STADSNIEUWS Priesterfeest Afscheid De wisseltruc De gemeentebegrooting ,T. H. 0. R." De Hokodama Onverstandige moeders BINNENLAND Kantongerecht Arbeidswet overtreden Kerk en School Samenwerkende Zendings corporaties Kunst en Wetenschap Rechtszaken De strijd tegen de wilde busdiensten De zaak-Broersma Sport Zwemmen Nieuw wereldrecord 100 m. rugslag Dammen Gemengd Nieuws Beken A. J. C. Schraag het velgend jaar 40 jaar priester. Het za' 15 Augustus (Maria Hemel vaart) i an het volgend jaar 40 jaar geleden zijn, dat deken A. J. C. Schraag tot priester werd' gewijd. Reeds nu worden voorbereidingen getroffen om dit feest luisterrijk te vieren. Deken Schraag heeft meege deeld et persoonlijk geschenk niet op prijs te stellen. Er heeft zich ten comité gevormd', dat zich ten doel stelt een bedrag van f 20.000 bijeen te brengen, om dit den jubi larite kunnen aanbieden voor de rcslauraiie van het interieur van de St. Liduinakerk aan de Nieuwe Ha ven en lie! aanschaffen van kerk sieraden oor de bijkerk in de Aleida- In dit comité hebben een groot aantal R. K Scluedamsch- ingezetenen zitting genomen. Voorzitter van het werkcomité is kapelaan N. M A. Velzeboer; secretaris de heer Til. J. *1. Mouwens en penning meester de heer A. H. Mdchers. Deken Schraag :s van 12 Maart 1920 pastoor van uo Frankelandsche parochie. Deken A. J. C. Schraag, naar het portret, geschiktere! door W. Ado'is. Jhr. dr. E. J. de liauiiz. Op initiatie! van den heer A. Rami, hoofd eener openbare school, he -ft zich een comité gevormd uit het onderwijzend personeel van de openbare en R. K. scho len hier ter sfl de, met het doel offi cieel afscheid te kunnen nemen van jtir. dr. Eu J. de Ranitz als schoolarts. Het comité bestaat uil de hoeren A. Baan, voorzitter, C. Scberpenisse, hoofd eener openbare school, secretaris; J, P. A. Franssen, (bi reder-overste}, penning meester; zuster Pbilo'hea en mej. A. P. M. Blom, hoofden eener R. K. mei-jes- schoo'; mej. A. Pjnten, Onderwijzeres aan een openbare school, en de hoeren Th. van Woerkom en Th. J. Krebbers, resp. hoofd van een openbare en een R. K. jongensschool. Het zal dr. De Ranitz met zijn huisgenootea uitnoodigeri Zaterdag 12 November a.s. om 3 uur in Musis Sacrum te komen, om afscheid van hen te kunnen nemen. De Schied Vereen, tot bescherming van Zuigelingen en de Vereen, voor Schied. Gezondheidskoloniezijn in dit plan ge kend en he boen toegezega op deze af scheidsreceptie, die tot 5 uur zal duren, f<te zuilen verschijnen, te Ook andteren, die van dr. De Ranitz afscheid willen nemen, zijn welkom. Een slager voor f25 opgelicht. Een slager wiens bedrijf gevestigd is aan den Rotterdamschedrjk alhier, is het slaakt offer geworden van de bekende wisseltruc. Dezer dagen werd de slagerij van G. H. H bezocht door een onbekende, die voor f6.24 spek bestelde en opdracht gaf dit te bezorgen aan een schip in de Merwe- haven te Rotterdam. Tevens verzocht hij den slager zijn loopjongen f 23 Hisselgei 1 mede te geven. Aldus geschiedde en met een groot pak spek onder den arm, en on geveer f20 in klinkende munt op zak ging de loopjongen naar de Merwekaven. Op de aangegeven plaats stond een man met een fiets, die beweerde de schipper te zijn. „Geef het spek en het geld maar even mee, dan zal ik een briefje van f 23 balen"' zoo zeide hij. De loopjongen was zoo on verstandig aan dit verzoek te voldoen. De man stapte op de fiets en reed weg om nfet meer terug te komen. Deze truc is herhaaldelijk en met zeer veel succes te Rotterdam toegepast en naar men vermoedt door