerden waren L. B., 8. P. de K. en D. van T. allen uit Maassluis. De/.e verdachten zipen ïesp. sinds Augus tus en December 1937 in voorarrest. L. -B. heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd!. De justitie is er cchler niet in ge slaagd' voldoende bewijsmateriaal bijeen le brengen, terwijl geen veroordeeling mogelijk is uitsluitend! op de bekentenis van één verdachte. De instructie is daarom j.l. Dinsdag ge sloten en de verdach'en zullen dezer da gen in vrijheid' worden gesteld. Motorrijder tegen auto gebotst Op weg naar ziekenhuis over leden. Gistermiddag is de 24-jarige motorrij der H. Troost uit Rotterdam, controleur bij de Galalcialueken aldaar, op den Bar neveklscheweg te Larderen, met vrij groote snelheid tegen een personenauto gereden, De' man kwam van den Meulunterscheweg en wilde den Barneveldscheweg oprijden. Toen hij - do bocht naar links maakte, botste hij tegen de auto, die uit de rich ting Lu nieren kwam en welke hij voor rang had moeten verleeaen. De motorrijder verd over den weg ge slingerd en met ernstige verwondingen aan liet hcofd opgenomen. De ongeluk kige werd naar het Julianaziekenhuis (e Ede overgebracht, op weg waarheen hij aan zijn i erwondingen is bezweken. Felle brand te Maurik Ook de motorspuit geraakte in brand. Gisteravond omstreeks half zes is in de Voorstraat te Maurik brand on is fa,an in de woning van den heer J. Schumacher. In het pand is tevens gevestigd diens motor en rijwielzaak en radio-centrale. De gealarmeerde brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse. Zij zag zich voor een moeilijke taak geplaatst. Aanvankelijk bestond het gevaar, dat het vuur zou overslaan op de belendende per- ceelen. Dit wist de brandweer evenwel te voorkomen. De inboedel kon gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. Het perceel is geheel uitgebrand. Slechts de muren bleven over eind staan. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk een defect in den schoor steen. Huis en inboedel waren verzekerd. Tijdens de nablusschingswerkzaamheden raakte de motorspuit in brand, doch de vlammen konden spoedig worden gedoofd, waarna de spuit weder gebruikt kon worden Brand te Haarlem Vijf schuren uitgebrand. Gisterochtend heeft een felle brand' ge woed in een complex van vijf schuren aan den rijksstraatweg in Haarlem-Noord, waarin auto- onderdeelen waren opgeslagen. Omstreeks kwart voor tien waren kin deren ter plaatse aan het spelen. Vermoe delijk is een van hen roekeloos met vuur omgegaan, waardoor brand' is ontstaan. oorbijgangers zagen rookwolken en een rossen gloed1. Het bleek, dat bet vuur reeds ver om zich heen had- gegrepen, en, aan gewakkerd' door den feilen wind' stonden de schuren, drie groote en twee kleine, in lichter laaie. Men kon den 76-jarigen eigenaar, den heer D.van Staveren, die in een der schuren aan het werk was tijdig in veiligheid brengen. Een paard kwam in de vlammen om. Een auto kon men tijdig bergen, een andere wagen is door het vuur vernield. D'e brandweer bestreed liet vtiur met vier stralen en kon voorkomen, dat ook de zesde schuur in vlammen opging. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Inbraak in ecu houtzaak. Gisteravond om kwart over negen kwam do concierge van een houtzaak aan de Kei zersgracht te Amsterdam, hij zijn inspectie van het gebouw tot de ontdekking, dat er was ingebroken. De deur van de zaak was geforceerd en de brandkast bleek te zijn opengebroken. De eigenaar is onmid dellijk gewaarschuwd, evenals de politie. E,r kon nog niet worden opgegeven, wat er vermist wordt. Waarschijnlijk zijn do dieven in hun werk gestoord. Zwijntjesjager, op hectcrdaad betrapt. Be centrale recherche heeft gisteravond op licl Stationsplein te Amsterdam twee personen gearresteerd wegens diefstal en medeplichtigheid. Do eerste werd op heeterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Uit de Pers Burgemeestersbenoemingen „De Nederlander" (c.