Roode Kruis vraagt steun voor de eigen organisatie TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHECOURANT Gemengd Nieuws Brand op de „Duitschiand" Het tien milde gevers-plan Rechtszaken Te hooge declaratie Knoeierij of onjuistheid? De tunnelbouw te Rotterdam. De werkzaamheden aan den auto weg, welke toegang zal verleenen tot den rechter Maastunnel Kunst en Wetenschap Opera Italiana Men schrijft ons: Nimmer heeft liet Nederlandsehe Roode Km is geaarzeld om oen beroep te doen op de spreekwoordelijke mildheid en lief dadigheid van het Nederlandsehe volk, wan neer het erop aankwam gelden in te za melen ter leniging van nood in binnen- en buitenland. Een onkel woord soms, door den voorzitter wijion Z.K.II. Prins Hendrik of later door de tegenwoordige voorzit ster, li.K.H. Prinses Juliana, gesproken, was dikwijls voldoende om de harten en beurzen te doen opengaan en giflen, groot en klein, overvloedig te doen vloeien. Als bet ging om geldelijken steun met liet oog op dc voorziening in anderer nijpende be hoefte, dan was hot Roodo Kruis een Onverbeterlijk liedelaar. En het NeJerland- sche publiek gaf gul en graag. In de eerste naoüidogsjaren werkte bijvoorbeeld lieel Ne derland mee om tallooze treinen met le vensmiddelen, geneesmiddelen en kleoding naar Oostenrijk en Hongarije te zenden. Dte waarde der laatst vertrokken zes treinen beliep rond een millioen guldon. In den zeilden geest werden tonnen gelds bijeen gebracht voor noodlijdenden in, Duitseh- land. De hongerenden in Rusland werden in de twintiger jaren geholpen, dank zij de prachtige offervaardigheid en het groote hart van de Nederlandsehe burgerij, met vier schepen levensmiddelen, waarvan de waarde der lading al ver over de zes ton beliep. Schier eindeloos lang is de lijst der hulp acties georganiseerd door het Roode Kruis. We denken ook aan de sommen die hinnen- vl oc id en voor de slachtoffers der Bcr- culoramp, slachtoffers van watersnood en «werstroomingem en laatstelijk werd in een korte spanne tijds f80.000 bijeengebracht voor de uitzending eener Nederlandscho ambulance naar Abessinïë. Er zijn harten, zegt Anna Busken Huet, die zóó lang en zóóveel geven, tot zij vergeten, dat zij recht zouden heblien ook iets te vragen. Dit is tot zekere hoogte ook van toepassing op het Nederlandsehe Roode Kruis ten aanzien van de voor ziening in de dringend noodig geworden versterking der geldmiddelen. Men is groo- tendeels aangewezen op contributies en giflen. Het arbeidsveld is zoo ontzaglijk uitgebreid. De voorbereiding voor de oor- logstaak is thans, helaas, actueelor dan ooil. Rij de jongste vocrmobilisatie is ge bleken, dat de organisatie op vele punten moet worden, geperfectioneerd 011 uitge bouwd. Geld, geld, geld... is daarbij de steeds weerkeercnde vraag. Er moeten nog 10.000 helpsters worden opgeleid en ge kleed. Eonige duizenden jonge vrouwen en meisjes hebben zich tengevolge van den jongsten oproep aangemeld. De opleiding is in vele plaatsen van ons land begonnen. Nu heeft hel Nederlandsehe Roode Kruis zelf dus steun noodig vau <le Nederland sehe burgerij, wier zonen uiteindelijk van de liefderijke verzorging door het Rodoe Kruis zullen profiteeren, zoo ons ooit de oorlogsramp mocht treffen. En het is lan gen tijd gegaan als hiervoren gezegd, men was feitelijk een beetje ontwend of ver geten, dat men liet recht zou hebben ook iets voor het Roode Kruis zelf te vragen, voor de eigen organisatie, die tenslotte toch weer er eene is, gesticht om zoowel in den tijd van vrede als in tijd van oor log, de menscliheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwak ken en hulpbehoevenden. Dal zelfde Nederlandsehe volk nu, dat zoo spontaan in dsn zak tastte als er hulp weid gevraagd' voor hen, die in noodi verkeerden in het buitenland, dat zco rovaat en gulhartig wist te geven krachtens het gezonde beginsel, dat lief dadigheid geen grenzen, geen polit'ek, geen nationaliteit en geen ras kent, als ramp spoed] een ander volk treft en dat zich evenmin onbetuigd' liet, wanneer door plot- sel'nge calamiteiten binnen de e'gen gren zen, d'e noodzakelijkheid van spontane ludpverleening zich dringend deed gevoe len, zou dit Nederlandsehe volk zich nu minder royaal en menschlievend toonen, nu Lef geldt voorzieningen en voorzorgs maatregelen te treffen voor het eigen volk? Nu het Roode Kruis voor de eigen, na tionale organisatie dringend gled, veel geld noodig heeft Het „tien milde gevers plan" van den Hagenaar, die f 100 schonk en dit bedrag tot f 1000 wilde aanvullen, indien er vóór een bepaalden datum nog 10 anderen be reid' gevonden werden ieder f 1000 te schenken, is vrijwel geslaagd. Er zijn nog enkels om precies te zijn vier m- dividueele giften van 11003 nood g. Ze\ en inenschcn ze0den das reeds ieder f 1000 toe, of slorlten dit bedrag reeds op post rekening 22120 (Hoofdbestuur Ned. Roode Kruis, rrinsossegracht 27, Dsn Haag). In verband met de weken van span ning, waardoor dit plan eenigszius in de verdrukking geraakte, is de termijn ver lengd' tot 15 November. Vóór dien datum moeten dus nog 4 gevers van f1000 eik gevonden worden. Het Hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft het volste vertrou wen, dat dteze er zullen komen. Maar laat men ook bedenken, dat het mogelijk meet zijn, dit plan tienvoudig te doen slagen. Laten groote instellingen, banken, hamieis- en industrieel© ondernemingen zich net laten weerhouden aan den dringenden op roep om finaucieele bijdragen gehoor te geven, door de bepaling van het „plan", d'at d« giften van 11000 individueel moe ten zijn. Laten anderen zich niet laten weerhou den ook kleinere giften of contributies (minimum fl per jaar) te zenden. Geeft snel en, ais hel kan, royaal. Het zijn thans de eigen landgenoolen, die in de eerste plaats het voorwerp van deze prac- lische beoefening der naastenliefde zullen zijn. Wanneer het Nodteilandsche volk even spontaan reageert op dezen oproep om steun voor dó nationale Roode Kruis- vereeniging, als liet deed bij tallooze vroe gere gelegenheden, meestal ten behoeve van noodlijdenden in den vreemde, dan kan het niet anders, of de finaucieele uit komsten van het „tien milde gevers plan" moeten tientallen malen de oorspronkelijk in uitzicht gestelde som te boven gaan. Voorwaardelijke straf tegen rijks ambtenaar gevorderd. Wegens het te hoog opgeven van on- kosten-declaraties moest zich gisteren een bouwkundige ambtenaar bij den rijksgebou wendienst voor de Ilaagsehc rechtbank, verantwoorden. Hem was ten laste gelegd', dat hij op zijn declaraties verschillende dienstreizen heeft vermeld en daar reis kosten voor in rekening heeft gebracht, zonder dat hij in werkelijkheid die reizen had gemaakt. Hij moest terecht staan wegens poging tot oplichting en valschbeid in geschrifte. De chef van het adviesbureau van den rijksgebouwendienst verklaarde, dat bij in het eind van 1937 tot de ontdekking kwam, dat verdachte hein opgedragen dienstrei zen niet uitgevoerd had. Toen verdachte met de declaraties kwam, werd hem op de onjuistheid daarvan gewezen en werd be taling geweigerd. Bij ondervraging van den verdachte bleek, dat het hier ging