Seen I/- JLj tfoverri b er* Sips Het Deensche defensievraagstuk voor fiet Westen Het huis van vertrouwen De regeering wijst krachtige versterking van de weermacht van de hand. De Duitsche nationaal-sociaiisten in Zuid-Jutland nemen Heniein's Karlsbader program over. Een droog Sigaartje! Hm P. Tuinman Baby-jasjes - Regenjassen - Costuums Kinderpakjes enz. enz. Gemengd Nieuws Omzwervingen van een auto Huisspook „gegarandeerd echt". Rembrandtclaan 11 - Telef. 67632 Prijzen ALEEEN zeggen niets, li moet ze bekijken in verband met de kwaliteit REMBRANDTLAAN 83 - SCHIEDAM 36 VERK00PMAGAZIJNEN - EIGEN FABRIEKEN PRIJZEN a CONTANT Berlingske's beroemde krantenverkoop ster op den boek van Raadhuspladsen en Stroget staat weer net als voor den vrede van Müncben schot te schreeuwen, wan neer oen nieuwe editie haar in haar ge weldige krantentasch is geploft. Drie, vier weken geleden verkochten de kranten zich zelf, trokken de beurtelings alarmeerende en nieuwe hoop wekkende koppen op de flapperende bulletins de koopors in drom men aan en kwam het oude mensch met de groote uniformpet op 't slordige grijze haar zooals dat heet handen-te-kort. Het nieuws van nu is maar binnm- landsch nieuws. Dat de conservatieven in- teipelleeren over 't ontbreken van gas maskers voor de burgerbevolking. Dat de sociaal-democraten hun standpunt ten op zichte van de landsverdediging radicaal hebben herzien. Dat de commandant van 't grootste schip van de Deensche vloot den toestand van de zeemacht scherp cri- tiseert. Dat de aigemeene beschouwingen in het Folketing al direct een uiterst be langrijk debat over het militaire vraag stuk worden. Dat de Duitsche nationaal- sociaiisten in Zuid-Jutland Heniein's pro gram van Karlsbad overgenomen hebben en de Deensche regeering nu zoo-iets als een ultimatum sbellen. En Stauning strijkt zijn rossigen baard en spreekt. Hij spreekt in een klein stadje ergens in de provincie en zegt: „Er is, zooals ge weet, eenigo onrast in Europa geweest. Spanje heeft de aandacht getrokken en kort geleden wa ren er meen ings verschillen tusschen Duitsehland en Tsjecho-Slowakije, die be roering verwekten. Het is niet meer dan natuurlijk, dat er bij de Deensche bevol king belangstelling bestaat voor de inter nationale verhoudingen en voor de con- fliclen die af en too plaats hebben. Waar tegelijkertijd kunnen wij er ons over ver heugen, dat wij de mogelijkheid hebben in vrede met andere naties to levon". En een paar dagen later, als de conservatie ven in het parlement voorstellen tot krach tige versterking van leger en vloot en lucht macht aangekondigd hebben, verklaart Stauning liet niet oons te zijn met hen, die zeggen, dat Denemarken zijn bewape ning zeer versterken moet. Ik geloof nooit, dat Denemarken in staat zal zijn, zich met de macht der wapenen te handhaven. De Noord-Slcesw ijkers. Het valt niet te verwonderen, dat de gebeurtenissen in de laatste weken van September in Denemarken meer indruk hebben gemaakt dan in Zweden of Noor wegen. Denemarken ligt niet zoo in do Europeesche periferie als die heide andere landen en het heeft bovendien, evenals Tsjecho-Slowakije dat had, een Duitsche minderheid binnen zijn grenzen. Er zijn trouwens niet weinig Denen, die Dene marken met Tsjecho-Slowakije willen ver gelijken en meenm in het lot van laatst genoemd land een waarschuwing voor het hunne te moeten zien. Die vergelijking gaat echter mank. De Duitsche minderheid in Zuid-Jutland vormt hoog geschat een zevende deel van de bevolking in dit grens gebied' en men hc-ft sterk den indruk, dat Berlijn er niets voor voelt de goede verstandhouding met Denemarken op tc offeren ter wille van die ongeveer dertig duizend Duitsch-gezinde „Noord-Sleesw ij kers", die trouwens door Denemarken zoo liberaal behandeld worden als men het an een „Herbergstaat" tegenover een na tionale minoriteit maar verlangen kan. De propaganda van de Duitsche nationaal- sociaiisten in dit Deensche gewest is daar door niet vergemakkelijkt en na Hitler's