-h) schrijft: Wanneer in Rotterdam een nieuwe bur gemeester wordt Lenoemu, is het gewoon te, dat de raad bijeen komt om deze benoeming te critiseercn. Dit is niet ver boden. Wél onverstandig. Tien jaar geleden werd een liberaal be noemd'. De liberalen vormden slechts een tamelijk kleine fractie in den raad. Daar om was Rotterdam in last. Vooral de anti revolutionairen bliezen toentertijd hoog van den toren en werkten zelfs met een in terpellatie, gevolgd door moties, die uiter aard' voor de pruilemand bestemd waren. En d'e a.-r., loco-l.urgemeester van die da gen achtte het zelf.; oirbaar in zijn rede bij de installatie van den nieuwen burger vader aan zijn Kwade bui lucht te geven. Dat was tien jaar geleden. Hetzelfde stuk is thans zij het in eenigszins andere bezetting opnieuw voor het voet licht gebracht. Ditmaal is een vxijzinuig- domocraat benoemd en ziet, zijn partij is in den Rolterdarnschen raad in het ge heel niet vertegenwoordigd... Opnieuw dis cussies in den raad en weer een inter pellatie en een motie. Ditmaal niet van, een anti-revolutionair, maar voor de varia tie van een communist. Ook d'.w.z. de motie bestemd voor de prallemand. Het is een uitwas van d'e democratie, wanneer men in ernst gaat verkondigen, d'at tot burgemeester een lid van een bepaalde partij meet worden gekozen om dat die partij de grootste of een groote raadsfractie in de betreffende gemeente be zit. En 'het is evenzeer een uitwas, wan neer men de benoeming van een bepaald persoon afkeurt, omdat diens partij niet in den raad is vertegenwoordigd. Deze theorie zou b.v. al direct tot deze zon derlinge consequentie voeren, dat iemand, die niet bij een po'itieke partij is aange sloten, geen kansbeeft ooit tot burge meester te worden benoemd. Wij hebben liet al meer geschreven en zullen het nogmaals doen: Bij een be noeming en zeker ook bij een burgemees tersbenoeming, zullen bekwaamheid: en ge schiktheid voorop hebben te staan. Wat die geschiktheid betreft, zeker zal een van d'e factoren, die baar bij een burgemees- vacature bepalen, de mogelijkheid zijn van aanpassing \an den candidaat aan de gees telijke en politieke sfeer van d'e betref fende gemeente. Maar verder mag men niet gaan. De rekenkundige methode van benoeming is verfoeilijk. Onze Nederlandsche demo cratie werkt gelukkig in het algemeen nog met levende menschen en niet met doode cijfers. Dat moge zoo blijven. Maar dan dienen zij, die van die democratie het juiste begrip hebben, waakzaam te zijn en telkens als Let noodig is hun stem te doen hooren. Want het is niet alleen de Rotterdam- sehe raad', die hier schuld heeft. Ook de regeering gaat juist op het stuk van bur gemeestersbenoemingen niet vrij uit, door dat zij in het algemeen eeii veel te groote waarde toekent aan de verkiezingscijfers in de verschillende gemeenten. Wij en ook de Rotterdamsche raads leden zijn geleidelijk aan opgevoed in het geloof, d'at Let bezit van de grootste raadsfractie automatisch recht op een bur gemeestersbenoeming geeft. En men spreekt somtijds al van roomsch-kathotieke-, chris- teiijk-historische- of andere burgemeesters- vacatures. Het is noodig radicaal met dergelijke methoden te bmken. In het welbegrepen belang juist van onze democratie. Dit worde speciaal vermeld om ver warring te voornomen. De communisti sche vragen van 1938 waren n.l. gelijklui dend aan de anti-revolution.aire van 1928. DER "vfl 0\ fiPll'fUï nrriïrrt.IV-.L..ft -i

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5