STADSNIEUWS KREYMBORG Consequent Ned. Chr. Vrouwenbond WANDGEDIERTE Fa. W. VAN LOON EiSmglinsiers Kappers en bloemisten onder de Vestigingswet Tewaterlating en Ned. Bond Chr. Fabrieks Transportarbeiders „Zij die offeren" Chr. Metaalbewerkers Bond STADHOUDERSLAAN 17. Ballonnetjes-wedstrijd BINNENLAND Moreele en geestelijke herbe wapening Gemengd Nieuws Dg wilde busdiensten Spertijd an een jaar vastgesteld. Do Vestigingswet kleinbedrijf 1937 is thans ook toegepast op liet kap- persbedrijf en op het bloemenverkoop- bedrijf. oor do/.e twee bedrijen is n.l. een iijdeiijk eMigingsverbod afgekondigd. Dit verbod geldt voor don tijd rail ten hoogste een jaar; daarna doch eventueel eerder zullen vestigings- eischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een in richting de vergunning behoeven van de Kamer van Koophandel. Het ligt in de bedoeling bij de vesti- gingseischen voor het kappersbedrijf on derscheid te maken tusschen dameskap pers en beerenl.appers. Men zal zich dus kunnen vestigen of als dameskapper, of als heerenkapper, al naar gelang men zich voor het vak be kwaamt. Voldoet men daarentegen aan beide eischen, dan zal men zich als da- mes- en heerenkapper kunnen vestigen, voor zoover het althans de eischen van vakbekwaamheid betreft. Men weet, dat tevens eischen voor han delskennis en credietwaardigbeid' worden gesteld. De eischen voor de bloemisterij hebben op grond van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 alleen betrekking op die bloemver- koopbedrijven, welke over een inrichting beschikken. De bloemenventers vallen dus niet onder dezen maatregel. De „verdorvenheid" vin de ilgemeene pers en de prin cipieel© houding'' van de z.g. Christelijke pers. De A. R. „Rotterdammer" grijpt elke gelegenheid aan om ran haar beginsel vastheid getuigenis af te leggen. Tegen het spelen van een schaakwedstrijd Aljeehin Euvre op Zondag heeft het blad ernstige btzwaren geopperd, evenals b.v. legea de opening -ran de rechtstreeksdie treinver binding Eindhoven— Brussel op Zondag. Dal is hel goea recht van het A. R. orgaan. Men zou mogen verwachten, da! het blad consequent was en al die schendin gen van de Zondagsrust in de ban dted in den vorm van wering uit de krant van verslage, van vergaderingen, die op Zondag vord-n gehouden. Van de protes' verga lering van Zondag jj. in het gebouw van den R. K. Volks bond', georga. iseenj qoar het „Comité Ka tholiek Schiedam" wordt echter wél een verslag opgenomen, maar er wordt niet in vermeld, wanneer die vergade ring is gehouden. De aanhef luidt: „Voor de prolestvergaoering van Roomsen Katholieke zijde belegd, in ver band' met de gebeurtenissen in Weenen, d!e in den Roomsch Katholieken Volks bond is gehouden, was zulk een groote belangstelling, dat de menschen onmoge lijk alien in de zaal konden zitten of staan. De spreker, recto Drost, heeft met groote we'sprekend'heid een prolestrede uit gesproken, waarin enz." We zouden aa.: deze zaak niet zooveel aandacht besteed hebben, als van bepaal de zijde niet telkens weer op de min of rreer „verdorvenheid" van de algemeene pers wen' gewezen en daartegenover ge steld word da „pnncipieele houding" van wat men noemt de Christelijke pers. Het komt ons voor, dat hier een beetje „lezers" bedrog ia het spel is bij da A. R. „Rotterdammer". Dat per abuis het tijd stip, waarop 'te protestvergadering gehou den werd, in het verslag ontbreekt, is bijna niet aan te nemen. Ais dat toch het geval mocld zijn, bieden wij bij voor baat ons excuus aan! Maar dan blijft toch nou altijd da schending