EERSTE BLAD. Maandag 31 October 1938 De besprekingen te Rome 91ste Jaargang, Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN t41 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De verhouding van Duitschland en Italië tot het nieuwe Tsjecho Slowakije. De strijd in Spanje De toestand in het Verre Oosten Engeland Frankrijk Tsjecho Slowakije Het geschil met Hongarije De brancfoatastrofe te Marseille. Vele slachtoffers zijn te betreuren bij den geweldigen brand, welke het warenhuis „Les Nouvelles Galleries" verwoest heeft. Tijdens het blusschingswerk Duitschland Polen Italië Gemengd Nieuws Brutale inbraak in wisselkantoor Autobus met passagiers gekanteld Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke namtners 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentibn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats' van adverientiën •wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prija der Advertentiën: van 15 regels fi 55; II aaaaa Iedere regel meer f0.30; in bet Zaterdagnummer NO» fcZUUD 5 regel3 180, iedere regel meer 1 0-35 mmmReclames f 0.75 per regel. Incassokostenö ets.; nostkwitanties 15 ets. l'anevcn \an advcrientu-n Dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling KI* ine Adverteoticn opgenomen A 10.50 t/m. 15 «oor den, i 0,75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Klcme Advertenties tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond uur arm bet Bureau bezorgd. 'b Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond O uur bezorgd De Duitsclie minister van buileriiaudschc zaken, You Ribbentrop, is gisteren van zijn Italiaansche reis teruggekeerd. De besprekingen tusschcn Von Rib'ben- trop en Mussolini en Ciano, schijnen te hebben geleid lot vaststelling van de vol gende punten: 1. Duitschland en Ilalië staan gunstig tegenover de samenwerking met de groo- te West-Europeesclie democratieën. Zij zijn van meening, dat de binnenlandsche ont wikkeling in die beide landen sedert do conferentie, te München een zeker optl misme rechtvaardigt. Dit gevoelen is ver sterkt door de redè van Daladier te Mar seille. 2. Duitschland en Italië blijven op het standpunt staan, dat liet Spaanselie pro bleem slechts kan worden opgelost door een algeheel© overwinning van Franco. De heide landen staan vijandig* tegenover iede re bemiddeling, die vooral in de oogen der fascistische leiders, de zege der reelitschen in Spanje in gevaar zou kunnen brengen. 3. In de kwestie der bewapeningen zou den Berlijn en Rome, uitgaande van de opvatting, dat een acooord met Frankrijk en Engeland wenscheüjk is, gunstig slaan tegenover bet denkbeeld van onderhande lingen over bewapeningsbeperking op een basis, die aanvaardbaar zou zijn voor alle belanghebbenden. 4. Ten opzichte van bet Hongaarsch- Tsjecho-Slowaaksche probleem schijnt het, dat wanneer al eenig verschil van opvatting bestaat tusschcn Duitschland en Italië de heide landen bet beginsel van arbitrage aanvaarden, zoodat nog de fiormuleeiingcn der oplossing, waartoe tusschcn Mussolini en Von Ribbentrop beslo'en zou zijn, uitge werkt moeten worden. Men veronderstelt, dat Rome en Berlijn er langs dipt oma deken weg naar 'zullen streven Hongarije en Tsje- cbco-Slowakije er toe te brengen een oom promis-oplossing te aanvaarden, aan welker uitwerking de Duitsclie en Italiaansche des kundigen zullen werken. Men beeft geen nauwkeurige aanwijzingen op dit punt. Welingelichte kringen te Rome zijn van rnecning, dal tic. plan tot een ge- meenschappe'ijke Poo!scii-Ilongaarsclie grens weinig kans heeft verwerkelijkt te worden. In een commeniaar op de geuachtenwis- selingen tusschcn Mussolini en Von Ribben trop schrijft Gayda in de Voce d' Italia o.m. De standpunten van Rome en Berlijn ten opzichte van bet llongaarschïsjeci'to- Slowaaksche probleem, vallen geheel sa men op drie punten: 1. De noodzakelijkheid van een zoo spoe dig mogelijke oplossing van liet geschil tus schcn Hongarije, Polen en Tsjecho Slowa kije, in het belang van Tsjecho-Slowakije en van de pacificatie in het Donau-gebied. 