PfDRESSEN De vermakelijkheidsbelasting hier en elders In Schiedam is haar opbrengst laag. Een vergelijking met andere Zuid Hoüandsche steden. De tariefmachtigingswet Kon. Ned. Middenstands Bond Ouderavond Herdenking Kerkhervorming REYMIIOKG Wachtlijsten voor hotel- en logementhouders Verduistering 1YAN DGEDKERTE Fa. W. VAN LOON STADSNIEUWS STADHOUDERSLAAN 37. Ook aan tl -» pleizierigo dingen des le vens is vaak nog een bittere bijsmaak. Ei-tï sprekend voorbeeld daarvan vormt de vermakelijkheidsbelasting; zelfs in de spaarzame uren van genoeglijke verpoozing blijft de fiscus ons z'n gezelschap op dringen en vóór en aleer aan dezen mo Iocb geofferd is, kan men in veel ge meenten van ons vaderland niet van oen openbare vermakelijkheid genieten. Veel goeds is er over deze belasting dan ook nog niet gesproken wat trouwens evenzeer voor de meeste andere heffin gen geldt maar toch zijrt de vermake lijkheidsbelasting en haar opbrengs'en sterk typeerend voor de bevolking van een stad of een streek. Gaan de rnenschen in een bepaalde gemeente voel uit? Wat beste den zij als ze uitgaan? En welke verma kelijkheden bezoeken zij het meest? In de ééue plaats zijn bovenal de voetbalwed strijden de publieke vermakelijkheid der bevolking, elders worden verhoudingsge wijze meer bioscopen bezocht. Gespecifi ceerdo detailcijfers van do vermakelijk heidsbelasting zouden een opmerkelijke bij drage kunnen leveren over de karakte ristieke voorliefdon van de bevolking in een bepaalde gemeente of streek. De vermakelijkheidsbelasting is een ge meentelijke heffing. Zij steunt op art 277 van de gemeentewet, dat luidt: „Behalve de belastingen, waarvan de heffing krach tens bizondere wetten geschi-edf, kunnen de gemeen te besturen heffen:... een be lasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden". Niet alle gemeenten hebben van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. Niet overal ook heeft het practisch zin om dit te doen. Vooral op kleinere dorpen hebben de meeste vermakelijkheden, voor zoover ze er ai zijn, een besloten karakter. De opbrengst van een vermakelijkheidsbelas ting zou er mager zijn. In de dichtere be volkingscentra is het anders. Niettemin hebben toch onder den druk der tijds omstandigheden een aantal platielandsge- meenten de laatste jaren deze belasting ingevoerd; de terugval der gemeentelijke inkomsten dwong hier tot het aanboren van alle bronnen, die hoe weinig dan ook konden meehelpen om het even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven in de gemeentehuishouding te bewaren of te herstellen. Van 1933 tot 1938 steeg het aantal gemeenten, dat vermakelijkheidsbe lasting heft dan ook van 456 tot 572. Ir de onderstaande opgave vermelden wij de opbrengsten van de vermakelijkheids belasting in Schiedam en de overige mid- delgroote steden van Zuid-Holland1 in de jaren 1933, 1935 en 1937, dus over een vijfjarig tijdvak. Opbrengst Vermakelijk heidsbelasting 1933 1935 1937 Delft f30.591 £27.778 f27.000 Dordrecht -44.196 - 42.518 - 40.000 Gouda -21.653 -18.667 - 21.000 Leiden -62.007 - 69.901 -65.000 Schiedam -21.621 -34.797 - 35.C0O (De juiste opbrengst over 1937 was in Schiedam f34.838,88. Voor een juistere vergelijking, houden wij ons echter aan de ronde schattings-bedragen.) Bovenstaande cijfers vallen voornamelijk op door hun gelijkmatigheid. Geen enkele andere hef fing is er, waarvan de opbrengst over de laatste vijf jaren zoo weinig fluctuaties