KOOLHOVEN EERSTE BLAD. VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 22 October 1938 Kanton wordt ingenomen PONT! AC Siste laargang. No. 21999 Tei. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 14! CHOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 531!. BUITENLAND De Chineezen verwoesten de belangrijkste punten der stad. »i don 'n 2JAREN VERZEKERD Al'eenverkoop De strijd in Spanje Duitschland Tsjecho Slowakije AKKER 'S v&isë&i&te. Eenige der 20 geneesk ruiden BINNENLAND Engeland De terreur in Palestina Italië Overzicht Tweede Kamer Sport Dammen Raichenbach blijft wereldkampioen Deae courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f c; j.ij prijjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Ab onn si:ient-en worden dagelijks aangenomen, Advertentiën foor het eerstvolgend num mer moeten vóór alf hut aan ret Bureau bezorgd zijn, *s Zaterdags vóór f> uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Ad verten tien: van t—5 regels f i 55; Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1,80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten^ cts.j postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentien bij abonnement ïijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelyke worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f0.50 tjm. 15 woor den, f 0.75 „t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advcrtentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De voorhoede dér Japan sche troepen, welke gisteren' Kanton binnentrok, wérd gevolgd - dóór-tanks'en andere geihecliahl seerde eenheden. -Tegenhét einde van den middag' bezette een "belangrijke "Japan sclie troepenmacht dé'Oostelijke wijken der stad. i Gisterochtend was de brug óver de Paar- rivier opgeblazen. - Dé ontploffing gaf den huitenlandséhen" bewoners der stad de eerste aanwijzing, dat de toestand dos nachts ernstiger was geworden. Eergisteravond was een groep buiten- landsche journalisten, die probeerden naar het fro'nt te gaan, op 20 mijlen tril Oos ten van Kanton door terugtrekkende Chi- neesche troepen teruggezonden. Er waren hardnekkige geruchten in om loop, dal do Chineesche militairen de stad prijs zouden geven. Deze geruchten werden bevestigd door dé aankomst van Japansche troepten. Intusschen bleef het in de buitenland- sche concessie van. Sjamien betrekkelijk kalm. - Zoowel de Britsche als de Fransché autoriteiten hebben 'met vlaggen') de gren zen der concessies aangegeven, terwijl stra tegische punten bezet zijn door mariniers, die over machinegeweren beschikken om een mogelijken trek der Chineesche me nigte naar Sjamien-Eiland tegen te gaan. De evacuatie door de Chineesche be volking geschiedde op ordelijke wijze en in de buurt van Sjamien deed zich geen enkel incident voor. Gisteravond om acht uur is de gehoelo stad opgeschrikt door een. reeks geweldige ontploffingen. Het bleek, dat het Chinee sche opperbevel order had gegeven tot een systematisch opblazen van alle re- geeringsboreaux, industrieonderneiningen en andere belangrijke gebouwen en brug gen. Intusschen loeiden de sirenes bun waar schuwing tegen luchtaanvallen uit, waar door de verwarring nog grooter weid. Bij liet aanbreken van den dag dreunde de stad van het gebulder der zware artil lerie, liet voorbijdonderen van tanks en het voortstappen van duizendo soldaten: De iChineesche legers trokken zich ia Weste lijke richting terug. Deze militaire aftocht vormde het sein voor een koortsachtige ontruiming op het alleruiterste oogenblik. Duizenden burgers trokken den geheeletn morgen door de straten der stad weg. Na de evacuatie door de provinciale en ge meentelijke autoriteiten werd' slechts een schaduw van een