EERSTE BLAD. Donderdag 27 October 1938 Roosevelt over den vrede 91ste Jaargang. No. 22003 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Geen vrede door vrees, noch vrede door het zwaard. De Hongaarsche eischen De strijd in Spanje De toestand in het Verre Oosten Duitschland Engeland Frankrijk Sovjet Rusland België Tsjecho Slowakije Griekenland Vereenigde Staten Gemengd Nieuws R.E.T.-bus van den dijk gereden Bozo courant verschijnt dadelijks, mot uit- zondorin"- tan Zon- en Feestdagen, Ms per kwartaal f 2.-; franco per post f 2 50. Prijs per waek: 15 ets. Afzon- deriöke nnmiore 4 ets, - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. A dvortentiën voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan. hot Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van sdvertentién wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE C01IRAM Prtfa der Advertentikn: van f—5 rogels f 155; Iedere regol meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 rSBjête f 1.80, jedere regel moer f 0.35 Ilcclamfcft).75 per regel. lncassokosten5cts,; Eostk\vitantie3l5cts. 'Jarioven van advertentie» ij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. DagelijkB worden tegen vooruitbetaling Kleine Advei tenüon opgenomen f OÜO t/m. 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 wooi den. Elk w ooi d meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25 woor den f 0.25, mits vóör Diusdagavond 6 uur aan het Biue.au bezorgd. Zaterdags* Kleine Adveitentien 11.00, indien niet \6ór Vrijdagavond 6 uur bezoigd, President Roosevelt heeft gisteravond een radiorede over de buitonlandscho politiek gehouden, waarin hij pleitte voor ontwa pening in de geheele wereld', doch tevens verklaarde, dat de Veireenigdo Staten on der de beslaande omstandigheden hun wapening moeten, voortzetten. Roosevelt zeide: „Zij, die de ernstige uren van de laatste crisis hebben door leefd1, kunnen geen twijfel koesteren aan het verlangen van de volken der wereld naar een blij venden vrede. Het is thans ons doel van dit vredes- verlangen gebruik te maken en de begin selen, die uitsluitend' dienst kunnen doela als grondslag voor den vrede, op te bou wen. Het wordt overduidelijk, dat de „vre de door vrees" niet hooger staat en niet duurzamer is dan de „vrede door het zwaard". Er kan geen vrede zijn, als de heer schappij van het reclit vervangen moet worden door een steeds terugkeerende verheerlijking van het zuivere geweld. Er kan geen vrede zijn, als oen na tionale politiek de bedreiging met oor log weloverwogen als werktuig aan vaardt. Er kan geen vrede zijn, als een natio nale politiek de verspreiding over de ge heele wereld van millioenen hulpelooze en vervolgde mensehon, die geen plaats vinden om hun hoofd neer te leggen, wel overwogen als werktuig aanvaardt. Er kan geen vrede zijn, ais de ecom> mische hulpbronnen, die behooren te wor den gebruikt ten dienste van den socialen en economischen herbouw, zullen worden geëxploiteerd' voor een versterkten wape ningswedloop, welke de verdenkingen en de vrees slechts kan vermeerderen en do economische welvaart van iederen mensoh en ieder volk bedreigt. De Vereenigde Staten trachten reeds se dert twaalf jaar tot ontwapening te komen, doch Amerika noch eenig ander land kan ontwapening aanvaarden, als zijn buren zich tot de tanden wapenen. Niettemin blij ven wij van meening, dat een wapenings wedloop tusschën de landen een dwaas heid is, tenzij men nieuw gebied of een nieuwe machtspositie begeert. Ik geloof, d'at wij recht hebben op grooter zekerheid dan die aan woorden ontleend kan wor den. Wij willen bewijzen door feiten, bij voorbeeld' door besprekingen, die tot wer kelijke ontwapening leiden. Anders kun nen wij ons niet bevrijd achten van de noodzakelijkheid, onze militaire kracht te vergrooten". De president sprak daarna over de poli tiek van goede nabuurschap der Veieenigdo Staten, doch heioogde, dat in het beginsel der goede nabuurschap zekere wedcrkee- rige verplichtingen opgesloten liggen. Men moet bewust willen, dal de ver anderingen, die noodig zijn geworden door verandering der behoeflen, langs vreedzamen weg tot stand worden ge bracht. Dat beleekent, dal de heiligheid van verdragen geëerbiedigd moet wor den men kan geen beschaving or- ganiseeren op den grondslag van mi- litairisme. De Tsjech o-Slowaaksche tegen voorstellen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, bevatten de aan Hongarije overhan digde Tsjecho-Slowaaksclie tegenvoioirstelleii de volgende punten 1. De Tsjeclio-Slowaaksche regeering is van meening, dat op grond van de proto collen van Münclien slechts de kwestie van de Hongaarsche minderheid kan wor den behandeld'. Andere ethnische problemen moeten buiten het kader der thans te voe ren onderhandelingen worden gehouden. 