van de Zon dagsrust, waartegen de A. R. „Rotterdam mer" steeds ageert i Molorlankschip „Chania" bij de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Water weg'. Na vemcheidetie jaren is gisteren voor het eeist weer een schip, gebouwd bij de Scheepsbouw Maatschappij Nieuwe Water weg, te water gelaten, n.l. het voor de Koninklijke Shell gebouwde motortauk- M'hip „Chama". lift schip is 460 voet lang en heeft een draagvermogen van ongeveer 12.100 ton. De voortstuwing zal geschieden door middel van een S-cylinder 4-tact Werk spoor Dieselmotor met oplading, waardoor een vermogen van 3.700 A.L'.K- zal wor den ontwikkeld. De doopeeremonièn en het wegnemen van de laatste beletselen voor de tewater lating geschiedden door mevr. W N. Zui verPoth. Pr»piganda-aetie. De afdeding Schiedam van den Ned. Houd van Chr. FaLrieks- en Transport arbeiders heeft gisteravond een bestuurs vergadering gehouden, welke bedoeld was als inzet van de winterpropaganda. Deze verg id en i g werd bijgewoond door den lieer C. van Baren, hoofdbestuurder van ge noemde organisatie. Besproken werd de toestand der afdee- ling, de sterkte der organisatie in de di verse ondernemingen ter plaatse, alsinele de mogelijkheden tot uitbreiding en ver sterking van haar positie. Besluiten wer den genomen met betrokking tot de in het a.s. seizoen te voeren propaganda. Donderdagavond 10 November a.s. zal een ledenvergadering gehouden worden, waarin de heer C. v. Baren het woord zal voeren. Onder een carrier geraakt De 6-jarige A. S. is glstermid-lag om streeks half 2, toen hij in den Oostsingel, dicht Lij den Singel, plotseling achter een auto vandaan kwam, aungmeden door een carrier, bestuurd door .J K. uit Vlaardinger- Amhacht. De jongen werd tegen den grond geworpen; een der wielen van de carrier ging over een been en bovendien liep het ventje een lichte hersenschudding op. Na dat door een dokter de eerste hulp was verleend, is dc knaap naar de ouderlijke woning gebracht Het oordeel van „Voorwaarts". Zoo men weet heeft de burgemeester de vertooniug van het tooneelstuk: „Zij, die offeren" voor opvoering in het openbaar verboden. Het is Zaterdag op een feest avond van de Soc. Bern. VrouwencJub in het Volksgebouw in besloten kring al leen voor leden van S.D.A.P. on S.B.B. ten tooneele gevoerd'. „Voorwaarts" schrijft over die vertoe- ning: „Het stuk is lang niet sterk en boven dien verouderd: men zal moeilijk kun nen volhouden, dat do soldaten der kolo niale troepen in Indonesië „de allergroot ste onrechtvaardigheden en kwellingen gaan verrichten" en er „leed' en ellende brengen, waarvan in het stuk sprake is. Wij zouden dus zeker dit stuk niet gekozen hebben, als de keuze aan ons geweest was. Het is ons echter een raadsel waarom de burgemeester het voor vertooning in het openbaar verboden heeft. Verouderd was toch zeker ook „Kaat Mossel", u aarvan de vertoonmg hier kort geleden door velen werd toegejuicht en waartegen de burge meester allerminst bezwaren bad. „Onsma kelijk" was die vertooning ook, vooral de demonstraties met de oranje-onderbroek, waarop een der burgerlijke kranten terecht de aandacht vestigde. „Zij, die offeren" be vat een aantal ruwe woorden, die men nu eenmaal in het dagelijksch leven her haaldelijk hoort. Of liet anti-militaristisch is? Dienstweigering wordt er in ieder ge val niet in goedgekeurd; het gaat slechts tegen het vrijwillig dienst nemen als „ko loniaal" en verder is de strekking ons niet geheel duidelijk geworden. Het is niet tegen de rechtspraak gericht, maar tegen de celstraf. Daartegen