militaire bezetting voor de controle over Kanton achtergelaten. Op de ontruiming volgden nog weer ontplof fingen, toen achtereenvolgens cementen vestingwerken, papierfabrieken, eleclrisché centrales en regeeringsgebouwen in de lucht vlogen. De minder belangrijke in stelling -u werden in brand gestoken. Vele wijken in de stad staan in lichte laaie, zonder dat door brandweer wordt ingegrepen, aangezien de brandwachten reeds uit de stad vertrokken waren. Het handjevol Chineesche soldaten, dat achter gelaten was, maakte het den Japanneezen moeilijk. Vernomen werd, dat de Japannoezén reeds op den rand van de binnenstad wa ren, toen een zwaar mach i negeweervuur geopend werd in Intoengsjan, in de Ooste lijke wijk, om 15 minuten over vier. Een aantal Japansche vliegtuigen verscheen, cirkelde op slechts geringe hoogte boven de stad', doch wierp geen bommen neer en. opende geen vuur. Op het Sjamiea- eilarxi hebben de Britsche en Fransché autoriteiten de straten van burgers gezui verd en de concessies versterkt met rnaïiné- troepen. Ooggetuigen, die langs de poorten van Sjamien passeerden en uit do buitenwijken kwamen, deelden den wachthoudenden mee, dat twintig tanks met Japansche vlaggen Toengsjan reeds waren binnengerukt. Enkele lijken van verlaten Chineesche verdedigingstroepen lagen verspreid in dé straten. De -T&panneczen in Zuid-China. De correspondent van het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjimboen" bij de Japansche troepen in Zuid-China bericht, dat de sol daten veel te lijden hebben van het sub-tro pisch klimaat, waaraan zij niet gewend zijn Onder de brandende zon sleepen de mannen hun ransels, welke vijftig kilo wegen, en verdere bepakking op den rug mee. De correspondent zelf had' hij aankomst in zijn rugzak een deken, eenoverjas en linnengoed, doch stuk. voor stuk heeft hij dit verwijderd, tot hij op het .laatst nog sléchts ziji schrijfmateriaal én fototoestel meedroeg.' -- Gedurende" den .nacht„moeten de man schappen 'speciale voorzorgen nemen tegen 'de malariamuggen.- i Ontruiming van Hankau gaal; voort. '- De. ontruiming derstad' wordt in ver sneld tempo voortgezet. Reeds sedert Don derdag is te Hankau het gebulder der ka nonnen te hooren. De laatste stroomop waarts varende boot was stampvol vluch telingen. Men verwacht, dat zich, wanneer de Japanneezen Hankau binnenrukken, bij na geen menschen meer in de stad1 zullen bevinden. De buitenlanders hebben zich voor het meerendeel in de intemationalo nederzetting in veiligheid gebracht. Uitwisseling van gevangenen. Britsche krijgsgevangenen tegen Italianen. Als resultaat van onderhandelingen zul len honderd krijgsgevangenen van Britsche nationaliteit, die door Franco worden vast gehouden. binnenkort worden gerepa'riecrd Aan don anderen kant zulten 100 Ua lianen worden vrijgelaten. Zij zijn reed van Barcelona overgebracht, om even tueel naar Italië te worden terug gezon den. Verdacht. Bavas meldt uit Londen: De Ppaansche ambassade meldt, da', aan hat Foreign Office een mededeeling is O'-crhandigd, met verzoek om doorgave aan de nou-interventieconrmissie, inzake de ont- scheping op 1.1 October te Gibraltar door hel Italiaanscbe s.s. „Conté d'i Savoia" van 25 Duitsclie en Italiaansche passsagtors Volgens de betreffende inedeJceling werd in de bagage van een van deze passa giers de uniform van een vliegoffic'er ont- dékt. De passagiers worden afgehaald door twee autobussen, die beu onmiddellijk naar het in banden van Franco zijnde gebied brachten. Noorsche non-intervcnlie-waarncmcr is wegens verzet tegen politie gearresteerd. Volgens een rapport van het Noorsche consulaat-generaal te Hamburg heeft de controleur van de non-interventiecommis sie Jacohsen