verklaring, dat Duitsehland in Europa geen territoriale eischen meer heeft, moet bet den nalionaal-socialistischcn leider in Zuid Jutland, Jens Moller, veearts te Graasten, niet weinig moeite gekost hebben, een voortzetting van den grensstrijd te moti- veoren zonder tegelijkertijd twijfel aan de oprechtheid van Hitler's verklaring te nek ken. Moller's ongetwijfeld spitsvondig bo- .oog is nu, dat de tegenwoordige grens, nis zijnde con uitvloeisel van Versailles, oor geen Duitschor erkend kan worden n dat er daarom eerst oen einde aan het tens vraagstuk, en dus ook aan den giens- injd komt, wanneer Hitier bepaalt, waai de grens tusschen Duitsehland en Dene marken loopt. Moller laat, zooals man ziet, in liet midden of Hitler's grenslijn al dan niet met de tegenwoordige zou samenvallen, maar voor alle zekerheid stelt iij een reeks eischen op, die bij eventuioele onderhandelingen tusschen Berlijn en Ko penhagen dienst zouden kunnen doen, eischen, die een opvallende gelijkenis met Heniein's Karlsbader punten vertoonen en 'ie de Deensche regeering - volgens Mol- .or's berekening zou moeten inwilli gen om van. Duitsehland' een erkenning van de tegenwoordige grens te kunnen krij gen. Maar het is vooralsnog zeer de vraag of Berlijn deze eischen, dit ultimatum aan Denemarken zooals het reeds genoemd is, zou willen steunen. Eenige aanwijzing, dat zulks verwacht zou kunnen worden, is er niet. Een groet verschil, Maar afgezien van den aard van het minoriteitsvraagstuk is er nog dit groote verschil tusschen Denemarken en Tsjecho- Slowakije, dat eerstgenoemd land zwak bewapend en „alliantie-vrij" is en even als de andere Scandinavische landen on der allo omstandigheden een strikte neutra liteit naar alle kanten wil betrachten, ter wijl Tsjecho-Slowakije als zwaargewapen de macht in bondgenootschap met Rusland en Frankrijk door Duitsehland als oen be dreiging werd opgevat en tevens een be lemmering vormde voor de versterking van Duilschland's betrekkingen met Zuid-Oost- Europa. Duitsehland behoeft van Denemarken niets te duchten en doet dat blijkbaar ook niet, want anders zouden belangrijke mi litaire etablissementen, zooals de gewel dige vliegtuigen fabrieken bij Warnemiinde, niet zoo dicht bij Denemarken liggen als het geval is. Bovendien is het volgens veten voor Duilschland van groot belang dat bij een oorlog in Europa Denemar ken en Zweden met zijn citsproductie ook daar buiten blijft, omdat de aan voer van Deensche vcetecllproducfcen, die in vredestijd al zoo'n gewichtige factor voor de Duitsche vet voorziening is, dan een nog veel grootera beteekenia krijgt Na de spanning volgde eritiek. In de weken van spanning, toen de kans op een nieuwen Europeeschen oorlog groo- ter was dan ooit sedert 1918 informeerde de Deensche regeering de partijleiders over de genomen voorzorgsmaatregelen. Zij waren het daarmee eens en oefenden in geenerlci opzicht eritiek uit. Maar toen de spanning geweken was kwam de eri tiek los, stak er uit den conservatieven hoek een storm van protest op, begon men hartstochtelijk te debatteeren en te polemiseercn al houdt dat vermoede lijk ook wel eenigszins verband' met het feit, dat de Rijksdag weer begonnen is en dat deze zitting de laatste is voor de verkiezingen. Op het conservatieve partijcongres is eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin het heet, dat de landsverdediging door „vearvalsching van het volksbestuur" verwaarloosd' is en in verval is geraakt en dat daarom een krachtige versterking van de weermacht vereischt is. Met die „vervalsching" bedoelen d© conservatieven blijkbaar, dat de burgerlijk-radicale partij die samen met do sociaal-democratische de regeering vormt de sociaal-democra ten belet zou hebben meer voor de defen sie te doen d'an de in beginsel nog altijd anti-militairistische volgelingen van dr. Munch willen, met andere woorden, dat deze kleine partij de meerderheid! haar wil gedicteerd zou hebben. In deze opvatting zijn de conservatieven versterkt, toon bij de