vertoont, vooral wanneer bet verloop van het zielental in aanmerking wordt geno men. Het bezoeken van publieke vermake lijkheden is, ondanks de „slechte tijden" in de genoemde steden niet noemenswaardig afgenomen. Vor> de onderlinge vergelijking is het noodig, dat storenden invlged van het ver schillend zielental uit te schakelen en dus de opbrengst per duizend zielen om te rekenen. Wij komen dan voor het jaar 1937 op: Delft f505; Dordrecht f660; Gouda f655; Leiden f865 en Schiedam f560. Deze cijfers zijn zeer opmerkelijk. Ze lei den tot twee conclusies. De eerste is, dat de vermakelijkheidsbelasting in het alge meen relatief méér gaat opbrengen naar mate de stad in kwestie grooter is. Hoe grooter bevolkingscentrum, hoe grootere bevolkingsdichtheid ook, des te m-eer be hoefte bestaat er blijkbaar aan publieke vermakelijkheden. Dat is geen kwestie van welstand, maar van levenswijze. De tweede conclusie, die vooral voor Schiedam van belang blijkt te zijn, is deze, dat de vermakelijkheidsbelasting als inkom stenbron voor een gemeente van minder belang wordt naarmate de stad in kwestie dichter gelegen is bij een nóg grooter be volkingscentrum. Elke stad is niet alleen het uitgaanscentrum voor de eigen l>evol- king, maar ook voor die uit de naast» omgeving. Schiedam is dit echter in veel mindere mate voor de bewoners van den omtrek dan Rotterdam liet voor de Schie dammers is. Vandaar dat bijv. Dordrecht, ofschoon iets kleiner in zielental dan Schie dam, een relatief hoogere opbrengst der vermakelijkheidsbelasting kan boeken. Voor Schiedam zal deze belasting, door de dichte nabijheid van Rotterdam, nim mer die beteekenis kunnen krijgen, die ze elders in vele gevallen wel heeft. Een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas aan de Eerste Kamer. De Kamer van Koopliandel en Fabrie ken voor de Beneden Maas heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer der Staten- Generaal gewend, ■waarin gezegd wordt, dal zij met groole bezorgdheid kennis heeft genomen van de beslissing, welke op 21 October 1.1. in de Tweede Kamer der Siaten-Generaal is gevallen ten aanzien van het wetsvoorstel tot wijziging van de Tariefinachtigingswet 1934. De strekking toch van artikel 1 der wet, thans binnen de grenzen gehouden van het fiscale belang van het rijk, komt daar door op een geheel ander niveau, nu dienst- baarmaking aan een „matige bescherming van bepaalde Nederiandsebe beJrij\en" uit drukkelijk mogelijk wordt gemaakt. Men kan veilig zeggen, dat liet bedrijfs leven, voor wat de tarieven aangaat, geen enkel houvast meer beeft ten aanzien van den dag van morgen, indien het wijzagings- ontwerp bet Staatsblad bereikt. Immers, wanneer de weg eenmaal gaat in de rich ting van bescherming, zal zoo licht de schaal doorslaan naar dc direct lastbare behoeften, waartegenover de indirecte ge volgen van dergelijke maatregelen, welke rich eerst na verloop van tijd doen gevoe len, maar al te dikwijls onvoldoende waar- deering vinden. Men behoeft in dit verband slechts eenïg inzicht te hebben in de tee kenen van den tijd, met zijn roep om be scherming van staatswege, om te beseffen, dat dit hulpmiddel meermalen toepassing zal vinden. Wellicht zul'.en daardoor bepaal de Nederiandsebe bedrijven worden gesti muleerd, maar v. at de één ontvangt gaat, door den intensen samenhang van economi sche factoren, steeds len koste van den ander. Zieker, gebruikmaking van de machtiging, welke de regeering