KOOLHOVEN KL00STE! 'BALSEM Zaterdag 29 October 1938 EERSTE BLAD. KNEUZINGEN VLIEGTUIGEN N.V. Uitdrijving van Poo sche Jo en PON Tl AC 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. buitenland Een plotselinge anti-semitische zuiveringsactie in Duitschland. ^JARÈN VERZEKERD Alléenverkoop Engeland Tsjecho Slowakije Int. Samenwerking Het Britsch-italiaanschs pact Polen Vereenigde Statest Westiandsche tuinders zeggende C.A.0. op Telef. 69901 AANNEMER VAN BETONWERKEN. Het wrak van de „Chryssi" Rechtszaken AKKER'5 BINNENLAND Gemengd Nieuws Alcohol bij snelverkeer De bankzwendel te Amsterdam „De TulpM A. Daalmeijer N. V. Kurken - Capsules- Dopkurken - Lakken KLOOS VREDENBREGT'S KURKEN FABRIEK SCHIEDAM Westmolenstraat 5-8-23 - Telefoon 68439 Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering Tan Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal f 8,—; franco per post f 2.50. Pr9s per week: 15 ets. Afzon- derljjke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf unr aan het Bureau bezorgd zSa Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van adverlentien wordt niet gewaarborgd. SCHI M ISGI E COUf II ft T Prijs der Advertentien: ran 15 regels f i 55; II AAnnr Iedere regel meer f030, in liet Zaterdagnuramer NO. ZZUUD 1G rpgels f1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5cts.; postkwjtantieslC» ets.'larieven \an ad\ertentien bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Achertentiéa opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Clk woord meer 5 cent tot een maximum \an 30 woorden. 's Woensdags: Kleme Advertentientot25woor den 1 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's> Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, mdien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Bewaakt door gewapende politiebeamb ten en niet slechts liet allemoodigste bij zich, zijn gisteren uit alle deelèn van Duitschland! duizenden Polen, voor het meerendeel Joden, per trein, veleu zelfs in veewagens, onderweg naar de Poolsche grens. In een geïnspireerde verklaring wordt gezegd', dat Duitschland tot maatregelen is overgegaan op den laatsten dag, waar op d!e Duitscho regeering ko-n verwach ten, diat de Poolsche regeering de uitge- stooten ongewenschtc Poolsche staatsbur gers zou overnemen. Terwijl te Berlijn slechts mannelijke volwassenen schijnen te zijn aangehouden, wordt in berichten uit de provincie ook melding gemaakt van optreden tegen vrouwen en kinderen. Volgens aanwijzingen uit Poolsche krin gen te Berlijn, zouden alle Poolsche joden Donderdagmiddag hevel hebben gekregen Duitschland in 24 uur te verlaten. Gis termorgen zouden naar schatting ongeveer 20.000 personen gearresteerd zijn. Reeds is een begin gemaakt met het vervoeren dezer joden naar de Poolsche grens. Zij moesten plotseling hun woning verlaten ea hun zaken achterlaten. Slechts 10 R.M. mochten zrj meenemen. In dezelfde krin gen wijst men erop, dat de uitzettingen in de gebieden rondom Leipzig, waar on geveer 50.000 Poolsche joden wonen, aan leiding geven tot hartverscheurende too- neelen, Op tusschenkomst van de Poolsche consulaire autoriteiten zijn zekere uilslui- tingsmaatregelen uitgesteld ten aanzien van arische vrouwen, die gehuwd zijn met joden, voorts ten aanzien van zieken en grijsaards. In het algemeen onthouden de met de uitvoering der maatregelen belaste personen zich van onnoodige strengheid. Van Poolsche zijde rechtvaardigt men de door de Poolsche regeering genomen maat regel ]>etre£lende de verplichte speciale visa voor alle in het buitenland afgegeven paspoorten door er op te wijzen, dat sinds verscheidene maanden, vooral sedert den Anschluss van Oostenrijk en de aanhechting der Sudeten-gebieden, talrijke joodsche ele menten, voorzien van valsche passen, zich beroepen hebben