opening vair de algemeen© beschouwin gen in het Folketing de sociaal-democra tische fractieleider Hartvïg Frisch betoog de, dat men oude d'ogrna's opzij moot zet ten en bij -oen bespreking van do conse quenties van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie voor een kleinen staat als Dene marken uitsluitend' rekening moet houden met de thans hecrschendo omstandighe den. Was dit niet een vermaning van de sociaal-democraten aan hun dogmatische broeders in de regeering, de radicalen? Betcekende dit niet, dat d!e sociaal-demo craten nu eindelijk het roer wilden om gooien dat de slroomïng in deze partij, die krachtige versterking van do weer macht wel de overhand gekregen liad on der invloed van de gebeurtenissen der laatste weken? De radicale woordvoerder heeft duide lijk laten uitkomen, dat hot gebeurde in Tsjecho-Slowakije de radicalen geenszins het nut van een krachtige weermacht doet inzien, dat zij zich zelfs afvragen of de sterke bewapening van Tsjecho-Slowakije niet juist ernstiger gevolgen voor dit land heeft gehad dan anders het geval geweest zou zijn in verband' met een oplossing van het Sudefcen-Duitsche probleem. En vervolgens heeft Stauning in het parle ment verklaard, dat de gebeurtenissen van de laatste weken voor Denemarken geen aansporing zijn om er een groot militair apparaat op na te houden. De Deensche weermacht heeft een beperkte taak in verband met en tot steun van de neutrali teitspolitiek on „het is ongerijmd' haar Dan naar Sigarenmagazijn „Aleida' Aanbev. K.F.v.Pelt, Aleidastr.77 Drogist ^=2=== voor te bereiden op oen groote oorlogs- taak". En buiten het parlement, in een rede in de concertzaal van Tivoli, heeft hij daaraan toegevoegd, geen geloof te hebben in d© mogelijkheid voor Denemar ken om zich met wapenmacht te kunnen handhaven. Geen krachtige bewapening. Stauning heeft in het parlement echter ook verklaard, dat verschillende omstan digheden van den laatstee tij 1 een onbe vooroordeeld© l>ospreking van allo vraag stukken, die verband houden met Doue- markens verhouding tot de buitenwereld gewenscht doen zijn. Het is de bedoeling een speciale Rijksdagcommissie in te stel len, die zich dan met do verhouding tot den Volkenbond, met do inter-Seandinavi- sche samenwerking en verder natuurlijk ook met het militaire vraagstuk zal bezig houden. Alisschien zal die commissie be paalde veranderingen in het verleden jaar vastgestelde defensieprogram voorstellen maar het is wel zeker, dat voor een krach tige bewapening, zooals de conservatieven die willen, de regeeringsparlijen, de so ciaal-democratische zoo goed als de radi cale, ook nu niet te vinden zijn. Enkele verbeteringen, versterkingen op bepaalde punten, kan dr. AInnch, zooals hij dezer dagen aanduidde, waarschijnlijk wel goed keuren. Hij voegde er aan toe, te geloo- ven, dat Denemarken zich buiten ©en oor log kan houden. In dat opzicht zijn vol gens zijn meening de omstandigheden thans niet ongunstiger dan tijdens dein wereldoorlog. BERT1L J. 16 October. levert U het beste tegen prijzen, welke vef beneden de algemeen geldende gaan HEERENULSTERSgeheel gevoerd, vanaf f 6.95 op zijde bewerkt, f 12.f 13.50, f 15. op kameelhaar bewerkt, zeer moderne dessins, f 16.50, f 17.50, f 10.75 SPORTULSTERS: in de nieuwste modellen, f9.f10.50, f 13.onze successerie f 14.50, f 15.50 Zware VELOURS: in alle modellen, f 12.f 13.50, f 16.50, f 17.50, f 13.50, f 19.50 MOTORJEKKERS: vanaf f 5.75 tot f 13.