een en denzelf den persoon. TaJloozc malen heeft de po litie tegen deze praclïjken gewaarschuwd. Vermoedelijk is den dader de grond te Rotterdam te warm onder de voeten ge worden, zoodat hij zijn arbeidsterrein naar onze stad heeft verlegd. De Schiedamscbe winkeliers dienen dus op hun qui vive te zijn. Zonnestraal-loterij. De hoofdprijs van de 7e nationale Zon- nestraallotenj een landhuis ter waarde van f4000 of een andere prijs is geval len op no. 104102; de Chevrolet Touring Sedan de Luxe, model 1938, op no. 63191; een F.N. motor op 1GG4Q1 en 1981, en een „ZonnestxaaF'-zeilboot op 49829. Bijna gereed. Naar we vernemen is de ontwerp geineenlebegrooling voor 193'J bijna gereed Morgen, hoopt men daaraan in de ergauerin.y van B. en VV. de laat ste hand te leggen In den loop van de volgende week kan de geleidebrief bij de begrooting tegemoet worden gezien; daarna volgt, na eer.igcn tijd, het sectie-onderzoek. Er zal mei spoed aan het verslag van dat onderzoek en aan de me morie van antwoord daarop van D. en W. gewerkt worden, zoodat in de weck na ct. Nicolaas met de open bare behandeling van de begrooting in den raad kan worden begonnen. Met de voorbereiding van de begroo ting is liet gemeentebestuur slechts een week later dan het vorig jaar. De eerst volgende vergadering van den gemeenteraad is vastgesteld op Vrijdag 11 November a.s. Jaarvergadering. Gisteravond i-Wd de Schied. Vereen, voor Lieh. Üpvoeutng T.H.O.R. een druk bezochte buitengewone ledenvergadering in hotel Ceijersberger In ziji openingswoord! releveerde de voorzitter, de Levi A. van S c h ie, iie voornaamste gebeurtenissen uit de afge- loopen maanden, w o. de door T.H.O.R. behaalde success' p op liet Interna'ionaai Dames Turniournooi te Oslende, de adsp. kampioenschappen \an het Kon. Ned Gym nastiek Verbond te Koog a. d. Zam. liet belia'en ras liet abt. kampioenschap hand bal, de oerwinn'iig op „Niloc", hand al- kampioen \an Nederland en de \erkie- zing van twee Thorianen in het Neder- landsche iiardbnlelfta! Door een en am'er werd een nanial fraaie prijzen aan het vereenigingsbezh toegevoegd. Dp voorstel van het bestuur werden eemge i den, wegen wanbetaling, vai de ledeidijst algevoeru. Besloten werd voor toeliedmg als lid tot de vercenig ng, in het vervolg een inschrijfgeld van ft Ie heffen, welke bedrag, bij op behoorlijke wijze bedanken, zal worden geres i ueer l. Het bestuur hec-f; gedirende een jaar liet aanmerkelijk verbeterde „Turnidad", offi cieel crga.in van het K.N.G.V., gratis on der de leden doen cireuloeren. Men heeft dus nu voldoende gelegenheid gehad met den inhoud daarvan kennis te maken. Zij, die op voortgezette toezending prijs stel en, dienen nu voor eigen rekening een abonnement te nemen. In de nestaanoe bestuurs vacature-, ont staan door het bedanken van mej. Cath Voogd en den beu- P. Janssen, werden ge kozen mej D. van Waglondonk en de heer L. \an Waqtendonk. Op uitnoodi- ging van den voorzitter namen de nieuw gekozen bestuursleden direct achter de bestuurstafel p'aa's, terwijl aan de afge treden functionarissen dank werd gebracht. Kon di voorzilfer hij de opening ge wagen van d.- a oor de band ba!