2. De Tsjeclio-Slowaaksche regeering gaat ermede accoord, dat de kwestie der Hon gaarsche minderheden aan een Duitsch-Ita- liaansch scheidsgerecht wordt voorgelegd. De Tsjeclio-Slowaaksche regeering is van meening, dat het aan Duitschland en Italië moet worden overgelaten, of er nog an dere scheidsrechters bij zullen worden be trokken. Zouden Duitschland en Italië het voorstel vati Hongarije, om ook Polen erbij te betrekken, aanvaarden, dan zou de Tsje clio-Slowaaksche regeering verlangen, dat ook Roemenië erbij betrokken wordt. 3. Dit scheidsgerecht zal over alle moda liteiten, dus over het tijdstip en de tech nische kwesties van de ontruiming en over dracht aan Hongarije beslissen. Tenslotte stelt de Tsjecho-Slowaaksc.lie regeering voor, ter voorbereiding van de overdracht direct een gemengde Hon- gaarsch-Tsjecho-Slowaaksdie militaire com missie te vormen. Het Amerikaansche volk, aldus Roosevelt, gelooft in de Amerikaansche democratische levenswijze. Wij zijn vastbesloten alles te doen, om te bereiken, dat het Westelijk halfrond zijn eigen welzijn kan bewerken in het licht van zijn eigen ervaring. En wij leggen getuigenis af van ons ge loof, dat welken levensweg een volk oolk Mest, die keuze de wereld niet mag bedrei gen met.oorlog en rampspoed. De gevolgen van een dergelijke ramp kunnen niet 'be perkt worden. Zij zou een vloed van slechtheid doen losbarsten, die voor het beschaafde leven noodlollig. zioat zijn. Dit geldt niet alleen voor het Westelijk halfrond, maar ook' voor geheel Europa, voor Azië, Afrika en de ïest van de wereld. Roosevelt besloo-t zijn rede met een op roep tol gTOoterc eenheid 'voor den vrede fussclien de volken en ook' in het binnen land, opdat, -indien de vuurproef coit moclit klomen, wij den eendraehtigen wil hebben, waarmede de democratie zich met succes tegenover haar vijanden kan stellen. Oorlogsrechten voor Franco? Der „Figaro" meldt uit Londen, dat ge neraal Franco in de naaste toekomst waar schijnlijk de rechten van oorlogvoerende zal verkrijgen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de Britsclie vrachtschepen, die op: Bar celona en andere havens in het door de Spaansche regeering beheerschlo gebied va ren, niet langer do bescherming der Brit sclie vloot zouden kunnen vragen. Cham- nerlain hoopt, dat door deze nieuwe con cessies een nieuwe bemiddelingspoging in Spanje mogelijk zal worden. Het vertrek der internatio nale brigades. De troepen van het garnizoen te Barce lona hebben gistermorgen gedefileerd ter eere van de internationale brigades. Na het algemeene défilé bood generaal Ri quelme, de plaatselijke commandant een af- scheidsbanket aan de officieren der bri gade aan. De Japansche vloot te Hankaii. Do volledige Japansche vloot is gister morgen de Jangtse opgevaren en te Hankau aangekomen. De Japansche troepen en ma riniers hebben gisteren de geheel© stad bezet. Alle gebouwen in de Japansche con cessie hebben de Chineescho troepen, al vorens zich terug te trekken, opgeblazen, o.a. het Japansche consulaat-generaal. Op practisch alle muren en schuttingen waar de Japansche troepen langs komen staat nog in Chineesche letters te lezen: Ver dedigt de stad tot in den dood toe. Er is nog geen officieele mededeeling gedaan van de volledige bezetting van Hankau, Woetsjang en Hanyang, maar deze wordt elk oogenblik verwacht. Na den val van Hankau Om vier uur gistermiddag gingen de Japansche troepen aan land tegelijkertijd aan de monding van de Han-rivier te Oetsjang, Hanyang en in de Japansche con cessie, die dc Japansche ingezetenen en autoriteiten kort na den aanvang dér vijan delijkheden hadden ontruimd. Pater