2. De grootste sympathie en solidariteit jegens de rechtmatige Ilongaarsclie be langen. 3. Hartelijkheid jegens liet nieuwe regime in TsjecJio-Slowakije. Gayda verklaart, dat de besprekingen ven lei' be'rekking hebben gehad op alle Europeescbe en wereldpro blemen, welke de beide mogendheden inte resseeren, o.m. probleem der betrekkingen tussehen de totalitaire landen en de West- Europeesclie democratieën. Gayda maakt voorts toespelingen op stroomingen van min ol meer verantwoordelijke kringen, die aan den dag ireden in Europeescbe kwesties van algemcenen aard, naast de offieieele manifestaties der regeeringen. Hij schrijft: De voorzichtigheid maant hartelijk de hier en daar tot uitdrukking ge brachte goede bedoelingen te ontvangen en af te wachten, dat zij tot uitdrukking ko men in de werkelijkheid der feiten, in har monie met de eerlijke belangen van Italië en Duitschland. De broeder van generaal Franco omgekomen. Luitenant-kotonei Ramon Franco, de broeder van generaal Franco, is Donder dag j..l om het leven gekomen bij een ongeluk rnet een watervliegtuig. Ramon Franco werd bekentri door zijn vlucht naar Amerika. Hij was leider van d'e vliegbasis op de IJallcaren. Het offensief aan het Ebrofront. De troepen van Franco hebben liet of fensief aan het Ebrotront hervat en het belangrijke Sit-rra de Los Cacaltos ver overd Verder worut gemeld, dat de reeht- sche luchtmacht tien vliegtuigen van den tegenstander omlaag heeft gebracht. De sfrfjtl ten N.O. van Kanton. De Japansche strijdkrachten, die Kan ton als operatiebasis gebruiken, rukken in Noordelijke richting op langs den weg van Tsoengfa naar Yoengyoen. Ghineezen, die in het heuvellandschap ten Noorden van Leoengsjau in stelling lagen, hebben een opmarsch van 1000 Japanneezen tot staan" gebraenh Volgens medledeolingen van Chinresch - zijde zouden daarbij meer dan 300 Japansche soldaten zijn gedood. Duizend Japaimeezen zijn bijWong- rnoen, op 6C Lm. ten Zuiden van Kan ton, geland onder dekking van een hevig vuur van het scheepsgeschut, waarbij ook vliegers steun verleenden. De Ciiineezen hebben echter tegenstand' gebod'en en meer dan 100 - Japanneezen gedood, doch zij moestén ten. slottewegens liét hevig-; ar tillerievuur terug trekken in Noordelijke richting, waar zij in liet heuvelland' nieu- wë stellingen heblea betrokken. Uit Woet- sjau wordt gemeld, dal de burgerbevol king, in hoofdzaak vrouwen en kinderen, wordt geëvacueerd. De terreur in Palestina duurt voort. Gisteren is een groote houtloods bij de haven van Jaffa in vlammen opgegaan, de schade bedraagt twaalfduizend pond sterling. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is. Britsche troepen hebben een zitting van een krijgsraad der opstandelingen In een dorp ten Zuiden van Haifa overvallen. Een Arabier werd hierbij doodgeschoten. Bij aankomst van de Britsche troepen vluchtte de rechtbank uit elkaar, doch de rechter, sjeik Mansour, en een andere Ara bier werden gearresteerd'. De troepen, heb ben zich meester gemaakt van een aantal geweren met munitie. Bij andere daden van terreur hebben gisteren negen Arabieren en een Jood liet leven verloren en werd een aantal men- schen gewond. Onder de gedoode Arabieren is een rijk landeigenaar Hassan Badder, genaamd die in een bazar te Haifa werd doodge schoten. De burgemeester- van Beisan, Mo hammed Said Halbouni werd gisteren door een schot ernstig gewond'. Koning George van Griekenland le Londen. Gistermiddag is koning George van Griekenland1 voor een particulier bezoek te Lond'en aangekomen. Daladier werkt plannen uit. Gistermiddag heeft minister-president Da ladier niet den minister van financiën, Marchandean, financieele plannen uitge werkt, welke aan den ministerraad zullen worden voorgelegd'. Deze plannon hebben ten doel den economischen toestand van het land1 te verbeteren en zullen na be handeling door den ministerraad als de creet worden uitgevaardigd. De minister-president is voornemens liet aantal van deze decreten zooveel moge lijk te beperken. Von Ribben i rep en Ciano op 2 November te Wecnen. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat de Duitsclie en de Italiaansche regeering besloten hebben in het Tsjecbiseh-Hon- gaarsclie geschil le arbitreeren. De Duit sclie minister van buileiilandSrlie zaken, Von Ribbentrop, en zijn Italiaansche col lega Ciano zullen in verband' hiermede op 2 November te Weenen bijeen komen. De Hongaarschs en Tsjecho Slowa tk.-ch© minister van buiienlandscke zaken zijn uit- genocdigd', zich op den zelfden dag te Weenen te bevinden. Joedsclie emigranten naar werkkampen. In de afgeloopen dagen werden 300 emi granten uit hel grensgebied' in het werk kamp van Humpoletz (op de Boheemsch- Moravische hoogten) te werkgesteld om daar emplooi te vinden bij de reguleering van de Theiss. Tot nu toe zijn 37 emigrantenkampen ingericht op verschillende plaatsen in Bo- liemen en Moravië. Nadat in de afgeloo pen week reeds ongeveer Ö00 Joodsche emigranten uit Tsjecho-Slowakije waren vertrokken om in Groot-Brittannië onder dak te vinden, zullen volgens een mede- deeling van het comité voor de emigranten de volgende week groepen emigranten naar ilmeïika, Engeland', België, Frankrijk, Dene marken, Zweden en Noorwegen worden gezonden. De toepassing der Duitseh-Tsjecho Slowaak sche- accoorden. Volgens de National Zeitung te Essen heeft Tsjecho Slowakije tot nu toe, op grond' der jongste Duilsch-Tsjecho Slo waaksche overeenkomsten, Duitschland G000 goederenwagens en eenige honder den locomotieven en personenwagens ge leverd. Dit. spoorwegma'eriaal, dat toebe hoorde aan den Tsjecho Slowanksclien slaat, was uu het Sudelenland terugge trokken tijdens de bezetting door Duit sclie troepen. Bovendien heeft Tsjecho Slowakije den Duilsclien autoriteiten groote hoeveelhe den grondstoffen, texlïelgoederen en ma chinerieën geleverd. De regeering te Praag heefL zich vol gens bet zelfde blad voorts bereid \er- klaard da cbieven der Su lelen-DuItscl.e steden eu dorpen over te geven. Pelrolcunibronnen. Op een congres van petrofcmn-tcchiiici hebben deskundigen verklaard, dat sedert liet begin der toepassing van het vierjaren plan negen nieuwe polroleumlironnen in -Duitschland zijn onldekt, welke in slaat stellen le rekenen op een vergrooting der- productie niet 100.000 Ion voor 1938, zoo dat de totale productie, met inbegrip van die in Oostenrijk, GOO.OOO ton wordt. Antbemiclisme. Vannacht zijn op vele Joodsche winkels in de volkrijke buurten der stad biljetten aangeplakt, met bet opschrift: „Wij dulden niet, dat onze landgenooten in het buiten