EERSTE BLAD. Woensdag 2 November 1938 Chamberlain verdedigt zijn politiek v. dl. AREND Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Het groote debat ïn het Lagerhuis begonnen. De Britschë luchtbescherming in handen van den nieuwen minister Anderson. Gisteren is liet Britsche Lagerhuis be gonnen mei het groote debat over de bui- tenlandsclie politiek, dat word «geopend met een heiligen aanval van den leider der arbeidersoppositie, Attlee. Onmiddellijk daarop kwam minister-president Chamber lain aan bet woord. In een omvangrijke rede, waarin bij overigens weinig nieuws kon mcdedeelen, verdedigde déze de poli tiek van München. Alles wat wij konden doen, aldus Cham berlain, was zekere algomeene richtlijnen uit te stippelen en aan een" internationale commissie de taak voor te leggen, de bi- zonderheden uit te werken. Ten aanzien van de critisclie opmerkin gen van Attlee op de internationale com missie, zeide Chamberlain: "j,Wïj kunnen deze oplossing misschien niet wenschen, maar ik vraag Attlee niet te vergeten wat het alternatief was en indien hij niet be reid was het alternatief te aanvaarden, hetgeen zou zijn gebruik te maken van geweld, moeten wij erkennen, dat wij het andere alternatief moesten aanvaarden, hoe onaangenaam dat in vele opzichten ook mocht zijn. Ik beschouw de overeenkomst van Mün chen, aldus Chamberlain, niet als een ne derlaag voor de democratie of vóór de zaak van recht en orde, integendeelde overeenkomst was een poging om door bespreking tusschen twee vertegenwoordi gers der autocratische en tweo der demo cratische staten een oplossing te vinden voor een probleem, dat anders, naar het ons toescheen, slechts door geweld zou zijn opgelost. In plaats van op geweld dadige wijze is de overeenkomst op orde lijke wijze ten uitvoer gelegd. Het is waar, dat er vele dingen gebeurd zijn, die niemand van ons goedkeurt. Ik verzoek u echter 111 aanmerking te nemen, dat wij tusschen kwade dinger moesten kiezen on, als go het niet eens zijt met de oplossing, dje in practijk is gebracht, moogt ge niet vergeten, wat het alter natief was. Het vluchtelingenvraagstuk. Overgaande tot het vluchtelingenvraag stuk zeide Chamberlain, dat iedereen dit vraagstuk met de moest oprechte sympa thie beziet. Na herinnerd te hebben aan de tien mil- lioen pond, welke do regeering tor beschik king heeft gesteld van de regeering te Praag om het hoofd1 te bieden aan drin gende behoeften, in het bizonder van de vluchtelingen uit de afgestane gebieden en hun mogelijke verplaatsing naar elders, zei de Chamberlain, dat de kwestie der ge waarborgde leening, waarop deze tien mil- lioen een voorschot zijn, een zaak van het parlement is. Chamberlain wide, dat er echter nog geen voldoende inlichtingen zijn ontvangen en dat evenmin bekend is, welk standpunt de Fransche rogeering inneemt ten aanzien van de doelne? ing aan eenigé leening van dezen aard. De staatloozen. Wat het nieuwe vraagstuk betreft van het steeds grooter aantal personen, die staatloos zijn en verdreven zijn uit het land', waar zij gevestigd waren, zeide Cliam berlain, dat de interdepartementale com missie, welke onder leiding staat van den kanselier van het hertogdom Lancaster, tot taak heeft deze kwesties te behandelen Zij heeft duidelijk gemaakt, dat de onvrij willige immigranten uit Duitschland, tot dezelfde categorie moeten worden be schouwd1 als de andere onvrijwillige im migranten uit Duitschland', waarmede de commissie zich reeds heeft boziggehou den. - Dit is een kwestie, die de geboete we reld' aangaat. De reis van dr. Funk. Chamberlain betreurde,dat Attlee het wegens de economische gevolgen van de activiteit van dr. Funk noodzakelijk achtte hierachter eenig sinister politiek motief te. veronderstellen. Het is deze