Jacqui- not, de buitenlandsche autoriteiten en jour nalisten waren aanwezig bij de ontsche ping in de Japansche concessie. De Ja pansche officieren opendon terstond be sprekingen met Pater Jacquinot over do vluchtelingenzone. De Japanneezen gaven de verzekering, dat zij zouden trachten samen te werken met het comité der zone, waarvan zij de neutraliteit streng in acht zouden nemen. Na deze besprekingen stel de Pater Jacquinot zich op aan het hoofd der Japansche colonne, die hij door de zone geleidde. De op do andere punten ontscheepte colonnes hebben zich naar de Westelijke districten begeven. Do bezetting der stad'-werd zonder strijd voltooid1. Er heerscht volkomen rust in de bezet te wijken, waar zich nog talrijke Chinee scho vluchtelingen bevinden, die op d'e trottoirs kampeeren. Chineczcn in nieuwe verdedi gingslinie buiten Weehan. Volgens een Reutcrbericht uit Tsjoeng- lcing hebben de Chineezen na op ordelijke wijze uit het gebied! van Woehan te zijn teruggetrokken, een ifieuwe verdedigings linie buiten Woehan aangelegd'. In hetzelfde telegram wordt nogmaals verklaard', dat de principieel© politiek van China gebaseerd is op voortzetting van den strijd. 'China is er in de eerste plaats op be dacht, 'zijn gevechtskracht1 te behouden, zoodat de Japansche militaire strategie langzamerhand' verslagen en tenslotte de overwinning behaald kan worden. Hitier op reis. Fan vVcenen uit heeft de Führer gisteren een bezoek gebracht aan de gouw Be- neder.-Donau. Op d© markt heeft hij gis termiddag een rede gehouden, waarin hij o.a. zeidc, dat d'e Duitsche macht nooit meer uit deze plaats zal wijken. Een corridor in den corridor? Uit Warschau verneemt de Figaro, dat minister Beck van plan is bij zijn bezoek aan Ilitler, dat hij .waarschijnlijk deze week zal brengen, den toestand te Dantzig en een nieuw roolseb-Puitsch accoord, waar door bet niol-aanvaisverdrag verlengd en in zekeren zin versterkt zou worden, te bespreken Men hoort hier spreken over een belangwekkende mogelijkheid, n.l. deze, dat Polen aan Duitschland een smallen corridor tusschën Oost-Pruisen en de rest van Duitschland, doer de provincie Po- morze, zou afslaan. Ten aanzien van. Dant zig zou hel de bedoeling zijn, dat don Volkenbond bet toezicht op het bestuur van Dantzig onttrokken zou worden. Zorg voor de gezondheid van Schuschnigg. De Figaro meldt: Oud' bondskanselier Schuschnigg heeft de begralenis van zijn vader niet kun nen bijwonen. Aanvankelijk had hij ver gunning gekregen zich naar het kerkhof te begeven, doch op het laatsto oogen blik werd deze vergunning ingetrokken, daar zijn bewakers „niet geheel tevreden waren over de gezondheid" van hun ge vangene. Mevrouw Vera Schuschnigg en de oudste zoon van den oud-kanselier volgden de baar, waarop maarschalksstaf en degen geplaatst waren. De militaire eerbewijzen waren geweigerd. De regee ring was mei vertegenwoordigd en men zag tijdens dc plechtigheid geen enkele uniform. Detectives noteerden de namen van db aanwezigen. De kerkstrijd. Onder het opschrift „Nieuwe vervolgings- episode" publiceert de Osservatora Roma no een reeks berichten uit Freiburg over het sluiten van confessioneele scholen, het werpen van steenen naar religieuze gebou wen en het bezetten van katholiek© ge bouwen in Oostenrijk. Von Ribbentrop naar Rome. De Duitsche minister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop, die reeds gisteren uit Berlijn was vertrokken, zal vanavond tegen elf uur te Rome aanko men. De vertegenwoordiger van het Berliner Tageblatt meldt uit Rome, dat de bespre kingen van Von Ribbentrop aldaar waar schijnlijk slechts korten tijd zullen duren en misschien reeds Zaterdag kunnen wor den afgesloten. De strijd legen de terreur in Palestina. Tijdens ue zuiveringsactie m een groot gebied ten noorden van Nazareth zijn vijf Arabieren gedood, terwijl een groote hoe veelheid geweren en pistolen in beslag werd genomen. Nabij Safeü is gistermiddag een ongeluk gebeurd hij 'het afvuren van een houwit- zer. Een officier en twee soldaten wer den hierbij gewond. Van twee hunner is de toestand ernstig. Het Britsehc koninklijke paar naar de Vereenigde Staten. De „New York Times" meldt, dat men er in officieele Canadeesehe