op Poolsche natio naliteit. De Poolsche regeering zag zich hierdoor gedwongen te doen overgaan tot een nauwkeurige controle op alle door de Poolsche consulaten in het buitenband uit gegeven paspoorten. Men doet bovendien in Poolsche kringen te Berlijn opmerken, dat er in Polen 50.000 Duitsche burgers leven, wier bezittingen over het algemeen van belang zijn en dat naar het lijkt do Poolsche autoriteiten moeilijk onverschillig zouden kunnen blijven ten opzichte van liet lot, dat men sommigen Poolschen onder danen in Duitschland aandoet. I I Joden te Wcenen vrijgelaten. Van de 2000 buitenlaiulsche Joden, die oorspronkelijk te Weenen werden vastge houden, zijn er duizend vrijgelaten. Degenen die niet op vrije voelen zijn gesteld, ongeveer S00 Polen en 200 Tsjceho- Slowaken, zijn lijdelijk in een concentratie kamp opgesloten. Onderhandelingen wet Polen over Poolsche emigranten. Men meent te Warschau te aveten, dat nog steeds tusschen Duitschland' en Polen onderhandelingen worden gevoerd over het optreden tegen de Poolsche Joden in Duitschland. De Poolsche Consuls in ver scheidene centra zouden in een aantal plaatsen met succes tusSOhenheide geko men zijn, met liet doel, de uitzettingen op te schorten. Men verMaart iu gezaghebbende Pool ?>ch e kringen, dat zich een misverstand) heeft voorgedaan en dat men - hoopt, dat de onderhandelingen snel tot een positief resultaat-zullen.komen en'idat de Duitsche regeering de tegen de Poolsche Jolen ge nomen maatregelen zal intrekken. Reuter meldt nog uit Berlijn: De onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland over de uitzetting van Pool sche staatsburgers duren voort, Intusschen gaan echter ook' de uilzettingen nog steeds door. Er berinden zich, volgens schattingen, ongeveer 150.000 Polen in Duitschland. De Polen in Berlijn zijn verwonderd', dat de Duitsche autoriteiten plotseling duizen den Poolsche Joden, ongeacht hun be roep, sociale positie of inkomen, wegzen den. De Poolsche aulorilciten verklaren, dat rijke Joodsche industrieelen Saksen vrijwel op s taanden voet moesten, vertrek ken, terwijl de kinderen uit school werden gehaald. Uit Frankfort aan de Main wordt ge meld, dat gisteren sedert den vroegen mor gen legertreinen vol mannen, vrouwen en kinderen naar de Poolsche grens zijn ver trokken. Reuter verneemt nog, d'at de verblijfs ontzeggingen, welke gisteren ziji afgekon digd, alleen mannen betreffen, Weenende vrouwen stonden buiten het Schlesische Bahnhof, om te trachten een glimp op te vangen van hun man, vader of zoons, doch de politie maakte dit echter door een afzetting onmogelijk. Het'is niet h-kend', wanneer de vrou wen hun mannelijke betrekkingen zullen' volgen. Bermuda zou gaarne bezoek van het koningspaar ontvangen. Het Huis Vau Afgevaardigden van J3ecr niuda, heeft den gouverneur verzocht, den koning en de koningin uit te noodigen, bij hun reis naar Canada een bezoek aan Bermuda te brengen. De kwestie van den dienstplicht. Lord Buckmaster heeft besloten in bet Hoogerhuis een motie in te dienen, waarin gevraagd wordt zekeie maatregelen 1e ne men voor een verplichten nation ai-en dienst alleen ten behoeve van de verdediging van het Engelsche territorium. Runcinuui in de regcering? In Engelsche politieke kringen aclit men het uiterst waarschijnlijk, dat lord' Runci- man. weer deel zal gaan uitmaken van de regeering, Men iveet niet of hij lord privy seal zal worden, minister voor de domini ons, dan wel of men een departement in het leven zal roepen, waarvan liij dan de leiding zou krijgen. Het terrorisme in Palestina, Gisteren zijn in Palestina vijf slacht offers gevallen, onder wio drie rebellen, die door de Roepen gefusilleerd werden en een Arabisch hulpagent en oen' Jood, die vermoora zijn. Een tweede Jood werd gewond'. De zuiveringsactie