zelfde ach terdocht, dat niets door iemand kan wor- den gedaan, doch dat een ander sinister of ander kwaadaardig motief er achter zoekt, dat de eigenlijke oorzaak vormt van het gebrek aan' vertrouwen in Europa. Geografisch bezit Duitschland reeds een overheorschende positie in Midden- en Zuid-Oost Europa. Spreker ziet echter geen reden, waarom, men zou verwachten, dat een fundamenteele wijziging in deze ge bieden zou komen. De verdediging en de luchtbe scherming. Chamberlain ging daarna over tot do civiele en militaire verdediging van het land en verklaarde, dat hij, hoewelde voorbereidingen nog vérre van voltooid zijn, \an meening is, dat de verdediging, Int. Samenwerking Overeenstemming tusschen Poien en Tsjecho Slowakije De grenskwestie geregeld. Volgens een gisteravond te Praag gepubliceerd officieel communiqué heb ben Tsjecho Slowakije en de gezant Polen te Praag gisteren nola's gewis seld^ waarbij de Poolsch-Tsjecho Slo- waaksche grenskwestie definite! wordt geregeld'. Gemengde grenscommissies zuilen de nieuwe grenslijn aangeven. De werkzaam heden der commissie moeten in Silezië voor 15 November en in Slowakije voor 30 November geëindigd' zijn, waarna de indien zij óp de proef zou zijn gesteld, i nieuwe grenzen direct door troepen zul- heel wat beter zou hebben voldaan 'dan lea worden bezet, menigeen schijnt te denken. Ons land is soms nogal" moeilijk op gang te krijgen, aldus de premier,1 maar wanneer hét op gang is, werkt hét in dubbel snel tempo. - \V"ij zijn, aldus vervolgde Chamberlain, tot de slotsom gekomen, dat het stelsel van luchtbeschenningsmaatregelen zulke reus achtige afmetingen hoeft aangenomen dn zoo'n verscheidenheid bevat, dat de last werkelijk te groot is óm'door liet ministe rie van binnenlandsche zaken naast de'ge-' wane werkzaamheden verzorgd te worden. Wij liebbeh" ëen specialen minister met bizondere ervaring op het gebied' van or ganisatie en administratie nood'ig, die zijn gehoede aandacht aan dit onderwerp kan wijden. Daarom heb ik Sir John Ander son uitgenoodigd deze taak op zich te nemen. Anderson zal als lord-grootzegel- bewaarder een niet te zwaren werkkring hebben en hij zal daarom in feite minis ter van bescherming der burgerbevolking zijn. In die functie zal hij direct belast zijn met de zorg voor de luchtbeschennings maatregelen en tevens verantwoordelijk zijn voor de regeling van den vrijwillige nationalen dienst in overleg met de an dere departementen, die daarbjj betrokken zijn (toejuichingen). De Brilsch-Duitsche verklaring te München. Ten aanzien vaa de overeenkomst van München zeide de minister-presdent nog, dat Atlee blijkbaar de laatste daad te München, welke niet de onbelangrijkste was, heeft vergeten. De verklaring, welke is onderteek-end dcor den minister-presi dent on Hiker, is uit het geheugen ver dwenen, Toch bergt deze verklaring kans voor een nieuwen tijd van vrede in Euro pa in zich (toejuichingen aan regeer ngs- zijue). Do minister-president is overtu'gd, dat deze verklaring overeenkomt met het ver langen van de meerderheid van de be volking, zoowel in Engeland' als in Duitsch land. Men moet positief pogen het ver trouwen in Eur-,pa te herstellen. Het is moeilijk dit in overeenstemming te bren gen met het opvoeren van de bewapening, De conferentie te Weenen Hedenavond reeds gereed. De conferentievoor de scheidsrechter lijke regeling der Hongaarsch-Tsjecho-Slo- waaksche grens is hedenochtend om elf uur begonnen op'het slot Belvedere. De Hongaren en Tsjeclio-Slowaken moes ten eerst hun standpunt uiteenzetten. Om vier uur zouden de Duitsche en Iiali- aansche scheidsrechters in vergadering bij eenkomen. Tegen zes uur zal uitspraak worden gedaan. De beslissing zal worden voorgelezen dojor Von Rihbentrop en ge- teekend door