-afdeeling verkregen gunstige wedstrijd resu'taten, de geest in de hanubalploeg is van dien aard, dat zich in den laatsten tijd bij herhaling incidenten hebben voorgedaan, waardoor de spoit'eve naam van de ver- eeniging wordt ge-'chaad. Dit is voor het bestuur dezer dagen aanleiding geweest de deelname aan de competitie voor eeni- gen tijd stop te zetten, teneinde rustig te kunnen nagaar. wat er in dezen ter verbetering gebeuren moet. Het bestuur zal niet schromen zoo noodig met het handballen geheel op te houden, iuplaats van te tolereeren dat het optreden van enkele leden een blaam zou kunnen wer pen op de geheel e vereeniging T.H.O.R. De vergadering volgde met aandacht de mededeelingen ove. dit punt, keurde het bestuursbeleid! olkomen goed en aan het bestuur werd blanco mandaat gegeven tot het nemen \au ai die maatregelen, welke noodig of r.uf.ig geoordeeld worden om het handbal bij T.H.O.R. weder in de juiste banen te leiden. Wat liet v iréerprogranma betreft werd besloten, dat van verschillende ontean- gen uiimoodmieren, tof deelname aan wei strijden e d geen gebruik zal worden ge maakt; in di komende ma-inden zal al leen worden eewerkt voor de herdenking van liet 35 jarig bestaan der vereeni ging cn de deelname aan de wedstrijden, uitroeiingen en demonstraties voor liet 27e K.N.G.V. Bondzteest, op Pinksteren !f'"P, te Arnhem. T'itvoerie: plannen voor de her leaking van het 35 jarig beslaan zijn in voorbe reiding; het is de bedoeling aan d t lus trum een meer intiem karakter t<> geven. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Openbare Leerzaal en Bibliotheek heeft in October j.l. in totaal uitgeleend 20 483 boeken, tegen 20.286 in Octolxir vorig jaar. _De iee-zaai am de Lange Ilaien bende 17.823 boeken uit (vorig jaar 17 830); En de winkels!oiling. In verband mot het houden van de Hoko dama hebben R. en W. bepaald, dat van Maandag 7 tot en met Donderdag 10 No vember a.s. de winkels in de geheele stad tot 10 unr n.m. geopend mogen blijven. Stedelijk Muziekkorps. In de laatstgehouden jaarvergadering van de Vereen, van leden van het Stedelijk Muziekkorps werd het bestuur als volgt samengesteld: V*der cn moeder gingen naar de bruiiaft; zoonlief moest op passen. Het zoontje van mej. J. B.II. was niet naar school gegaan, hetgeen volgens verd. te wijten was aan haar man, die hem gezegd had thuis te blijven. Zij was met baar man naar een bruiloft gegaan en er moest iemand zijn om op te passen. Uit het procesverbaal bleek evenwel, dat haar 111311 zich in het geheel niet bemoeide J. II. M. de aardt, voorzitter; G. Duk, met het schoolgaan der kinderen en dat Nieuwstent 41, secietans; C Krommen- verd. hct ventje meermalen ,lder nood. hoek, penningmeester; M. Osephius en A. Spitter, commissarissen. Aanbesteding. Door de genie is aanbesteed het doen van voorzieningen aan de perceelen Wes tersingel nrs. 11, 12 en 13 te Rotterdam. Laagste inschrijver was de heer W. Aio man ran hier voor f16.620. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 unr. 1. Als de maan schijnt in Kentucky; 2. De avon turen \ai Robin Hood; City Theater, S.15 uur. 1. De straatjongen; 2. Eén tegen alten. 2 Nov. Irene. 8 uur. Clir. Hist, Kiesver- eeraging Tj. Krol: Vooruit of ach teruit. 3 Nov Lange Haven 103, half 8. Opening Jeugdhuis. 35 Nov. Jeugdhuis. Bazar. 3 Nov. Passage Theater, S.15 uur. Concert 0. B. K. zaak had thuisgehouden. De ambtenaar van het O.M., nir. J. Rö mehngh, eischte f5 boete of 5 dagen hechtenisconform welken eisch verd. ver oordeeld werd. liet dochtertje had kiespijn. Ook mej. D.