r* tweedeblad SCHIEDAMSCHE CQURAff! De nieuwe vrachtdienst op Londen Rechtszaken De strijd tegen de wilde autobusdiensten Knoeierij of onjuistheid? Rondom de Echteldsche moordzaak Sport Kunst en Wetenschap Voetbal Engeland Continent 3-0 Luchtvaart Het ongeluk met het Sabenatoestel Filmnieuws De film en de politieke crisis Gemengd Nieuws Het wrak van de „Chryssi" OER DONDERDAG 27 Ofto-bcr 1938. No. 22003. Ook voor de Rolterdasnsche rechtbank. De rechtbank te Rotterdam heeft in kort geding de zaak behandeld, aanhangig gemaakt door de Ncderiandsche Spoorwe gen tegen de N.V. Rotterdamsche Reiscen- tralc, de N.V. Van Zetten en den lieer S. A. van Zetten. 1 Deze ondernemingen onderhouden auto busdiensten o.a. op Den Haag op geregel de tijden en tegen vergoeding. In den eisch wordt o.a. gesleld, dat de ondernemingen niet in het bezit zijn van eenige vergunning en in liet bizonder niet van een, als bedoeld in art. 2 van het rcglement-aufo-vorvoer-personen. Voorts stellen de spoorwegen, dat, daar zij zelf een verbinding op de lijnen, waar op ook1 deze busdiensten rijden, onderhou den, zij hiervan groote schade ondervinden. Aangezien deze scha/Je dagelijks toeneemt, eischen de spoorwegen in de eerste plaats,, dat aan gedaagden wordt gelast de bus diensten te slaken, waarbij de eisclieros zal •worden gemachligd om deze gedragingen desnoods met behulp van den sterken arm te verhinderen en in de tweed© plaats ge daagde te veroordeelen om van elke auto busrit, in strijd met liet-gevorderde verbod aan eisclieres een dwangom vanf 250 te betalen, en tenslotte veroordeeling tot de kosten van het rechtsgeding. De uitspraak werd bepaald op 1 No vember ajs. Het requisitoir tegen den burge meester van Den BommeL Omtrent het requisitoir van den offi cier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam, mr. J. F. Hoeffelman in de zaak tegen den burgemeester van Den Bommel die zich te verantwoorden had wegens on regelmatigheden in 1935 als gemeente secretaris gepleegd, kan nog worden ge meld, dat spreker van oordeel was, dat verdachte door zijn gedragingen en han delingen het gezag had ondermijnd. Verder meende hij, dat hetgeen in de dagvaarding ten laste is gelogd, volkomen bewezen is en wel in hoofdzaak door de verklaringen van den kroongetuige Land lieer. De vraag was nu, wat er met ver dachte moest gebeuren. Hij.kan,, aldus spreker, eigenlijk geen dag langer als bur gemeester gehandhaafd blijven. Een hooge straf zou in dit geval zeer zeker op zijn plaats zijn, doch spreker wilde er rekening mede houden, dat verd door zijn oneerlijke liandelinge-n zijn be* trekking wel zou verliezen, Derhalve re- quireeide hij een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Airs. Vonkenberg en Blom pleitten vrij spraak. Uitspraak 8 November a.s. Een uitspraak met verstrekkende gevolgen. De raad learner van de Arnhemsclio Ar rondisjments-reehtbank heeft een uit spraak gedaan in verhand met de veel besproken Echteldsche roofmoordzaak, die voor den betrokkene, den Eehteldschetn or geldraaier Jan van Reusichem, van zeer groote beteekenis is. En wel hoofdzake lijk door de uitwerking, die deze uitspraak, waardoor van Beusicliem een schadeloos stelling toegekend werd, op de publieke opinie hebben zal. Van Reusichem w<?rd' namelijk kort na den moord' op grond van valsclie beschul digingen van den, eveneens aangehouden Echteldsche werklooze A. J. van T., die eerst veel later verklaarde den wandaad zelf zonder hulp van anderen te hebben begaan, in voorloopige