Von Rihbentrop en Ciano. Het aanvullend protocol zal dopr de vier belanghebbende partijen worden op gesteld en namens haar worden onder teekénd. Engeland Minister Pirow aangekomen, Pirow, de Zuid-Afrikaansche minister van landsverdediging, is in Engeland aange komen. Pirow weigerde het doel van zijn bezoek mede te deelen met de opmerking, dat hij verklaringen voor de pers voor een latere gelegenheid bewaarde. Sport en de more-ele herbewapening. Een aantal op den voorgrond tredende beoefenaren en leiders der sport in Enge land, heelt een oproep uitgevaardigd on der het opschrift: „Moreele herbewapening door sport", waarin de bekende oproep van Baldwin c.s. wordt overgenomen. Sovjet Rusland Maarschalk Dliicher. Volgens een Havas-boricht zou maar schalk Dliicher zich op het oogenhlik in ecu zenuwinrichting in de omgevngi van Moskou bevinden. DuitschEand Hel ontstaan van. de Siegfricdliiiic. In het tijdschrift „Die Wehrmacht" komt een artikel voor over het ontstaan der verslorkingswerken in het Westen des lands. De Führer heeft, ondanks de dreigin- 'I tïr.é-rt Z. K, JL Prins Rernhard kwam gisteren op de receptie van het bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mij., welke ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der K. N. I. L. M. in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd gehouden. Zijn gelukwensehen aanbieden. V.I.n.r. Prins Bernhard; de heer A. A. Pauw, generaal C. J. Snijders en jhr. H. K. B. Bendorp. BINNENLAND daarom streeft de regeering naar een gen dor westelijke mogendheden, reeds in overeenkomst (ot beperking van de be-April 1930 opdracht gegeven de uoodige wapening. Eenzijdige ontwapening zou net voorbereidingen te treffen voor de ver helpen, zoo vertelaarde de minister-presi- sterking der Duitsche westgrens. Reeds dent verdor ilij is overtuigd, dat hijzelf in. 1936 zijn op de belangrijkste plaat deze overeenkomst tot beperking van de sen de eciste 11b betonnen blokhuizen bewapening niet zal zien, doch dit is en hindernissen aangelegd. Einde 1936 is geen reden ora niet de eerste stappen te de beslissing genomen inzake den bomv zetten op den weg, welke hierheen zal der versterkingen tesschen Moezei en Rijn. leiden Men zal Let op dezen weg even- In. 1937 werden 500 betonnen blokhui- wel niet ver brengen, wanneer men zich zen aangelegd. niet went aan he1 denkbeeld, dat demo- In Mei 193b, aldus het artikel, werd cratische en totalitaire staten niet in twee - de Führer door de Tsjechische crisis voor kampen tegenover elkaar staan, doch dat de noodzakelijkheid geplaatst voor het ge- zij, indien zij dit wenschen, kunnen sa- j val van een ingrijpen der westelijke 1110- menwerken, niet alleen d'oor het regelen 'gendl leien tegea Duit ch and, de Duitsche van geschillen, nadat deze zijn gerezen, j versterkingen in het Westen in den kortst doch ook in het tot stand brengen van mogelijken tijd te vervaardigen in een om- een opbouwend programma, tot vergemak- i vang, welke de absolute zekerheid va.ir- kelijking van de uitwisseling van goede-borgt tegen het binnen dringen van eeni- ren en tot regeling van dé internatio nale verhoudingen. Dit wil de regeering trachten te bereiken. Frankrijk Paul Reynaud minister van financiën De ordening heeft gewonnen. Na afloop van den kabinetsraad van gisteravond werd vernomen, dal Max- chandeau de portefeuille vam financiën verwisselt tegen die van justitie en dat Paul Reynaud hem opvolgt als minister van financiën. Paul Reynaud, die een voorstander is van de ordeningsgedachte, heeft voor de .vertegenwoordigers der pers de richtlijnon aangegeven, welke de regeering zal volgen bij do gezondmaking der financiën, waarbij de gedachte aan devaluatie wordt uitge sloten. Polen Elfduizend Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De