—de W. heeft haai doch tertje thuis gehouden. „Mijn dochtertje had kiespijn", aldus ver dedigde zich verdachte. Kantonrechter: „Och!" De heer des huizes wist echter niets van deze kiespijn af, en de verantwoorde lijkheid van het niet naar schoot sturen kwam volgens het procesverbaal geheel voor lekening van zijn vrouw. De ambtenaar van het O.M. vond dat onverschilligheid hier een groote rol speel de en eischte, evenals in de vorige zaak, f5 boete of 5 dagen. Verdachte bc-toogde, dat zij in het ge heel niet onverschillig was en haar kind graag naar school stuurde. Dit wilde de kantonrechter in aanmer- 3 Nov. Zaal R.K. Volksbond, S uur. Pro j king riemen en volstaan met een waar- schatting. De vrouw werd veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen. Dronken op de fiets. De bedrijfsleider R. J. G. J. te Over- schie heeft in beschonken toestand ge tracht met zijn fiets een agent van po- liüe klem te rijden. Voor deze twee feiten stond hij terecht en do ambtenaar van het O.M. vond het ten laste gelegde zoo ernstig, dat hij twee flinke geldboetes eischte. Voor het in be schonken toestand zijn eischte hij f10 of 10 dagen en voor het klemrijden f 25 of 25 dagen. Do kantonrechter wees conform den eisch vonnis. pagandavergaderïng Ned. R.K. Rond voor groote gezinnen. Spre ker dr. Jos. de Roer. Vertooning van „Levensgang". ROTTERDAM. Heden e.v d Tivoü Schouwburg, 8.15 uur. Bob Pe'er- ie.U'. La;h ied'.wen dag 2 Nov Groote Schouwburg, 8.15 u. Fritz Hirseh Operette: Hür' mein Lied, Violetla! 2 Nov. Ons Huis, 8.30 u. Voordrachtavond Jan Apen. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Peter de Groote. entraal 2 u. Van 7 u. af doorl. De stijd om het water; Avontuur in Hyde- park. Cilv. 2.15 u. 7 n. 9.30 u. Het schip der vervloeking. Corso. Van 11 u. af doorl. De trek naar het Westen. Grand 2 u, 7u. 9,15 u. De avonturen van Robin Hood. Lurr.ière 2.15 u. 7 n 9.15 u. De avon turen .van Tom Saw/er. Olympia. 7 u. 9.15 u. De cowboy van Brooklyn; Moderne veedieven. Prinses. 2.15 u. 8 15 u. Onder gele vlag; Een offer uit liefde. Scala 2 u. 7 u. 9 30 u. Concert in Tirol. Studio. 2 u. 7 u. 9.15 u. De Wildzang. De Koningin bezoekt de tentoonstelling van schilderwerken te Laren. Hedenmorgen heeft Hi. M. de Koningin met klein gevolg een niet officieel bezoek gebracht aan I-aren om de eere-enoonsel- ling van den 60-jarigen Blaricunisdi-Ame- rikaanschen schilder William IL Singer Jr. te bezichtigen. Prins Brrnhard op de Hoogere Krijgsschool. Men meldt ons van officieele zijde, dat Z. K. H. Prins Berahard gedurende dezen cursus enkele lessen zal volgen aan de Hoogere Krijgsschool. In verband hiermede heeft Z. K. II. he denmiddag de openingsbijeenkomst bijge woond, waarin de officieren-Iéeraren, de burger-leeraren en de leerlingen door den directeur van de hoogere marine krijgs school en den directeur van de hoogere krijgsschool aan Z. K. II. zijn voorgesteld. daarvan ware:. 2076 (2301) kinderboeken, 6086 (5366) studieboeken en 9633 (9980) romans Het filiaal in de Gorzen leende 2538 f21361 boeken uit, waarvan 364 (3-0 kin oerboeken, 1372 (1284) studieboeken en 922 (7721 roman-. Het aantal houders van le-skaarten be droeg 2744 (2701;; het boekenbezit be droeg 35.720 (31.131) exemplaren. Geslaagd. Te Arnhem ervsierf heden onze stad genoot de heer J. F. W. Meijer, het di ploma tot het zich vestigen als direc teur van een woning- en assurantiekan toor Bakker veroordeeld tot geld boete. De kantonrechter, nir. J. Stheeman Ilesse heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den bakker W. van N. De bakkc-r had de Arbeidswet overtre den ten eerde doordat hij een lid' van zijn personeel had laten werken op een fijdslip, waarop dit volgens de Arbeids lijst niet was toegestaan en ten tweede wegens een zelfde feit op een anderen dag, waarbij bovendien geen arbeidskaart aanwezig was voor het betreffende per