ruzie gehad met Duitsclie beambten, die eisehten, dat hij zou bij betalen om in een hoogere klasse te kun nen reizen, dan op zijn reisbiljet stond aangegeven. De openbare aanklager te Os- nabrück heeft een maand gevangenisstraf tegen hem geëischt wegens verzet tegen de politie. De vrije concurrentie. De staatssecretaris van het rijksministe rie van economische zaken, Brink'mann, heeft op het congres van Duitsche bankiers en assuradeurs een rede gehouden, waarin hij eritiek uitoefende op strqodning in de Duitsclie economie, om zich te onttrekken aan een ezonde concurrentie en vgerant- woordelijkheid. Hij liet doorschemeren, dat de staat zou ingrijpen, wanneer de econo mie niet voldeed aan haar plicht. Duitsche emigranten en Joden in een concentratiekamp. De „Narodni Coviny" bericht, dat de voorzitters van d'e regeeringspartijen op een conferentie eenstemmig een voorstel hebben aangenomen om een speciaal con centratiekamp in te richten voor Duit sche emignnnten en Jodén. Aan de re geering zal wordén voorgesteld dit kamp in de hoogten van Moravie in te rich ten. De Duitsche emigranten en Joden zul len m dit kamp worden ondergebracht, totdat een definitieve beslissing omtrent hun lot zal zijn genomen. Benesj gaat naar Zwitserland. Vandaag gaat Benesj naar Zwitserland, waar hij eenigen tij'd zal blijven om rust te nemén. De reis geschiedt per "vliegtuig. De onderhandeiü&gfcn iet Hongarije. Ia bevoegds Tsjecho Slowaaksche krin gen is men van oordeel, dat -een snelle oplossing van dé Hongaarsch-Tsjecho Slo waaksche grenskwestie, welke oplossing dan ia overeenstemming zou moeten zijn ir'ol de aanbevelingen, die tp Miincken tot de SJowaakscha en Roetheensche minis ters zijn gericht, een punt van het groot ste belang is. Derhalve tracht men te be reiken, dat de onderhandel', ngen met Boe dapest zoo spoedig mogelijk worden her vat. Duitschland heeft laten weten, dat het in dé kwestie van de vaststelling der Hocgaarsch-Tsjecho Slowaaksche grenzen de'mèest absolute neutraliteit in acht wil nemen.. Het bijstandspact met Rusland. De berichten volgens welke de Tsjechi sche regeering den Sovjet-Russischen ge zant er van in kennis heeft gesteld, dat zij het Tsjecho-Siowaaksch-Russisdhe pact tot ouderlingen bijstand als nul en van geener waarde beschouwt, worden hier officieel (tegengesproken. Verklaard wordt, dat dit probleem zelfs nog niet besproken is. DRObtRA Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al directie ver zachtende. slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt;'dat Uw hoest minder scherp en minde.r veelvuldig wordt. Ce zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststülendestof codeïne. Terecht zegt men thans dan ook: ,,'s-Werelds beste Koestsiroop" is: In groot-en getale zijn de Italiaansche vrijwilligers, die in Spanje streden weer te Napels teruggekeerd. Een groep verlaat het schip na aankomst in de haven tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Fiacon 30.ct., 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar De toestand in Jeruzalem. Gistermorgen is een Britsch soldaat ge dood door een franctireur in de oude stad van Jeruzalem. Het was de tweede dooie, dien de Britsche troepen in de laatste 24 uur hebben verloren. Een luitenant werd n.l. bij ongeluk gedood op een palxouilletocbt nabij Ramallia. Nabij Haifa is een Britsch soldaat gewond bij de ont ploffing van een landmijn. Met lusschenpoozen werd geweervuur gegeven door franctireurs in de oude stad. Deze franctireurs houden nog stand in de omgeving van de Moskee. De troepen der regeering beantwoordden liet vuur. fn een ooggetuigeverslag verhaalt de correspondent van Reuter, die op den Olijf berg is geweest, dat Moskee