wordt voort gezet. Het antwoord op de laatste Hongaarsche nota. In het Tsjecho-Slowaaksche antwoord op de laatste Hongaarsche nota, wordt voor gesteld, dat het geheele grensvraagstuk binnen de komende 24 uur aan de regee ringen van Italië en Duitschland wordt voorgelegd. Hei is voor de Hongaarsche regeering moeilijk, hiermede niet accoord te gaan, gaan, daar aarzeling of verzet van haar kant uitgelegd zou kunnen worden als gebrek aan vertrouwen in de bemidde laars. Naar dlan ook blijkens een Reuterbericlit uit Boedapest reeds vernomen wordt, heeft d'e Hongaarsche regeering aan Duitschland en Italië ai het verzoek gedaan, zoo spoe dig mogelijk in het Tsjechisch-Hongaar- sche geschil te arbitreeren. Ook de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft gistermiddag aan de Duitsche en Itali- 'aansche regeeringen een nota gezonden, waarin zij haar verzoekt arbitrage te ver- leenen in de kwestie der bepaling der gren zen tusschen Hongarije en Tsjeolio-Slo- wakije. Het verzoek' om arbitrage heeft betrek king op het geheel der omstreden gebieden Ziooals men weet, had Hongarije den wensch geuit, dat de gebieden, welke Tsje- cho-Slowakije toegestemd had af te staan, onmiddellijk' overgedragen zouden Worden, terwijl de arbitrage voor het overige ge- bied zou worden gegeven. De regeoring te Praag wijst in haa,r laatste voorstel op nieuw een plebisciet af. Op 1 November goedkeuring door het Lagerhuis? Het schijnt volgens den diplomatieker), correspondent van Reuter aan weinig twij fel onderhevig, dat de Britsche regeering na de onderhandelingen met de Italiaan- sche regeering verwacht, op 1 November in staat te zullen zijn, de goedkeuring van het parlement te vragen voor de inwer kingstelling van het Britseh-Italiaanselie pact. Men verklaart, dat de procedure zal zijn, dat de regeering het Lagerhuis in kennis zal stellen van den datum, waarop zij voorstelt, het pact van kracht te doen wor den, en van de voorwaarden waaronder zij dit ingevolge de afspraak met Italië zou doen. Ofschoon men te Londen niet beschikt over ofiicieele gegevens omtrent de basis welke do regeering voor de inwerkingstel ling voldoende heeft geoordeeld, zijn er aanwijzingen, dat over-meer gesproken is of wordt dan alleen de totstandkoming van het pact in ruil voor het terugtrekken van 10.000 Italïaanscho vrijwi'ligers. Het wordt al later. Ilavas meldt uit Londen Naar alle waarschijnlijkheid zal de pre mier op 3 November er toe gebracht worden het parlement in kennis te stellen van het door het kabinet genomen besluit om het Rritsch-Itaüaansche accoord per 15 November van kracht te doen worden. Attlee heeft tijdens een bezoek aan Cham berlain, zijn voornemen te kennen gegeven om Woensdag debatten te openen over Spanje, Italië en de Middellandsehe Zee. Von Ribbeatrops besprekingen te Rome, Het onderhoud van gis^rmiddag tusschen de Duitsche en Ifaliaansche minister» van huilenlandsche zaken, Von Ribbcntrop en Ciano, duurde vijt kwartier. Von Rifcbentrep hnd vervolgens een on derhoud' met Mussolrni. Onderhandelingen met Duitschland. Do Poolsche ambasstJfeüt te Berlijn, Lipski, is t: Warschau aangekomen. De Duitsche ariLi.a-,s-adeur 'in Warschau, Von Moltke, is naar Beiliin., vertrokken. Deze beide reizen zijn in \erband ge bracht met bet gerucht, dat sedert eeni- gen tijd' de rondo doet, zoowel in Berlijn als in Warschau, en volgens hetwelk op liet oogenblik belangrijke diplomatieke on derhandelingen tiissrben Polen en Duitsch land zouden wonlen. gevoerd. De Kurjer arszawsky verneemt in dit verband uit gezaghebbende bron, dat het bericht over een ontmoeting binnen kor ten tijd' tusschen Hitler en Beclc op zijn minst voorbarig is en bij de diplomat.eke be spie kin gen niet in overweging wordt ge nomen. Een nieuw bombardementsvliegtuig. Een prototype