volgens het ontwerp verkrijgt, kan slechts plaats vinden bij ge lijktijdige indiening van een wetsontwerp, nopens de tariefwijzigingen waarom het gaat, en de Staten-Generaal zullen daar over binnen zes maanden hebben te be slissen, maar de omstandigheid, dat het dan betreft bepalingen, die reeds in wer king zijn getreden en waarop ïoeds kan zijn voortgebouwd, stelt de Vo'ksvertegen- waordiging voor een geheel andere decisie dan wanneer vrijelijk over de invoering zelf et-n oordeel had- kunnen worden ge vormd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas is dan ook van mee ning, dat bet ontwerp geen wet behoort te worden en roept daartoe met klem de medewerking van de Eersle Kamer in. Ledenvergadering, De afdeeling Schiedam van den Kon Ned. Middenstands Bond houdt Maandag a.s. m hole! Beijershergen een ledenverga dering, waarin o.a. aan de orde komen: Mededeelingen inzake verandering fonctie's in 't bestuur en verkiezing van een voor zatter wegens het aftreden van den heer J. B. Wijehers. Causerie van den burgemeester. De Oudercommissie van school F, hoofd Je heer Chr. K. Minderhoud, heeft een ouderavond uitgeschreven op Donderdag avond a.s. in het gymnastieklokaal aan het Oude Kerkhof. Na het afwerken van de agenda om streeks half 9 zal de burgemeester, mr. dr. F. L J. van Ifaaren, bij licht beelden vertellen, van een reis per vlieg machine om Zuid-Amcrika gemaakt. Ook de ouders van school A2, hoofd de heer D. IJoek, zijn uilgenoodigd bij de "causerie van den burgemeester aan wezig te zijn. Godsdienstige samenkomsten. De Zaterdag in de rubriek Godsdien stige Samenkomsten aangekondigde 'gods dienstoefening van de Ned. Ilerv. Evange lisatie op Donderdag a.s. gaat niet door. Geslaagd. Bij het Zaterdag te Rotterdam gehouden examen in stenografie „Groote" slaagde voor kantoor stenograaf Enge'sch, met lof mej. M. Eggens van hier, leerlinge van In stituut Odé. In de Groote Kerk. Een zeer groot aantal personen was gisteravond In de Groote Kerk bijeenge komen om de Kerkhervorming te her denken. Spreker was ds. J. A. Raams te Rotterdam. Gezamenlijk werd gezongen Psahn 138 vors 1, waarna ds. Raams Handeling XVI van vers 22 tot en met 34 voorlas. Na dat gezang 62, verzeil 1 en 9 gezongen waren hield de spreker zijn herdenkings rede. Meer dan vier eeuwen geleden is de hervorming door Luther in het leven ge roepen en wij kunnen loven en danken, omdat wij zelf in bet licht staan. -Men vraagt zich af of er wel reden tot danken is, als men de lauwheid, de ondankbaar heid van de menschen en de tweespalt en twist in de Hervormde Kerk ziet. Daar tegenover wordt de Roornsch Katholieke kerk steeds machtiger. Indien men beseft wat de hervorming heeft willen brengen, dan gevoelt men de noodzakelijkheid tot geestelijke herbewapening. Het gaat er hoofdzakelijk om die allerbelangrijkste vraag te kennen„Wat moet ik doen om zalig te worden Paulus antwoordt hier op: „Geloof in Jezus -Christus", legen- woord ig beeft men geen vast geloof meer, maar wel werpt inen zich op het occultis me, waarzeggerij en ander bijgeloof. Voor oogen dient gesteld te worden hoe het staat met de keTk der hervorming en dan zal men overtuigd zijn, dat hand in hand gestaan moet wenden om haar te verdedi- gen. Eerst moet de pijn d<?r wanhoop gevoeld worden, wil uit de diepste diepte van de ziel de kreet oin verlossing opwellen. De een zoekt verlossing op deze, d'o andere weer op een andere wijze. Achter de hervor