en heiligdom er verlaten uitzagen. De rebellen en an deren hielden zich echter waarschijnlijk gedekt in de heilige gebouwen en kloos- iers. Een opstijgende rookzuil duidde aan, dat cr brand was in een overbevolkte wijk, waar de brandweer slechts met de groot ste moeite kan optreden. De versterking der vlicgtuigen|ir<Mluctie. De Britsche minister van luchtvaart, Iüngsley Wood, heeft gisteravond verklaart al het nunisterie van luchtvaart bezig is dé basis der vliegtuigenproductie te ver broeden door gebruik te maken van belang rijke organisaties buiten d'e vliegtuigen- industrie. Ooi: de arbeidskrachten worden uitgebreid'. Tevens maakte d'e minister mel ding van een uitbreiding van 't systeem om verschillende maatschappijen losse onderdeden te* doen vervaardigen. Ten slotte zeide hij: „Wij moeten er meer naar s'reven onze luchtverdediging uit te brei den en te intensifieeren." Koning Carol naar Londen. Officieel wordt uit het Buckingham Pa lace bekend gemaakt, dat Koning Carol van Roemenië de uitnoodiging van den Koning en de Koningin om bet uitgestelde officii eel e bezoek aan Londen van 15 tot 18 Novem ber te komen brengen, aanvaard heeft. Ko ning Carol zal worden vergezeld door kroonprins Michael. De overeenkomst met Engeland. Men verwacht te Rome, volgens een Rea- ter-bericht, dat de Britsch-Iüliaansdie over eenkomst geratificeerd 2al worden, onmid dellijk na de bijeenkomst van het Britsche parlement op 1 November a.s. naar ver luidt zijn alle bizonderheden van de ratifi catie .besproken ,in het laatste .onderhoud; van lord Perth met graaf Ciano. - Ontwerp tot wijziging der Ta rief m ach tigingswet aangenomen, - Tenslotte heeft de Tweede Kamer toch een uitweg gevonden uit do impasse, waar in zij Donderdag bij het einde der verga- 'dering verkeerde. Het ontwerp tot wijzi ging der Tariefmaclitigingswet 1934 is aan genomen, evenwel met een zoèr klein-; meerderheid van 44 tegen 41 stemmen, welke stemming ongeveer samenviel met de scheiding rechts en links. De a.r. fractie was verdeeld en de voorstemmers in die fractie hebben bet ontwerp gered. Wat de gevolgen van een verwerping zouden zijn geweest, kan men opmaken uit een ver klaring, welke de minister van ec-onomische zfaken, mr. Steenberg he, onmiddellijk vóór de stemming aflegde. Hij zeide daarin dat bij zich bij verwerping zou afvragen of er „überhaupt" wel iets inzake bescherming vaar Jietbedrijfsleven en inzake uilvoering vaar bet regceringsprograinma ter bestrijding der werkloosheid te verwerkelijken viel. Do Kamer kroeg gelegenheid de drie on derwerpen, die Donderdag onderling ver knoopt de bespreking waren, uit eikaar te haten door een amendement van den Chris telijk-hi§ tori scherf leider den heer De Geer. Bij den aanvang der vc-rgadering stelde hij een amendement voor op art. 1 van de Tariefsmachtigingswet 1934. Bij dit amendement werd de mogelijkheid geopend, dat de regeering, ook ter voorbe reiding van een tariefsherziening in malig- beschermden zin, gebruik zal maken van do in art. 1 vervatte bevoegdheid tot on middellijke invoering van een hij de Kamer ingediende tariefsherziening. Het amende ment maakte dus een zelfstandige beslis sing mogelijk over de toepassing van art. 1, los van de beslissing over art. 2. Een voorste] van den vrijzinnig-demo- cratischen afgevaardigde mr. Joekes om dit amendement naar de afdeelingen te ver zenden, werd verworpen met 47 legen 36 stemmen. Na breedvoerige discussies werd het amendement-De Geer aangenomen met 44 tegen 41 stemmen. Met dezelfde stemmenverhouding werd het wetsontwerp aangenomen. Het resultaat is nu dat: 1. De Kamer formeel vrij blijft in haar oordeel over een beschermend tarief. 