land bloolstaan aan aanvallen en belee- digingen door Joodsch ontuig". In verband hiermede herinnert men aan de bedreigingen van de Voelkiscbe Beo- bachter na de incidenten te Antwerpen, waar vijf Duitschers door Joden werden lastig gevallen. De arrestatie van huitenlaudsche Joden. Ongeveer 13.000 buitenlanders zijn in Duitschland gearresteerd, GOOQ van hen waren reeds naar de Poolsche grens ge transporteerd, hiervan is ongeveer de helft over de grens gezet. Zij zullen op Poolsch gebied blijven, lot een resultaat zal zijn bereikt in de Poolsch-Duitsche onderhan delingen. De Poolsche onderdanen, die nog niet over de grens zijn gezet hebben toe slemming gekregen op eigen kosten naar hun woonplaats terug te keeren. Verschei- denen zijn reeds le Berlijn, München .en Leipzig teruggekeerd, anderen, die geen geld voor de terugreis hebben, wachten tot men hen zal helpen. Reuter meldt uit Weenen: Naar schatting zijn gisteren te Weenen zes duizend buitenlandsehe Joden gearresteeid. Gisterochtend is een trein vol Joden naar de Poolsche grens vertrokken. De Poolsche consul te Weenen heeft bij de politie ge protesteerd. Kroonprins Umberto te Berckfcsgadcn. Van officieuse zijde wordt medegedeeld, dat de kroonprins van Italië, prins Um berto, die op het oogenblik een particu lier bezoek brengt aan Duitschland, Zater dag den Führer op den Obersalzberg een bezoek heeft gebracht tussehen een en drie uur, In intiemen kring werd het diner gebruik). Omstreeks drie uur keerde de kroonprins naar München terug. Polen wil koloniën. Polen moet van nu af aan energiek ko loniën eischen, aldus de Illustrowauy Kur- jer 'Codzienny, welk blad verduidelijkt, dat Polen inet zijn 35 millioen inwoners, niet beschikkende over grondstoffen, geen afzet gebied beeft voor zijn emigratie. „Poolsch Italiaansche besprekingen zouden reeds te Rome geopend zijn hierover. De steun der Italiaansche regeering zou zijn verzekerd". De Italiaansche oorlogsvloot. De Romeinscho pers geeft een overzicht van de Italiaansche oorlogsvloot aan het begin van het zeventiende jaar van do fascistische jaartelling. Het totaal tonnage van deze vloot bedraagt 549.880 ton. On der liet fascistische bewind zijn gebouwd twee slagschepen van tezamen 50.000 Ion, 19 kruisers van 14G.802. ton, 40 torpedo jagers van tezamen 54.31 G ton, 32 tor pedobooten van tezamen 21.351 ton, 102 onderzeeërs met tezamen 70.000 ton en 82 hulpbooten van tezamen 37.348 ton. Bovendien staan nog op stapel vier slag schepen, twaalf kruisers, verscheidene on derzeeërs en andere schepen. "Voor eenige duizenden mm gouden en zilveren munten gestolen. Een buitengewoon brutale inbraak is in den nacht van Zaterdag op Zondag ge pleegd in bet kantoorgebouw van de Noord- llollandsche Bank, een wisselkantoor, ge vestigd aan het Damrak 24 te Amsterdam, waar de daders een belangrijke buit aan gouden en zilveren munten en antieke geldstukken bemachtigden. Op nog geen vijf minuten afstands van het politiebureau Warmoesstraat hebben eenige inbrekers bun slag geslagen. Vlak voordat de heer Rechter gistermor gen met zijn familie op reis wilde gaan, kwam hij tot de onaangename ontdekking: inbrekers hadden zijn kantoor bezocht, do brandkast was opengebroken. De inhoud, een groot l>edrag aan gangbare zilveren en gouden binnen- en buiteinlandsehe geld stukken en bovendien een kostbare verza meling antieke gouden en zilveren muntxm. ter waarde van plus minus f1200 bleken verdwenen te zijn. De inbrekers zijn bizonder slim te werk gegaan. Zij zijn liun werk in den kelder begonnen. Zrj