soneelslid, een gehuwde vrouw. Veertien dagen geleden eischte de amb tenaar van het O.M., mr. M. S. van Oos ten, voor het eerste feit een principale hechtenlsstraf van 3 dagen en voor het tweede tweemaal twee dagen, dus in to taal 7 dagen principale hechtenisstraf. De kantonrechter legde evenwel een mil de straf op, namelijk éénmaal een geil boete van f10, af 5 dagen en tweemaal f 10 boete of tweemaal 5 dagen hech- Iteuis, dus in totaal f30 boete. Financieel manifest. De d:recti dei Samenwerkende Zen ding- cer'.oraties bericht ons het volgende: Er wordt ons meermalen gevraagd om een moer gedetailleerd overzicht van den tmancieclcn toestand'. Wij willen in het hier volgende een poging daartoe doen. Bij de begroeting voor het jaar 1938 werd oorspronkelijk een raming van uit gaven goedgekeurd' van f 920 009. Door het verder tcrogioopen der inkomsten geduren de het jaar moest deze post sterk be snoeid wordenten slotte werd deze terug gebracht tot f SC0.000. Tot 1 October van het loopendte jaar werd' ontvangen 410.000, zoodat de laat ste drie maanden des jaors nog f 450.000 aan inkomsten moeten leveren om zon der tekort te sluiten Slechts indien de inkomsten in deze periode belangrijk hoo- ger zuilen zijn dan in het vorige jaar het geval is geweest, za! dit mogelijk zijn. Voor 1939 zien wij ons genoodzaakt onze raming tot f800.000 in te krimpen. Maar dteze inkrimping gaat ten koste van den arbeid'. De salarissen der zendir.gs- arbeiders in Indic* en hier te lande kun nen bij dte stijgende kosten van levens- ondterhoud' niet verder meer worden ge kort (de korting licdraagt thans 15 pet. op dte salarissen, 10 Dct op den kinder bijslag). Nieuwe zendelingen worden niet uitge zonden, hoewel er op meerdere terreinen een aanzienlijk tekort aan personeel is. Verloven -worden, tot het allernoodzake lijkste beperkt. En ondanks deze ingrijpen de maatregelen, zal er verder voor de behoeften van den arbeid in Indié slechts 63 pet. kunnen worden beschikbaar ge steld van de daa-toe noodig geachte be diagen Dat belet-kent dus, dat de arbeid in gemeenten, scholen en ziekenhuizen zeer moet woiden ingekrompen, dat col portage, evangelisatie, jeugd'arbeid, oplei ding van inheemscbe voorgangers en on derwijzers vee' minder dan het daartoe benood'igde ontvangen, dat de zendelin gen hun reizen moeten beperken, kortom, dat er met halve kracht moet worden gewerkt. Wij doen cc-n dringend beroep op de gemeente in Nederland om ons in de uitvoering van de plannen, om iet werk op een gezonde financieele basis te stel len, te steunen. Alteicersi door alle krach ten in te spannen voor de komende z-cn- dingsweek zakjescollecte. Indien ieder het bedrag, dat hij of zij verleden jaar ga; met 50 pet. wilde ver- ivoogen, dan zou er een goede kans zijn, dat wij het jaar 1938 zonder tekort slo ten en 1939 met een schoone lei konden beginnen. Wij kunnen met groote dankbaarheid constateeren, dal er de laatste marjnden vooruitgang is te bespeuren in d'e inkom sten; de in de laatste jaren steeds dalende lijn is sindls Juli eemgsz'.ns in een stij gende veranderd, de verbeterde binnenland- sche organisatie, die zich steeds meer aan de kerkelijke indc-clingen aansluit, dtaagt daartoe ongetwijfeld bij. Koninklijk conservatorium voor muziek Aan het Koninklijk conservatorium"' ia Den Haag is ter vervulling der vacature- Angenot, met ingang van 1 Januari 1939 benoemd' tot leeraar voor vioolspel Joachim Röntgen, jongste zoaa van vv Julius Röntgen, in 1906 te Amsterdam «a. boren. In de plaats van den heer