hechtenis gezet en daaruit tenslotte na ongèveer vier weken ontslagen. Doordat zijn invrijheidstelling niet ge paard' ging met een rechterlijke verklaring van zijn onschuld, bleven er nog steeds velen aan zijn onschuld' twijfelen. Aan dezen twijfel, die van Beusicbem nog dagelijks groote schade berokkende als hij met -zijn draaiorgel door de Be tuwe trok, is thans echter voorgoed een einde gemaakt, doordat de rechtbank hem nu schadeloos gesteld heeft voor de ge volgen van de ondergane voorloopige hech tenis en iedereen gemakkelijk begrijpt, dat een dergelijke schadevergoeding natuurlijk alleen toegekend' wordt in geval van on schuld'. Bet K-ott. Philh. Orkest naar Leiden. Het Rotterdamsch Philharm-anisch Orkest zal binnenkort voor de eerste maal te Leiden optreden, en wel op 3 November a.s. in de Stadsgehoorzaal. Het concert zal onder leiding staan van Eduard Flipse, die, zijn gewoonte getrouw, een belang rijk programma van weinig gespeelde wer ken zal brengen. Soliste is de Fransche pianiste Lelia Gousseau. Het concert maakt deel uit van. de serie gewone concerten van de Maatschappij van. Toonkunst. Gedecideerde meerderheid der Engelschen. Nog nooit heet de nationale voetbal ploeg een wedstrijd in Engeland tegen een landenploeg van het continent verloren, zelfs niet gelijk gespeeld. Zij heeft daar gistermiddag geen nitzöadering op ge maakt. Want met 30 heeft Engeland, volkomen verdiend, van d6 continentale ploeg gewonnen, welke naar Arsenals veld, Highbury, was gekomen om ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Football Association een wedstrijd te spe len. Het is den continentalen voetballers wederom niet gelukt, in de Engelsch© voet balhegemonie een bres te slaan. Want al is het natuurlijk juist, dat deze wedstrijd' juist symbolische waarde heeft gehad., n.l. als cadeau, als dank van het enorme le ger vastelandvoetballers aan Engeland, het moederland van hun voetbalsport, toch is er alle mogelijke moeite gedaan om te trachten te toornen, dat er geen leermees ter en leerlingen meer bestaan. Men kan moeilijk zeggen, dat het overtuigend be wijs hiervan nu geleverd is. Want het En- gelsche elftal heeft zulk superieur voetbal laten zien, hoeft bijna den gebeden wed strijd zulk een duidelijke meerderheid over elf van de beste voetballers van het vaste land gedemonstreerd, dat de continenta len met dezen 3—0 nederlaag zeker tevre den mogen zijn. Aan doelman Olivieri en aan het feit, dat de Engelsche aanvallers tegen het einde van den wedstrijd' tewei nig eerzucht schenen te bezitten, is het te danken geweest, dat de Engelsch© over winning nog niet grooter is geworden. Met uitzondering van het eerste kwar tier van den wedstrijd is Engeland' vrij wel voortdurend gedecideerd in d© meer derheid geweest. In dit eerste kwartier kon de „vijflandenvoorhoede" het tot eenige aanvallen brengen, waardoor de Engelsche verdediging het niet gemakkelijk had. Maar deze aanvallen werden niet genoegzaam afgewerkt, zoodat er van ©enig resultaat niets kwam. Daarna nam Engeland het heft in handen en liet dit niet meer los voor de heer Jewell voor de laatste maal floot. Het spelverloop. Na den aftrap bleek het, dat het con tinent zich niet liet overrompelen. Even als do Engelsehen, durfden de vasteland- bewoners aan te vallen en verscheidene malen kwamen zij gevaarlijk voor het En gelsche doel. .Ra 21 minuten kreeg de kleine Engel sche rechtsbinnen Hall deri hal toegespeeld en school van zestien meter afstand on middellijk en mot zoo een kracht