vereenigde Joodsche verdeelingscom- missie te Warschau heeft medegedeeld, dat zich in Polen meer dan elfduizend dakl'ooze Joodsche vluchtelingen, zonder geld vertoe ven. Hiervan verblijven duizend in War schau. Gisteravond is een groep ambtena ren van het Poolsche ministerie van buiten- landsche zaken naar Berlijn vertrokken om over het vraagstuk' te spreken. gen vijand* ra Duitschland'. Daarbij werd o.m dé rijksarbeiusdienst te werk gesteld met ongeveer IOÜ.OQO man, om in de eerste plaats hindernissen aan te leggen, terwijl ongevee SQÜ 00'J arbeiders vaa den militairen vestingbouw de in aanleg zijnde werken, in de eerste plaats de groote pantserwerken, moesten gereed' maken. Daarenbovc hebben nog sterke afdieeliu gen van het 'eger, infanteriedivisies en in het bizoud'er bataljons pioniers, mee gewerkt om veldvexsterkingen en hinder nissen aan te leggen. Afdéelingen van het luchtwapon hebben een z.g. iuchtverdedi- gingszone aangelegd, welke in de eerste plaats bestemd is voor de veilige opstel ling van luchldoelartillerie. Foor den win ter zal het stelsel dézer verdedigingswer ken voltooid' zijn. Verkorting van den leertijd. De rijksleider van het arbeidsfront, Ley, heeft verklaard, dat een vier-jarige leer tijd onder de tegenwoordige omstandighe den een luxe is, welke het rijk zich niet kan veroorloven. Hij voegde hieraan toe, dat de leertijd moet beginnen met het achtste schooljaar en niet langer dan twee jaren moet duren, heigeen in staat zou stellen in zeer korten tijd een zoo groot mogelijk aantal arbeidskrachten ten dienste van liet Duitsche bedrijfsleven te stellen. Meer dan anderhalf millioen arbeiders en bedienden zullen aldus ter beschikking komen van handel en industrie. De laalsie reserves aan arbeidskrachten zijn reeds lang uitgeput. Wij moeten thans de reser ves mobiliseeren, die zich in de arbeiders zeiven bevinden. Het ambtenarenverbod Ten aanzien van Kerk en Vrede c.d. Biet betrekking tot do in bet voorloopigo verslag genoemde onder het ambtenaren verbod vallende vereenigingen, n.l. de In ternationale vrouwenhond voor vrede ear vrijheid, de Katholieke jongeren vrodesac- tic en Kerk en Vrede, dient volgens de opvattingen van de regeering, te worden geconstateerd, dat zij ter bereiking van haar, op zichzelf veelal toelaatbare paci fistische doelstellingen, niet schromen, mid delen te bezigen, zooals het samenwerken met, dan wel het zich aansluiten bij or ganisaties, die als extremistisch bekend staan, waardoor het volstrekt ontoelaat baar is, dat ambtenaren zich op eeniger- lei wijze met de werkzaamheden dier ver eenigingen inlaten. liet is duidelijk, dat onder deze omstan digheden niet met een individueele toetsing van de betrouwbaarheid der betrokkenen kan worden volstaan.. De regeering wenscht voorts, gezien haar streven naar objectiviteit in dezen, niet over te gaan tot een stelsel, waarbij het systeem van z.g. verboden vereenigingen geheel moet plaats maken voor dat van individueele toetsing. Zij zou zoodoende Simmers, ook daar waar toetsing volgens objectieve vaststaande criteria mogelijk is, deze zonder meer prijs geren. Voorbereiding van koopvaardijofficiercn met het oog op oorlogsgevaar. In verband met de groote gevaren, welke voor ons land in oorlogstijd kunnen voort vloeien uit een slagnatie van den aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen over zee, ligt het in het voornemen van den minister van defensie den officieren van de koopvaardij gelegenheid te geven zich vertrouwd te maken met de maatregelen, welke bij bedreiging op, onder of boven wa ter genomen dienen te worden. Daarom zullen eerlang te Amsterdam en Rotterdam cursussen worden geopend', waar aan de koopvaardij-officieren kennis zal woruen