kringen thans van overtuigd is, dat het Britsche koninklijke paar tijdens zijn verblijf in Noord-Amerika ook een bezoek aan de Vereenigde Slaton zal brengen. Fakkel voor dc Amerikaansche oudsfrijders. Aan boord vair de „Paris", welke gis termiddag naar New York is vertrokken, bevindt zich con fakkel, welke door den internationalen hond van oudstrijders naar Washington word' gezonden, om hier dooi de Amerikaansche oudslrijders te worden aangestoken en naar Europa torug te wor den gezonden met de „Queen Mary". Hier mede zal op It November de vlam de Are de Triomphe worden ontstoken. Russische ambassadeur in U.S.A. vraagt ontslag. Do Russische ambassadeur in de Ver eenigde Staten, Troyanovsky, heeft om fa- müieredenen ontslag gevraagd. Hij zou verlangen bij zijn zoon te blijven, die aan de universiteit van Moskou studeert. Troyanovsky bevindt zich op het oogen blik in Moskon en men weet nog niet of de Sovjet regeering zijn ontslag heeft aan vaard. Heyiuans zal niet aftreden. Het kabinet van minister-president Spaak lieeft na afloop van een onderhoud tus schën Spaak en Ilcymans, den minister van economische zaken ontkend, dat dc laatste binnenkort zou aftreden. Toch aanval van Hongaarsche vliegtuigen op Tsjecho Slowaakseh toestel. In bevoegde kringen te Praag wordt verklaard, dat h'H onderzoek, van den Tsjecho Slow aaksdien generate') slat naar den aanval op een Tsjecho Slowaakseh toestel door twee vliegtuigen, die uit Hon garije gekomen waren, boven S!owaal<sch gebied, de volgende resultaten heeft op geleverd volgens do verklaringen van den bestuurder van het Tsjecho Slowaakseh toestel en ooggetuigen; Het aanvallende vliegtuig droeg geen enkel kenmeric. liet opende hot vuur met brandkogels De 'korporaal-waarnemer Sc- tola werd tijdons dtn vlucht gedood. De sergeant piloot Kellola, werd gewond'. Het toestel vloog m brand. De aanval ge schiedde eerst op een hoogte van 600 meter en vervolgens op een hoogte van 200 meter. Het aanvallende vliegtuig ver dween vervolgens in ae richting van Gyor, in Hongari,e. Een tweede vliegtuig kruiste tijdens den aanval boven het aanvallende vliegtuig. Een leege patroonhuls is ge vonden in de nabijheid van eten aanval. Deze wordt thans onderzocht. Opstandelingen naar Cyprus gevlucht. Gisteren zijn tien van de mannen, die onlangs door den krijgsraad veroordeeld zijn wegens deelneming aan den opstand op Kreta in Juli jJ., met een motorboot op 'Britsehen grond in Cyprus geland. Zij meldden, zich bij de autoriteiten als poli tieke vluchtelingen. De vluchtelingen, waarvan er vier ter dood en twee tot twintig jaar gevangenisshat waren veroor deeld, zijn van Kreta ontsnapt. Koning Georges naar Londen. Koning Georges is strikt incognito gis teravond via Parijs naar Lonuen vertrok ken. Een luchtvloot van 7000 toestellen? De „New York Herald Tribune" meldt, dat de Amerikaansche regeering het vaste voornemen heeft een luchtmacht te bou wen, die even sterk als of sterker dan die von welk land ook zal zijn. Het~ is volgens liet land de bedoeling, dat de vloot minstens 7000 toestellen zal tellen. Van de dertien inzittenden werd wonder boven wonder slechts één licht gewond. Gisteravond is op het Pemisser gedeelte van den Heyschedijk een ongeluk gebeurd, dat gezien de omstandigheden nog wonder lijk goed is afgeloopen. Een bus van de Roüerdamsche Eieclrische Tiam, die den dienst tusschën Pemis en den Linker Maas oever onderhoudt, is, toen de bestuurder voor een tegenligger moest uitwijken, te ver op den zachten berm geraakt en na in botsing te zijn geweest met een boom, van den ongeveer vijf meter iioogen dijk afgereden. Halverwege de glooiing is de bus gekanteld en op de rechterzijde te rechtgekomen. Er was spoedig assistentie ter plaatse. Toen men de twaalf passa giers, die in de bus zaten, er uit had ge haald, bleek dat een jongen slechts eenige lichte snijwonden had opgeloopen aan de rechterhand. De andere elf passagiers, als mede de chauffeur van de bus waren onge deerd', een wonderlijke speling van het lot, want de bus was, zooals is te begrijpen zeer zwaar beschadigd. Te ver uitgehaald. Het ongeluk is gebeurd op een der don kere gedeelten van den dijk, die daar ter plaatse slechts vier en een halven meter breed is. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de breedte van een R.E.T.-bus 2.35 meter is, dan laat het zich begrijpen, dat, wanneer de chauffeurs een stukje berm er bij nemen, twee bussen elkaar daar maar nauwelijks kunnen passceren. Boven dien valt liet onder die omslaudighedon niet mee met een zware bus Ie manoeuvree- ren en vermoedelijk heeft onwennigheid den chauffeur van de bus ditmaal parten ge speeld. Het is nog niet vast komen te staan of men hier te doen heeft gehad met een invaller, in ieder geial h$jft de chauffeur, de 33-jarige L. M. Verduyn uit de Thorheckestraat, het traject niet altijd bereden. Hoe het ook zij, er kwam plotse ling uit de tegenovergestelde richting or-n personenauto aan, die zoover mogelijk naar rechts aanhield en daarbij ook op den berm reed. De chauffeur van de bus week ©ven eens naar rechts uit, maar hij, hcefl iets le ver uitgehaald en daardoor is dc achterkant van de bus gaan glijden. Met den kop naar beneden. Do wagen helde over naar rechts en zou zonder meer om zijn lengte-as den dijk afgerold zijn in welk geval de gevolgen van het ongeluk niet 1e overzien waren geweest indien er niet een boom had gestaan, waardoor de wagen overeind bleef staan. Te houden was liet gevaarte echter niet meer en met den kop naar beneden is de bus toen den vijf meter hoogen dijk, die daar ter plaatse een helling heeft van 40—45 graden, afgereden. Omgeslagen. Langs de glooiing loopt onder een zwak ke helling een landweggetje om de lande rijen aan den voet van den dijk te bunnen bereiken. Ongeveer halverwege de helling kwam de bus op dat landweggetje terecht. Tengevolge van den schok werd het even wicht verbroken en met een flinken klap sloeg de bus rechtsom tegen de helling. Het gekraak van de earosserie, het gexinbel van de glasscherven en het hulpgeroep van de inzittenden waren tot op eenigen afstand te hooren en aangezien liet verkeer toen het ongeluk gebeurde vrij druk was, was or spoedig veel assistentie aanwezig. De in zittenden slaagden er zelf in het noodluifc aan de bovenzijde van de bus open te maken en eenigen bevrijdden zich weldra uit hun benarde positie. Even nadat het ongeluk was gebeurd, kwam er een andere bus van lijn F. uit te genovergestelde richting (RotterdamPer nis) en een der inzittenden van deze bus, die stopte, was de 38-jarige kantoorbedien de A. F. Geerders, wonende te Pemis. Deze slaagde er in ook het achterportier, dat begrijpelijker wijze geheel was ontzet, open te krijgen. Toen dit eenmaal was gebeurd, waren de personen, die zich nog in de bus bevonden, spoedig er uit gehaald. Wonder boven wonder bleek toen, dat al leen een jongen, G. van der Stoep, wo nende in de Meydrechtslraat te Rotterdam, een snijwond aan de recliterliand had opge loopen. De heer Geerders heeft dezen jon gen voorloopig verbonden, waarna later dokter Veenenbos het definitieve verband' heeft gelegd. Daarna kon de jongen zijns weegs gaan. Assistentie van den geneeskun digen dienst is bij dit ongeluk dan ook niet noodig geweest. De rest van de passa giers heeft met andeie bussen van do R. E. T. de reis voorlgezef. De personenauto, waarvoor de bus moest uitwijken, is doorgeleden eu vermoedelijk heeft de chauffeur niets van het ongeluk gemerkt. Een ware ravage^ De bus is zeer zwaar beschadigd, vooral aan de rechterzijde is er een ware ravage aangericht: Eerst de botsing met den boom en daarna het omslaan op die zijde, waar door ia 11e ruiten zijn gebroken en de ea rosserie steik is ontzet. Tot laat in den avond is men nog doende geweest om met twee takelwagens de bus op te takelen, ten einde hem weg te sleepen. Dat dit ongeluk nog zoo bijster goed is afgeloopen, is vermoedelijk te danken aan het feit, dat de inzittenden bijtijds hebben zien aankomen, dat het mis ging en dat zij zich toen stevig hebben vastgegrepen aan de banken en stangen. Anders is bet haast niet verklaarbaar, dat er niet meer gewon den zijn geweest, al was het alleen maar tengevolge van bet brekende .glas. Bij den spoorwegovergang aan de Linnaeus straat te Amsterdam ontspoorde gisteravond een zandtrein, waardoor eenige stagnatie in het treinverkeer ontstond. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1