in, dat zelfs een Olivieri machteloos stond, 10. Een minuut later waren de Engelschen al weer voor het doel, maar prachtig redde Olivieri. Steeds grooter werd de Engel sche meerderheid, steeds beangstigender de druk op het continentale doel. Deelman Olivieri had het druk, maar keer op keer redde hij schitterend. Totdat acht minuien na het eerste doelpunt Copping prachtig voorzette naar lawton, die van drie me ter afstand onhoudbaar inschoot, 20. De Engelsche middenlinie speelde nu een klasse beter dan die van het continent, de misverstanden waren hier hij de gasten veelvuldig en gevaarlijk. Na 35 minuten kreeg Braine een kans, zijn schot kwam echter tegen de lat. Tot rust kwam er geen verandering meer in den stand. Braine en Szengeller hadden in de tweede helft van plaats verwisseld, maar van be teekenis was dit niet. De continentalen zaten er direct op, doelman Woodley moest handelend optreden en nu kregen de gas ten een hoekschop te nemen, maar even later forceerden de Engelschen twee hoek schoppen. De Engelsche meerderheid teo- kende zich weer duidelijk ai, Sprostom, Hapgood en stopperspil Cullis drongen tot het midden van het veld op, minutenlang werd er voor het continentale doel ge speeld, maar Olivieri was ongenaakbaar. Na ruim een half uur loste Goulden een geweldigen kogel, welken doelmau Olivieri nog tot hoekschop kon verwerken, den tienden reeds voor Engeland. Een minuut later echter had Goulden meer succes, toen hij een ongelooflijk hard schot inzond, dat geen doelman ter wereld had kunnen liom den (30). Keer op keer kwamen de En gelschen daarna weer voor doel, de - ver warring in de achterhoede der continen- taler. was groot, zoodat het verwondering wekte, dat er niet nog meer doelpunten gemaakt werden. Brand in Britsche liichtvaartsrhool. Gisteravond is brand uitgebroken in de luchtvaartschool van de reserve der Royr.1 Air Force op het vliegveld van Woodley bij Reading. De vlammen breid den zich met zoo'n snelheid uit en de ontwikkeldehitte was zoo groot, dat do brandweerlieden het gebouw niet meer konden binnendringen om de archieven der school, het materiaal aan parachutes en instrumenten e.d. te redden. Dit alles ging verloren. Een" employe van het vlieg veld werd gewond door glasscherven. De gebouwen .staan, los van de hangars,die geen schade hebben bekomen. Verveerde 40.000 K.G. Voor de nieuwe mogelijkheden van vrachtvervoer, welke de K'. L. M. biedt tus- schen Nederland en Engeland, beslaat groo te belangstelling, fn den korten tijd! van zijn bestaan vervoerde de vrachtdienst op Lon den niet minder dan 40.000 K.G. aan goe deren en post. Daar men een der D.C.-2 machines, de Nachtegaal, voor dezen dienst speciaal heeft ingericht, is men voor vrachtzendingen practisch niet meer aan afmetingen of ge wicht gehouden. Reeds herhaaldelijk: werd het hierdoor in de afgeloio'pen drie weken mogelijk belangrijke zendingen, onder meer motorfietsen, per vliegtuig te versturen. Ook voor lange-afstandsvervoer kiest men hoe langer hoe meer den luchtweg. Korten tijd geleden stelde de Air Franeec liaar ge- regclden dienst op Zuid-Amerika voor vrachtvervoer open. Reeds velen maakten van deze verbinding gebruik om goederen van Nederland uit in hoogstens vijf dagen naar Chili, Argentinië en andere Zuid-Ame- rikaansche staten te zenden. Zoo worden reeds geregeld monsters, instrumenten, ma- chine-onderdeelen en tal van andere arti kelen op deze snelle wijze vervoerd'. Breuk door trillen of fladde ren van de vleugels. Het rapport