2. De regecring de gevraagde bevoegd heid krijgt om maatregelen te nemen tegen overmatigen invoer (art. 1). 3. De regeering tevens de oorspronkelijk alleen gevraagde bevoegdheid krijgt tot het heffen van tijdelijke en incidenteele be schermende invoerrechten (art. 2). De Kamer vereenigde zich voorts met een wetsontwerp, dat een voorziening be helst inzake terugvordering van gelden, gestort of betaald in verband met artikel 8 van de Crisiszuivelwet 1932. Het be treft hier de heffingen op onverpakte vet ten, welke heffingen door oen arrest van den Hoogen Raad' onwettig waren ver klaard. Om nu te voorkomen, dat fabri kanten en handelaren het bedrag van fö millioen, dat hiermee gemoeid' is, gaan terugvorderen en terugkrijgen, wil de re- geering bij een speciaal wetje deze hef fingen achteraf wettigen. Verschillende Ka merleden, de het-ren Wendelaar (Lib.), Kor- tenhorst (R.K.), Van Dijken (A.R.) en Ker sten (St. Ger.) verzetten zich hiertegen. Andere sprekers, de heeren Truyen (R.K.), Van der Goes van Naters (S.D.), Bakker C.H.), Van den Heuvel (A.R.), Posthuma (C.D.) en De Maxcliant et d'Ansembourg 'N.S.B.) vereenigden zich, de een aarze lend', de ander overtuigd', met hét ont werp. De tegenstanders - voerden aan, dat de rechtsstaatgedachte in gevaar werd ge bracht en dat het geenszins vaststond, dat NEDERLANDSCH FABRIKAAT Telef. 69901 I AANNEMER VAN BETONWERKEN. liet terugkrijgen der heffingsbedragen ge lijk stond met ongerechtvaardigde verrij king der fabrikanten en handelaren. liet is immers niet bewezen, dat dcz'en de heffingen op de consumenten hebben verhaald. Doch do minister van economische za ken. de beer Steen berg he, baseerde zich juist wel op het argument van de ongerechtvaardigde verrijking der fabrikan ten err handelaren. Die £5 millioen, zeidé hij, zijn zeker voor 70 a 90 procent op de verbruikers verhaald en het zou tegert s ministers geweten intlmisclien als bij de bevolking do dupe liet worden van een slordigheid in de wel. Iedereen heeft trouwens tot aan het ar rest van den Hoogen Raad die heffingen wettig geacht. Zij kwamen volgens den minister overeen met de bedoeling van den wetgever. Zooals gezegd, vereenigde de Kamer zich met het ontwerp. Er waren 45 voorstem mers, tegen 16 tegenstemmers. Prins Bernliard naar Het Len. 2. K. H. Pm.s Bernliard', die heeft deel genomen aan een jachtpartij op het eiland' Schiermonnikoog, is gisteravond' om zeven uur met dj douaneboot „Sinnighe Dom ste" naar Oostrnahorn vertrokken. Van daar heeft de Prins zich per auto naar Ilet Loo hegeven. Nationale Lloyd" failliet. 1 De rechtbank te Amsterdam hoeft van daag in staat van faillissement verklaard de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Natio nale Lloyd", kantoor houdende Keizers gracht 267, aldaar. De directeuren van deze N.V. waren de directeuren der Amsterdamsche zwendel- bank, Wiegerinck en Mutscher, die on langs, verdacht van ernstige fraudes zijn gearresteerd. Kinderverlamming te Amersfoort. Bij het driejarig zoontje van de familie B., wonende in de Anjerstraat te Amers foort, is gisteren kinderverlamming gecon stateerd Het kind is overgebracht naar de barakken van hot ziekenhuis „De Lich tenberg". Het betreft hier het eerste ge val van deze ziekte in de gemeente Amers foort. Voorlaatste partij remise. In het Parkhotel te Amsterdam is gister avond de voorlaatste partij cm liet we reldkampioenschap 'dammen tussclien Kei ler en Raichenbach gespeeld. Deze vijftiende partij eindigde in remise, waardoor Raichenbach in totaal zestien punten behaalde en daarmede zijn wereld titel behield; Keiler heeft thans veertien punten. Vandaag wordt de laatste partij te Amsterdam gespeeld.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1