hebben echter ook anderen, b.v. Frangois Pauwels die het overigens veel beter cn sterker deed en doet geprotesteerd. Het verbod lijkt ons daarom, evenais van „Kruit en Eer", ongemotiveerd ea wc zijn het met mevrouw Benthem eens, dat als er gecensureerd dient te worden, er in Schiedam wel andere objecten te vinden zijn, die het meer noodig hebban". De aldeeling Schiedam bestaat 30 jaar. De Chr. Metaalbewerkers Bond, afdee- iing Schiedam, die opgericht werd met 8 leden, telt thans, nu zij 30 jaar bestaat ruim 700 leden. Het 6e lustrum zal, in verband met het groot aantal leden op twee avonden worden herdacht, n.l. morgen- en Don derdagavond. In het gebouw van den R.K. Volksbond zal beide avonden hetzelfde program worden uitgevoerd. De voorzitter van de afdeeling, de heer H. Wiekenkamp zal een openingwoord lspreken, daarna is er gelegenheid tot feli citatie; de heer H. Wetselaar uit Dor drecht, districtsbestuurder, zal een feest rede boude., en daarna volgt de opvoering door het tooneelgezelschap O.N.A. van liet blijspel Gebrs. Kalkoen. Inlichtingen verzacht. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur is op den hoek Hagastraat— Nieuwe Haven, de 61 jarige rnej. G. II., die eerstgenoemde straat overstak in de richting van de Hoofdbrug, aangereden door een jeugdig wielrijder, die een houten kist vóór op den bagage drager vervoerde. De vrouw wiel en ver wondde o.a. een arm. De jongen stapte even af, keek naar het slachtoffer, dat op den grond lag en sprong toen gauw weer op zijn fiets orn zich uit de voeden te ma ken. Zijn naam is tot nu toe onbekend. De politie wil deze gaarne weten en daar om verzoek' zij den wielrijder en ben, die iets omt -ent het ongeval kunnen mee deden, aan het politiebureau te komen voor het ge "en van inlichtingen. Ate-j. n. is door eenige omstanders naar naar woning, die vlakbij gelegen was, ge bracht. Been gebroken. Op de stortplaats van de gemeende-reini ging aan den Rotterdamschedijk viel he denmorgen de grondwerker W. M. bij het omtrekken van een ijzeren rijplaat met zijn linker onderbeen op die plaat, waar door dit brak. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is M. per politie-auto naar de dr. Noletstichting vervoerd. Causerie mej. S. Voogd over: „Veertig jaren". Gisteravond hield de afd. Schiedam van den N'ed. Christen Vrouwenbond in het Geref. Jeugdhuis een vergadering onder leiding van mevr. S. HoutmanNotebooin. Na mededceling van enkele vereenigings zaken hield mej. S. Voogd een causerie over het hoek van Ben van Eysselsteyn: ..Veertig jaren". In dezen tijd- en gelegenheidsroman ma ken we kennis, aldus spr., met de familie van Meerle, dokter en later professor, en de familie Alaasdohk, fabrikant in een grensplaatsje in Noord-Brabant. Rolf van Jleerie komt na 3 aar in Indië vertoefd te hebben in het vaderland terug, op G September 189S. Kort daarna trouwt hij en vestigt zich als dokier in Amtenlam. De familie is bevriend met het jonge gezin Maasdonk. Frans Maasdonh is een eenigszins con servatieve, maar energieke grootfabrikant. Hij gelooft niet in een sociale beweging, maar in den vooruitgang der techniek. Oor log is volgens hem onmogelijk geworden. Kijk maar naar de vredesconferentie in Den Haag. Annetje Maasdonk, Frans' vrouw, ver wacht een baby. Rolf wordt geroepen en gaat met een „wonderding", dat auto heefj, naar liet grensplaatsje. Hij rijdt soms wel 30 K.M. per uur! Een uitwisseling van gedachten tusschen Rolf en Frans herinnert aan de groote proble men van dien tijdarbeidstoestanden,, de sociale evolutie, de