van de van Belgische zijde ingestelde technische Commissie, die een onderzoek' heeft ingesteld naar de oorzaak van het vliegongeluk nabij Soest in West- falen, waarhij een Sa'bca-Mardhetti vlieg tuig van de.Sabena te pletter is gevallen, k/omt tot de conclusie, dat het toestel, toen het'op een'hoogte van'250 tot 300 meter vloog, in verscheidene stukken is gebroken. Het doorbreken .wordt toegeschreven aan het trillen of fladderen van de vleugels,, in samenwerking met het fladderen van de ailerons, waarvan men de oorzaak niet heeft kunnen vaststellen. Een defect aan de motoren of de schroe ven moet uitgesloten worden geacht, even als de veronderstelling, dat zich aan boord een ontploffing heeft voorgedaan. Aangezien de minister, van verkeer de oorzaken van het ongeluk volledig opgehel derd wil zien, heeft hij opdracht gegeven tot een grondiger onderzoek' door een commissie bestaande uit parlementsleden en deskundigen. Het officieele Duilsche rapport is nog niet binnengekomen. Veertig maal NederlandIndië v.v. - Toen het Indië-vliegtuig „Valk" na een voorspoedige reis Dinsdagmiddag op Schip hol neeistrcek, beëindigde de gezagvoer der I. Smirnoff daarmede tevens zijn veer tigste Indië-vlucht. Vele vrienden van den population vlie ger waren bij do aankomst aanwezig om hem een kleine, maar daarom zeker niet minder hartelijke lmlde te breugen. Namens de voreenigiug van verkeersvlie gers hing de heer Van Abspoel zijn col lega een krans om den hals. De heer Thomson, havenmeester van "Schiphol, wenschtc den vlieger geluk na mens de K.L.M., terwijl hij hem een tuil bloemen aanbood, bestemd' voor zijn zieke echtgenoot®. De vooruitziende blik van het Amerikaansche bedrijf. Aan het officieel orgaan van den Ne- derlandschen Bioscoopbond ontleenen wij het volgende: In de Vereenigde Staten hebben de lei ders van het fiim- en bioscoopbedrijf re kening gehouden met een Europeesch con flict. Er schijnen daar conferenties gehouden te zijn, waarin de gevolgen voor het be drijf van een dergelijk conflict onder de oogen zijn gezien. En blijkens hetgeen daarvan hekend geworden is, was men in Hollywood1 en Nieuw York algemeen van meening, dat Engeland' en Frankrijk uitsluitend' zouden zijn aangewezen op Amerikaansche films, indien zij in een con flict werden betrokken. Men verwachtte, dat de activiteit van de Europeesch© film industrie ingeval van een oorlog zou wor den lamgeslagen en dat de studio's het doelwit zouden worden van vijandelijke bombardementen, ten eind© de productie van oorlogs- en propagandafilms en jour- naalfabrieage onmogelijk te maken. Eveneens hield men er rekening miedie, dat een stilstand ia de Engelsche filmin dustrie voor de dominions en de Engelsche koloniën import van Amerikaansche films noodzakelijk zou maken. Zielfs opperde men de merkwaardige veronderstelling, dat zich in de kelders van de Maginot-linie een groot aantal bioscopen zou bevinden, wel ke vanzelfsprekend geregeld' van films zou den moeten worden voorzien. Politieke voorzorgen. Te Washington waren van regee-rings- wege reeds maatregelen genomen om in geval van oorlog den bioscoop in te scha kelen in de propaganda ter beïnvloeding vair de publieke opinie. Tal van operateurs hebben klaar gestaan om zich in te schepen voor een geregelde filmreporfage van de oorlogsgebeurtenis sen, aangezien men een tekort vreesde aan Engelsche en Fransche operateurs. Wat de Amerikaansche bioscopen, be treft, deze hebben -zelfs met betrekking ■nwyiwri A yfi w# ar De Belgische gezant, baron