— KINDERULSTERS: leeftijd 9 jaar, vanaf f4.25 Onze bekende SCHOOLULSTERS: vanaf f 5.50 Wij kunnen niet alles opnoemen, doch wat U ook zoekt, U slaagt bij ons beter en voordeeliger dan elders ENORME SORTEERING Gestolen t© Rotterdam en via Amersfoort, Alkmaar cn Scha- gen naar de Wieringcmccr ver kocht. In Juni van dit jaar werd uit ecu ga rage te Rotterdam een auto, merk Opel, van den Duitscher W. F., die voor ©en Amcrikaansche tabaksfirma reist, gestolen. In d© auto lagen o.a. 25 pakken monsters tabak. Eenige maanden later heeft de Rot- terdamsche politie bij een bezoek aan ©en garage in Schiebroek een pak tabak ont dekt en ©en autoboes, ©en en ander af komstig van de gestolen auto. Voorts vond men er -een clubboekje, ten name van W. F. De 28-jarige garagehouder Th. van B. wist te vertellen, dat de auto in Arnhem was verkocht. Het opsporingsonderzoek naar de auto leidde naar verschillende adressen, daar de auto inmiddels aan tal van eigenaren te Amersfoort, Alkmaar en Schagea had toebehoord. Tenslotte werd de auto in de Wieringetr- meer aangetroffen. Alotor en chassisnum mers bieken veranderd' te zijn. Te Arnhem had' men intusschen weten uit te zoeken wie de auto verkocht had'. Het bleek de oud-Hiliegersbergenaar J. V. te zijn, die toen in Amsterdam woon de. Tenslotte heeft deze medegedeeld, dat de auto na den diefstal naar Gouda was vervoerd, naar de garage van P. O. M. Daar werden de nummerborden verwis seld' en vandaar had men ook de tabak aan don man gebracht. Het drietal is in hechtenis genomen. In talrijke Èngelsehe kastce- Icn zouden spoken zijn. Toen de tegenwoordige hertog van Wind sor koning van Engeland werd', verhuisde hij van het oude St. James Palace naar het gerestaureerde Huis Marlborough en wel zooals men toentertijd, beweerde, uit angst voor spoken. Men zal dat gevoel deden, want het kan bezwaarlijk een ge noegen zijn den geheeien nacht Anna Bo- leyn op de gangen te hooren zuchten of andere rustelooze, schaduwachtige verschij ningen te ontmoeten. Het gaat hier in het St. Jam-es Palace nJ. niet alleen om een enkel huisspook, maar om een gehecle reeks van geestverschijningen, die in de meest verschillende gedaanten des nachts rondwaren om en hij het paleis, tegen de muren kloppen, met kettingen rammelen of schilderijen van den muur gooien. Men heeft de beschikking over vefklarfn gen van ooggetuigen en het merkwaardige is, dat deze verklaringen gioole overeen komst vertoonen. Behalve de reeds genoem de Anna Boleyn, wier leven hier 300 jaar geleden door het scherpzwaard werd beëindigd, doen nog twee andere vrouwen zicli geiden, die ten tijde van Karei II in dit palcis gewoond' hebben. Dat waren de hertogin van Alazarirt en madame de Beauclair. Belde vrouwen wa ren door een hechte vriendschap verbonden en zij z\\ oeren elkaar, dat degene van haar, die het eerst zou sterven, do overledene een boodschap zou zenden. De hertogin stierf het eerst en madame ue Beauclair wachtte gespannen op den geest van haar vriendin. Op eeu avond zat zij juist in haar kamer, toen plotseling een verschijning voor haar stond, die zeide: „Tusschen twaalf en één uur zu.lt gij niet meer alleen zijn". Daarna verdween de verschijning. Aladame de Beauclair vertelde ami haxr vriendin de duistere profetie. Iedereen lachte en nie mand nam haar woorden ernstig op, maar plotseling riep zij uit: „Ik voel me zoo akelig, zoo zwakEn toen de kLok één sloeg, zakte zij dood' achterover in haar stoel. Sindsdien zouden twee vrou wengestalten door de gewelven sluipen, over de krakende trap loepen en verdwijnen tusschen de hoornen van het park. Vaak nemen zij plaats op een steenen bank, zooals voorbijgangers vertellen, te hebben gezien In Engeland en Schotland behoort het sinds eeuwen tot den stand der aristocraten om op het stamslot een familiespook, een „witte vrouw" of iets van dien aard' te bezitten. Spotters beweren zelfs, dat bij hoedclovemame door Amerikaansch© mil- lionairs in de overdrachtsacte het aanwe zig zijn vxn een huisspook gegarandeerd moest worden. Want een „huisspook" is een soort van waarborg voor den ouder dom van hel slot. Op liet slot Cortache bijvoorbeeld ver schijnt telkens bij den naderenden dood van een der huisegnooten een onzichtbare tam boer, die trommelt. Een lord' Airlie moet aan het einde van de lSe eeuw oorzaak van zijn dood geweest zijn. Op het kasteel Fycie in Schotland vertoonen zich tegelij kertijd twee geestverschijningen. De ©ene is een voorname dame, gekleed in een gewaad van groen zilverbrocaat en draagt een brandend licht in haar