Boerenoorlog, het hu welijk van de Koningin, de staking van 1903. Rolf wordt professor, Frans krijgt grootere zaken. Hij kan zich moeilijk aan passen aan de gewijzigde sociale omstandig heden. In de beide families en overal in 'tland heerscht groote vreugde over de geboorte van prinses Juliana. Zoo nadert het jaar 1914. We beleven de 4 jaar oorlogsellende. In de fabriek van Rolf vinden de vluchtelingen een onderdak. We zien weer de broodkaar ten, hooren van het steuncomité. Het jaar 1918 nadert. Alom revolutie, Nederland scljaart zich als één man om den troon van onze Koningin. Dick Haasdonk worlt vliegenier, trouwt met Lottie van Meerle, die voor doktei studeerde. Wim Maasdonh wordt een be roemd pianist en trouwt met Lilly, een arcliitecte. Dick en Lottie trekken naar Indië, waar hun zoon Guus wordt geboren, die later ook vliegenier wordt. De crisis ,-olgt. Jaren later, als bij voorbij is, demon streert zich ook in. Bra Iran t de beleie ver houding tusicben werkgever en werkne mer. Verbeteringen op sociaal gebied, wo ningbouw, joonen .onderwijs, hygimie vol gen. Het verscheiden van Koningin Emma en Prins Hendrik maken we weer mee. De drooglegging van de Zuiderzee, groo te bruggen, sluizen, wetenschappelijke pres taties vragen onze aandacht. In één menschenleeftijd is ontzettend veel veranderd. Rolf van Meerle vliegt naar Indië om z.rjn kleinzoon te opereeren. Prinses Beatrix' geboorte wordt luister rijk gevierd. Het boek eindigt weer met een diner bij de Van Meerle's, waar gesproken wordi over de groote rol, die de jeugd te vervullen heeft. P. J. Risseeuw schrijft: „Dit boek zal met genoegen gelezen wor den als de kroniek van een Nederlandsche familie in drie generaties, gedurende «h«t zegenrijke regeeringstijdperk van onze Ko ningin Wilhelmina van 1898 tot op heden". Het boek is geen uitgesproken christe lijke lectuur, maar de schrijver is iemand, die het godsdienstig leven wel kent. In dit verband kan gewezen worden op het gesprek van dr. van Meerle met ds. Melser. Na de causerie werd door de aanwezi gen het Wilhelmus gezongen. Het zangkoortje zong onder leiding van den heer W. A. Houtman enkele vader- landsehc- liederen. Tegen auto geloopen. Hedenmorgen omstreeks half 10 is de 03-jarigo AI A. bij het oversteken van de St. Liduinastraat, lor hoogte van de Tho mas a Kempissfraat, tegen een passeeren- de perzonenauto aangeloopen. De man viel en wc-rd binnengebracht bij den kapp"r Martin Verburg. Het ongeval bleek goed te '/gif afgeloonen; de man kon te voet huiswaarts gaan. Diefstal van iels ongrijpbaars. In het poliliebureau is in bewaring ge steld de 38-jarige A. AI. die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van electrischen stroom ten nadeele van de gemeente. WAARBORG.HLEEOI1VG alléén bij Zuiver aars van Gebouwen en Schepen De uitslag. Op Zaterdag 10 September zijn als on derdeel van de Jubileumfeesten door kin deren eenige honderden luclitba'lonnetjes opgelaten op het terrein aan de Marconi straat, alle voorzien van een kaart met verzoek aan den vinder deze in te vullen en te posten. Slechts een 10-tal kaarten is door den secretaris van het Jubileum Comité, den heer Joh. v. d. Sluys, terugontvangen. Een 3-tal prijzen is beschikbaar gesteld. Den eersten prijs ontvangt no. 314, wiens of wier ballonnetje terecht is gekomen in Frankrijk bij Pas de Calais; den 2en prijs no. 210, wiens ballonnetje het niet verder bracht dan Haamstede (Zeeland) en den 3en prijs no. 757, wiens kaartje terugge zonden werd uit Noordwelle (Zeeland). De prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer H. J. Sclieffers, Warande 213. Goed af geloopen. Gisteravond 20 vcor 9 is in de Gerrit Verboonstraat de wiehijdster P. S. aange reden door een auto, bestuurd door J. A. V. uit Schiebroek, die haar inhaalde en vlak langs haar de Westvest opreed, zon der eenig teeken te geven. Alej, S. kwam met den schrik vrij. Spreekuur. De .wethoder van onderwijs zal morgen van 23.15 uur spreekuur houden. A G E N D A. SCHIEDAM. Passage Theater, S.15" uur. 1. Achter ge vangenismuren; 2. De danseres van San Diego. City Theater, 8.15 uur. 1. Spion nage in de Maginot-linie; 2. Rookende re volvers. 25 Oct. R.K Volksbond. 8 uur. R.K. Vrou wenbond. Opening winterseizoen. 26 en 27 Oct R.K. Volksbond, half acht Viering 30-jarig toestaan Chr. Me taalbewerkers Bond. 23 Oct Gebouw Eendracht, 310 uur n.rn. Tentoonstelling en verloting ten bate Clir. Kinderkoor Imma- nué-. 26 Oct. Vereenigingslokaal, 8 uur. Propa- gandafeestavond Chr. Ilist. Jon gerengroep. 26 Oct. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. A. R. Kies- vereen. „Nederland en Oranje", 3. BothHet begrip „nationaal", speciaal in de verbinding „natio nale staatkunde". 26 Oct. Gebouw Eendracht, 8 uur. Leden vergadering Orpheus. 26 Oct. Gebouw Nieuwstraat 12. 25 en 710 uur Verkoop-lag Union". 27 Oct. Oosterkerk, S uur. Jaarvergadering Geref. Jeugdraad. Sprekers ds. P. Chr. v. d. Vliet, Utrecht en mej. M. Parmentier, Ocgsfgcest. 27 Oct. Volksgebouw, 8 uur. S.D A.P. Prof. J. van Gelderen: Tweeërlei vrede. 27 Oct. AIusis Sacrum, 8.15 uur. Scihied. amateur fotografen vereeniging. Causerie van Dick Boer. 27 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Ledenverga dering S. IJ. V. 28 Oct. Musis Sacrum, 8.15 uur. Leeraren- concert Aluzieksobool Toonkunst. 2 Nov. Irene. 8 uur. Chr. Hist. Kiesver- eeniging Tj. Krol: Vooruit of ach teruit. 3 Nov. Passage Theater, 8 uur. Concert O. B. K. 4 Nov. Vereenigingslokaal, 8 uur. Feest avond. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. 10 Nov. Irene, 8 uur. Najaarsledemverga dering D.O.K. 10 Nov. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Ledenvergadering Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders. Soreker: C. van Baren. ROTTERDAM 25 Oct. Groote Schouwburg, 8 u. Ital. Opera. Gioconda. 25 Oct. Doelen, 8.15 u. Kon. Chr. Ora-' toriumvereen. Excelsior o.l.v. Phons Dusch. 25 Oct. WiJhelminakerk Oranjeboomstraat, 8 15 u. Orgelvoordracht Feike As- ma. 27 Oct. Doelen 8 uur. Residentie Orkest o.l.v. prof Georg Szell. Zino Francescatli (viool). Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 815 u. Spoorwegpiraten. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Mr. Moto's laatste kans. Corso. Van 11 u. af doorl. La Haba nera. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Carefree. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Levens spiegel. Olympia. 7 u. 9.15 u. De Duivelsbende; Gevaarlijke blondjes. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Het balboekje; Haar eigen kind? Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. De humane bruut; Zoo goed als getrouwd. Studio 2 u. 7 u. 9.15 u. De Wildzang. Thalia 2.15 u. 7 u. 9.15 n. *t Meisje met de 7 bontmantels; In Ken tucky. In de Hiagsthe tram, 25 October. In de Haagsclie trams gaan ze tafeltjes maken ten gerieve van. de passagiers. Ik heb dat in oen Haagsoho krant gelezen en dus is het waar. Alles wat m de krant staat is waar. En alles wat in Haagsclie kranten staat is drie dub bel waar. want waar vindt u meer waar achtigheid dan juist in Den