om een bedrag van 1110, waarvan een gedeelte feu on rechte op de declaraties voor kwam. Verdachte bekende volledig, doch deel de mede, dat hij van plan is geweest de reizen in ziju vrijen tijd in te halen. Een psychiatrisch rapport achtte hem verminderd' toerekeningsvatbaar. De officier van justitie vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van tweie maanden met drie jaar proeftijd. Uitspraak 8 November. De moordzaak Telje Hof. De vice-president der Almelosche recht bank1, mr. A. C. Leenderfe, heeft gistermid dag medegedeeld, dat de rechtbank' had be sloten een interlocutoir vonnis te wijzen in de moordzaak Tetje Hof. Het vonnis zou anders op 1 November zijn. uitgesproken, doch de rechtbank achtte het wensohelijk een nieuw onderzoek te gelasten, waarbij speciaal de zenuwarts dr. Beek' uit En schede, die vorige week bij de behandeling der zaak afwezig was, gehoord zou war den. De zaak' komt opnieuw voor op 15 November a.s. en zal dan met gesloten deuren verder worden behandeld. DER WOENSDAG 26 October 1938. No. 22002. JBoode Kruis helpsters, zooals er nog 10.000 opgeleid moeten worden bi] haar taak. Burgemeester van Den Bommel vo-or de Rotten! amsche recht bank. Gisteren stond' voor de Rotterdamsche rechtbank terecht de 35-jarige L. G. L. L. vroeger secretaris thans levens burgemees ter van Den Bommel, die zich had te ver antwoorden wegens valscliheid in geschrif te en poging tot oplichting in zijn functie als gemeente-secretaris. Het O.M., waargenomen door mr. J. Hoeffehnan, had tien getuigen gedagvaard, terwijl de verdedigers van verdachte, mr. A. Blom en mr. E. J. E. G. Vonkcnberg zeven getuigen hadden daan verschijnen. In Juni 1935 had verdachte als gemeente secretaris twee kamers van zijn huis, dat eigendom is van d'e gemeente, laten schil deren. De schilder Landheer, die ook voor de gemeente werk verrichtte, was hiervoor aangezocht. Een kamer van f45 zou voor rekening van L. geschilderd worden, ter wijl de gemeente de kamer van f35 zou bekostigen. L. >nu zou gepoogd hebben Landheer te bewegen d'e f45 op de ge meenterekening te plaatsen door allerlei andere posten wan de gemeenterebening betreffend' een dokterswoning en weïk in het Tuindorp te veriioogen. Deze beschul diging werd' bracht bijgezet, toen bleek, dat U. bovendien met de administratie ge knoeid' had' en het door den schilder Land heer gieteekend© mandaat had verscheurd om het te vervangen door een ander. Hem was verder ten laste gelegd', dat hij de valsche kwitantie als echt aan d'en rijksrechercheur had' getoond'. Als eerste entevens als kroongetuige werd' Landheer gehoord, die verklaarde hoe alles in zijn werk gegaan was. Getui ge zei de, dat hij in de waan was, dat de gemeente de twee kamers zou betalen. Get. vertelde verder, hoe hij Oen tientje voorschot mocht deel arceren op de ge- meenterekening. De president vond' dit niet correct. Verd». noemde dit een administra tieve fout en zei de, dat hij een aparts nota voor die tien gulden had moeten indienen. Verd'. zon een rekening van f 35.70 ver anderd' hebben in f 45.70 en zou een get. verzocht hebben de overige posten wat aan te dikken. Verd*. ontkende de geheel e affaire ten stelligste. Nadat als getuige nog gehoord was ge meente-opzichter Mosselman, werd d'e zit ting geschorst. Nadat des middaas nog enkele getuigen werden gehoord, werd die zitting verdaagd tot lieden. Dood door schuld. Voor de Almelosche rechtbank moest zich gisteren verantwoorden de kelner W. V. uit Zuid-Luite hij Oldenzaal, die op den weg OldenzaalEnschede op den mid dag van 30 