ming stond' het eigen geweten, zieksiood en overtuiging! Dan zijn ook geen priesters tusschen de ziel en God van noode; weg kunnen de altaars, weg dc beeldenvereering, weg de praal en pracht en doodo dingen als vasten. Dan blijft slechts de eenvoud van het gebed. De echte protesteerende, protestant, kan geen genoegen nemen mot gelooven op gezag. Het moet komen tot een persoonlijke levende overgave van hot hart; dan'is geen Maria meer noodig, maar dau kunnen wij ons direct wenden tot God'. De realiteit van de zonde hoeft Luther achtervolgd. Tegenwoordig is de zonde als een rimpel in een blad- papier; men strijkt het glad. In film en tooneelstukken wordt de zonde verheerlijkt, men maakt zich V rooi ijk over de zonde, het respect voor den wil des lieeren is verdwenen. Laat men toch inzien, dat de kerk ter rein verliest. Men Is bang om den strijd aan te binden voor zijn overtuiging. Lutber mocht men alles ontnemen; er was één ding, dut men hem niet ontnemen kon, namelijk het geloof. Het Evangelie van Jezus Christus ontsluit zich alleen voor het ontwaakt geweten. Luther is tot de overtuiging gekomen, dat God ©en God der barmhartigheid is, die niet wil, dat wij met een rozenkrans bidden of heiligen aanbidden. Wij hebben de genade te ont vangen in ootmoedig gebed. De ganscha geschiedenis der christelijke kerk is het getuigenis van de onoverwinnelijke kracht van het geloof. Onze -Christenheid1 is een aanfluiting ge ding is olgemeea' tVAARBORC-KLEEniJVC Mej. ff. C. Kat—Maltha, f Een honderd-jarige overleden. In het Avondstond-tehuis van het Le ger des Heils te Hilversum is qp ruim 102-jarigen leeftijd overleden onze ©ud-stad- genoole rnej. H. C. Kat—Maltha. Op 7 April 1936 heeft zij onder veel blij ken van belangstelling, ook uit haar ge boortestad, baar lOOen verjaardag ge vierd. Een nieuwe regeling. Met ingang van beden treedt ©en nieuw© regeling in werking, wat betreft het bij de politie inleveren van z.g. nachtlijsten. Volgens het gewijzigde art. 14 van de Verordening op de tapperijen, logementen, enz. is hij, die er zijn beroep van maakt aan personen nachtverblijf te verschaffen, evenals zijn vervanger, verplicht overeen komstig de door den burgemeester te gevien voorschriften, aan de politie opgave te doen van de personen, die bij hem zijn aangekomen tot het houden van nachtver blijf. De door den burgemeester gegeven voor schriften, welke na afkondiging vandaag in werking treden, bevatten in art. 1 oen definitie van hotel- of logementhouder en van logeergast. Hotel- en logementhouders d'oon de op gave, waartoe zij ingevolge art. 14 der Ver ordening verplicht zijn, door inlevering voor eiken logeergast afzonderlijk van een kaart, overeenkomstig het voorgeschreven model. Deze kaart moet volledig zijn ingevuld en door den logeergast onderteekemd. Art. 3 bepaalt, dat door of vanwege den hotel- of logementhouder, bij aankomst in diens inrichting, terstond aan eiken lo geergast een kaart ter invulling wordt voorgelegd'. De hotel- of logementhouder draagt er worden, omdat de Christenen zooveel we- zorg voor, dat die kaart duidelijk wordt ten, doch met gelooven op genad'e oE oei- i ingevuld', overeenkomstig de op do kaart genade. Slechts indien in ons persoonlijk leven de hervorming plaats vindt, kan onze kracht naar buiten uittreden. Er is een honger naar kracht, ook in de kerk. Waar is echter het sterke geloof van den tijd' der hervorming, dat volken en gezinnen draagt? Onze