Haag? Da Ha genaars krijgen dus tafeltjes in de tram. bic krant vertelde daar, verduidelijkend bijom kleinigheden op te leggen, tasch- jes poederdoosjes en zoo meer. Het nut van deze nouveauté springt duidelijk in het oog. Hagenaars zijn leuke, lieve menschen en zulke leuke, lieve men schen moeten vertroeteld worden on wat is naarder voor een Hagenaar dan dat hij persoonlijk en eigenhandig ©en pakje zou moeten vasthouden? Daarbij bij die tafeltjes kan het natuurlijk niet blijven. Ik geloof dat ze in de Haagsclie trams zelfs geen kapstokken hebben en waar moet een Hagenaar data in geval hij het een beetje benauwd krijgt met zijn hoed blijven, bijaldien! het niet beleefd is een hoed op tafel, laat staan op een tafeltje, laat staan op een Haagsch tafeltje te leggen? Het is derhalve zoo duidelijk en zoo on loochenbaar als wat, dat er kapstokken in de Haagsche Trams moeten komeD. En dan moet een Hagenaar zijn tram kaartje, zoo'n vies, onhygiënisch, ongehy- giénbeerd tramkaartje zoo maar met zijn bloote vingers aanpakken wanneer hij toevalllig, en zoo'n toeval kan zelfs een Hagenaar treffen, geen handschoenen aan heeft. at ligt dan meer voor de hand dan dat hij een handig waschtafcltje ter beschikking heeft om zijn handen te was- schen? Anders zou hij met zijn onhygiëni sche handen leeiijk onthand zijn. Verder biedt zoo'n traag tramitje alle ongezochte gelegenheid om je wat op ta knappen. Een automatische schoenpoets- inrichting, een broekenpers, een manicure cn een kapper zouden dus best op hun plaais zijn in de Haagsche tram. Nu weet ik wel wat uw bezwaar tegen dit al!Ie« is: u zegt natuurlijk onmiddellijk dat er geen plaats isèn een tafeltje èn een waschtafcltje èn een manieure, een broeken pers, een schoenenpoets, een kap- pci... dan blijft er geen plaats voor de passagiers over. Welnu, dit gevaar is voor wat Den Haag betreft, vrijwel denkbeeldig. Om de meer dan eenvoudige reden dat de Haagsche tram vrijwel geen passagiers vervoert Want de Hagenaar die het bétalen kan houdt een auto en wie het niet betalen kan die loopt. Welke laatste bezigheid niet alleen zuinig is, maar ook practisch, om dat ik weet niet of u die ervaring in de Residentie wel eens hebt opgedaan; ik wèl bij mijn schaarsche bezoeken in die stad omdat je daar loopende vlugger vooruit komt dan met de tram. Zoodat al met al mijn adviezen aan dc Haagsche tramdirectie hoegenaamd geen tegenspraak zullen ontmoeten. Een intieme bespreking ten p»* leize Het Loo. Van officieele zijde meldt men ons, dat H.M. de Koningin hedenmiddag met Hare naaste omgeving ten palei- ze Het Loo een persoonlijke bespre king heeft gehouden omtrent de op roepen, welke verschenen zijn met be trekking tot de moreele en geestelijke herbewapening. Daatbij was gelegenheid tot liet stel len van vragen. De actie wordt voortgezet. Nadat in de afgoloopen weken eenige zgn. wilde busdiensten tusschen Haarlem en Amsterdam in kort geding door de rechtbank tc Haarlem waien verboden, bleek een nieuw* onbekende N V. te zijn gevormd, die een half uur-dienst r""i\l met het materieel van do verboden diensten. Op de wagens stond vermeld, dat niet do bedoeling voorzat, der Noord-Zuid H'nud- sche Tramweg Alaatscliappij op den spoor wegen schade 1e berokkenen en daarom was besloten alleen diegenen te verboeren, die „van de tram of trein geen gebruik wenschen of kunnen maken*'. Vanochtend' heeft de politie ingegrepen. Zij verbood' het publiek aan het verirek- station n de Kruisstraat te Haarlem in te stappen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2