Herry, bracht gisteren een bezoek aan Breda, waar hij de stormtroepen van de Vrijwillige Burgerwacht inspecteerde en daarna de graven der Nassaus in de Groote Kerk bezichtigde. De internationale voetbalwedstrijd Engeland tegen het Continent, welke gisteren te Londen gespeel'd werd, is door de Engelschen met 30 gewonnen. Een moment nit deze ,,big match". tot de kwestie, welke in die dagen brand de, een actieve rol gespeeld. In alle Sta ten namelijk liep van af 20 September in tal van bioscopen een film van March of Time over Tsjecho-Slowakije. Tijdens de vervaardiging van deze film heeft president Benesj voor de lens een beroep gedaan op het Amerikaansche volk, welk beroep, mitsgaders het beeld' van den president zelf in de film zou worden ingelaseht, ingeval de crisis rond' Tsjecho- Slowakije acuut mocht worden. Op Maandag 19 September gaf de toen malige president van d'e Tsjecho-Slowaak- sche republiek aan het Parijsch© kantoor van March of Time toestemming het be roep in de film op te nemen. Het kan toor seinde de hooge toestemming onmid dellijk aan zijn superieuren in New York en daags daarna zagen de Amerikanen den Tsjeclio-Slowaaksclien president in de betreffende film op het doek verschijnen, terwijl hij een beroep op hen deed. Voegen wij bier slechts aan toe... dat de film in kwestie in Frankrijk werd ver boden. Scheepvaartverkeer in den Nieuwen Waterweg onder vindt hinder. De scbcicpvaart op den Nieuwen Water weg welke bij Poortershaven tengevolge van het zinken .van hel Grieksch© s.s. „Chryssi" was gestremd', kon gistermid dag omstreeks een uur worden hervat, of schoon het passeeren van het wrak - nogal moeilijkheden met zich mede brengt. Al leen bij 'helder weer is het mogelijk de gevaarlijke plek voorbij te varen. De ber gingsvaartuigen „Meermin" en „Brainvisch" van Van der Talcs bergingsbedrijf bevin den zich nog ter plaatse, om de mogelijk heid van het 'aanbiengen van een bekis ting onder oogeri te zien. Heden zal het besluit vallen ot het schip zal worden leeggepompt of d'oor middel van dynamiet zal worden opgeblazen. Het zeer drukke scheepvaartverkeer eischt, d'at het wrak zoo spoedig mogelijk uit den weg wordt geruimd. Gisteravond is gebleken, dat de ruimen van d'e „Chryssi" reeds gedeeltelijk zijn opengeslagen, zulks als gevolg van den sterken stroom, zoodat de steenkolen uit het schip wegvloeien. In d'e onmiddellijk© nabijheid! van het wrak is het water dien tengevolge zwart gekleurd. Het geredde vee, bestaande uit zeven lammeren, twee biggen en twee vaarzen, is door de „Brain visch" te Maassluis aan wal gebracht en door een plaatselijk veehouder, met goed keuring van d'e autoriteiten, opgekocht Het wrak is op de gebruikelijke wijze van boeien en verlichting voorzien. Goedkoop, die duurkoop werd. Een hoofdstedelxnge, die op koopjes uit' was, wa« eens op de markt in de Al- bert Cuypstraat te Amsterdam, gaan kij ken. Zij wandelde tusschen de rijen kraamp jes met liun fleurige uitstallingen van fruit, groente, dassen en porselein in bonte verscheidenheid, tot ze eindelijk voor de verleiding bezweek bij een stalletje vol prachtige herfstappelen. Ze legde haarband-* tasehje even uit de hand om de mooiste uit te zoeke:. en d'eed daarna nog eeni ge aankoopem xn andere kraampjes. Tóen zij wilde betalen, kwam de vrouw tot de ontdekking, dat zij* haar handtaschje, waarin f230 \vas geborgen, miste. Het tasolre wend later op den -Amstel- dijk leeg terug gevonden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5