roeping moe ten wij verstaan en ons or aan onderwer pen. Op de vraag wat wij moeten d'oen om zalig te worden is slechts één ant woord „Gelooven in den Heer, zooals Luther deed". Tenslotte zongen de aanwezigen ge zamenlijk Psalm 264 verzen 1 en 4. Het Kerkkoor verleende zijn medewer king aan deze herdenking. Op zeer ver dienstelijke wijze zong het Gezang 243 (hervorming), „Heugelijke tijding" en „Hal lelujah!" Van mntoronderdcelcn. Door ae politie is .ingehouden de 31-jarige H. J K. van hier, verdacht van verduistering \an verschillende motor-en auto ondeideclea. K., die zelf een beetje scharrelt in moloren, is bij een viertal automobiel- en rijwielband Jaren hier ter slede geWuen ei heeft mo oroid-r.leele.i en koplampen op zicht gevraagd Die voorwerpen heeft hij ten eigen bate ver kocht, zonder zijn leveranciers te betalen. K. is ter beschikking van de justitie gesteld' Zuiveraars Tan Gebouwen en Schepen aangegeven aanwijzingen. Is de logeergast zelf niet tot het invul len der kaart in staat, dan moet hem daar bij door of vanwege den hotel- of loge menthouder de noodige hulp worden ver leend'. Het invullen der kaarten dient te ge schieden in overeenstemming met de ge gevens van eventueele paspoorten of an dere identiteitsbewijzen. Kaarten, die niet door de politie wor den afgehaald, moeten door hotel- en lo gementhouders, aan bet politiebureau of aan de naastbijzijnde politiepost worden bezorgd. De kaarten der logeergasten, die tusschen 6.30 uur des morgens van den eenen en 1 uur des nachts van d'en vol genden dag zijn aangekomen, moeten uiter lijk te 1.30 uur des nachts worden be- zoigd' aan het naastbijzijnde bureau of posthuis. De kaarten van logeergasten, die des nachts tusschen 1 uur en G.30 uur aankomen, moeten vóór 7 uur des mor gens aan het naastbijzijnde bureau of post huis zijn bezorgd. De politie zal controle uitoefenen op de juiste naleving der hierboven gegeven voor schriften. Overtreding hiervan wordt go- straft met geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis tot een maximum van 6 dagen. Het spreekt vanzelf, dat het register, het welk hotel- en logementhouders ingevolge het bepaalde bij art. 438. Wetboek van Strafrecht, moeten houden, onverminderd van kracht blijft. Het invullen van een kaart behoort al leen te geschieden bij aankomst van den logeergast. Blijft een gast bijv. gedurende meer dagen in het hotel of logement, dan behoeft niet iederen dag opnieuw oen kaart te worden ingevuld'. Dag van ver trek van den gast, wordt door den hotel- of logementhouder aangeteekend in het doorloopend register, genoemd in art. 438 Wetboek van Strafrecht. De kaarten van het voorgeschreven mo del, zijn tegen betaling van d'en kostprijs verkrijgbaar aan het politiebureau. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau Lange Nieuw- straat 55 zijn de in het tijdvak van 22 t.m. 28 October 1938 gevonden voorwer pen, op eiken weikdag, tusschen 1 en 2 uur n.rn. terug te bekomen. Afsluiter, diverse ceintuurs, drinkblikje, dop van autowiel, diverse handschoenen, muts, nummerplaat, portemonnaie met in houd, pakje met inhoud, rozenkrans, di verse rijwielbelastingmerken, spiegeltje in etui, diverse sleutels, handtaschje met in houd', damestasch met inhoud, vuilnisbak, kinderwagen. Bij vinders: Autoped, S. van Alplion, Groenelaan 62; armbandje, G. v, d. Berg -irande il; werkborstel, P. Vermeulen, Zwartewaalschestraat 52b; ceintuur, K. dé Vette, Brielschestraat 