hebben uit den kelderzolder, die den vloer van de kantoorlokalen vormt, oen keurig vierkant stuk gezaagd'. Zoo kwamen zij in het kantoorlokaal, dat vlak achter de loketten is gelegen. In dit voorste kantoorlokaal staat de brandkast. Boven die brandkast brandt ech ter 's nachts een z.g.n. „banklicht" en vanaf de straat is door de glazen toegangs deur been deze brandkast te zien. De con- troleerende nachtwaker werpt dos zoo nu en dan een blik naar binnen om na te gaan of alles nog in orde is. Daarmede hadden de inbrekers rekening gehouden. Zij hadden een theekist meege nomen van ongeveer dezelfde afmetingen als de brandkast. In den kelder haddon de nachtelijk© bezoekers de kist keurig groen geverfd en om het effect nog te verhoogen en de kist bedrieglijk veel op de brandkast te doem gelijken, hadden zij met helmin van ijzerdraadjes en zilverpa pier een „verzilverde knop" aan de kist gemaakt. De kleine brandkast werd naar bet ver trek achter het kantoor gesleept. Boven op de pseudo-brandkasl werd voor zichtig de schrijfmachine gezet, die ook op de echte brandkast had gestaan. „Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkasl" moeten de inbrekers gedacht hebben. Op de brandkast zetten zij een leuning- stoet en over het hecle geval legden zij het vloerkleed. Na op deze wijze een „tent" te hebben gebouwd en alles voldoend© „verduisterd" was, kon het eigenlijke zwa re inbrekorswerk beginnen. Met ©cm car- bidtoestel, oen zuurstofcvlinder en een snijbrander 'nebben zij de kast geopend. Al zal het geen gemakkelijk werk zijn geweest, het Jukte. Zij hebben geen bankpapier gevonden, daar dit des avonds altijd door den eigenaar wordt meegenomen naar een veiliger plaats. Wel troffen zij een belang rijk bedrag aan antieke gouden en zilve ren munten aan, benevens een vrij boog bedrag aan gangbaar goud en zilvergeld uil allo landen, tolaal ongeveer een waar de van f 7000. De Noord-Ilollandscke Bank is tegen in braak verzekerd. De theekist is blijkbaar in den kelder groen geverfd, want Zondagmorgen was d© verf nog nat. Schilders zijn bezig het perceel van bui ten te verven en in den kolder on in den, gang stonden eenige potten verf, maar groene verf was er niet bij, zoodat d© nachtelijke bezoekers deze waarschijnlijk zelf hadden meegebracht! Inzittenden door glasscherven ge- wond. Op den hoek van den Zuid-Willernsvaart- weg en de Jan Heinsstraat t© 's-Hertogem- bosch heeft zich gistermiddag omstreek© twee uur een ernstig verkeersongeluk voor gedaan. Een autobus van de firma J. Kras uit Ammerzoden, waarin 22 passagiers waren gezeten, onder wie tien kinderen en eenig© vrouwen, allen afkomstig uit Hedel en Schijndel wilde de brug over do Zuid- Willemsvaart oprijden. Een taxi kwam op hetzelfde oogenblik met groote snelheid uit de richting van den Zuid Willemsvaart- weg en botste met ©en lievigen slag tegen den linkerkant van de autobus, tengevol ge waarvan de autobus kantelde op haar rechterkant terecht kwam. In de bus ontstond een groote paniek. Tengevolge van den schok werden do pas sagiers van hun plaatsen geslingerd, ter wijl vrijwel alle ruiten vernield werden. Op het hulpgeroep van de vrouwen en kinderen kwam onmiddellijk omwonenden! toesnellen, die de passagiers uit hun be narde positie bevrijden. Het bleek, dat enkele vrouwen en acht kinderen door glasscherven aan gelaat on handen waren gewond, terwijl drie vrou wen door den schrik bewusteloos geraak ten. Na verbonden te zijn, konden allen huis waarts keeren.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1