van een nieuw bombar dementsvliegtuigen, waarmede door de ma rine proeven worden genomen, dat 25 ton weegt en eert niilioen dollar heeft ge kost, is te Washington na een vlucht zonder tusscl.enian ling van 14 uur ge land'. Het toestel was te San Dicgo in Cahfornië opgestegen. Het heeft een be manning va.n 15 koppen en actieradius van 6400 k.m Verzet tegen het kindertoeslag- fonds. De Westiandsche afdeelingen van den Nederlanuselien Tuindersbond hebben on verwacht het collectief nrt^niorrmirar-f poj 1 November a.s. opgezegd. De oorzaak van deze opzegging is te zoeken in groeiend verzet van sommige Westiandsche afdeelin gen tegen hel thans bestaande kindertoe- slagfonds. Duizenden arbeiders en patioons zijn' hij dit Westiandsche collectieve arbeids contract, dat gesloten was tusschen de drie werkgevers- en drie werknemers organisa ties in den tuinbouw, betrokken. Er worden thans pogingen in liet weik gesteld door de afdeelingen van den Ne- derlandsclien Tuindersbond in het West- laud, om met de drie aibeiders-organisalies lot een nieuwe overeenkomst te komen. Mochten deze onderhandelingen mislukken, dan zal arbitrale uitspraak namens den minister moeten beslissen. veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarsten; het vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer; is stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelbktbdig een dubbele werking. Klooster balsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daer hun weefsel-herstellende werking ver- richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit. rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, ischias en pbnlyke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid, NEDERLANDSCH FABRIKAAT Zal worden opgeblazen. Gisteren hebben de hoold-ingenicur-direc- teur en den hoofd-ingenieur van den rijks waterstaat in de directie beneden-rivieren, een onderzoek ingesteld naar tiet v. ialc van de Chryssi bij Maassluis. Er is komen vast te staan, dat berging uitgesloten is, liet wrak zal zoo spoedig mogelijk met dynamiet worden opgeblazen. Dezen arbeid zal waarschijnlijk drie maanden in beslag nemen. Door een autobus aangereden. gisteravond even voor half elf is op het Bezuideuhout tegenover café den llout te 's-Gravenhage, een voetganger, de 35- jarige L. J. C. V., wonende aan do Fran cois Valentijnstraat, die onvoorzichtig den! ïijwcg zou oversteken, door een autobus van de II.T.M. aangereden. Met inwendige kneuzingen is de getroffene in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. i Terugzending van Nedcrlandsche vrijwilli gers uit Spanje, Op de vragen van het s.d. Tweede Ka merlid den heer Van der Goes van Naters betreffende toelating in Nederland van door de Spaansche regeering terug te zen den vrijwilligers van Nederlandsehe her komst hebben de ministers van justitie en van buitenlandscbe zaken als volgt geant woord': De Nedcrlandsche regeering heeft haar instemming betuigd met de door de non- int erven tie- c onirni s s ie ontworpen regeling van een aantal kwesties, welke het gewa pend' conflict in Spanje tusschen een aan tal der in die commissie vertegenwoordig de Europeesehe staten had doen rijzen. Een der onderdeden dezer ontwerp-regding be trof het vraagstuk van de wijze van terug trekken der z.g. vrijwilligers uit Spanje. De instemming der Nedcrlandsche regee* ring met deze, door allo bij do non-inten- ventie-overeenkomst partij zijnde staten aanvaardde, ontwerp-regeling brengt niet mede, dat met betrekking tot de toelating van vrijwilligers van Nedetrland'sche her komst met name van degenen, die de Spaansclio nationaliteit hebben verworven die thans zullen terug koeren op grond van het eenzijdige besluit van een der in Spanje strijdende partijen, een door ge noemde ontwerp-regeling voorgeschreven gedragslijn zou moeten word'en gevolgd. Intusschen zal de regeering voo-r zoo ver de eisclien van openbare orde en vei ligheid' van den staat zich daartegen niet verzetten, tegen de toelating van vrijwil ligers van Nederlandsche herkomst geen bezwaar maken. Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram 11.04 Auto-ongeval door misbruik van sterken drank. Gistermiddag heeft een bestuurder van een vrachtauto op den Overtoom bij do Tweede Constanlijn Huygensstraat te Am sterdam, een ongeveer 20-jaiig meisje aan gereden, met gevolg, dat zij door den G.G. en G.D. met een hersenschudding naar het Wilhelmina Gasthuis moest worden over gebracht. Het meisje reed aan den rechterkant van den weg tusschen liet trottoir en een vlucht heuvel, toen de vrachtauto haar passeerde. Hoewel de rijweg daar dus niet breed is, was er toch voldoende ruimte. Waar schijnlijk is de vrachtauto niet voldoende naar links uitgeweken. Het meisje werd door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. De bestuurder van de vracht auto stopte echter niet, omdat hij, zooals hij later verklaarde, niets van het gebeur de had bemerkt. Omstanders beduidden den chauffeur echter te stoppen. Het bleek, dat de bestuurder sterken drank had gebruikt. De politie onderzoekt tlians in hoeverre den autobestuurder schuld treft. Een petitie-agent veroordeeld wegens meineed. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 33-jarigen agent van politie te Vlissingcn, thans gede tineerd te Middelburg, tegen wien op 14 Oclober een gevangenisstraf van acht maan den was gevorderd, wegens het plegen van een meineed in Maart 193G bij een echt scheidingsprocedure voor de rechtbank. liet vonnis luidde zes maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Drie van de vier gearresteerden blijven in bewaring. De beide directeuren van do Comman ditaire Bankvereeniging, B., benevens de directeur van de Credietvereeniging „Am sterdam", die gevestigd was in hetzelfde perceel als de Commanditaire Bankvereeni ging, zijn gisteren voor de raadkamer van de rechtbank gehoord. De rechtbank heeft de insluiting van het Huis van Bewaring voorloopig voor den tijd' van dertig dagen bevolen ten op zichte van de beide directeuren van de Commanditaire Bankvereeniging en van de procuratiehouder B. De vieTde gearresteerde, de directeur van de 'Credietvereeniging „Amsterdam", is op vrije voeten gesteld. Een reusachtige python ontsnapt. De politie van West en Zuid-West Lon den zoekt op het oogenblik naar een twee en een halve meter lange python, ©en der lievelingsdieren van den zoon van detn beroemden schrijver Conan Doyle. Giste ren heeft men het reptiel gezien bij de hekken van Hydepark, waar het een hond ernstig verwondde. Brandstichting iu de rijkswerkverschaffing te Veenhuizcn. De verpleegde Albert B. uit Voenhui- zen stond voor de Asser rechtbank te recht, omdat hij op 23 September liet stroo van zijn slaapzak in de cel van de R.W.L te Veenhuizen in brand bad gestoken, waar door brandgevaar was ontstaan voor bet geheele gebouw. Hij bad na het stichten van den brand zelf de wacht gewaarschuwd, zoodat er ger kon worden voorkomen. Verdachte gaf het ten laste gelegde dan ook toe. Hij was ontevreden geweest over het feit, dat hij in de z.g. brandploeg was ondergebracht, een ploeg, die speciale be waking geniet vanwege de vroeger door de heeren begane misdrijven. Verdachte vond het onrechtvaardig, omdat hij nog nooit eerder brand had gesticht. Wel had hij eens éen zaalopziener met een nies in zijn nek gestoken, doch daar praatte hij liever niet over. Intusschen bleek hij al 14 maal ver oordeeld te zijn. Deze keer eisclite de of ficier van justitie vier jaar gevangenis straf. Citroen-jenever Distillateur sinds 1857

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1