bij gebracht over de aanvalsmogclijkheden op zee en van de afweermiddelen daartegen, Bizondere aandacht zal daarbij besteed wor den aan het varen in convooi en de be scherming tegen mijnen en gassen. De cur sussen zijn voor die officieren der koop vaardij bestemd, die reeds alle examens, welke vereischt worden voor het bereiken van den hoogsten rang, afgelegd' hebben. Daarnaast ligt het in het voornemen hen, die zich voorbereiden voor de voorgeschre ven examens voor hoogeren rang bij de handelsscheepvaart, in de gelegenheid te stellen een cursus handelsbesoherniing te volgen bij de bestaande centra van zee vaartkundig onderwijs. Het centrale vliegveld Geen concurrentie van vliegvelden. Ten aanzien van de kwestie van het centrale vliegveld blijft de regeering, vol gens de memorie van antwoord, onveran derd van zienswijze, dat het voor het be- houd der positie van Nederland in het internationale luchtverkeer noodzakelijk is, versnippering van het verkeer o\er verschil lende vliegvelden zooveel mogelijk te ver mijden en onderlinge concurrentie dier vel den uit te schakelen. Op welke w ij zo dat doel ware te be reiken, hangt af van een complex van zich wijzigende factoren. De regeering stelt zich zich voor, om trent de in de gegeven omstandigheden meest aangewezen oplossing spoedig liaar standpunt te bepalen. De Piët Hein-vloot Tol 13 November in Delfs- haven. De commissie tol tijdelijke instandhouding der Piet Ileinlvoof, welke vloot van 15 September in de Achterlraven te Delfsha- ven voor het publiek ter bezichtiging is gesteld, deelt mede, dat sinds dien datum ongeveer 5ÖOO betalende bezoekers aan boord van de schepen zijn geweest, onge teld een enorm aantal schoolkinderen, dat in klasse verhand de schepen op de voor middagen heeft bezocht. De schepen zullen definitief op 15 No vember uit de Achlerliaven verdwijnen. Koninklijke Utreehtsche studenten weerbaar heid. Het heeft H.M. do Koningin behaagd dé Utreehtsche studentenveroeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel het jïaedicaat „Koninklijk" te verleenen. 1 Het ontslag van dienstplichtigen. Bij Kon. besluit is, uit overwoging dat de internationale politieke toestand het niet noodig maakt het ontslag van de dienst plichtigen, die op 1 October j.L wegens dienst-einuiging voor ontslag in aanmerking kwamen, verder uit te stellen, bepaald, dat het daarop betrekking hebbende be sluit van 28 September j.l. wordt geacht met ingang van 10 October 1938 buiten ver dere werking te zijn gesteld. Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; iranco per post f 2.50. Prys per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór olf uur aan het Bureau bezorgd zyn, 'b Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. 5CHEDAMSCHE COURANT Prya der Advertentiën: van 1—5 regels ft 55; aaaa/i Iedere regel meer f0,30; in het Zaterdagnummer NOb IIXJUO 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 m Reclames f 0.75 per regel. Incassokostenó ets.; gostkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentien ij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen fö.50 t/m. 15 v,oor- fen, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk w oord meer cent tot een maximum van 50 woorden, s Woensdags: Kleine AdvertenüentotSówoor- den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 'a Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00,mdien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. nnt-1 An t Avt nnnnKnn won inlAnno+lIn rrzjn TrtlU n/ll in flmijplllfltlGl 1) O '1 rKJi ll'Qrd Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden Kapt luit ter zee C Hellingman te benoemd tot commandant van de Onderzeedienst- kazerne te Den Helder

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1