Augustus j.l. het meisje Susan na Tuninck had aangereden, waardoor zij op shag was gedood. Het tragische hïeihij was, dat liet meisje juist dien dag met de handschoen in het 'huwelijk zou treden. V. bleek geen rijbewijs te hebben en bo vendien had hij sterken drank gebruikt. Na het ongeluk was hij doorgereden... De officier noemde hem dan ook in zijn requisitoir een moordenaar en eisclife de maximumstraf, een jaar gevangenisstraf. Recidivist veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde een recidivist, die reeds meer dan twintig jaar van zijn leven in de gevan genis iieeft doorgebracht, wegens diefstal met braak, gepleegd in een houlwarenfa briek te Wormervecr, tot zes maanden ge vangenisstraf. De nxan liad een schrijfmachine gestolen. Geld was in dc brandkasten, die voorzien waren van een mededeeling, waarin stond, dat inbrekers zich geen moeite moesten geven, omdat, er slechts boeken in opge borgen waren, niet aanwezig. De reel it bank 'had verdachte tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch het hof hield er rekening mede, dat liij ook voor andere feiten nog zware straffen moet ondergaan, Overtreding van de lolerijwet. De Haagsche kantonrechter, heeft E. M. H. f.ot 2 maanden Hechtenis veroordeeld wegens overtreding van de lolerijwet. Van dit vonnis ging II. in hooger beroep. De officier van justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. Lohen Tervaert, vroeg he denochtend bevestiging van dit vonnis. Ais gemachtigde van verdachte voerde mr. Denekamp aan, dat dte deelnemers aan deze loting geen eigenaars van de stuk ken waren. De stukken zijn en blijven eigendom van hel syndicaat Holland •België, datmet ccn kapitaal van f 600 is opgericht. Door Nederlandsehe en Bel gische obligaties is dit kapitaal gevormd. Zoo betoogde pieicu* dun, dat er eigen lijk geen verschil is tusschen den houder van een participalie bewijs in dit syn dicaat en den houder van een aandeel in een naamlooze vennootschap. De honden van een participatiebewijs heeft al'een reeh.' op 1/G0Q deel van de winst, die het syndicaat maakt en bij liquidatie op 1 '609 deel vim wal over is. Aangezien deze parlicïpaticbewijzen dus niet kunnen worden beschouwd ais certifi caten in den zin van de loierijwe!, vroeg pfei'er ontslag van rechtsvervolging. Vonnis 8 November. De gestrande legger „Seh. 102" is, na gelicht te zijn, op de helling te Scheve» itingeu gesleept, om hersteld te worden. Toestand was gevaarlijk, hulp dringend noodig, Makay Radio heeft gisteravond om 23 uur 22 Greenwichtijd een S.O.S.-signaal opgevangen, dat uitgezonden werd door liet s.s. „Deutsehland". Het Duitsdie stoom- schip was op weg van Hamburg naar New- Tork. Het zou zich op ongeveer 320 K.M. ten Zuidwesten van Kaap Race op New foundland bevinden. Op het oogenblik, waarojp het noodsein werd uitgezonden, werd dc volgende positie opgegeven: 44r|;;u1^ hebben onhangen: ij zijn oen graden 9 min. N.B., 47 graden 27 min. j brand meester en hopen de reis bij het ongevallen voorgedaan. Verscheidene sche pen liggen in de nabijheid van. de „Deutseh land". Ecu ontploïling? Te 3.15 uur vanochtend waren over de „Deufscldand" nog slechts onvolledige be richten ontvangen. Volgens zekere inlichtin gen beeft zich een ontploffing aan boord voorgedaan. Vervolgt het seliip zijn weg? De vertegenwoordiger van de Hainburg- Amorika Lijn te New-York deelt mede te G.05 uur G.M.T. de volgende boodschap van den gezagvoerder van de „Deutsch- W.L. Er is brand uitgebroken aan boord van liet schip in ruim 4. Bijna duizend personen aan boord. De