hand. Wanneer zij verschijnt, kan men er zeker van zijn, dat er spoedig iets belangrijks in de familie zal voorvallen. De andeie geest is een [rom petter, die door zijn heer werd vermoord en hoe zou het ook anders kunnen zich uit wraak vertoont, wanneer één der leden van de familie in nood of gevaar verkeert Ook op het bekende slot Glamis moe ten vele geeslen vertoeven. Volgens de overlevering werd liier lord Duncan door lady Macbeth vermoord. Deze Duncan ver toont zich lot heden toe als een ridder met een langen baard. Vele menschen beweren ten stelligste zijn bleek' gezicht in het venster van een onbewoond verlrek te hebben gezien. Al deze spoken behooren in ziekeren zin tot de familie en de inventaris van het be treffende huis. Welhaast in ieder slot kan -men een kamer aantreffen, die onbewoond is ea waar omheen talrijke legenden zijn gesponnen. Een dergelijke kamer mag nooit worden geopendj zij blijft gereserveerd! voor hef spook .liet heslaan van het spook is ge woonlijk terug te brengen tot iemand, die gedurende zijn leven door een noodlottig gesternte ach te' -ölgd werd en ongelukkig aan zijn einde k am. Vermeld dient nog te worden de vreed zame geest van de „bruine vrouw" op het landgoed Bainham in Norfolk. Zij draagt een bruinzijden kleed en heeft ©en eigenaardige muts op het hoofd. Toen men lord Townsend vroeg of hij aan liet be staan van de „bruine vrouw" geloofde, ant woordde hij op rustigen loon, dat men wel genoodzaakt was aan haar te gelooven, want meermalen had hij haar met eigen oogon gezien. „Maar heeft hij haar werkelijk gezien?" vragen wij ons af. Was het niet een hallu cinatie, een drogbeeld, een aberratie des gecstes? De kwestie, of al deze spoken, die gedurende eeuwen op tallooze kast-ee- len rondspoken, al dan niet bestaan, kan op deze plaats onderzocht noch beantwoord' worden. In elk geval ver-et ons gezond verstand zich er tegen, deze dingen voor waar aan te nemen. Afwisseling. Goethe, die bij de inrichting van zijn buis te Weiinar blijk gaf van ©en zeer goeden smaak, verwisselde in zijn kamera opgehangen gravures, aquarellen en tee- keningen geregeld' voor andere. Deze gewoonte van den grooten levens kunstenaar, die zijn waardevolle prenten- verzameling niet ongezien in portefeuilles liet rusten, maar ze op zichzelf en z$a talrijkebezoekers liet inwerken, is voor ons menschen van den tegenwoordigen tijd ook aan te raden. Kleine, moderne woningen met ingebouw de kasten, veel deuren en ramen hebben weinig viakke wanden, die ziek voor het ophangen van groote schilderijen leenen. In een licht milieu van bijvoorbeeld' blank gebeitste meubelen met gordijnen ea kus sens van vroolijke, kleurige stoffen, pas sen moderne aquarellen en houtsneden veel beter. Het spreekt vanzelf, dat wij ook aan het lijstwerk de noodige aandacht moeten besteden. De lijst dient niet alleen bij de plaat, doch ook in het interieur te passen. Een blik in nog bestaande kamers uit den Rococo-, Biedermeier- en Empire-tijdzocé als we die in musea of oude huizen wel aantreffen, overtuigt ons daarvan het best. Ruim gesorteerde lijstenmaker* hebben steeds geprofileerde natuurliouten lijsten voorradig, welke gemakkelijk kunnen wor den gebeitst, geschilderd of verguld om zich zoo hij den stijl van het meubilair en de verdere inrichting aan te passen. Doch we kernen weer naar ons uitgangs punt terug. Er zijn ook nu nog menschen, die er van houden mooie aquarellen, hout sneden of andere grafische producten te verzamelen. Als we dan geen lust of plaats hebben om ons geheel© bezit aan plaatwerk op te hangen, stelt een wisscllijst, die gemakke lijk geopend' moet kunne» worden, ons in staat eenige weken dit en dan weer een poosje dat voor oogen te hebben. Natuur lijk moet men zich tot ongeveer gelijke formaten beperken of kleine verschillen regelen met passepartouts. Op deze manier kunnen we toch alles ophangen en hebben we bovendien een aangename, geregelde afwisseling.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 7