Ch. G. pslep. dael, die, wegéns het bereiken van den 65-jarigen leeftijd het conservatorium gaat verlaten, is benoemd tot leeraar in het cello-spel de lieer .,'irc-l van Leeuwen Boomkamp, geboren in 1906. Hij heeft sedert eenige jaren met Bo- rovsky en Roth een trio gevormd. Rolterdamsehe rechtbank ver werpt den eisch der Spoor wegen. De Nederiandsche Spoorwegen hebbes, ook in Rotterdam den strijd met de z.g. wilde busdiensten aangebonden. In kort ge ding eisch ten zij van den rechter stopzet ting te gelasten van een tweetal busdien sten t.w. Van Zeilen's Tourjax Centrale en van de Coöp. Roflerdamsche Rcisceiürale, welke diensten onderhielden op Den Haag en Amsterdam. De rechtbank deed gisteren uitspraak en verwierp den eisch der Nederkunlsctfe Spoorwegen. •Door de Alkmaarsche recht bank buiten vervolging ge steld. Zooals is gemeld, heeft de heer Rroersnifi verzet aangeteekend tegen de dagvaarding van den ofticier van justitie, hij de Alk- maarsehe rechtbank, volgens welke hij te recht zou moeten staan wegens beleedï- ging van den directeur-generaal van wa terstaat, dr. ir. L. R. Wentliolt, omdat h§ vorderde tot het leveren van hot bewijs vant hei ten laste gelegde te worden toegelaten. Ete heer Broersma wenschte vervolging wegens smaadschrift en niet wegens holee- diging. Heden ontving hij bericht, dat de recht bank hem buiten vervolging heeft gesteld. Do officier van justitie is tegen dezè beslissing van de rechtbank in hoogcr be roep gegaan. rfor Kint brengt het op 1 min, 13.5 sec. Tijdens de internationale zwemwedstrijd den, welke gisteravond te Kopenhagen zijn gehouden, heeft Cor Kint van de Zwem» club Rotterdam een nieuw wereldrecord1 op de 100 M. rugslag voor dames geves tigd, door dezen afstand- ai te leggen in dea tijd van 1 min. 13.5 sec. Hiermede verbe terde zij dus het oude wereldrecord, dak met 1 min. 13.6 sec. op naam stond van Nida Senff (A.D.Z.), gevestigd op 25 Octo ber 1936 te Düsseldorf, met 0.1 sec. Dezie prestatie beteekent natuurlijk te vens een nieuw Noderlandsch en nieuw Europeesch record. „Schiedam"„Bolnes". Gisteravond hield de Damclub „Schie dam" een lo klasse competitie wedstrijd tegen de Damclub „Bolnes". De uitslag luidt: „Bolnes" 2—0 C. J. Heiden afgebr. A. Dort mond afgebr. C. Sanders 11 A. v. d. Graaf 2—0 J. G. Pors 20 Chr. B-ode 20 B. do Jong 1-1 1—1 ,Sehiedam" J. C. Onink D. v. d- Spiek J. de Wilde M. den Houting J. v. Tilborg A. Struik W. Verhaal VV. v. tl. Pol Th. v. Buikeren P. v. Noordennen 0—2 A. Oudijn B. de Ruiter J. Bolders Tolaal 11—5 Lijk aaugespoeld te IV ijk aan Zer. Gisteravond is op het strand van VV ijk aan Zee het lijk aangespoeld van een jeug dig manspersoon. Het verkeerde in verre- gaanden staat vau ontbinding. Van den- vondst is o.'a. kennis gegeven aan de po litie van Seheveningen, aangezien veron dersteld wordt, dat hel hier hot stoft'.dijk overschot betreft van een der opvarenden van den verganen logger SC1I. 102. Verkeersongeluk met doodelijken allooji. Gisterochtend omslre-eks half tien i- op den njksweg ArnhemNijmegen, oiuter Reetli, gemeente Etst, oen verkoeisongcluk geschied, waarbij de heer II. Edervoen, di recteur van de veilings vereeniging E.K.V. te Bessen, om het leven is gekomen. De heer Ederveen kwam met zijn mo tor uit de richting Nijmegen. Toen hij hij Eist links af wilde gaan, werd hij door een bus van de Geldersche Tramweg Maat schappij gegrepen. Iïet slachtoffer kuam met zijn motor onder de bus terecht en was onmiddellijk dood.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2