gezagvoerder van de „Deutseh land" beeft draadloos bekend gemaakt dat de brand aan boord van zijn schip gevaarlijk is en dat hulp drin gend noodig is. Volgens de ambtenaren van de New- York Line bevinden zicli aan boord van dc „Deutsehland" 591 "passagiers, terwijl bet schip een bemanning van 400 koppen aan boord beeft. Schepen ter assistentie on derweg. Volgens Radio Marine, dat bet laatste draadlooze bericht, dat door de „Deutseh land" is uitgezonden, heeft opgevangen, begeven zich een zestal schepen in allerijl ter assistentie naar het brandend© vaartuig. Het dichtst bij zijn de „Europa", n.l. op 75 mijl, en de „Collamer" op 86 mijl. Beide schepen varen nipt een snelheid' van 12 knoopen, zoodat zij ongeveer zes uur noodig zullen hebben voor zij de „Deutsehland" kunnen bereiken. Radio Marine Cbattam meldt, dat liet Amerikaansehe s.s. „American Traveller" ter assistentie onderweg is. De gezagvoerder van de „Deutseh land" beeft draadloos aan dte s.s. „Europa", „Collamer" en nog een der de schip, de „American Traveller", verzocht zich (er assistentie naar de „Deutsehland" te begeven en de pas sagiers over te nemen. De „Deutsehland" heeft 'voorts herhaal delijk geseind: gevaarlijk, hulp noodzakelijk 1 Het vuur bedwongen, liet laatsle draadlooze bericht van boord van de „Deutsehland" meldt ecbler, dat bet vuur bedwongen is. De „Deutsehland", van de Hamburg Amerika Lijn, beeft een bruto-inhoud van 21.04G ton. Het schip is in 1923 te water ebden van de werf van Blohm en Voss te Hamburg, i l)e opvarenden ongedeerd. Naar de Hamburg-Amerika Lijn mede deelt, heeft ue gezagvoerder vanochtend vroeg medegedeeld, dat men den brand aan boord meestor is en dat geen gevaar voor passagiers. Jremanning en schip be staat. Er hebben zich geen persoonlijk© aanbreken van den dag voort te zetten. Urker botter gestrand. De Urker botter 7G is hedennacht, tij dens zwaren mist te Kamperduin, nabij straudpaal 26 aan den grond geraakt. De reddingboot „Petten" is ter assistentie uit gevaren. Een geslaagde inbraak. In den nacht op Dinsdag hebben inbre kers te Amsterdam gebruik gemaakt van de tijdelijke afwezigheid vau bewoners van een perceel in de Argonautenstraat om ongeveer 200 gulden te stelen. Vermoedelijk zijn zij via een onbewoond huis in de tui nen gekomen althans zij hebben een ruit aan de achterzijde van het perceel waar zij hun slag sloegen, een groentenzaak, ingedrukt, waardoor zij naar Linnen kon den komen. Zij hebben het geheele huis doorzocht en verschillende kasten opengebroken. Tot nog toe is geen spoor van de daders go- vonden. De Parclvisschers. Dit jaar wordt de honderdste geboortedag van den componist Georges Bizet herdacht en de Italiaansche opera wil aan deze her denking haar medewerking verleenen door het opvoeren van enkele zijner meest Le kende werken. Vrijdagavond, 2S October a.s., zal in den Grooten Schouwburg te Rotterdam een opvoering worden gegeven van I Pescalori <li Perle (De Parelvisschers), dat met de Carmen wel tot de beste werken van dezen Franschen meester behoort. De dramatische handeling, die zich in dit libretto van Cormon en Ciarré, onder de pa relvisschers van het eiland Ceylon afspeelt, was voor Bizet een uitgezocht onderwerp om muzikaal te illustreeren. Hij heeft hier mede een werk geschapen met melodieuze muziek, oorspronkelijk en vaak geestig van instrumentatie. Vooral in dc laatste jaren is „De Parel visschers" in ons land een repeitoirestuk geworden en het is dan ook wel bekend, da± deze opera den Italianen good ligt.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5