26; daslioudeï, Ru- seler, Abbenbioekschestraat 7; foto's, J. v. dt Schalt, abristraat 46a; geldstukje, S. Jansen, Nieuwe Haven 129; hondje, O. Stekhof, Putterhoekscbestraat 30; honden halsband, W. Bosman, West Frankeland'- schestraat 91a; bandbeschermer, F. W. Niel, Grofbaan 105; hondenketting, G. Ver meer, Emmasrraat 22; motorhandschoenen, postkantoor, loket 11; kinderhandsclioon- tje, A. J. Weber, St. Liduïnastraat 37a; handschoen, S. ScheffeTs, Maasdamsche- straat 2; handschoen, T. de Hollander, Philips van Bourgondiëstraat 45a; inuts, N. PutterBroersvest 100; idem, C. Elzen- ga, Rott. dijk 36; portemonnaie met inh., J. de Koning, Voomschestraat 27b; idem, H. H. Bastiaanse, Dam 5; idem, J. Tim uiers, Ampèrestraat 4a; idem, A. de Groot, Slrijen- §chestraat 22; padvindersriem, H. Dahmen, Rembrandtlaan 58a; ring, L. van der Gaag, Bommelschestraat 39a; rijwielbelastinsmörk Tb. van Kruiningen, Nieuwe Maasstraat la; idem, S. Blauw, Swammerdamsingel 23c; rozenkrans, J. Feelders, Wilhelminaplein 4; idem, B. Schilperoord', VIaardi ngors traat 35b; idem, B. Verbaten, Heerenpad 8q; ring met sleutels, A. Mastricht, Puttersl- hoekschestraat 56a; sleutel, F. v. d. Touw, Vondeilaan 35; paar kinderschoentjes, O. v. d. Toom, Villastraat 91; tasch inhou dende gereedschap, C. Zonneveld, Van 't Hoffplein 17a; tasch met inhoud, P. v. d. Giezen, Groenelaan 119a; idem, P. den Hartog, P. K. Onneslaan 141a. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Als de maan. schijnt in Kentucky; 2. De avon turen au Robin Hood' City Theater, 8.15 uur. 1. De straatjongen; 2. Eén tegen allen. 1 Nov. Hotel Beyersbergen, half 9. Buiten gewone lodenvergadering T.H.O.RI. 1 Nov. Musis Sacrum, 8.15 uur. Wijdings» avond Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonia". 2 Nov. Irene. 8 uur. Chr. Hist. Ki-esveK'- eeniging Tj. Krol: Vooruit of ach teruit. 3 Nov Lange Haven 103, half 8. Opening Jeugdhuis. 35 Nov. Jeugdhuis. Bazar. 3 Nov. Passage Theater, 8.15 uur Concert O. B. K. 3 Nov. Zaal R.K. Volksbond, 8 uur. Pro pagandavergadering Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen. Sp-re» ker dr. Jos. de Boer. Vertooning van „Levensgang". 3 Nov. Gymnastieklokaal Oude Kerkhof. Ouderavond school F. Causerie van burgemeester Van Haareni Per vliegmachine om Zuid-Amef- rika. 4 Nov. Vereenigingslokaal, 8 uur. Feest avond. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. 5 Nov. Tivoli, Nieuwe Haven, 8 uur. Feestavond' Groninger vereeniging „Gruno". 7 Nov. Hotel Beijersbergen, half 9. Le denvergadering Kon. Ned. Midden, stands Bond. ROTTERDAM. Heden e.vd Tivoli Schouwburg, 8;15 uur. I!ol> Peter ie u^. LaJ) icd ren. dag! 1 Nov. Groote Schouwburg, 8 uur RaL Opera. Butterfly. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 815 u. Peter de Groote, entraal 2 u. Van 7 u. af doorl. De stijtt om het water; Avontuur in Hyde- park. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Het schip der vervloeking. Corso. Van 11 u. af doorl. De trek naaï het Westen. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De avonturen. van Robin Hood. I Lumïère. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De avon turen van Tom Sawyer. Olvmpia. 7 u. 9.15 u. De cowboy van, Brooklyn; Moderne veedieven. Prinses. 2.15 u. 815 u. Onder gele vlag; Een offer uit liefde. Scala. 2 u. 7 u. 9 30 a. Concert Tirol. 1 Studio. 2 u. 7 u 9 15 u De Wildzang,

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2